DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. llit het JUulemmt 3).ageiii&sch Oveczicht ^Buitenland De Belgische premier over de herbewapening van Duitschland. De Stavisky-affaire. Onstuimig Spanje. No. 56 Woensdag 7 Maart 1934 België wil den „vrede der veiligheid". Er kan in Europa geen vrede heerschen, zoolang België's veiligheid bedreigd is. EEN BELANGWEKKENDE REDE. Het lijk van Prince opgegraven. 136e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behajve Zon en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letter* naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit twee bladen Den Haag, 6 Maart 1934. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is heden weer met een nieuw lid verrijkt. De heer Hellen- berg Huhar (r.k.) heeft wegens zijn be noeming tot burgemeester van Rijswijk het kamerlidmaatschap nedergelegd en in zijn plaats is verkozen verklaard de heer E. J. M. Stumpel. Hedenmiddag heeft de Voorzitter den nieuwbenoemde op de gebruikelijke wijze geinstalleerd. Gelijk men op zijn vingers kon natel len, heeft de Kamer hierop de motie- Van der Waerden ten gunste van een staatscirculatiebank verworpen met een aanzienlijke meerderheid van tegen stemmers. Tegen 22 voorstemmers, so ciaal-democraten, den heer Arts (r.k. volkdp.) en den heer Sneevliet (rev.soc.) stonden 58 tegenstemmers, waaronder zelfs de communisten. Hierna is de Kamer overgegaan tot behandeling van de Begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1934 Vele sprekers haden zich daarvoor opgegeven, zoodat bij voorbaat de behandeling van het ont werp in één dag uitgesloten leek, vooral omdat de sprekers doorgaans nogal breedvoerig in hun uiteenzettingen waren. De eerste spreker, de heer Van de Bilt (r.k.j hield, gelijk reeds meermalen, een pleidooi ten gunste van meer steun aan verschillende belanghebbenden, die door do inpoldering van de Zuiderzee in moeilijkheden zijn geraakt of areigen te geraken. De garnalenvisschers, de een denhouders, de vischventer3, de wier- visschers, enz. voor allen deed de heer Van de Bilt een goed woord hooren Dat de wiervisschers door de inpoldering zouden benadeeld worden, was ontkend; men beweerde, dat er een ziekte onder het wier was uitgebroken, maar wan neer er nu geen wier kan gevischt wor den, ligt dat niet aan den gezondheids toestand van het zeewier maar, volgens hem, aan de stroomingen van het afge voerde water, die verhinderen, dat het wier wortel schiet. Ten bewijze van de juistheid dier bewering had de afge vaardigde een stopflesch met zelfge kweekte zeevier meegebracht en ver toonde deze aan belangstellenden. Ten slotte drong de spreker er op aan, dat de krachten de Zuiderzeesteunwet uitkeering genietenden in beroep zouden kunnen komen bij hooger instantie. De heer Lovink (c.h. ontwikkelde zijn bezwaren tegen voortzetting van de in poldering. Zij kan nooit winstgevend worden en waar het nu reeds moeite kost de 14 000 H A. van den Wieringer- meerpolder bewoonbaar te maken, is het z.i niet verantwoord met het werk voort te gaan. De heer Lingbeek (h.g.s.) pleitte voor een betere steunregeling voor de Urker visschers. De steunwet werkt z. i. veel te onregelmatig. Ook de heer Duymaer van Twist (a.r.) deed ernstige klachten hooren over de Zuiderzeesteunwet. Hij beweerde een tasch vol met klachten bij zich te heb ben! De heer Eb-els (v.d.) achtte voortzetting van de inpoldering zeer gewenscht. Hij drong aan bij de in gebruikneming \an de drooggelegde polders een proeve te nemen met staatsexploitatie. De heer Louwes (lib.) achtte het plicht met de inpoldering voort te gaan. Hij ried bij de uitgifte van cultuurgronden met groote voorzichtigheid te werk te gaan. De ervaringen weleer met den Haarlemmermeerpolder opgedaan kun nen ons een les zijn. De heer Cramer (s.d.ap.) pleitte voor steun aan de garnalenvisschers, ook al bevisschen zij de Wadden. Hij sloot zich overigens bij den heer Van de Bilt aan. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) vroeg nadere inlichtingen omtrent den stand der inpoldering. De heer Van den Heuvel (a.r.) drong er op aan, dat wanneer er voortgegaan wordt met de inpoldering, waaromtrent hij nadere inlichtingen vroeg, er meer handenarbeid zou verricht worden. De heer Bierema (lib.) drong er na eenige financieele beschouwingen op aan dat er tot verlaging van het pen van het IJselmeer zal worden overge- gaan. De heer Van der Zaal (r.k.) en later na hem ook de heeren Drop (s.d.a.p.) en Snoeck Henkemans (c.h.) zetten uiteen, hoe gewenscht het mag heeten, dat door de Regeering een beroepsinstantie van de beslissingen van de zoogenaamde Generale Commissie in het leven wordt geroepen De heer Van der Waerden (s-d a p drong aan op een wettelijke regeling van de uitgifte van ingepolderde gronden Wanneer we ten slotte vermei oen dat Directeur: C. KRAK. de heer Vervoorn (plattel.) In tegenstel ling met zijn voorganger Braat pleitte voor voortzetting van de inpoldering kunnen we van de Tweede Kamer af- EERSTE KAMER Daar is in de middagvergadering lang en breed gesproken over Hoofdstuk xk (departement van Sociale Zaken en we hebben heel wat gehoord, i*t ook reeds in de Tweede Kamer is gezegd We mo gen dus ook hier wel zekere beknoptheid m acht nemen. Eerste spreker was de heer Danz (s.d.a.p.), die onder meer als middel tegen de werkelooshed de veertigurige werkweek aanbeval. Terwijl hij met ge noegen had gezien, dat de steunnormen niet zullen worden verlaagd, drong hij er op aan ook voor de geestelijke be scherming van de werkloozen te zorgen. Met name dient de Regeering zich te ontfermen over de jongere geratie, de 100.000 jeugdige werkeloozen, die zoo licht geneigd zijn den slechten weg op te gaan. De heer Andriessen (r.k.) pleitte voor verbindendverklaring van collectieve arbeidscontracten en de instelling van een kinderbijslagfonds van rijkswege. Naar hij verder becijferde kan een verlaging van de locnen in de bouw vakken geen noemen^waardigen invloed hebben op de daling van de huishuren voor arbeiderswoningen. Zijn partijgenoot, de heer Heerkens Thijssen deed een ernstig woord ten gunste van de jeugdige werkeloozen hooren. Zij tellen allicht een honderd duizend en de Regeering mag ze niet aan hun lot overlaten. De heer Ter Haar (c.h.) beweerde, dat de gemeentebesturen bij den steun aan den woningbouw de bouwvereenigingen voortrekken boven de particuliere bou stappen en gaan over tot de orde van den dag. wers en drong er op aan soberder te doen bouwen ten einde de tekorten op de woningexploitatie te doen inkrimpen. De heer Van Embden (v.d.) klaagde over de toepassing van een der jongste artikelen in ons Strafwetboek, art. 23bis, waarbij den rechter de bevoegd heid wordt gegeven, ondanks de wet principale hechtenis voorschrijft, niette min den verdachte een geldboete van ten hoogste 5000 op te leggen. Nu schrijft de Arbeidswet voor, dat een werkgever, die binnen 2 jaar 3 maal we gens overtreding de:1 wet wordt veroor deeld hechtenisstraf zal hebben te on dergaan. De rechter maakt evenwel van art ,23bis gebruik om niettemin die hechtenis te vervangen door een geld boete en die boete is altijd zoo laag, dat de werkgever zich er niet veel van aan trekken zal. Hij drong dus aan door een wetswijziging hierin verandering te brengen. De heer Hermans (sd a.p.) kwam o.a. op voor de te werk gestelden te Landsmeer, die uit de werkverschaffing waren ver wijderd nadat zij opruiende pamfletten hadden verspreid. De heer Smeenge (lib.) vroeg ter wille van de werkverschafing steun voor de veenderij-, pleitte voor boschcultuur als werkobject en zette uiteen, dat een som van twee ton voor steun aan de jeugdige werekeloozen lang niet vol doend mag heeten. Hij hoopte op krach tiger hulp voor deze jonge menschen, de toekomst van onze maatschappij. De laatste spreker van heden was de heer Rugge (s.d.a.p.), die uiteenzette, dat de huur van arbeiderswoningen slechts verlaagd kan worden door de rente van het daarvoor verleende bouwkapitaai te brengen op 4 percent. Hij sloot zich aan bij het pleidooi van den heer Smeenge ten gunste van ruimer boschcultuur. Morgen voortzetting. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In den Belgischen senaat heeft de minister president de Broqueyille gistermiddag een rede gehouden over de herbewapening van Duitschland, een rede die op zich zelf reeds belangwekkend was, maar die thans, nu de reis van Eden als mislukt moet worden be schouwd, nog meer de aandacht trekt. Volgens de Broqueville zijn er twee mid delen, om Duitschland te dwingen de mili taire clausules van het Verdrag van Versail- les te eerbiedigen: lo. het juridische middel krachtens het befaamde art. 213, ofschoon het zeker is dat ten minste twee mogend heden Engeland en Italië, zullen weigeren tot het instellen van een onderzoek last te geven; 2o. de preventieve oorlog, welke als tweede middel rest wanneer Duitschland weigert de militaire clausules te erkennen. Dit is een remedie, dat erger is dan de kwaal, aldus De Broqueville, en dat slechts door een crimineele mentaliteit zou kunnen worden overwogen. Zoolang er hoop blijft op een accoord is het niet veroorloofd een onmiddellijk en zeker ongeluk uit te lokken om er een ander, verder afgelegen ongeluk door te vermijden. Dit is mijn gevoelen en dat der Fransche regeering. De woorden, die ik spreek zijn hard, aldus de premier, maar zij moeten gesproken wor den, omdat zij de waarheid uitdrukken. Ik realiseer de bitterheid van den toestand, die een gevolg is van groote illusie der men schen, die in het Verdrag yan Versaiües de historische leer en de histqnsche waarheid over het hoofd hebben gezien, en gemeend hebben, dat het mogelijk is een groot land blijvend in een ipositie van ontwapening te houden. Hoe kon men meenen, dat 27 lan den, die met elkaar vereenigd waren, het ook in de toekomst eens zouden blijven over de kwestie Duitschland, welks eenheid bezegeld is geworden door het Verdrag van Versail- les, datgene op te leggen wat Napoleon, de alleenheerscher van bijna geheel Europa, tegenover Pruisen niet heeft vermocht.- Waar heeft men ooit gezien dat dergelijke bepalingen als in het Verdrag van Versail- les de omstandigheden overleefden, waaruit zij geboren zijn? Het Duitschland van he den is niet meer het Duitschland van 11 No vember 1918. Wat is geworden uit den ge- meenschappelijken wil der zeventwintig ge allieerden, die het verdrag van 1919 moeten verdedigen? Het is het onafwendbaar lot der geschie denis, dat een overwonnene zich vroeg oi laat weer verheft. De groote mogendheden hebben dit sinds lang begrepen. Te Genéve en in de onderlinge beraadslagingen zijn Frankrijk, Engeland en Italië er eind 1932 toe gekomen om Duitschland het recht van gelijke behandeling toe te staan. Wij moeten erhalve het vraagstuk thans beschouwen zooals het zich in Maart 1932 aan ons voor doet. Men moet den moed hebben de waarheid in de oogen te zien. Droomen leiden tot niets, soms echter naar een catastrofe. Het gaat er niet om, of en hoe men Duitschlands herbe wapening zal toelaten, maar in de eerste plaats gaat het erom, een bewapeningswed loop te verhinderen, die tot den oorlog voert Daarin ligt het gevaar dat alle volken van Europa, Duitschland niet uitgesloten, be dreigt. Een internationale conventie tot be perking der bewapening is het eenige middel om een bewapeningswedloop en daarmede een oorlog te verhinderen. De besprekingen te Genéve hebben tot niets geleid. Zij zijn onder een nieuwen vorm en met nieuwe for mules hervat. De geheele wereld heeft er be lang bij, dat zij tot het gewenschte resultaat leiden. Alle landen weten wat een bewapenings wedloop beteekent. Duitschland kan evenmin als de andere landen de ongelooflijke lasten op zich nemen, welke een bewapeningswed loop in de huidige crisisperiode met zich meebrengt. Ten slotte herinerde de premier aan het resultaat van den wereldoorlog en de geogra fische positie van België, welke het noodig maakt, dat geen element van veiligheid ver onachtzaamd mag worden. België wil den vrede der veiligheid". De regeering heeft den moed om ter wille van den vreaeswaar- borg offers te verlangen van de bevolking, welke haar krachten bijna reeds te boven gaan. Er kan in Europa geen vrede heer schen, zoolang België'c veiligheid bedreigd is. De regeering zal zich alle moeite geven, dat een conventie tot stand komt, die België een minimum van offers en een maximum van veiligheid brengt. Critiek in de Fransche pers. Bovengenoemde rede van minster-presi dent der Broqueville wordt in de pro-Fran- sche kringen scherp veroordeeld. Men ver wijt den premier dat hij in zijn redevoering een standpunt heeft ingenomen, dat zich scherp onderscheidt van de oriëntale van de Fransche politiek, ja zelfs in tegenstel ling daarmede is. De rechtsccnservatieve Nation Beige schrijft over een coup de théatre in den senaat en beweert, dat de pre mier zich aangesloten heeft bij een politiek van „volledig prijsgeven". Zijn verklaringen zijn in staat alle goede burgers met verba zing en smart te vervullen. Het zet een streep door het geheele vijfde deel van het verdrag van Versaillles. Hoe kan men na zooveel ervaringen in het verleden aldus het blad nog gelooven, dat Duitschland een conventie in acht zal nemen, waardoor zijn bewapenigen worden gelimiteerd. De Broqueville heeft zich aangesloten bij een soort neo-briandisme op het oogenblik, waarop in Frankrijk het briandisme dood ls Mevr. Stavisky verhoord. De Fransche enquêtecommissie heeft gister middag Mme Stavisky gehoord, voorname lijk over de politieke persoonlijkheden, waar mede Stavisky omgang had. O. M. ver klaarde zij, dat haar man haar verteld had, in een afzonderlijk vertrek van het café de Paris te hebben gedéjeuneerd met ex-minister Julien Durand. Persoonlijk heeft zij niemand van de politie of het ministerie van financiën gekend. Ambassadeur de Fontenay kwam •nooit in de woning van Stavisky. Wat de dood van Stavisky betreft, ver klaarde zij, dat zij hem in staat achtte tot het plegen van een zelfmoord, waar zij dan ook niet aan twijfelde, toen zij naar Cha- monix ging. Sindsdien heeft zij zooveel ge hoord, dat zij het nu niet meer weet. De vroegere particuliere secretaris van Stavisky, Romagnino, is gisteren voor de commissie van enquête in de zaak-Stavisky geleid. Hij weigerde echter op de hem ge stelde vragen te antwoorden en verklaarde, dat hij slechts den rechter van instructie in aanwezigheid van een advocaat te woord zou staan. Bij het verhooren van een employé der ad ministratie van een Stavisky-onderneming kwam ook ter sprake, dat een chèque-souche den naam van den huidigen minister van landbouw, Queuille dTaagt. De getuige ver klaarde, dat hij dezen chèque persoonlijk heeft geïnd, maar dat hij zich niet kan her inneren, op wiens naam hij was uitgeschreven. Vervalschingen in Stavisky's chequeboek? De parlementaire enquête-commissie in de Stavisky-affaire heeft gisterochtend een aantal documenten bestudeerd, in het bizonder de foto's van chèques en souches. Het schijnt dat men geconstateerd heeft, dat in ver scheidene gevallen de namen, welke op de chèques waren geschreven, zijn uitgewischt en door andere namen zijn vervangen. Daar om worden de nieuwe namen met zeker voorbehour genoemd. Afgevaardigde Louis Proust, wiens naam in dit verband is genoemd, heeft direct een dementi gepubliceerd, waarin het verklaard, dat er sprake is van een vervalsching. Een Reuter-bericht meldt verder, dat de parlementaire onschendbaarheid van Louis Serre is opgeheven. De koffers van Rita Georg in beslag genomen. De rechter van instructie te Bayonne heeft telegrafisch bevolen, dat zeven valiezen van de actrice Rita Georg, welke zich te Parijs bevinden, in beslag moeten worden genomen. Nieuwe aanklacht. De vroegere afgevaardigde Byer, is door den rechter van instructie te Parijs gehoord in de zaak-Stavisky en aangeklaagd wegens heling. Boyer heeft van Stavisky chèques ont vangen tot een bedrag van 800.000 franken. Omtrent het geval Prir.ce wordt bekend, dat het lijk, nadat de deskundige heeft ge constateerd, dat Prince klaarblijkelijk is ver doofd, voordat hij op de rails werd gewor pen, voor een nader onderzoek zal moeten worden opgegraven. Met het onderzoek zijn zeven dokters belast. Een opzienbarende onthulling. Het „Journal" en het „Petit Journal" be spreken hedenmorgen in hun ochtendbladen eenige sporen van het Stavisky-schandaal, welke naar de Barmatt-affaire schijnen te leiden. Het „Journal" brengt de dezer dagen plaats gehad hebbende uitwijzing der gebroe ders Barmatt uit Nederland in verband met de ontwikkeling van het onderzoek naar het Stavisky-schandaal. De uitgewezenen waren klaarblijkelijk voornemens zich naar België of Tsjecho-Slowakije te begeven. Het blad herinnert eraan, dat de jongste der drie ge broeders Barmatt, Heinrich, tweemaal ver geefs gepoogd heeft samen met Stavisky een zaak te vestigen. Een maal zou een poging zijn gedaan tot stichting van een Parijsche Barmatt Bank, welke schuld-overschrijvin gen bij een der Stavisky-ondernemingen zou onderbrengen Dit plan is echter nooit uitge vierd. Voorts zouden de gebroeders Barmatt zich hebben geïnteresseerd voor electrificatiewer- ken in Fransch-Marokko, waarvoor zij echter D© Belgische premier over d' her bewapening van Duitschland. (Dag Overzicht). De Stavisky-affaire bereikt haar hoogtepunt. (Buitenland). Rumoerig Spanje; alom stakin gen te verwachten. (Buitenland.) Groote overstroomingen in Ame rika. (Buitenland). Treinramp nabij Moskou; 19 doo- den. (Buitenland) Zomertijd van 15 Mei tot 7 OcL (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). niet de noodige concessies konden krijgen. Derhalve is ook dit plan nooit uitgevoerd. Volgens de „Matin" zouden de opsporings pogingen naar den persoon, die het telefoon gesprek heeft gevoerd, waardoor Prince zoo genaamd naar zijn zieke moeder te Dyon werd geroepen op het punt staan tot resul- laat te leiden. Men verwacht binnen zeer ko-- ten tijd een opzienbarend onthulling. De bouwvakarbeidersstaking. Ingrijpen der regeering? De ministerraad van Spanje is gisteren bijeengekomen en heeft besloten tot het nemen van buitengewone maatregelen tot handhaving van de orde. Aan het einde van de zitting verklaarde de minister van arbeid, op dat oogenblik was de eigenlijke staking nog niet afgekondigd dat de regeering de staking der bouwvakarbeiders niet zou kun nen tolereeren en vastbesloten was de wet door een ieder te doen eerbiedigen. Wie er zich niet aan wil houden zal zeer streng worden gestraft. Afkondiging alarmtoesfand? Naar verluidt zou de regeering overwe gen om in geval van n odzaak de staat van alarm af te kondigen. Brutale roofoverval. Gistermiddag hebben twee pistoleros te Barcelona een roofdoverval gepleegd van zoo groote brutaliteit, dat zelfs de Catalaan- sche hoofdstad geen tweede voorbeeld daar van kan aanwijzen. De beide bandieten be gaven zich op klaarlichten dag naar een druk zakenpand, dat op slechts 200 M af stand van het hoofdbureau van politie ligt. Zij haalden een geldlooper uit een lift, be roofden hem van zijn geldtasch met 38000 pesetas inhoud, duv/den de aanwezige zes bezoekers in de lift, lieten die omhoog gaan en vluchtten met de pistolen gereed tot vu ren. Zij wisten, zonder herkend te zijn, te ontkomen. Madrileensche bouwvakarbeiders staken. De socialistische en syndicalistische bouw vakarbeiders te Madrid hebben gsteren de passeve stakng uitgeroepen, hoewel de werk gevers hun eischen voor 90 pCt. zijn tege moet gekomen. De arbeiders houden de werkplaatsen bezet en de politie beperkt zich er tot incidenten te voorkomen. Het nieuwe kabinet. Het nieuwe kabinet heeft zich in de zitting van gisteren aan het parlement voorgesteld Lerroux legde geen regeeringsverklaring af, doch beperkte zich er toe een algemeene am nestie tegen 14 April, den herdenkingsdag der stichting van de republiek, in het voor uitzicht te stellen. De sociaal-democraten ver klaarden zich tegen de regeering, doch er is geen stemming gehouden en er is ook geen motie van wantrouwen ingediend. Winkels geplunderd. Te Vigo in Spanje heeft een groep werk loozen onder leiding van een marine-matroos verscheidene winkels geplunderd. Toen de politie ingreep, werd zij met een hagel van steenen ontvangen, zoodat zij van de vuur wapens gebruik moest maken. Verscheidene personen werden gewond. Te Santander kwam het tot verschillende botsingen tus- schen stakende arbeiders en politie, waarbij verscheidene personen werden gewond. De groote a.s. staking. De leiding van het Spaansche socialisti sche vakverbond heeft in den loop van den nacht een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de vakbonden niet voorne mens zijn hun strijd op te geven of op com promissen in te gaan. Alle bij de U.G.T. aan gesloten organisaties worden opgeroepen, de bouwarbeiders, metaalbewerkers en typogra fen, welke bij de laatste groepen Vrijdag jr staking gaan. te steunen, wanneer de protest staking Vrijdagavond niet tot het gewensch te resultaat heeft geleid. De drie groepen om vatten ongeveer 200.000 arbeiders. De publi catie van de leiding der U.G.T. wordt be-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1