messen en reinigt £cutdz en Jmaêoaw ^Buitenland W ARMENHUIZEN. DE KATHOLIEKEN IN NAZI-LAND. Naar aanleiding van een persreceptie van gisteravond heeft staatssecretaris Dauser in zijn kwaliteit van lid der rijksleiding van de Arbeidsgemeenschap van Katholieke Duit- schers een toespraak gehouden, waarin hij geheel Zuid-Duitschland als zijn speciaal arbeidsgebied aanduidde. In opdracht van Hitier werkt hij er voor het katholieke volks gedeelte definitief voor den nieuwen staat te veroveren. Hij is vastbesloten als medestrijder dezer beweging en als katholiek naar beste krachten deze hooge taak te dienen. Spr. streeft er naar steeds waarachtig katholiek te leven, ook in een tijd, waarin men in hem in verband met zijn nat.-soc. gezindheid moeilij ker maakt dan noodig is KV'™, jaren heeft spr. midden in den strijd der nat.-soc. partij om de macht in Duitschland gestaan en nooit heeft hij het beleefd, dat hij door éen enkele instantie of door een enkele partijge noot een verwijt toegevoegd heeft gekregen betreffende zijn katholieke houding. Op gron i van persoonlijke ervaring kan spr ook getui- gen, dat de nat.-soc. beweging het katholicis me niet vervolgd en eerlijk van zins is e Dupitsche katholieken in het front in te scha kelen, zonder hun religieuze gezindheid ge weld aan te doen. Slechts een ding wordt geëischt: onvoorwaardelijke eerlijkheid in de gezindheid, een oprecht bijvallen, zonder hoe en maar. Wat het nat.-soc. verwerpt is niet de katholieke gezindheid, maar dat geniepige spook van valschbeid en leugen, dat vandaag hoffelijk glimlachend buigt en morgen in de rijen der tegenstanders s,aat. Dat is het, wat de nat.-soc. verafschuwen. Dit zwarte spook sel hebben de nat.-scc. reeds voor jaren den strijd aangaan, en daarbij blijft het ook Doch deze afschuwelijke gezindheid heeft met katholiek voe'en niets uit te staan. Integen deel, de katholieke wereldopvatting is voor het wezenlijke, in de principieeie kwesties ver want met het nationaal-socialisme. De katho lieke mensch moet zich slechts bevrijden van opvattingen, geremdheden en inzichten, die de tijden, de partijen en het parlementarisme hem hebben opgedrongen. De katholieke mensch moet het gif zien. dat hem door poli tieke zakendoeners op onverantwoordelijke wijze jarenlang is toegediend. De katholieke kerk zal en moet in religieuze problemen op haar standpunt en recht staan. Zij zal en moet echter ook medehelpen, vreugdevol Duistere Stavislcy-zakeri. Chaatemps over Chiappe. JAARDAG BRIAND'S DOOD. Eenvoud ée hulde. Alarmtoestand in geheel Sp< anje. HET RASPOFTIN-PROCES. De „gruwelkamer van Sint Petersburg". 1500 „HUNGERMARCHERS" HUISTOE. VERTALING „MEIN KAMPF" Fransche letterkundigen desa- voueeren ve rtaler. GOUDTRANSPORT SPOORLOOS VERDWENEN. LEIDER VAN MISDADIOERSBENDE DOODOESCHOTEN. te gaan met het advies van het Hoogheem raadschap, het is nu de gelegenheid om de toestand te verbeteren en deze gelegenheid moet benut worden. De heer Dekker zeide, dat het hem treft, dat men het zoo roerend eens is. Spr. kende den toestand daar zeer goed en komt er dage lijks en meer en meer kan het hem gelukkig voor, dat de stemmen in de vorige vergade ring staakten en maakte de heer de Veer een compliment voor zijn voorstel om den tech- nischen dienst van het Hoogheemraadschap er in te betrekken. De gelegenheid, die thans bestaat, mogen we niet ongebruikt laten, dat zou onverant woord zijn en spr. ging volkomen accoord met het voorgelegde plan. De heer de Pree plaatste zich aan de zijde der voorstanders. Op andere plaatsen ziet men hoekhuizen aankoopen om ze af te bre ken ten behoeve van het verkeer en het heeft spr. verwonderd, dat in de vorige vergade ring de stemmen staakten op het behoud van den bestaanden toestand. Een groot ver- keersbelang wordt met dit plan gediend. De heer de Veer zeide blij te zijn, dat het zoo loopt. Met het plan van de vorige verga dering om 2 M. achteruit te bouwen, was spr. ook al niet geheel eens, doch het thans uitge brachte advies, voldoet hem volkomen. Niemand wenschte stemming, zoodat met algemeene stemmen besloten werd het plan van den technischen dienst van het Hoog heemraadschap aan te nemen en de rooilijn naar beide kanten te bepalen op 8 M. uit het hart van den weg. De voorzitter achtte het een verheugend verschijnsel, dat zoo'n betrekkelijk belang rijk besluit met algemeene stemmen is aange nomen en is daarvoor dankbaar, terwijl spr. een woord van dank richt tot den heer de Veer voor zijn initiatief om den technischen dienst van het Hoogheemraadschap er in te betrekken. De heer de Veer zeide, dat waar nu de rooilijn is vastgesteld, ook gaarne verder advies zal worden ingewonnen, omtrent het maken van den hoek. De voorzitter zeide geen bezwaar te heb ben daaraan tegemoet te komen. "De tuinbouwvereeniging „de Noord" hield dezer dagen een algemeene verga dering in het veilingskoffiehu-s. Aan wezig 30 leden. De voorzitter, de heer H Gutker, open de de vergadering. Alvorens verder te gaan merkte spre ker op dat een lid van het bestuur van ons is heengegaan en dat de achterge bleven weduwe dit verlies geduldig zal dragen. Verder memoreerde de voorzit ter den zeer slechten toestand en be twijfelde of verlichting zal komen. Rekening. Opbrengst druivenserre 1/4 netto opbrengst 79.73, uitgaven 128 35, nadeelig saldo voor de vereeniging 48 62. Gewone ontvangsten 158.52, uitgaven 125.78, voord, saldo 32 74. De balans sloot in ontvangst er uit gaaf op 2950 Den penningmeester werd dank ge bracht voor zijn nauwkeurig beheer. Uit het jaarverslag vernamen we dat 3 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen zijn gehouden en dat de vereeniging op 1 Januari 103 leden telde Enkele licht puntjes kwamen naar voren wat betreft het handelsverdrag met Duitschland. Verder werd de hoop uitgesproken dat 1934 voor ons allen een gunstiger jaar moge wezen. Den heer Molenaar werd dank gebracht voor zijn verslag. Verkiezing bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren P. Slot, P. Mink en A. Hopman. Tevens moest ver kiezing plaats vinden van een lid van het bestuur wegens overlijden van den heer P. Jonker. De heeren Slot, Mink en Hopman wer den, niet groote meerderheid herkozen en namen hunne benoeming aan Voor de vacature van wijlen den heer P Jonker is gekozen den heer P Barsingerhorn traal bestuur, wegens periodieke aftre- Verkiezing van een lid van het cen- ding van den heer F Gutker. De heer Gutker werd met bijna alge meene stemmen herkozen. Verkiezing afgevaardigden voor de algemeene vergadering van C. V. V. Hiervoor moesten 7 afgevaardigden wor den gekozen. Daar dit te veel tijd in be slag nam zullen de gekozenen schrifte lijk hiervan in kennis worden gesteld. Verder kwam in bespreking de aard appel teeltvergunning. Bij het gemeentebestuur was bericht ingekomen van de Gewestelijke Aardap pel-Organisatie, dat alleen zij in 1934 aardappelen mogen verbouwen, die lid zijn der G. A. O en een teeltvergunning bezitten door of namens den minister van economische zaken uitgereikt. Vrij gesteld zijn zij, die ieder jaar en zoo ook in 1934 uitsluitend voor eigen gezin en voor eigen rekening en risico aardappe len verbouwen tot een oppervlakte be neden 5 Are. Telers die hun in 1933 verbouwde aardappelen geheel bij de tuinbouw- telling hebben opgegeven, welke in Aug./Sept. 1933 via de veilingen is ge houden, en met hun aardappelen van 1933 onder de tuinbouwsteun gevallen zijn, vallen buiten &e regeling ci-ei u. O. en zullen hun teeltvergunning via de veilingen moeten aanvragen. De G A U. deelde mede, dat zooveel mogelijk zitda gen zullen worden gehouden, waarop de telers een aanvraagförmuUer kujm6" invullen. De termijn van aangifte wordt 15 Maart a.s. gesloten. De aardappelte lers, voorzoover geen tuinder zijnde bovenbedoeld, worden ten zeerste aange raden bij kantoorhouders, „controleurs en vertrouwensmannen der G A. u. naai deze zitdagen te informeeren. Hierover werd verschillend geoordeeld en zeer uiteenloopende gevallen naar voren gebracht. De mededeellng werd gedaan dat de late aardappelen voor de volle 100, mogen worden verbouwd De vraag kwam naar voren betreffende de nateeld of de beperking van toepas sing is zoowel voor voor- als voor na- teelt en dat wij allen goed moeten be grijpen dat de beperking naar we hopen ons toch ten goede zal komen. Voorstellen voor de algemeene verga dering van de C. V. V. De opmerking werd gedaan dat door de lichtbeperking, de omzet aan de veiling belangrijk min der zal wezen en gezien de schulden last der veiling zal er toch iets moeten gebeuren. De heer C. Mink stelde dan ook voor dit te zoeken in den vorm van sneezen- geld en dit voorstel in behandeling te nemen. Besloten werd hiervan een voorstel te maken in de C. V. V. Verder had de heer Mink nog een voorstel om aan den Noordkant van de veiling een overkapping te maken om aldaar een dorschmachine te plaatsen en dan de beladen schuiten met graan onder de luiving te varen. Gezien het toonemen van den graanbouw zou spre ker dit een uitkomst vinden en men zou bij slecht weer evengoed kunnen dor- schen. Dit voorstel werd niet gesteund. Rondvraag. De heer Slot stelde voor een commis sie te benoemen en contact te zoeken met de andere vereenigingen waar men op kan geven hoeveel zaad verbouwd wordt door ieder. Juist dan kunnen verdere maatregelen worden genomen hiervoor een weg te zoeken. Het bestuur van de Noord zal zich met deze werkzaamheden belasten en trachten hiervoor een weg te zoeken. De heer Mink stelde voor om kool die denzelfden dag niet geveild kan worden en de koopman hiervan nog een partijtje kan gehruiken deze te mogen verkoopen zonder bonnen Geoordeeld werd dat dit niet in het voordeel van de bouwers is en niet hierop in te gaan De heer C Gutker merkte op dat den laatsten tijd nog al eens abuizen voorkomen met het drukken van de kooplieden op de pro ducten, soms een of twee dubbeltjes te hoog en zou hier een eind aan willen maken. Nader besproken is dit moeilijk te ondervangen. Daarna sluiting. Onvoorwaardelijke eerlijkheid. medehelpen dezen valschen geest, die van daag nog met kwade bedoeling uit vele bron nen vloeit te jagen uit de rijen van de geloo- vige katholieken en het masker wegrukken van hen, waar zij ook mogen staan, die de innerlijke rust en vrede in Duitschland zon der verantwoordelijkheidsgevoel trachten te verstoren. De nationaal-socialisten zijn geko men om Duitschland tot eenheid te brengen en in een taaien strijd, waarin ieder fatsoen lijk mensch is aangewezen op de anderen, voor hun kinderen de vrijheid te herwinnen. Zij zijn echter niet gekomen om godsdienst oorlogen te ontketenen. Wie dat gelooft, ver gist zich. Aan het slot van zijn rede zette Dauser uiteen, dat hij wist, dat hij het met deze ge dachten eens was met den leider en diens plaatsvervangers, geliik ook, wat spr. per soonlijk bijzonder verheugt, met kardinaal Faulhaber. Diegenen, die gelooven hem of zijn medewerkers bij de uitoefening van zijn zwaTe plicht op arglistige wijze storend te kunnen tegenwerken, roept spr. vandaag in alle openbaarheid een allerlaatste waarschu wing toe. De zesde Februari. Gisteren heeft de oud-prefect van politie van de Seine Ohiappe een verklaring afgelegd voor de commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen van den zesden Februari. Chiappe garandeerde de absolute republi- keinsche trouw van de politie en verklaarde, dat de politie vóór den zesden Februari altijd meester gebleven was van den toestand bij betoogingen. Tijdens zijn onderhoud met Daladier had Chiappe hem, na vriendschap pelijke gelukwenschen. op de hoogte gesteld van den stand der openbare meening en hem daarbij verklaard, dat gepoogd werd groepen te recruteeren onder socialisten, dissidente oud-communisten, oud-monarchisten e.d. Da ladier zeide dezelfde inlichtingen te hebben verkregen. Den volgenden dag zou hij zijn gewaarschuwd betreffende de vorming van geheime gewapende groepen. Chiappe deelde verder mede, dat hij persoonlijk gedaan had weten te krijgen, dat de nationale unie van oud-strijders niet zou manifesteeren. De Croix de Feu aldus Chiappe zijn geens zins de republiek vijandig gezind en wilden oorspronkelijk slechts een meeting houden. De oua-prefect van politie ontkende ten stel ligste ooit te hebben gezegd, dat hij ,de straat op zou gaan" en vei klaarde de opwin ding, die op zijn ontheffing gevolgd was als veroorzaakt door tegenstrijdige berichten en het aftreden achtereenvolgens van drie mi nisters. Chiappe is van meening, dat de be volking sympathiseerde met de betoogers in verband met de verontwaardiging, ont staan door de schandalen. In verband met critiek op zijn voor de commissie afgelegde verklaring heeft Ohiappe een communiqué aan de dagbladen verstrekt, waarin hij zegt: „Ik handhaaf de verklarin gen, die ik heb afgelegd voor de commissie van onderzoek, onder eede". Copie is verloren gegaan De commissie van onderzoek naar de zaak- Stavisky heeft gisteren verder Dignaco ge hoord, die belast was met het uitbrengen van een rapport over het administratieve onder zoek, dat aan het licht heeft'gebracht, dat de hoofden der diensten van het ministerie van arbeid, die een in ongunstigen zin gestdde nota voorbereidden betredende de belegging van fondsen van de sociale verzekeringen in bons van de Crédits Mu.iicipaux, op zeker oog en blik er toe gebracht werden door een telefoongesprek met het kabinet van den mi nister om hun meening te wijzigen. Wie di4 gesprek gevoerd heeft aan den anderen kant van de lijn kon niet worden vastgesteld De commissie stelt verder een onderzoek in naar een brief aan Dalimier over de plaat sing van bons en het antwoord daarop van Daümier, waarvan de copie verloren is ge gaan. Een onderzoek in de bagage van Rita Georg. Het op instigatie van den rechter van in structie te Bayonne gehouden onderzoek in de te Parijs achtergebleven koffers van Pita Georg heeft geen resultaat opgeleverd. In de koffers werd niets gevonden, wat van belang zou kunnen zijn voor het onderzoek in het Stavisky-schandaal. De rechter van instructie te Bayonne heeft telegrafisch opdracht gegeven in een niet nader aan te duiden bank in een eveneens niet nader aangeduide stad nasporingen te doen. Stavisky zou in dtze bark een safe hebben gehad, welke belangrijke voor den voortgang van het proces bes isseude docu menten zou bevatten. Een stem uit Holland Mr. Ed. Emmtring advocaat en procureur te Amsterdam verzoeki ons namens den heer J. Bannai medt te deeien: Naar aanleiding van het bericht, versche nen in de bladen „Le Petit Journal" en „Le Journal" over het verband tusschen Stavisky en de heeren Barnat, bericht ik U namens mijn cliënt, den heer Julius Barmat, dat deze nóch direct, nóch indirect, in eenigerlei re latie heeft gestaan of gepoogd heeft in re latie te komen met Stavisky. De naam van laatstgenoemde was den heer Julius Barmat ten eenenmale onbekend en hij heeft dezen eerst uit de couranten ver nomen. Het bericht omtrent het oprichten van een Parijsche Bank of Electriciteitswerken door hem is volkomen gefantaseerd. De in het bericht voorkomende mededee- ling over de uitwijzing van mijn cliënt is al even onjuist als de rest van he; bericht Voor de goede orde bericht ik U nog, dat ik bovenaangehaalde Parijsche bladen van bet bovengenoemde :n kennis heb gesteld. Mijn cliënt heeft, zooals reeds eerder werd' gemeld o.a. ter zake van een bericht, waarbij een verband geïnsinueerd werd tusschen cliënt en Stavisky, een civiele actie tegen dat dagblad ingesteld. Bij zijn verhoor door de parlementaire commissie van onderzoek naar de straatonlusten te Parijs op 6 Februari verklaarde oud-minister Chautemps nooit door den prefect van politie Chiap pe of van andere zijde op de hoogte te zijn gesteld van eventueel© onregelma tigheden bedreven door oud-minister Frot. Chautemps liet doorschemeren, dat hij reeds vroeger heeft gedacht over ortslag-verleening aan Chiappe Aan de republikeinsche gezindheid der politie heeft hij echter nooit, getwijfeld, ook ge loofde hij niet, dat de betoogingen de bedoeling hadden een staatsgreep in te leiden. Naar aanleiding van het reeds gemelde dementi deelt de oud-politie- prefect Chiappe mede. dat hij zijn onder eede voor de commissie van onderzoek afgelegde verklaringen in alle bijzonder heden handhaaft. Onder leiding van den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken Barthou is gister een bedevaart gehouden naar Pacy-sur-Eure en Cocherel. welke door de vereeniging van „Vrienden van Aris- tide Briand" was georganiseerd ter ge legenheid van den jaardag van het over lijden van den staatsman De plechtigheid droeg een zeer een voudig karakter Er werden geen rede voeringen gehouden, doch bloemen op Briands graf gelegd. De Spaansche regeering heeft glster- avond laat met het oog op de dreigende algemeene staking der verscherpten staat van beleg over geheel Spanje af gekondigd. De Spaansche fascistenleider. José Primo de Rivera, de dertigjarige lei der der Spaansche fascisten, verklaarde in een gesprek met den vertegenwoordiger van United Press, dat de beweging voortdurend in omvang toeneemt. Zij telt thans 60.000 le den, vooral studenten en jongemenschen uit den kleinen middenstand. Thans beginnen er geleidelijk echter ook leden te komen uit de arbeidersklasse. Primo de Rivera, die een zoon is van wij len den dictator, noemde den huidigen poli- tieken toestand in Spanje onhoudbaar; hetzij de regeering naar links gaat of naar rechts, er zullen volgens den fascistenleider in elk geval moeilijkheden ontstaan. De fascisten sluiten zich niet aan bij een rechtsche bewe ging; zij achten de kwestie der monarchie niet actueel en gelooven, dat het tijdperk der grandes in Spanje definitief geëindigd is, volgens United Press. Het voornaamste probleem is thans hoe de toestand van de boeren kan worden verbe terd; het land moet worden onteigend, aldus de fascistenleider, en na de voltooiing van irrigatie-werken worden verdeeld onder twee milfioen gezinnen, die thans op het platte land in ongunstige omstandigheden verkee- ren Primo de Rivera zeide verder de leiding der beweging voorloopig te hebben aan vaard; iemand moet toch als leider optreden en ik ben niet bang voor verantwoordelijk heid. Hij hoopt echter dat uit de beweging zelf iemand zal voortkomen, die de werkelijke leider zal zijn. De Spaansche fascisten zijn niet conservatief, maar veeleer verwant met de socialisten. Met uitzondering van Cabal- lero en eenige andere Marxisten zijn de meeste Spaansche socialisten feitelijk natio nalistisch gezind en daarom staan deze groe pen niet ver van elkaar. Wij voeren thans een groote camoagne, zoo besloot Primo de Rivera, ten einde in de dorpen en op het platteland den steun der boeren te krijgen. Alom stakingen en botsingen. Tegenover de pers verklaarde de Spaan sche minister van binnenlandsche zaken, dat de afkondiging van den verscherpten staat van beleg jn net geheele land beschouwd moet worden uitsluitend als een voorzichtig heids-maatregel, welke in geen enkel opzicht tot gerustheid aanleiding mag geven. De regeering wil daardoor slechts automatisch de beschikking krijgen over alle middelen, waar door zij een algemeene staking onmo gelijk kan maken. De in den staat van beleg begrepen fierscensuur zal niet worden toe gepast. Men neemt aan, dat de socialistische vakbonden zich in verband rret deze regee- ringsmaatregelen zullen beperken tot de reeds eerder aangekondigde staking. Te Madrid hebben stakende bouwarbeiders opnieuw twee bomaanslagen gepleegd, welke groote materieele schade veroorzaakten, doch geen menschenlevens kosten. Bij een ge vecht tusschen stakers en werkwilligen werd een werkwillige door een kogel ernstig ge wond. Nabij Madrid kwam een personentrein in botsing met een goederentrein, waarbij ver scheidenen passagiers werden gewond De stakingsbeweging in de hoofdstad breid), zich meer en meer uit. Dreigende kranten-staking. De leider der R.K. volkactie de sterkste partij in de Cortez verklaarde, dat hij de nieuwe regeering ten val zou brengen, wan neer deze bij de morgen te verwachten s a- king der typografen, het verschijnen van het Madrileensche dagblad „El Sedate niet zon garandeeren. Bij dit blad werken uitsluitend katholiek-georganiseerde arbeiders, die niet bereid zijn zich te voegen, naar de bevelen uit het socialistische volkshuis, zoodat het verschijnen van dit blad technisch mogelijk is. De regeering ziet hierin echter een provo catie voor de andere arbeiders, waarom zij het verschijnen van „El Sedate" wil verhin deren, indien bij de andere dagbladen wordt gestaakt. Het proces te Londen tegen de Metro-Gold- wyn-Mayer is, naar gemeld, door prinses Joessoepof gewonnen en aan eischeres is een schadevergoeding van 25.000 pd. st toege wezen, wegens benadeeling van haar goeden naam. Naar uit deze uitspraak blijkt, heeft de rechter als bewezen aangenomen, dat de figuur van Natasha in de bekende film over Raspoetin, door het publiek moet worden aangezien voor een verpersoonlijking van de echtgenoote van prins Joessoepof, die den „krankzinnigen monnik" tt Petersburg van het leven beroofde. Aan het verslag over de laatste zitting ont kenen wij nog het volgende: Na het getuigen verhoor kwamen de ad vocaten van beide partijen nogmaals aan het woord. Sir William Jowitt, optredende voor de filmmaatschappij, voerde o.a. aan, dat er geen sprake kan zijn van laster, daar de fi guur van Natasha in de film voorgesteld wordt als een fatsoenlijke, trouwe vrouw. De advocaat voor de prinses, Sir Patrick Hastings wees erop, dat er wel degelijk spra ke was van smaad. en heeft een afschuwelijke liefdesge schiedenis verfilmd, aldus Sir Patrick; Als het zoo doorgaat, zal men binnenkort zien, dat de filmondernemingen een scenario in el kaar zetten van een werkelijk gebeurde ge schiedenis en, door de hoofdpersonen een voudig andere namen te geven en andere kleeren aan te trekken, buiten schot blijven, ook al brengen zij er nog zoo veel sensatio- neele tooneelen in, die in werkelijkheid niets met de zaak te maken hebben gehad. Men kan zich moeilijk een grooteren smaad voor een vrouw voorstellen, dan in deze film prin ses Joessoepof is aangedaan. Ik behoef er al leen maar op te wijzen, dat „Natasha" erin door een schurk als Raspoetin wordt verleid of overweldigd De rechter was van oordeel, dat er wel degelijk sprake was van smaad. In de film werd een beeld opgehangen van een vrouw, die zich in een soort gruwelkamer te St. Pe tersburg bevond. Zij was daar overgeleverd aan een bruut, onder zulke omstandigheden, dat men moest aannemen, dat zij, óf verleid, óf overweldigd was. Daarbij komt nog, dat de werkelijke Raspoetin bekend stond als een nog grooter beestmensch dan hij in de film wordt afgebeeld. Wat de gelijkenis tusschen „Natasha" en prinses Joessoepof betrof, was de rechter van oordeel, dat men uit het feit, dat tal van toe schouwers een absolute gelijkenis tusschen beiden constateerden, moet besluiten, dat de goede naam der prinses er we! degelijk door geleden heeft. A's anderen „Natasha" aan zien voor mevr. Vyrubova of Munia Golovi- na, dan kunnen dez dames, als zij tenminste nog in leven zijn, de filmonderneming even goed wegens smaad voor den rechter dagen. Nadat de gezworenen daarna ruim twee uren hadden beraadslaagd volgde de uit spraak: 25 000 pond sterling te betalen door de Metro-Ooldwyn-Mayer Filmmaatschappij aan prinses Joessoepof. Meer dan 1500 deelnemers aan den hongermasch naar Londen zijl. gisteren na een verblijf van tien dagen te Londen naar hun haardsteden teruggekeerd. Zij maakten de terugreis per rein Dr com munisten waren voldaan over de te Londen ontvangen behandeling. De voorzitter van de Société des gens de lettres, Gaston Rageot, deelt in een ingezonden stuk In de „Temjas" mede dat het bestuur dezer vereeniging van letterkundigen tegen de niet-geautori- seerde vertaling en publicatie van Adolf Hitiers „Mein Kamp!" protesteert. Het bestuur heeft in zijn vergadering van 26 Februari eenstemmig geconstateerd daf een dergelijke daad een schending dor Berner Conventie is. Het blad „Notre Temps" bevestigt dat de politie reeds tot inbeslagneming van de vertaling is overgegaan en raadt len directeur der uitgeverij aan zich niet over dezen maatregel te beklager daar hij. naar hij zelf heeft erkend, de weder rechtelijke publicatie als een „kleine gewelddaad" beschouwde. Detectives van ScoMand Yard houden zich bezig met de opsporing van een zending van 930 ounces goud (28 K.G ter waarae van 6360 welke door de Standard Bank of South Africa naar Engeland is verzonden. Het schip Balmoral Castle had bij aankomst te Southampton de kist wel is waar aan boord, doch deze bevatte cement in plaats van goud. Uit Chicago wordt gemeld, dat de million. nair Pope in zijn hotelkamer te Londen door zes scholen getroffen dood is gevonden. Pope had zijn ontzaglijk vermogen „verworven" als leider van een bende afperser»,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8