DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Belgische buitenlandsche politiek. Dagdij&sch veezicht iBuitenland VRIJZINNIG DEMGCNAIISCHE BOND. No. 58 Vrijdag 9 Maart 1934 136e Jaargang Persstemmen uit Frankrijk en Engeland over de redevoeringen van de Broqueville en Hijmans. Wal de Belgische pers zegt. Weer een rede van Hijmans. VON PAPEN NAAR ROME. Zal hij confereeren met Mussolini? IVat vandaag de aandacht trekt.»i Mr, B, W. STOMPS, over en Mr. L. G. VAN DAM over DE FRANSCHE VLOOT. Nieuwe bouwplannen. VERKIEZINGSSUCCES VOOR LABOUR. Voor den Londensche graafschap. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en eestdayen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIE*!: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter* naar plaatsruimte. B'ieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De redevoeringen van den Belgischen mi nister-president de Broqueville en van den minister van buitenlandsche zaken Hijmans hebben veel stof tot critiek gegeven. Merk waardig is het echter, dat de buitenlandsche bladen, die anders zoo vlug zijn met hun oordeel, pas gisteren met hun commentaren kwamen. Wij kunnen dus aannemen, dat de artikelen eerst na goede bestudeering van de redevoeringen geschreven zijn. De Fransche bladen houden zich echter nog meer bezig met de reactie van de rede van de Broqueville in België en Duitschland, dan met den in houd der rede zelf. Men leze De „Petit Parisien" is van meening dat De Broqueville een betreurenswaardigen ver keerden toon heeft aangeslagen en schrijft: „Barthou, die sedert langen tijd door een hechte vriendschap met Hijmans verbonden is, zal Maandag naar Brussel gaan om met dezen openhartig te spreken, waartoe de ge legenheid bij de begrafenis van koning Al- bert ontbrak. De oneindig meer geschakeerde rede van Hijmans in den Belgischen Senaat gisteren veroorlooft te gelooven dat dit con tact een misverstand uit den weg zal ruimen, dat onze Belgische vrienden zeker even op recht betreuren als wij zelf. De „Figaro" is van meening dat men zien niet ongerust behoort te maken over de rede van de Broqueville. Deze rede, aldus „Figa ro", bevatte niets wat het Duitsche standpunt kon dienen. De Broqueville, wiens vader landsliefde zich nooit verloochende, verklaar de dat hij niet de hoop had verloren dat er een ontwapeningsconventie zou worden ge sloten maar wees met klem op de noodzake lijkheid van de verzekering van de veiligheid van het land. België zal zeker niet gevoelig zijn voor de belanghebbende lofuitingen uit Duitschland, doch laat ons oppassen niet op nieuw in de val te loopen en niet zonder re den verkoeling te brengen in onze betrekkin gen met België, die uitstekend zijn en die door niets zijn gewijzigd. Men ziet, dat de meeningen van beide kranten wel verschillen! Engelsche persstemmen. De Engelsche bladen houden zich nog uit sluitend bezig met de redevoering van de Broqueville. Blijkbaar hebben ze de rede van Hijmans vergeten! De „Daily Telegraph" vestigt in een hoofd artikel de aandacht op de uitlating van graaf de Broqueville, dat men Duitschland niet kan verhinderen te bewapenen, wanneer het dat wenscht, en dat een geregelde bewape ning van Duitschland minder gevaarlijk voor den vrede is dan een onafhankelijke, geheime bewapening. De diplomatieke medewerker van de „Mor- ning Post" schrijft o.a., dat de duidelijke woorden van den Belgischen minister-presi dent te Londen met instemming worden be- froet. De moed, waarmee hij den Belgischen enaat gezegd heeft dat men zich bij Duitsch- lands bewapening dient neer te leggen, ver dient bijzondere bewondering. Men zou an deren staatslieden denzelfden werkelijkheids zin toewenschen. In dezen bestaat zonder concessies van beide zijden geen uitzicht op een ontwapeningsovereenkomst. De afstand tusschen den stand van de Duitsche bewape ning en die der voormalige geaillieerden is zoo groot, dat hij alleen door vermindering der bewapening van de laatsten niet kan ver dwijnen, zelfs wanneer de geallieerden daar- toe bereid waren. Daarom is de eenige hoop om te komen tot evenwicht der bewapenin gen, waarmee alle mogendheden zich prin cipieel accoord hebben verklaard, "nge e - teliike vermindering der bewapeningen der voormalige geallieerden en een gedeeltelijke vergrooting der Duitsche bewapeningen. De Parijsche correspondent van de „li nies" meldt, dat de Broquevillos rede een duidelijke scheiding tusschen het Fransche er het Belgische standpunt in de ontY/^lh,"fke kwestie heeft getoond, waardoor de p opinie in Frankrijk temeer verstoord is omdat de samenwerking van de militaire po van België en van Frankrijk als vanzelfspre kend werd beschouwd. In vele kringen heeft men de hoop uitge sproken, dat door de troonsbestijging van den nieuwen koning het Belgische standpun inzake zijn eigen veiligheid, die naar rran- sche opvatting onverbrekelijk verbonden is met de veiligheid van Frankrijk, niet gewij zigd zal worden. Wat de Belgische bladen zeil zeggen. Instemmend met de verklaring van den mi nister-president schrijft de Katholieke Stan daard, spreekbuis van minister Sap, o.m.: „Het is de taal van de reaalpolitiek, de weg van het gezond verstand. In den huldi gen, wilden, ongeregelden Europeeschen toe stand, zijn er geen grenzen meer gesteld aan de wederbewapening van Duitschland. Om zulke grenzen wel te stellen is een wettelijke regeling onder staten onvermijdelijk. Duitschland mag aanspraak maken op gelijk berechtiging, trouwens reeds op het einde van 1932 hebben Italië, Engeland en Frank rijk te Geneve, deze gelijkberechtiging van Duitschland uitdrukkelijk erkend. Het is een verschrikkelijk woord wat Bel- gië's eerste minister heeft gesproken: wij gaan regelrecht naar den oorlog, indien de huidige wedloop der bewapeningen voort duurt en er is geen andere uitkomst dan het wapengeweld om den thans bes taanden toe stand te bestendigen. Er is slechts één weg van vreedzame regeling: een regeling met Duitschland, beperkte toelating tot bewape ning van Duitschland, algemeene verlaging van den bewapeningsstand in Europa. Buiten dezen weg staat er slechts deze open van het geweld tegen Duitschland. En België Weigert zich bij zulk initiatief aan te sluiten. De eerste minister heeft ten andere laten hooren dat Italië en Engeland even eens weigeren tot zulk initiatief van geweld dadig ingrijpen over te gaan. Daarmee is aan onze bevolking plots en ineens geheel het Europeesch gevaar ont vouwd, en kent zij de kansen op vrede welke er bestaan, en weet wat België en dezes regeering doen voor den vrede. De bevol king kan met verstandig vermoeden begrü- pen, welke doodsgevaarlijke klippen wij de jongste maanden reeds ijn voorbij gezeild en weet nu wat de Belgische regeering, onaf hankelijk, zelfstandig, heeft gedaan voor red ding van den vrede". De Nation Beige, het vooral in militaire en militaristische kringen gelezen blad, dat tot dusver de Broqueville door dik en dun steun de, is ten zeerste ontstemd en heeft, met droefheid, van zijn verklaring kennis geno men. „Evenals Hijmans, zegt deze courant, geeft de minister-president zich over aan de illusie dat men er in slagen zal de herbewa pening van Duitschland te beperken". En verder: „Hoe is het mogelijk, na zoo vele afdoende bewijzen, nog de hoop te wil len koesteren dat Duitschland den tekst van om het even welke overeenkomst, vooral wan neer zij zijne bewapeningen beperkt, als on schendbaar en heilig zal beschouwen? Dit is nochtans het door den „premier" nagejaag de droombeeld. Op het oogenbhk dat Duitschland meer en meer gevaarlijk wordt en dat het briandisme in Frankrijk, onder het verpletterend dementi der feiten en der werkelijkheid, zijn kracht verliest en geen ge zaghebbende verdedigers meer vindt, sluit de heer de Broqueville zich aan bij een soort van neobriandisme. De katholiek-conservatieve Metropole welke nauwe betrekkingen heeft met senator Segers herinnert aan de boodschap van den Romeinschen afgezant, die zeide: „Ik breng u, in de plooien van mijn mantel den vrede of den oorlog. Aan u de keuze en voegt daaraan toe: „Aldus de positie van Europa. Maar het angstwekkendst is wel dat het bijna onmogelijk is te wetenwatteHezen om niet den oorlog te kiezen". Hetzelfde blad constateert, dat het applaus oo de banken van de meerderheid, na de verklaring van de Broqueville, op vernj na niet algemeen was Sommige rechtsche senatoren bleken ze.fs zeer ontstemd te zijn, terwijl ook niet met zekerheid kan worden gezegd, dat al de mi- nisiers het met elkaar volkomen eens zouden zijn en Jaspar en Tschoffen bijvoorbeeld de zelfde gevoelens als Hijmans en Sap zouden koesteren. De Metropole meent nog te weten, dat over de Bróqueville's verklaring, zoo niet Wat den vorm, dan toch wat den inhoud be treft in den ministerraad is beraadslaagd. Men bevestigt zelfs, dat zij door Koning Albert, kort voor zijn dood, werd goedge keurd. T De trustbladen Etoile Beige en Indepen- dance Beige zijn van oordeel, dat de Belgi sche minister-president den Duitschers fei telijk den raad geeft zich niet meer te „genee- ren". Zijn rede is, zeggen zij, onbehendig De Broqueville beweert, dat ons niets anders meer te doen valt, dan onder de voornaamste belanghebbenden een overeenkomst tot beper king der bewapeningen te treffen. „Maar wat baat het nog, vraagt de Etoile Beige, te on derhandelen en te discussieeren, wanneer wij zelf het tractaat van Versailles gaan afbre kenen ons ontdoen van de wapenen, die wij, hoe broos zij ook mogen zijn, toch nog in handen hebben?" Een nieuwe rede van Hijmans. In de Senaatszitting van gisteren heeft de minister van buitenlandsche zaken Hijmans nogmaals het woord genomen. Hij gaf eenige ophelderingen over zijn eigen rede en die van de Broqueville, waarmee hij blijkbaar de bedoeling had, de oppositie te bestrijden, die zich in een deel van de Belgische en Fran sche pers had gemanifesteerd. Hijmans bleef in de lijn van de vroegere verklaringen, hoe wel hij sterker dan De Broqueville tien na druk legde op de overeenstemming met Frankrijk, speciaal ten aanzien van de vei- ligheidseisdien. Hijmans zeide: „De regee ring rekent op dep gezonden zin van het Belgische volk. Niemand zal gelooven, dat de regeering een herbewapening van Duitsch land wil toelaten. De regeering heeft zoo iets nooit gezegd. Zij kent het gevaar veel te goed, dat zou ontspruiten aan de schrapping der verdragen. België bescherming steunt op de overeenstemming met Frankrijk, En geland en Italië. De regeering streeft er naar, deze overeen stemming veilig te stellen en extra veilig heidsgaranties te verkrijgen. België heeft steeds geëischt, dat de beweging van Duitsch land binnen de grenzen van Versailles wordt gehouden. De groote mogendheden hebben echter zelf de begrenzing der bewapening veranderd in overeenstemming met de ver houdingen. Als België daartegen zou pro testeeren, zou het alleen staan. Een dergelijk protest zou bovendien schade doen aan de overeenstemming met de mogendheden, waarbij België toch veel belang heeft .België is in nauw contact met de drie mogend heden gebleven. Men heeft getracht te doen gelooven, dat België met Frankrijk van mee ning verschilde t.a,v. de ontwapening. Dat doet hij tegenspreken. Integendeel, er bestaat volledige overeenstemming tuschen de opvat tingen der landen. Overeenstemming is er O.a. over de veiligheidsmaatrgeelen om de herbewapening van Duitschland binnen voorzichtige grenzen te houden en haar te onderwerpen aan een actieve Wederzijdsche controle. De beide landen zijn het er ook over eens, dat bij schending van de verdra gen naar sancties moet worden gegrepen, en wel door een solidaire actie ter verhindering van een illegale herbewapening van Duitsch land. Hijmans over de betrekkingen met Nederland. Sprekende over de betrekkingen tusschen Nederland en België verklaarde de Belgi sche minister van buitenlandsche zaken, Hij mans, gistermiddag in den Senaat, dat deze betrekkingen op het oogenblik van bijzonder vriendschappelijken aard zijn. Daarom is het te betreuren aldus de minister dat som mige Nederlandsche persberichten niet ge heel met de waarheid overeenstemmen. De openbare meening in Nederland zal echter wel eens beter ingelicht worden dan thans het geval is en dan zal België met Nederland een verdrag kunnen sluiten, waarbij natuurlijk beide landen concessies zullen moeten doen. DIMITROF VOOR DE FILM. Over het Rijksdagbrandproces. Het Russische „Sojocskino" is begonnen met de vervaardiging van een film, waarin de drie Bulgaarsche beklaagden in het Rijks dagbrandproces, Dimitrof, Tanef en Popof, belangrijke rollen zullen spelen. In deze film zal tevens gebruik worden gemaakt van de journaalopnamen, die tijdens het proces te Leipzig door de verschillende geluidsfilmon dernemingen zijn gemaakt. Men hoopt, dat de film in het begin van Mei voor vertooning gereed zal zijn. UIT HET HITLER-RIJK. De arbeidsdienstplicht voor studenten. De afdeeling voor arbeidsdienst der Deutsche Studentenschaft publiceert thans de uitvoeringsbepalingen voor het diensthalfjaar 1934 De arbeidsdienst- plicht voor de abituriënten, die met Paschen a.s. de scholen verlaten en na verkrijging van het diploma willen stu- deeren, moeten in den tijd van o IVIei tot 25 Octóber 1934 vier maanden arbeids dienst en zes weken kampdienst doen. De meisjes moeten 26 wekep arbeids dienstplicht doen De nakoiping dezer verplichting is voorwaarde ^oor de in schrijving aan de hooge school. Uitgesloten van den arbeidsdienst- plichT zijn buitenlanders en niet-ariers Van den dienstplicht kunnen worden vrijgesteld degenen die voor het diénst- halfjaar worden afgekeurd, degene die katholieke theologie wil gaan studeeren en wie een studie wil maken, waaraan minstens een jaar practisch werk voor afgaat, waarin hij in de bedrijven met arbeiders samenwerkt en ook buiten den werktijd kameraadschappelijk samen leeft met arbeiders. Uit het buitenland afkomstige Duit sche abituriënten kunnen aan het diensthalfjaar deelnemen. Op hen mag geen dwang worden geoefend. Geheimzinnige zelfmoord-poging. De bekende Parijsche strafpleiter, de advocaat Raymond Hubert, die zich thans belast heeft met de verdediging van Stavisky's particuliere secretaris, Romagnino heeft zich vanochtend een geheimzinnige poging tot zelfmoord ge daan. Nadat hij kort te voren in de ge vangenis een onderhoud had met Ro magnino van ongeveer een uur sprong hij dicht bij zijn woning van een brug in de Seine. Twee politieagenten wierpen hem een reddingsboei toe, die Hubert reeds half bewusteloos no,7 juist kon grijpen, zoodat men er in slaagde hem uit het water te trekken. Hij werd naar een nabij Parijs gelegen sanatorium overgebracht, waar men echter omtrent zijn toestand niets wil meedeelen. Naar verluidt zou Hubert in den laatsten tijd aan vervolgingswaan zin lijden en de politie reeds meermalen om bescherming hebben verzocht. Woensdag had hij nag een bespreking plaats van vier uur met den rechter van instructie die het geval Stavisky be handelde. Vice-kanselier von Papen zal een bezoek brengen aan Rome, dat drie dagen duurt, te beginnen met Woensdag 14 Maart. Officieel wordt als reden voor dit bezoes opgegeven, dat von Papen de bijeenkomst der Maltezer ridders wil bijwonen, doch daar von Papen's driedaagsch bezoek samen valt met de conferentie van Mussolini, Doll- fuss en Gömbös, ligt het voor de hand, dat er verdergaande conclusie aan worden vast geknoopt. De „Daily Telegraph" spreekt reeds van een vier-mogendheden-conferentie en meent, dat er drie belangrijke politieke redenen zijn voor von Papen's reis naar de Italiaansche hoofdstad. En wel: 1. de meer gespannen verhouding, die er den laatsten tijd tusschen Italië en Duitschland is ontstaan 2. het pro test van den paus tegen de wijze waarop Duitschland de concordaatsbepalingen na leeft en 3. de reeds vermelde conferentie van den duce met de regeeringsleiders van Oostenrijk en Hongarije. In officieele Itlaiaansche kringen wordt verklaard, dat men geen kennis draagt van von Papen's bezoek, doch men twijfelt er niet aan, dat als hij naar Rome komt er in elk geval een onderhoud tusschen hem en Mussolini zal plaats hebben. Daarentegen verklaart het „Deutsche Nachrichtenbüro", dat de geruchten, volgens welke von Papen ook een onderhoud zou hebben met den Oostenrijkschen bondskanse lier dr. Dollfuss uit de lucht zijn gegrepen De Duitsche vice-kanselier had de uitnoodi- ging tot bijwoning van de bijeenkomst der Maltezer ridders reeds in Januari ontvan gen en medegedeeld, er gaarne gevolg aan te zullen geven, voorzoover zijn ambtelijke bezigheden dit zouden toelaten. DE VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE DUITSCHE HUISVROUW. Staatssecretaris Feder heeft gisteren het woord gevoerd op een vergadering van de centrale van huisvrouwenver- een igingen over „Huisvrouw en Econo mie". Feder wees op de verantwoortiel ijk- he d van de vrouw voor het door den man verdiende geld. Zestig tot tachtig procent van het nationale inkomen gaat door de handen der vrouwen. Het juiste gebruik van dit geld moet geleerd wor den De huisvrouw moet producten van eigen bodem koopen en bedenken, dat voor iedere 2000 R.M invoer een Duitsch gezin werkloos kan worden. Groente moet bijv alleen gegeten worden op tijdstippen, dat de Duitsche grond die in voldoende hoeveelheden oplevert. TWEE MIJNWERKERS GEDOOD. In Duitschland. Gisteravond tegen half zeven zijn twee mijnwerkers onverwacht door vallend gesteente bedolven, Hoewel de bergings werkzaamheden direct werden aange vangen. konden de ongelukkigen slecht als lijk worden geborgen. ELISABETH BERGNER, JODIN. Protest van het Berlijnsche publiek. Gisteravond is in het „Capitol am Zoo" do in Engeland vervaardigde film „Ka- tharina de Groote", waarin de hoofdrol gespeeld wordt door „de Joodsche actri ce" Èlisabeth Bergner en die bovendien nog geregisseerd is doe- den „Joodschen regisseur" Paul Czinner, die tezamen met zijn vrouw, Elisaebth Bergner, ver- Perstemmen over de Belgische ministerieele rede. (Dag. Overzicht.) Geheimzinnige epidemie tijdens de wereldtentoonstelling to Chica- go. (Buitenland.) Labour-overwinning in Engeland. (Buitenland.) Dreigende staking op Cuba. (Bui tenland.) Kapitein Eikenboom door het Hoog Militair Gerechtshof veroor deeld tot 4 maanden gevangenis straf met ontslag uit den militairen dienst. (Rechtszaken.) Te Den Bosch twee wandelaars aangereden en ernstig gewond door een auto. (Binnenland.) Bemiddeling in het conflict aan de veiling te Aalsmeer. (Binnen land.) De aandeelhouders van de Zaan land en het P.E.N. (Binnenland.) Wetsontwerp voor de verleening van middenstandscrediet ingediend. (Binnenland.) De gemeenteraad heeft een be slissing genomen in zake het ont slag van ambtenaren. Alleen wordt ontslag verleend bij lidmaatschap van verboden vereenigingen. (Ge meenteraad.) (Zie verder eveatueel laatste berichten). MAANDAGAVOND om 8.15 uur spreken in de HARMONIE te Alkmaar: Mijne indrukken van het proces te Leipzig Het program der Nat. Soc. Bew. in Neder land. De vergadering is openbaar. GELEGENHEID TOT DEBAT. Wie de doeleinden der N. S. B. -wil leeren kennen, mag deze vergade ring niet verzuimen! leden jaar geëmigreerd is, voor de eerste maal in Duitschland vertoond. Het pu bliek nam tegen de film een buitenge woon scherp afkeurende houding aan en protesteerde levendig tegen de opvoe ring. KABINETSCRISIS IN BELGIE? Ernstige geruchten. De Brusselsche correspondent van de „Morning Post" meldt aan zijn blad, dat mi nister-president de Brocqueville voor zijn geruchtmakende verklaring in den senaat zich telefonisch in verbinding had gesteld met de Fransche en Britsche ministers. De correspondent acht een kabinetscrisis in Bel gië zeer waarschijnlijk. De Parijsche correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat het uitstel van Bar- thou's reis naar Brussel heeft plaats gevon den, omdat de Fransche regeering niet wenscht, dat het bezoek in verband zal wor den gebracht met de rede van de Brocque ville. Het rapport over het op stapel zetten voor het einde van dit jaar van het vlootbouw- program bevat den bouw van een kruiser, een torpedojager, een onderzeeër I klasse en een onderzeeër II klasse. Het rapport wijst op de noodzakelijkheid van een snelle aan vaarding dezer bouwplannen, daar de totale tonnage daarvan lager is dan wat gemid deld in de jaren 1922-'32 op stapel werd ge zet en het onmisbare minium geacht moet worden voor de handhaving van de vloot op het noodzakelijke peil. Een tweede schip van het type Dunkerque is noodzakelijk; wat de torpedojager en de twee duikbooten betreft, die zullen verouderde eenheden moe ten vervangen. Gisteren zijn de verkiezingen gehouden voor den Londensche-graafschapraad, welks leden hun functie drie jaar uitoefenen. De vorige graafschapsraad bestond uit 83 conservatieven, 25 labour-afgevaardigden en 6 liberalen. Volgens de tot Donderdagavond laat be kend geworden uitslagen zijn de verkie zingen voor Labour zeer gunstig verloopen Tegen middernacht waren gekozen: 40 La bour-afgevaardigden, 26 conservatieven, en 0 liberalen. Volgens een niet ofiicieele be-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3