t ^Binnenland Wm een zielig geval. DE KONING Gemeenteraad van Alkmaar te spreken was. Getuige noemde het verhaal van a tot z gelogen. Intusschen kwam er een boodschap, dat de get. met het briefje uit Den Haag terug was. Onder groote spanning las de griffier (het vooi en het bleek, dar het gedateerd is 6 Febr. 1932 Er werd in geschreven door Ko ning aan Groeneveld. dat zijn vriend b;t schilderij voor het bedongen bedrag niet wil koopen. Koning stelde voor een anderen prijs vast te stellen. (Hieruit blijkt dus, dat de correspondentie OnnesKoning niet fic tief was). „Als 't u blieft", roept verd. Onnes uit, „is 't duidelijk of niet", en triomfantelijk voegde hij eraan toe; „De edelen zeiden in 1096 tegen Floris V: uw kromme sprongen zijn uit heer graaf, maar ik kan tegen u zeg gen: Uw kromme sprongen zijn thans uit, Heer Koning" Naar aanleiding van deze correspondentie ontspint zich nog een levendig debat over de vraag „fictife" of „niet fictief". De president wees op zeer hooge bedragen in de corres pondentie genoemd. Naar aanleiding hier van merkte mr. de Gaoy Fortman op, dat dit voor hem een aanwijzing temeer is, dat de correspondentie niet fictief is. Bij een fictieve correspondentie, aldus de rechter, zorgt men wel, dat de getallen absoluut geen achterdocht kunnen wekken. Het debat werd heftig en met stemverhef fing riep mr. Kappeyne uit, dat de feiten lijnrecht in tegenspraak zijn met de verkla ringen, die Koning onder eede heeft afge legd. De inhoud van het opzienbarende briefje werd dan besproken. Koning struikelde bijna over zijn woorden toen hij wilde toonen, dat hij het briefje, hoewel hij het zelf ge schreven heeft, niet „begrijpt". Worden Koning en Witbraad weer gearresteerd? Een heftig incident ontstond, toen als ge tuige Koning zijn gewone systeem volgde en verschillende insinuaties uitte en o.a. tegen mr. Muller Massis zei: „Deze getuige is bij u op kantoor geweest vanmiddag'" Meneer de president, riep mr Muller Mas sis uit, daar moet ik nu met alle klem tegen protesteeren, getuige Koning slaat geen ge legenheid over om insinuaties te uiten, den vorigen keer beschuldigde hij mij bijna, dat ik een briefje vervalscht had, dat wordt me te kras. Koning antwoordde dan, dat hij dezen ge tuige niet bedoelde, maar wel Witbraad. Mr. Muller Massis antwoordde, dat Wit braad inderdaad op zijn kantoor is geweesr Hij verzocht Witbraad onmiddellijk ter zit ting te ontbieden en hem zelfs alles te laten vertellen, wat hij kwam doen. De rechtbank besloot aldus en de zitting werd tot hatf zes geschorst, om Witbraad ter zitting te brengen. Na heropening was Witbraad present. Hij gaf toe op 't kantoor van mr. Muller Mas sis te zijn geweest, hij kwam om getuig schriften te halen, die in 't bezit van dezen waren. Witbraad had toen gezegd: Als u eens een tip weet, of ik weet een tip, dan kunnen we elkaar van dienst zijn. Ik had honger, aldus Witbraad, en steun had ik nog niet! President: Doelde u op inlichtingen in deze zaak? Witbraad: Ja natuurlijk, ik heb getracht iets te verdienen. Meneer Muller Massis heeft me wel be grepen. President: Is er niets anders besproken? Mr. Muller Massis: Jawel, er is meer ge zegd. Witbraad: Ik zeg niets meer, ik kan 't me niet herinneren. President: U moet 't zeggen. Witbraad: Meneer Muller Massis heeft me wel begrepen. President: Denkt u, dat deze zaak niet zuiver is? Witbraad: Deze zaak niet zuiver? Hoe be doelt u dat? PresidentIs deze zaak niet precies, zooals u verklaard heeft? Witbraad: Toen Koning met de duizend gulden gaf, heeft hij me op dienzelfden dag gezegd: Die ezels hebben een vitrine laten staan. Mr. Muller Massis: Neen, dat is geen tip U hebt gevraagd of ik een tip voor u had, 't was een bedelpartij vpn u. Officier: ^ie vroeg u op het kantoor te komen? Witbraad: Ik ging uit mezelf, als je hon ger hebt Mr. Muller Massis: Ik heb geantwoord, dat ik geen geld gaf, en dat ik de verklarin gen van Witbraad niet wilde beïnfluenceeren Hij is ongetroost weer heengegaan. Witbraad: Ja, dat is zoo. President: Hoe wist Koning van deze kwestie af? U mag met uw medeverdachten niet spreken, eigenlijk zelfs niet met mr Mul ler Massis, al is dat ook een volkomen be trouwbaar adres. De president vroeg nog eens hoe Koning van du bezoek aan mr. Muller Massis af wist. Koning geloofde, dat 't niet onmogelijk is, dat Witbraad hem dit in de getuigenkamer heeft medegedeeld, 't Kan ook zijn, dat hij 't voor 't gebouw heeft gehoord, toen hij met de „verhuizers" stond te praten. Het kwam den officier voor. dat 't het beste zou zijn, de schorsing van de voorloopige hechtenis van Koning en Witbraad op te hef- Hierover werd echter nog niet beslist. De zitting wordt geschorst tot Zaterdag te 10 uur. BRANDSTICHTING EN DIEFSTAL. Gisteren heeft.de vierde kamer der recht bank te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak tegen den melkslijtersknecht P. J. K-, die zich te verantwoorden heeft gehad ter zake van brandstichting. Verdachte had op een Zondag in Decem ber, nadat zijn patroon en diens familie wa ren uitgegaan, in diens woning brand ge sticht om op deze wijze den diefstal te ver bergen van een bedrag van 300, verbor gen in een kistje onder den divan in de huiskamer. De brand was echter tijdig gebluscht, de knecht, die alleen thuis was geweest, werd verdacht van brandstichting en diefstal, ge arresteerd. Hij bleef echter ontkennen, ook voor de pleegdank' deZC misdriiV€n te hebben ge- Verdachte werd tot twee jaar gevangenis- ftfSr overeenkomstig den eisch Diefstal uit armoede. wïdlnaag9Cht rechtbank heeft zich Riff" wat men noemt »z'e LritJn «L g!?pe Het betrof een 24- g uwden jongeman, die zich had mSwb1genaakt aa" diefsta' van 6611 da" uS'eli De man moest met vrouw en 2 sïinina hT" 5 *u,den «"der- hii r«X Wa? s*raatbandelaar en hoewel HiinHfl u 2 als z°odanig niets meer ver- H»t 8!i 'i geen boogeren steun. j.JJ. ,^as. duidelijk, dat deze beklaagde door de crisis een gelegenheidsmisdadiger was geworden. Hu was reeds eerder voor waardelijk veroordeeld voor eenzelfde fep dat hij eveneens uit nijpende armoede had bedreven. De Officier van Justitie eischte, rekening houdend met de omstandigheden, 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger vroeg de rechtbank nog maals clementie te gebruiken en verd. een voorwaardelijke straf op te leggen. Eenige heeren hebben zich bereid verklaard hem aan een betrekking te helpen. De president schorste de zaak in ver band met een nader onderzoek naar de onder toezichtstelling, tot 20 Maart a.s. Snikkend verliet verdachte de rechtszaal HET CONFLICT AAN DE CENTRALE AALSMEFRSCHE VEILING. Het geschil tusschen het bestuur der Centraie Aalsmeersche Veiling en de expor teurs, door de buitengewone ledenvergade ring geworden tot een conflict tusschen kweekers en handelaien, duurt nog steeds voort. Het bestuur der veiling heeft verklaard, dat de schade, ontstaan door de afwezigheid der exporteurs aan de kweekers zal worden vergoed. De staking der exporteurs zai daardoor de C.A.V. reeds thans eenige dui zenden guldens kosten. De Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken heeft haar bemiddeling in het conflict aangeboden. De exporteurs willen die aanvaarden, het veilingbestuur echter niet. Dit heeft te kennen gegeven alleen arbi trage te willen aanvaarden van het Provin ciaal Bureau voo<- de Veilingen in Noorü holland. Waar de exporteurs ook hiertegen geen bezwaar hebben, zullen hedenochtend de eerste besprekingen om partijen tot elkaar te brengen, plaats hebben. De toestand aan de veiling is steeds zeer rustig gebleven. ARRESTANT UIT CEL ONTVLUCHT Zichzelf later weer aangemeld. Door de politie te Blaricum werd Woens dagavond aangehouden zekeren H., wonen de aldaar, die er van verdacht werd dien zelfden avond een drietal inbraken te hebben gepleegd. H., die in het cachot bij het gemeentehuis werd opgesloten, zag Donderdagavond kans tijdens de afwezigheid van de politie, de dubbbele deuren van zijn cel te forceeren en te ontvluchten. De politie die zulks later ontdekte, stelde onmiddellijk een achtervolging in, doch hel mocht haar niet gelukken den arrestant te achterhalen. Echter nog denzelfden avond, om half tien, kwam de ontvluchte zich zeil weer aanmelden. Als motief voor zijn ont vluchting gaf hij op, dat hij niet langer ln zijn cel had kunnen uithouden. BRAND IN MATRASSENFABRIEK. Gistermiddag 5 uur is brand uitgebroken in de matrassenfabriek „Union" van de fa. Kok te Drachten. De brand schijnt ontstaan te zijn op de electrische wolverwarming-afdeeling. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het personeel, groot 35 man, in allerijl het drie verdiepingen hooge gebouw moest verlaten Twee bij de fabriek gelegen woonhuizen liepen gevaar door het vuur te worden aan getast en de eerste aak gold dan ook deze huizen te sparen. Van de fabriek zelf kon niets gered worden De schade wordt ge raamd op eenige tienduizenden guldens, doch wordi door verzekering gedekt. Het personeel zal waarschijnlijk op een ander fabriek van de zelfde firma, werK kunnen krijgen. SMOKKELAUTO MET LADING IN BESLAG GENOMEN. Gisteravond werd te Asperen (N.-B een auto uit België in beslag genomen, welke 650 K.G. suiker bevatte. De chauffeur, zekere van den B. uit Breda, werd gearre steerd. BRANDEN Geen bluschwaler. Woensdagavond is de brandweer te Ange- ren (Betuwe) gealarmeerd voor een grooten brand in de boerderij „De Bijl', bewoond door J. Lensen. De bewoners hadden zich reeds ter ruste begeven en konden ternau wernood in nachtgewaad het brandende huis ontvluchten. Het vee werd gered, drie var kens kwamen in de vlammen om. Het huis was verzekerd, de inboedel echter niet De brandweer kon door gebrek aan water niets verrichten. Weer brand te Oss. Door onbekende ooraak is Woensdagnacht brand ontstaan in de met riet gedekte land bouwerswoning van de weduwe Hendriks aan het Keugenaarspad te Oss. De brand werd ontdekt door voorbijgangers, die de slapende bewoners waarschuwden; konden zich in nachtgewaad met de grootste moeite in veiligheid brengen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar er was geen water. Bakkerij afgebrand. Woensdagnacht ontdekte een agent van po litie brand in de bakkerij van den heer Dc ong aan den Ouden Postweg te Hengelo, O Hij wekte de bewoners en daarop werd de 7i ji der sigaren en de sigaar der koningen, dat is Karei I, de koninklijke sigaar, die zijn koningsnaam alle eer aandoet. Vanaf 5 cent in elke prijsklasse stan daardkwaliteit voor Nederland brandweer gealarmeerd. Zij kon niet meer voorkomen, dat zoowel de bakkerij als het woonhuis met inboedel geheel in vlammen opgingen. Niets kon worden gered. De brand is waarschijnlijk ontstaan op den zolder van de bakkerij. VERK EERSONGEVALLEN Tegen een tramhuisje gereden; bestuurder overleden aan hartver lamming. Hedenmorgen reed de 68-jarige heer D. Duinste met zijn auto van Hees naar Nij megen. Op den hoek van de Dorpsstraat te Nijmegen botste hij met zijn wagen tegen 't tramhuisje dat ineenstortte. De wagen bleef op zijn wielen staan. Voorbijgangers vonden het lijk van den heer D. Een medicus constateerde hartverlamming. De auto was slechts licht beschadigd, de heer D. moet reeds dood zijn geweest, toen de aanrijding plaats vond. Twee wandelaars aangereden. Op den Petteiaarschenweg te Den Bosch heeft gisteravond een ernstige aanrijding plaats gevonden, waarvan twee jonge men- schen het slachtoffer werden. De 22-jarige mej. van B. en de 21-jarige v. E. liepen op den weg te wandelen, toen zij door een auto werden aangereden. Zij wer den tegen den grond gesmakt en hevig bloe dend opgenomen. In zorgwekkenden toe stand zijn beide slachtoffers naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch overgebracht, alwaar zij ter verpleging zijn opgenomen. De chauffeur van den auto. zekere S., uit Sint Michielsgestel, was na de aanrijding doorgereden, doch men heeft hem in zijn woonplaats kunnen aanhouden Hij beweerde met een boomtak in aanraking te zijn ge weest. De auto, die aan de voorzijde e enigs zins beschadigd was, is in beslag genomen. S. is naar Den Bosch overgebracht. KORTE BERICHTEN. De politieke afdeeling der Rotter- damsche recherche heeft Woensdag een huizoeking gedaan in het gebouw der nntionaal-socialistiscbe beweging aan de Glashaven Er werd niets bezwarends gevonden Bij d.e Staten-Gen-eraal is ingediend een wetsontwerp, waarbij de verlenging bij K B van 29 December 1933 van de contingenteering van ongesmolten dier lijk vet voor den duur van een jaar door de wet wordt bekrachtigd Woensdagmiddag is op het Zwarte Water bij Zwartsluis üe 21-jarige zoon van schipper Veldman uit Amsterdam overboord geslagen en verdronken. DE WERELD OP ZIJN KOP. Opgevoerd door „De Jonge Spelers'' voor de VARA, afd. Alkmaar. De Jonge Spelers zijn voor de Alkmaar- sche VARA-leden geen onbekenden en na de geslaagde opvoering van „De Matrozen van Cattaro" was succes, wat betreft hun spel, reeds verzekerd. De zaal van de Harmonie was goed bezet, toen de voorztiter van de VARA afd Alkmaar, de heer Fisscher, met een enkel woord van welkom den avond opende en vervolgens het woord gaf aan den heer v. d. V a 11die in een propagandis tische rede liet uitkomen, hoezeer ook in werkelijkheid de wereld op haar kop staat en alle aanwezigen tenslotte opwekte, schou der aan scnouder de VARA te steunen in dezen voor haar zoo moeilijken tijd. Hierna was het woord aan De Jonge Spe lers, die opvoerden de voor tooneel door A M. de Jong omgewerkte roman van Upton Sinclair „De wereld op zijn kop", een blij- eindigend spel in 3 bedrijven van de toe komst. Allereerst een woord van hulde voor A M. de Jong, die in zijn tooneelbewerking de voor dit stuk zoozeer gewenschte actie heett weten te leggen, mede waardoor deze opvoe ring als geslaagd genoemd mag worden. Hij heeft getracht om zoc kort, maar tevens zoo kernachtig mogelijk de socialistische idee in een blijspel naar voren ie brengen. O.i. had een mindere beknoptheid het tooneelspel in zijn geheel geen schade gedaan en was mis schien de indruk van een zekere overrompe ling achterwege gebleven. Hetgeen echter niet weg neemt, dat de wijze, waarop de Jonge Spelers dit stuk uit het jaar 2000 ten tooneele hebben gebracht, alle waardeering verdient. Zooals reeds eerder gezegd, is „De wereld op zijn kop" een spel van de toe komst, want het speelt zich af in het jaar 2000 te New York. Daar toch bevinden we ons op den daktuin van het zoogenaamde „Lustpaleis", een symboliseering van een te ver doorgedreven kapitalisme, waar het de heerschende kapitalistische menschheid zóó naar het hoofd is gestegen, dat ze mede door de doorgefouneerde techniek, van gekheid niet meer weet wat te doen. Alles is echter gebaseerd op een hebzuchtig winstbejag en zelfs een huwelijk komt uit berekening tot stand. Lumley Gotham zelf, aan wien al die rijkdom behoort, is een zichzelf niet ken nend, nerveusgeworden schuwachtig manne tje; van welken rol Lucas Wensing (tevens regisseur) een juweeltje maakt. Uit een algemeene verwarring, ontstaan door het krankzinnig worden van een pro fessor, die de geheele menschheid wil verdel gen, rijst op een mateloos gezucht, van waaruit Grauville en den chef der bedienden Tuttle de macht in handen nemen, nadat eerst nog Billv Kingdom, de idealistische en tevens schrandere ingenieur-vlieger met de geliefde zijns harte (de dochter van den gouverneur) weet te vluchten, om getweeën een nieuwe samenleving op socialistische grondslagen te beginnen. (Ben Groeneveld als Billy hébben we weieens beter gezien). In het derde bedrijf aanschouwen we i n den keuken van den groot-industriëel Tuttle een revolutionnaire groep, een deel van de eens zoo vervloekte bourgeoisie' Uit hun op standige gezindheid ontstaat een staking, die gewonnen wordt en waarmee het pleit voor het kapitalisme beslecht is. Dit in het kort is de tendenz van dit too neelspel en wanneer we thans overgaan tot een meer persoonlijke bespreking van de medespelenden, dan is daar in de eerste plaats Richard Flink, die als Tuttle ten vollen heeft uitgeteekend, hoe een „gewoon" mensch wordt als hij het in de kapitalistische samenleving tot een machtspositie brengt. Naast hem noemen we Jan Seves als Vicaris, de zich steeds schikkende en wikken de priester, die mede door zijn stem het juiste spel gaf van den bedoelden dienaa' van Gods woord. Maar eveneens was Jan Lema-ire als de journalist de Pruster een type apart, zeer brutaal, weetgierig en ko misch in alle opzichten Fen prachtrol was die van Erskene Grauville, de latere gouver neur, don Fiolet, op onverbeterlijke wijze voor het voetlicht gebracht. Zijn vrouw werd door Nelly Ernst goed weergegeven, evenals ook Nelly's moeder van Hesje Rijkenv. Rijk, die haar rol behoorlijk volhield. Be paald zwak was Nel Snel als de tweede dochter van Lumley Gotham. De kleinere rollen weroen naar behooren vervuld. Fen hartelük applaus onderstreepte de waardeering van alle toeschouwers. Hns. (Kort verslag). (Vervolg en S.ot.) De verordeningen regelende de rechtsposi tie van het gemeentepersoneel moesten in overeenstemming worden gebracht met de nieuwe van Rijkswege daarvoor vastgestel de bepalingen. De commissies van overleg hadden zich met de voorgeschreven wijzigingen vereenigd be halve wat betreft het onder bepaalde voor waarden ontslag verleenen aan de vrouwe lijke ambtenaar die in het huwelijk treedt, waarover geen overeenstemming kon worden bereikt. Andere organisaties konden zich met het voorgestelde wel vereenigen. Het bestuur der Ver. van hoogere ambtenaren zou be paald willen zien, dat de stadsvlag ook vau de ambts-of dienstwoningen mag worden uit gestoken, waartegen B. en W. geen bezwaar nebben. De meerderheid van B. en W. had voorge steld tot vaststelling der voorschriften over te gaan, met uitzondering van het afv'oei ingsreglement der gehuwde vrouwelijke amb tenaar, dat niet noodzakelijk werd geacht. De minderheid van B. en \V had tegen de door den minister gevraagde aanvulling wat het meer politieke gedeelte en wat hei ontslag aan de vrouwelijke ambtenaar be treft in beginselbezwaar. Voorgesteld werd in overeenstemming met het inzicht van de meerderheid van het college tot de ge vraagde wijziging der betreffende verorde ningen te besluiten. De heer van Drunen zeide, dat de soc. dem. fractie bezwaren heeft. Wanneer is men eigenlijk revolutionnair en wie moet dat con- stateeren? Spr. achtte de ambtenaren, die in concubinaat leven niet minderwaardig. Ambtenaren moeten geen insignes dragen of vreemde vlaggen uit dienstwoningen steken. De soc. dem zullen tegen de bijlage stem men. De heer Sietsma meende, dat de bijlage zeer vaag was en tot willekeur aanleiding kan geven. Krachtige gezagshandhaving is evenwel noodig. Mr. Langeveld zeide, dat de Vrijheidsbond niet kan meegaan met het streven den amb tenaar te zeerHn zijn vrijheid te beperken. Deze wijziging in het ambtenarenreglement is niet van grootsche allure en wij kunnen er niet aan meewerken. Concubinaat is moeilijk bewijsbaar. Het is verkeerd, dat tijdelijke regeerders moeten vaststellen wat revolution naire gezindheid is. De redactie van de bij lage vond spr. vaag. De heer Vogelaar meende, dat er van aan tasting der autonomie geen sprake is en dat aantasting van het gezag moet worden tegengegaan. Spr. zou het logisch vinden vrouwen van eiken leeftijd bii huwelijk te ont slaan. Concubinaat moet in alle opzichten ge weerd worden. Wie de bevoegdheid tot ontslag heeft, moet ook de overtreding beoordeelen. De heer Venneker wees op den plicht er regeering de orde te handhaven Elke am - tenaar is een stukje van de overheid, een schakel in den keten, die nergens zwak m g zijn. Aantasting van de autonomie mag men hier niet in het geding brengen. Ntemano kan verlangen, dat de overheid onbetrouw bare dienaren in dienst houdt. Voor deze gemeente zijn deze bepalingen niet noodig, maar zij kunnen een waarschu wing zijn Het ontslag van de gehuwde vrou wen is hier niet principieel gesteld. Het is beter den leeftijd te laten vervallen als de regeering daarin zou meegaan. Concubinaat moet in elk geval worden geweerd. Mej. Carels protesteerde er tegen, dat men de gehuwde vrouw het recht op arbeid ont neemt. Slechts het belang van den dienst mag hier richtsnoer zijn. De heer Hoijtink verdedigde het ontslag van ambtenaren aan verboden vereenigin- gen. De gehuwde vrouw moet uit gemeente dienst worden ontslagen. De heer Van de Val! zeide, dat het kan ver- keeren in de wereld wat de revolutionnaire opvattingen betreft. Waarom wil de heer Hoijtink geen gehuwde werksters weren? Maak een korteren arbeidsdag, opdat meer deren kunnen werken. Concubinaat is niet te bewijzen. De heer Stoutjesdijk betoogde, dat de ge huwde vrouw in haar gezin behoort. De heer Keijsper wees er op, dat alle regeerders tijdelijk zijn en zij zullen toch moeten beslissen. Het staat niet vast, wie er revolutionnair is. Diefstal is ook moeilijk bewijsbaar, maar daarom laat men de dieven toch niet loopen. De heer Keesom wees op het exces, dat een gehuwde man en vrouw in deze gemeente samen 8000 verdienen. Moet daar niet plaats voor anderen worden gemaakt? Weth. Westerhof wees e rop, dat vele ge huwde vrouwen zonder kinderen in gemeen tedienst goed werk doen. Men moet haar de vrijheid van arbeid laten, zooals men dat wel doet in de fabrieken, ook van R.K. zijde. Men wil de klok terug zetten. De vrouw is het beste thuis, maar dat kan niet altijd. Men heeft het ontslag van de gehuwde vrouw wel principieel gesteld en maakte slechts uitzon deringen. Wie zijn revolutionnair? Dat is ook de Katholieke mr. Romme volgens zijn uit latingen. Alleen Colijn maakt uit, welke vereenigin- gen revolutionnair zijn, maar hij heeft zelf uitgesproken, dat het geweten boven de wet kan gaan De soc. dem. verzetten zich tegen de verkrachting van de grondwet door Dolt fuss. Er blijkt dus, dat revolutionnaire ge zindheid zeer verschillend beoordeeld kan worden. De N.S.B., die geheime leden werft, is revolutionnair. Maar ieder moet vrijheid hebben ook daar toe te treden mits men zijn plichten tegenover de gemeente slechts ver vult. Men vindt er zich steeds het beste bij de vrijheid te dienen. Wij moeten ons houden aan de door de grondwet gewaarborgde vrij heden. De voorzitter zeide namens de meerderheid van B. en W., dat er eenheid moet komen in de regeling voor vele ambtenaren, die zich aan de staatsvoorschriften hebben te houden en betrouwbaar dienen te zijn. Het college zou niet zonder overtuigende bewijzen ont slag verleenen, ook niet t.a. van de revolu tionnaire gezindheid en het concubinaat. lil de vlaggenkwestie wordt groote vrijheid toe- festaan. Het is beter de redactie t.a.v de ge- uwde vrouw zonder meerdere toevoegingen te aanvaarden. Verwerpt de raad deze voor stellen, dan zullen ze ons worden opgelegd. Vervolgens werd tot stemming overge gaan. Met algemeene stemmen werden goed gekeurd de bepalingen in zake het dragen van uniformen en insignes en het verbod van het uitsteken van andere dan nationale of stadsvlaggen uit dienstwoningen. Ontslag bij revolutionnaire gezindheid werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen. (Vóór de R.K en de heeren Hoijtink en Vo gelaar). Ontslag bij lidmaatschap van ver boden vereenigingen werd goedgekeurd met 11 tegen 8 stemmen. (Tegen de soc. dem. en de V.B.) Het ontslag van de huwende amb tenares werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen. (Vóór de R.K. en de heeren Hoij tink en Vogelaar). Ontslag in geval van con cubinaat (opnieuw voorgesteld door den heer Venneker) werd met dezelfde stemmenverhou ding verworpen. D V.B. nam het standpunt in, dat de kwes tie bij deze voorschriften niet thuis behoorde In veiband met door den minister gegeven voorschriften werd besloten het schoolgeld aan de Handelsavondschool in dier voege te wijzigen, dat het bestaande tarief 2% maal verhoogd wordt, te rekenen met ingang van 1 Januari j.1. De betaling van het schoolgeld is mogelijk gemaakt in evenveel termijnen als de cursus maanden duurt. Ten behoeve van de restauratie van een ge brandschilderd raam in de kerk van Edam welk raam in 1605 door de Alkmaarsche vroedschap werd geschonken werd in de kosten van restauratie, welke f 900 bedra gen, een bijdrage van f 400 verleend. Aan de N.V. Alkmaarsche bad- en zwem inrichting werd kwijtschelding verleend van de over 1933 verschuldigde aflossing groot 650 en van het restant der aflossing over 1932 ad 320, aangezien de middelen tot het doen van deze betalingen ontbreken. Besloten werd tot verkoop van een perceel bouwterrein ter grootte van ongeveer 363 M2., gelegen aan de Landstraat voor den prijs van 7 per M2. aan den heer R. Brou wer te Heiloo. Besloten werd den heer V. L. M. Jonker alhier een perceel bouwterrein ter grootte van ongeveer 274 M2., gelegen tusschen de Landstraat en de Lyceumstraat voor den prüs van 1900 te verkoopen. Op verzoek van Ged Staten werd een kleine wijziging gebracht in de gemeente rekening dienst 1931 Ted verbetering van den Hoeverweg tus schen Alkmaar en Egmondbinnen moest de eigendom worden verkregen van verschillen de in de gemeenten Alkmaar en Egmond binnen gelegen strooken grond. Met de meeste eigenaren werd overeenstemming ver kregen B. en W werden gemachtigd aan H.M. de Koningin de onteigening van de perceelen te verzoeken, waarover geen over eenstemming werd verkregen. De hier niet vermelde punten der agenda werden aangehouden. Daarna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9