DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dxtg&tiffisdï 0veezicht Het lot van de concentratie-gevangenen. Buitenland Ho. 61 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladerT Over hef algemeen genomen heelf de instelling van concentratiekampen in Duitschland het land meer kwaad dan goed gedaan. VERBITTERING. Dinsdag 13 Maart 1934 136e Jaargang Nieuws uit Hitler-rijk. Wat vandaag da aandacht trekt*.*) SECRETARIS KONING LEOPOLD. Baron Capelle benoemd. KONING LEOPOLD TE MARCHE-LES-DAMES. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eestdaoen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter* naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Van gezaghebbenden Duitschen kant heeft men nu de verzekering vernomen, dat de con centratiekampen zich in liquidatie bevinden Slechts een klein „grondsop" van onverzoen- hjken zou overblijven. Men noemt een laag cijfer, als men over het aantal dezer overge blevenen spreekt. Dit cijfer kan, aldus de N.R.Crt. echter niet volmaakt vertrouwen inboezemen, daar wij heel zeker, op grond van oude, uit bevoegde bron verkregen cijfers weten, nat heel veel meer menschen in con centratiekampen opgesloten zijn geweest, dan tegelijk daarmede als maximum bevol king dezer kampen tijdens hun hoogsten „bloei" wordt opgegeven. Het is ook wat dwaas, als men ze nu gaat voorstellen, als een soort humanitaire inrichtingen teneinde politieke tegenstanders aan den strafrechter te onttrekken. Uit geloofwaardige bronnen heeft men vaak bijzonderheden kunnen ver nemen over de behandeling in deze kampen, die een heel anderen indruk maakten Wij willen fc.v. herinneren aan een beschrijving van den Berlijnschen correspondent van de Times, nadat hij onder officieele leiding kampen had bezocht. Men zou hier in Neder land in staat zijn, tal van buitengewoon leerzame medische attesten over te leggen, geschreven op grond van lichamelijk onder zoek van uit de kampen losgelatenen, onmid dellijk na hun aankomst hier. Wij hebben zelf wel bezoek gehad van dergelijke slacht offers, die nog onaangename uiterlijke teeke nen konden vertoonen van de „humane zor gen". In het algemeen was de politiek onge- wer.schte, die in handen der justitie viel, er heel veel beter aan toe. Tal van vluchtelingen spreken nu nog met erkentelijkheid van de politie, in wier hoede zij zich bevonden heb ben, juist omdat zij daardoor uit het concen tratiekamp gebleven zijn. Wij zouden deze oude maar waarlijk nog niet heel oude koeien niet uit de sloot halen, als het voor zoovele mishandelden, die ter wille van hun betrekkingen in Duitschland nooit in het openbaar hebben durven spreken, niet al te bitter moest zijn, wanneer nu zonder tegen spraak de legende zou kunnen worden ge vestigd, dat de concentratiekampen feitelijk menschlievende inrichtingen zijn geweest. Men zou te Berlijn als men ze werkelijk wil liquideeren beter doen niet nog achter af een discussie daarover te openen. Iedere revolutie daarop heeft men zich terecht vaak beroepen heeft haar ongerechtig heden, en Berlijn moet tevreden zijn als men de concentratiekampen en wat daarmede samenhing, op dat conto wil schrijven. Men zegt nu te Berlijn, dat men zachter kan worden op dat punt, omdat de positie van het nieuwe bewind steeds veiliger word: Het klinkt paradoxaal, bij alle oorzaken tot wrokkige stemming, die in den laatsten tijd m Duitschland zoo duidelijk aan den dag zijn gekomen. En toch is het juist. Men gaat zich te Berlijn vaster in het zadel voelen, en heeft reden daartoe. Men weet het, in de protestantsche kerk duurt een hardnekkig verzet voort tegen den godsdienstdwang, die de Duitsche christenen hun mede-protestan ten aandoen, en die hun heiligste gevoelens kwetsen. Maar, het is reeds vroeger opge merkt, tot deze ontevredenen hooren zeer vele predikanten, die politiek ijverige aanhangers zijn van het nieuwe bewind. Precies zoo staat het met de monarchisten. Zij zijn inderdaad ten deele heel ruw behandeld; op een wijze zelfs, die alle en met een kersversche revolu tiestemming goed te praten viel. De verbitte ring is bij velen hunner van den zelfden aard, als bij genoemde predikanten. Zij richt zich tegen zekere richtingen in, en methoden van het nieuwe stelsel. Maar vijanden van het stelsel zijn zij daarom niet. Men heeft ge zien dat de ex-kroonprins als antwoord op de inderdaad smadelijke bejegening, die b.v. een Von der Goltz als monarchistische leider ondervonden heeft, ondanks zijn leeftijd nog de uniform van de S.A. aantrekt. Van de monarchisten zoomin als van de onderdrukte protestantsche geestelijkheid heeft het regime iets te vreezen. Ook de economische ontevre denheid in het land is niet gevaarlijk. Daar voor is alles te ongeorganiseerd, en daar voor onbreekt ook al te zeer alle mogelijk heid van organisatie. Als een beoordeeling van den toestand mag men misschien het ver trek van generaal von Seeckt naar China, als militair adviseur van de Chineesche regee ring, beschouwen. Von Seeckt, beroemd als veldheer uit de oorlogsjaren, en eigenlijke organisator van de geheime bewapening van Duitschland onverdacht'vaderlander dus heeft vrij demonstratief het stof van zijn vaderland van de voeten geschud. Hij is ver trokken als een man, die voor goed vertrekt. Met kind en kraai en met al zijn roerend be zit is hij naar het Verre Oosten gegaan. In Duitschland vond hij blijkbaar, van zijn standpunt uit, niets meer te hopen. Het systeem is gestabiliseerd. Men spreekt er nu van dat von Papen zou aftreden als onder-kanselier, en een speciaal ambt in ver band met het Saargebied zou krijgen. Als zijn opvolger op den post van onderkanselier wordt Goering genoemd. Men heeft ook van andere mogelijkheden gesproken: Goering zou als gezant naar Rome gaan! Waarschijn lijk was dat niet; de onstuimige macht van Goering is in den laatsten tijd herhaaldelijk weer zóó groot gebleken, dat men niet ver wachten mag dat hij zich ostentatief ter zijde zou laten schuiven. Wordt hij werkelijk vice- kanselier, dan beteekent dat juist integendeel een onderstreeping van zijn invloed. Dat de politiek van Berlijn dan rustiger zal worden mag men helaas niet verwachten. Want welis waar was het vice-kanselierschap voor von Papen weinig beter dan dood spoor, maar in de handen van Goering zal dit ambt zeer zeker heel andere beteekenis krijgen. Het is opmerkelijk dat het gerucht te Ber lijn op het oogenblik von Neurath met rust laat. Men heeft zijn jbt vaak met dat van Von I Papen verbonden gèacht. Beiden zouden verdwijnen, als aan president Hindenburg eens, op de een of andere wijze, de laatste rest van invloed ontviel. Inderdaad is de macht van Rosenberg, Hitler's persoonlijken minister van buitenlandsche zaken, tegen over het officieele departement, zeer geste gen. Van Hotel Adlon, op den hoek van Wilhelmstrasse en Pariser Platz gelegen, waar Rosenberg zijn officieus ministerie heeft, uit, gaat zijn invloed verder de Wil helmstrasse in. Hoe lang zal het daarbij blij ven? Ook van Seldte, den minister van arbeid, die niet als nazi doch als leider van den' Stahlhelm in de regeering is gekomen, acht men de positie niet bijster vast meer. Daar entegen heeft de minister van economische zaken, Schmidt, nog tegen de oppositie van allerlei nationaal-socialisten bestand, omda Hitier hem de hand boven het hoofd houdt, hem en dr. Schacht. Deze laatste schijnt in het bijzonder door Fritz Thyssen te worden bestreden. Thyssen, die eens een der financieele steunpilaren der nationaal- socialistische partij is geweest .schijnt zich nu dan ook de weelde te kunnen veroorlooven van een wat stugge houding. Men had hem de waardigheid van „Fuhrer" van de indu strie van Rijnland-Westfalen toegedacht binnen het gebied van den „Treuhander" van den Arbeid in Westfalen. Daarvoor heeft hij echter bedankt. Nu noemt men voor dien post Poensgen, van de Vereenigde Staalfabrieken, en ook den jongen Hugo Stinnes, die in de laatste maanden zijn best doet aansluiting te zoeken bij de nationaal- socialistische partij. Stinnes begint alvast te probeeren, de banden, die hem met de Deut sche Afflgemeine Zeitung verbinden, los te maken. Want deze krant is blijkbaar nog steeds niet bemind bij de tegenwoordige machthebbers. Zij heeft pas weer een huis zoeking van de geheime staatspolitie gehad. De industrieele groep van Siemens heeft haar een krachtigen financieelen steun in den vorm van abonnementen en groote adver tenties onttrokken Zoo zou men nu heel wat over Duitsch land kunnen vertellen. Het is klein nieuws en geen groot nieuws, omdat er geen groote dingen in de lucht hangen. Want aldus zou men toch de verwijdering van Von Papen werkelijk niet kunnen noemen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Plechtigheid op de Horst Wesselplatz. Gisteren heeft op het Horst Wessel-plein de plechtige herdenking plaats gehad van het feit, dat de nationaal-socialisten bij de verkiezingen voor den gemeenteraad van Berlijn de meerderheid hebben behaald. Dr. Göbbels hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de nationaal-socialisten toen zij midden Januari het plein voor de eerste maal waren opgemarcheerd, niet konden bevroe den, reeds veertien dagen later in het bezit van het rijk te zijn. „Wij hadden het niet noodig het volk met geweld tot zwijgen te brengen, maar wij hebben het volk door betere prestaties over tuigd. Ik ben thans vast van meening, dat honderden van hen, die nu dertien maanden geleden achter de ramen stonden te kijken met haat en verbittering, thans met innige overtuiging den weg hebben betreden, weike de nationaal-socialistische revolutie rs ge- g2De menschen, die verhongerend en wan hopig door de troostelooze straten der groote stad gingen, waren de Pr°£rainata moede geworden. Deze menschen wilden arbeid, brood, een nieuwen zin en een ande ren inhoud van hun leven. En dat t,K'^ wij hun gegeven. Wij konden den nood tege moet treden zonder beschaamd de oogen hoeven neer te slaan, want wat voor men schen mogelijk was, hebben wi] gedaan en wat onopgelost bleef, is tenslotte oneind^ ver uitgegaan boven de menschelijke kraent. Wij behoeven ons over geen enkele van onze daden te schamen en wanneer wij fouten heo- ben gemaakt, dan was het omdat wij er van overtuigd waren, dat het altijd beter is een fout te maken, dan heelemaal niets te doen. Wij hebben een revolutie gemaakt voor het volk en niet voor de rijken en met aardsche goederen gezegenden, wij zijn daarom ook de overwinnaars van het volk egbleven. Men mag van de proletariërs zeggen, wat men wil, men zal evenwel niet durven beweren, dat zij geen begrip hebben gehad van offer vaardigheid en idealisme. E>r. Goebbels zeide, dat toen hij van ochtend met rijkskanselier Hitier door het Oosten van Berlijn is gereden, hij met eigen oogen opnieuw heeft kunnen zien, wat hij honderden en honderden malen heeft gezien: hoeveel nood, hoeveel ellende en hoeveel wan hoop hier nog bestaat Moeten wij de liefde welke van deze armsten uit Duitschland tot ons komt, niet met dezelfde liefde beant woorden? Zou een onzer zoo zonder eenige scrupule kunnen zijn om het vertrouwen dat hij ontmoet te misbruiken? Neen. Voor het volk zijn wij gekomen en voor het volk zullen wij staan en strijden. En zooals het volk ons niet in den steek laat, zullen wij onderzijde i het volk nimmer in den steek laten. Onze mannen zitten niet op de punten der bajonet ten, maar op de harten van het volk. Het leger dat is opgestaan was een leger van nationale eer, maar ook van sociale gerech tigdheid. Weer terechtstelling met handbijl. Op de binnenplaats van de strafgevangenis Plötzensee te Berlijn zijn hedenmorgen te 7 uur de 24-jarige communist Bahr, wegens brandstichting en de beide moordenaars van een fruitkoopvrouw, de 30-jarige Friedrich Mannen en de 30-jarige Alfred Schulz door den scherprechter uit Maagdenburg met de handbijl terecht gesteld. De positie van Habicht. Gregor Strasser, de vroegere intieme mede werker van Hitier verklaart, dat Habicht slechts tot zwijgen gebracht werd door het optreden van von Neurath, die met aftreden dreigde, wanneer Habicht zijn propaganda niet staakte, aangezien deze vriendschappe lijke betrekkingen tusschen andere landen en Duitschland onmogelijk maakte. Onder dezen druk van den minister van buitenlandsche zaken heeft Hitier toegegeven en Habicht het zwijgen opgelegd. Veroordeeld wegens afpersing. Voor de bizondere rechtbank te Worms heeft zich gisteren een echtpaar uit de buurt van Worms moeten verantwoorden, dat zijn vroegere positie in de NSDAP had misbruikt om een Joodsche koopman te Worms met wien de vrouw bovendien een verhouding had, door gruwelverhalen te intimideeren en te nopen 1500 R.M. af te staan. De koopman was met weten van de politie ingegaan op de plannen van dit echtpaar. Het echtpaar is reeds lang uit de NSDAP gezet. De vrouw werd veroordeeld tot 2'A jaar tuchthuisstraf, haar man tot een jaar. Beiden werden voor den duur van vijf jaar van hun burgerrechten vervallen verklaard. Het O.M. legde er den nadruk op, dat men met een draconische straf de wereld moet laten zien, dat fatsoenlijke Joden in Duitsch land steeds moeten worden beschermd tegen dergelijke afschuwelijke volksverraders en woekeraars. Twee Hitler-jongens gestraft. Een Engelsche jongen van 15 jaar werd het vorige jaar Augustus door eenige Hitler- jongens mishandeld, omdat hij weigerde de swasticavlag te groeten. De Duitsche regeering heeft na protest der familie, verontschuldigingen aangeboden en de materieele schade vergoed. De twee schuldige Hitlerjongens zijn uit hun organisatie gezet. Vrijwillige giften. De Duitsche Rijksminister van Financiën heeft bepaald, dat cie vrijwillige bijdrage voor de bevordering van den nationalen arbeid van 1 April a.s. af niet meer van loonen en salarissen kan worden ingehouden. Dit geldt ook dan, wanneer ambtenaren enz. de kas hebben aangewezen een zeker bedrag regel matig in te houden, doch deze verklaring nog niet hebben herroepen. Veertig nieuwe wagens van het type „Fliegende Hamburger". De Duitsche spoorwegen hebben met den Fliegenden Hamburger zulke goede onder vinden opgedaan, dat thans op 22 trajecten ieder 2 wagens van dit type in gebruik zullen worden gesteld, waardoor de gemiddelde snelheid der snelste treinen op deze trajecten van 69'A K.M. per uur zal kunnen worden opgevoerd tot 102 K M. DE SPANNING IN SPANJE. Blijft de regeering de toestand meester? In den loop van gisteren hebben op ver schillende plaatsen in de stad Madrid tal van incidenten plaats gehad De krantenverkoo- pers probeerden den verkoop van het offi- cieuse Maandagblad, welke plaats vond van een door politie bewaakte auto, te verhinde ren. Deze wagen en ook tal van tramrijtuigen werden met steenen gegooid. Een tramwagen werd omvei geworpen. In de voorsteden plunderden de werkloozen verscheidene win kels en verkoopshallen. Zonder moeite kon de politie optochten van arbeiders verspreiden Verscheidene demonstranten werden gearres teerd. Te Segovia is de algemeene staking ge proclameerd. De ministerraad bijeen. Onder voorzitterschap van Lerroux is gis teren de ministerraad bijeengekomen, ter be raadslaging over den toestand. De minister van binnenlandsche zaken bracht rapport uit over den algemeenen toestand, die rustig is, met uitzondering van enkele geringe inci denten. Wat echter de staking bij de dag bladen en in de grafische vakken betreft, hier wordt de toestand ernstiger. De ministerraad sprak zijn vertrouwen pit in den minister van binnenlandsche zaken, die de noodige maatregelen zal nemen om de orde te hand haven en de vrijheid van arbeid zal waar borgen. De staking in de bouwvakken. In de hoop daardoor onderhandelingen, welke tot een oplossing zouden kunnen leiden, te vergemakkelijken zijn thans de sta kingsleiders van de stakende bouwvakarbei ders in vrijheid gesteld. Men heeft zelfs den indruk, dat nog hedenavond de oplossingsfor- muleering van de regeering door partijen zal worden aanvaard, zoodat de werkzaamheden dan weer zouden kunnen worden hervat. De staking bij de dagbladen. Teneinde te voorkomen, dat de verkoop van wat er nog aan dagbladen verschijnen •kan aanleiding geven zal tot meidenIen heeft de regeering bepaald, dat deze verkoop plaats zal vinden in de politiebureaux en dergelijke officieele lokaliteiten. De „Debate", bet socialistische blad, dat het eenige is, dat heden zal kunnen ver schijnen heef1, gisteren bekend gemaakt, dat het besloten heeft de editie van Dinsdag niet door de krantenloopers bij de abonné's te doen bezorgen, teneinde te voorkomen, dat de bezorgers worden gemolesteerd. De verkoop van het blad zal op bepaalde plaatsen georganiseerd worden. ENGELAND'S VLOOTPOLITIEK. We moeten op alles voorbereid zijn. De nieuwe begrotingsvoorstellen voor de Britsche vloot zijn gistermiddag door den minister van marine, Sir Bolton Eyres Mon- sell in het Lagerhuis ingediend. De minister verklaarde o.m. dat de Britsche marine dit jaar nog niet, zooals velen gelooven, bevrijd is van de beperkingen van het Londensche vlootverdrag. De tonnage der kruisers, welke in 1934 op stapel zullen worden gezet, be draagt ongeveer 32.000 ton. Dit is ongeveer een derde van de voor de drie jaren 1934 '36 beschikbare 86.350 ton en komt overeen met de zorgvuldig overwogen politiek van een jaarprogram, dat in geleidelijke aanvul ling voorziet. Engeland probeert nog steeds een beperking der bewapeningen tot stand te brengen en volgens de meening van den mi nister is het daarom geheel onmogelijk, dat het Engelsche kruiserprogram zou worden verhoogd aan den vooravond der Vlootcon- ferentie van 1935 in de onderstelling, dat de conferentie zou kunnen mislukken. Bovendien is de Engelsche regeering bereid voorstellen in te dienen voor een kwalitatieve beperking. Engeland zal einde 1936 de geheel toegelaten kruisertonnage bezitten. De theorie, welke thans wordt gehuldigd, dat de vloot geen groote gevechtswaarde meer zou bezitten, doch haar plaats zou hebben afgestaan aan de luchtstrijdkrachten, komt niet met de fei ten overeen. Beide wapens zijn vitaal voor de verdediging van het Britsche empirium. De eisch der tonnage der slagschepen te be grenzen tot 10.000 ton, moet van de hand worden gewezen. Het slagschip moet de rug- gegraat der Engelsche vloot blijven. Het is volkomen onvermijdelijk, dat de Engelsche slagschepen veel sterker zijn dan het daarop volgende scheepstvpe, waarmede zij in geval van-oorlog in strijd zouden komen. Wat de ten gunste van een tonnageverlaging tot 10.000 ton aangevoerde onderscheiding tus schen aanvals- en verdedigingswapens be treft, kan slechts worden gezegd: De eenige definitie, welke te Geneve algemeen werd goedgekeurd, was deze: een wapen is offen sief wanneer men er voor staat en defensief wanneer men er achter staat. Een verminde- Het lot van de concentratie-gevan genen. (Dag. Overzicht.) Nieuws uit Hitler-rijk (Buiten land.) De spanning in Spanje. (Buiten land.) De ramp van de „Tomosuru". (Buitenland.) De dader van den doodslag in de Bloemstraat veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met af trek van 2 maanden preventieve hechtenis. (Stad en omgeving.) Overval in het Correspondent schap der Nederiandsche Bank te Eindhoven. (Binnenland.) Vechtpartij op een N.S B.-vergade ring in het Tolhuis aan de overzijde van het IJ. (Binnenland.) Te Geffen (N-B.) twee boerderijen in asch gelegd. (Branden.) (Zie verder eventueel laatste berichten). ring der tonnage van slagschepen tot 10.000 ton zou een aansporing zijn voor den aanval ler en de verdedigingskracht van het aange vallen land ernstig verminderen. In het verdere verloop van de debatten in de kort geleden bij de tusschen tij dsche ver kiezing in Portsmouth gekozen conservatieve afgevaardigde admiraal Sir Roger Keyes op de noodzakelijkheid van strategische uitbrei ding van Singapore, welke voor een effect volle ondersteuning van Australië en Nieuw- Zeeland in geval van oorlog onvermijdelijk is. Het Londensche vlootverdrag vormt een gevaarlijke beperking van de Engelsche vloot. De labour-afgevaardigde Gocks verklaarde te zijn voor samenwerking tusschen de En- felsche, Italiaansche en Fransche vloot. De amuel-liberaal bracht ernstige ongerustheid tot uiting in verband met de Fransche duik- bootvloot. Frankrijk heeft 1650 vliegtuigen, die tezamen met de Fransche duikbooten den Engelschen handel in het Kanaal kunnen stilleggen. Frankrijks macht schijnt te steu nen op onderzeeërs, vliegtuigen en den Vol kenbond. De vlootbegrooting is vervolgens door het Lagerhuis aangenomen. DE MOORDZAAK- PRINCE. Een poging tot zelfmoord. Groot opzien is gistere ngebaard door een poging tot zelfmoord, die in verband schijnt te staan met de zaak-Prince. /ej. Taris, die Prince voor zijn tragisch verloopen reis op het station te Parijs zegt te hebben gezien en beweert te hebben geconstateerd, dat hij gevolgd werd door een verdacht persoon, heeft gisteravond gepoogd zich in een zij- kanaal van de Seine te verdrinken. Men is er echter tijdig in geslaagd dit te verhinderen Op het politiebureau, waarheen zij overge bracht werd, vond men in haar handtaschje een schijven, waarin zij aankondigt zich van het leven te willen benemen. Koning Leopold heeft baron Robert Capei- le tot zijn particulieren secretaris benoemd. Baron Capele, zoon van een bekend Bel gisch diplomaat, die lange jaren directeur- generaal van het ministerie van buitenland sche zaken was, is 43 jaar oud. Hij studeer de rechten, nam deel aan den wereldoorlog en behoorde tot de Belgische delegatie bij de vredesonderhandelingen te Versailles. In 1927 trad hij bij prins Leopold in dienst als secretaris der thesaurie. Hij vergezelde prins Leopold en prinses Astrid op hun tweede reis naar Ned.-Indië. Koning Leopold heeft Zaterdag de plek bij Marche-les-Dames bezocht, waar zijn va der den dood heeft gevonden. Hij begaf zich naar de rots, die koning Albert beklom en waarvan hij kort daarop neerstortte. Om te voorkomen dat de plek door een te grooten toeloop van belangstellenden zal worden ontsierd, zal zij op verzoek der ko ninklijke familie door prikkeldraad worden omgeven en zal het publiek haar niet meer kunnen betreden. Zij, die bloemen wenschen neer te leggen, zullen dit bij de zich daar vlak bij bevindende kapel van den Bon-Dieu de Piété kunnen doen. DOLLFUSS NAAR ROME. Bondskanselier Dollfuss is gisteren met den gewonen trein van 22 uur van het Zuid- Station naar Rome vertrokken, om aldaar een bezoek aan Mussolini te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1