Agenda Amstecdamsche !Bem £aatste betichten Stad m Omqmwq. Weec&ecicfu Ügs 'W "l&iï £7/8 „SLECHT ZICHT" VOOR VLIEGTUIGEN. DE ZIEKTE VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. RELLETJES TE BARCELONA. Tram in brand gestoken. BEVOLKING VERDREVEN. Bodem gaat afbrokkelen. DE REDDING DER TSJELJOESKIN- BEMANNING. Vliegtuig maakt noodlanding. HEILOO. Bond voor Staatspensionneering. ZUIDSCHAR WOUDE. TEXEL NIEUWE NIEDORP. WINKEL. Weeroverzicht. van Maandag 19 Maart 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. Koers van heden te'. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Leve de vrijheid (amus.) Toegang voor eiken leeftijd. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De Ware Jacob (komisch)hoofdrollen Felix Bressart en Arthur Roberts. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, eiken avond half 8, hoofdnummer Walzer- krieg (rom.), hoofdrollen Renate Müller en Willy Fritsch. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag matinee. A. B. T., 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De verklikker van Scotland Yard (sens.), hoofdrollen Lissy Arna, Paul Hörbiger, Szöko Szakal. Toegang voor eiken leeftijd. Maandag 19 Maart 8.30 uur, gebouw Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Algemeene ledenvergadering. 8 uur, De Unie, Volkszangavond. Dinsdag 20 Maart. 8 uur, geref. kerk, orgelconcert Jan Zwart, medewerking zangvereeniging Asaf. Woensdag 21 Maart. Van 4 uur nam. af in 't Gulden Vlies bakkerijtentoonstelling. 8.30 uur, r.-k. kerk aan de Laat, conferen tie voor niet-katholieken. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, opvoering blijspel „Alles voorvader" door 't Ontluiken de Roosje. De Maartaflevering van „Het vliegveld" behandelt weer een groote verscheidenheid van onderwerpen. Het nummer opent met een beschouwing over hei „bijladen" van motoren, geeft een beschrijving van het Dornier vrachtvliegtuig en schenkt in een tweetal artikelen ook weer eens aandacht aan den goeden ouden luchtballon. Het tweede artikel heeft betrekking op de eerste ballon opstijging die in 1785 in Nederland plaats had en waarbij de boeren de luchtreizigers weinig welwillend schijnen te hebben ont vangen. Een studie „Uit den strijd tegen den mist" heeft interessante bizonderheden over de veiligheidsmaatregelen, die bij „slecht zicht" genomen wonden op de luchtwegen naar en van de Londensche luchthaven Croy- don. Voorts geeft dit nummer bizonderheden over het 2,5 c.M. Bofors luchtdoelkanon, van welk type kanon, doch van iets zwaar kali ber, tien stuks worden opgesteld op H. M.'s kruiser „De Ruyter". (Ongecorrigeerd.) De publieke belangstelling voor het pa.eis van de koningin-moeder nam in de namiddaguren zienderoogen toe. Langs de bekende „kleine steentjes" voor het paleis stond een dichte haag van menschen. In de hall van het paleis lagen registers ter teekening voor dege nen, die een blijk van belangstelling en medeleving met de ernstige ziekte van koningin Emma wilden geven. Onder degenen die in den loop van den ochtend hun handteekening hadden gezet, waren de gezant van Zweden, deken van het corps diplomatique, alsmede de gezanten van China, Japan, Portugal, de internuntius Duymaer van Twist, ds. Straatsma en vele andere autoriteiten. De Poolsche gezant, die hedenavond ter gelegenheid van den verjaardag van maar schalk Pilsoedski in het gebouw der legatie een diplomatiek diner zou geven, heeft dit diner in verband met de ernstige ongesteld heid van H.M. afgezegd. Hedenmiddag worden de koningin en de prinses wederom aan het paleis van de konin gin-moeder verwacht. De minister-president dr. Colijn, die hedenavond zou deelnemen aan een diner van de Industrieele Club te Rotterdam, heeft van deelneming afgezien. Te Barcelona zijn de stakende arbeders in de electriciteits- en gasbedrijven door mili tairen vervangen. Bovendien wordt de elec- trische centrale door infanterie-afdeelingen bewaakt. Een groep van 7 syndicalisten overviel gisteravond een volle tram. De pas sagiers werden onder bedreigingen met re volvers tot uitstappen gedwongen, waarna de tramwagen in brand gestoken. Tengevolge van den hevigen regenval van den laatsten tijd begon te Celicia in Equador de bodem af te brokkelen, zoodat de bevol king gedwongen was successievelijk haar wo ningen te verlaten. De fundamenten der ge- heele stad werden geleidelijk door het water ondermijnd en de regeering heeft maatrege len genomen om een nieuwe plaats van ves tiging te zoeken voor de uit haar stad gedre ven bevolking. Het officieële telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie meldt, dat de vlieger Ljapidews- ki, die eenige dagen geleden was opgestegen voor hulpverleening aan de Sjelsjoeskin- expeditie en sedert dien werd vermist thans heeft medegedeeld, dat hij wegens een motor defect 6 mijlen ten Zuid-oosten van het eiland Koljoetsjino een noodlanding had moeten maken. De landing was vlot verloopen en de bemanning van het vliegtuig was ongedeerd, alleen het vliegtuig had eenige lichte schade opgeloopen. In het kamp der Tsjeljoeskin- bemanning is alles wel. Als een bijzonderheid kan worden ge meld dat bij den heer C. Koenders aan den Westerweg een kalfvaars 3 kalveren ter we reld heeft gebracht. De heer P. J. Kraakman, voorzitter van de R.K. Volksbond, is door de commissie van werkverschaffing aangesteld als op zichter c*p de werkverschaffing. "In bot gebouw voor Sport en Kunst had Vrijdagavond de jaarlijksche propa- gandabijeenkomst plaats, welki veel af week van de gevolgde methode, doch veel beter was. De voorzitter, de heer T. Kostelijk, heette de talrijke aanwezigen welkom De accordionist J. van den Brink uit Alkmaar gaf een paar nummers, waarna ds. Bloemhoff een rede hield. Hij zeide tegen de vrienden van den bond, dat in 1929 voor de tweede maal de bond de koninklijke bewilliging op haai statuten had aangevraagd en hij hoopte dat in de nieuwe periode voor de ouden van dagen het ideaal „niet oud en arm" ver wezend ijkt worde. In een breed opgezet betoog zette spr. uiteen dat de ouden van dagen niet moe ten komen ten laste van hun kinderen en nog minder in het armenhuis, maar in hun eigen huisje blijven, hun huisje waaraan vele herinneringen zijn verbon den en dat hun lief is. En, zeide spreker, daarop hebben ze recht, recht omdat ze gedurende hun leven hun plaats in de maatschappij bekleed hebben of gewerkt van den vroegen morgen tot den laten avond. Als men ziet, aldus spreker, hoe door cumulatie van betrekkingen en pensioe nen velen zich een meerdere of mindere weelde kunnen veroorloven, dan moet men ook het geld kunnen vinden voor de oudjes. De rechtvaardigheid en de christelijke liefde eischen dat we voor onze oudjes wat doen. Spr. deed een beroep op allen om voor de ouden van dagen, wier levens zon daalt, den nieuwen dag van het premievrij staatspensioen te verwezen lijken. (Applaus). Raarna was het woord aan den humo rist A. Kesselaar uit Alkmaar, die met voordrachten en zangnummers de aan wezigen wist te boeien, 'n Dameskoortje, bestaande uit de dames Rus, Vennik, Hartland en van der Steen met muziek van mej. D. Rus, was een gewilde af wisseling. In de pauze, waarin thee werd gere serveerd, werden nog 9 nieuwe leden in geschreven. Zang, muziek en voordrach ten vulden den goedgeslaagden avond. Rectificatie. In het verslag over de gemeentelijke werk verschaffing, voorkomend in het nummer van 17 Maart, staat in het begin: „Ieder die niet moet wachten om er uit te trekken voor zijn brood, komt aan het werk" Dat is na tuurlijk niet juist. Het moet zijn: Ieder die niet moet wachten om te trekken voor zijn bond, komt aan het werk. D.w.z., zij, die aangesloten zijn bij een bond en uit dien hoofde een steunultkeering krijgen, worden voor werkverschaffing ge durende dien tijd uitgesloten. "Het gezelschap „Het Nut" hield Za terdagavond in de kolfbaan van „De hoode Leeuw" zijn z.g. vrouwenavond. De groote zaal was zoodanig veranderd, dat het er voor een niet groot gezelschap zeer aangenaam was te verpoozen. De heer J. Renaud opende met een kort welkomstwoord, waarna men een gemeenschappelijk lied zong. Het pro gramma werd nu voortgezet met eene lezing door den heer Jb. Rutsen, getiteld „Louw", waarna een muzieknummer voor viool en piano werd gegeven door de jongeheeren J. Oudendijk en J. van Exfcer. Nadat de heer K. Dijkhuizen „Oom Heine en zijn ket" en de heer J. Renaud „Avonturen van den kleinen Savoyaard" hadden ten beste gegeven, werd een tooneelstukje: Levensdwang, dramatische schets in 1 bedrijf, opge voerd. Na de pauze werd ten tooneele ge bracht: „Jocrisse de Vondeling" en „Wie brengt de pan terug." Zoowel voordrach ten als tooneelstukjcs verwierven een luiden bijval. Men maakt zich hier ernstig ongerust over een 16-jarigen knaap G, Baarda, gehe ten, die Woensdagmiddag de woning van zijn patroon verliet teneinde een „stukje" om te fietsen en tot heden niet is teruggekeerd. B. was hier sinds een paar weken bij den heer L., en zijn patroon was over zijn ge drag zeer tevreden. Daar hij zich tegenover een ouderen knecht had uitgelaten dat hij wel eens vanaf de duinen wilde fietsen, werd toen de jongen 's avonds niet teruggekeerd was, direct in de duinen gezocht, doch men heeft niet het geringste spoor kunnen ont dekken. Ook herinnert de bemanning van de stoomboot, die vanaf Texel naar Den Helder vaart, zich niet den knaap aan boord gezien te hebben, en ook in 't gesticht te Hoender- loo, waaruit de knaap naar hier gekomen was, is de jongen niet gezien, terwijl zijn fa milie in Den Haag ook niet weet, waar hij verblijf houdt. Men vreest voor een ongeluk. De jongen heeft blond haar, is in werkmans- kleeding met overjas gekleed, en draagt een bril met donkeren rand. Zijn lengte is pl.m. 165 c.M. De afdeelingen van de onthoudersvereeni- gingen A. N. O. B. en J. C. O. B. hielden Zaterdagavond j.1. hun gemeenschappelijken feestavond in de zaal van Kossen alhier. Het programma bevatte nu eens geen zwaarwichtigen kost, maar bijna enkel num mers geschikt om de vroolijkheid op te wek ken. Éeo revue, een tooneelstukje, muziek, samenzang en voorbrachten wisselden elkaar af en een hartelijk lachen. In de pauze werd thee geschonken en het geheel had een prettig en aangenaam verloop. Bij de in den Weerepolder gehouden stemming is tot voorzitter-molenmeester be noemd de heer Jac. Veer te Winkel en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer D. van der Oord. Tot bestuursleden der afd. Winkel van den Bond voor Staatspensionneering zijn be noemd de heeren W. van Bruinissen. P. Hoogland en P. Dekker Dz. De rekening over 1933 werd vastgesteld in ontvang op f 285,01, in uitgaaf op f 265,07, batig saldo 19,94. Tot afgevaardigde naar de te Alkmaar te houden algemeene vergadering is benoemd de -heer A. de Ridder en tot afgevaardigde naar de federatievergadering de heer P. Dekker Dz. DE ARMENRAAD BESTAAT 20 JAAR. De Armenraad van Alkmaar bestaat morgen 20 jaar. Dit feit zal Vrijdag 6 April in een buitengewone vergadering herdacht worden. Dan zal prof. mr. dr. C. W. de Vriee een rede houden over het armenwezen. ONBEKENDE MAN DOOR DEN TREIN GEDOOD. Bij halte Aagtertdijk tusschen Uitgeest en Beverwijk. Vrijdagavond ruim tien uur, bemerkten de bestuurder en de conducteur van den electri- schen trein, die om 10.07 van Uitgeest naar Beverwijk vertrekt, nadat deze gestopt had, dat er een aanrijding gebeurd moest zijn. Men heeft daarop met behulp van politie en marechaussée een onderzoek langs de lijn in gesteld. Bij halte St. Aagtendijk vond men het deerlijk verminkte lijk van een man. De identiteit van den ongelukkige kon nog niet worden vastgesteld. Het lijk is overgebracht naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk. De trein is met vertraging naar Beverwijk doorgereden. De marechaussee te Beverwijk verzoekt allen, die inlichtingen kunnen verstrekken, dit aan haar te doen. De overredene was onge veer 35 a 40 jaar oud, 1.68 lang, heeft rossig blond haar en droeg een gestreepte fantasie broek, grijs colbert, hooge, bijna nieuwe rij laarzen. In de zakken is gevonden een Engel- schen sleutel, een bos sleutels, potlooden en een deel van het dagblad „Het Volk". VRIJZINNIG HERVORMDEN. Het hoofdbestuur der Vereeniging van vrijzinng hervormden in Nederland heeft be sloten de jaarvergadering dezer vereeniging op Dinsdag 12 en Woensdag 13 Juni a.s. te doen houden te Alkmaar in de Harmonie. Den avond te voren zal een wijdingsbijeen komst plaats hebben in de Groote kerk. STILLE OMGANG. Verleden Zaterdagmiddag om drie uur ver trokken 22 voetgangers van hier naar Am sterdam om daar deel te nemen aan den Stil len Omgang. Toen ze te Limmen aankwamen trokken zes deelnemers zich terug, wegens het slechte weer. Om 9 uur vertrokken 48 fietsers van hier naar Amsterdam voor 't zelfde doel. REDE DS. BANNING IN DE KORENBEURS. Zooals reeds voorloopig werd aangekon digd, zal ds. W. Banning op 27 Maart (Dinsdag, volgende week) voor de s.d.a.p. een rede houden, over het onderwerp: Het „sterke fascisme of de „zwakke" democratie. In verband met den te verwachten toeloop zal de vergadering plaats hebben in de Ko renbeurs. GEHEELONTHOUDERSFEESTAVOND. In ons nummer van Zaterdag berichten wij, dat Woensdag 21 Maart 's avonds 8 uur de loge Noordstar no. 2 der O.V.G.T. in Het Wapen van Heemskerk een groote propa- ganda-tooneelavond organiseert. Deze avond gaat niet uit van de Orde van Goede Tempelieren, doch van de „Orde vdn Tempelbouwers". VAN WIE IS DIE HOND? Bij den heer D. J. Visser, Lyceumstraat 15, alhier, is een Duitsche herdershond met geel zwart dek terug te krijgen welke Zaterdag bij hem is komen aanloopen. HONDEN ACHTER SCHAPEN AAN. Gistermorgen zijn door een veehouder in den polder Overdie twee zwarte honden, een jonge en een oude, gegrepen. Deze hondeti joegen achter schapen aan en hadden reeds drie drachtige schapen in een sloot gedre ven. De honden zijn naar het slachthuis alhier overgebracht. FAILLISSEMENT. Door de rechtbank alhier is in staat van faillissement verklaard H. A. Kikker, veehou- houder te Den Helder met benoeming van mr. Ledeboer (r.c.) en mr. v. d. Loos (cur.) STEFAN ZWEIG'S AMOK. De Centrale Kunst órganisatie te Amster dam verzoekt ons opname van het volgende: Donderdag 22 Maart zal onder onze auspi ciën dr. J. B. van Amerongen in de Harmonie een voordracht houden van Stefan Zweig's „Der Amoklaufer'f Het werk is door hem onder den naam Amok vertaald en tot mono drama bewerkt, welke bewerking de goedkeu ring van den auteur heeft verkregen; deze heeft den heer van Amerongen tevens toe stemming gegeven het werk in dezen vorm in Holland voor te dragen. Mr. Hendrik Scholte schreef hierover na de eerste Amsterdamsche auditie: Het is deze novelle, die misschien het zuiverst en meesterlijke eigenschappen van Stefan Zweig naar voren brengt. Strak en helder, doch ongemeen boeiend tot een groo- ten climax, verloopt dit verhaal uit de tro pen, dat een dokter doet aan een hem onbe kenden medepassagier in den stillen nacht op een oceaanstoomer tusschen Singapore en ColomboDr. van A. wiens voordracht, onopgesmukt, doch sterk en voortdurend stij gend, dezelfde kwaliteiten heeft van het werk, dat hij uitgekozen had, droeg het uit voerige verhaal op aangrijpende wijze en met een zeer sterke, tot het einde toe volge houden spanning voor, zonder hulp van een geschreven tekst En de heer J. B. Schuil, de bekende Haar- lemsche tooneelrecensent, oordeelde na de voordracht aldaar, als volgt: Zijn voordracht van Amok is vol spanning en dramatische bewogenheid zooals ook de novelle van Zweig het is terwijl zij toch steeds eenvoudig en zonder uiterlijke effecten blijft. Zij is, om het met twee woorden te zeggen, sterk beleefd. En daarom maakte van Amerongen's voor dracht gisteren een zeer diepen indruk, zóó zelfs, dat men vooral het tweede gedeelte ademloos volgdePrachtig was van Amerongen in het gedeelte, waarin hij het sterven van de jonge vrouw beschreef en in het fragment waarin de dokter met heroï- schen moed het geheim van de doode verde digde. Hij speelde dit want van gewoon vertellen was toen geen sprake meer met groote dramatische krachtV.A.'s succes was gisteravond zeer groot Een avond van werkelijk groote voordrachtkunst. De C.K.O. meent echter goed te doen, met het oog op den aard van het onderwerp, het bijwonen van deze voordracht voor niet-vol- wassenen te moeten ontraden. ALKMAARSCH KNAPENKOOR. Dat was een Vrijdagmiddag in de boven zaal van „Central", Hofplein een drukte van je welste. En wat de oorzaak daarvan was? Wel, het thans uit ruim 100 knapen bestaan de koor had een feestelijke bijeenkomst, waarbij de ouders der knapen waren uitge- noodigd. Het programma liet ons zien, dat er heel wat artiesten onder het jonge volkje schuil den en bij de afwerking van het programma is dat ook inderdaad gebleken. Allerleuk ste voordrachten werden er gedaan, terwijl de jongens ook blijk gaven van muzikaliteit bij de uitvoering van vocale en instrumen tale nummertjes. Natuurlijk werden door het knapenkoor ook eenige liederen onder leiding van den dirigent Corn. Jonker gezongen, die daarbij den ouders tevens demonstreerden, hoe er niet en hoe er wel door de jongens gezongen moest worden bedoeld wordt hier het zingen met de z.g. Kopstem. De verloting was voorts nog een attrac- naar waarnemingen, verricht hTri^ van 19 Maart. morgen Medegedeeld door het Kon. Nederi u Instituut te De Bildt Mct Hoogste barometerstand 758» München. 8,8 mM. k Laagste barometerstand 734 o mW Scilly. te MVer«achti„£, geldig tot .fa, av0M va De depressies, welke in het einde der vori* week langzaam door het westen trokken v« dwenen langs de Noorsche kust naar h' Pooizee. Op den oceaan ligt een nieuwe dien! depressie met laagsten barometerstand <S 725 mM. en met een secundaire voor Z ingang van het Kanaal en barometerdalinp!! tot in Noord-Spanje. Over Finland komt een gebied van hoogen druk tot ontwikkeling in het noordwesten blijft de druk eveneens rela tief hoog. Terwijl het geheele westen en Ca' traal-Europa nog onder een polaire komfe strooming liggen en de arctische stroom in» over IJsland, nader* een warmere stroomin» ten zuiden 48 gr. N.B. de kustlanden en heeft reeds hoogere temperaturen in de Golf van Biscaye en Noord-Spanje. Op de grens dei warme en koude luchtmassa's, welke op het oogenblik langs de kust van de Golf van Biscaye loopen, valt regen. Dit regenfront zal in West-Europa indringen en vermoede, lijk ook in ons land regen brengen en daarna opklaring met zacht weer. tie; de prijzen daarvoor waren hoofdzake lijk door de knapen zelf verzameld, Ook aan dezen allergezelligsten avond kwam een eind, en voordat Ds. Baar over- fing zijn dankwoord uit te brengen, deelde ij de knapen mede, dat van den zomer een gezamelijke tocht naar Schiphol gemaakt zou worden, welke mededeeling een luid ge- juch tengevolge had. Ds. Baar was trotsch op zijn groot knapen- (Ontvangen per draadlooze telefoon). pl.m.\ 1932II. 1917 1931 1915 1930 STAATSLEEN1NGEN. 5 Nederi. 4J4 4 5 Ned.-Indië 514 Duitschland BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij. Cert v, 1000 Koloniale Bank Ned. lod Handelsbank Rotterd Bank a iNDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederi Ford Pbilips Gloeil Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am Smelting Anaconda Betbleb. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather -••• CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Rediang Leboog PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon Petr Per lak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific §Noteering per 50, 'Exdividend tExclaim. Vorige koers 1005/is 1001/g ioo«/;« 1U0»/S 421/a 1131/, 46'/, 53 53'/, 80 42'%6 19 557/a 1621/g 243 807/i8 26"/,6 9V, 26Vu 21/8 32»/;6 183»/, 100 78 25 V, 15.80 1301/g 71/, 1741/, 151 1701/g 106'/, W/8 6'/, 104% 321/g 2«/l6 7% 44% 128 26 126 144% 40'/, 19'/, 76% pl.m. 1.30 100% 39-40? 46'/, 42«/,-i 160% 241-40? 788/, 26% 9-Vil 258/, z% 31-i/e W/s 181 129 7% 178 165% 106 108/, W/i# 105'/,-J 2%e 7% 127 26 126%-6 145 76 pl.m. 1.45 40%g 115 52'/, 58 80 241'/,-2 25?-uAe 168'/, 1031/g 27* 2.00 40?-i% 42i/,-i 241%-i 78% .m. 2.15 40|-7/a 42»/, 160 241'/, 0.1/,, 2SA 25% 1808/, 169 1668/, 6?-7* 123 1808/,-i 169 1668/, 10% 1031/» 46'/, 28/» 124-6 123% PROLONGATIE Vorige koer» t pCl 6 1-fPh R DAW- WlSbEl Ktti.KobN AMMtK1"" New-York Londen Berlijn Parijs «russel (Belga) azel Weenen p. Sch Kopenhagen Stockholm 0«lo Italië NIET OFFICIEEL. 100 Vorige koers 58 90 9 77'/, 34.62 47 95 00.00 33 80 39. CO 18 00 12.75 Koers op heden 2 uur 1.48%-8/, 7.55?-6'/, 58 50-65 9 '7 34.60 65 4790-95 00 00 33 80-34 38 90 39 37 90-38 12./2-60

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2