DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De dag der uitvaart nadert. Het défilé van heden. Stad en Om De bloemengroet der vrouwen, Enorme belangstelling verwacht. Bloemenkist in 't Paleis. Het défilé. De militaire plechtighe den tijdens de bijzetting. No. 70 Vrijdag 23 Maart 1934 136e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt, ALKMAARSCHE COURANT kW Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N..ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Naar wij van het betreffende vrouwen comité vernemen, heeft H.M. de Konigin goedgevonden, dat het kleed, dat uit lila seringen en orchideen zal bestaan, gedurende het défilé van vandaag de kist met het stof felijk overschot van wijlen H.M. de Koningin moeder zal bedekken. Nijvere handen, gedreven door stillen eer bied, kunstzin en liefde, hebben gisteravond en gedurende een groot gedeelte van den nacht gewerkt, om uit seringen en orchideeëii een kleurig kleed te weven, dat vandaag over de katafalk zal zijn gespreid. Eerbied, om de hooge plaats, welke Konin- ging Emma onder ons volk heeft bekleed, stil le eerbied, omdat men voelde te staan, tegen over de majesteit van den dood. Kunstzin, want hier waren menschen aan den arbeid, die groote artisticiteit paren aan meester schap in hun vak. En tenslotte ook en zeker niet het minste: liefde. Want met welk een warme genegenheid haalde men, zoo onder het werken door, de herinnering op, aan dien gedenkwaardigen dag in April 1930, toen de Koningin-moeder de Prima Vera kwam be zichtigen en daar opeens, bij den stand van de firma Immink de Lange pardoes op de fir manten toestapte, om hen hartelijk geluk te wenschen met het 125-jarig bestaan van de zaak, welk jubileum deze firma in die dagen juist vierde en er bij vertelde, dat het Haar zoo had getroffen, dat dit zoo'n echte familie zaak was, een zaak met tradities. Gisteravond is een verslaggever der N.R. Crt. in de gelegenheid geweest, het bloemen- kteed-in-wording van dichtbij te zien en het toen al zoo prachtige stuk heeft hem diep ontroerd. In het atelier van de firma Immi.ik de Lange, aan de Aert van Nesstraat te Den Haag, was een katafalk opgesteld, geheel ge lijk aan die, welke vandaag zal zijn opgesteld in de vestibule van het paleis aan het Voor hout. Door de vriendelijke bemiddeling van den heer W. H J. van den Toorn Czn. heeft men van diens begrafenis-onderneming een kist in bruikleen gekregen, welke in vorm ge heel overeenstemt met die, waarin het stoffe lijk overschot van H.M. de Koningin-moeder is neergelegd. Over de katafalk is een zwart gaas gespreid, dat als ondergrond dient voor een tapijt van seringen, waartusschen talloo- ze orchideeën zijn gestoken. Alle bloemen zijn in paarse kleur, de lievelingskleur van Koningin Emma. Aan het hoofdeinde zijn de bloemen hooger opgewerkt en daar zijn zij wat donkerder van tint. Aan weerszijden en aan het voeteinde hangt het bloemenkleed ruim af en breed uit is het rond de baar over den grond gespreid. De duizenden, die langs de baar zullen de- fileeren, zullen als laatsten indruk aan onze Koningin-moeder bewaren een schat van paarse bloemen, welke vol liefde en met groo- ten smaak over de katafalk zijn gespreid. De bloemen zijn uitsluitend van Nederlandsche kweekerijen afkomstig. Zooals men weet, is dit zacht geurende kleed het geschenk van de Nederlandsche vrouwen, gelijk op een paars lint ook is ver meld. Het initiatief is uitgegaan van een co mité, bestaande uit de dames Louise C. A. v. Eeghen, mr. C. Frida Katz, Annie Meijer. W. Wynaendts Francken-Dyserinck en Adelène L. J Zuyderhoff. Alkmaarsche vrouwen! Gelijk wij gisteravond meldden, zijn alle Alkmaarsche vrouwen in de gelegenheid ge steld, om haar offertje te brengen. In de vesti bule van het stadhuis staat een bus, waarin men een dubbeltje of minder kan deponeeren en ongetwijfeld zullen velen van deze gele genheid gebruik maken om een laatste hulde te brengen aan Haar, die zooveel voor de Nederlandsche vrouwen heeft gedaan. Zooals men weet, zal het eventueele over schot ten goede komen aan het Oranje-N as- sau-Oord. Ook Bergen N.H. doet mee. Ook in Bergen N.H. zal voor de vrouwen de gelegenheid worden opengesteld door een gave van een dubbeltje of minder bij te gen aan de laatste bloemengroet, waardo de Nederlandsche vrouwen de nagedachten s zullen eeren van H M. de Koningin-moeder. Van Zaterdagmorgen tot en met Dinsdag avond zal ten huize Maes Dammerhof, Hot- laan 25, een bus gereed staan, waarin de bijdragen kunnen worden gestort, die daar na aan het comité zullen worden overge maakt. Honderdduizenden zullen Dinsdag een laatsten stillen groet willen brengen aan de Koningin-moeder, zegt de Haagsche Crt. Langs de route, die de rouwstoet zal nemen, zullen tienduizenden een plaatsje zoeken om het voorbijtrekken van den stoet gade te slaan. Groot zal de belangstelling zijn, niet al leen natuurlijk uit den Haag zelf, maar uit alle deelen des lands zullen er komen, bij dui zenden. De weg, dien de stoet aflegt binnen Den Haag, is niet bijzonder lang. Hoewel de route nog niet officieel vaststaat, worden, vooral op het Spui en den Rijswijkscheweg reeds plaatsen te koop aangeboden. Voor de ramen van vele winkels ziet men een groot papier geplakt met de woorden „Plaatsen te huur". Er komen menschen vragen, die een geheele etalage van een zaak voor 100 en meer willen afhuren voor Dinsdag a.s. Ook aan de ramen van vele bovenhuizen ziet men deze biljetten hangen Wij hoorden, dat er reeds plaatsen op 2e etages voor 25 waren aangeboden. In restaurant „De Kroon" zijn alle plaat sen op alle etages reeds besproken. Den ge- heelen dag door komen daar liefhebbers voor plaatsen, maar allen moeten worden afgewe zen. Zij krijgen dezelfde mededeeling „geen plaatsen meer over". Heck's lunchroom, waar men eveneens over vele ramen aan de straatzijde beschikt, zal geen plaatsen reserveeren. Hier zal Dinsdag gelden: „wie eerst komt, eerst maalt". Wij geven deze enkele voorbeelden slechts om een idee te geven, hoe groot thans reeds de vraag naar plaatsen is. Wij vernemen, dat er, behoudens goedkeu ring van de bouwpolitie, op den hoek van de Kalvermarkt en het Spui (komende uit de Groote Marktstraat aan de rechterhand) een groote tribune gebouwd zal worden. Op het braak liggend stuk grond wordt een tribune geplaatst van ongeveer 4 M. hoogte. Het aan tal plaatsen hierop bedraagt ongeveer 700, hetwelk men eventueel tot 1000 zal kunnen uitbreid». Ook voor de Protax-garage zal een tribune worden opgeslagen. De garage is ver naar binnen gebouwd, zoodat men daarvóór op de open ruimte, waar de taxi's steeds gereed staan, plaats heeft voor een tribune. Deze zal plaats kunnen bieden aan drie honderd per sonen. Ook hiervoor is de toestemming van de bouwpolitie gevraagd. Een kleine honderd aanvragen zijn reed? bij de gemeente-autoriteiten binnengekomen van particulieren, die kleine tribunes of stel lages willen bouwen. Voor de huizen op de trottoirs, dus op den openbaren weg, mag niets van dien aard ge bouwd worden. De bouwpolitie zal waar schijnlijk wel toestemming kunnen geven voor open stukken particulieren grond. Aan tientallen huizen aan het Spui, Zie ken- Rijswijkscheweg en Haagweg zijn ge drukte biljetten voor de ramen geplakt, waar op staat: Plaatsen te huur. In sommige ge deelten dezer straten ziet men deze biljetten huis aan huis aangeplakt Zei fs we hier en daar mededeelingen, dat dakplaatsen a 1 per persoon verkrijgbaar waren. Maatregelen te Delft. De commissaris van politie te Delft deelt mede, dat thans definitief bevestigd is, dat de rouwstoet den nieuwen Verkeersweg za. volgen van Den Haag naar Delft. In band hiermede is besloten, dat vanaf Dins dagmorgen 10 uur in het geheel geen rijver- keer over dezen weg zal worden toege Het verkeer uit de richting Rotterdam en Den Haag zal dus moeten g^cth™.. Pijnacker, Zoetermeer, dus via het West Voor de Nieuwe Kerk te Delft zal aan de rechter- en linkerzijde een detachement mari niers de eerewacht vormen. Verder zal ne muziekcorps en pijpers van de mariniers naast de kerk worden opgesteld. Tenslotte zullen manschappen van de Ko loniale reserve, Adelborsten, Cadetten en leerlingen der scholen voor verlofsofficieren vanaf de Markt tot nabij het Prinsenhof een haag vormen. De Delftsche politie zal worden versterkt met rijkspolitie en militairen. Met nadruk vestigt de commissaris van po litie de aandacht op het feit, dat de belang stellenden uit het land het beste doen zich op te stellen langs den Nieuwen Rijksweg tus- schen Rijswijk en Delft. Voor velen zal dit een stevige wandeling beteekenen, omdat na 10 uur geen verkeer zal worden toegelaten. Op den nieuwen Rijksweg zal men den stoet rustig kunnen gadeslaan zonder ge drang. Het zal te Delft vrijwel uitgesloten zijn een plaats te vinden. Dit geldt vooral ook voor de diverse vereenigingen die reeds aan de Delftsche politie verzochten een plaats zoo mogelijk te reserveeren. Men zal echter goed doen tijdig te Delft aanwezig te zijn omdat verschillende stads- deelen reeds om 10 uur worden afgesloten. De plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Naar wij vernemen, zal de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft op Dinsdag a.s. ge leid worden door den Hofprediker, professor dr. H. Th Obbink uit Utrecht Naar ons ter oore kwam bestaat de moge lijkheid, dat de rede van prof. Obbink door de radio zal worden uitgezonden. Zekerheid was echter hieromtrent thans nog niet te ver krijgen. Ook gisteren duurde de stroom van men schen, die in de condoleanceregisters ten pa- leize aan het Voorhout hun handteekening wilden zetten, onverminderd voort. Dank zij een goede politieregeling had echter alles een ordelijk verloop. Wij waren in de gelegenheid een oogen- blik te vertoeven in de balzaal van het paleis, aan de achterzijde geleden, waar alle kransen en bloemen gedeponeerd worden. Een ware bloemenweelde treft hier het oog: groote kransen zijn langs de wanden opgesteld en bedekken voor een deel den vloer. Daartus- schen zijn lange tafels geplaatst, bedekt met wit damast, waarop een ontelbaar aantal kleinere bloemstukken en losse bloemen zijn gelegd. Een groote verscheidenheid open baart zich hier; groote kransen van vorstelij ke personen voegen zich bij een nietig takje vergeet-mij-nietjes of lelietjes-van-dalen, wel ke door een eenvoötii£ vrouwtje, of soms door een klein meisje zijn afgegeven. Het is ondoenlijk een volledige opsomming te geven van alle bloemstukken, die tot nu toe reeds bezorgd zijn; slechts enkele kunnen wij noemen: midden op den vloer der zaal ligt een krans met oranjebloemen van de Ko ningin en den Prins; op de linten vermelden de een gekroonde W en een gekroonde H. Voorts is er een groote krans van witte tul pen en aronskelken van den sultan van Lang- kat; de commissarissen der Koningin in de provincies hebben een krans gezonden van aronskelken met oranjelinten. Ook is er een groot bloemstuk van de Hofhouding van wij len H.M. de Koningin-moeder en van ver schillende Hofdepartementen. Een deputatie van Oranje Nassau's Oord bracht juist een groote krans namens de verpleegden. De dochter, kleinkinderen en achterkleinkinderen van wijlen dr. L A. Beynen, die door Z.M. Koning Willem III naar Arolsen was gezon den om onze toekomstige vorstinne bekend te maken met land en volk, waarover zij later zou regeeren, hebben eveneens een krans ge zonden. Verder mogen nog vermeld worden de bloemstukken van de Orde van Vrijmetse laren, van den Bond van Oranjeverenigin gen, van de Leproserie Bethesda te Suriname en tenslotte van een groot aantal gemeente besturen, corporaties en vereenigingen. De belangstelling voor het Paleis in het Voorhout is gisteravond tot een menigte van ettelijke duizenden aangegroeid en dit ver minderde ook niet, toen de gelegenheid tot het teekenen van de condoleantie-registers gesloten werd. In verband met de voorberei ding van het défilé geschiedde dit vroeger dan op de vorige avonden. Heden zal men vanwege de défilé in het Voorhout niet kun nen tekenen, wel blijft de gelegenheid daar toe aan het Paleis in het Noordeinde. De kon. familie bij de baar. Omstreeks negen uur gisteravond kwam de geheele koninklijke familie, vergezeld vdn den prins en de prinses van Waldeck-Pyrmont en de prinses van Erbach, in drie auto's op het Paleis-Voorhout aan. Uit de beide eerste auto's werden door de lakeien manden bloe men gedragen. Het was de eerste maal, dat de koninklijke familie zich in rouwkleeding in het openbaar vertoonde. De Koningin, de Prinses van Waldeck-Pyrmont en de Prinses van Erbacht waren geheel in het zwart. Prin ses Juliana droeg een zwarten hoed en een petit-gris mantel met rouwband om den lin kerarm. De heeren waren eveneens geheel in het zwart. In den loop van den nacht is de statiekist met het stoffelijk hulsel van Koningin Emma uit de sterfkamer naar beneden gebracht en in de vestibule van het paleis geplaatst. Ter weerszijden van de kist waren stan daarden met kaarsen geplaatst, terwijl de groote lichtkroon boven de kist eveneens brandde. Op de kist lag een gouden kroon. De baar was geheel bedekt met kransen en bloem stukken. De achtergrond werd door een een voudige palmversiering gevormd. Aan den voet van de baar was een tuil viooltjes neergelegd, welke prinses Juliana dezer dagen persoonlijk geplukt heeft en als een laatsten groet aan haar grootmoeder heeft gebracht. Kransen bij de baar. Op verschillende plaatsen in de omgeving van het Voorhout zag men reeds in den vroe gen ochtend zich groej>en menschen verza melen, die langs het stoffelijk hulsel van HM. de Koningin-moeder wilden trekken. Velen van hen torschten kransen of palmtak ken, anderen weer vaandels of banieren. Nadat de vestibule geopend was, trad het voltallige college van B. en W. naar voren om namens de gemeente Den Haag een krans bij de baar te leggen. Deze krans werd ge dragen door twee boden van het stadhuis en door burgemeester Bosch van Rosenthal bij de baar geplaatst. Daarna volgden de besturen van den Ne derlandsche journalistenkring en de Haag sche journalistenvereniging, uit welker naam de heer D. Hans een krans legde. Ver volgens werd namens de buitenlandsche pers- vereeniging een palmtak neergelegd. Daarna trad een deputatie van de Haag sche politie onder aanvoering van commis saris Paré naar voren en legden twee agen ten namens het geheele corps een krans neer. Toen nam het défilé een aanvang. In rijen van ongeveer 10 personen trok men voorbij de kist, welke was gedekt met het groote or- chideeënkleed, dat het vrouwencomité had doen vervaardigen, een zeldzaam kunstpro duct van bloemsierkunst. Ook een gedeelte van den vloer van de vestibule ging nog on der deze orchideeënweelde schuil. Wanneer de extratreinen, welke vandaag uit alle deelen des lands menschen naar den Haag brengen, daar ter stede zullen zijn aan gekomen, zal de belangstelling eerst recht massaal zijn. Urenlang trok men in onafgebroken rijen met ontbloot hoofd en omfloerste vaandels langs de vestibule. Eenige mi nuten na 11 uur kwamen de vertegen woordigers van de verschillende Neder landsche universiteiten bijeen en toen werd het défilé voor eenige oogenblik- ken onderbroken om aan deze deputatie gelegenheid te geven om een reusachtige krans aan den voet van de baar te leg gen. Aan deze krans waren de linten van de verschillende studentencorpsen van onze universiteiten bevestigd. Omtrent de regeling van het militair eerbetoon bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van H. M. de Ko ningin-moeder kan het volgende worden meegedeeld: Aan het paleis van het Lange Voor hout zal een eerewacht worden gevormd door een detachement van de brigades Grenadiers en Jagers, waarbij het om floerste vaandel met een vaandelwacht van het regiment Jagers en het muziek corps van het Vijfde regiment-infanterie, alles onder commando van een kapitein. Voor 't afzetten van het Lange Voorhout en eventueel den Kneuterdijk zijn aan gewezen een zoo sterk mogelijk gefor meerd detachement onbereden huzaren van het derde half regiment onder com mando van een ritmeester, en voorts detachementen ter 6terkte van één lui tenant, één sergeant of wachtmeester en 12 korporaals of soldaten, de luchtvaart- afdeeling, de schoolcompagnie van den motordienst, het regiment wielrijders en regimenten veldartillerie, en vele andere militaire afdeelingen. De stoet zal geopend worden door een detachement Koninklijke Marechaussee met omfloersten standaard en stan- daardwacht ónder commando van een officier. Daarachter volgt als algemeene troepencommandant generaal-majoor van Andel als bevelhebber in de eerste militaire afdeeling met zijn staf; hierna volgt de Koninklijke Militaire Kap»el, dan een bataljon infanterie, achter den volgenden rouwstoet van het Koninklijk Huis rijdt een luitenant-kolonel te paard, hierachter komt een bataljon marine troepen. bestaande uit tamboers en pij pers, een compagnie mariners, twee compagnieën matrozen, verder het mu ziekcorps van het 6de regimen infante- uit 3 compagnieën, hierachter komen uit 3 compagniën, hierachter komen twee batterijen veldartillerie. De stoet wordt besloten door een detachoraent Koninklijke Marechaussee te paard. De troepen te Delft. Als algemeen commandant van de te Delft optredende troepen is aangewezen luit.-kolo- nel van den Generalen Staf J. J. v. Santen, die op Dinsdag a.s tevens optreedt als waar nemend garnizoenscommandant te Delft Bij de Nieuwe Kerk te Delft wordt een eerewacht van mariniers opgesteld ter sterkte van 80 man, waarbij de marinekapel. Voorts, zal in de Nieuwe Kerk bij den in gang van den grafkelder een eerewacht wor den gevormd door 10 adelborsten en 10 cadetten. Na het overlijden van H. M. de Koningin-moeder. (Binnenlan l.) Japan zoekt vriendschap met Amerika. (Dag. Overzicht). Heldhaftig optreden van .Zwitser- sche spoorweg-beambten. (Buiten land). Stavisky-affaire loopt ten einde. (Buitenland). Uitspraken inzake de muiterij op de Zeven Provinciën. (Koloniën). Doodelijk verkeersongeval als ge volg van te snel rijden. (Binnenland). Te Delft een bejaard echtpaar om gekomen door gasverstikking. (Bin nenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). Zfj, die zich met 1 April a.s. voor minstens S maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschonende nummers f r a n c o en gratis. De Directie. Voor de afzetting in Delft zijn aange wezen een detachement van de koloniale reserve, het corps adelborsten, het corps cadetten, een detachement politietroepen, een detachament van de school voor reserve officieren der infanterie te Kamjoen, een detachement van de school der reserve-offi cieren der infanterie te Breda, een detache ment van de school van reserve-officieren der onbereden artillerie te Utrecht, een detache ment van de school der reserve-officieren te Amersfoort en een detachement van de school der reserve-officieren te Utrecht en Dordrecht Minuutschoten, Te den Haag zal, evenals te Delft, een bat terij worden opgesteld, welke batterijen mi nuutschoten afgeven vanaf elf uur tot het einde van de plechtigheid te Delft, waarvoor kan worden gerekend drie uur. De officieren, die aan de plechtigheid deel nemen, zullen rouw dragen en wel een rouw band om linkerbovenarm alsmede zwart krip om de sabeldragon en om de door de Konin gin verleende ordeteekenen. De troepen, welke te den Haag afzetten, alsmede de eerewacht aan het paleis, zullen haar plaatsen innemen om half tien, terwijl de troepen, die deelnemen aan het eerebetoon te Delft, om een uur haar ojostellingsplaat sen zullen innemen. De troepen, welke zijn ingedeeld in den stoet, zullen om half elf voor den afmarsch gereed staan op door den Generaal-majoor van Andel aan te geven plaatsen. BRANDWONDEN OPGELOOPEN. De 71-jarige alleenwonende heer W. BrLeo Gestelweg te Bergen, hield zich Woensdagavond onledig met het koken van wrijfwas. Op een gegeven oogenblik sloeg de vlam in de kokende was. Br. trachtte het begin van brand, dat ontstaan was, te blus- schen. doch bekwam daarbij zulke ernstige brandwonden dat een ontboden geneesheer overbrenging naar een ziekenhuis noodig oordeelde. De brand kon intusschen door de buren worden bedwongen. ALKM. SYMPHONIE-ORKEST. Naar wij vernemen, heeft burgemeester van Kinschot het beschermheerschap van het Alk- maarsch Symphonie-orkest (dir. Willi Kohier) aanvaard. DE VERGADERING VAN DR. BANNING UITGESTELD. De aangekondigde vergadering op Dins dag 27 Maart in de Korenbeurs, waar Dr. Banning voor de afd. Alkmaar zou spreken over „Het „sterke" fascisme of de „zwakke" democratie", is in verband met de bijzetting van wijlen H.M. de Koningin-moeder, uitge steld tot Woensdag 11 April. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking: Nicolaas Johannes Wilhelmus Meijer, geboren te Zwolle, 27 Maart 1910 PROMOTIE. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is bevorderd tot dokter in de geneeskunde de heer A A. Koopal, inspecteur van het Cen traal Genootschap te Alkmaar, op een proefschrift, getiteld „Het Gezondheidskolo- niewezen voor kinderen in Nederland".

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1