DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote drukte verwacht in Delft. Uitgebreide maatregelen. S. KROM Ho. 72 Directeur; C. KRAK. Maandag 26 Maart 1934 Dit nummer bestaat uit twee bladen Het défilé. De aanstaande bijzetting. De plechtigheid in de Nieuwe Kerk. 136e Jaargang IVaf vandaag de aandacht trekt, N.V. TELEF. 1523 (3 lijnen) Goederen, tot en met Vrijdagin ons bezit, ontvangt U nog voor de feestdagen terug. WINKEL ALKMAAR, Langestraat 91, Tel. 794. Het bloemenafscheid. Alkmaar en de plech tigheid. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. De grauwe, dreigende lucht van Vrijdag en voorgaande dagen had Zaterdag plaats gemaakt voor een stralende lentezon, die weldadig haar eerste warmtestralen over het land zond. En op dezen schoonen ochtend in Maart werd het défilé, dat Vrijdagavond moest worden onderbroken, weer hervat. De sfeer was weer dezelfde: links en rechts van de katafalk de eerewacht, de katafalk met de baar weer bedekt met het lila bloemenkleed van de Nederlandsche vrouwen. Het publiek, dat Vrijdagavond op de hoogte was gesteld van de hervatting van het défilé, kwam al vroeg en weldra werd weer een file gevormd. Opnieuw ging het publiek voorbij het stoffelijk overschot en bracht een laatsten groet. Opnieuw werden bloemen naast de baar gelegd, misschien meer nog dan den eersten dag. De menschen kwamen en gingen en het bordes veranderde weldra in een heuvel van wit en paars. Deputaties wisselden elkaar af en brachten groote kransen aan. Zoo ging het door, totdat om bij vieren de politie liet bekend maken, dat het défilé weldra ten einde liep. De wach tenden kregen nog gelegenheid, om voorbij de baar te trekken en >m half vijf was alles voor bij. Toen trad het haagsche politiecorps naar voren, stelde zich op voor de baar en bracht onder doodsche stilte een militair saluut aan Haar, die eens onze landsvrouwe was. Een kleine honderdduizend Nederlanders hadden Vrijdag en Zaterdag een laatste af scheidsgroet gebracht aan wijlen koningin Emma 'Nog een dag scheidt ons van den dag, waarop het stoffelijk overschot van H.M. de koningin-moede.- zal worden bijgezet in den koninklijken grafkelder in de Nieuwe kerk te Delft. De Zondag is wel etn zeer rustige dag geweest in geheel Nederland. Terwijl anders den Zondag gebruikt wordt voor alle mogelijke sportgebeurtenissen, bleven thans dé sportvelden verlaten. Geen enkeie bond van beteekenis heeft wedstrijden laten ver spelen en van diverse tribunes hing thans de vlag halfstok. Intusschen hebben de autoriteiten in Den Haag en Delft een paar drukke dagen gehad, t Alles moest geregeld worden voor den dag van morgen en dat kostte veel inspanning. Bovendien, men stond hier voor iets geheel nieuws. Immers, sinds de begrafenis van koning Willem III is er heel wat veranderd in ons land. Toen kende men nog niet het mas sale reizigersvervoer; toen konden hoogstens enkele extra-treinen worden ingelegd. En nu? Het aantal extra-treinen zal wel de honderd benaderen; duizenden autobussen zullen morgen bezoekers uit alle deelen des lands maar Den Haag en Delft brengen; nog meer duizenden particuliere auto's zullen komen en even zoovele motorfietsen, e.d. Deze massale verzameling kende men vroeger niet en daarom staat men voor iets geheel nieuws. Er moesten vérgaande maatregelen geno men worden, vooral, omdat de wegen tus schen Den Haag en Delft voor een derge lijke massa ten eeneninale niet berekend zijn. Vooral de Hoornbrug te Rijswijk biedt moei lijkheden, omdat deze te smal is voor een massa-vervoer, omdat alles over deze brug moet. Daarom zal hier een extra-brug worden geslagen door de militaire pontonniers. Een onderhoud met van Karnebeek. Zaterdag heeft de minister van staat, jhr. mr. dr. van Karnebeek een conferentie belegd met de persvertegenwoordigers en deze deel de o.m. het volgende mede. De Koningin zal zelf niet in den stoet zijn Op een bepaald oogenblrk zal H.M. met enkele vrouwelijke verwanten het paleis aan het Lange Voorhout verlaten, en dan zal zij in rijtuigen den afgezetten weg volgens tot de Hoornbrug en dan langs Ouden U eg naar Delft rijden, waar zp voor den tegrafe- nisstoet te Delft zal aankomen. Hier zzl H.M. alleen, bij den mgangvande Nieu Kerk het stoffelijk overschot van de Komn gin-moeder opwachten. „ph.,,df>n Er moet ook rekening worden gehou,den met den terugtocht van de Koningin. Zn zal namelijk de kerk verlaten voor de g den, doch worden vooraf gegaan vorstelijke verwanten, die in ,,Pa|5nr,;nfrm het Noordeinde moeten zijn voor de Kon g daar aankomt. Wij krijgen dus eemge schenruimten, tusschen den stoet van de v« wanten, die van de Koningin en de auto van de genoodigden, die terugkeeren, waar' na eerst het publiek zich zal kunnen gaan bewegen, Ik releveer dit met nadruk, aldus de heer van Karnebeek, opdat men wél weet, dat de regelingen, welke worden getroffen niet al leen gelden voor den gang van den begrafe nisstoet zelf; maar ook voor den terugkeer opdat de Koningin en de genoodigden zich onbelemmerd zullen kunnen bewegen. Het is van groot belang, dat het publiek weet, dat het opgesteld zal moeten olijven, zoover het mogelijk is, tot een en ander zal hebben plaats gehad. De lengte van den stoet zal anderhalve kilometer zijn. De weg welke moet worden afgelegd, is 9 K.M. 900 M. en aangezien in den z.g. begrafenispas zal worden geloo- pen, misschien met uitzondering van dat ge deelte van den Nieuwen Rijksweg naar Delft, zal men er ongeveer drie uur en veertig mi nuten over doen. De bedoeling van deze conferentie, aldus besloot de heer van Karnebeek, zijn inleiding, is deze: wij leven in een tijd en in dagen dat wij groote harmonie en groote samenwerking betrachten en het is alsof wij bij den dood van H.M. de Koningin-Moeder deze harmo nie in nog grootere mate ondergaan. In dien geest past deze samenwerking. De autori teiten moeten kunnen rekenen op de pers, niet alleen om bevelen en de geboden aan het pu bliek kenbaar te maken, maar ook om de pers vertrouwd te maken, met de ideeën en de be doelingen, die er achter zitten. Ik hoop, zoo eindigde de commissaris der Koningin, wanneer ook het publiek weet, wat er achter zit, dit in ieder opzicht zal me dewerken en dat het den toets van iedere ver gelijking zal kunnen doorstaan. De ïegeling voor Rijswijk. De burgemeester van Rijswijk, mr. Hellen- berg Hubar, zeide, dat naast de eigen bevol king van Rijswijk nog heel wat ruimte over blijft, om bevolkingsgroepen uit andere dee len van het land te bergen. Over de capaci teit van den Nieuwen weg naar Delft heeft men evenwel fantastische voorstellingen, als of deze weg een onbeperkte hoeveelheid men schen zou kunnen opnemen. Maar niets is minder waar. Er is plaats voor hoogstens 150.000 personen. Spr. had een regeling getroffen, waardoor de corporaties, die dit verzocht hebben, aan de linkerzijde van den weg komende uit Den Haag een plaats kunnen innemen, terwijl alle overige belangstellenden aan de overzijde een plaats kunnen vinden. Spr. kan niet garandeeren, dat de corporaties, die dit verzocht hebben, een vaste plaats voor zich gereserveerd vinden. Want ook Delft zal de zen weg moeten kunnen benutten. De voertuigen welke uit de richting Voor brug komen, moeten in Voorburg parkeeren. Waarna de inzittenden te voet langs den Vlietweg naar den Nieuwen Rijksweg kun nen komen. Het verkeer naar Rijswijk zal alleen kun nen geschieden langs een omweg via Loosdui nen en Wateringen. Op den Kleiweg en op den Vredenburchweg zal a.s Dinsdag niet kunnen worden geparkeerd. De auto's moeten doorrijden naar de parkeerterreinen, waar hoogstens voor vier duizend auto's plaats zal zijn. Een raad aan het publiek. Het publiek, dat Dinsdag a.s. zich langs den weg zal scharen om een laatsten stillen groet te brengen aan het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-moeder, wordt aangera den, na het voorbijtrekken van den Koninklijken rouwstoet te blijven staan ter plaatse,- waar men zich bevindt. Men krijgt daarna n.1. de gelegenheid een hulde te brengen aan H.M. de Koningin, die langs de zelfde route op weg naar Delft zal voorbijkomen. De opperceremoniemeester van H.M. de Koningin maakt bekend, dat de genoodigden voor de Nieuwe kerk te Delft hun oranje, c.q. witte toegangskaarten moeten vertoonen, zonder vertoon waarvan geen toe gang kan worden verleend. De rouwplechtigheid in de Nieuwe kerk. Ofschoon het mogelijk bleek, in de Nieuwe kerk ruim 900 zitplaatsen te reserveeren voor de genoodigden ter bijwoning van de plech tige bijzetting van het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-moeder, heeft men bij de uitnoodigingen de grootst mogelijke be perking moeten in acht nemen. Zoo bleek het, gelijk reeds gemeld, onmogelijk alle le den van de Kamers der Staten-Generaal in de gelegenheid te stellen, de plechtigheid bij te wonen en heeft men zich moeten bepalen tot uitnoodiging van de voorzitters der beide kamers met de leden van de commissies van redactie van de adressen van rouwbeklag aan H.M. de Koningin. Ook bleek het ondoenlijk, de uitnoodigingen uit te strekken tot diege nen, die tijdens het regentschap van H.M. de Koningin-moeder in regeerings- en volksver tegenwoordiging of in andere hooge colleges functies hebben bekleed. De kerk is voor de plaatsing der genoodig den in acht vakken ingedeeld; in vak A zijn de voorste drie rijen bestemd voor de leden der Koninklijke familie en de vorsten en vorstinnen, die aan de plechtigheid deelne men. Daarachter volgen plaatsen voor de Groot-officierén, den Hofmaarschalk, den Stalmeester, de Kamerheeren, allen met hun dames, den raad-adviseur van het Koninklijk huis, de Grootmeesteres, de Dames du Pa lais en de Dames du Palais hinoraires, de Hofdames van de Koningin en de Koningin moeder, Jagermeesters en Jachtjonkers, adju danten en adjudanten i.b.d. van de Koningin met hunne dames, ordonnansofficieren, den directeur van het Kabinet der Koningin, den commandant van het Veldleger, de adjudant van Z.K.H. den Prins en de Hofdames van H.K.H. Prinses Juliana. In dit vak zijn tevens zitplaatsen aangewezen voor den luitenant-kolonel Van de Wall Bake, commandant van het Korps Rijdende Artil lerie, toegevoegd aan Z.K.H. Prins Eugen van Zweden, de kapitèin ter zee, baron de Vos van Steenwijk, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, commandant van Z.K.H. den Prins van Luxemburg, .de majoor van den Generalen staf, baron van Voorst tot Voorst, toegevoegd aan Z.K.H. Prins Karei van België, graaf van Vlaanderen, In van B zijn plaatsen gereserveerd voor den oud-adjudant van Z.K.H. den Prins en mevrouw Termijtelen, voor dames van verschillende leden der Hofhouding, den Hofprediker en de geneesheeren van het Koninklijk Huis met hunne dames, de leden van de commissie van redactie van het adres van rouwbeklag van de Eerste en Tweede Kamer, Burgemeesters en Wethouders van Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Delft, allen met hunne dames, de burgemeester van Rijswijk, de lectrices van wijlen de Koningin-moeder, en leden van Haar Hofhouding, de oud Hofprediker ds. Weiter, den Hofprediker ds. Gounelle, den president der Nederlandsche Bank, een depitatie van het Roode Kruis, bestaande uit luiteant-generaal jhr. J. H. Roëll, luitenant-generaal W. Baron Roëll van Hazerswoude en W. G. J. J. baron van Voorst tot Voorst, den intendant van Het Loo en den directeur van het Koninklijk Huis- Archief dr. Japikse met hunne dames. Vak C biedt plaats aan verschillende Delft- sche autoriteiten, als president en secretaris van curatoren der Technische Hoogeschool, den rector-magnificus, den secretaris van den Senaat, den secretaris-rentmeester van het Hoogheemraadschap Delfland, voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, pastoors en predikanten der verschillende R.K. en Protestantsche gemeenten, Kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk, den kantonrechter en den secretaris van Delft. Prof. Mr. IJzerman en Jhr. Mr. van Asch van Wijck, als vertegenwoordiger van het Ken. Emma Jubileum Fonds, dr. Astro, notaris Wal- ter en Jhr. van Citters, namens het college van regenten van de Koningsschool te Apel doorn. In vak D zullen gezeten zijn de garnizoens commandant, majoor Versteeg, verschillende Delftsche belasting-autoriteiten, de pl.v. voor zitter en leden van den Raad van Beroep der Koninklijke Hofhouding, prof. mr. IJzerman en jhr. mr. Asch van Wijk als vertegenwoordigers van het Kon. Emma Jubileum Fonds, dr. Astro, notaris Walter en jhr. van Citters, namens het Colle van Regenten van de Koningsschool te Apeldoorn en andere autoriteiten met hunne dames. Vaak E is in tweeën gedeeld, de rechterhelft is gereserveerd voor de diplomaten en hunne dames en leden van het Permanente Hof van Internationale Justitie, tezamen 85 plaatsen, terwijl in de linkerhelft zullen plaats nemen de voorzitters der beide Kamers der Staten- Generaal, de ministers, hoofden van de depar tementen, de ministers van staat, de leden van den Raad van State, den Hooge Raad, en de Algemeene Rekenkamer, de Ridders Groot kruis in de Nederlandsche Orden en de Com missarissen der Koningin, allen met hunne dames. In vak F zijn een aantal hooge militaire auto riteiten gezeten, de leden van het Hoog Mili tair Gerechtshof en de leden van Ged. Staten van Zuid-Holland met den Griffier, de burge meesters van de hoofdsteden der verschillende provincies, de griffiers van de beide Kamers der Staten-Generaal, een deputatie van het Ned. Indische leger, bestaande uit koL Schul HoofdredacteurTj. N. ADEMA. man, de majoors van den Generalen Staf Over- akker en Vink, de burgemeesters van Soest en Baarn en de commandant van Bronbeek, gen.- maj. tit. Reynders, de meesten met hunne da mes, de hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot en de leger- en vlootprediker ds. Janssen en de hoofdcommissaris van politie te Den Haag. Vak G is gereserveerd voor vertegenwoordi gers van de verschillende kerkgenootschappen in Nederland, als president en secretaris van de Alg. Synodale Commissie der Ned. herv. kerk, de primi van Deputaten der Ger. kerken, ver tegenwoordigers van den kerkeraal der Ned. herv. gemeenten te Den Haag, van de Doops gezinde Sociëteit, van het Ned. Isr. en Port Isr. Kerkgenootschap, de aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Haarlem, Den Bosch, Breda en Roermond van de R.K. kerk, de aartsbisschop en bisschoppen van de oud-kath. kerk, de hier vertoevende Indische vorsten, de rector-magnificus en de secretaris van de Leid- sche universiteit, de geneesheer-directeur en de secretaris van het sanatorium Oranje Nassau Oord en een afvaardiging van het diaconesse- huis Bronove. Vak H is bestemd om o.m. plaats te ver- leenen aan de officianten en verder personeel van de hofhoudingen van H.M. de koningin moeder en H.M. de koningin, die te voet in den rouwstoet zijn medegegaan. Muzikale verzorging van den rouwstoet. Wij hebben ons tot den luitenant- generaal, gouverneur der Koninklijke Residentie, Jhr. W. Röell, gewend om in lichtingen inzake de muzikale verzor ging van de marschplechtigheid van der stoet. Ons is daarop medegedeeld, dat, zoo- al» bekend is, ingedeeld zijn, behalve de tamboers en pijpers bij de 3 bataljons, vier muziekkorpsen, te weten bij de Eerewacht aan het Paleis aan het Lange Voorhout het muziekkorps van het Vde regiment infanterie, bij de Eere wacht te Delft aan de Nieuwe Kerk te Delft de Marinekapel, aan het hoofd van het voorste gedeelte van den militairen stoet de Koninklijke Militaire Kapel, aan het hoofd van het laatste bataljon van het achterste gedeelte van den stoet het muziekkorps van het Vide regiment- infanterie. Het muziekkorps bij de eerewacht aan het paleis Lange Voorhout zal geen an dere muzikale honneurs bewijzen dan die aan het stoffelijk overschot, n l. bij het opbaren de Treurmarsch van Grieg, „Ases Tod" en bij het wegrijden van den rouwwagen het Waildecksch Volkslied. Verder zal gedurende den tocht van den Haag naar Delft tusschen het paleis en de Hoornbrug door de beide muziek korpsen en de pijpers en taipboers bij afwisseling treurmuziek gegeven wor den, in verband waarmede de marsch- snelheid in dat gedeelte van den weg gering zal zijn. Tusschen de Hoornbrug en den ingang van Delft zullen de muziekkorpsen niet spelen, doch zullen dan bij de drie bataljons de tamboers en pijpers slaan en blazen, in verband waarmede op dit gedeelte van den tocht de marschsnel- heid grooter zal kunnen zijn. Eindelijk zullen in Delft wederom alle muziekkorpsen spelen. De Koninklijke Militaire Kapel zal, wanneer het hoofd van den stoet de Nieuwe Kerk bereikt, spelende uitzwen- ken ter hoogte van het standbeeld van Hugo de Groot en treurmuziek blij ven geven totdat de rouwwagen zelf het Kerkplein (stadhuis) nadert. Wanneer de rouwwagen het Kerkplein oprijdt, zal alle muziek ter plaatse op houden, totdat het stoffelijk overschot de Nieuwe Kerk op korten afstand ge naderd is, als wanneer de Marinekapel, behoorende tot de Eerewacht der Nieuwe Kerk, het Wilhelmus (oude toozetting) zal inzetten, gedurende het afbaren en het binnendragen van het stoffelijk over schot. Daarna zal buiten de kerk alle muziek ophouden. Verzoek aan het publiek. Het publiek te 's Gravenhage en te Delft wordt uitgenoodigd de muzikale plechtigheid, zoo wel bij het paleis van H M. de Koningin Moeder als te Delft op het Kerkplein te verhoogen door gedurende de oogenblik- ken, dat het stoffelijk overschot te 's Gravenhage wordt opge baard en het sterfhuis verlaat, zoowel als te Delft van het oogenblik af, waarop de rouw wagen het groote Kerkplein be treedt, tot en met het afbaren en binnen brengen van het stoffelijk overschot ter plaatse volkomen stilte in acht te houden. Groote drukte venvacht te Delft. (Binnenland). Duitschland en de werkverschaf fing. (Dag. Overzicht). Het auto-conflict in Amerika op gelost (Buitenland). Wederom een ramp in Japan. (Buitenland). Stavisky-onthullingen. (Buiten land). Ernstig ongeluk nabij Hengelo. (Binnenland). Drie rubtale inbraken te Rotter dam. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). Het Comité Bloemenafscheidsgroet der Nederlandsche Vrouwen aan wijlen H. M. de Koningin-Moeder brengt aan alle Vrouwen hier te lande, dus ook aan haar, die in de verst afgelegen deelen van ons Vaderland wonen, ter kennis wat het met deze hulde heeft mogen be reiken. Vrijdagmorgen 23 Maart voor den aanvang van het enorme défilé is het Comité de eer te beurt gevallen om ten sterfhuize van H. M. het aldaar reeds aanwezige bloemenkleed in oogen- schouw te mogen nemen. De katafalk was geheel overdekt met het lang afhangend bloemenkleed van paarsroode seringen als ondergrond en bezwaaid met ontelbare toefen lilapaar- sche orchideeën geheel harmonieerend met het karmozijn-roodfluweelen kus sen, waarop de Kroon rustte, hetwelk aan de voorzijde als het ware werd be schaduwd door orchideeën van bijzon dere kleur. De benédenvoorzijde stond in direct contact met enkele teerkeurig gebloem de twijgjes Azalea Precose, die zich in het midden van de Katafalk verhieven. Deze fijne takjes waren door Prinses Juliana zelve uit de kas geplukt voor afscheidsgroet aan haar lieve Groot moeder. Dichtbij het roode kussen herinnerde een korenblauwe kleur aan het lint van de Orde van den Nederlandsche Leeuw. Dank zij de toestemming van H M. de Koningin heeft het Vrouwencomité aan hare uitnoodiging aan alle vrouwen van Nederland om als uiting van haar ge meenschappelijke droefheid een bloe menafscheidsgroet te brengen aan wijlen H. M. de Koningin-Moeder gevolg kun nen geven. Het Comité herinnert er nogmaals aan, dat het vanzelf spreekt, dat alle tot Woensdag 28 dezer inkomende bij dragen voor hetzelfde doel bestemd wor den, zoodat ook de geesters van nage komen giften als deelneemsters worden beschouwd. Een eventueel overschot zal ter be schikking worden gesteld van het Sana torium Oranje-Nassauoord, door wijlen Koningin Emma gesticht Wij brengen nogmaals ter kennis van de inwoners van Alkmaar dat morgen, Dinsdag, in verband met de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van H M. de koningin moeder in de café's e.d. hier ter stede geen muziek of openbare vermakelijkheden zullen

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3