DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 2)aqeliiksch 0veezicht Amerika beleeft moeilijke dagen. Hit het ff!aciemwt Buitenland Ho. 75 Directeur: C. KRAK. Donderdag 29 Maart 1934 136e Jaargang De met zooveel enthousiasme binnengehaalde president Roosevett heeft het, nu de publieke opinie zich tegen hem gekeerd heelt, hard te verduren. EEN VERBLUFFEND BESLUIT. Wat vandaag de aandacht trekt» ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 28 Maart 1934. Een lange sessie heden voor de Twee de Kamer, en een ongewone ook. Anders vergadert het Parlement nooit in de zoogenaamde Stille Week. Maar nu waren beide Kamers tegen heden samengeroepen, de Tweede reeds tegen 11 uur in den voormiddag, wat ook al geen gewoonte is, tot afdoening van een reeks van agendapunten, de Eerste tegen den avond hoofdzakelijk ten einde het ontwerp op de conversie van Ned. Staatsschuld in behandeling te nemen De morgenuren heeft de Tweede Ka mer groot en deels gew;jd aan eenige ver kiezingen .In de eerste plaats van een commies-griffier Na eeniire stemmingen zag zich als zoodanig uitverkoren Je beer O F M. Cremer, te Arnhem, die het bij de laatste herstemming met 49 stemmen won van zijn medecandidaat, Mr. I. Th. Diepenhorst, die het toen slechts tot 28 stemmen bracht. Hierna werden twee nominaties opge maakt voor de benoeming van plaatsver vangende leden van de A gemeene Re kenkamer. Er is heel wat gestemd voor de uitslag definitief vast stond. Deze luidt nu: Eerste nominatie D O. Norel te Haarlem, Th. Sanders, alhier er L. C. Prey, alhier. Tweede nominatie: Th. Sanders, al hier, W. de Vries Gzn. te Amsterdam en L. C. Prey alhier. Hierna was aan de orde het ontwerp betreffende conversie van Nederland- sche staatsschuld Twee sprekers heb ben we gehoord vóór de Minister van Financiën aan het woord kwam. De eerste, de heer Westerman (nat. herst betoogde dat do conversie eigenlijk een verkapte inkomstenbelasting was. De tweede spreker, de heer De Geer (c.h.) had in één opzicht bezwaar tegen de conversie: van de leening van 1916 blijft de rente onveranderd, doch do looptijd wordt verlengd, waarbij dientengevolge ook de aflossingen kleiner worden. Zijns inziens streed dit tegen het karakter eener conversie. Minister Oud heeft den heer Wester- mkn trachten duidelijk te maken, dat de vermindering der rente geen belasting ka:i heeten. Den heer De Geer gaf hij toe, dat inderdaad de verschuiving van aflossing niet heelemaal in orde was, maar de nood dwingt er toe. Het ontwerp is hierop zonder stemming goedgekeurd. Een technische herziening van het ta rief der Inkomstenbelasting is mede zonder stemming aangenomen, nadat de heer Fleskens (r.k.) het had betreurd, dat de kinderaftrek niet ruimer wordt toegepast en de heer Van den Tempel (s d.a.p.) er op gewezen had, dat de groo te gezinnen van de nieuwe regeling niet zullen profiteeren. Zonder stemming en zonder debat word eveneens goedgekeurd een verhoo ging van het bedrag bestemd voor de uitkeering aan noodlijdende gemeenten Hij het wetsvoorstel, strekkende om een stuk van Nieuw-Beyerland, waarop 70 menschen wonen, een suikerfabriek er. een jaar koffiehuizen zijn gevestigd hebben de heeren Vervoorn (platte'.), Van Dijk (a.r.), J. te rLaan (s.d.a.p.) en Kersten (st.ger.) oppositie gevoerd, ech ter niet zoo krachtig of na het antwoord van Minister De Wilde werd het ontwerp aangenomen met 70 tegen 12 stemmen. Zoo vlot ging het niet met het wets voorstel om Lonneker bij Enschedé te voegen. De Minister heeft heel wat op positie moeten aanhooren alvorens aan het woord te komen. Het begon al met een voorstel van den heer Van den Heuvel (a.r.) en 10 andere leden van verschillende politieke kleur, om het ontwerp aan te houden tot het rapport over het streekplan Overijsel, waai van in de stukken werd gewaagd, zou zijn verschenen Minister De Wilde zette uiteen, dat er geen verband bestond tusschen het streekplan en de voorge stelde annexatie en de groote meerder heid der Kamer gaf hem gelijk: met 66 tegen 19 stemmen werd het aanhou- dingsvoorstel verworpen. De eerste spreker over het ontwerp was de heer Louwes (lib.), die er zoo weinig voor voelde, dat hij den Minister in overweging gaf het maar weer in te trekken. Een toestand als wij te En schede aantreffen vinden we o.a. bij tal van Friesche gemeenten en daar laat men de zaken onveranderd. Bij aanne ming van het voorstel zal Enschede er financieel niet beter van worden en de boerenbevolking kwam m slechter con- Sluis (s.d.a.p..) achtte om economische redenen de inlijving van Lonneker bij Enschede onvermijde lijk Gedeeltelijke annexatie is. gelijk de MInisM In de stukten h«ft uiteen*.- onmogelijk. Wanneer na de teer Louwes spreekt over de conditie van de landbouwende bevolking van Lonneker, dan wilde hij er toch op wijzen, dat b v. Boekelo en Glanerbrug geen landbouw- plaatsen zijn. Het denkbeeld om een deel van Lonneker bij Hengelo te voegen, ge lijk van verschillende kanten is geop perd, achtte hij wel aantrekkelijk, maar wanneer de Minister daar op tegen heeft, zou hij toch niet tegen het voorgestelde stemmen. Toch zou het nog zoo kwaad niet zijn, wanneer de Minister een voor stel in dien geest indiende, omdat dan de raadsverkiezingen goedschiks tot 1935 konden worden aangehouden. Hierna heeft de heer Weitkamp (c.h wegens schorheid blijkbaar, de kortste rede gehouden, welke wij tot nog toe van hem in de Kamer hebben gehoord. Hij zeide enkel, dat hij zich aansloot bij den heer Louwes en ging toen weer zitten. Als verdediger van het denkbeeld, dat Lonneker slechts een strook van zijn terrein aan Enschede zou afstaan niet meer dan dit noodig heeft voor zijn ge meentelijke installaties trad de heer Van Voorst (r.k.) op. Lonneker heeft dat aan geboden doch Enschede heeft geweigerd, mede onder bewering, dat er enkel een werkliedenbevolking wordt aangetrof fen Doch dat is niet juist, er wonen juist vele fabrieksmagnaten in die strook De Minister heeft er venwel niet van willen v eten en zich aan de zijde van Enschede geschaard. Lonneker kon best een b.oeiende plattelandsgemeente blijven, zij het ook wat wonderlijk van gedaante spr. met een aantal gegevens aantoon le, In ieder geval wordt Lonneker, gelijk de goedkooper beheerd dan Enschede en daarom is het wel begrijpelijk, dat de Lonneker boeren er niet op gebrand zijn bij het dure Enschede te komen. Spr. is dus van meening, dat een annexatie van Lonneker door Enschedé zeer onge- wenscht zou zijn: Lonneker houde zijn eigen, historisch geworden bestaans recht. De heer ngels (r.k.) was sterk voor de annexatie als de eenige radicale oplos sing van de sinds lang bestaande moeie- lijkheden Hij deed evenwel een beroep op den Minister van Enschedé, zoo het financieel nadeel mocht lijden, uit de staatskas bij te springen. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) vond het zeer rationeel, dat nschedé er or uit is de groote belastingschuldigen, die aan zijn grens wonen onder zijn régiem te krijgen. Maar daarvoor heeft het toch niet beslag te leggen op een ge bied, dat 1 maal grooter is dan zijn eigen territoir! Meer dan 2000 H A. heeft Enschedé niet noodig om zijn doel te be reiken. De bezwaren die de Minister in dertijd zelf heeft geopperd tegen de annexatie van Rijswijk en Voorburg door den Haag gelden ook bij dit voor stel. Gelijk te verwachten was, ontpopte de volgende spreker, de heer Van den Heu vel (a.r.) zich als tegenstander van het voorstel en hij beriep zich daarbij op de beginselen van de partij, dat er niet anders als bij hooge uitzondering tot samenvoeging van gemeenten mocht worden overgegaan. De abnormale toe standen, welke bij Enschedé en Lonne ker bestaan, erkende hij, maar ernstig bezwaar hebben zij nooit opgeleverd. Verder betoogde hij, dat bij de ontwor pen annexatie de kapitaalkrachtige be woners van het voormalige Lonneker toch niet zijn vast te houden en zullen verdwijnen. Ten slotte zette hij uiteen, hoezeer het hem speet, dat juist deze minister met het voorstel was gekomen, waarvan hij evenwel een verstokt tegen stander bleef. 4 Zijn partijgenoot Ameling bleek juist een even heftig voorstander er van te zijn. Nieuwe argumenten voerde hij met aan, maar voorzoover we bij het rumoe rig gedruisch in de Kamer konden «aar- nemen, schaarde hij zich volkomen aan de zijde des Ministers. Nadat de heer J. ter Laan (s.d.a p in stemmende overigens met het voorstel, een wijziging van de wachtgeldregeling had voorgesteld, kreeg de Minister, de heer De Wilde, het woord Hij heeft kort maar krachtig zijn tegenstanders beant woord, uiteen gezet, dat hij met eigen oogen had waargenomen, hoe onhoud- haar de toestand van het oogenblik is. Men mag hem zijn houding in zake de inlijving van Voorburg en Rijswijk niet verwijten. Elke zaak dient naar eigen mérites beoordeeld te worden. Er valt niet te denken aan een partieele annexa tie. Er is geen scherpe scheiding tus schen de bevolking te maken, er is geen onderscheid tusschen een fabrieksarbei der en een landbouwer. Het loopt alles ineen bij deze zeer heterogene bevolking, verdeeld over tal van dorpen en ge huchten, zonder gevoel van saamhoorig- heid. Het streekplan, dat in wording is, heeft voor het oogenlbik niets te betee- kenen voor dit ontwerp. Er is zeker veel te zeggen voor een grensregeling met Hengelo, maar dat zou een drietal jarm wellicht in beslag nemen en zoolang kan deze zaak niet wachten. Wat de wachtgeldregeling aangaat, door deu heer Ter Laan aangeroerd, de Minister weigerde er eenige verandering in te aanvaarden omdat de voorgestelde re geling overeenkomt met de rijksregeling en deze niet onbillijk is. Den heer Engels antwoordde de Minister, dat hij op het stuk van geldelijke hulp aan Enschede hier geen enkele belofte kon doen. Er werden geen replieken gehouden, en in de hierop volgende avondvergade ring is een amendement van dei. heer Suring strekkende om de overtallige on derwijzers van Lonneker bij de annexa tie niet dadelijk op straat te zetten, zon- de*- stemming goedgekeurd. Een amen dement van den heer Jan ter Laan be treffende de wachtgeldregeling werd verworpen met 48 tegen 21 stemmen, waarop het wetsvoorstel werd goedge keurd met 49 tegen 21 stemmen. Hierop ging de amer over tot verdere afhandeling van de aanhangig gebleven wijziging van de Woningwet. „Ieder voor zich zelf, en de duivel hale den laatste". Dat is een geliefkoosde Angelsaksi sche zegswijze in betrekking tot den toestand, dien wij thans in de wereld beleven. Er is een algemeen streven om zijn buren te eigen bate zooveel mogelijk te benadeelen. Daarbij gaat men uit van de ijdele verwachting, dat die buren niet gelijk met gelijk zullen vergel den. Men verlangt, dat die buren goede klan ten zullen zijn, terwijl men uit alle macht probeert, hun koopkracht te verzwakken. Er is geen land meer, dat niet te lijden heeft onder deze practijken, dat niet zijn ballen hard teruggekaatst krijgt. Desniettemin gaar men op den ingeslagen weg voort. Er zullen weinige regeeringen zijn die dit niet beseffen Allen jammeren over den wantoestand, die de dood is van het internationaal verkeer. De Amerikaansche regeering is dan ook kort ge leden tot de ontdekking gekomen, dat het, ter vermijding van een ramp voor den Ameri- kaanschen landbouw, noodzakelijk was het buitenland gelegenheid tot invoer te geven, opdat het nog over de middelen zou beschik ken om Amerikaansche landbouwproducten te koopen. De regeering te Washington heeft toen een ruime volmacht gevraagd, om met andere landen te kunnen onderhandelen over een wederzijdsche verlaging van tarieven. Men bleek in te zien, dat de handelsbelemme ringen en het te hoog opjagen van de inko mende rechten, zich wreken op degenen, die zich eraan schuldig maken. Meer dan een vleug is dit blijkbaar niet ge weest. Dat bewijst een bericht in ons och tendblad, waaruit wij vernemen, dat Roose- velt een Acte van Navigatie heeft ondertee kend. Op alle economische conferenties is het subsidieeren van de nationale scheepvaart veroordeeld. Het gaat er echter mede als met al dergelijke misbruiken: Zij, die er zich aan hebben gewend, kunnen er niet meer af. Lan den als Frankrijk, Italië en ook Amerika wa ren er daarom zeer afkeerig van, over het onderwerp te spreken. Andere schuldigen ontkenden schuld, zooals de Duitschers, die echter, zooals men weet, hun reederijen heel belangrijk met het loon van hun bemanning tegemoet komen. Dat deze toestand econo misch ongewenscht is, ziet iedereen in. Maar afschaffen is iets anders dan inzien, aldus de N R. Crt. Roosevelt, voor weinige weken weer eens vrijhandelaar, is, in zijn snelle omwentelin gen, ten opzichte van de scheepvaart tot een uiterste van protectie teruggekeerd. Hij heeft een besluit onderteekend, inhoudende dat voortaan Amerikaansche goederen, die met regeeringssteun geproduceerd of uitgevoerd worden, uitsluitend met Amerikaansche sche pen zullen mogen worden vervoerd. Alleen als officieel is vastgesteld, dat Amerikaansche scheepsruimte niet te krijgen is, mogen die goederen met vreemde vaartuigen verscheept worden. Uit het bericht vernemen wij verder, dat men in Amerikaansche scheepvaartkrin gen dit den belangrijksten maatregel noemt, die in deze eeuw terwille van de scheepvaart genomen is. Wij kennen de Amerikaansche voorliefde voor den overtreffenden trap. Wat in Amerika geschiedt of tot stand komt, moet ongeëvenaard zijn; hetzij ten goede of ten kwade. Men bepaalt zich ditmaal bescheiden- lijk tot deze eeuw, omdat men zich een zeke ren Cromwell schijnt te herinneren. Maar men is nu eens te bescheiden. De Amerikaan sche maatregel overtreft in een zeker opzicht de politiek van den grooten Protector: En wel door zijn naive vrijmoedigheid. Immers, de Acte van Navigatie betrof den Engelschen invoer uit vreemde landen en de Engelsche kustvaart; dus de waar, die Engeland kocht. Amerika echter wil nu de andere landen dwingen zekere artikelen, die zij uit Amerika betrekken, alleen door Amerikaansche sche pen, met terzijdestelling van hun eigen scheepvaart, te laten aanvoeren. De betrok ken artikelen worden met reeeeringssteun ge produceerd of uitgevoerd; in de buitenwereld aan den man gebracht, vertegenwoordigen zij een vorm van dumping. Zoo pleegt men dat tenminste op het oogenblik te noemen. De vreemde landen moeten zich niet alleen de dumping laten welgevallen, maar bovendien zullen zij nog niet het recht hebben de zoo aangekochte waren met hun eieren schepen af te halen. Op die gedachte is Cromwell nooit gekomen! Het zal belangwekkend zijn te zien, of het buitenland zich in dezen waarlijk ver- bluffenden maatregel zal schikken. Overal elders hunkert men naar afzet, is men reeds meer dan tevreden als men verkoopen kan. Daarom kan men het besluit van Roosevelt oorspronkelijkheid niet ontzeggen. De super latief is er wel aan besteedniet echter in vleienden zin! BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK. Groote explosies. Kort na middernacht is in de chemische fabriek van Byk Gulden in Oraniënburg (Dtl.) een groote brand uitgebroken, waar door het twee verdiepingen hooge admi nistratiegebouw der fabriek in lichterlaaie kwam te staan. Verscheidene chemicaliën zijn geëxplodeerd. De brand sloeg ook over naar de magazijnen en de woningen van verschil lende employés. Verschillende brandweer af deel ingen uit Oraniënburg en omgeving zijn ter plaatse. VAN EEN BERLINER BOL. En een gonden horloge. De commensaal van een Berlijnsche vrouw zat gezellig aan de koffietafel en stopte daar bij een Berlinerbol ineens in zijn mond. Op hetzelfde oogenblik bemerkte de vrouw, dat het gouden horloge van haar overleden echt genoot was verdwenen. Toen de man de Ber linerbol op had, gaapte hij, waarbij hij voor het eerst zijn mond te houden. De vrouw, op- fewonden van zijn leven zoo beleefd was. zijn and voor door het verdwijnen van het gou den horloge, riep een juist passeerenden politie-agent binnen. Deze doorzocht de ge heele woning en onderw ierp alle aanwezige personen aan een nauwkeurig onderzoek De commensaal hield lachend de beide armen uit elkaar en liet zich betasten. Plotseling titke de agent hem op het voorhoofd en zei: „Je hebt een klok in je lichaam"! Toen kneep de agent den neus van den commensaal dicht, waardoor deze werd gedwongen, zijn mond te openen om niet te stikken. Men vond nu het gouden horloge in den mond van den commensaal, die voor deze goochelarij 6 maanden gevangenisstraf kreeg. DE M ARKTREGELING VOOR EIEREN IN DUITSCHLAND. Op 1 April a.s wordt de nieuwe markt regeling inzake kippeneieren voor geheel Duitschland van kracht. De bekendmaking van 10 Februari 1934 is per 31 Maart ten einde. OOSTENRIIKSCHE BELANG STELLING. In het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis te Londen heeft een af gevaardigde den Britschen minister van bui- tenlandsche zaken gevraagd of hij de moge lijkheid overweegt de geheele kwestie der hui dige internationale moeilijkheden van Oos tenrijk ter volgende zitting van den Volken bondsraad ter sprake te brengen en te streven naar de regeling er van door den Volken' bond op grond van art. 10. Sir John Simon antwoordde hierop, dat de Britsche regee ring een dergelijken stap niet overweegt, hoewel zulks naar zijn meening misschien wel gewenscht is Op de verdere vraag of het niet wenschelijk zou zijn de vraag voor Amerika beleeft moeilijke dagen. (Dag. Overzicht). Stavisky-onderzoekingen. (Bui tenland). Doodstraf in Spanje ingevoerd. (Buitenland). De ontvluchte millionnair Insull te Istamboel aangekomen. (Buiten land). Opnieuw wrijving tusschen Japan en Rusland. (Buitenland). De oudste Nederlander, de wed. Tjaden-Postema te Groningen, wordt morgen 105 jaar. (Binnenland). A.s. Zaterdag om 1 uur zal H. M. de Koningin voor de radio spreken. te Amsterdam. Drie arrestaties (Binnenland.) Te Alphen aan den Rijn een meel fabriek afgebrand. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). den Volkenbond te behandelen, aangezien de toestand van Oostenrijk niet alleen Italië en Duitschland betreft, doch onder zekere om standigheden den wereldvrede in gevaar zou kunnen brengen, antwoordde Simon, dat men eerst de voorwaarden van art. 10 moet be- studeeren om te kunnen vaststellen welke kwesties op grond van dit artikel aan den Volkenbond kunnen worden voorgelegd. DOODSTRAF IN SPAN IE INGEVOERD. Ter bestrijding van de misdaad. Het wetsontwerp ter bestrijding van de misdaad, dat door de regeering aan het par lement is voorgelegd, voorziet in de herin voering van de doodstraf, welke totnutoe sslechts kon worden uitgesproken door de militaire rechtbanken. Het nieuw artikel be treft misdaden met ontplofbare stoffen, over vallen en roof door twee of meer gewapende personen en aanslagen tegen spoorlijnen e d openbare instellingen. De duur van de wet wordt op een jaar gesteld. De doodstraf wordt uitgesproken door speciale rechtban ken, welke in kort geding uitspraak doen. OP DEN OVERWEG Baanwachter op de vlucht. Te Ronsse in België werd een auto op een overweg door een trein gegrepen. De bestuur der, een dokter, werd op slag gedood. Zijn vrouw moest uit den totaal vernielden auto worden gezaagd. Zij stamelde nog eenige woorden en gaf daarop den geest. Toen de baanwachter zag, dat er gebeurde, nam hij de vlucht. Hij is later door de politie aange houden. Het parket stelt een onderzoek in. BARTHOU BRENGT RAPPORT UIT. Na zijn vele reizen. Inzake het rapport, dat Barthou in den kabinetsraad van heden heeft uitgebracht over zijn besprekingen in Brussel wordt medegedeeld, dat men te Brussel gesproken heeft over de uitvoeringsbepalingen van het verdrag van Locarno. en over de toepassing van het Rijnpact. Inzake de tusschen de Belgische en Fran- sche regeering hierover bestaande meenings- ve-schillen wordt van semi-officieele Fran- sche zijde opgemerkt, dat van zeer bijzonder belang de kwestie is of de onder garantie staande mogendheid ook de zekerheid heeft, dat in geval van nood de garandeerende mo gendheid zoo snel mogelijk haar hulp zal kunnen bieden. Tot opheldering van deze en andere vraagstukken zullen deskundigen van beide landen gemeenschappelijk een onder zoek instellen hoe men de toepassingsbepalin gen der bovengenoemde verdragen buigzamer kan vormen. De Fransch-Belgische economische betrek kingen hebben volgens het rapport van den minister van buitenlandsche zaken bij de Brusselsche besprekingen een grooten plaats ingenomen. STAVISKY-ONDERZOEKINGEN. Chiappe voor de commissie. De parlementaire commissie van onderzoek in de Stavisky-affaire die Vrijdag a s. tot 9 April verdaagd zal worden, heeft gisteren opnieuw den vroegeren prefect van politie van Parijs, Chiappe, gehoord, dien zij vooral ondervraagde over intriges en de daartegen genomen politie-maatregelen. Chiappe ver dedigde zijn vroegere ondergeschikten tegen het verwijt lauw te zijn geweest en deelde o.a. mede. dat hij den gearresteerden direc teur van de Volonté. Dubarry een jeugd vriend reeds geruimen tijd geleden voor Sta- visky had gewaarschuwd. Dubarry had hem

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1