Alkmaarsche Courant i VEILIGE HAVENS jssss 8? w-* Stad OnigenjftQ ÏSSSPrTf toonen' wat er door de SeuMleton #000000 JladiapcvQcatfuna d msata£5t-1ng b1° vacantie-oord maakt zich mobiel voor de paaschcollecte. AMBACHTSSCHOOL. (Wordt vervolgd Honderd Zes en Oerligste Jasrgani. DONDERDAG 29 HAART. \i»a»Wiari5 vY00,rd voor Het zwakke Nederlandsche kind. SP^SerIfndoSche Bi°scoopbond orgam '®7Bter'e Bergen aan Zee op het land- ftóen ?nSiSCH alt!?ar een bijeenkomst van Ieclders van het Nederlandsch Bios- stichting Bio Vacantie-oord met de verple- wordtVan andscbe bleekneusjes bereikt H 'n.di|PJachdKe oord, dat thans tien maan den in het bezit is van de Stichting, worden op het oogenblik 86 jongens en meisjes ver pleegd, die er juist een maand vertoefd heb ben en Zaterdag door anderen worden ver vangen. De genoodigden hebben zich ervan kunnen overtuigen, dat wat hier voor het zwakke xmd gedaan wordt, in alle opzichten heil zaam kan worden genoemd. In het goed-geoutilleerde zwem- en gym nastieklokaal hebben zij ook de lessen in het zwemmen en in heilgymnastiek bijgewoond en met verrassing vernomen, dat alle jon gens daar tijdens de maand hunner verple ging onder deskundige leiding zwemmen lee ren en gymnastische oefeningen leeren maken, die van groote waarde zijn voor de borstverruiming der kleintjes. De leidsters vertelden ons, dat zoo'n maand verpleging voor de arme bleekneusjes ook in den winter buitengewoon heilzaam werktals regel komen ze gemiddeld 8 pond aan en krijgen zij dus een lichamelijk steuntje om te voorkomen, dat zij in hun dagelijksch milieu het slachtoffer worden van de t.b.c. die in hoofdzaak bij kinderen ontstaat door ondervoeding, gemis aan goede kleeding en het derven van frissche lucht. De Ned. Bioscoopbond pakt de zaken uit stekend aan; nu straks weer met Paschen in de Nederlandsche bioscopen een beroep op de milddadigheid van onze landgenooten zal worden gedaan, heeft hij begrepen, dat daar voor de steun van de menschen van 'iet Ned. Bioscoopbedrijf onmisbaar is. Na het bezoek aan het biovacantieoord ver enigde men zich in Hotel Nassau Bergen voor het gebruiken van een kouden koffie tafel, waarna de voorzitter van de Stichting, de heer Ter Linden uit Amsterdam, een har telijk woord van dank sprak tot de menschen van het Ned. Bioscoopbedrijf voor het ver richte werk in het belang der stichting' en hen opwekte zich straks weer met enthou siasme voor dit werk te geven. De secretaris van de stichting, de heer De Hoop, achtte het noodzakelijk thans na het woord van dank aan de leden een woord van dank te spreken tot het Nederlandsche pu bliek, dat de bioscopen vult en dat het door zijn gaven mogelijk maakt het kapitaal bijeen te brengen, waardoor het zegenbrengende ge bouw gesticht kon worden. Spr achtte het gewenscht in de huidige om standigheden nu er in de bladen artikelen zijn verschenen over de beteekenis van de particulier liefdadigheid wat het bestuur van de Stichting Biovacantieoord daaronder ver staat; al beoogt hij daarmee geenszins critiek uit te oefenen op instellingen die dit anders zien. De administratie geschiedt kosteloos. De Stichting Bio Vacantieoord heeft het geluk geparenteerd te zijn aan de Ned. Bios coopbond. Daardoor worden groote kosten, die anders gemaakt moesten worden, aan de stichting bespaard. De geheele administratie voor de Stich ting Bio Vacantieoord wordt kosteloos ver richt op het bureau van den Ned. Bioscoop bond. Ook de directeur van den bioscoopbond verricht zijn arbeid als secretaris van de stichting kosteloos. Het bestuur stelt zich zelfs op het standpunt, dat het in het werk van de stiching voor moet gaan en offert daarom hoofdelijk jaarlijks een belangrijke donatie voor de stichting. Gedurende het 7 jarig tijdvak van het be staan der stichting werd aan collecte rond 300.000 ontvangen en dit bedrag is voor de volle honderd procent besteed voor het doel waarvoor de stichting is opgericht Voor de uitzending van 1112 kinderen gedu rende 41.654 verpleegdagen werd 60.000 gulden uitgegeven. Van de overige 240.000 werd het ge- 60) door BASIL KING. (Uit het Engelsch). II Er waren nog andere dingen, die den oor log op den achtergrond schoven. Toen hij naar de stad was teruggekeerd, na een zo mer te hebben doorgebracht in de vrije na tuur te midden van al het mooie en de wal de waarvan slechts weinigen konden genieten drukten hem de ontberingen, waaronder de nooit daarvan gedacht. Hij had dei urove Street aanvaard zooals zij nu eenmaal was, ffihetaltijd als iets heel gewoons be- hnnwH dat het leven moeilijk en druk, en SSSTÊudL«s; s» SfS'XgSW'en i nnnit in zoo'n nauwe aanraking met rh nog nooit in zoo n i hun weel£fe ke menschen gew«s js contrasten trnZmm voor .ogen ston- dan zou Mi W Mer hetta tegrrpeu. bouw aangekocht met 13 H.A. duingrond; de verbouwing bekostigd; en de inrichting verzorgd Aan administratiekosten werd ge durende de 7 jaar 8529 uitgegeven of 2 84 procent, doch dit bedrag werd niet uit de ge collecteerde gelden genomen, doch verkregen door de subsidie van den Ned. Bioscoopbond en de giften van de afdeelingen. Aan giften uit de bedrijven werd totaal ontvangen 24.162. Daaruit werd betaald de genoemde administratiekosten, de aankoop van het collecte-materiaal (1500 collecte bussen) en de rente van de kleine hypotheek, die nog op het gebouw rust. De feestelijke opening, 1 Juni van het vorig jaar, werd bekostigd door den Ned Bioscoopbond. Wij hebben steeds geoordeeld dat het gecollecteerde geld voor 100 procent ten bate van 't goede doel moest komen. Aan stonds staan weer 270 kinderen klaar om ver pleegd te worden. Het gebouw, dat eigendom van stichting is, wordt momenteel nog geexploiteerd door het Centraal Genoot- schap. Maar ons einddoel is, dat over eenige jaren het bestuur van de Stichting Bio Va cantieoord het gebouw geheel zelf exploiteert en daar jaarlijks 1200 kinderen voor reke ning van de stichting kan verplegen. Daar voor is een belangrijk kapitaal noodig, dat wij in de komende 7 jaren bijeen hopen te brengen. Spr. legde er nog den nadruk op, dat de uitzending van de kinderen door de stichting geschiedt uit de gecollecteerde gelden zon der eenigen steun van welk overheids lichaam ook. Hij eindigde met een dringend beroep om met de komende Paaschcollecte harder te werken als ooit tevoren. De voorzitter deelde hierop mee, dat het be stuur van de fa. Speyer uit Amsterdam een zilveren wisselbeker mocht ontvangen met een aantal zilverfen bekers voor dit bioscopen, die met de Kerstmiscollecte meer gecollec teerd hadden dan in vorige collecten. Het Rembrandtheater had de kroon ge- spanng door 1400 meer te collecteeren en dit theater ontving voor dit jaar dus de wis selbeker. Tuschinski, die alle jaren het hoogst was geweest, had met Kerstmis ruim 1100 meer bijeen gebracht en in totaal 3600. Dit theater ontving daarvoor de verguld zilveren beker. Theaters, die met Kerstmis 500 meer ge collecteerd hadden dan het jaar tevoren, ont vingen een zilveren beker; dit waren Capito! te Rotterdam, Cors Cinema te Amsteraam, Cinema Royal te Amsterdam, Westeind te Den Haag, Cinema Palace te Haarlem, het Apollo-theater te E)en Haag, Rembrandt- theater te Arnhem. Voorts werd een certificaat van verdienste uitgereikt aan 100 bioscopen, die met Kerst mis 20 proc. meer gecollecteerd hadden dan het jaar ervoor, Certificaten van verdienste ontvingen voorts het H.B. van den Ned. Bioscoopbond, de firma Van Duinen, den heer Barnstein, Tuschinski te Amsterdam Met een krachtig woord van opwekking om de Paarschcollecte tot een succes te ma ken voor het zwakke Ned. kind, eindigde spr. Wij verwachten, dat deze uiteenzetting, die de zekerheid heeft gegeven, dat het gecollec teerde aan het zwakke kind ten goede komt, in de Paasohweek de bioscoopbezoekers zal doen besluiten flink in de zak te tasten. De kinderuitrusting mag in geen geval lijden door bestuursdaden bij andere instellingen. Zoo aan het einde van Maart is er één dag op de Ambachtsschool dat de hamers rusten, de machines stilstaan en de teekenin- gen in de lade blijven. Het is de groote dag waarop de leerlingen in hun beste pakje naar school komen om te vernemen welke resultaten zij hebben be haald en of zij al dan niet naar een hoogere klasse zullen overgaan. In tegenwoordigheid van alle leeraren werden de leerlingen gis termorgen in de groote teekenzaal ontvangen en bij monde van den directeur, den heer A. Fledderus, met een en ander op de hoogte ge bracht. Met een opwekking voor de zwakkeren, een vermaning voor de nalatigen en een hartelijk woord van lof voor de ernstige jonge men schen werden de rapportboekjes uitgereikt en de al of niet bevordering naar een hoogere klasse bekend gemaakt. Bevorderd werden: Van de le naar de 2e klasse. Timmerlieden: L. Berg, W. Beukers, G. Bol- ten, E. Bos, D. Bruin, H. C. Bruin, J. Brum, Cnossen, J. Docter, C. de Haan, A. v. d. Haar, Th. W. de Haas, M. Hoebe, C. Hou- tenbos, J. D. Kaaij, S. A. Kramer, C. Koster, Th. Krom, R. A. de Maaijer, P. J. Mirck, J. Mol, J. P. Ooijevaar, R. Peereboom, J. Rus, G. J. Schenk, L. C. M. Schmidt, C. P. Schou ten, A. Smit, J. Valkering, J. Veenstra. Niet bevorderd 10 leerlingen. Maar rijke menschen waren dikwijls lui en verkwistend, en leden toch niet. De armen waren bijna allen ijverig ze konden ook niet anders zijn en dikwlijls ook braaf, en toch hadden zij altijd iets, waaronder zij leden. Wat was de reden waarom deze on rechtvaardigheid werd geduld. Wat kon er tegen worden gedaan? Was het niet ieders plicht zoo iets onbillijks te verhelpen. Omdat hij zelf het eerst nu bewust was geworden, dacht hij, dat niemand anders an de Slavische en Joodsche volksmenners er mee bekend waren. Het Louisburg-Plein en dat gedeelte van de wereld, dat door het Louisburg-Plein werd vertegenwoordigd, zou er wel nooit aan gedacht hebben. Zoo ja, dan zou het 's nachts in bed geen °°g beb' ben toegedaan. Dat het zelf lekker warm en op zachte bedden sliep, terwijl de rest van de wereld althans meer dan drie-kwart - te weinig of geen dekens had, op een hard bed sliep, en honger leed, dat kwam niet in hun hersens op. Als de rijke menschen dat maar eens wisten! Vreemd dat niemand hun dat verteld had! Welk nut hadden cou ranten, regeeringslichamen en kerken, als zij geen krachtige protesten lieten hooren tegen dit fundamenteele kwaad Hoewel hij eenerzijds meer dan ooit vond dat Honeybun's opstandigheid tegen het be zitrecht gebaseerd was op een onnaspeurlijk beginsel, en Honeybun ongetwijfeld ongelijk had, was hij anderzijds van oordeel, dat de wijze, waaroo de zaak nu geregeld was, even min deugde. Hij kreeg hem op een avond, dat Metselaars: J. de Graaff, F. J. Helderman, M. v. d. Himst, C. de Jong, G. A. Pronk, C J. Schuijt, A. Visser, J. v. Weenen. Schilders: D. C Breed, C. Goedhart, J. Kroonder, N. J. Kuijper, G. Schaafsma, N. J. Volkers, A. Th. Weda. Niet bevorderd 3 leerlingen. Meubelmakers: R. Baas, H. Beeldman, L. G. v. Erkelens, M. Kok, F. N. v. Meene, C. Morsch, H. Schaddenhorst, G. Kauw. Smeden en bankwerkers: D. J. Abelskamp, A. M. Biemans, J. Brinkman, A. Bron, W. Gravemaker, C. J. Groen, J. Ham, P. Chr. Hoekmeijer, A. Jansen, P. Keesen, J. W. Klop, H. Kutterink, M. A. Moransard, L. Olivier, P. Smit, K. Tuinman, J. H. v. Uden, H. F. van Velthoven, C. Zwaan, J. Stam, G. Beu kers, J. Broersen, J. de Cocq v. Delwijnen, P. Doets, G. P. le Feber, D. Klop, M. Kolkman, C. Otto, J. F. Proost, C. Schouten, A. J Trompert, P. de Vries Pzn., D. Th. Wilde- boer, R. Ph. Wormsbecher, J. R. v. Marle. Niet bevorderd 9 leerlingen. Electriciens: M. v. Bruggen, A. Creve, K. v. Dijkhuizen, T. de Groot, N. J. Jonker, C. Kooij, J. Kouwenberg, J. W. F. A. Kwant, G. D. Meuldijk, J. H. J. Nettenbreijers, J Plant, J. H. v. Rutten, P. Smit. Niet bevorderd 1 leerling. Motor- en rijwielherstellers: N. J. Blaau- boer, P. Boorsma, B. A. Broekhof, J. Th. Broersma, J. L. Folmer, H. Glas, A. J. Kars- kens, S. W. Laan, D. J. Manneveld, Th. W. Mantel, J. Peetoom, P. Pijper, C. Roozen, L. Schagen, D. v. Scheijen, J. A. v. Scheijen, C. Stapel, J. W. Ton. Niet bevorderd 4 leerlingen. Kleermakers: J. Alleman, M. Bennekers, H. de Boer, J. Butter, A. Gelder, I. I. Körber, G. Overmeijer, A. Plas, P. C. Schekkerman, N. Tromp, J. Th. de Waard, T. W. de Waard, E. S. v. Westerop, J. J. Miltenburg. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 2de naar de 3de klasse. Timmerlieden: H. Altman, F. Beens, T. Bloothooft, P. v. Exter, C. Glijnis, M. Im- mink, J. N. Kaal, G. Kes, J. Koorn, A. Kruidenberg, C. Langedijk, W. F. de Moor, J. Nanne, J. Twisk, C. Wiersma, J. Boon, C. Druijve, N. Leek, A. Schouten, Chr. J. Smit, R. Snijder, J. P. Spil, D. M. Vennik, C. G. Wilbrink, C. Wijker. Niet bevorderd 12 leerlingen. Metselaars: W. Balvers, G. Groen, C. Heijne, A. Krom, J. Leegwater, H. de Ruijter, T. Sloot, P. J. Spil. Schilders: A. Dekker, P. v. Egmond, J. v. Erkelens, Th. Peperkamp, P. C. Poncin, M. W. Ruijgh, A. Stam. Niet bevorderd 3 leerlingen. Meubelmakers: C. Bouman, H. v. Ingen, G. Mulder, A. Schenk, G. C. Timmerman, L Verhagen. Niet bevorderd 1 leerling. Smeden en bankwerkers: C. de Boer, J. Bos, P. v. d. Brink, J. G. Etoeschot, S. J. Drost, J. Drijver, K. Eriks, C. Groenewoud— Kramer, G. Gul, G. v. Gulik, J. Halff. H. Kreb, J. J. Ludding, W. J. Moransard, C. Nieuwland, J. Schoen, A. Bellis, C. Blom, M. Oudes, H. A. de Rooij, J. Ruig, J. Ruiter, C. A. v. Rutten, J. Schoen, W. Slot, D. Ul- ders, J. C. Witte, G. Wijker, E. IJdel, C. Zwaan, IJ. de With, G. J. ten Haken. Niet bevorderd 4 leerlingen. Electriciens: W. J. v. d. Berg, H. de Boer, L. Brinkerink, D. J. Bruin, J. J. Bruin, W. Docus, H. Fischer, R. v. Graft, H. J Kamper, G. F. Klinkenberg, G. Th. Kortbeek, J. Chr. Kroon, E. Nab, J. Otto, C. W. J. Pommerel, F. E. Schrijer, J. Stenneberg, J. Vlaming, M. de Vries, U. Wiegers, J. C. Zabel. Niet bevorderd 3 leerlingen. Motor- en rijwielherstellers: C. F. Baars, J. Bak, C. Bakker, J. Bakker Jzn., N. Barsin- gerhorn, N. Besse, J. Boontjes, H. J. Bosman, G. Floor, K. de Geus, W. A. Hoogland, D. J. de Jong, T. T. Kingma, A. Kleen, G. Kruiten, W. Kwak, J. P. Nederveen, G. v. d. Nes, J. v. Nijendaal, J. Olie, M. J. Roosma, P. de Ro ver, J. Schot, C. Slikker, P. de Vries. Kleermakers: A. C. Groenland, C. A. Jansen v. Jorksveld, A. Loots, A. Nijmeijer, M. v. Oort, N. Oosterwijk, B. Oudhoff, J. E. de Rover, M. H. Stammes, J. H. de Vries. AVONDVAKCURSUSSEN. Van de le naar de 2e klasse. Kleer- en mantelmakers: A. G. v. Eerde, W. A. Goudsblom, M. P. Hoed, Th. Klaver, S. Krist, T. Vis. Niet bevorderd 6 leerlingen. Behangers en stoffeerders: C. Rezelman, J. Tromp. Niet bevorderd 1 leerling. Schoenmakers: P. Kool, J. Muileboom. Volwassen schilders: R. Beukers, J. Bolten, C. de Groot, J. Molen, J. W. Oudendijk, J. J. Smit. Niet bevorderd 5 leerlingen. Stucadoors: B. A. P. Boll, R. Brouwer. Van de 2e naar de 3e klasse. Kleer- en mantelmakers: C Blokdijk, E. zij naar hun eethuis kuierde, over dit onder werp aan den praat. t Is net alsof er geen fut in de menschen zit. Als knijp je ze nog zoo hard, ze verzet ten er zich nauwelijks tegen. Ze lijken wel gehypnotiseerd. Zij, die alles bezitten, zijn er vast en heilig van overtuigd, dat zij daar recht op hebben, en zij die niets bezitten, vin den dat niets datgene is, dat hun toebehoort Dat komt omdat de overgroote meerderheid der menschen orthodox zijn. Ik zou waar achtig nog liever tien maanden van de twaalf in de gevangenis zitten dan zoo'n knul van een orthodox zonder hersens zijn, met een inkomen van tweeduizend dollar jaars." Ze zaten aan de lange tafel in de eetzaal van juffrouw Turtle, toen Honeybun, die de dubbele rij gasten monsterde, fluisterend zei: „Niks dan knullige orthodox". Tom kreeg een nieuwen kijk op zijn zestien of acnttien mede-aanzittenden. Het waren meerendeels mannen, die voorover gebogen en zonder een woord te zeggen hun eenvou dige voedsel naar binnen werkten, met geen ander doel dan zich te voeden. Vroeger had Tom dit iets heel gewoons gevonden; de be zoekers van dergelijke eethuizen deden nu eenmaal altijd zoo. Maar nu zag hij daarin iets verkeerds, zonder te weten wat het eigen '^HiTvroeg er Honeybun naar, terwijl zij naar de Grove Street terugliepen. Honeybun gaf het gewone, sterotype ant woord „Het zijn orthodoxen. Ze hebben geen Vrijdag 30 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (8—12.— 4—7.- en 10—12— VARA, de VPRO van 7.10.en de AVRO van 12.4uur). 8Orgelspel Joh. Jong. 8.30 Gr.pl. 10.VPRO- morgenwijding. 10.15 Deel. J. vaa Oogen. 10.30 Muzikaal allerlei. 11.Gr.pl. 11.15 Verv. muzikaal allerlei 1145 Gr.pl. 12.Orgel concert Pierre Palla mmv. J. van Kempen, tenor en S. Zilverberg, hobo. 1.30 Voordracht d. K. Kleyn. 2.Concertgebouw-Kamer-orkest olv. A. van Raalte mmv. G. Veen baas, alt en F. Helmann, viool. 3 30 Gr.pl. 4.Concert. L. Metz, viool en M. Metzd'Ólrveira, piano. 4.30 Voor de kinderen 5. De Notenkrakers o.l.v, D. Wins. 5.30 De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst. 6.Gr.pl. 6.45 Causerie. 7.Kerkdienst uit de Vereen, v. Vrijz. Herv. te Amersfoort Voorg.: Ds. J. Dikboom. Organist: J. Elze naar. 8.15 Johannes-Passion van J. S. Bach, mmv. solisten, koor en orkest olv. A. H. Tierie. Hierna ber. 10.Vaz Dias. 1005 Voordracht door Tummers. 10.35 Klein-VARA- Ensemble olv. F, Bakels- 11.30 12— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing en me ditatie 8.159.30 Gr.pl 9 30 Or gelspel L. Mens. 10.Kerkdienst uit de Ned. Herv kerk te Leiden Voorg.: Dr. J. C. S. Locher 11.40 Orgelspel L Mens. 12.15 Gr.pl 12 30 Concert. D. Weiman, bas- bariton en declamator, het Arn- hemsch Strijktrio en L. de Waal, piano 1.45 Orgelspel L. Blaauw. 2.30 Chr. Lectuur. 3.Ensemble van der Horst en gr.pl. 5.20 „Mat- thaus-Passion" van J. S. Bach (Uit Leipzig) mmv. solisten, koren en orkest olv. Prof. G. Ramin. 8.50 Ned. Chr Persbureau. 9.05 Litur gische Dienst door ds. K. H. Wal- lien mmv. Luth Meisjeskoor en mej. A. v. Proosdij, orgel. 9.50 „Die sieben Worte de Erlösers am Kreuze" van Haydn door 't Haydn- strijkkwartet. 11.1512.Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.20 Schriftlezing. 10.35 Morgenwijding 10.50 Ber. 12.35 „The Pace Egg Paaschspel. 12.05 Western Studio orkest olv. F. Thomas. 150 Reg. King en zijn orkest. 2.50 Gr.platen. 3.35 Northern Studio-orkest olv. T. H. Morrisson. 4.35 Commodore Grand-orkest olv. J. Muscant. 5.35 Setd. orkest Birmingham o.l.v. L. Heward, mmv. V. HelyHutchin- son, piano. 6.50 Kerkdienst. 7.50 Bachs „Johannes Passion" door solisten, koor en orkest, o.l v. Sir Henry Wood. In de pauze om 8 55 ber. 10.10—10.15 Declamatie. PARIJS (RADIO-PARIS), 1796 M. 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Concert. 12 50 Krettly-orkestconcert. 7 40 Gr.pl. 9.05 Concert door de Assoc. des Concerts Colonne. KALUNDBORG. 1261 M. 11.20 12.50 M. Hansen's orkest. 2.20 4.20 Omroeporkest o.l.v. L. Grön- dahl 7.20 Kerkconoert door koor olv. M. WOldike en F. Vederö, or gel. 8.50 Piano-quatra-mains door F Jensen en O. Peters. 9-15 Gr.pl 9 30—10.20 Omroepkamerorkest ol 1 v. Fritz Mahler. LANGENBERG. 456 M. 5.55 Gr. pl. 7.25 Werag-Kamerorkest o.l.v. Keiper. 11.20 Orkestconcert o.l.v. Rother. 1.20 Concert. 2.35 Gr.pl. 3.20 Werag-orkest olv. Buschkötter. 4.35 Vervogl concert 6.20 „Missa solemnis", van Beethoven, mmv. het Leipziger Symphonie-orkest o.l.v. Weisbach en solisten. 8.05 „Eine neue deutsche Pasi.on", muziek van Kaufmann. Muzik. leiding: Kauf- mann. 10.2011.50 Orgelconcert H. Schröde. ROME, 421 M. 8.05 Concert door orkest, viool, sopraan en mezzo sopraan. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M 12.20 Omroepkleinorkest olv. Lee mans. 1.30 Gr.pl. 5.20 Piano- en celloconcert. 6.05 Zangvoordracht. 6.50 Gr.pl. 8.20 Koo:rconcert. 9.50 en 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12 20 Gr.platen 1.30 Omroepklein orkest olv. Leemans. 5 20 Omroep orkest olv. Walpot. 6.35 Gr.pl. 7.05 Pianorecital. 820 Omroepsympho- nie-orkest olv. Kumps. 9.35 Verv. concert. 10.30 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6 20 Johannes-Passion, van J. S. Bahc. Leiding prof. F. öambke. 8.„Landlischr Totentanz", gev. programma. 9.20 en 10.05—10.20 Berichten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 1035 17.20, Brussel 17.20-24 Lijn 4: Deutschl.sender 1035 17.20, Langenberg 17.20— 24.—. de Grand, M. Hemels, E. W. de Jong, G. Kleimeer, A. J. v. 't Padje, E. C. Rus, W. C. de Vries. Niet bevorderd 1 leerling. Behangers en stoffeerders: B. Bergman, J. H. Lagas, B. H. Zijlstra, A. C. Zijp, Niet bevorderd 1 leerling. Schoenmakei's: G. Strijbis. Stucadoors: P. M. Groot, J. Ploeger. Van de 3e naar de 4e klasse. Kleer- en mantelmakers: E. Bleéker, T. Klooster, M. M. v. Riel, G. B. A. Schermer, T. de Vries. Behangers en stoffeerders: J. Gaarthuis, P. Morsch, J. C. Vonk. Niet bevorderd 2 leerlingen. Schoenmakers: C. A. J. Kusch, P. Stam. Stucadoors: J. de Vries, D. Willemsen. GEZELLEN-CURSUSSEN. Van de le naar de 2e klasse. Kleer- en mantelmakers: J. Breek, A. M. v. d. Horst,,J. M. le Noble, G. Nijmeijer, A. Stins. Behangers en stoffeerders: B. Poeze, K. Slooten. Des namiddags vond in het bijzijn van een aantal bestuursleden van de school en wethouder van Slingerland als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur de uitreiking van de diploma's aan de leerlingen van de hoogste klassen plaats. De heer ir. Ph. M. Bosscher, voorzitter van het schoolbestuur, verleende allereerst het woord aan den directeur om tot de uitreiking van de diploma's over te gaan. De heer Fledderus sprak zijn verheuging uit dat het schoolbestuur door haar tegen woordigheid blijk gaf van belangstelling in gedachten. Gebruiken de hersens niet, die ze van God hebben gekregen. Gelooven alles wat andere kerels hun zeggen, en daar laten zij 't bij. Jochie, luister eens. Vergeet nooit, dat je 't in de wereld verder brengt als ]e den weg gaat, dien je zelf hebt gekozen ook al heb je je vergist dan dat je je den juisten weg door anderen laat wijzen." Toen zij hun woning hadden bereikt, bleven zij op den stoep staan, Honeybun doorrrede- neerend en Tom een sigaret rookend „Ik geloof niet, dat God ons op de wereld heeft geplaatst om dadelijk te weten wat goed is, maar veeleer dat Hij dat deed met de bedoeling dat wij zelf ontdekken wat goed en wat niet goed is. Eén ding, dat je zelf ont dekt hebt goed te zijn, maakt meer een man van je dan vijftig, die je op gezag van ande ren hebt aangenomen. Kijk maar eens naar die lui in 't eethuis van juffrouw Turtle Die hebben allemaal alles op gezag van an deren aangenomen, en wat is er van hen te recht gekomen! Iedereen die zegt: Ik ben een orthodox, zal dat mijn leven lang blijven en wensch als zoodanig te sterven, doet als die man uit den Bijbel, die zich de handen en voeten liet vastbinden met doodskleeren. Mijn stysteem is altijd geweest mijn eigen gang te gaan en zie maar eens wie ik nu ben!" Het was een nieuwe ontdekking voor Tom te merken dat Honeybun zich trotsch en ge lukkig voelde door zijn bekwaamheden lom vona Honeybun een machine voor zwaa> werk, een zwoeger, een sleeperspaard. Werk de lotgevallen van de leerlingen en zeide ook de aanwezigheid van den heer van Slinger land ten zeerste op prijs te stellen. Het is inderdaad voor de school een dag van groote beteekenis, ongeveer 120 leerlin gen zullen de school met een diploma verla ten en spreker vraagt zich af: waarheen? Dit is een zeer moeilijk te beantwoorden vraag in dezen tijd, maar toch mogen wij niet te pessimistisch zijn, voor jonge menschen die wat kunnen en wat willen zal geleidelijk weer werkgelegenheid geschapen worden. Het is daarom goed er nog eens op te wij zen, dat de leerlingen vooral niet moeten denken er nu te zijn. Er is slechts een deug- delije grondslag gelegd en vooral voor de verdere uitbouw van de theoretische kennis is gelegenheid op de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, den Machinistencursus en de Gem. school voor Voorbereidend Mid delbaar Technisch Onderwijs. Spreker wekte de leerlingen op hiervan zooveel mogelijk nog gebruik te maken om des te sterker in het leven te staan en in den waren zin vak man te worden. Met een woord van dank aan de leeraren voor de dit jaar betoonde ijver en toewijding werden de diploma's en prijzen aan de vol gende leerlingen overhandigd: AMBACHTSSCHOOL. Afdeeling timmeren: W. Baas, J. v. d. Berg, J. F. Breek, K. Dam, J. Goedhart. C. Hoet, J. M. Houtkooper, T. v Loenen, P. Oostwouder. J. Raven. J. H. Schenk, L Slot, P. Visser, J. Wittebrood, N. N. Woestenburg, J. IJff. De leerlingen J. M. Houtkooper en J. Wit tebrood ontvingen resp. een len en 2en prijs. Afdeeling metselen: H. Boer, K. Heidsma, zaamheden van hoogere orde, van meer geestelijken aard waren hem totaal vreemd, en toch was hij tevreden, in zekere mate zelfs triomfantelijk. „Ik heb me in een boel dingen vergist, maar dat heb ik zelf ontdekt. Ik heb geen spijt van hetgeen ik heb gedaan, ik heb er door geleerd. Er is geen gevangenis in Enge land of New York, waarin ik ten opgesloten geweest, of ik heb er iets geleerd. Nu merk ik, dat ik ongelijk heb gehad, maar ook dat de rechters, die me veroordeeld hebben, ook ongelijk hadden. Zoodra zij berouw toonen over de zonden, die hun wetten, hun regee ringslichamen en hun kerken hebben begaan zal ik berouw toonen over hetgeen ik jegens hen misdeed." Deze gave om alleen te staan, geeste'ijk althans, tegenover eiken godsdienst en de hee> maatschappij, was volgens Tom het ge heim van Honeybun's gevoel van onafhanke lijkheid. Als was hij ook een schurk, een in breker en een tuchthuisboef geweest, toch was hij een man, wat men niet kon zeggen van de „orthodoxen" uit het eethuis van juf frouw Turtle. Dat waren geen mannen, en zij waren dat ook nooit geweest. Zij hadden zich door wat Honeybun wetten, regeerings lichamen en kerken noemde, tot onderwer ping laten brengen; als onderworpenen wa ren zij in de val geloopen, en zouden daar nooit meer uit ontsnappen. Maar Honey bun had iets sterks, iets vrij's in zijn doen en aten. i

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5