DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. JbinneHland BIJNA 100 MAAL DEN AFSLUITDIJK DEZEN UITERST LAGEN PRIJS DANKT U AAN HET GROOTE VERBRUIK VAN SUNLIGHT ZEEP J. Lao- G. Hulskamp. J. Kops, A. Schaaper, C. P. Schotvanger, J. v. Son. De leerlingen J. Kops en H. Boer ontvin gen resp. een len en 2en prijs. Afdeeling schilderen: D, Karbaat, genbeig, J|7 J. Ruiter, P. Ruiter. De leerlingen D. Karbaat en P Ruiter ont vingen resp. een len en 2en prijs. Afdeeling meubelmaken: J. A. Martin, M. Ott, C. Rezelman. Niet gediplomeerd 2 leerlingen. Afd. smeden en bankwerkers: H. J. Bakker, A. J. C. ten Bruggencate, P. Bruijn, J. H. Coersen, E. Dekker Hz., S. Etomper, R. v. Dijk, J. P. Gelder, J. Groot, D. Hartland, J. den Hartog, C. Hop, H. Immink, J. Jansen v. Jorksveld, J. Keizer, J. B. Moeskops, J. Mulder. M. J. Cornelisse, A. Oonk, A. Paulusma, J. Rab, J. de Rover, D Sohaddenhorst, C. J. Smit, J. N. Teijken, D. Tiemstra, A. Tromp, W. Verdonk P. Vlaarkamp. D. M. Westerman, J. Westra, C. Wijker, Zeeuw, A. Zeilemaker, W. Zwaan. Niet gediplomeerd 4 leerlingen. De leerlingen J. Keizer, P. Vlaarkamp, P. Bruijn, J. Rab en C. J Smit ontvingen resp. een len, len, 2en, 2en en 2en prl}*. Afdeeling electro-techniek: P. de Boer, J. M. Cornelissen, H. G Eecen, J. H. Hazes, P. J. v. Kessel, J. H. W. Peetoom, H. A. Schoen maker, G Ulrich, C. G Verwer, R. Pb. de Vries, J. de Waal, W. Zaal, G. Zabel. Niet gediplomeerd 1 leerling. Met de Sunlight Zeep die jaarlijks in Nederland gebruikt wordt zouden wij een dijk kunnen leggen die bijna 100 maal zoo lang is als de beroemde afsluitdijk! Hoe komt dit? Omdat de Nederlandsche huisvrouwen door jarenlange ervaring zulk een groote voorkeur aan dit zuiver Nederlandseh fabrikaat hebben gegeven, dat een huishouding zonder Sunlight Zeep iets ondenkbaars is geworden- Vos, j. I N. de Afdeeling auto-, motor- en rijwieltechniek: C. Bakkum, A. de Boer, J. v. Essen, P. J. v. Ginkel, G. Hoogvorst, A. Jongsma, D. Klink hamer, J. Korver, N. v. Leijen, K. Maijer, F. Nauts, J. v. 't Riet, J. G. Smit, H. de Wit, J. J. v. Wonderen, A. Zuidam, C. Zwakman. De leerling H. de Wit ontving een prijs. Afdeeling kleermaken: J. Bo'ten, H. J. Kel- holt, G. Kok, N. v. Meerlant, E J. v. Roon, E. Scheepmaker, Th. Troost, C. P. Witte, J. de Jong. Niet gediplomeerd 2 leerlingen. De leerlingen Th. Troost en J. Bolten ont vingen resp. een len en 2en prijs. AVONDCURSUSSEN. Afdeeling kleer- en mantelmaken: J. Popma, M. J. v. d. Putten en E. A. Ravensteijn. De leerling J. Popma ontving een prijs. Afdeeling behangen en stoffeeren: H. A. Brugman, P. Poorter, W. Smit en K. W. Timmerman. De leerlingen K. W. Tim merman en H. A. Brugman ontvingen resp. een lenen 2en prijs. Afdeeling schoenmaken: H. Dekker, B. Kaandorp en A. Kamp. De leerling A. Kamp ontving een prijs. Afdeeling volwassen schilders: C. Acquoy, D. P. Dirkmaat S. de Geus, E. A Grootes, L. Jongmans, N. Kaandorp en A. Meijer. Niet gediplomeerd 3 leerlingen. Afdeeling stucadoren: P. de Vries. Gezellencursus, afd. kleer- en mantelmaken: P. J. Bos, G. P. Kampman en G. Slooten. De leerlinge G. P. Kampman ontving een prijs. Gezellencursus. afd. schoenmaken: J. Ellis en J. E. Pluister. Tot slot sprak de voorzitter ir. Ph. M. Bosscher de leerlingen toe, wees hun op de beteekenis van net zoo juist verkregen diplo ma als een bewijs van bekwaamheid maar dat zij toch in de praktijk hadden te bewijzen welke waarde dit heeft. Spreker feliciteerde de leerlingen hartelijk met het behaalde succes en had met genoegen vernomen dat enkele leerlingen reeds een plaatsje in de practijk zullen vinden. Dit is een verblijdend teeken en ofschoon dit nog niet met allen het geval is moeten ook deze leerlingen zooveel mogelijk paraat blijven en indachtig zijn aan de waar heid dat iets een des te grootere waarde voor ons heeft naarmate het moeilijker wordt ver- kregen. In antwoord op de waardeerende woorden van den directeur zeide spreker dat het be stuur deze soort vergadering wel zoo prettig vindt als bijv voortdurend te moeten overwe gen waarop nu nog bezuinigd zou kunnen worden. Ook door het schoolbestuur werd de aan wezigheid van den heer van Slingerland als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur ten zeerste op prijs gesteld. Met een woord van dank tot directeur en leeraren werd hierna deze belangrijke bijeen komst gesloten. GEM. AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS. Des avonds te half acht hadden de leer lingen van de hoogste klassen van de Gem Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zich in het schoolgebouw vereenigd, teneinde het einddiploma van den 5-jarigen cursus of van den 2-jarigen vervolgcursus in ontvangst te nemen. De voorzitter van de commissie van toe zicht op het Middelbaar- en Nijverheidson derwijs, Ir. Ph. M. Bosscher, heette allen welkom en in het bijzonder Jonkh. Mr. F. H. van Kinschot burgemeester van Alkmaar, waarna de directeur het woord verkreeg om tot de uitreiking van de diploma's over te gaan. De directeur, de heer A. Fledderus, prees zich gelukkig deze taak op zich te mogen ne men en was 'buitengewoon vereerd door de aanwezigheid van zoovele autoriteiten op dezen voor de leerlingen zoo gewichtigen avond. Niet alleen de geheele commissie van toezicht, maar ook den burgemeester in ons midden te zien, is iets wat aoor spreker en, naar zijn overtuiging, ook door de leeraren en de leerlingen ten zeerste werd gewaar deerd. Alvorens tot de uitreiking van de diplo ma's over te gaan, deelde spreker nog mede, dat aan enkele leerlingen het praedicaat „met lof" kon worden toegekend. Hierna werden met eenige toepasselijke worden aan de volgende leerlingen de di ploma's overhandigd: GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAOER NIJVERHEIDS- ONDERWIJS. Afdeeling A: J. Bakker, C. Blok, W. A. Bcoij, K L Bijl, D. Doorn, J. J. Gerdes, J. Giltjes (met lof), D Jong, J. Kerkmeer, N. S Koenis, H. Kreh, N. Krom, P. J. Krijgs man, W de Leeuw 1 C. Smit, B. A, Tromp, J C. Tromp, J P A Bakker, J. Biester- bos, F A. DekVei, J J Madder, P Meijer, H. FNagel, F. C Roobeek, S. Schotten en I K Smit. Niet gediplomeerd 6 leerlingen. Afdeeling B: J. H. de Graaf, J. Halff, J Hemmelder, C. v. d. Hoek, C. Kieft, S. Kink houwers, J. A. Koortens, J. C. Molenaar, N W. Mostert (met lof), J. Nierop, G A Oukes (met lof), S. W. J Schouw. H. Stam mes, W. C. Swart, C. N. v. d. Velden, P. d: Waard, D. v. d Wal (met lof), W Wein brecher. Afdeeling C: T. Dekker, R. A. Dekkmga, Th. H. van Eijk, F. de Groot, P. W. Hoebe, J. Jonker, P. C. Kaandorp, G. J. Koortens (met lof), K. W. v d. Molen, N. Schroor, P J. Timmerman, P. N. Velzeboer, P. C. Vennik en H. Zeeman (met lof). Niet gediplomeerd 4 leerlingen. Voortgezette klassen: Afdeeling A: C. W. Btrtter, D. J. Cornielje, A. Fischer, D. Haasbroek, A. Hermes, N. Morsch, J. Opdam, K. Schagen, J. Seebach, A. J. Smeets, J. Sneekes (met lof), C. Th. Tromp. Afdeeling B: P. A. Ruis (met lof) en J. F. de Waard. Niet gediplomeerd 1 leerling. Afdeeling C: P. Joon. Bevorderingen: Van de le naar de 2e klasse werden bevor derd: Afdeeling A: C. H. A. Balder, J. den Houdijker, P. Stam, J. Wester, P. Zeegers. Niet bevorderd 7 leerlingen. Afdeeling B: J. Bruin, J. M. Dekker, A. Groen, F. J. Hink, W. Kaandorp, J. Martin, 5 Opmeer, C. Paarlberg, J. Pieket—Weese- rik, H. Stroombergen, A. G. Wittebrood, J. Wonder en S. Baak. Niet bevorderd 4 leerlin gen. Afdeeling C: J. C. Bom, P. Glorie, N. Houtenbos, C. Jong, J. Koeman, B. Nuijers, G Radsma, W. Selhorst, J. Timmerman, E. Visser en G. Visser. Niet bevorderd 3 leer lingen. 'an de 2e naar'de 3e klasse werden bevor derd: Afdeeling A: W. Butter, R. Godijn, C. L. Holtes, W. J. Houtenbos, G. Klomp, A. Ra makers, H. Rasch, N. Rood, P. v. Rijn, A. Smit, C. Zeegers. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeeling B: J. de Beurs, K. Biersteker, D. J. Dirkmaat, D. Klanker, H. Koppes, J. Luitjes, D. v. Oene, G. J. Ruiter, H. Schoon hoven, H. Th. Smorenberg, A. Stet en J. W. van Straalen. Niet bevorderd 3 leerlingen. Afdeeling C: P. Baltus, A. Burgert, A. A Duits, N. J. Glorie, C. Gijzen, J. G. Haker, W. Harms, J. de Leeuw, H. J. Nuijens, D. van Straalen, J. Strijbis, W. Vader en H Vergunst. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse werden be vorderd Afdeeling A: J. W. Houtenbos, J. Jonker, J. B. Kaandorp, K. Kliffen, H. Koelewijn, Th. Opdam, J. Rampen, J. Roozing, A. Rij- ken'berg, C. Spaans, K. Verweel, J. J. N. Volkers, H. Weijmer, P. C. Wijker, C. Klaasse. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeeling B: J. J. Dissel, H. v. Doorn, G. H. Hassing, K. Hoogenboom, L. Martin, H. Meiman, J. Raat, P. P. Stam, H. M. Vial W. Walser, P. IJfs. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afdeeling C: C. Bolten, J. de Bood, A. J Groot, P. C. A. de Jong, N. J. Keeman, C Kossen, J. M. Pepping, G. v. Schalkwijk, T J. v. Vegten, H. Vial, Th. A. Weda. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasse werden be vorderd Afdeeling A: G. D. Dilling, J. J. Dirkson E. C. H. ruhren, P. Groen, J. P. v. d. Gulik, A. W. Kroeders, C. Kroon, A. Miessen, A. Visser. Afdeeling B: H. Gouda, H. H. A. Groet, F. Hijman, J. de Jong, J. Koopman, G. Nieuwland, C. Olij, K. Poeze, K. Valk, J. Velzeboer, B. Bijlsma. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afdeeling C: A. Bakker, W. J. N Bakkum, N. J. Bolten, W. G. Borst, W. B. Bruin, P. Ens, J. A. Groot, C. Hoogerhuis, J. M. Houtenbos, W. Janse, P. de Ruijter, Niet bevorderd 1 leerling. Van de Typografen-afdeeling, bevattende 50 leerlingen, kunnen geen bevorderingen worden aangegeven, aangezien de leerlingen van deze afdeeling voor 't eerst in den afge- loopen cursus de volledige vaktheorie in hel zetten en drukken hebben ontvangen. VOORTGEZETTE KLASSEN. Van de le naar de 2e klasse werden be vorderd: Afdeeling A: P. Blankendaal, G. J. Fran sen, A. Th. J. Groothuizen, P. J. Keetman, J. Morsch, A. Plant, L. Roozendaal, P. Scheltus, J. Zeeman. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeeiing B: L. D. Appelman, G. Geus, C. J. de Graaf, P. Keijzer, J. Kruk, J. Ren tenaar, Chr. Streefkerk, P. Teitsma J. Tim mer, J. W. v. d. Tooren, J. J. Ursem, P. de Vries. Afdeeling C: M. J. Haan, J. Houtenbos, M. Kleverlaan. Hierna verkreeg de woord. 18 burgemeester het Spreker wilde allereerst verklaren dat het hem een bijzonder genoegen deed hier aan wezig te zijn en dankte den directeur voor de hartelijke woorden van welkom. Gaarne gaf spreker de verzekering om in zijn func tie van wethouder van onderwijs, deze be langrijke onderwijsinrichting niet te vergeten en met veel belangstelling te zullen kennis nemen van al wat de school betreft. Zich daarna tot de leerlingen wendende, zeide spreker, dat het ontvangen van ee.i einddiploma van een onderwijsinrichting als deze, naast de zeer verklaarbare voldoening toch ook een min of meer wrangen kant bezit Immers van nu af zal men zich moeten los maken uit de sfeer waarmee men al die jaren zoo vertrouwd was geraakt. De zoo begeerde voorlichting voor het werk overdag zal men 's avonds moeten mis sen en spreker kan zich indenken dat de band tusschen school en leerling hecht en sterk moet zijn. Het diploma is overigens niet zonder inspanning verkregen en vooral voor de leerlingen buiten Alkmaar moet het niet gemakkelijk geweest zijn om avond aan avond, na volbrachte dagtaak, en dikwijls na het afleggen van vrij groote afstanden, nog welgemoed op de schoolbanken te zitten of achter de teekentafel te staan. Spreker h'ad veel respect voor deze prestatie, hij wenschte de leerlingen namens het gemeentebestuur veel geluk en wekte hem op om op den inge slagen weg voort te gaan, indachtig aan de spreuk die boven de deur van het lokaal aangebracht: willen is kunnen. Een hartelijk applaus beloonde spreker voor zijn van waardeering getuigende woorden. Nadat de heer Bosscher ook namens de commissie van toezicht de leerlingen had ge feliciteerd en de leeraren bedankt in eenige hartelijke woorden, werd de vergadering ge sloten. NOORDHOLLANDSCHE BOND VAN PLUIMVEEFOKKERS. Bovengenoemde Bond hield gistermorgen zijn jaarvergadering in café Central. De voorzitter, de heer W. H. Drost, burge meester van Kwadijk, riep bij de opening den velen afgevaardigden het welkom toe, inzon derheid den pluimveeconsulent van Asperen Vervenne en den heer de Vos, redacteur van het vakorgaan. Van den minister van economische zaken was bericht ontvangen dat na 19 April geen eendeneieren meer gebroed mogen worden. De jaarverslagen van den waarn. secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. De ontvangsten en de uitgaven waren 826.71. nadeelig saldo 57.11 Onder ap plaus werd kennis genomen van de mede- deeling dat de secretaris zijn salaris f 75 ter beschikking van den bond stelt. De heer Hopman (Heiioc) wilde den heer Kwant, die door ziekte van den secretaris het secretariaat had waargenomen, 'een vergoe ding geven. Dit aanbod wees de heer Kwant af. Pluimveedag te Den Helder. In bespreking kwam de a.s. pluimveedag te Den Helder. De afdeeling Den Helder biedt een boottocht aan op het Marsdiep. Voorts zal dr. ten Hennepe een wetenschappelijke voordracht houden, terwijl de directie van de uishoudschool te Alkmaar de dames zal bezighouden met een onderwerp over de in richting van het huis. De Mid-denstandsver- eeniging zal de gasten ontvangen en ver- verscningen aanbieden. De pluimveebeurzen. Daarna kwam aan de orde de vraag of de pluimveebeurzen (welke gehouden zijn in Alkmaar en Purmerend) r.og wel zin hebben. De consulent oordeelde dat ze, zoolang we aan de teeltregeling vastzitten, het achter wege kunnen blijven. Goedgekeurd. Verschillende voorstellen. Voorstellen van de afdeeli ngen: Warder stelde voor om de teeltregeling niet van toepassing te doen zijn voor Noordhollanc sche blauwen. Bergen meende, dat het zich bij de practijk moet aanpassen. De voorzitter zeide, dat de regeeringscom missaris Tukker binnenkort op bezoek komt, Men zal dan de bedrijven bezoeken en men heeft meer verwachting van een bezoek, dan van veel papier! We moeten niet vragen, wat toch niet bereikbaar is. Wijdenes wilde wijziging in de ruimte voor bedrijven op kleigrond. Deze is veel groot. Men zal er met den heer Tukker over spreken. De afdeetingen in Waterland en Oostzaan voelden zich ernstig gedupeerd door he' verbod van broeden na 19 April. Het is voor spreeuwkopeenden veel te vroeg. Breec voerig werd1 dat punt besproken. De heer van Asperen Vervenne zeide, dar men een teeltbepebking wenseht en wat Broek in Waterland beoogt is uitbreiding. Besloten werd om overleg te plegen. Voor genoemd eendensoort is men inderdaad ge handicapt, doch de minister kan ontheffing verleenen. Benningbroek II had een voorstel over het kunstmatig verwarmen door het P. E. Wat men beweert is onjuist. Als men die warmte ontwikkelt, gaan de kuikens dooc Besloten om het P. E. N. hiermede in kennis te stellen. Dirkshorn stelde voor om een verzekering in het leven te roepen voor beveiliging van de bedrijven tegen natuurrampen. De voor steller beoogde een omslag per vierkanten meter voor alle afdeelingen. De voorzitter stelde voor tot aanhouding omdat de uitwerking heel wat moeilijker is dan het voorstel. De afdeeling zal het resul taat vernemen. Wijdenes vroeg of men verplicht was om eieren te nemen van erkende fokstations en o de vermeerderingsbedrijven ook mochren leveren. De consulent zeide, dat de erkende fok bedrijven en vermeerderingsbedrijven (door onderlinge concurrentie) vraag en aanbot zullen regelen. Spr. gaf eenige cijfers over de prijzen. Bergen vroeg of er al een broedverbot voor Noordhollandsche blauwen was of Jat de beslissing zoo maar kwam als met de eendeneieren. Den consulent was niets bekend, ook nie of er wel of niet een verbod komt. Na bespreking van eenige klachten over de verzorging van het orgaan door den uit gever deed de redacteur ervan het voorsPl om het contract, dat 1 April afloopt, niet te vernieuwen. Werd goedgekeurd. Daarna kreeg het bestuur mandaat om een orgaan uit te geven zoo mogelijk met de provinciale bonden Noordhoiland, Zuidholland en Utrecht. De heer van Asperen Vervenne deelde mede, dat de kleurstof der tarwe te sterk was genomen, daarvan ondervonden pluimvee houders last en hinder. Voor een herhaling zal men wel waken. De heer Kwant zeide, dat men met een klein kwantum vischmeel er door hetzelfde resultaat heeft. Met den wensch, dat de pluimveedag zal slagen, sloot de voorzitter de vergadering. WERKVERRUIMING VOOR INTELLEGTUEELEN. Slichting in het leven geroepen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en de minister van sociale zaken helmen in het leven geroepen de „stichting tot verruiming van werkgelegen heid voor academisch gevormden.'' De stichting heeft ten doel de verruiming van werkgelegenheid voor hen, die Neder landers zijn of voor de wet als Nederland sche onderdanen zijn erkend, en die een academische of een daarmede naar het oor deel van he t bestuur der stichting ten deze gelijk te stellen opleiding hebben genomen De stichting tracht dit doel te bereiken; 1. door te bevorderen, dat aan persosen, als bedoeld in de vorige alinea, die in ver band met de crisis na het beëindigen van hun studie nog geen loonenden arbeid heb ben kunnen vinden, de gelegenheid wordt gegeven tot arbeid op het gebied van hun studie, welke anders in verband met de hui dige tijdsomstandigheden achterwege z^u zijn gebleven; een en ander volgens bij ge meenschappelijke beschikking van de boven genoemde minister te stellen regelen: 2. door andere wettige middelen, welke aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Ge dacht is b.v. aan onderzoekingen in labora toria, onderzoekingen op sociaal-geografisch en economisch gebied, financieele hulp aan promovendi, enz. Op deze wijze zal de stich ting trachten, den tijd tusschen het blik, waarop de afgestudeerden hun nieursexamen hebben afgelegd en het blik waarop zij in de maatsehJj0^. betrekking aanvaarden te overbrug stichting beoogt dus niet te zijn 32* arbeidabeur, singsbureau deerden. De geringe geldmiddelen van de «te maken het niet mogelijk aan de w. deerden toelagen van uT ken. In vele gevallij J toelagen niet hooger kunnen zijn nis te verstrekken. stelde afgestudeerden toelagen van ken. In vele gevall hooger kunnen i voor de afgestude tewerkstelling voortvloeien. Bij kosten, welke voor de afgestudeerden üii tvloeien Bij de worden deeling of een toelage zal kend, zullen de financieele van den afgestudeerde mede beslissend8-??1 Als regel zal worden verlangd daP^. tewerkgestelde op zich neemt om 'zijn maal aangevangen werk te volbrengen r£ beteekent echter niet, dat deze verhi'nJ - hem in den weg zal staan bij het den van een betrekking. aanvaar- DE OUDSTE NEDERLANDER. Wordt morgen 105 jaar Opoe Tjadens—Postema is niet alleen oudste inwoner van Groningen, maar dien van geheel ons land. Zij heeft, zooaU^i zelf gaarne verklaart, nog altijd een uihS kende gezondheid Dat bewijst trouwens 0S wel haar belangstelling voor de dingen om haar heen. Zij werkt nog geregeld mee in h« huishouden van de menschen bij wie zit in woont en wandelt veel. Eiken dag kan mi- deze bijna 105-jarige met haar kindeS gentje, waar zij steun aan heeft, door de stad zien trekken en zij vermijdt daarbij het drukk» verkeer niet. Integendeel, zij bezoekt des Din» dags geregeld de bloemenmarkt en ub respect voor haar wordt het verkeer soms en kele oogenblikken opgehouden. Zij bezoekt markt, om daar met een dankbaar gemoed een bloementuil te aanvaarden, die haar olt respect voor haar hoogen leeftijd nu eet» door dezen, dan door genen bloemist wordt aangeboden. -I Het vorige jaar, op 29 Maart, heeft ét burgemeester haar met haar 104den ver jaardag hartelijk gecomplimenteerd en heb- ben velen haar door het zenden van bloemen en taarten bewezen, dat zij zich mede ver heugden in haar zeldzaam voorkomenden hoogen ouderdom. Dit jaar, nu het haar 21ste levenslustrum zal zijn, zal ongetwijfeld de deelneming in haar feest nog grooter worden. Het is niet de eerste keer, dat Groningen n oudsten inwoner van Nederland heef: Op 3 Febr. 1899 is aldaar overleden Geert Adriaan Boomgaard, een oud-zeekapitein die op 21 September 1788 was geboren en dus bijna 111 jaar is geworden. EEN INTERVIEW MET GENERAAÏ TONNET. De Amhemsche correspondent van de Tel heeft een interview gehad met generaal Ton- net te Vorden, die, zooals men weet, eenigm tijd in een krankzinnigengesticht is opgeslo ten geweest ingevolge het oordeel van dr. Schnitzler te Arnhem. „Ik kan niets verteilen, zei hij, mijn advo caat, mr. Donath, uit Arnhem, heeft de zaak in handen en ik moet voorzichtig zijn, dat men mij niet weer oppakt. Die tijd in die in richting heeft mii wezenlijk een psychische depressie bezorgd, maar daar kom ik wel weer over heen". De geneesheer-directeur te Zutphen durf de niet te beslissen om mij vrij te laten. Daar om adviseerde mijn raadsman tot mijn over- >Iaatsing naar Santpoort, waar mijn zaak inder berechting kwam van een andere recht bank, n.1. onder die van Haarlem. Maar zoo ver is het niet behoeven te komen. Binnen een week besloot de geneesheer-directeur van Santpoort zelf tot mijn onvoorwaardelijke vrijlating. - Over de justitie te Zutphen was de heer "onnet allerminst te spreken, evenmin a» over dr. Schnitzler, die het oirbaar achtte, na lezing van enkele stukken en het bijwonen van een onderhoud tusschen den generaal en den rechter-commissaris te Zutphen, hetwelk nog geen kwartier duurde, een verklaniitftj teekenen, waarop de heer Tonnet als patiënt ngesloten kon worden. „Hoe zal het nu verder gaan met de vep volging tegen u wegens beleediging? ten lach trekt over het gelaat van den ge neraal „Daar ben ik zelf het meest benie-wo naar. Als de justitie zich op het standpunt blijft stellen, dat ik gek ben, dan vervolgt w mij niet verder; en doet zij het wel, dan dis- aualificeert zij daarmede het rapport v® den psychiater, dat zij aanvankelijk van zoom groote waarde achtte". Tijdens het gesprek ging meermalen w amerdeur open en bloemen en planten, zon der tal, werden binnengebracht als attenne van Vordenaren, die zich verheugden in vrijstelling van hun plaatsgenoot. Op de ta fel liggen gelukstelegrammen. Al die weifl i 177. De vliegeniers haalden gauw een pijp te voor schijn, stopten die vol met tabak en begonnen te dam pen van wat ben je me! Ze leken wel fabrieksschoor- steenen, zulke rookwolken bliezen ze uit. En, het hielp"! Aan tabaksrook hebben bijen nu eenmaal erg het land en zoo trok de zwerm eindelijk af, Piet als een opgeblazen, doorgerookte bokking achterlatende. 1<8. Dat hebben we alweer genoten, nu maar wee verder!Wat je maar genieten noemt... mopper0^ Piet, die aldoor over zijn gezicht wreef, om het bran derige gevoel kwijt te raken en het daardoor ve® erger maakte.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6