JifdsdïcittM !Bx>eken ^Binnenland o v^'-:W"2?x -V DE STERRENHEMEL VAN 4—11 APRIL 1934, 21 h MT. 4*4 */f AANVAL OP EEN ECHTPAAR. Ster */i 3' grootte, of U«iaer Ster */d 2* grootte. Ster»/d 1* 3' IÜ Melkweg WettelQk Ingeschreven bij het Bureau Industrieelen Eigendom onder No. 64222 ml V l I <-£>« »<v c EEBSïEKw' ©VOIIKMMN O LAATSTE KVMJTIER VEKUS® MARS JUPITER Q SATURNUS© Nederland, des avonds te NIEUWE MAAN ZUID Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in negen uur Middelbare Tijd, gelijk aan 9 h 50 min. Sterretijd. in tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bijsterrekaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het ZZW naar het NNO, door de sterrenbeelden Groote houd, Wagenman, Perseus, Cassiopeia en Zwaan, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In d r u kletters vermeld zijn de namen de sterreb e e 1 d e nde eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in s c h r ij fletters geteekend. De middaghoogte van de zon verandert deze maand van 42 graden tot 53 graden; de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van krap 13 uur tot bijna 15 uur. De schijngestalten der maan zijn: L.K.: 7 April; N.M.: 13 April; E.K.21 April; V.M.: 29 April; het bovenstaande kaartje is echter nog maanloos, wijl dit hemeliicht des avonds om 9 uur in deze pe riode nog niet op is. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Sa- turnus. Venus(m 4.1) is morgenster in den Waterman; den 16en April bereikt zij haar grootste elongatie (afstand aan den hemel) van de zon. Slecht waarneembaar deze maand. Mars (m 1.4) is onzichtbaar. Jupiter (m 20) is 's avonds om 9 uur juist even boven den Oostelijken hori zont; hij is den geheelen nacht zichtbaar. Interessant is het, deze maand zijn beweging ten opzichte van Spica waar te nemen. Saturnus (m 1.1) is morgenster in den Steenbok (m magnitude helderheid, vergeleken met een ster van de le grootte, die m 1.0 heeft). De aanvoer was beduidend grooter dan de voorgaande week. Hoewel de aanvoer voor radijs niet groot was, was de kooplust gering, welke tot uiting kwam in de prijzen van f 3 5.50 per 100 bos. Raapstelen werden ruimer aangevoerd, doch de prijzen vielen niet mee, n.1. 2—3.50 per 100 bos. Wit lof begint los te komen. Over het algemeen valt de kwaliteit mee De handel was vlug voor le en 2e soort. De prijzen zijn nog steeds aan den hoogen kant, voor le soort 1619 en voor 2e soort 7.5011 per 100 K.G. De handel in bewaarkool was vlug tegen hooge prijzen, althans hoog in dezen tijd. De noteering voor gele en roode kool was 6 50f 3 per 100 stuks. Hoe- meer het seizoen verloopt, hoe meer vraag naar boerekool, met noteering van 0.30 0 65 per kist De handel in spruiten was bijzonder willig. Eerste soort gold 18— 27, 2e soort 8 50—13 per 100 K G Prei, welke op haar laatste „beenen" loopt, had niet over belangstelling te klagen. De prijzen waren hoog, n.1. 1622 voor Ie soort en 814 voor 2e soort per 100 bos Appels als Present v. England werden voor 2030 verhandeld. Keukenperen (mooie kwaliteit) f 1518.50 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prij zen. „Astra", geïll. maandschrift. Het Aprilnummer van „Astra" begint met een fleurige vertel Ing van mevr. I. C. de Boone-Swartwolt: „Het Kraaien- erf'. Mej. Vaarzon—Morel maakte er een goedgeslaagde teekening voor. „De stem der vrees", uit de serie „Uit de na tuur" leidt ons binnen in de geheimen vai. het vogelleven in het voorjaar. Kees van Bruggen schreef een verhaal vol spanning: „Moord in het dorp", dat werd geïllustreerd door den leekenaar Doeve. Ch. van Abkoude beschrijft in „De Zwervers" een avontuur, dat twee jonge menschen beleven in de onmetelijke vel den van het groote Amerika. „Een her innering bij het haardvuur, verplaatst ons in den tijd der Fransche revolutie Bizondere aandacht verdienen de illustraties van Johan Gabriëlse bij „Desillusie", een verhaal van D W. Brand Jr. Het feuilleton „Masterson". doet den naam van den schrijver, de beroemde Gilbert Frankau, alle eer aan. In tegen stelling met den somberen titel: „De lijkbaar", is deze vertellinv van K. J Kuipers zeer humori tisch Rie Reinder- hoff toekende een kcpillustratie voor de Indische schets „Wraak" van een in rubriek „Uit Filmiar.d" vertelt Madelei- Davos vertoevenden landgenoot. In de ne Renaud, de Loofdfiguui uit „La Ma- ternelle", over haar leven Van Zürcher is er weer een „Type" en van de puzzle- redactrice een kruiswoord-puzzlo voor de Paaschdagen. Holland op Reis herdenkt in zijn April nummer het heengaan van H. M. Koningin Emma met enkele gevoelvolle woorden. Prof Gerbrandy vervolgt zijn artikel over Zweden en vertelt van de gastvrijheid van het Zweed sche volk, dat den toerist op ale manieren be hulpzaam is bij zijn tochten door dit prach tige land. Het grootste deel van Holland op Reis is gewijd aan de campagne der Alg Reisvereen., die een groot aantal reizen in voorbereiding heeft. Nadere bizonderheden worden verteld over tochten naar de Middel landsche Zee. Dit jaar wordt ook een Berg kamp in Italië georganiseerd, dat belang wekkend belooft te worden. Het blad geeft nu reeds volop aandacht aan het nieuwe reis- seizoenhet bevat voor den a.s. vacantiegan- ger aanlokkelijke copie. Haagsch Maandblad. Het Aprilnummer van het „Haagsch Maandblad", onder leiding van Mr Dr. W. M. Westerman kan wederom actueel genoemd worden. De voorzitter van de Buitenlandsche Persvereeniging in ons land, H. Asselin, geeft in dit nummer een verhandeling over „Duitschland's Militaire Verplich tingen". De heer H. K. Nieuwenhuis, algemeen gevolmachtigde der Int. Hydro Enginee ring en Chemical Co. schrijft over „De Crisisinkomstenbelasting". Nederlands Uitkijk aan den Pacific is het onderwerp door den heer H S. M van Wickevoort Crommelin naar voren gebracht. De heer J. A. Berger, assistent bestuurder van het N V. V. schrijft over het onderwerp „Arbeidsdienst" Mr. W. J van Balen publiceert zijn 2e bijdrage over „Volksverplaatsing", Wouter Hut- schenwijter, directeur van de Toonkunst Muziekschool te Rotterdam, behandelt het onderwerp „Occulte Muziek". Bsse van Boerop schrijft over „Het ware ge richt van Frankrijk", Luc Willink over Plaatjeskijken, terwijl het nummer, zoo als steeds, eindigt met „Maandschouw" door Tenax. ,Jiet Kind". In het laatstverschenen num mer van dit bekende blad voor ouders en op voeders zijn weer tal van interessante en ac- tueele onderwerpen aan de orde gesteld. De paedagogische puzzle "een draai om de ooren?" is nog steeds niet uitgepuzzeld en thans publiceert de redacteur de resultaten van een onderzoek, dat hij onder de „slacht offers" van de oorvijg heeft ingesteld. Hier uit blijkt o.m„ dat door de aldus bestrafte kinderen een reactie werd opgeroepen, die bij allen lang niet dezelfde was en de re dacteur rangschikte de binnengekomen ant woorden in vier groepen, waarvan er in dit nummer twee behandeld worden. Het nummer bevat verder tal van geestige en voor ouders zeer belangrijke bijdragen. Het bijvoegsel „Zuigeling en Kleuter" is eveneens zeer lezenswaard. Dit keer bevat het een beschouwing over de vitaminen in de voeding van zuigeling en kleuter door mevr. Marg. DekkerBenjamins, kinder arts. Een jonge moeder beschrijft een door haar gedane „uitvinding" om haar kleine baby 's nachts onder de wol te kunnen houden, welke bijdrage van een teekenschetsje verge zeld gaat. Een Nederland nummer van „Ons Nederland De Maartaflevering van „Ons Nederland" off. org. der Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelin genverkeer, vraagt de aandacht voor een onderneming, die een nationale plaats in neemt in ons land, voor de Stoomvaart Mij. Nederland. In een keur van bijdragen wordt dit nationale bedrijf belicht; niet alleen uit zakelijk oogpunt, vooral de ideëele zijde komt onder de loupe. C. R. T. baron Kravenhoff, voorzitter der A-N.V.V., richt een dringend verzoek tot alle lezers: „Als ge toch naar het buitenland gaat, maak dan een zeereisje on der Nederlandsche vlag!" Verder is er van de hand van W. P. F. van Deventer een inte ressante en amusante bijdrage, terwijl Hans van Eyck schrijft over „Hollandsche naam ter zee wordt hooggehouden". Er zijn verder artikelen over Amserdams havengebied, IJmuiden, de laatste ankerplaats der Neder land-booten en Nederlandsch toerisme naar Algiers en Genua. Zoo is dit Nederlandnum mer van Ons Nederland weer een fleurige, mooi geillustreerde uitgave geworden, waar aan de idee ten grondslag ligt, dat Hollan ders, als ze dan toch naar het buitenland gaan, dat tenminse moeten doen op een Ne derlandsch schip. Extra-Magazine. Het April-nummer opent met het vervolg van het zeer interessante verhaal „Het ge heim van het Merrivale-slot. Met prachtige foto's geïllustreerd vinden we een artikel over „Op reis door eigen land". Vele verhalen en korte schetsjes maken met de kleurrijke foto's dit Paaschnummer tot een geslaagd geheel, terwijl we er verder van verzekerd zijn, dat de vaste lezers van C. Jamin's tijdschrift ook nu weer de vaste rubrieken zeer op prijs zul len stellen. Panorama brengt ditmaal zeer fraaie en duidelijke afbeeldingen van de plechtige bij zetting van het stoffelijk overschot van H.M. de koningin-moeder. Bij interessante afbeeldingen wordt verteld van de gevaren van het journalistenberoep. De filmrecensent bespreekt Hanneles Hemelvaart, welke film in de Paaschweek gedraaid wordt. Herinnerd wordt aan het 125-jarig bestaan van de De- demsvaart. Hoe Japan zijn kraters onder zoekt blijkt uit een serie interessante teeke- ningen. Aan Paascheieren en Paaschgebrui- ken is ditmaal natuurlijk bijzondere aandacht geschonken. Verhalen en novellen zijn er ditmaal van Frank F. Braun, van Eric Howaid, van V. Blasco Ibanez en van B. Nord. Bij de N.V. Handelsdrukkerij Heldert en Co te Amsterdam is in als vervoig van een Oranje-serie en daarom in hetzelfde formaat en in dezelfde fraaie uitvoering een koningin- Emma boek verschenen. Het geeft, zooals het titelblad meldt „Grepen uit het leven van de op 20 Maart 1934 te 's-Gravenhage over leden vorstin. Na een uitvoerig overzicht van het leven van H.M. waarin op sym pathieke wijze haar groote hoedanigheden naar voren gebracht zijn, geeft dit fraaie foto-album een schat van duidelijke en schit terend gereproduceerde afbeeldingen allen op het leven van H.M. de koningin-moeder betrekking hebbende. Men ziet haar op eiken leeftijd en onder zeer verschillende omstan digheden. Aan de uitvaartplechtigheid is in woord en beeld bijzondere aandacht gewijd. AUTO-ONGEVAL TE SOESTERBERG. Gistermiddag omstreeks twee uur had op den Amersfoortschen straatweg te Soester- öerg een auto-ongeval plaats, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Uit de rich ting Amersfoort kwam een auto welke be stuurd werd door den heer G. S. uit Rotter dam. Ter hoogte van den Protestantenbond hield hij plotseling stil en was het zijn be doeling een zijweg in te slaan. Doordat hij plotseling stil stond en geen richting had aangegeven kon een hem achteroprijdende auto, bestuurd door den heer C. J. P. uit Utrecht niet zoo plotseling meer passeeren, met het gevolg dat dezen tegen den stil staande auto reed en deze voortduwde. Door den schok sloeg deze om, waarna de carbu rateur van den motor in brand vloog. De tweede inzittende, wist door den voorruit stuk te slaan uit den wagen te komen en kon daarop nog den bestuurder uit zijn be narde positie bevrijden. Beide inzittenden van den wagen hadden slechts lichte ver wondingen opgeloopen. De auto brandde totaal uit. De politie uit Soesterberg stelde een onderzoek in en maakte procesverbaal. MOERASGAS ONTPLOFT. Vier gewonden te Rotterdam. Maandagochtend omstreeks half elf was een viertal jongens aan het spelen in de om- feving van de Marconistraat te Rotterdam, ij waren gekropen in een gedeeltelijk met oude planken afgedekte bouwput. Toen een hunner, om beter te kunnen zien, in de put een lucifer aanstak ontplofte het In de put aanwezige moerasgas. De 15-jarige N. van D., uit de Baardschestraat, de 15- jarige H. Vallaart uit de Galjoenstraat en de vijfjarige J. Veldhuizen uit de Barka straat, moesten met zeer ernstige brandwon den over het geheele lichaam naar het zie kenhuis worden vervoerd, waar zij ter ver pleging werden opgenomen. De vierde jongen, de 15-jarige W. Pen- nink uit de Aakstraat, was er minder ernstig aan toe Hij kon, na in het ziekenhuis ver bonden te zijn, naar huis worden vervoerd. WOELIG OSS. Een redacteur in moeilijkheden. Een journalist gaat niet altijd 'op rozen. Dit heeft een redacteur van een geïllustreerd weekblad ervaren, die bezig was met een fotograaf de Ossche toestanden te bestudee ren en te filmen. Herhaalde malen gingen de redacteur en zijn metgezel naar een café aan den Berghemschenweg te Oss, om daar met de bezoekers kaart te spelen. Van de kaart- tafeltjes maakte de fotograaf dan filmopna men. Blijkbaar beviel dit den bezoekers niet, want na eenigen tijd werden het toestel en de films ontvreemd. Na veel moeite slaagde men er in het toestel terug te krijgen, maai de films werden niet teruggegeven. Ook Zaterdagavond zat men genoeglijk kaart te spelen, toen te ongeveer kwart voor elf alle lichten in het café werden uitge draaid en eenige personen, met messen in de hand, op het journalistieke duo toesprongen. De fotograaf wist zonder letsel te ontsnap pen, maar de redacteur kreeg een snede in het hoofd, alvorens hij erin slaagde zich uit de voeten te maken. Hij heeft zich door een dokter laten verbinden en heeft Oss inmid dels verlaten. Hij wei.scht van het voorge vallene echter geen aangifte bij de politie te doen. JACHT OP EEN INBREKER. De sportredacteur van het Hbl., le heer G. J. Nijland, heeft Zondag j.I. een bewogen avond gehad. Hij genoot thuis van zijn Paaschrust, toen hij omstreeks negen uur gestommel hoorde in de wo ning van zijn benedenburen op de eerste étage van perceel Wijsmullei°traat 28 (W.) Daar hij wist, dat zijn buren niet thui6 waren, ging hij zich van de situa tie op de hoogte stellen. Op kloppen aan de woningdeur werd geen antwoord ge geven. In het donkere trapportaal bleef hij wachten op de dingen, die komen zouden en weldra bleek, dat hij terecht onraad vermoed had. Plotseling ging de deur open en twee inbrekers kwamen te voorschijn. Zij stoorden zich geenszins aan de sommatie om te blijven staan, een hunner sprong de trap af en liep do straat op. Ondanks het Zondagavond- hir'selijk toilet van den heer Nsprong deze den inbreker na en begon hij op straat de achtervolging. Nadat de vluch teling zich op het geroep van den achter volger: „Hout den dief even in een por tiek in de Haarlemmermeerstraat had schuilgehouden, wist de heer Nijland hem weer in te halen, beet te pakken, vast te houden en aan de politie over te leveren. Het bleek, meldt het Hbl. verder, een goede vangst te zijn, al wist de tweede inbreker vermoedelijk een broer van den aangehoudene te ontkomen, want de man behoort hoogstwaarschijnlijk tot een bende, die den laat-sten tijd een reeks diefstallen in deze buurt gepleegd heeft INBREKERS AANGEHOUDEN. Bewoners van een huis in de Fannius Scholtenstraat te Amsterdam (W.) hoorden Zondagmiddag gestommel op de beneden verdieping, waar zij wisten dat niemand thuis was. Een agent werd gewaarschuwd, die de woning betrad en daar twee mannen aantrof, die er alles ondersteboven hadden gehaald. Met zijn revolver wist de agent bei den in bedwang te houden en naar het bureau-Spaarnaammerstraat over te brengen Op een van het tweetal werden uit de woning weggenomen voorwerpen aangetroffen. IN HET TOUWWERK VERWARD GERAAKT. Over boord getrokken en verdronken Zaterdag tegen den avond kwam te Oost- mahorn binnen de IJmuider motorbotter Nr 202. Vissohende in de Noordzee was de vis- scher W. Gravenmaker verward geraakt in het touwwerk, waarmede het net werd uitge vierd. Hij werd medegesleurd en verdween in de golven. De man was te IJmuiden woon achtig. Dader meldt zich bij de politie. Te Princenhage (N.-Br.) is Zaterdag nacht een moordaanslag gepleegd. Een der tig-jarige ongehuwde man legde een meer dan gewone belangstelling aan den dag voot de echtgenoote van een ander. Toen de vrouw 's avond met haar man een familiebezoek in de buurt aflegde, drong de ongehuwde hun woning aan de Oude Baan binnen en verborg zich in de huiskamer. Des avond laat kwam het echtpaar thuis, de vrouw betrad het eerst de woning. Juist wilde zij in de woonkamer het electrisch licht aanknippen, toen zij door den insluiper, die in den waan verkeerde den echtgenoot voor zich te hebben, met een zwaar voorwerp op het hoofd werd geslagen. Bloedend gewond en zonder een kik te geven zonk de vrouw be wusteloos ineen. Intusschen had haar man kans gezien licht te maken en een hevig ge vecht ontstond tusschen beide mannen. De ongehuwde trok zijn mes en bracht den an der vijf steken in het hoofd toe, alsmede een in het rechterbeen. De echtgenoot behield echter de overhand en wist den onverlaat tegen den grond te drukken. Op het hulpgeroep van zijn vrouw, die in middels was bijgekomen, liet de echtgenoot hun beider aanrander los, die hiervan ge bruik maakte, om te ontvluchten. Terstond werd de politie gea'armeerd en werd de hulp van een geneesheer ingeroepen De talrijke slag- en snijwonden welke het echtpaar had opgeloopen, bleken gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. De dader spoedde zich naar het huis zijner ouders, alwaar hij het mes, waarmede hij den overval pleegde, verborg. Vervolgens zwietf hij geruimen tijd rond en meldde zich des nachts bij de politie aan, met de mededeeling, dat „hij er twee van kant had gemaakt." Het voorwerp, waarmede cTe aanvaller de vrouw had neergeslagene bleek, naar het H'bld. nader meldt, een zware soldeerbout te zijn, welke hij in de woning had aangetrof fen. PEPER IN DE OOGEN GEGOOID. De politie te Rotterdam heeft de 25-jarigen A. K. aangehouden, die tijdens een ruzie m.t den 26-jarigen café-houder W. B., van de Bo- tersloot, dezen met peper in het gezicht heeft gegooid. W. B. werd vrij ernstig aan beide oogen gewond, zoodat hij in het ooglijders- gesticht in de Nadorststraat meest worden opgenomen. Tegen A. K. is proces-verbaal opgemaakt ter zake van mishandeling. DE ALGEMEENE NEDERLANDSCHE FASCISTENBOND. De heer Baars treedt af als voor zitter. De heer J. A. Baars is als leider van den Algem. Nederlandschen Fascistenbond af getreden. De Raad van Bestuur van den A. N.F.B., bestaande uit de afdeelingsleiders, heeft tot leider uitgeroepen dr. M. J. Brink- greve te Voorschoten. De heer Baars blijft lid van den A.N.F.B. Dit heengaan van den heer Baars houdt volgens de Utr. Crt. verband met zijn per soonlijk inzicht, dat gewijzigde omstandig heden hem er toe moesten brengen de orga nisatieleiding over te laten aan anderen, daar deze leiding zijns inziens te veel van zijn krachten, ook lichamelijk, vereischte. De heer Baars vertoeft momenteel nog in Rome. BRANDEN Te Bergen op Zoom. Zondagavond omstreeks half acht is ter wijl de bewoners afwezig waren door onbe kende oorzaak brand ontstaan op de boven verdieping van het sigarenmagazijn van de firma v. d. Watering aan den Zuid West Singel. De brandweer die met drie stralen het vuur bestreed wist den brand tot de bo venverdieping, die geheel uitbrandde te be perken. De winkel en het aangrenzend huis bekwamen waterschade. Door de enorme waterschade in den winkel is een groote hoeveelheid rookgerei geheel onverkoopbaar geworden. De schade die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Vee verbrand. Gistermorgen werd brand ontdekt in de landbouwschuur van den veehouder Wijn- vliet te Waalwijk. Aan redden viel niet te denken. Negen koeien vonden den dood in de vlammen. Een kalfkoe wist het brandende gebouw te ontvluchten Het dier was echter zoo verbrand dat het moest worden afge maakt. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. Verzeke ring dekt slechts gedeeltelijk de schade. Kinderen en lucifers. Te Haastrecht (Z.H.) brak Zondagmiddag brand uit in een hooiberg van den landbou wer H. Kraan. 1 oen men Kraan waarschuw de en hij naar buiten kwam, liep een zijner kinderen van drie jaar hem met een doosje lucifers tegemoet, zoodat kan worden aange nomen, dat de hooiberg door het kind spelen derwijs is aangestoken. Aangewakkerd door den wind stonden de hooiberg en de daarnaast gelegen boerenhof stede in een oogwenk in lichterlaaie. Kraan wist zijn kinderen en 40 stuks vee in veilig heid te brengen. Ook eenig huisraad wist hij aan de vlammen te onttrekken. Eerst drie kwartier nadat de brand was uitgebroken kwam de motorspuit. Sommige brandweerlie den hadden aan een Aprilgrap gedacht en daardoor duurde het eenigen tijd, voordat de bemanning van de spuit bijeen was. De hofstede is geheel platgebrand. Ook van den hooiberg, waarin 40 000 pond hooi was geborgen, was niet veel meer over. Fabrieksgebouw uitgebrand. Omstreeks half zes Zondagochtend is te Roosendaal uitgebrand een gebouw van de voormalige stijfelselfabriek aan de Kalsdonk- schestraat, eigendom van den heer J. v. d. Heijden. In dit gebouw, dat drie verdiepin gen hoog is, zijn gevestigd de tricotagefa- briek Viennoise, de hoedenfabriek van De Schepper Co. en een depot van landbouw machines van de firma Landré en Glinder- man. Vermoedelijk is het vuur ontstaan in het tricotagebedrijf. De vier muren bleven slechts over. Alle machinerieën en voorraden gingen verloren. O een bluschwater. Door tot dusver onbekende oorzaak is brand uitgebroken in het perceel van den heer M. Vullinghs aan den Venloscheweg te Horst. De schuur en de stallen brandden ge heel af. De brandweer kon wegens gebrek aan water niet veel doen. Kinderen redden zuigeling. Maandagmiddag is een felle brand uitge broken op het gehucht Veldmolen, onder de gemeente Uden, waardoor de kapitale boer derij met stalling en schuur van den land bouwer Van Asseldonk geheel door het vuur is verwoest. Ofschoon de kinderen, die alleen thuis wa ren, van den schrik geheel van streek raak ten, snelden de beide oudsten van elf en twaaif jaar onmiddellijk naar de huiskamer, waar het jongste kind in de wieg lag Zij slaagden er in, de zuigeling uit liet branden de huis te redden. Vier koeien, twee kalveren, een paard, zes varkens en ongeveer 80 kippen kwamen in de vuurzee om. Twee boerderijen in asch gelegd. Den Tweeden Paaschdag is 's morgens om streeks 11 uur door onbekende oorzaak brand ontstaan op den zolder van de boerderij, be woond door den landbouwer Van den Gevel, gelegen nabij den Loondermolen onder Waalré (L.) In korten tijd was de groote boerderij een prooi der vlammen en brandde geheel af. Iwee koeien en vijf kalveren kwa men in de vlammen om. Het vuur sloeg van hieruit over op het rie ten dak van de woning van den landbouwer Van Brakel, welke woning eveneens in de vlammen opging. Twee varkens vonden den dood in de v'ammen. Beide landbouwers wa ren slechts laag verzekerd. Winkelhuis uitgebrand. Terwijl de bewoners afwezig waren de eigenaar had betrekkelijk kort tevoren zijn woning verlaten is Zondagavond te En schede omstreeks negen uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het winkelhuis eukinkstraat 21. De brandweer kon niet voor komen, dat het pand en de inboedel in le asch werden gelegd. Boekwinkel verwoest. Maandagavond om kwart over elf bemerk ten de bewoners van het perceel Oude Visch- markt 16 te Zwolle, dat een felle vuurgloed woedde in den daarnaast gelegen winkel no. 14, die onbewoond was. Het bleek, dat in deze zaak, een boekhandel met achtergelegen kan toor, het kantoorgedeelte in lichtelaaie stond Door het snelle ingrijpen van politie en brandweer slaagde men erin den brand tot den winkel te beperken. Winkel en kan toor brandden geheel uit. De boekhandelaar was nog een kwartier geleden in het kantoor geweest, maar had toen van vuur niets be merkt. Óver de oorzaak tast men dan ook volkomen in het duister.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7