DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RAMPEN IN AMERIKA. Revolutie-gevaar in Frankrijk? DxigeÜi&sch Ov eczicfit Obuitentand No. 80 Donderdag 5 April 1934 136e Jaargang Door de vele opzienbarende linanciëete schan dalen is het Fransche volk scherp in twee kampen verdeeld. Frankrijk een geheim arsenaal. Verzet in Frankrijk. Wat vandaag de aandacht trehi,,m ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. iBS PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten'rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Frankrijk is op het oogenblik in twee kampen verdeeld, de revolutionnairen en de contra- revolutionnairen. De eerste groep is er van overtuigd, dat Frankrijk nog voor het eind van het jaar met of zonder bloedvergie ten, een nieuwe staatsinrichting zal krijgen. De andere groep daarentegen is van mee ning, dat de Siaviskystorm voorbij zal trek ken en dat de regeering in haar huidigen vorm in staat zal zijn de moeilijkheden te overwinnen. Op het oogenblik lijkt het er op, of de revolutionnairen, gelijk zullen krijgen. Tot de revolutionnairen, die aan een nabijzijnde verandering revolutie of evolutie ge- looven behooren alle aanhangers van de rechtsche partijen, zoowel de Parijsche als de provinciale jeugd en het meerendeel der wereldoorlogsveteranen, onverschillig tot welke partij zij hooren. Tot de contra-revolutionnairen, die het behoud van den huidigen regeeringsvorm wenschen, behoort de meerderheid van het z.g. linksche cartel en de radicaal-socialisti sche partij, dus de combinatie, die sedert den oorlog in verschillende variaties aan de macht was en de groote meerderheid der landelijke bevolking. Dan is er nog een groep van tegen-revolutionnairen, de com munisten die vreezen voor een fascistische:) of conservatieven staatsgreep. Hun macht hangt af van de ondersteuning, die zij van kiezers met minder extreme opvattingen krij gen. In ieder geval ontwikkelt hun hoofd kwartier in deze dagen een koortsachtige ac tiviteit en verzamelt fondsen voor een „pro pagandacampagne tegen het fascistische gevaar." De rechtsche partijen zijn van mee ning, dat deze gelden alleen er toe moeten dienen wapens en munities uit het buiten land, waarschijnlijk uit Engeland en Zwit serland, te laten komen. Inderdaad zijn ge heime wapenzendingen op verschillende plaatsen aan de grens in beslag genomen, doch in de meeste gevallen was het onmo gelijk hun afkomst en bestemming vast te stellen. In ieder geval is Frankrijk na 6 Fe- bruarie j.1. een geheim wapenarsenaal ge worden. Miniatuur-kapitalisten. Niettegenstaande dat zijn neutrale buiten staanders overtuigd, dat het niet tot bloed vergieten zal komen, daar zoowel de recht sche als de linksche extremisten, de roya listen en de communisten wel weten, dat Frankrijk noch een bolsjewistische aardbe ving, noch het monarchistische anarchro- nisme zal accepteeren. Ieder boer en ieder café-eigenaar in het land is een miniatuur kapitalist en 80 procent der bevolking is landbouwer. Zij zouden het zich niet laten welgevallen door sovjets te worden „uitge plunderd". Evenmin is de moderne Fransch- man nog ingesteld op de moreele en econo mische verplichtingen tegenover een mo narch. Zelfs de fascistische getinte groepen der rechtsche partijen, waartoe oude adel en aanhangers van de monarchistische idee behooren, wagen het nog niet den wensch naar een dictator uit te spreken. Zij geven zelfs toe, dat het Fransche volk, de dictatuur niet wil; zij verklaren voor alles republikei nen te zijn en hun actie indien zij iets ondernemen zouden volkomen wettelijk door te zetten. Men moet nu afwachten of deze verkla ringen eenige waarheid bevatten. De leiders der rechtsche partijen wekken den indruk, dat zij geen bepaald program volgen, doch eerst willen zien hoe de wind waait. In vele landen zou een politieke beweging, die het volk niets tastbaars 'bood, reeds van het begin af tot mislukken gedoemd zijn, in Frankrijk daarentegen, waar de conserva tieve logica de politieke hartstochten in be dwang houdt, kan zulk een partij onder ge geven omstandigheden genoeg macht krijgen om de teugels in handen te nemen. Inder daad krijgt de onpartijdige toeschouwer den indruk, dat vele der nieuwe bewegingen slechts politieke coulissen zijn, waarvan de politici zich bedienen om hun macht te ver sterken. En tenslotte, het Fransche volk heeft het ondanks de ondragelijk hooge belastingen, tamelijk goed en het heeft zijn geduld nog niet verloren. Tegen bezuinigingen. De bond van postambtenaren heeft beslo ten zich met alle middelen te verzetten tegen de bezuigingsverordeningen van de regee ring, die als „antisociaal" worden geken merkt. De Fransche vakvereenigingsbona heeft den bond van postambtenaren onvoor waardelijk steun toegezegd bij den strijd tegen de regeeringsmaatregelen. Het bestuur kreeg opdracht deze afweermaatregelen voor te bereiden en zorg te dragen voor spoedige uitvoering daarvan. Geen valu|a-experimenten. De minister van financiën, Germain Mar tin heeft gisteravond de vertegenwoordigers van de pers bij zich ontvangen. Hij gaf toe lichtingen op de verordeningen der regee ring en verklaarde zich in het bijzonder tegen valuta-experimenten. De minister be vestigde, dat in Frankrijk 40 milliard frank braak liggen en dat de regeering doorge- schikte middelen dezer weer in den kringloop van het economische leven wil betrekken. De officieele motiveering van het bezuinigingsprogram. De eerste minister Doumergue heeft de be zuinigingsverordeningen, die Lebrun ter onderteekening zijn toegezonden, vergezeld doen gaan van een schrijven, waarin de maatregelen gemotiveerd worden. De regee ring legt den nadruk op de verklaring, dat de stabiliteit van den financieelen toestand van Frankrijk juist thans onvermijdelijke voorwaarde is voor het in stand houden van de orde in Frankrijk en zelfs in Europa. Uit gaande van deze overwegingen is de regee ring tot de opvatting gekomen, dat voor het in evenwicht brengen van het begrootings- ontwerp voor 1934 rond 4 milliard moeten worden opgebracht. Deze kunnen niet door middel van een leening worden verkregen, daar deze mogelijkheid open moet blijven voor de consolideering van de vlottende schuld, voor militaire werken en voor de eco nomische uitrusting. Ook aan het aandraaien van de belastingsschroef kan in verband met de reeds drukkende belastingen niet gedacht worden. Als eenige mogelijkheid blijft daar om het verlagen zonder aanzien des persoons van de uitgaven tot op het niveau van de in komsten. Het schrijven wijst ten slotte op de noodzakelijkheid, dat het geheele economi sche leven door een groot werkverschaffings program en uitvoerige belastinghervorming tot opleving moet worden gebracht. In dit verband wordt o.a. vermeld, dat niet minder dan 30 tot 40 milliard francs in Frankrijk opgepot zijn, welk bedrag onvoorwaardelijk weer naar het economische leven moet wor den teruggeveerd. Verlaging ministerssalarissen met 15 Teneinde den ambtenaren met goed voor beeld voor te gaan welker salarissen met 5 tot 10 verlaagd zullen moeten worden heeft president Lebrun zich bereid ver klaard afstand te doen van 20 van zijn civiele lijst, terwijl de ministers accoord gaan met een verlaging van hun salarissen met 15 Hevige regens. Uit Alk (Oklahoma) wordt gemeld, dat het riviertje Washita door den aanhoudenden regenval en ten gevolge van het feit, dat groote sneeuwmassa's zijn gesmolten, is aan gezwollen tot een rivier van 3 K.M. breedte. Bruggen en dijken zijn weggespoeld en hui- j zen ernstig beschadigd. De schade bedraagt millioenen dollars. Tot nu toe worden reeds 15 verdrinkingsgevallen gemeld. Tot d-e dooden behoort een vrouw met haar vijf dochters. De vader slaagde er in de twee andere kinderen te redden. Ook uit Wisconsin en Minnesota worden overstroomingen gemeld. De nationale garde is voor de hulpverleening gerequireerd Vlieg tuigen zoeken de overstromingsgebieden af en werpen levensmiddelen en verbandsartike- len uit voor de geïsoleerde bewoners. 30 gezinnen door hoogwater omgekomen. Naar nader uit Elk wordt gemeld heeft de rivier Washita tot dusverre op zijn minst 23 blanke en 7 Indiaansche gezinnen uit de kolonie „Groote Maan" als slachtoffers ge- eischt. Deze gezinnen worden al. vermist. Men vreest, dat zij tengevolge van het hooge water verdronken zijn. Ook de Con- necticut-riviei is tengevolge van het smelten van sneeuw ver buiten de oevers getreden. Vele in dc nabijheid liggende huizen zijn reeds ontruimd. Onvoorziene ramp. Omtrent de overstroomingsramp aan de Washita rivier wordt nader gemeld, dat de bewoners van tal van kleine dorpen door het water volkomen werden verrast, aangezien zij door den stroomenden regen en den hevi- gen storm het saderen van den vloed niet hoorden. Zij wedren zich pas van het gevaar bewust, toen hun houten huizen reeds door de watermassa werden weggerukt. Eenige hui zen dreven kilometers ver af, voordat zij zon ken of aan land werd gespoeld. Eenige be woners konden zich ter nauwernood door de vensters redden. GROOTERE DUITSCHE OORLOGS SCHEPEN? Wijziging in marine-politiek te verwachten. De marine-medewerker van de „Daily Tele- graph" geeft in een beschouwing over de Duitsche marine eenige bijzonderheden over de sterkte en de plannen van de Duitsche vloot. „De nieuwe Duitsche marine", schrijft hij, „bestaat op het oogenblik nog wel slechts op' papier, maar de ontwerpen daarvoor zijn geheel gereed, tot in de laatste details. Slechts een woord is er noodig om het uitgebreide ïr.dustrieele en technische apparaat in werking te stellen, dat in 2 a 3 jaar het papier in staal zal veranderen. Wanneer dit eene woord gesproken zal worden kunnen alleen de heer- schers in Duitschland zeggen, maar volgens berichten uit Berlijn, zal dit niet zoo lang meer duren". Op de begrooting is voor de marine dit jaar 100 pet. meer uitgetrokken dan in 1933, en het is de bedoeling om het grootste ge deelte daarvan te gebruiken voor den aan bouw van nieuwe schepen. Van belang in dit verband is, dat de aan bouw van het vierde slagschip „in zakfor maat", de „Ersatz Elsass", wearmee dezen zomer zou worden begonnen, is uitgesteld. Want waarschijnlijk zal het schip niet vol gens de oorspronkelijke teekeningen worden gebouwd. De drie andere slagschepen „in zakfor maat", de „Deutschland'', „Admiral Scheer", en „Ersatz-Braunschweig", zijn in overeen stemming met de bepalingen van het Vredes verdrag gebouwd en hun tonnage is niet grooter dan 10.000. Het plan is om het vierde schip grooter te maken en zwaarder te bewapenen. Door de Duitsche marine-des kundigen wordt beweerd, dat het „Deutsch- land"-type geen waarde meer heeft sedert den aanbouw van de Fransche kruisers van de „Dunkerque"-klasse, welke 26.500 ton verplaatsen en kanonnen hebben van 13 inch, terwijl de kanonnen van de „Deutschland" 11 inch zijn. Tot nu toe, aldus de correspondent, heeft Duitschland zich binnen de grenzen van het Vredesverdrag gehouden, wat betreft den aanbouw van schepen. Onder de ontwerpen van nieuwe schepen bevindt zich een U-boot van pl.m. 3.000 ton, met eer snelheid van 20 knoopen en een navigatie-radius van 25.000 mijl. Dit schip zal met kanonnen van 8 inch en tal van lanoeerbuizen uitgerust zijn, en de romp en de gevechtstoren zullen zwaar zijn gepantserd. Op 31 Mei, den gedenkdag van den slag van Jutland, zou de regeering belangrijke verklaringen omtrent het marine-beleid af leggen. OOSTENRIJK STRAFT ZIJN POLITIEKE VIJANDEN. Verklaard hen vervallen van het staatsburgerschap. Krachtens decreet van den hoofdcommissa ris van politie te Weenen, dr. Seidl, is een aantal sociaal-democratische leiders en natio- naal-socialisten vervailen verk.aard van het Oostenrijksche staatsburgerschap. De sociaa'-democratische leiders, die aldus hun nationaliteit hebben verloren, zijn de voormalige, intusschen naar het buitenland gevluchte afgevaardigden, dr. Bauer en Deutsch, de Schutzbund-leider Heinz, de voorzitter van den sociaal-democratischen bond van spoorwegpersoneel König en de voormalige redacteur dr. Sturmtal. Als motiveering voor het ontnemen van het staatsburgerschap aan dr. Bauer wordt gezegd, dat tegen Bauer wegens hoogverraad 'n bevel tot arrestatie is uitgevaardigd. Bo vendien maakt hij deel uit van het te Brünn in Tsjecho Slowakije gevestigde „buitenlandsche bureau der Oostenrijksche sociaal-democra ten", dat tot taak heeft, relaties met de Oos tenrijksche sociaal-democraten en den ille galen, tegen de regeering gerichten strijd der sociaal-democratische partij in Oostenriju voort te zetten Met betrekking tot de andere sociaal-democratische leiders wordt een' soortge'ijke motiveering gegeven. Ook den communistischen leider Koppelmk. die geruimen tijd geleden naar Moskou de wijk heeft genomen, is het Oostenrijksche staatsburgerschap ontnomen. Vooits is bij hetzelfde decreet aan tien na tionaal-socialisten, o.w. den zanger Joelli, wegens deelneming aan terreurdaden en tegen den staat gerichte actie hun nationaliteit ont nomen. Ten slotte is dezelfde maatregel nog toegepast op den geneesheer dr. Radauem te Rauris in Salzburg. HANSI NIESE. f De bekende Weensche tooneelspeelster Hansi Niese heeft gisteren tijdens een voor stelling in de Konzerthaussaal te Weenen een beroerte gekregen. Onderweg naar het ziekenhuis is zij overleden. Hansi Niese is 59 jaar geworden. Zij was een der beroemd ste Weensche tooneelspeelsters, vooral bekend door haar optreden in volksstukken. Zij was gehuwd met den bekenden Weenschen too- neeldirecteur Joseph Arno, die eenige jaren geleden is overleden. NIEUWE BURGEMEESTER VAN WEENEN. Schmitz benoemd. De voormalige minister dr. Schmitz is gis termiddag benoemd tot burgemeester van Weenen. Vandaag zal de benoeming worden gepubliceerd. Als commissaris bestuurt dr. Schmitz de gemeente Weenen reeds sedert 12 Februari. MUSSOLINI KRIJGT EEN VILLA. Van een weduwe. Lady Ogle, weduwe van Sir Asgill Ogle, heeft aan Mussolini haar villa San Remo ten geschenke gegeven, De duce heeft zich voor behouden te beslissen, welke bestemming hij aan deze villa, welke Villa Ogle zal worden genoemd, zal geven. SNEL ALS DE BLIKSEM. Metingen door twee geleerden. De wetenschap, die zich overal mee bezig houdt, heeft laatst op zich genomen, zoo meldt de „United Press" het woord „blik semsnel" te definieeren, en de werkelijke snel heid van den bliksem vast te stellen. Met be hulp van een bijzondere camera, die met twee snel in een cirkel draaiende lenzen was uit gerust, hebben twee geleerden, dr. Shonland van de universiteit te Kaapstad en dr. Col lens van de Victoria-watervallen en de Trans- vaalsche electricieitsmaatschappij een reeks foto's van den bliksem genomen, waaruit zij de snelheid van 'n bliksemschicht als ook zijn richting konden berekenen daar de draai ingssnelheid der lenzen bekend was. Hun be vindingen waren zeer interessant. Ten eerste bemerkten zij, dat voor de eigenlijke bliksem schicht steeds een zwakke ontlading van de wolk naar de aarde kwam. Onmiddellijk daarop volgde dan de werkelijke bliksem, die steeds van de positief geladen aarde naar de negatieve wolk ging, van het punt uit, waar de „voorbliksem" de aarde had getroffen en precies denzelfden weg van deze volgde. Deze voorbliksem was steeds dun, gelijkmatig en zonder vertakkingen; zijn snelheid varieerde van 1926 tot 32.840 secundenkilometers en bedroeg gemiddeld 8240 secunden kilo meters. Zijn lengte liep tusschen 2 en 6 kilo meter, de langste tijd, die een „voorbliksem" voor een afstand van 7.5 kilometer noodig had, was 1670 millioenste secunde, de kortste 82 millioenste. De „voorbliksem" heeft steeds den vorm van een langen pijl van gemiddeld 60 meter; volgens de beide onderzoekers bestaat hij uit een „lawine" van eléetronen, die de lucht ioniseeren en een weg banen voor de daarop volgende, van de aarde in de wolken slaande hoofdontlading. Deze hoofdontlading, de eigenlijke bliksem, is zeer verschillend van den „voorbliksem", dikker en heller. De dikte neemt naar boven toe af en de vorm is niet een vliegende pijl, doch een omhoogslaande vlam. Bovendien is deze veel vlugger en legt per secunde kilometer niet minder dan 23 840 a 109.440 K.M. af gemiddeld is 45 600 K.M. en hiermede is de vraag wat „blik semsnel" is, beantwoord: 15 pet. van de snelheid van het licht. WERKHERVATTING MET MUZIEK- Aan den nieuwen Cunarder. Nadat het twee jaar en drie maanden had stilgelegen is Dinsdag het werk aan de nieuwe boot van de Cunard-lijn aan de Clyde hervat. De eerste 400 arbeiders trokken met de muziek van doedelzakken voorop taar de werf te midden van een groote menigte. Maar de mooiste muziek was toch, aldus de „News Chronicle", het geluid van de boor machines op den romp. dat de Clyde opnieuw deed ontwaken uit den langen slaap van industrieele depressie. MINISTER PLEEGT ZELFMOORD. Op Cuba. Minister Roberto Mendez Penate op Cuba heeft zich in zijn bureau ten kogel in het hoofd gejaagd. Zwaargewond werd hij naar ■het ziekenhuis overgebracht, waar hij in bij zijn van president Mendieta en verscheidene leden van het kabinet den laatsten adem uit blies. Men onderstelt, dat de minister in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. In Frankrijk? Revolutie-gevaar (Dag. Overzicht). Verzet in Frankrijk. (Buitenland). Groote overstroomingen in de Ver. Staten .(Buitenland). Dé-nationalisatie in Oostenrijk. (Buitenland). De voorwaarden, waarop werkloo- zen voor den uit te keeren steun mogen werken. (Binnenland). Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft bevestigd het vonnis der Alk- maarsche rechtbank, waarbij den bond van minder marinepersoneel de rechtspersoonlijkheid was ont nomen. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). DE VLOOTCONFERENTIE VAN 1935. Te Londen. In verband met berichten, die in het buiten land gepubliceerd zijn betreffende voorstellen van de Ver. Staten aan Engeland om voorbe reidende besprekingen voor de vlootconferen- tie van 1935 te houden, verklaren bevoegde kringen te Londen, dat geen dergelijk voor stel door Engeland is ontvangen, terwijl toch de gedachtenwisselingen tusschen Lon den en Washington regelmatig plaats vin den sedert Maart 1933, den datum, waarop het Engelsche ontwapeningsmemorandum werd gepubliceerd. Naar het schijnt, is men bij deze gedachtenwisseling nog niet tot overeenstemming gekomen betreffende de na 1935 te vervangen tonnage, welk punt voor namelijk het onderwerp uitmaakt dezer be sprekingen. TRAGISCH EINDE. Vond den dood in een beekje. James Kruck, een handelaar uit St. Char les in Illinois in Amerika, die gelukkig ont komen is aan een paar van de ernstigste on gelukken, die zich deze eeuw hebben voorge daan, heeft ten slotte in een beek van enkele decimeters diepte den dood gevonden, Kruck bevond zich onder de weinig over levenden van de ramp, welke een paar jaar voor den oorlog de „Titanic" trof. Ook bleef eenigde Staten, welke verscheiden menschen hij ongedeerd bij een treinbotsing in de Ver- het leven kostte. Na de torpedeering van de „Lusitania" werd hij halfverdronken opge- vischt en tot het leven teruggebracht. En of dit nog niet voldoende was, tuimelde hij, in Amerika teruggekeerd, uit het raam van een derde verdieping. Een baal katoen brak zijn vai en hij bleef nagenoeg ongedeerd. Reeds had Kruck's geluk een legendari- schen klank gekregen, toen hem ten slotte toch het noodlot achterhaalde. Op 69-jarigen leeftijd maakte hij een uitstapje in de omge ving van St. Charles. Hier stond hij plotse ling voor een beekje van dertig c.M. diepte, dat hij, omdat er zich geen brug in de buurt bevona, wilde doorwaden. Hij trok zijn kou sen en schoenen uit en stapte in het water. Halverwege echter werd hij onwel, hij viel en stortte voorover. Vóór iemand hem hulp had kunnen bieden, waren de levensgeesten reeds geweken. VERHOOGING AUTO-PRIJZEN. In Amerika. Met uitzondering van Ford hebben de voornaamste autofabrikanten bekend ge maakt,, dat zij zouden overgaan tot een ver hooging van de prijzen voor automobielen. Ford verklaarde in dit verband, dat noch een verhooging der salarissen en loonen, noch een hausse in de productie hem aanleiding zouden geven, zijn prijzen te verhoogen. Hij is vastbesloten zelf alle producten, die hij noodig heeft te vervaardigen en zal trachten zijn prijzen nog te verlagen door vooruitgang van de techniek. MIJNONGELUK IN SAARGEBIED. 2 dooden. In afdeeling II van de mijn „Koenig" in den laag Gneisenau is gistermiddag een in storting voorgekomen tengevolge waarvan twee mijnwerkers om het leven kwamen. Een derde arbeider kwam met een gebroken been en de schrik vrij. TOT KATHOLICISME OVERGEGAAN. Luthersch geloof afgezworen. De Paus heeft gisteren in particuliere audiëntie ontvangen Prins Hendrik Leopold van Pruisen, die Zaterdag j.1. den Luther- schen godsdienst heeft afgezworen en tot het Katholicisme is overgegaan. HONDEN-SLACHTING. Hondsdolheid-lijders. Uit Oklahoma city in Amerika wordt ge meld, dat in den staat Oklahoma in verband met het uitbreken van een epidemische honds dolheid 10000 honden zijn afgemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1