fllkmaarsche Courant t 8 Veilige havens Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 6 APRIL. Qetiteeutecaden GROOTSCHERMER. Ingekomen stukken. Ingekomen: bericht van den heer Van der Laan, meedeelende, dat hij zijn herbenoe ming als lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O., aanneemt; Het elcctriciteitsbedrijf naar de Provincie? Werkverschaffing. JiadiopcoQcamma Zaterdag 7 April. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8— Grpl. 10— VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA- Ensemble o. 1. v. F. Bakels, Anny Prins, zang en Ad. Bouwmeester, deel. 12.— Klein VARA-Ensemble olv. F. Bakels. 12.30 Gr.pl. 12.45 De Notenkrakers olv. D. Wins en gr.pl. 2.15 Gr.pl. 3.— VARA- Mandoline-Ensemble o. 1. v. J. B. Kok. 3-30 Muzikale causerie P. Tiggers. 4— Filmpraatje M. Sluy- ser. 4.15 De Flierefluiters olv. J. v. d Horst, mmv. A. de Booy, zang. 5— Voor de kinderen. 5.30 Orgel spel Joh. Jong. 6— Gr.pl. 6.10 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.30 „De Wielewaal", olv. P. Tig gers. 7.VRO. 8.Toespraak F. A. Hof. 8.10 VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest olv. H. de Groot. 9. „De avonturen der eerste Holland- sche luchtschippers", spel v. Heyer- mans, mmv. het VARA-tooneel olv W. v. Cappellen. 10.Zang door H. Wallig en Liddy Bergmann. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Verv. orkest, concert. 11.— Vervolg zang. 11.15 Gramofoonpiaten. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10— Gr.pi. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermu- ziek en gr.pl. 2.Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.HIRO. 5. Lezingen en gr.piaten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gr.pl. 7.45 Causerie. 8.Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Hoorspel. 8 50 Gr.pl. 9.10 Orkestconcert. 9.45 Hoorspel. 10. Gr.pl. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Or kestconcert. 11.12.Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Wes tern Studio Orkest olv. F. Thomas. 10.05 Dansmuziek. 1.35 Commo dore Grand Orkest olv. J. Mus- cant. 2.35 Gr.pl. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 L. Bridgewater's Harpkwintet. 4.35 „Easter Eggs Paaschprogramma olv. E. Long- staffe. 5.35 Kinueruur. 6.20 Ber. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh in termezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Cau serie. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber., lezing. 9.55 Radiomilitair orkest olv. B. W. O'Donnell mmv. H. Alston, liedjes aan de piano. 10.50 Voordracht. 10.55—12.20 't BBC- dansorkest olv. H. Hall. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 LANGENBERG, 456 M. 5.25 Gr. pl. 6.20 Blaasconcert o.l.v. Jahn. 10.20 Gr.pl. 11.20 Omroeporkest o.l.v. Görlich. 12.20 Volksconcert olv. Kneip. 1.20 Gr.pl. 3.20 Gr.pl. 6.20 Dansmuziek. 7.35 „Glückliche Reise", operette van Künneke. Muzik. leiding: Eysoldt. Koorl.: ROME, 421 M. 8.20 Opera-uitz BRUSSEL, 322 en ï84 M. 322 M.: DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Dansmuziek door R. Ga den en C. Woitschach met hun or kesten. Zang door Flse Kochhann, sopraan en B. Bötel, tenor. 9.20 Ber. 9-45 Sportnieuws. 10.20 GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.35—24. Lijn 4: Langenberg 10.35 17.35, Weenen 17.35—24— Zondag 8 April. HILVERSUM, 301 M. (9.12. HUIZEN, 1875 M. (8.30—9.30 en 5.7.45 NCRV, de KRO van 9.305.en 7.4511.uur). 8.30 Morgenwijding olv. ds. J. J. v Petegem, mmv. koor olv. A. Bode 9.30 Gr.pl. 10.Hoogmis. 11.45 Gr.pl. 12.Causerie. 12.15 Or kestconcert en causerie. 2.10 Koor concert. 2.30 Orkestconcert. 2.45 Gr.pl. 2.55 Kamermuziek. 3.25 Ver volg koorconcert. 3.45 Kamermu ziek. 4.15 Ziekenlof. 5.Kerk dienst uit de Geref. kerk te Apel doorn olv. ds. J. R. Goris. 6.45 Evangelisatiedienst o. I. v. F. A. Stroethoff Jr. mmv. A. Geest, so praan. A. Reclaire, alt en F. Kloek, orgel. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Cau serie. 8.15 Orkestconcert 9.Vaz Dias. 9.05 Voordracht. 9.25 Or kestconcert mmv. vioolsolist. 10.40 11.Epiloog. HeuiCCeUm No. 81 1934 De raad zegt het vertrouwen op in wethoudster SlootenSmit. De raad vergaderde Donderdagmorgen ten 10 ure voltallig. Op verzoek van mevr. SlootenSmit werd een aanvulling gebracht in de door burge meester Kolb, in zijn kwaliteit van secretaris gelezen notulen. De aanvulling behelst de opmerking, dat zij de subsidie voor de wijkverpleging slechts dan met 300 wenschte te verlagen wanneer tot de reorganisatie werd besloten. Hierna werden de notulen gelezen van de raadsvergadering van 1 Maart, waarin de installatie van den burgemeester heeft plaats gehad. De heer v. d. Laan had geen aanmerking op de notulen, doch verzocht naar aanlei ding van de notulen, namens de meerderheid van den raad een motie te mogen indienen. De voorzitter verleende daartoe ge legenheid. De heer v. d. Laa n diende hierop de vol gende motie irf: De raad der gemeente Zuid- en Noord- schermer gehoord de besprekingen in de laat- ste gehouden raadsvergadering der gemeente Zuid- en Noordschermer, besluit tot aanne ming van de volgende motie: De leugenachtige tenlastelegging aan het adres van den loco-burgemeester, den heer Posch, bij gelegenheid van de installatie van burgemeester Kolb, als zou de aanbeveling voor gemeentesecretaris niet met medeweten van de wethoudster mevr. SlootenSmit zijn gschied, met het gevolg, dat de installatie plechtigheid dreigde te worden verstoord en dat mede door het groot aantal autoriteiten dat daarbij tegenwoordig was, het aanzien van den gemeenteraad zeer ernstig werd ge schaad, besluit, gezien deze feiten, onver wijld het vertrouwen in wethoudster mevr. SlootenSmit op te zeggen en met haar elke samenwerking te verbreken, omdat hij het niet gewenscht acht door haar nog meer ge- compromiteerd te worden; besluit deze motie ter kennis te brengen van de afdeeling der S.D.A.P. van Groot- schermer en gaat over tot de orde van den dag. De voorzitter oordeelde, dat het we! zeer vriendelijk was om deze motie in te die nen, doch z.i. was het een vraag of het wel m het belang van de gemeente was, dat dit op deze wijze werd gedaan. De heer v. d. L a a nDe meerderheid van den raad acht dit wel het geval. De voorzitter: Ik geloof, dat de motie beter achterwege had kunnen blijven. Wan neer ik eenigszins had kunnen vermoeden, dat deze motie zou worden ingediend, dan zou ik zeker pogingen in het werk hebben ge steld om dit te voorkomen. Nu het is geschied geloof ik goed te doen aan mevr. Slooten Smit het woord te geven om zich te verdedi gen. Mevr. SlootenSmit: Ik wil op het gebeurde met de installatie niet verder in gaan, maar zou op het oogenblik Pieter de Koning naar voren willen roepen, om hem te vragen of hij durft verklaren, dat er over een aanbeveling is gesproken waarop Pieter de Koning als no. 2 stond geplaatst. De voorzitter: Het stellen van deze vraag is niet noodig, aangezien, blijkens de notulen, de heer de Koning reeds in die vorige vergadering deze vraag bevestigend heeft be antwoord. Mevr. S1 ooten—Smit: Ik ben op het raadhuis geroepen door wethouder Posch, die mij zeide, dat 1 Maart de installatie van den nieuwen burgemeester zou plaats hebben. Ik antwoordde, dat ik dat gelezen had in de courant en dat ik als er feest gevierd zou worden niet zou komen en wel zou komen als het een gewone installatie was, omdat burgemeester Kolb buiten alles stond. Weth Posch antwoordde, dat dan tevens een secre taris benoemd moest worden en dat was lo gisch, omdat ook de commissaris der konin gin wil, dat de beide functies hier samen gaan. Het was dus een vormkwestie, doch er is noch over een voordracht, noch over een aanbevehngskwestie door weth. Posch ge sproken. Wanneer dat was geschied dan had ik de zoon van Heynis op no. 2 willen plaat sen, niet om hem te benoemen, doch om hem een aanbeveling te verschaffen voor een aan stelling als volontair op een secretarie. a v°° fitter: heb geen bezwaai, aat ae heer de Koning nogmaals een verkla ring afleggen. Zich tot den aanwezigen amo- jer secretarie, den heer de Koning, richtende vroeg spr., of het waar was, dat in net betreffende onderhoud tusschen wethou der 1 osch «en mevr. SlootenSmit er over ken Ig111 n van een aanbeveling gespro- De heer de Koning: Zeker burgemees ter. Dit is geschied. Mevr. S 1 o o t e nS m i t: Dat is een leu- gen. Weth. Posch: Wat u vertelt is een leu- êeT- Fantaseeren doet u al jaren. De voorzitter: Ik geloof deze discus sie te moeten sluiten. De heer de Koning heeft op het oogenblik verklaart, dat het wel zoo is en het is verder een kwestie tusschen mevr. SlootenSmit en den heer Posch. Weth. Posch: Ik heb mevr. Slooten Smit verzocht, ten raadhuize te komen en in de raadszaal heb ik haar gezegd, dat wij een aanbeveling moesten indienen en ik heb haar gevraagd, of zij het goedvond, dat burge meester Kolb op no. 1 en de waarnemend se cretaris op no. 2 werd geplaatst. Ik wees haar erop, dat het een bloote vormkwestie was en zij ging ermee accoord. Mevr. SI o o t e n—S m i tDat is een groote leugen. Weth. Posch: Laat ik nog zeggen, dat later de gemeente-ontvanger mij gezegd heeft: „Toen u dat gevraagd hebt, zat ik er bij te schrijven". Ik heb daar niet op gelet en er 1 Maait niet over gesproken, omdat ik te zeer schrok van de woorden van mevr. Slooten. De heer Smit: Ik betreur het ten zeerste, dat het in die vergadering met de installatie zoo gegaan is. Hoe het gegaan is tusschen weth. Posch en mevr. Slooten, weet ik niet; ik ben er niet bij geweest, maar in elk geval zegt de gemeentewet, dat B. en W. een voor dracht opmaken en dat moet dus gebeuren in een daartoe belegde vergadering van B. en W. Weth. Posch: Een uitgeschreven verga dering was het niet. De heer Smit: Als u dat gedaan had, dan durf ik de verzekering geven, dat de burge meester met algemeene stemmen tot secretaris zou zijn benoemd. Voor zijn familie en de geheele zaak zou dat prettiger zijn geweest. De voorzitter geloofde, dat dit beter zou zijn geweest, doch acht het niet bevor derlijk voor de goede samenwerking om daar op verder in te gaan. Spr. vroeg of nu nog stemming over de motie gevraagd wordt. Dit bleek het geval te zijn, waarop de mo tie met 4 tegen 2 stemmen en 1 stem blanco, werd aangenomen. Tegen stemden de heer Smit en mevr. Slooten—Smit; blanco de heer Heinis. Hierop werd na toelichting door den aan wezigen voorzitter van het Burg. Armbe stuur, den heer de Geus, de rekening van het B.A. goedgekeurd; ontvangsten 1677. uit gaven 2048.83; nadeelig saldo 371.83. een dito van den heer C. Wiedijk over de aanneming van zijn 'benoeming tot lid van 'het B. A.; Van den heer Slooten bericht van aan neming zijner benoeming tot lid van de commissie voor de gemeentelijke bibliotheek; een schrijven van het Bureau van verifi catie van Nederlandsche gemeenten, 'berich tende, dat de kas van den gemeente-ontvanger en van den administrateur van het electrisch bedrijf in orde was bevonden; een schrijven van Ged. Staten over het na zien van de kas van het electriciteits-bedrijf; goedkeuring van Ged. Staten inzake het raadsbesluit tot toekenning van een gratifi catie aan den oud-secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand van hetzelfde college goedkeuring op het raadsbesluit van 10 Dec. 1933 inzake het doen van af- en overschrijvingen; benevens een schrijven van dat college, houdende goedkeuring op het besluit tot het doen vaststellen van een suppletoire be grooting; een schrijven van de Oudercommissie, mededeelende de herkiezing van bestuurs leden; een schrijven van de commissie van toe zicht op het L. O., berichtende, dat tot voor zitter de heer van Straalen en tot secretaris de heei Rijnberg was gekozen; Van Ged. Staten de goedkeuring op de ver ordening voor het agentschap van arbeids bemiddeling. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd, het jaarverslag 1933 van de O. L. S. te Driehuizen bij de raadsleden te laten circuleeren. Dit zal ook geschieden met het beslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim en van het plaatselijk school toezicht. De voorzitter deelde upde, dat van Ged. Staten bericht was ingekomen, dat na beëindiging van het stroomleveringscontract er niet aan gedacht zaï worden, dit contract te verlengen, waarom in overweging werd gegeven, zich met het Prov. bedrijf in ver binding te stellen over overnemingsvoor- waarden. B. en W. hebben hierop aan het prov. bedrijf verzocht, inzake de kwestie bij het gemeentebestuur voorstellen in te dienen. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor, om het raadsbesluit tot uitbreiding van het gemeentelijk net voorloopig op te schor ten en hen te machtigen, een deskundige aan te wijzen, die eventueel advies zal kunnen uitbrengen over de door het beorijf in te dienen voorstellen. Z. h. s. werd conform besloten. Van den heer J. Buren was het verzoek in gekomen om hem reisgeldvergoeding toe te kennen voor zijn zoontje, dat een school in Alkmaar bezoekt. In verband met een opmerking van den heer Molenaar, die erop wees, dat die ver goeding voor scholen binnen 5 K.M. afstand, niet meer verschuldigd is. en die van oordeel was, dat het betreffende kind gevoegelijk de R.K. school aan de Noordervaart kan be zoeken, werd besloten de beslissing over dit verzoek tot nader onderzoek aan te houden. Besloten werd, aan Ged. Staten te be richten, dat de gemeente met het oog op den keuringsdienst voor waren, geen bezwaar heeft tegen de vastgestelde wijziging van het ambtenaren-reglement door de gemeente Alkmaar. Aan P. Kappen werd .oegestaan, het ge huurde land in 1934 te hooien, mits dit door hem in 1935 wordt beweid. Op voorstel van B. en W. werd 170 uit getrokken voor onderhoudswerk in bet ka mertje van den burgemeester in het raad huis. De heer VanderLaan drong er nog op aan om het daar geplaatste hekje te laten staan, doch toen de burgemeester verklaard' had, van plan te zijn, dit weg te laten halen, werd1 besloten, de beslissing hierover aan den Burgemeester over te laten. Besloten werd tot het aangaan van een regeling met de gemeente Beetrist-er ov_r toelating van leerlingen uit de gemeente op de Ulo aldaar. Bepaald werd' echter, dat B. en W. de be slissing over ieder geval aan zich houden en dat tot toelating alleen dan gunstig wordt beslist, wanneer de betreffende ouders voor den leerling de meerdere kosten, die Beemster heft, in vergelijking tot Alkmaar, voor hun rekening nemen. De voorzitter deelt mede, dat de provincie enkele werken gaat uitvoeren, die begin Mei zullen aanvangen en 3 a 4 maan den zullen- duren, waarbij de gemeente in de gelegenheid wordt gesteld een 7 a 8 w-erk- loozen te plaatsen, zoodat de gemeente hoogstwaarschijnlijk dezen zomer geen werkloozen ten haren laste heeft. In verband hiermee, stellen B. en W. voor, met ingang van 1 Mei de werkverschaffing stop te zetten. Voorts dedde de voorzitter mede, dat het crediet voor de werkverschaffing, groot 2500, reeds met 150 is overschreden en aangezien er tot 1 Mei nog wel 350 noo dig zal zijn, vroegen B. en W. een aan vullend crediet van 500. Bovendien willen B. en W. voor even- tueele werkloozen, die niet bij het werk der provincie geplaatst kunnen worden, een steunregeling in het leven roepen. B. en W. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.2G Dans muziek door het Goldy-orkest. 7.05 Gr.pl. 8.20 Populair concert o. 1. v. Flament. —1.20 Concert door het Bellevue- Strandhotel. 1.502.20 Gr.pl. 2.50 4.50 M. Hansen's orkest. 7.20 Omroeporkest olv. E. Reesen mmv. solisten. 8.40 Lanner Lumbye-con- cert olv. E. Reesen. 9.35 Cello-reci tal K. Bjarnhof. 9.50 Italiaansche Operamuziek door 't Omroeporkest. 10 2011.35 Dansmuziek uit rest. „Wivex". Breuer. Regie: Gehly. 10.2012.20 Omroepkleinorkest olv. Steiner en dansorkest olv. Glahee. 12.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 1.30 Omroepkleinorkest. 5.20 Dito. 6.50 Gr.pl. 8 20 Kamermuziek door strijkkwartet. 8.50 Accordeonmu- ziek. 9.20 Omroeporkest o l.v. F. André. 1Q.30—12.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest. I.30 Omroeporkest olv. F. André. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Gr.pl. 6.50 Cembalo-recital. 7.20 Gr.pl. 820 Omroeporkest en solisten o. 1. v. F. André. 8.50 Hoorspel. 9.55 Vocaal concert. 10 5512.20 Dansmuziek. II.20 Dansmuziek 'o. 1. v. Bruno Aulich. en 5—6— VARA, de VPRO van 6.8.en de AVRO van 12. 5.en 8—12.uur). 9.Tuin- bouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Gr.pl. 10.Deel. M. Beversluis. 10.15 Gr.pl. 10.30 VARA-orkest olv. H. de Groot. 11.Causerie K. Singer. 11.30 Vervolg orkestconcert 12.Ludwig Rüth en zijn orkest. 1.J. Aerts: Het schilderij van de maand. 1.20 Gr.pl. 1.45 U. v. d. Voorde: Het nieuwste Vlaamsche proza. 2.15 Versl. van den voet balwedstrijd „HollandIerland". 4.30 Gr.pl. 4.45 Vaz Dias en gr.pl. 5.De Flierefluiters o.Lv. J. v. d. Horst. 5.20 Orgelspel Joh. Jong. 5.30 De Flierefluiters. 5.40 Voet balpraatje. 6.Causerie F. E. v. Leeuwen. 6.45 Kerkdienst uit het Geb. v. d. Ver. v. Vrijz. Herv. te Beverwijk. Voorg.: ds. F. W. v. d. Poel. 8— Vaz Dias. 8.15 Operette concert door solisten, koor olv. H. Viskil en 't Omroeporkest. Leiding: Marco Ibanez. 9.30 Radio-Journaal of gr.pl. 9.45 Ludwig Rüth en zijn orkest. 11.12.20 Gr.pl. zijn ook van oordeel, dat werkloozen, ouder dan 65 jaar, niet in de werkverschaffing thuis booren, waarom zij voorstellen, over leg te plegen met de Diaconieën en het Burg. Armbestuur om aan dezulken steun te verleenen. De gemeente-financiën zijn van dien aard, dat het niet mogelijk is de lasten van de werkloosheidsvoorziening voor rekening van de gemeente te nemen, waarom het College voor de komende werkvoorziening voorstelt, om zich in verbinding met de regeering te stelllen voor het verkrijgen van de rijks- en provinciale steun, waarbij door de geldende voorschriften zullen moeten worden opge volgd. Het Rijk zegde reeds eerder subsidie MLUIIM IS DE BESTE SLAOLIE! door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 66) Evenmin herkende Tad Whitelaw heim na een toevallige, haastige ontmoeting bij Guy, waarbij zij aan elkaar waren voorgesteld, en ieder hunner had toen binnensmonds iets ge zegd, Maar toen zij elkaar een paar uur later op een corridor tegenkwamen, liep Tad voor bij, alsof hij hem nooit had gezien. Tom hield zijn mond en bleef leven. Al voelde hij zich soms gekwetst, hij begreep, dat hij er niets bij zou winnen, als hij dn toonde. Toen had er een voorval plaats, dat hen samenbracht op een wijze, die, al bleet uiterlijk alles hetzelfde, innerlijk niet kon worden geïgnoreerd. In den loop der tijden waren de studenten In Harvard bedaarder geworden dan het ge slacht, dat vijftig jaren geleden daar had ge studeerd; zij waren minder uitgelaten, hun lach was minder gul. Er werden nog wel grappen uitgehaald, vooral door de eerste jaars, maar niet meer zoo dikwijls en zoo wHd als vroeger. Zij hadden geen geest voor humor meer. Maar onder jongelui zijn er toch altijd enke len, die door hun opgewektheid worden mee gesleept. Vooral zij, die zich geldelijk ge makkelijk kunnen bewegen en zich geen zorgen behoeven te maken over hun toekomst, komen door hun pas verkregen vrijheid natuurlijk er toe een leventje van vroolijken Frans te lijden. Als Tom Tad Whitelaw's kamers, die ook in Gore Hall waren, voorbij kwam, hoor de hij dikwijls het gehamer op de piano, het luide zingen en lachen, die wel eens het mis noegen zouden kunnen opwekken van den ambtenaar van de hoogeschool, belast met de handhaving van orde en tucht onder de stu denten. Guy die dikwijls de man was, die piano speelde, gaf hem af en toe een beschrij ving van zoo'n fuif, vertelde wie er aan had den meegedaan en wat zij hadden te drinken gekregen. In den loop van den winter was Tom's verhouding tot Guy eenigszins anders ge worden dan vroeger. Men beschouwde in Guy's club diens omgang met Tom als een exentriciteit, maar de Doolittle en Pray- geest duldde wel een excentriciteit, mits men er niet te erg mee te koop liep. Guy wist ook wel, dat zijn trouw blijven aan een vriend uit zijn jongensjaren, terwijl men ver wachtte dat hij dien zou laten schieten, er toe bijdroeg hem populair te maken, wat niet gemakkelijk was. Maar achter zijn beschermheerschap "vond de dikzak in Tom wat hij altijd in hem had gevonden: een bron van kracht. Evenals op school kon Guy er niet aan ontsnappen dikwijls het doelwit van allerlei plagerijen te zijn. ,,'t Is hetzelfde ouwe, verde liedje", beklaagde hij zich bij Tom, „alleen maar omdat ik zoo dik ben. Wat doet dat er toch eigenlijk toe, als er overigens niets op me te zeggen is? Ik heb er niets geen last van en kan aan alles meedoen, evenals Tad White law geen last heeft van zijn zware wenk brauwen en Spit van zijn langen neus." Als hij eens niet op een fuif werd ge vraagd, waaraan hij graag had meegedaan, dan vroeg hij Tom 's avonds bij hem te ko men oploopen om eens vertrouwelijk en ge noeglijk te praten. Tom hield hem nooit voor den mal. Er was niemand anders tot wien hij zich kon wenden met de zekerheid van te worden begrepen. Daar Guy een ka mer voor zich alleen had, kon hij vrijuit met zijn klachten voor den dag komen, zonder vrees van te worden gestoord. Het was laat in den avond geworden. De jongelui hadden twee uren zitten „boomen", zooals zij het noemden, en rooken. Tom maakte aanstalten om naar zijn kamer te gaan, toen het geluid van hard loopen op den corridor hun aandacht trok. „Allemachtig! Wat is daar te doen?" Toen de voetstappen bij Guy's deur waren gekomen, hoorden zij een onderdrukt gelach. Nadat er geklopt was, werd de deur openge gooid en Spit Castle stoof met Tad White law naar binnen. Hoewel zij net deden alsof zij nuchter waren, was het meer dan waar schijnlijk, dat hun al te uitbundige vroolijk- heid het gevolg was van sterken drank. Tad had een grooten, ijzeren sleutel in zijn hand en smeet dien met veel lawaai op de tafel. Zijn hoed stond achter op zijn hoofd en zijn das zat scheef, waaruit bleek, dat hij hard was weggeloopen. De kleeren van Spit Castle, een miezerig mannetje met een neus als van een tapir, waren in denzelfden toe stand als die van Tad. Geen van beiden kon vertellen wat het stukje, dat zij hadden uit gehaald, eigenijk was, want zij stikten bijna van het lachen. Guy, gevleid dat zij hem de primeur gaven, stond in het midden van de i-camer vol verwachting te grinniken. Tom bleef op den achtergrond en rookte rustig door, zittende op de armleuning van den stoel, waaruit hij juist was opgestaan. Toen de twee, die zooeven waren binnengekomen, probeerden het verhaal te doen, vielen zij el kaar om beurten in de rede. „We liepen door de tunnel „En gingen over 't Brattle-plein „Er was geen hond of kat meer op straat „Zagen een ouwe kerel voor een schoen winkeltje „Haalde een sleutel te voorschijn deed de deur open ging in 't donkere winkeltje liet den sleutel in 't sleutelgat zitten, om te sluietn zoodra hij binnen klaar zou zijn had daar zeker iets vergeten „Toen draaide Tad als de bliksem de sleutel om en sloot den vent op ,,'t Laatste, dat we van hem hoorden, was bonzer en janken als de hel „Schreeuwde po-li-tie! po-li-tie" met een paar beenbewegingen deed Spit den opgeslo tene na „en hij zit er nog altijd in." „Guy vond de zaak al even grappig als zijn beide vrienden. Een ouwe vent, die in zijn eigen winkel gevangen zat! Spit vond hem net Dago, wat de zaak nog grappiger maakte. Zij lachten net zoo lang, tot ze er moe van waren, gooiden zich toen ieder in een leuningstoel en staken een sigaret op. Tom, die ook zoo'n beetje had gelachen, niet om de zoogenaamde grap zelf, maar om hun manieren van doen, achtte zich genoopt zich er mee te bemoeien. Hij wachtte tot zij door een paar teugjes aan hun sigaret een beetje waren gekalmeerd. „Zeg eens, heeren, vinden jullie niet dat de grap nu lang genoeg heeft geduurd?" De beide gasten draaiden zich om en ke ken alsof een of ander meubel was gaan spreken. Tad nam zijn sigaret uit zijn mond. „Wat donder nog toe! Is dat jouw zaak?" Tom bleef op de armleuning van den stoel zitten en sprak heel kalm. „Voor zoover het den ouden man betreft wel.'" „Wat gaat die vent je aan? Is hij soms je vader?" „Neen, dat niet, maar waarschijnlijk is hij iemands vader en iemands man. Je kunt hem daar toch niet den heelen nacht laten blijven." Daar kwam Spit tegen op. „En waarom niet?" (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5