ALKMAARSCHE COURANT De Nijenrode-zaak. No. 81 VRIJDAG 6 APRIL 1934 RECHTSZAKEN Verhoor van rechercheur Bleijenberg. and: en Jmh&ouw SINT-PANCRAS. Arbeidscontract. HEILOO. JCeckóL Schooi ^Bmneniand r DIE ELLENDIGE RUGPIJN. r*J VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN Na de pauze werd de tweede Utrecht- gcbe recheurcheur Bleijenberg, gehoord: 'n bescheiden figuur, die rustig en kalm antwoordde op de hem gestelde vragen. Getuige vertelde dat al dadelijk na de inbraak geruchten opdoken, dat de in braak door den heer Onnes zelf geënsce neerd zou zijn. De gegrondheid van die geruchten is echter niet gebleken. De president vroeg of de getuige kon zeggen of de verdachte Onnes met Jo hanknegt 'n gesprek onder vier oogen heeft gehad in „Louis Seize". De getuige ontkende dit pertinent. Als dat gebeurd was en Johanknegt zou On nes iets hebben getoond, dan zouden wij dit hebben moeten zien, aldus de ge tuige. De president: Voordat de eerste partij goederen in beslag werd genomen bij meneer v. d. Dussen, is .de partij u toen door Johanknegt op het politiebureau te Utrecht getoond? De getuige: Geen sprake van. Dat blijkt ook uit het feit dat Johanknegt den heeren Onnes en Goudstikker wien de goederen wel vertoond waren uitdrukkelijk heeft verboden om er over te spreken met de Utrechtsche recheu- cheurs, dat zijn wij. De president: U zoudt dus niet hebben goedgevonden, dat Johanknegt de goede ren weer meenam om ze naar de verze kering te brengen? De getuige: Natuurlijk niet. We zou den ze dadelijk in beslag genomen heb ben. Zij vormden voor ons als het ware het eerste spoor in de zaak-Nijenrode. Ten aanzien van de processen-verbaal van de z.g .verhooren, die de Utrechtsche rechercheurs aan Johanknegt c.s. heb ben afgenomen, zei getuige dat Johan knegt door hem en zijn collega een re gelmatig verhoor is afgenomen. De president: Noemt u dat een ver hoor afnemen? d De getuige: Ja zooiets komt heusch wel meer voor. De president: Den avond waarop u in „Louis Seize" bent geweest, bent u ook nog op Nijenrode geweest, niet waar? De getuige: Ja, de heer Onnes had ons meegenomen in zijn auto. Zijn chauffeur heeft ons later naar Utrecht gereden. De president: Hoe lang bent u op Nij enrode geweest? De getuige: Ongeveer een kwartier. De president: Voordat de tweede partij goederen gevonden werd, hebt u toen met Johanknegt overlegd, waar bet goed gevonden moest worden? Hebt u er op aangedrongen dat de goederen ge vonden zouden worden onder het arron dissement Utrecht? De getuige: Neen. Trouwens ze zijn gevonden in het arrondissement Am sterdam. De getuige vertelde dan hoe de twee de partij kunstschatten is gevonden in een greppel in het bosch achter de Hol- landsche Rading. De president: U weet dat verschillen de getuigen van deze heel© gebeurtenis een volkomen ander beeld hebben ge- geven. Johanknegt en mej. Nögerath hebben onafhankelijk van elkaar verklaard, dat u zelf hebt geholpen om de goederen in den greppel te deponee- ïen. Waarom zouden die menschen dat zeggen, als het niet zoo was? De president: Hebt u eenig idee, wie i*1 den greppel heeft ver stopt? De getuige: Ik heb geen vermoeden. Ik weet alleen, dat Johanknegt dien be- wusten dag 's morgens om 9 uur uit Amsterdam is vertrokken Om tien uur zou hij in Utrecht zijn, om kwart over tienen belde hij op uit Nieuwersluis, dat hij bandenpech had gekregen. Geruimen tijd later is Johanknegt in Utrecht gearriveerd. Wat hij in dien tusschentijd heeft gedaan weet ik niet. Ik durf ook niet beweren, dat hij de goe deren zelf heeft verstopt. De getuige bevestigde dan wat zijn col lega van Cooten reeds in de ochtendzit ting had beweerd, n.1. dat ook hij gezien heeft, dat Johanknegt met zijn arm om den hals van zijn secretaresse gedragen, door de gang van het instructiegebouw liep. De president: Waarom dacht'u, dat Johanknegt een flauwte voorwendde? De getuige: Johanknegt had mij wel eens verteld: „als ik ergens een huis wil binnendringen, dan laat ik mij voor de deur flauwvallen en dan laat ik mej Nögerath aanbellen." De presidentU hadt toch ook ge hoord, dat Koning de hoofdschuldige was. Waarom hebt u naar aanleiding daarvan geen onderzoek ingesteld? De getuige: Ik zou Koning toch moei lijk hebben kunnen arresteeren, op de bewering van een enkel persoon? De president: Natuurlijk niet. Maar u hadt kunnen onderzoeken met welke personen Koning contact had. De getuige: Dat zou gekund hebben, al: de Amsterdamsche politie maar had samengewerkt met de Utrechtsche. De president: Bestond er tusschen het mchtsche en Amsterdamsche politie corps ge ensamenwerking? De getuige: Neen, dat blijkt o.a. uit het feit, dat wij van de Amsterdamsche po litie geen signalement konden krijgen van de chantangeplegers Tolk en Thee boom. Door de bemiddelips van Johanknegt heeft getuige tenslotte toch het signale ment gekregen. De verdediger vroeg of de getuige Bleyenberg goede relaties heeft aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam, en met name in de rangen der hooger geplaatste politieambtenaren. De getuige: Moet ik daarop antwoor den? De president zeide aanvankelijk, dat de getuige moest antwoorden op deze vraag, maar na een kort gefluisterd over leg met de leden van de rechtbank, werd de vraag van de verdediging niet toege^ laten. Om kwart voor zes werd de behan le ling verdaagd tot morgen. Dan zullen Johanknegt*en mej. Noge^ rath worden gehoord. POLITIE-INSPECTEUR VOOR DE RECHTBANK. Rechts inhalen is verboden. Gistermorgen stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht een 45-jarige inspecteur van_politie uit Haarlem. Hij had op Zondag 11 Februari een wielrijdster, die, uit de Bak- huyzen van den Brinkstraat te Haarlem ko mende, de Amsterdamsche Vaartweg was overgestoken, aangereden. Verdachte had signalen gegeven, maar de wielrijdster was met den politieauto in aanraking gekomen en tegen den grond geslingerd. Met zware ver wondingen werd zij naar het ziekenhuis ver voerd, waar zij is overleden. Eenige getuigen legden verklaringen at over den staat van de remmen van den auto en over de snelheid, waarmee was gereden. Verklaard werd, dat de snelheid niet groot was geweest en dat de wielrijdster op dat ge deelte van den weg niet had mogen rijden. De president noemde den toestand van den weg daar zeer slecht. Vast staat dat het slachtoffer een ernstige verkeersfout heeft ge maakt, maar ook was het een fout van ver dachte het slachtoffer rechts te willen pas- seeren (inhalen). Het O. M. achtte het een moeilijk geval, omdat beide betrokkenen een fout hebben ge maakt. De tenlastelegging „dood door schuld" kan niet bewezen worden; spr. eischte daarom vrijspraak. VALSCHE MUNTER IJ. De Bossche rechtbank deed gister uit spraak in de strafzaak tegen den 32-]arigen Pool, P. H. K. te Bergen (LJ, aan wien ten laste was gelegd, dat hij valsche vijfmark stukken in 1933 had vervaardigd en in zijn woning een complete installatie voor net maken van die munten benevens valsche vijf- mark-stukken voorhanden had. K. werd tot drie jaren gevangenisstraf ver oordeeld. FABRIEKSGEHEIMEN VERKOCHT. Tot drie maanden veroordeeld. De rechtbank te Groningen heeft een 28- jarigen fabrieksarbeider uit Hoogezand, die eenige fabrieksgeheimen van de N.V. W. A. Scholtens Chemische fabrieken te Foxhol had verraden aan de dextrinefabriek der fir ma Meyer te Veendam, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Verdachte heeft, toen zijn dreigement geen succes had, dat hij de fabrieksgeheimen zou evrraden als hij geen loonsverhooging kreeg, zich in verbinding gesteld met verschillende fabrikanten die hem afwezen. De firma Meyer ging echter op zijn aanbod in en sloot een arbeidscontract met hem voor vijf jaar af. Zij maakte van verdachtes mededeelingen gebrik om haar productie van samenstelling en naam te doen veranderen. Tegen verdachte was vier maanden gevangenisstraf geeischt. BELEEDIGING. Tegen den gewezen accountant R. Heyne te Hilligersberg is voor de Rotterdamsche rechtbank wegens drie nieuwe beleedigingen veertien dagen gevangenisstraf geëischt. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. Een 51-jarig© werklooze fabrieksar beider heeft veertien dagen geleden terecht gestaan wegens onrechtmatig steur.trekken. Hij had in de maanden April, Mei en Juni van het vorig jaar zijn handteekening op de controlelijsten der afd. Haarlem van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders geplaatst, hetgeen als bewijs moest gelden, dat hij gedu rende die maanden werkloos was. Hij had echter in dat tijdstip 131 provisie verdiend met den verkoop van radio toestellen voor een Haarlemsche firma. Het O M had 3 maanden gevangenis straf geëischt. De rechtbank te Haarlem legde 2 maanden gevangenisstraf op INBRAAK. Terzake van inbraak in de woning van J; van Luytelaar te Eindhoven in di n Kerstnacht van 1933 heeft de rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeeld P. de K., 36 jaar, te Eindhoven en H D., 32 jaar, arbeider te Helmond, resp tot 3 jaar en 1H jaar gevangenisstraf. De eisch luidde resp. 5 en 4 jaar. Tegen den medeplichtige J. v. H28 jaar, arbeider te Eindhoven, was 4 jaar geëischt. De rechtbank gelastte een onderzoek naar zijn geestvermogens. OPLICHTING. De 52-jarige zaakwaarnemer H. G. te Eindhoven heeft gisteren voor de recht bank te 's-Hertogenbosch terechtgestaan wegens oplichting. Hij zou een request aan den officier van justitie zenden om de opheffing van een faillissement te verkrijgen en had zich hiervoor 25 laten betalen, maar het request niet ver zenden. Het O.M. eischte 6 maanden ge vangenisstraf De rechtbank stemde toe in de door den verdediger, mr. Schip- perijn (die vrijspraak, subs. ontslag van rechtsvervolging pleitte) gevraagde in vrijheidstelling van verdachte. VALSCHE MUNTER1J OF OPLICHTING? Voor de Bossche rechtbank stond gister terecht de 33-jarige fotograaf J. W. uit Eind hoven, aan wien ten laste was gelegd, dat hij einde October 1933 te Eindhoven materiaal tot het vervaardigen van valsche bankbiljet ten van 100 voorhanden had gehad, en wel drie platen van koper, op elke waarvan een fotografische reproductie van de voor zijde van een biljet van honderd gulden. Verdachte ontkende, dat de platen bestemd waren voor de vervaardiging van bankpa pier. Voor welk doel ze aan wel dienden, wilde hij niet zeggen. De recherche had bij een huiszoeking geen ander bezwarend ma teriaal gevonden. Verschillende getuigen werden gehoord. In zijn requisitoir releveerde de officier van justitie twee vergeefsdhe vervolgingen van verd. wegens dergelijke falsificaties en een veroordeeling in België tot vijf jaren gevan genisstraf. Hij eischte een gevangenisstraf van vier jaar. De uitspraak werd bepaald op 19 April, HET DRAMA TE WARMOND. Vandaag werd in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam de zaak behandeld tegen den 62-jarigen gepensionneerden ma joor van de rijksveldwacht T., wonende te Warmond, verdacht van het aan zijn schuld te wijten hebben dat de 22-jarige J. v. d. Wij den zwaar lichamelijk letsel kreeg en het licht zijner beide oogen moet missen. T., een groot liefhebber van jagen en vis schen, merkte op, dat herhaaldelijk zijn fui ken werden gelicht. Om hieraan een einde te maken, had hij een vernuftige installatie be dacht, waaraan op gevaarlijke wijze een ge weer was bevestigd. Conform den eisch van het O. M. had de rechtbank te Utrecht hem veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. De president vroeg verdachte waarom hij in hooger beroep is gegaan, waarop deze antwoordde, dat hem opzet ten laste is ge legd, terwijl hij nooit de bedoeling heeft ge' had iemand te treffen of te verwonden. Als eerste getuige werd het slachtoffer van der Wijden gehoord. President: Ging U met goede bedoelingen de plassen op? Get.: Ja, ik had nooit de bedoeling gehad om verdachtes fuiken te lichten. Het geweer lag niet op de stellage, maar verdachte schoot zelf. Verdachte hield vol niet zelf te hebben ge schoten. Proc.: Waarom hebt U niet met los kruit geschoten? Verd.: Daar zijn de stroopers niet bang voor. "Woensdag vergaderde in het lokaal van den heer Bouwstra de gezamenlijke besturen van de drie alhier bestaande landarbfeidersorganisaties nl. de R. K., de Christelijke en Moderne Bond, met de drie patroonsvereenigingen de L. T. B., de C. B. T. B. en de Neutrale. Aanwezig waren van het hoofdbestuur der arbeidersorganisatie de heeren Dek ker (r.-k.), Stokman (chr.) en v. d. Weele (mod.) Het doel der vergadering was om te komen tot een collectief arbeidscontract. Het vorig jaar is het bestaande con tract verbroken door de patroonsver- eeniging door den slechten toestand in het bedrijf. Dit contract liep tusschen R. K. en Neutr. Patroonsvereeniging en de drie arbeidersbonden, de C. B. T. G. wilde toen geen contract. Het verheugde daarom het bestuur der arbeidersorganisaties dat de C. B. T. B. aan den oproep gevolg heeft gege ven. De voorzitter, de heer v. d. Weele, was van meening dat door den meegevallen steun en de hoogere koolprijzen thans wederom kan worden overgegaan tot een collectief arbeiderscontract. De heer Hoogland (Neutr.) meende dat de toestand voor de patroons absoluut niet is verbeterd. De steun welke is uitgekeerd, is in hoofdzaak reeds verbruikt om oude schulden enz. te betalen. De heer Bijpost (L.T.B.) zeide dat indien de C.B.T.B. niet medewerkt, het contract ab soluut geen zin heeft. De heer Wagenaar (C.B.T.B.) gaf toe, bereid te zijn om een contract te sluiten, doch zeide thans geen beslissing te kunnen nemen. Voor den C.B.T.B. zal er eerstdaags als spreker optreden de heer de Groot. De voorzitter der Chr. Arbeidersorg. De eischen der arb. org. zijn zoo gesteld om in de koolschuur van 6'A tot 6 uur te wer ken en des Zaterdagssmiddags om 3 uur te eindigen. Anders blijft alles onveranderd. Ten slotte werd besloten om eind April wederom te vergaderen, in dien tijd zullen de patroonsvereenigingen met hun leden over iet contract besprekingen houden. Veilingsver. ,tSt. Willebrcrdus". In het lokaal van den heer J. Admiraal werd Woensdagavond de jaarvergadering gehouden van bovengenoemde veieeniging onder voorzitterschap van den heer J. Ad miraal. De heer Stuifbergen had een schrijven in gezonden om aan een uniform gewicht bij hot veilen vast te houden. De voorzitter zei, dat bij geringen aanvoer b.v. in het begin dat een artikel wordt aan gevoerd, bij het pond wordt geveild en later lij grooteren aanvoer per kilo. EHt gebeurt ook op andere veilingen. Besloten wordt dat eventueele verande ring bekend zal worden gemaakt. De secretaris, wees op de verplichting tot veilen in verband met de teeltbeperking. De omzetbelasting zegt, dat ook de aardbeien en meloenen hieronder vallen, niet de to maten. De kooper moet dus 4 pet boven den prijs betalen. Het is gevaarlijk om daarvan uit de hand te koopen. Ter sprake kwam vervolgens contractteelt van dubbele boonen. De voorzitter zei, dat het bestuur hier niet veel voor voelt, daar de vrije handel er door aan banden wordt gelegd. Besloten werd, dat de boonentelers opgave kunnen doen. Wanneer door mislukking der teelt, door ongunstig weer, het gecontrac teerde kwan-um niet geleverd kan worden dan wordt geen schadevergoeding geëischt, De secretaris deed vervolgens nog eenige mededeelingen betreffende aankoop van aarebeienmanden. Voor gebruikte manden wordt gevraagd voor eerste soort 2.65 en voor tweede soort 0.90 per 100 bij een kwantum van 10.000 stuks Voor de nieuwe manden is nog geen prijs bekend. Hierna kwam de vaststelling van de ba lans en winst- en verliesrekening over 1933 aan de orde. De omzet in 1933 is geweest f 74.659.79 tegen ongeveer 1110.000 in 1932. De pro visie voor de' veiling is daardoor gedaald van 5800 in 1932 tot f 4700. Dit is een nadeelig saldo van 892,11. De ontvangsten bedroegen 5888.56, de uitgaven 6275.67. De balans werd goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling art. 11 der statuten. Dit artikel bepaalt de vaststelling van ce hoofdelijke schuld, bijv. bij over lijden. Jaarlijks moet dit bedrag worden vast gesteld. Bij overlijden wordt het bedrag be paald op 50, bij uittreden uit de vereeni- ging op 50 plus 125. Tot lid der finantieele commissie werd' be noemd de heer P. Haanraads. De financieele commissie deelde mede, dat alles in goede orde is bevonden. Na rondvraag met aandrang op ernstige naleving van de bestaande wetten, volgde sluiting. Gisteravond is te Leeuwarden de jaar vergadering der Evangelische Maatschappij ingeleid met een wijdingsavond. DS. J. W. v. REE. Woensdagmiddag is te Apeldoorn in den ouderdom van 44 jaar plotseling overleden ds. J. W. v. Ree, predikant bij de chr. geref. gemeente van Den Haag-West. Ds. v. Ree was aanvankelijk ouderling van de chr. geref. gem. van Rotterdam; op grond van art. 8 der Dordtsche Kerkenorde (singu liere gaven) is hij tot het predikambt toege laten. In 1925 is hij predikant te Schiedam geworden, vervolgens te Barendrecht (1927). In 1933 is hij te Den Haag betoepen. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 April. Oroote Kerk, 10.30 uur, ds. Deetman. Waakt en Bidt, Donderdag 12 April, 8 uur, bijbellezing, ds. Warners. Kapelkerk, 10 uur, ds. Warners; 6 uur, ds. Krijger, van Beverwijk. Rem. Oeref. Gemeente, 10.30 uur, ds. A. H. Haentjens, van Haarlem. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper GerefKerk, 10 uur en 5 uur, ds. van Meijenfeldt. dierst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 uur en 4.30 uur en Woensdagavond, 8 uur, dienst. Vrij Ev. Gem., Lindenlaan 117, 10.15 uur en 7 uur, ds. Ruys; 2 uur, Zondagsschool. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, doop, ds. Bloem hof! BERGEN, 's av. 7 uur, ds. v. d. Kieboom (zang mej. Langeve'd). Ger. kerk aan de Dr. van Peltlaan, 10 uur, H. avondmaal, ds. Bakker, 5 uur, hulp prediker J. H. Slager. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. J. W. Swaan, van IJmuiden. EGMOND AAN ZEÈ, 7 uur n.m. ds. Roobol. Ger. kerk, 10 uur en 4.30 uur, preeklezen. Oud kath. kerk, 8 uur, vroegdienst, 10 uur, laatdienst, 7 uur, Vesper. EGMOND-BINNEN, 10.15 u., ds. Nobel. GROOTSCHERMER, geen dienst. HEILOO, 10 uur, mej. ds. Thomsen. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, aan de Kerklaan, 10 uur, ds. W. E. Gravemeijer, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, geen dienst. LIMMEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OTERLEEK, 2 uur, ds. Warners. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. van Dijk. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, n.m. 2 uur, ds. P. B. Gijzel, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. Evangelisatiegebouw Sedeur, i0 uur, de heer Frankema, van Amsterdam; 11.40 uur, Zondagsschool. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, 7 uur, H. avondmaal, ds. Bloemhof. WINKEL, 3 uur, ds. Ruys. ZUIDSCHARWOUDE, geen dienst. Leger des Heils, Limmerhoek 40. 7.30 uur, bidstond, 10 uur, heiligings- dienst, 4 uur, verblijdingssamenkomst, 8 uur, verlossingsbijeenkomst. Donderdag 12 April, 8 uur, heiligings- dienst. WATERLER VREDESPRIJS Toegekend aan afd. Nederland Wereldbond voor internationale vriendschap door de kerken. De Carnegie-Stichting te Den Haag heeft den Waterlei vedesprijs voor 1934 ten be drage van 25000 toegekend aan de afdee- ling „Nederl'-nd" van den wereldbond voor internationale vriendschap door de kerken, op grond van haar verd.ensten om door inniger contact der kerken het vredeswerk te be vorderen.. Wanneer gij 's morgens bij het opstaan gekweld wordt door pijn in uw rug welke onuitstaanbaar is bij bukken, bij de geringste inspanning en die u steeds ondragelijke last veroorzaakt bij uw dagelijkscb werk, toont dit aan, dat de .onzuiverheden niet voldoende uit uw bloed gefiltreerd worden. Vooral ook als zich daarnevens verschijnselen vertoo- nen als voortdurende hoofdpijn, duize ligheid, wallen onder de oogen, een afge» mat gevoel ,enz. De organen, wier taak het is om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende aivalstoffen, werken traag of zijn verzwakt, en verwaarloo- zing van deze verschijnselen kan voeren tot zeer ongewenschte verwikkelingen. Komt uw organen te hulp bij de eerste waarschuwende kenteekenen, dat zij niet in orde zijn Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal middel voor bovengenoemde kwalen. Zij zijn wetenschappelijk samen gesteld en beoogen slechts één doel: het opwekken tot gezonde werking der orga nen, die zorg dragen dat uw bloed voort durend goed gefiltreerd wordt en die de onzuiverheden eruit afvoeren. En dat zij inderdaad volkomen voldoen aan de er aan gestelde verwachtingen, toonen de duizenden getuigschriften uit alle deelen der wereld van dankbare personen, die hun gezondheid herkregen met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f a f 1.f 1.75 en f 3.p. doos, omzetbelasting inbegrepen. Let vooral op den juistennaam MET ZIJN FIETS TE WATER GERAAKT. De 12-jarige H. Lenaers uit Mierlo (L.) is, toen hij met zijn fiets een der kanaalbrugge tjes passeerde, komen te vallen en in het wa ter geraakt. E>e ijlings toegesnelde omwonen den slaagden er niet in den jongen te redden. Het lijk van den knaap is eenige uren later gevonden. DE BLOEMBOLLEN. Het zonnige weer tijdens Paschen en de daarop volgende dagen heeft ondanks den kouden wind een gunstigen invloed gehad op de bloembollenvelden. De crocussen zijn al met recht een lust voor de oogen. De narcissen gaan flink vooruit, enkele vroege soorten bloeien reeds. Het is te verwachten, dat de hyacin then a.s. Zondag op verschillende plaat sen reeds zullen bloeien. Svilla's en Blauwe Druifjes staan vol op in bloei. Ofschoon dus nog wat vroeg kan men toch a.s. Zondag reeds op vele plaatsen bloemen zien. BOTERNOTEERING. De Leeuwarder boternoteering is steld op 44 cent per kilo. vastge- Fietsrijder door vrachtauto overreden en gedood. Te Zundert is een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Een drietal wielrijders, dat in een le vendig gesprek gewikkeld was, kwam de Prinsenstraat uitrijden, waardoor zij ver moedelijk te laat den zwaren vrachtauto van de firma Aarden uit Zevenbergen opmerk ten, welke uit de richting Sprundel naderde. De chauffeur van dezen auto trachtte nog 'n aanrijding te voorkomen, doch kon niet ver hinderen, dat de wielrijder J. Donkers onder het voertuig terecht kwam. „Eerst nadat de auto was opgevijzeld, kon de ongelul '.me worden bevrijd. In hopeloozen toestand werd het slachtoffer een nabijgelegen woning bin nengedragen, waar hij binnen weinige oogenblikken aan zijn verwondingen is be zweken. Woeste rijder gepakt. De politie te Maastricht heeft aangehou den een bewoner van Nieuwenhagen, be stuurder van den auto, die Vrijdagavond op den Tongerschenweg 'n man heeft overrede-v Hij heeft bekend dien avond op bedoelden weg te hebben gereden, dronken te zijn ge weest en een slag te hebben gehoord. Door auto gedood. Te Westerbroek (Gron.) is de 69-jarige we duwe Lüben, die plotseling den Groninger straatweg overstak, door een taxi gegrepen en gedood. Twee branden te Someren. Gister is de Iimonadefabriek van de firma T. H. Hilverda nabij Sluis 11 te Someren (N.B.) totaal afgebrand. De geheele inven taris, alsmede de machinerieën werd een prooi der vlammen. Aan den Dertienschen Dijk onder de zelf de gemeente is voorts de boerderij van A Vereyken totaal afgebrand. Een aantal land bouwgereedschappen, alsmede de inboedel, ging verloren. Vier varkens kwamen in de vlammen om. Een verdacht geval; vuur in een luidspreker. Tijdens afwezigheid der bewoners bleek Woensdagavond omstreeks kwart voor twaalf door onopgehelderde oorzaak brand ont staan te zijn in de woning van den chauffeur Willems, aan de Kempensche baan te Tongei- re. De buren, de familie Verhoeven, bemerk ten het eerst een verdachte brandlucht en waarschuwden de brandweer. Men drong de woning binnen, waar bleek, dat de haard van het vuur zich bevond in een luidspreker die was ingebouwd boven de schuifdeuren van de suite. Het radiotoestel was echter niet iu de woning aanwezig. Nadat de brandweer het vuur tot enkele kamers had weten te beperken, stelde de po litie, wie het geval verdacht voorkwam, een nader onderzoek in Hierbij bleek, volgens het Hbld, dat het laatst in de woning was ge-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9