DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het ontwapeningsvraagstuk wordt interessant De moord op den kasteelheer. Kamer-Orkest. fllkm. Kamermnziek-Vereeniging. DE RAMP AAN DE TA-FJORD. No. 83 Maandag 9 April 1934 136e Jaargang Preventieve Sanctieregeling in hei wapeningsprobleem. Duitschland's houding. Buitenland. Nog geen licht in het opzienbarende proces te Schweinfurth. HET VERVOLG. Vreeselijke tooneelen. Alom duisternis. FRANSCHE AMBTENAREN PROTESTEEREN. Tegen bezuinigingen. Botsingen in Diedenhoven. Groote betoogingen op komst? Waf vandaag de aandacht treki.,,} Schouwburg „Harmonie". Dinsdag 10 April 1934, 8 uur Leider: THEO v. d. PAS. TEGEN SEXUEELE VOORLICHTING. Hevige gevechten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. tBS PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen Het ontwapeningsprobleem wordt thans weer interessant, omdat in den loop van de maand Maart Duitschland zich meer dan ooit geïsoleerd zag inzake zijn bewapenings plannen. Hetgeen uit Parijs wordt gemeld omtrent het antwoord van Frankrijk op de Britsche nota, waarin nadere inlichtingen werden ge vraagd over de Fransche wenschen inzake eventueele waarborgen betreffende de uitvoe ring van de te sluiten wapeningsconventie, wijst op een aanmerkelijke toenadering tus schen de Fransche en Britsche standpunten, die neigen naar het Italiaansche standpunt als het gemiddelde aanvaardbare. Dit behels de, zooals men zich zal herinneren, het voor stel tot stabilisatie van de bewapening der zwaargewapende mogendheden, en defensie ve bewapening van Duitschland. Tot dusver handhaafde Frankrijk de stel ling, dat elke herbewapening van Duitsch land ontoelaatbaar was, als in strijd met de bestaande verdragen. Intusschen is deze herbewapening tot ze kere hoogte, een (zonder oorlogsgeweld) niet te herroepen f^it geworden, met welke reali teit nu eenmaal rekening moet worden gehou den. De belangrijke evolutie, welke thans in het bewapeningsvraagstuk plaats heeft, wijst erop, dat Frankrijk het tot dusver gehand haafde standpunt wil loslaten en feitelijk art. 8 van het convenant van den Volken bond tijdelijk wil opschorten door een andere grerts goed te keuren van de Duitsche wape ning als bij het vredesverdrag was gesteld, onder voorwaarde echter, dat de andere mo gendheden, en dan speciaal Engeland, zich verplichten over te gaan tot nader te regelen sancties, in het geval, dat Duitschland de vrijwillig aanvaarde conventie blijkens bij de controle opgedane ervaringen overtreedt en zich sterker bewapent, dan was overeengeko men. De bedoeling is dus een preventieve sanc beregeling tot stand te brengen. Hierin ligt ongetwijfeld een gezonde ge dachte, gebaseerd op het axioma, dat het be ter is te voorkomen, dan te genezen. Over de nadere uitwerking van dezen opzet zullen in de eerstvolgende weken tusschen de verschil lende betrokken mogendheden diplomatieke besprekingen worden gevoerd, waartoe de aanwezigheid van den Italiaanschen onder minister Suvich te Londen al dadelijk een goede gelegenheid biedt. Daarbij zal het van belang zijn, in hoeverre aandacht wordt ge wijd aan de kwestie, dat tenslotte ook de me dewerking van Duitschland moet worden ver kregen, wil men werkelijk tot een ontspan ning komen, welke noodig is om te geraken tot gemeenschappelijken arbeid te Geneve. Het wantrouwen, gewekt door de Duitsche bewapening, heeft als natuurlijke reactie ge leid tot toenadering tusschen Parijs, Londen en Rome, welke zich steeds duidelijker accen tueert. Voorzoover uit de betreffende berich ten valt af te leiden, is thans een sanctierege ling in voorbereiding, welke eenzijdig gericht is tegen een eventueele Duitsche overtreding van de conventie. Dientengevolge ontstaat de mogelijkheid, dat Berlijn daarin een voort zetting zal zien van het streven om Duitsch land in een uitzonderingspositie te houden, zij het dan ook, dat men het tegemoet komt door de sanctionneering van zijn defensieve bewapening. De kans, dat de nieuwe politieke figuur, welke in wording is, tot stand komt, zou waarschijnlijk grooter worden, indien men de bewoordingen van de preventieve sanctieregeling a'dus kiest, dat daarin het beginsel der wederkeerigheid wordt vastge legd. D.w.z., dat de vast te stellen sancties ook in werking zullen treden, indien mocht blijken, dat een ander land als Duitschland de conventie schendt. De vastlegging van een dergelijke wederkeerigheid zou eiken grond voor bezwaren van Duitsche zijde tegen de thans in het oog gevatte oplossing moeten doen verdwijnen. Wellicht dat de nadere be sprekingen hieromtrent meer licht zullen brengen, aldus het Hbld. Zoodra Frankrijk thans in een nadere nota zijn concrete wenschen zal hebben toegelicht over de draagwijdte der vast te stellen sanc ties, zal kunnen blijken, tot hoever Groot- Brittannië wil gaan in het aanvaarden van boven die van Locarno uitgaande verplich tingen. De jongste gebeurtenissen in Duitsch land (verhooging vooral der militaire be grootingen óók voor luchtvaart en marine, waardoor meer rechtstreeks de Britsche vei ligheid in het gedrang kan komen) hebben onloochenbaar de Britsche openbare mee ning toegankelijker gemaakt voor het Fran sche streven naar grooter beveiliging. Zon der dat men zich wil vastleggen op grootere algemeene verplichtingen, neemt toch de overtuiging toe. dat een regionaal waarborg- pact voor de uitvoering van een wapenings conventie thans moeilijk is te verwerpen en dat Engeland de verantwoordelijkheid voor zulk een verweking onder de bestaande om standigheden niet op zich kan nemen. Veel zal er nu van afhangen, tot hoever Frankrijk zal meenen te kunnen gaan in het gebruik maken van deze grootere bereidwil ligheid van Britsche zijde om tot een groo tere solidariteit te komen als een krachtig preventief middel tot voorkoming van oor logsgevaar. Te vérgaande Fransche eischen zouden hetgeen thans in dit opzicht reeds verkregen is, ernstig kunnen bedreigen. i Zaterdag is het geruchtmakende proces te Schweinfurth (Dtl.), inzake den moord op den kasteelheer, kapitein Werther, voortgezel Naar men weet werd kapitein Werther in den nacht op 1 December 1932 op zijn bed met een revolver vermoord. Zijn vrouw, ge boren barones von Walterhausen aan w!e het kasteel Walterhausen eigenlijk behoorde werd door 5 kogels gewond. De chauffeur Liebig werd eerst als verdacht van den moord in hechtenis genomen, later ook me vrouw Werther. Daar het bewijs niet te le veren was, werden beiden weer in vrijheid gesteld, doch thans staat Liebig in laatste in stantie voor het hof van gezworenen te Schweinfurth terecht. De eerste getuige was Zaterdag professor Hartig, die het lijk van kapitein Werther had geschouwd. Get. verklaarde, dat WeTther zoo goed als zeker door een op korten af stand gelosten kogel was gedood. Zelfmoord was niet geheel uitgesloten, doch dan zou Werther links geweest moeten zijn, en dit bleek niet uit de ontwikkeling der spieren, terwijl ook nooit iemand dat gemerkt had. Tezamen met een anderen arts had getuigt mevr. Werther destijds in de gevangenis be zocht. Zij maakte een zeer rustigen indruk, en getuige had geen enkele aanwijzing ge vonden dat mevr Werther aan morfine of andere bedwelmende middelen verslaafd zou zijn. Ook had hij niets van hysterie bespeurd. Belangrijke getuigenis. Zeer belangrijk was de verklar ing van den tweeden getuige van Zaterdag prof H. Fi- scher van de universiteit te Würzburg. Deze had vastgesteld, dat het monteurscostuum van verdachte Liebig geen enkel spoor van bloed vertoonde. Naar getuige's meening was mevrouw Werther door 5 schoten ge troffen, 3 looden kogels uit een Amerikaanscii pistool van kapitein Werther en 2 stalen ko gels uit een andere revolver van klein kaliber. De volgende getuige, prof. Reinhart, had mevrouw Werther geestelijk onderzocht. Hij had geen verschijnselen van hysterie gevon den, zij had integendeel een rustig karakter. De verdediger van Liebig, dr. Deeg: Dat klopt anders niet met de feiten. Mevr. Wer ther had 'n 65-jarig keukenmeisje, dat al haar spaarpenningen, in totaal 200 marx, aan 't gezin had geleend en van haar laatste penningen eten had gekocht, maar mevr. Werther sprak over haar als: „dat oude wijf". En bovendien heeft mevr. Werther aan een jongeman, die in de omgeving rond zwierf, haar hand en haar kasteel beloofd als hij haar man wilde vermoorden. Na het hooren van prof. Reinhart werd gepauseerd. Na de pauze werd de kapitein der politie, Fischer, gehoord, die een onderzoek naar de gebruikte wapens had ingesteld. Het be langrijkste punt zijner verklaringen was, dat Liebig's pistolen in den nacht van den moord gebruikt waren. Op een vraag van dr. Deeg zeide getuige, dat het zeer opvallend wa3, dat van de op een afstand van 20 Meter op mevr. Werther geloste schoten er niet één ge mist had, terwijl de verwondingen geen van alle levensgevaarlijk waren. Hierna werd een 20-jarige kleermakersbe- diende, Jager geheeten, gehoord. Getuige was langen tijd met verdachte bevriend ge weest. Hij had, zoo verklaarde hij, Liebig niet steeds geloofd. Het was hem opgevallen, dat Liebig zooveel geld uitgaf en steeds zoo goed gekleed was. Getuige had dan ook gedacht, dat Liebig andere inkomsten dan zijn salaris had. Ruzies, die getuige met Liebig had ge had, weet hij aan jalouzie van Liebig. Getui ge verklaarde verder, dat Liebig vaak des avonds, als hij uitgegaan was, het licht in zijn kamer liet branden om zijn meester te laten denken dat hij thuis was. In den nacht op 16 October 1932 was er in het kasteel ingebroken. Getuige had dien nacht twee stangen tegen de poort zien staan, die echter te zwak waren om ermede op de poort te klimmen. Op de vraag van den president, of hij Lie big tot zulk een weerzinwekkende daad a:s dezen moord in staat achtte zeide getuige: Soms was Liebig een heel goed mensch, soms ook het omgekeerde. Hij was leugenach tig, grof en wreed. Liebig had getuige's vader bij den kasteel heer zwart gemaakt, door hem (get.) en zijn vader de schuld te geven als Liebig er met den auto vandoor ging. Wat betreft de eerste inbraak op het kasteel had getuige eens ge zegd, dat men den dief op 't kasteel zelve meest zoeken. Hij had daarbij op Liebig ge doeld, daar deze een vriend had beschuldigd. Na vragen van den verdediger, kon getuige niet ten volle zijn verklaringen handhaven; b.v. niet over de autotochten. Ook over het bovenmatig uitgeven van geld door Liebig kon getuige geen nauwkeurige mededeeling doen. S.A.-leider getuigt. De volgende getuige was de schoenmaker Steinbruck, die te Königshofen leider is van een S.A.-afdeeling. Deze getuige had indertijd het O.M. me degedeeld, dat Liebig niet te vertrouwen wa3. Getuige verklaarde dit thans nader. Liebig had bewezen een verrader te zijn. De mede deeling aan het O.M. had getuige eigener beweging gedaan. Dat hij op den dag dat hij den brief verzond bezoek had gehad van me vrouw Werther, was toeval geweest. Verdachte Liebig verdedigde zich hierna tegen de gedane beschuldigingen. Heden zal het Hof te Waltershausen een onderzoek ter plaatse instellen. De ramp, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het gebied bij het Tafjord heeft geteisterd, is de grootste catastrofe, die Noor wegen sedert 1905 heeft medegemaakt. Om vangrijke hulp- en reddingsmaatregelen zijn genomen, zoowel van overheidswege als op particulier initiatief. Onder de 40 dooden zijn 11 mannen, 12 vrouwen en 17 kinderen. Het Tafjord 'behoort tot de heerlijkste na tuurmonumenten van de Noorsche westkust. Bijna loodrecht rijzen aa:t beide zijden van het fjord de rotswanden op. Degenen, die de ramp hebben overleefd, vertellen, dat zij 's nachts te ongeveer 3 uur door een ontzettend lawaai werden gewekt. Voor men wist, wat er eigenlijk gebeurde, rolde de eerste golf aan, die nauwelijks schade aanrichtte. Eerst de beide volgende vloedgolven hadden de verschrikkelijke ca tastrofe ten gevolge, doordat zij ver bet land in spoelden en alles menschen, booten, huizen op hun weg meesleurden. De streek gelijkt een ruïne. Ongeveer dertig ge bouwen zijn door de vloedgolven vernield. De lijken van de slachtoffers zijn door het water in het fjord gesleurd, zoodat het ber gen met groote moeilijkheden gepaard gaat. Over de ramp in het Tafjord wórdt nog bericht, dat er volkomen duisternis heerschte, toen de catastrophe plaats vond. Toen de vloedgolven de eiectrische lichtleidingen be reikten, sprongen eiectrische vlammen uit, die de plaats des onheils een oogenbiik in hel licht zetten. De bevolking van Tafjord had reeds altijd gevreesd, dat het rotsblok zou kunnen neerstorten Ook de plaatsen Silte. Uri en Nerhus zijn geteisterd door den vloedgolf, die alle aan de kust liggende gebouwen met den grond gelijk maakte. Te Nerhu„ zijn twee woon huizen weggespoeld, welker bewoners zich in veiligheid konden stellen. In Tafjord zijn vele menschen samengestroomd, om bij het reddingswerk behulpzaam te zijn. Het is nog met vast te stellen, hoevee! menschen door de golven in het fjord zijn gesleurd of hoeveel er nog onder de puinhoopen liggen. Enorme schade. De plaatselijke overheid schat de schade, die aangericht is in den Ta- Fjord aan 6chepen en gebouwen op 50.000 kronen. In dit bedrag is niet in begrepen de groote schaden aan wouden en akkers. De rots, die het ongeluk ver oorzaakt heeft, was 400 M. hoog en 200 M. breed en daar de fjord zeer diep, maar slechts 600 M. breed is, moesten de gevolgen van het neerstorten wel ge weldig zijn. Bejaarde lieden had len reeds lang geldeden voorspeld, dat de rots op een goeden dag in zee zo- stor ten. Tot dusverre is men er in geslaagd 5 lijken te bergen. Men heeft geen hoop nog meer omgekomenen te kunnen ber gen, daar de fjord volkomen verslijkt is. Het geheele gebied naar de zeezijde toe is als leeggemaaid. Alle boomen en ge bouwen zijn verdwenen. Waar is 2000 K.G. dynamiet? Bij de bergstorting in de Ta-fjord is naar schatting een rotsmassa van 7 mil- lioen M3 gesteente in het water gestort. Het aantal dooden is inmiddels gestegen tot 41. De bevolking maakt zich opnieuw ernstig ongerust aangezien 2000 K.G. dy namiet, dat in een door den vloedgolf vernielde loods lag opgeslagen, is ver dwenen. Ondanks ijverig zoeken is men er niet in geslaagd, ook slechts een gedeelte van de springstof te vinden. De nationale raad van de afgemeene orga nisatie van ambtenaren heeft Zaterdagavond een resolutie aangenomen, waarin wordt ge constateerd dat de bezuinigingsmaatregelen der regeering den toestand der ambtenaren op ieder gebied aanzienlijk treffen en dat de bezuinigingen bij alle autoriteiten zullen lei den tot een volkomen stopzetting der promo tie en benoemingen. De nationale Raad daar entegen heeft besloten de campagne tegen de belastingontduiking te verscherpen en het be stuur op te dragen in samenwerking met het kartel van employe's in overheidsdienst alle maatregelen voor te bereiden, ook die voor een directe actie, welke er op berekend zijn den onwil van alle ambtenaren tot uitdrukking te brengen. Aangezien de nationale raad, aldus wordt in de resolutie verder verklaard, er van over tuigd is, dat de deflatiepolitiek d°r regeering zal leiden tot nieuwe salaris- en loonsver minderingen en te verscherping van de crisis, verklaart hij zich accoord met de onder lei ding van het algemeene vakverband van den arbeid besloten actie, welke ten doel heeft de verlammende uitwerking der deflatiepolitiek een ha'+ toe te roepen en in het belang van alle arbeiders een werkelijke vernieuwing van het bedrijfsleven te bevorderen. Gisteren is het tot bloedige incidenten ge komen in Diedenhoven, alwaar een anti-fas cistische demonstratie zou worden gehouden. Ter voorkoming van botsingen had de politie uitgebreide maatregelen genomen. Uit de om geving in gesloten groepen oprukkende betoo- gers, hoofdzakeli'k communisten, werden op gevangen en verspreid. Om 14 uur waren reeds 20O manifestanten in arrest gesteld en ondergebracht in de artilleriekazerne. Velen bicken gewapend te zijn. Toen eenige betoo gers trachtten enkele arrestanten uit handen der politie te bevrijden, loste de politie scho ten in de lucht en, toen dat niet hielp rukte bereden politie op. Bij de ontstane botsingen werden 2 agenten en verscheidene betoogers gekwetst. Twee gewonden moesten met vrij ernstige kwetsuren in het ziekenhuis worden opgenomen. „Le Jour" meldt uit Cherbourg, dat al daar sedert eenigen tijd wordt gesproken over revolutionnaire betoogingen, welke op 20 April a.s. te Parijs zouden worden ge houden. De zegsman van het blad verklaart, te hebben vernomen dat alle links georiën teerde organisaties reeds instructies hebben gekregen en maatregelen hebben genomen voor deze betooging, die onder de leuze van anti-fascistische demonstratie gehouden zou moeten worden. Er zouden reeds onderhan delingen worden gevoerd tusschen de verte genwoordigers van de socialistische en de communistische vakbonden. RELLETJES IN BELGIE. Politieke ongeregeldheden. Dinaso's hadden Zaterdagavond een vergadering belegd in een particuliere woning te St. Marienburg Politieke te genstanders. n.i leden van de socialis tische liga, die hiervan op de hoogte kwamen, bestormden het huis, drongen er binnen en sloegen alle meubelen ka pot. Zij kwamen in een hevig geverht met de Dinaso's-, waarbij revolverschoten knalden Een der indringers, een dok werker, werd door een kogel in de lon gen gètroffen en in bedenke! ijken toe stand naar het ziekenhuis overgebracht Fen der Dinaso's werd ernstig aan het hcofd .gewond. De Dinaso's zagen zich genoodzaakt Het ontwapeningsvraagstuk wordt interessant. (Dag. Overzicht). De ramp in de Noorsche Ta-fjord. (Buitenland). Fransche ambtenaren proteetee- ren. (Buitenland). Spoorweg-ongeluk in Brazilië. (Buitenland). Echtelijk drama te Maastricht. (Binnenland). Door het gebruik van vergiftige medicijnen is te Almelo een kind ge storven. (Binnenland). Verschillende branden. (Binnen land). Groote brand te Nieuwe Niedorp. (Stad en omgeving). Holland wint den voetbalwedstrijd tegen Ierland. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten). door een achterdeur het belegerde en bezette huis te ontruimen, terwijl de aanvallers van hun kant eveneens den aftocht bliezen. Politie en het parket uit Antwerpen stellen ter plaatse een on derzoek in. Bij de inwijding van het lokaal van het nationale legioen (fascisten) aan den Antwerpschen Steenweg werd een fiet ser van het nationale legioen door com munisten aangevallen en tegen den grond geslagen. Hij sprong nog overeind en bracht een zijner aanvallers een dolk stoot toe. De communist werd in uiterst zorgwekkenden toestand opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. De fascist werd aangehouden. DUITSCHE JEUGDLEIDER SPREEKT. Tegen katholieke jeugd. Ter gelegenheid van de opening van een drijvende jeugdherberg te Hamburg heeft de Rijksleider voor de jeugd, Bal- dur v. Schirach, een toespraak gehou den, waarin hij o.m. heeft verklaard, dat de Hitlerjeugd 80 van de Duitsche arbeidersjeugd in haar rijen heeft, deze Hitlerjeugd is er trotsch op, dat zij „Bond van Duitsche arbeidersjeugd" is. Er zijn evenwel nog kleine jeugdgroe pen, die voor zich aanspraak willen ma ken op bizondere rechten, er is nog een blok van confessioreele jeugd, dat be weert dit bizondere recht noodig te heb ben voor de vervulling van haar bizon dere taak. Wij bestrijden dat. Wij erken nen geen bizonder recht, in het jonge Duitschland bestaat slechts één recht, het recht van den staat. GROOTE BOSCHBRAND BIJ BERLIJN. Gistermiddag heeft een groote bosch- brand bij Frohman aan de Jaegerstieg te Berlijn 25.000 a 30.000 vierkante meter 120 150-jarig sparrenbosch vernield. Toen de brandweer kort na het uit breken van den brand gistermiddag te gen 2 uur arriveerde, stond het dichte hakhout in volle vlam. Met razende snel heid greep het vuur om zich heen en ondanks het snelle ingrijpen breidde het zich steeds uit. De geheele omgeving was spoedig in een dichten rook gehuld. Met behulp van S. A.-troepen ging men het vuur systematisch te lijf en tegen half vier was men den brand meester. Zaterdag hebben ouders van kinderen op den leerplichtige leefdtijd een protest-betoo ging gehouden tegen het voornemen van den Mexicaanschen minister van onderwijs tot het invoeren van het geven van voorlichting op sexueel gebied op de Mexicaansche scho len, te Mexico-City. Tijdens de betooging kwam het tot ernstige botsingen, waarbij de politie met de blanke sabel optrad tegen de betoogers, die werden gesteund door stu denten en de politie met een hagel van stee- nen ontvingen. Zeventig mannen en vrou wen werden gewond. De politie arresteerd" 7 vrouwen en 14 mannen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2