honig s bouillonblokjes thans 6 voor lOct £attd* en JaittBouio Üaatste betichten £uchtoaact Jiacktbecichten CORRESPONDENTIE. P. R. alhier. Ingezonden stukken op rijm of op muziek gezet worden nooit opgenomen. Probeert u het eens met ge woon proza. Red. Alkm. Crt. jBucgediike SUutd NOORDSCHARWOUDE. HEERHUGOWAARD. PETTEN. ZWAAG. URSEM. HENSBROEK. 'Vrijdagavond geraakte het zeven jarig zoontje van den heer Koning al hier, door het plotseling achteruit den weg oversteken tegen een motorrijder. Daar deze een kalmen gang had kwam de jongen er met enkele hoofdwonden af. Hij maakt het tot op heden goed. Den motorrijder, de heer R. alhier, treft geen schuld. ZIJPE. SCHAGERBRUG. LANGENDIJK. WERVERSHOOF. 'Het tweejarig dochtertje van den heer G S. alhier is spelenderwijs te water ge raakt en verdronken. HEILOO. ZUIDSCHARWÓUDE. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR WEST-FRIESLAND. RUNDVEEFOKVEREENIGING „WIERINGERWAARD". DL POSTVLUCHTEN OP INDIE. heer de Moei, de talrijke aanwezigen van harte welkom en gaf in korte trekken een overzicht van de moeilijkheden, maar daar naast ook van de prettige momenten, welke de vereeniging zooal meegemaakt had. Na dat nog de heer Raat een en ander vertelde over het doel van de vereeniging en namens de leden en donaters een vaandel aan het be stuur had aangeboden, welke onder dankzeg' ging werd aanvaard, ging het doek op en ving de proloog van „De ring van Koning Oefah" aan. Als fantasie-kinder-operette mag de inhouc geslaagd genoemd worden, aan de uitwer king er van mankeerde nog al iets. Want hoewel de decors goed verzorgd waren, liet vooral de grimeering van de kaf fers veel te wenschen over. Het was werke lijk een onappetijtelijk gezicht de vele witte plekken, waarmee de nikkertjes tegen hun wil tot ware parodiën van negers geworden wa ren. Verder zouden we den schrijver, tevens regisseur, in overweging willen geven, bi; een volgenden keer ervoor te zorgen, dat de vaak pijnlijke actielooze gedeelten uit deze operette vermeden werden. Het spijt ons, maar de zang, hoe primiti, ook in elkaar gezet, kon evenmin onze goed keuring wegdragen. Zooals reeds gezegd, de inhoud is daar te aardig voor. Hoezeer we de goede bedoeling van de ver eeniging S. I. S. op prijs stellen, het vak: daarom nog niet goed te praten, dat een „kinder"-operette om half elf met het eerste bedrijf na den proloog begint. Getuige het enthousiaste applaus waren de vele ouders zeer tevreden met het resultaat van de verrichtingen van hun respectievelijke kinderen. GEBOREN: Theodora Johanna, d. van Machiel Schnei- der en Catharina Heesbeen. Elisabeth Maria, d. van Johannes Bakker en Clara Sengers. Nicolaas Arie, z. van Nicolaas Lindemans en Trijntje de Jong. OVERLEDEN: Trijntje van Leijem wed. Jacob Helder 68 jaar. Herman du Crocq 6 jaar. Elisa beth Maria Bakker 7 uur. Pieter Olij 86 jaar. Aafje Hancen wed. Matthijs Gui- king 89 jaar. Jan Verweij 53 jaar. !fieovmciaa£ 'flieuws Het 25-jarig bestaan van de Coöp. Boe renleenbank dat wegens omstandigheden niet herdacht kon worden op 26 Maart j.1. zal in de te houden jaarvergadering gevierd wor den. Als secretaris-penningmeester van den Noordscharwouder polder is benoemd de heer F. Moeijes te Oudkarspel. Uit de organisatiën van de moderne ar beidersbeweging is een cultureele raad sa mengesteld, welke zich o.m. ten doel stelt tooneelavonden e d. te organist-eren. Besloten werd hiervoor een spaarfonds te vormen. 'Zaterdag zou do Vrije groep een ver gadering houden waar als spreker zou optreden de heer P. Dekker en welke bij- ee Jcomet opgeluisterd zou worden door den heer Daan Pool en Tommy Bouman. Waar echter door omstandigheden, welke echter niet nader aangeduid wer den, kon de spreker echter niet optre den zooals de voorzitter mededeelde, zoo- da i wij dan ook direct het duo Daan en Tommy voor het voetlicht kregen, welk tweetal op schitterende wijze den ge- heelen avond voor hunne rekening namen. .Veel succes oogstten zij met de twee persoons revue en met Gas. Al met al was het een genoeglijke avond, ofschoon hij niet aan het voorop gezette doel n.1. propaganda voor de Vrije groep beantwoordde. 'Alhier werd een avondoefening ge houden met de reddingsboot voorname lijk ten doel hebbende de nieuwe elec- trodynamische schijnwerper te beproe ven. Wij vernamen van een deskundige dat het nieuwe instrument ten volle aan de gestelde eischen voldeed. Zelfs op een afstand van 800 M. uit de wal had men nog voldoende profijt van den schijnwerper. omzet aan de veiling „Bangert en omstreken" heeft over de eerste drie maanden van dit jaar 68000 bedragen, tegen ruim 30 000 in het eerste kwar taal van 1933. Deze aanzienlijke stijging is deels ver oorzaakt door de betere prijzen voor groenten die in overeenkomende periode van het vorig jaar nagenoeg waardeloos waren, anderdeels doordat er veel meer fruit is aangevoerd. ÏÏt *2? WOrdt er £ewerkt aan de duikers Ja-n ?ennSe beteekenis is. De weo- i a^erw' zJ}n,aan het profiel van den Onï a a h'1 bakenen van de fietspaden ?an Hpp fanaal weg (vanaf den ingang Men vnprf1JalSlS r?ahVeR) WOrdt druk gewerk; „n lv? ^1,e4 dagen zand aan om den weg a lbr,en£en. terwijl de boven- r>p^nrra,y fi^beele lengte in afwerking is. beeft mr> w?rdt "/ooi van lijn en ruim, men heeft moeite de oude Verschuier we? (feitelijk D^antfnff n?^pC ^rkennen. De nieuwe aan- Cu*™* geeit een s w.m„, - €en lengte van pl.m. iLon u (v,an ESmond tot het N.H. naai) is alles leven en bedrijvigheid. Ka- Bij den kolenhandelaar P. Borst al hier is een groote hoeveelheid wasch- goed, welke nabij de woning te drogen hing, ontvreemd. 'De weg langs de oostzijde van de Grootesloot vanaf Schagerbrug tot St Maartensbrug zal in verband met het stofvrijmaken van dien weg met in gang van Maandag 9 April 1934 's mor gens 6 uur tot nadere aankondiging voor het doorgaand verkeer worden afgeslo ten. Bij ministeriëele beschikking is aan het bestuur van de afd. „Zijpe" van de Holl. Maatschappij van Landbouw vergunning verleend tot het aanleggen en houden van een verloting ter gelegenheid van de in September a.s. alhier te houden landbouw tentoonstelling en paardenmarkt. In een alhier gehouden bestuurs-verga- dvring van de vereeniging „Algemeen Be lang werd o.m. geconstateerd dat de on langs gehouden huisvlijt- en floraliatentoon- stelling een voordeelig saldo heeft opgele verd. Waar genoemde tentoonstelling zoo bui tengewoon is geslaagd werd besloten t.z.t. wederom een soortgelijke tentoonstelling te organiseeren. 'Den 11 April wordt voor een groot aantal arbeiders van Langendijk de werkverschaffing in de Wieringermeer stop gezet. Men deelt ons echter mede, dat er een "25-tal zullen worden geplaatst bij het Staatsboschbeheer te Schoorl. Voor de Langendijker gemeenten heeft dit zijn voordeelige zijde, daar nu geen vervoerkosten moeten worden betaald, die voor het werk in de Wieringermeer bijzonder hoog liepen. Aan de gemeentelijke werkverschaffing wordt nog met een 100 man gewerkt, 't Is druk, want men pakt alles gelijk aan. Er wordt aan den Zeeweg over iy% kilometer smalspoor met een 3-tal treinen zand aan gevoerd en men is vanaf Egmond tot de Hoe- vervaart met het in profiel brengen al een stuk op weg. Het heien aan de Hoevervaart is gedaan en dat was een karwei van beteeke nis. De brug over de Hoevervaart wordt van breede en hooge afmetingen en er zal heel wat zand noodig zijn om de kluft aan te vul- In het lokaal van den heer P. Kramer alhier werd een feestvergadering gehouden door de geheelonthoudersvereenigingen aan den Langendijk en St. Pancras. E>e belang stelling was groot, n.1. ruim 100 personen. De heer P. de Jong opende met woorden van welkom. Spr. memoreerde de drankbe strijding in de 37 jaren van het bestaan der oeweging aan den Langendijk. Als spreker zou de heer H. Ploeg Jr. op treden, maar door het verstellen van den feestavond, was de heer Ploeg verhinderd en sprak de heer Bruro. Het kan verkeeren. Nadat Dieuw en Cor Ladder van N. Nie- dorp een paar goede bekenden op drankbe strijdersbijeenkomsten, eenige muzieknum mers voor viool en piano op verdienstelijke wijze ten gehoore hadden gebracht, verkreeg de heer Breero het woord en sprak over wetenschappelijke drankbestrijding. Spr wees er op, dat de drankellende niet meer zoo van buiten zichtbaar is. Dat wil nog niet zeg gen, dat het drankmisbruik de wereld uit is. Vlen heeft nu echter wetenschappelijke argu menten noodig om de matige gebruikers en ook de drankfabrikanten te bestrijden. De heer Buers behandelde de practijken, welke soms worden uitgeoefend om propa ganda te maken voor bet dranklcapitaal. Spr. illustreerde met eenige sprekende cijfers het verband tusschen alcohol en misdaad, ge zondheid en leven. In Amerika is het sterftecijfer bij de in stelling van het drankverbod aanmerkelijk gedaald. Voor wetenschappelijke gegevens zorgt hier de levensverzekeringsmij. der ge heelonthouders. Een onafgebroken perscam pagne zal moeten worden gevoerd tegen het drankkapitaal. De rede werd met groote aandacht ge volgd, waarna, de heer P. van Sugen een voordracht, „Sprookje van tranen", door Herm. Heijermans, ten gehoore bracht. Dit werd met applaus beloond. Vervolgens voerden een 7-tal personen een tooneelstukje. „Levensdwang" door Ed. Lagerman op waarna nog eenige voordrach ten en muziek ten beste werden gegeven en deze goedgeslaagde bijeenkomst met dank zegging werd gesloten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westfriesland te Hoorn vergaderde Za terdag 7 April 1934, onder leiding van haar voorzitter, den heer M. A. Emmerling. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord de benoeming van den heer E. J. M. Stumpel te Hoorn tot lid van de Tweede Ka mer en van den zoon van den heer A. J. Avis tot opvolger van zijn vader als burgemeester der gemeente Midwoud. (Gelijk bekend is, zijn de heeren Stumpel en H. J. Avis leden der K. v. K) Medegedeeld werd, dat in verband met Kt overlijden van de koningin-moeder aan de ko ninklijke familie namens de Kamer een tele gram van rouwbeklag is gezonden. Verder werd medegedeeld, dat namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Ne derland een krans is bezorg ten paleize van wijlen de koningin-moeder te 's-Gravenhage en dat Dinsdag 27 Maart de Kamer door de heeren Eilander en Esser was vertegen woordigd bij de begrafenis te Delft. Van den directeur van den Economischen voorlichtingsdienst was bericht ontvangen, dat, met instemming van de Nederlandsche regeering, is opgericht het Centraal Bureau voor den handel met Rusland, gevestigd te Amsterdam, welk bureau is ingesteld door een comité hier te lande, omvattende de be langrijkste Nederlandsche en Ned.-Indische bedrijfsgroepen. De Kamer bekrachtigde een besluit tot wij ziging van het reglement der bevrachtings commissie, terwijl goedgekeurd werd haar besluit tot aanstelling van den heer N. Kaan te Hippolytushoef tot haar agent in de Wie ringermeer. De Kamer zal een adres verzenden, waar in gevraagd wordt niet over te gaan tot op heffing van de spoorlijn MedemblikHoorn, terwijl verschillende punten inzake den aan leg van het kanaal HoornMedemblik ter kennis van Prov. Staten zullen worden ge bracht. Steun zal worden verleend aan adresseri in zake de instelling van een verkeersfonds en de wijziging van de spoorwegwet. Vrijdagmorgen werd alhier de jaarlijksche vooriaarskeuring gehouden van 1 en 2- jarige stieren- Voorgebracht werden 5 tweejarige en 15 éénjarige stieren. Van de vijf tweejarigen werden er vier definitief ingeschreven, t.w. Klazina's Meine. eig. J. A. Mooij; Albert, eig. N. Kaan Kz.; Frans Meine 2, eig. C. Spaans en Frans Max.| 63, eig. C. Tromp. Van de 15 één jarigen werden 12 voorl oopig ingeschreven n.1. Wodan Frans 24 en Wodan Frans 33, eig. J. Schenk Kz., Wodan Frans 29, eig. K. Schenk Kz., Gerard 30, eig. D. Kaan Kz.; Frans Meine 16 en Frans Meine 17, eig. Gebr. Sleutel; Frans Constantyn 30 en Frans Constantyn 31, eig. N. Kaan Dz.; Frans 198 en Constantyn Frans 2, eig. F. A. F. Groneman; Frans 127, eig. Jb. Stammes; Wodan Lodewijk, eig. C. R. Blaauboer. De keuring mocht zich in een flinke belangstel ling verheugen. Ook uit andere gemeenten waren verschillende fokkers aanwezig. De keuringscommissie bestond uit de hee ren E. Koster Dz., ir. 4e Vries en Ja. Blaau boer Kz. UITZAAIEN VAN TARWE. Naar de gewestelijke tarwe-organisatie voor Noord- en Zuidholland ons bericht, krijgt de tarweteler die in 1933 meer dan 1/3 tarwe heeft gezaaid wegens beperking van koolbouw, in 1934 ook recht om dit meerdere dan 1/3 tarwe te zaaien. Dit meer dere is voor elk bedrijf 40 pCt. van hetgeen in 1933 meer dan 1/3 verbouwd is, ongeac' t het percentage dat voor het bedrijf gelden. St. MAARTENSBRUG. Het einddiploma van den landbouwcur- sus gegeven onder leiding van het hoofd der o.l. school, den heer J. Leeuwen, alhier, is uitgereikt aan de volgende leerlingen: C Schuijt Kz. en J. Schuit Kz. te St. Maar tensbrug; L. Schouten te St. Maartensvlot- brug; M. Woudstra en C. Bruin te Burger- 'brug; P. Tiel, P. Blokker en P. Peetoom te Oudesluis; J. Jimmink te 't Zand en K. Vader, S. van der Oord en R. Meeldijk te Schagerbrug. (Ongecorrigeerd.) GEEN OVERTREDING AUTEURSWET Muziek in caffs. In een proefproces tusschen Buma en een cafehoudster over de vraag of een caféhou der verantwoordelijk mag worden geacht in dien in zijn zaak door een strijkje stukken worden gespeeld, waarvoor geen auteurs recht is 'betaald, heeft h'et Haagsche gerechts hof heden overwogen dat van uitvoeren of mede uitvoeren door de gedaagde van een betreffend muziekstukje en dus van schen ding van de auteurswet door haar geen sprake is. Ook de vraag of gedaagde ex- artikel 1401 burgerlijk wetb. aansprakelijk moet worden geacht heeft het hof ontken nend beantwoord, nu de gedaagde de door haar van B.u.m.a. ontvangen waarschu wing dat geen muziek van het repertoire van Buma uitgevoerd mocht worden in de zelfde algemeene termen aan het in haar zaak spelende strijkje heeft overgebracht. Het hof ontzegde dan ook de door B.u.m.a. ingestelde vordering tot schadevergoeding. TERECHTSTELLING WEGENS MOOPD. Na 9 jaar. Zeer waarschijnlijk zal morgenochtend vroeg te Parijs een terechtstelling plaats vinden wegens een moord, die negen jaar geleden is gepleegd en wekenlang onder werp der gesprekken in Frankrijk te ge weest. De President der republiek Lebrun, heeft het gratieverzoek afgewezen van den wegens moord ter dood veroordeelden voor- maligen advocaat Sarret, die in 1925 teza men met de gezusters Schmidt in een afge legen villa bij Aix-en-Provence een voorma lig priester en diens minnares vermoordde en de lijken in een bad van zoutzuur oploste De misdaad werd pas vijf jaar nadat zij ge pleegd was, ontdekt. Hebzucht was de drijf veer voor het drietal geweest. De gezusters Schmidt, die geheel onder den invloed van Sarret stonden, werden elk tot tien jaar tuchhuisstraf veroordeeld. Sarret zelf zag door allerlei listige juridische trucs kans het proces tot onlangs te rekken. De guillotine is gisterenavond echter te Aix-en-Provence aan gekomen, waar Sarret in de gevangenis tot dan toe op de gratie van President Lebrun hoopte. VARIA UIT DE VOGELWERELD. Verspreiding van zaden door Vogels, Zocals Ridley heeft aangetoond, verorbe ren de zaadetende volgels in een droog sei zoen meer zaden, die onbeschadigd de inge wanden passeeren, dan in een natte periode. Uit de defaecatie van 38 Spreeuwen in een droog jaar kweekte men 57 planten, tot soorten behoorende, op, terwijl die van het zelfde aantal vogels na een natten zomer 23 planten in 4 soorten gaf. Uit de door 24 Huismusschen in een droog jaar uitgeschei den zaden ontwikkelden zich 59 planten in 4 soorten, terwijl men uit een gelijk aantal na een natten zomer 18 planten in 2 soorten verkreeg. De literatuur maakt melding van een aard kluit, 6% ons wegende, afkomstig van een poot van een Roode Patrijs; die kluit bleef drie jaren onaangeroerd, waarna men ze on der een glazen klok plaatste en vochtig hield met het gevolg, dat zich 82 planten ontwik kelden in 3 soorten. Dr. Collinge kweekte uit de excrementen van 3 Spreeuwen 27 planten in 6 soorten. Van 40 Houtduiven, gedood door een Slechtvalk, raakten ter plaatse, waar deze zijn prooi den krop had opengere ten, de door die duiven verorberde zaden ver spreid; uit deze zaden schoten planten in 25 soorten op. De krop van een Houtduif be vatte 986 roggegraszaden, 108 klaverzaden 113 klaver-bladen, 80 onkruidbloesems en 561 gerstkorrels; waarvan er zeker eenige de vermaling in den krop zouden overleefd hebben. „Eigen terrein?' in het Vogelleven. In „The British Warblers" (London, 19071914) ontwikkelde H. E. Howard zijn theorie aangaande „territory in bird li fe", die in 1921 onder dien titel afzonderlijk te New-York is uitgegeven. Howard's opvattingen in deze, hoewel me de door waarnemingen in de vrije natuur van andere ornithologen geschraagd, hebben nimmer algeheelen ingang gevonden. In „British Bird" (Dec. '33) voeren D. en dr. L. Lack argumenten tegen de toepasselijk heid in haar vollen omvang van Howard's theorie aan. Indien het genesteld zijn van een vogel paar in een „eigen terrein", met uitsluiting van een tweede paartje derzelfde, dus niet in kolonies broedende soort, een primair ver- eischte voor het voortbestaan dier soort is aldus genoemde auteurs kon men ver wachten, dat het in de vogelwereld een universeel verschijnsel zou zijn. Dit nu is geenszins het geval, terwijl vele onder de best tierende volgelsoorten koloniebroedsters zijn. Bovendien is er geen overtuigend bewijs, dat „eigen terrein" (waarmede dus bedoeld wordt: een begrensd gebied, waarin het mannetje van het eenige daarin wonende vo gelpaar eener bepaalde soort „heer en mees ter is"), van belang is om in 't noodige voedsel voor de jongen te kunnen voorzien Meerdere vogelsoorten, die binnen een be paald terrein nestelen, zooals kolonie-broed- sters doen, verschaffen zich hun voedsel niet uit dat „terrein", maar op een willekeurige plek, waarop voor hen iets van hun gading te vinden is; zij dulden het, dat andere in dividuen derzelfden soort zich binnen hun woongebied komen voeden, terwijl af en toe het uitverkoren wijfje het territorium van haar eega negeert en zich binnen dat van een ander mannetje ophoudt. In werkelijkheid, zoo zeggen de schrijvers, is het „eigen terrein'" niets meer dan het „zang centrum'" van een mannetje, waarin het bij uitstek zingt en pronkt, en aangezien deze acties hun hoogtepunt bij het begin van het broedseizoen bereiken, wordt een „eigen terrein" slechts tijdens die periode strikt gehandhaafd. A. A. VAN PELT LECHNER 3*iQZ<zmdw Stukken Builen veraniwoo'deliikheid van de Redactie. De opname in at rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). HET ONGEVAL BIJ DE GROOTE KERK. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U het onderstaande in Uw blad te willen plaatsen als antwoord op het ingezonden stuk van den heer S. Vel- leman betreffende het ongeval van Vrijdag j.1. bij de Groote Kerk alhier. Het gedeelte, waarin hij zegt, dat het lang duurt eer de Geneeskundige dienst op de plaats van een ongeval is, kan ik volkomen onderschrijven. Uit ondervinding kan ik hem meedeelen, dat het soms nog veel langer duurt en het mij gebeurd is, dat na 1% uur wachten een knecht uit het Centraal ziekenhuis met een rijwielbrancard kwam om den patiënt op te halen, zonder dat er een dokter bij geweest was om naar den toestand van den patiënt te zien. Ook is door mij 1.1. op verzoek hulp ver leend aan een meisje, dat aangereden was door een wielrijder. Op mijn vraag of de Ge neeskundige Dienst gewaarschuwd was. werd mij tot mijn groote verwondering ge antwoord, dat dit wel was geschied, doch dat geantwoord was, „dat als de patiënte kon loopen, zij dan maar naar het ziekenhuis moest komen". Dat advies is in dit geval vol komen onjuist, vooral als dit gegeven wordt aan een leek, die» dus niet beoordeelen kan hoe een eventueel vervoer moet geschieden. Er is dan ook zeer vele malen op deze gebrekkige organisatie gewezen, welke niet in net belang is van slachtoffers van ongeval len. Wat echter betreft de hulp verleend door een agent van politie, deel ik hem mede, dat d i e agent zeer waarschijnlijk deskundiger is dan de heer V. Die agent heeft tenminste goed gezien wat de patiënt had, n.1. een beenbreuk aan het onderbeen en overeenkomstig juist gehandeld door het gebroken been in een beenlade te leggen en zoo te spalken. Van een stuk gestooten knie was hier geen sprake. Mocht het nog eens voorkomen, dat de heer Velleman bij een ongeval tegenwoordig is, dan raad ik hem aan in zoo'n geval de broekspijp stuk te knippen, dan kan hij den aard van de verwonding zien. Neen mijnheer Velleman niet die agent was er naast, maar U. Met dank voor de plaatsing, STOUTJESDIJK. Sint Pancras, 7 April 1934. Geachte Redactie. Ik verzoek U beleefd in het algemeen belang van Uw lezers en lezeressen on derstaand stukje te willen plaatsen. Zoo juist ben ik thuis gekomen van mijn wekelijksch bezoek aan de markt te Alkmaar en, zooals een goed landa ma nbetaamt heeft die afdeel ing, waa< men land- en tuinbouwproducten te koog heeft mijn onverdeelde belangstelling dus ben ik ook een kijkje gaan nemen bij de te koop aangeboden boomen en heesters. Wat mij daar op viel was dat er zoo veel waardelooze rommel verkocht werd. Dit is mij trouwens ook reeds vorige jaren opgevallen. Vooral bij het artikel rozen moet men als kenner zijn tong in bedwang houden opchtf men niet in con flict kome met de verkoopers daarvan. De rozen zijn nl. voor het grootste deel zoo lang boven den grond, dat men er geen groei meer van behoeft te ver wachten. Een percentage noemen is ge vaarlijk doch ik denk, dat het percentage goede rozen, dat ter markt wordt ver kocht geen 25 is. Is dat niet treurig als men daarbij nog in het oog houdt, dat die boompjes verkocht worden aan men- schen, die er absoluut geen verstand van hebben? Van de gevolgen van der gelijke praktijken, die ik niet onder een naam durf te brengen, vind ik het nog het ergste, dat de liefhebberij er door genekt moet worden. Wat mij verder opviel was dat dit nu eigenl-k het eenige artikel is dat men op de markt vrij verkoopen kan zonder dat er een enkele instantie is, die er controle of keur op uitoefent. De kaas wordt ge keurd, de boter, de eieren, de koeien moeten gezond zijn, het zaad moet kiem- krachtig zijn en verder moet alles, wat voor export bestemd is aan redelijke eischen van kwaliteit en gezondheid vol doen. Doode rozen kan men echter ge rust verkoopen. De verkooper heeft bovendien het voordeel, dat over eenige weken eerst de oogen van zijn bedrogen koopers ge opend worden. Dan eerst zullen zij zien dat zij bedrogen zijn. Wel zal dan de verkoo per nie,t meer te vinden zijn, doch ware hij al te vinden, dan zou hij zich nog met een Jantje van Leiden er af helpen en zeggen: „och, je zult ze wel niet goed geplant hebben". Dat de bonafide handelaren door dit ontreden schade lijden behoeft geen be toog. Voor hun belangen is dit stukje echter niet geschreven; ik heb alleen het belang van de liefhebbers op het oog, die voor hun zuur verdiende, armzalige pen ningen takkebosschen inp'aats van ro zen in de hand gestopt krijgen. Nu vlei ik mij in het geheel niet met de hoop dat de liefhebbers naar deze waarschuwing luisteren zullen. Slechts hoop ik, dat er vanwege het gemeentebestuur nog eens over gedacht zei worden of het niet nuttig kan zijn, ook deze artikelen vanwege de gemeente te laten keuren. Tot behoud van den goeden naam van de markt. Met dank voor de plaatsing. VAN HERWIJNEN, tuinbouwvakonderwijzer. St. Pancras. De „Rijstvogel", uitreis, is in Bagdad aan gekomen, de „Ijsvogel'', thuisreis, arriveerde te Djask. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 9 April 1934. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 58 Vette koeien 120—215; 6 Vette kalveren 30—85, per K.G. 70—90 cent; 199 Nuchtere kalv. (slacht) 4—16; 398 Vette varkens (zware) per K.G. 32 cent. Handel matig. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 9 April 1934. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 589 vette koeien, le kw. 56—60 cent, 2e kw. 4854 cent, 3e kw. 40— 46 cent per K.G. slachtgewicht; 76 Melk- en kalfkoeien 150210; 134 Vette kalveren, le kw. 5262 cent, 2e kw. 4450 cent, 3e kw. 30—42 ct. per K.G. levendgewicht; 137 Nuchtere kalveren 2.505.50; 63 Scha pen 1621832 Varkens, vleeschvarkens wegende van 90—110 K.G., 4344 cent, zw. varkens 4243 cent, vette varkens 4142 cent per K.G. slachtgewicht; 40 Paarden 70—100. Er waren 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken aangevoerd. BROEK OP LANGENDIJK, 9 April '34 8400 K.G. Roode kool 2.10—3.50; 4200 K.G. Gele kool 3-10—6; 5100 K-G. D. witte kool 4.60—5.60; 1300 K.G. Uien: gele uien 1.80, grove uien 250 en gele drielingen 0.80, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 7 April 1934. 500 K.G. Aardappelen: Bevelanders 2.60, 5600 K.G. Uien: uien 1.30—1.60, drie lingen 0.80, grove 2.202.60; 159000 K.G. Roode kool 1.806.20, doorschot 1.10-/ 4.80; 53500 K.G. Gele kooj-/ 4 70 6.30, doorschot 3.70—4^3; 67000 K.G. Deensche witte kool f%20—f 7 50 doorschot 3-ƒ 4.70, all£ per ioo K.G.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 4