IET R4KI1EEET ETEN LAST VAN CONCURRENTIE,NMR U KUNT NIET ZONIM ADVERTENTIE fyuMHCiaal Hieuw NOORDSCHARWOUDE. DE RIJP. HEILOO. DAGBLADRECLAME i DE BESTE RECLAME OTERLEEK. WIERINGEN. GROOTSCHERM ER. VEENHUIZEN. ZWAAG. LANGENDIJK. BROEK OP LANGENDIJK. vfim DE HEER ZWERTBROEK, DE V.A.R.A EN DE S.D.A.P. Van den heer Zwertbroek was op de jong ste vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. een brief ingekomen, waarin hij het partijbestuur vraagt zijn interventie te verlee- nen, ten einde te bereiken, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de tegen hem geuite be schuldigingen. Voorts was er van het VARA- hoofdbestuur een brief, waarin het mededeelt, dat gebleken is, dat volkomen bona-fide partijgenooten het voor de partij van belang achten, dat een grondig onderzoek wordt in gesteld naar de redenen tot Zwertbroek's ont slag als bestuurder en tot zijn royement als lid van de V.A.R.A. Het hoofdbestuur, hoe wel zijn standpunt, dat aan den rechtsgang in het geval-Zwertbroek niets heeft ontbroken, handhavende, acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat het aanzien van de beweging ge schaad zou kunnen worden door de wijze, waarop tegenstanders commentaar leveren op den toegepasten rechtsgang. Daarom wil het niets nalaten om te voorkomen, dat de partij, in welk opzicht ook, kan worden geschaad. Het is op grond hiervan, aldus de brief, dat het hoofdbestuur, blijk willende geven van zijn verbondenheid met de S.D.A.P., het partijbestuur verzoekt, een commissie te wil len instellen, die tot taak zal krijgen, alles te onderzoeken wat tot 't ontslag van Zwertbroek als secretaris van de V.A.R.A. en zijn roye ment als lid heeft geleid en over het al of niet gemotiveerde hiervan een uitspraak te willen doen. Het partijbestuur besloot aan het verzoek van het hoofdbestuur van de V.A.R.A. te voldoen. In de commissie werden benoemd de heeren K. Vorrink, S. R. de Miranda en L. A. Ankum. TEGEN HET BROEDVERBOD. De Vereeniging van broederijen en pluimveefokkerijen houdt in Amersfoort een vergadering, ter bespreking van het verbod om na 3 Mei a.s. kippeneieren in broedmachines te leggen. De V.B.M. be schouwt dezen maatregel als onnoodig en den datum te vroeg gesteld. CHRIST. DEMOCRATISCHE UNIE. In het Hotel „De 1'Europe" te Utrecht heeft de Christ. Democratische Unie j.i. Zaterdag haar algemeene vergadering gehouden. Na goedkeuring der jaarverslagen werden tot nieuwe leden van het hoofd bestuur gekozen de heeren S. Brandsma, I. de Jong en Fedde Schurer. De heer Van Houten gaf daarna een overzicht van den arbeid in de Tweede Kamer en besprak daarbij voornamelijk zijn hou ding inzake algemeen regeeringsbeleid, medewerking omzetbelasting, defensie en andere wetsontwerpen. Na uitvoerige besprekingen keurde de vergadering met slechts een zeer kleine minderheid de houding van het Kamerlid goed. GEEN INBRAAK? Toch een kistje met geld verdwenen op Stavoren's secretarie. Ter gemeente-secretarie van Stavoren ontdekte de gemeente-ontvanger Maan dagochtend dat een kistje met 1300 uit een kast was verdwenen. Sporen van in braak zijn niet te vinden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 54-jarige gepensionneerde kapitein van het Nederlandsch-Indische leger, de heer P. L. C. Tissot van Patot is gis terenavond in het gemeente-ziekenhuis te den Haag overleden aan de gevolgen van het hem overkomen ongeval, toen hij met zijn motorrijwiel uitwijkend voor een transportrijwiel tegen een tram botste. VAN EEN LADDER GEVALLEN. En overleden Gisteravond is in het Haagsch ge meentelijk ziekenhuis de 33-jarige lood gieter H. J. overleden, die 's middags door het breken van een ladder was ge vallen en een hersenschudding had op- geloopen. KATH. DEM. PARTIJ. De Kath. dem. partij in Nederland zal op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni haar jaarcongres houden te Arnhem. VERKEERSONGEVALLEN. Auto tegen boom gebotst. Zondagavond keerde de familie Krisman uit Zwolle per auto terug uit Almelo. De heer Krisman reed zelf. Bij de nieuwe Ganzepan- nebrug is de weg eenigszins aan het verzak ken. Op dit punt sprong een voorband en bij de pogingen, om den auto op den weg te houden, brak de stuurstang, zoodat de wa gen met groote snelheid tegen een boom vloog. De zes inzittenden zijn er allen met kleine onbeduidende verwondingen afge komen, maar de auto is totaal vernield. Als kinderen spelen op den rijweg. Te Hallum heeft een vischauto drie kinde ren aangereden, die op den verkeersweg speelden. Het vierjarig zoontje van den heer J. Terpstra was op slag dood; de twee an dere kinderen werden in een sloot geslingerd, doch kregen geen letsel. KORTE BERICHTEN. De loodgietersknecht J. H. H., die de vorige week van een dak is gevallen en zwaar werd gewond, is heden aan de gevolgen van zijn kwetsuren overleden. De vermoedelijke daders van de in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plaats gehad hebbende inbraak in het kantoor der scheepswerven van de fir ma A. Vuyk Zonen te Capelle a. d. IJsel zijn gearresteerd. Het zijn allen Rotterdammers. De 16-jarige Joh. Mijnders, die se dert 6 April verdwenen was en wiens opsporing door den commissaris van po litie der afd. C uit Den Haag was ver zocht, is gisteren in een logement te Amsterdam aangehouden. Hij is op transport naar Den Haag gesteld. Minister van Schaik deelt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake tij delijke salariskorting voor leden der rechterlijke macht o.a. mede, dat hij niet onstem tmet de meening, dat de salaris sen van griffiers bij de kantongerechten te laag zijn en dat hij niet zal meewer ken tot verhooging van salarissen der rechters. De N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" deele mede, dat de speciale boottrein met post en passagiers van de „Marnix van St. Aldegonde" vertrekt heder van Genua en komt morgenochtend om 7 uur 2 te Zevenaar, 9.29 te Amsterdam W.P. en 9.51 Amsterdam C.S. De gemeenteraad van Hulst heeft 500 beschikbaar gesteld voor een grafkelder met zerk, aan te bieden aan den dezer dagen over leden oud-burgemeester F. van Waesbergho. In den ouderdom van 62 jaar is over leden prof. dr. L. E. Goester, hoogleeraar in de pharmacographie en galenische pharma- cie en receptuur aan de rijksuniversiteit te Leiden. AARDAPPELEN. De minister van economische zaken heeft een „Crisissteunbeschikking 1934 VIII, gede natureerde consumptie-aardappelen" vast gesteld. Deze beschikking bepaalt, dat uit het Landbouw Crisisfonds door de Nederland- sche Aardappel Centrale aan de erkende telers van consumptieaardappelen, oogst 1933, welke door denatureering ongeschikt zijn gemaakt voor menschelijke consumptie, steun zal worden verleend, overeenkomstig de be palingen van het Crisis Aardappel Steun- reglement 1934 I. Dit laatstgenoemde reglement bepaalt, dat uitgekeerd zal worden per 100 K.G. gedena tureerde aardappelen, vallende binnen de maat 3560 m.M., lengte maximum 8 c.M.. het bedrag, hetwelk men verkrijgt door van 3/4 van de dusverre aan de telers betaalde minimum-richtprijzen af te trekken een be drag van 0.70 per 100 K.G. Deze bedragen zullen voor de vier geldende kwaliteitsgroepen respectievelijk zijn: voor groep I, 1.55; voor groep II 0.80; voor groep III 0.42; voor groep IV f 0.23. EEN JEUGDWEDSTRIJD IN WELSPREKENDHEID. Dezer dagen heeft de Maatschappij tot bevordering van woordkunst te 's-Graven- 'hage een jeugdwedstrijd in welsprekendheid gehouden. De eerste prijs werd behaald door mej. M. C. v. d Eist te Nijmegen^ de tweede door den heer I. Moerman te 's-Gravenhage, de derde door mej. E. Fetter te Eindhoven. Een eervolle vermelding werd toegekend aan de volgende vijf heeren, gerangschikt in de volgorde van het behaalde aantal punten; C. J. Clerkx te Waalwijk; W. F. M. Straat man te Haarlem; H. F. Veenbrink te Eind hoven, G. H. Jonkers Jr. te Doeiinchem en R. H. J. v. d. Hout te Eindhoven. HERZIENING VAN DEN WERKLOOZENSTEUN? Wegens den financieelen nood van rijk en gemeenten. Naar wij vernemen, heeft de minister van sociale zaken de colleges van B. en W. van de vier groote gemeenten uitgenoodigd tot een conferentie met de betrokken wethouders over het vraagstuk van herziening van de steunregeling, in verband met den finan cieelen toestand van rijk en gemeenten. Deze bespreking zal plaats hebben op Vrijdag a.s. ONWEER BOVEN N.-BRABANT. Graanpakhuis afgebrand. Zaterdagavond is tijdens een hevig on weer de bliksem ingeslagen in het graan pakhuis van den landbouwer Gerrits te Oploo. Hetpakhuis stond in een oogwenk in lichte laaie en is tot den grond toe afge- brand. Een groote hoeveelheid graan en eettige landbouwmachines zijn eveneens een prooi der vlammen geworden. Het vuur tastte ook de boerderij van G. aan, doch door den regen werden de vlammen gebluscht. De schade wordt door verzekering gedekt. KAASUITVOER NAAR ITALIË. De onlangs getroffen regeling van den uitvoer van kaas naar Italië heeft uit sluitend betrekking op het Nederland- sche tariefcontingent, dat naar dat land uitgevoerd kan worden. De invoer van kaas tegen het autonome hooge invoer recht is niet aan beperkende bepalingen onderworpen. VOEDSELVERGIFTIGING. Drie menschen ziek gewordenvan wie één overleed. Ten huize van e enfamilie te Wasse naar heeft zich een ernstig geval van vergiftiging voorgedaan, tengevolge waarvan een dame van middelbaren leeftijd is overleden. De vergiftigingsverschijnselen deden zich voor kort nadat het avondeten was genuttigd. Alle drie leden van het gezin werden ernstig ongesteld. Eén der da mes was er het slechtste aan toe en daarom werd de dokter gewaarschuwd. Deze constateerde vredse'vergiftiging. Hij waarschuwde de politie en besloten werd de drie personen naar het acade misch ziekenhuis te Leiden over te brengen. Nog vóór het vervoer kon ge schieden is één der dames echter over leden. De beide andeer patiënten, broer en zuster, werden naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, vanwaar de broer weer na geruimen tijd naar huis kon terugpkeeren. Zijn zuster maakt het naar omstandigheden redelijk. De justitie heeft de etensresten in be slag genomen. Dr. Schirm," directeur der gemeente-apotheek te 's-Gravenhage, is met het onderzoek belast. Met zekerheid heeft hij de oorzaak van d vergiftiging nog niet kunnen vaststellen. Wel is ge bleken dat de vergiftiging niet veroor zaakt is door het eten van een taart, zooals aanvankelijk werd gemeend. aandagavond 7 uur hield de Coöperatie ve Boerenleenbank haar jaarvergadering in Concordia. Aanwezig 103 leden De voorzitter, de heer G. Barten, zeide, dat het voor spr. een voorrecht is om allen op de 2ste jaarvergadering een welkom toe te roepen. In de eerste plaats aan den burge meester Jhr. van Spengler, het oud-bestuurs lid den heer A. van Nienes van Alkmaar. Onwillekeurig gaan onze gedachten 25 jaar terug. De toestand was toen zeer primatief, zelfs de menschen waren primitief. Het was toen een toer om zich voor een goede zaak te spannen. Men had zeer conservatieve men schen wat het zeer moeilijk maakte om ie slagen. Spr. toonde dit met voorbeelden aan. Ook het credietwezen verkeerde in primitieve toestand, ook toen waren er goede tijden af gewisseld door slechte tijden, het credietwe zen was ook heel anders. Enkele menschen gevoelden de noodzaak om tot orichting van een Coöperatieve Boe renleenbank over te gaan. Toen waren er 272 banken aangesloten bij de centrale te Utrecht, nu ongeveer 730. Verder is er de centrale te Eindhoven waar ook veel banken bij zijn aangesloten. Onze oprichtingsvergadering was niet druk bezocht daar men er sceptisch tegen over stond. Een 40-tal personen traden toe en is gelukkig gebleken dat de toen geldende be zwaren overwonnen konden worden. Met dit 25-jarig bestaan is wel gebleken dat de Coöp. Boerenleenbank tot de nuttigste vereenigin- gen an worden gerekend en het vertrouwen van vele tuinbouwers e.a. heeft verworven. Toch is r een bedenkelijke kant. Er zijn som migen die de boerenleenbank als een philan- tropische inrichting beschouwen. De soliditeit moet gehandhaafd worden, zeide spr., men lid, de heer A. Nienes, de vice-voorzitter J. Ootjers, de kassier de heer C. Keeman en vele anderen, die allen hun betse wenschen voor de bank tot uiting brachten. Ten slott ging de voorzitter tot sluiting over met dank voor de belangstelling voor het 25-jarig bestaan der vereeniging be- toond. (Ongecorrigeerd.) Van de R. K. Parochiale schoolver- eeniging alhier zal op 30 April ede. een bewaarschool geopend worden. De school zal gehouden worden in een lokaal van de R- K. lagere school te de Rijp. Zondagavond gaf de A. T. V. „Falk- land" zijn laatste uitvoering in dit sei zoen. De tooneelzaal van De Rustende Jager was goed bezet. Opgevoerd werd „Tropenadel", een blijspel uit het Indi sche leven in 3 bedrijven van Henri van Wermeskerken, onder regie van J. Ros- senbacker. Mr. van Vliet (de heer Rossenbacker) was als rijke Indische handelsman, evenals zijn vrouw Marie (mevr. Reijn- (]ersJonker) heel goed. George van Vliet (de heer A. de Gier) speelde de oude vrijer, die zijn wereld kent op een wijze boven o^ze lof verheven. Het spel van Emmy (mevr. N. SpaansSchuyt) was van het begin tot het einde geheel af. Rudolf Verkerk (de heer K. Geuzen- broek) die nog maar weinig op de plan ken was, wordt zonder twijfel een goede kracht, vooral zijn stille spel was goed. Mr. Sweet (de heer K. van Til) gaf even eens goed spel. Toch zien we hem liever in een rol waar hij zich kan uitleven. Juffrouw Kooij (mej. B. Vennik) was door haar grimeering en uitspraak onbetaalbaar. Voor haar kattenberg's accent een bij zonder compliment. Mevr. Hooiberg dient zijn verplichtingen na te komen. Spr. is dankbaar gestemd en memoreerde de pretti ge samenwerking met het bestuur, den kas sier en de leden van den Raad van toezicht, van wien enkele van den beginne af werk zaam zijn geweest. Spr. had gehoopt dat het bestuur na 25 jaar nog voltallig zou zijn, doch dit mocht niet zoo wezen. Het vorige jaar is overleden de heer P. de Wit, die bijna 25 jaar zitting in het bestuur heeft gehad. Ook is voor eenige jaren geleden overleden de heer S. Opperdoes, die ook veel voor. de bank heeft gedaan. Beiden werden in dankbare herinnering geëerd. Thans zijn wij in feestelijke vergadering bijeen en spr. hoopte op een aangename her innering en een gepast feestvieien. (Applaus). De voorzitter deelde mede, dat van de Coöp Boerenleenbank te Óudkar&pel een bloemstuk is aangeboden, wat zeer geappre cieerd wordt. Hierna was het woord aan den heer W. Kooy, lid van den raad van toezicht, dié zeide dat de overige bestuursleden, die nog geen 25 jaar zitting hebben, tot de gedachte zijn gekomen om een klein cadeautje aan te bie den als blijk van waardeering. Het zijn de bestuursleden G. Barten, J. Ootjers en K. Opperdoes en de leden van den raad van toezicht D. Barten en J. Sijpheer; Onder applaus van de vergadering bood spr. deze vijf heeren een mooie wandelstok aan, welke tevens als parapluie gebruikt kan worden. De notulen werden vervolgens voorgelezen door den heer J. Keizer, met een woord van dank aan den samensteller. Als secretaris van deze vergadering werd aangewezen de heer J. Zeeman. Uit het jaarverslag van den secretaris der bank, den heer K. Opperdoes, stippen wij aan, dat het aantal leden 173 bedraagt. De rekening en verantwoording van den kassier, de heer C. Keeman Tzn., geeft als resultaat aan, dat de totale omzet over 1933, 261070.17 bedraagt en het winstcijfer 1902:24 groot is. De vergadering keurde deze verantwoording goed. Bij de bestuurs verkiezing werd in de vacature-P. de Wit gekozen de heer P. Swager Kzn. met 57 stem men. Op den heer K. Wagenaar wzn. werden 30 stemmen uitgebracht. Als lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer N. Kooij met 84 stemmen. Door den heer secretaris, den heer K. Op perdoes, werd nog een overzicht gegeven van het 25-jarig bestaan, dat zeèr op prijs ge steld werd. Het officieele gedeelte van de agenda was hiermede afgehandeld en nu bleef men nog eenigen tijd in gezelligheid bijeen. Diverse sprekers voerden het woord, o.a. de burge meester jhr. van Spengler, het oud bestuurs (mej A. Vennik) gaf een minder geslaag de creatie van de Hoogstaande dame uit den Haag, die met minachting op „het" volk moet neerzien. Ali (de heer F. Koe nen) gaf zijn zwijgende rol als inland- sche jongen, heel aardig Tooneel en grimeering door de leden van Falkland uitgevoerd waren af. Het was een bij zonder geslaagde "vond. Zondagavond heeft in café van Ham, in tegenwoordigheid van wethouder Spaan, de verloting van „Turnlust" plaats gevonden. De publieke belangstelling was, zooals te verwachten was, zeer groot. Het be stuur had er n.1. een feestavondje van gemaakt, waarvoor alle reden was, ge zien het feit, dat alle loten reeds tevoren waren uitverkocht. Het was een goedge slaagde avond. De hoofdprijs, een rij wiel, werd gewonnen door een ingeze tene van Alkmaar. W erkverschaffing. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur dezer gemeente, waarin werd aangedrongen op verbetering van de loonen in de werkverschaffing door deze van 28 weder te brengen op 30 cent per uur, heeft de minister van Sociale zaken bericht, dat een norm van 30 cent voor deze gemeente, in verhouding tot dë werkelijke positie van de arbeiders op de arbeidsmarkt te hoog was en dat deze norm zich moet aanpassen aan datgene, wat economisch erantwoord is Onder die omstandigheden kan Z. g. tot zijn leedwezen geen vrijheid vinden aan de wenschen van het gemeentebe stuur tegemoet te komen. Door ziekte en andere omstandigheden was de Paaschuitvoering van onze muziek vereeniging „Christiaan de Wet een week versteld en werd deze Zondag gegeven' ten huize van den heer H. v. Truijen. Een niet talrijk publiek luisterde naar de onder lej. ding van den heer Stuffere te Beemster op voortreffelijke wijze gegeven muzieknummer*, Op verdienstelijke wijze werd de muziek aan» gevuld met zang en voordrachten van mevr. K. v. Tlel en den heer D. Verbeek. Na afloop volgde het gebruikelijke bal. De heer C. Dekker Jz. is benoemd tot veilingmeester aan de marktvereeniging „De Zuiderkogge" alhier, Een dapper zusje. Spelenderwijs geraakte een kind van F. W. te Zwaag te water. Haar 10-jarig zusje sprong de kleine moedig na. Slechts met veel moeite konden ijlings toegeschoten buren de kinderen redden. De treurige omstandigheden van den zomer van 1933 zullen nog wel bij allen duk delijk voor den geest staan. Hoeveel aardap. pelen en andere producten zijn er onverkocht gebleven aan de beide veilingen, en werden voor veevoer gebruikt of op de mesthoop ge. worpen. In welke mate de geheele export van land» en tuinbouwproducten wel heeft geleden in het afgeloopen jaar komt duidelijk uit in het jaarverslag van het Uitvoer Controle Bureau voor groenten, fruit en aardappelen, waarin wordt aangegeven, dat de resultaten van den export bedroevend zijn te nemen en wordt het jaar 1933 als een rampjaar voor den tuinbouw beschouwd, waarvan de provincie Noord-Holland het meeste te lijden heeft ge had. Betreffende den export van vroege aardap. pelen is het kwantum met ruim 15 millioen K.G. afgenomen in vergelijking met het jaar 1932. De eport xin 1933 was 43 millioen K.G., in 1932 ruim 58 millioen K.G. Maar niet alleen met de vroege aardappe len was het slechts, ook de late aardappelen hebben zeer weinig opgebracht, waardoor het 'ebruik van het label van het U.C.B. zeer terk is teruggeloopen. Werden in 1932 ,otaal 1,383.000 labels afgegeven, ln het af geloopen jaar was het slechts 548.000. Ook het aantal afgegeven kwaliteitsver klaringen is zeer teruggeloopen in 1933. Er werd slechts 247.500 K.G. met deze verkla ring verzonden, terwijl dit in 1932 ruim 1.790.000 K.G. was. In tegenstelling met de andere producten is de uitvoer van uien in het jaar 1933 verge leken bij het voorgaande jaar heel wat groo- ter geweest. In 19393 was de uitvoer n.1. ruim 10.290 spoorwagens van 10 ton, ter wijl in 1932 een goede 8750 spoorwagens werden verzonden. Dit zijn wel gunstige cij fers, doch de prijzen van het oogenblik zijn er niet naar om te spreken van een gunstig jaar voor de uienverbouwers. Er kan eerder van het tegendeel worden gewaagd. f Maandag 9 April 1934, 's avonds half acht, kwam het Onderling begrafenisfonds bijeen, ten huize van den heer Vijzelaar, onder presidium van den heer P. Stammes. Het ledenaantal bedraagt 292 boven 13 jaar, 65 van 1—13 en 7 beneden het jaar, te samen 364; vori gjaar bedroeg het leden aantal 389 zijnde een achteruitgang van 25 leden, hetwelk zijn oorzaak vindt in het be danken als gevolg der economische omstan digheden der betrokkenen. 5 leden zijn de vereeniging door den dood ontvallen en is dientengevolge uitkeering in nature gedaan aan de nabestaanden. De premie per lid en per week heeft over het afgeloopen jaar pl.m. 1)4 cent bedragen. Éénmaal is een extra rondgang gehouden tot dekking van bijzondere onkosten. 1 bestuurs- en 1 ledenvergadering zijn ge houden. Uit het financieel overzicht van den pen ningmeester bleek dat de ontvangsten hebben bedragen 335.20 en de uitgaven 272-27, saldo 62.93. Door de commissie werd geadviseerd de rekening goed te keuren. Tot de commissie voor 1934 werden aange wezen de heeren J. de Bree en J. Visser. De heeren G. Biersteker en P. Stammes werden in het bestuur herkozen. In verband met het goedkoopen werken van het fonds werd besloten dienaangaande een circulaire aan de burgerij te zenden met de opwekking zich aan te sluiten als lid. taSSI? a"relfeen ■z°». "i""- "Jawel meneer- der zijn er nog een paar v dit Jaar voor den dag gekomeir." .(Happy Mag.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10