Alkmaarsche Courant ^Buitenland iBiMtailattd Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 10 APRIL. NOODVERORDENING IN ENGELAND. In verband met tekort aan water. LAFHARTIGE DAAD. In Oostenrijk. MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN COLUMBIE EN PERU. Amerikaansche vliegers naar Columbie. TREIN-ONTSPORING EI OOSTENRIJK. Stoker gedood. DE PAUS ONTVANGT JOURNALISTEN. Dankzegging. HOOGMOED KOMT VOOR DEN VAL. Tragisch ongeval. DE TOESTAND IN ROEMENIE. Officieren gearresteerd? SALOMO'S SCHATTEN ONTDEKT? Bij bijbel als gids. NIEUWS VAN DE TSJELJOESKIN- BEMANNING. Slecht weer. AMERIKAANSCHE MOEILIJK HEDEN. De toestand in de auto-industrie. ALS AMERIKA UITVAART.... De vloot op manoeuvre. MIDDEL GEVONDEN TEGEN GASVERGIFTIGING. Vinding van een Hongaarschen Arts. Geneeskundige brieven DE STERRENHEMEL VAN 11—18 APRIL 1934, 21 h MT. Ceebstekw ZUIP No. 84 1934 Het tekort aan water, dat veroorzaakt wordt door het uitblijven van overvloedigen rvgenval in eenige deelen van Engeland heeft de regeering gehoopt een noodwet in te dienen bij het Lagerhuis. De minister van Gezondheid zal deze wet vandaag indienen en deze in alle stadia met spoed laten afhan delen. Voor een gelimiteerde periode zal het mogelijk worden gemaakt de bestaande wa terbronnen ten algemeenen nutte te ontwik kelen. Tijdens een vergadering van het „Vader- landsche Front" in Bludenz in Vorarlberg (Oostenrijk) heeft een onbekende door een venster in de vergaderzaal een schot gelost Het schot trof een fabrieksarbeidster in den rug. Zij werd zwaar gewond. Het Amerikaansche departement van staat verzet zich krachtig tegen het vertrek naar Columbie van 24 Amerikaansche aviateurs Zelfs is er een oogenblik aan gedacht hun paspoorten te weigeren, doch dit zou in effectief zijn, aangezien voor Amerikanen in Columbie geen passen noodig zijn en het departement van staat ze niet zou kunnen weigeren, behalve wanneer Columbie in staat van oorlog zoo verkeeren. Wanneer echter de oorlog tusschen Colum bie en Peru mocht uitbreken, zal het staats- departement den Amerikaanschen aviateurs alle voordeelen ontnemen, welke verbonden zijn aan het Amerikaansche staatsburger schap. De gisteravond om 11 uur uit Weenen vertrokken D-trein met een trein gedeel te WeenenSalzburgMünchen en een trein gedeelte WeenenPassapZeve naar is door onbekende oorzaak bij Linz ontspoord. De stoker op de locomotief werd ge dood en onder de reizigers bevinden zich 6 zwaar gewonden. Voor de eerste maal heeft de paus gisteren de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers bij zich ontvangen. Hij zeide hun dank voor hunne medewerking als vertegenwoor digers van de wereldpers in het succes van Heilige Jaar. De meester-schoenmaker Karl Weigerstor- fer uit Hinterstoder in het Doode-gebergte in Opper-Oostenrijk is, naar officieel wordt medegedeeld, Zondag bij het hijschen van een hakenkruisvlag van een rotswand dood gevallen. De man was 32 jaar oud, ge trouwd en moest voor een vrouw en twee kleine kinderen zorgen. Het officieele persbureau meldt, dat het, het volgende bericht uit particuliere bron uit Boekarest heeft ontvangen: Gisteren zijn in Roemenië eenige actief-dienende officieren ge arresteerd, hetgeen opzien heeft gebaard. Te Boekarest werden de kolonel van den gene- ralen staf Precup en de majoor van den staf der genie, Nicoara gearresteerd. Te Clauzen- burg en Besarabië werden eveneens eenige officieren gearresteerd, doch hun namen zijn nog niet bekend. De arrestaties zouden heb ben plaats gehad, omdat de officieren een aanslag zouden hebben beraamd op een per soon uit de naaste omgeving van den koning. Een officieele bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. Uit Addis Abeba de hoofdstad van Abessinië wordt gemeld, dat 'n Fransch ontdekker Byron de Prorok, verklaart heeft ,de streek ontdekt te hebben, welke in den bijbel wordt aangeduid als het goudland Ophir waaruit Salomo zijn schatten verkreeg. Byron de Prorok verklaart, dat hij ruïnes van oude tem pels en de overblijfselen van vroegere mijnen heeft gevonden, waar vroeger goud en smaragden moeten zijn ontdekt. Het radiogram uit het Schmidt-kamp der Tsjeljoeskin-bemanning meldt, dat het weer sedert gisteren een ongunstige wending heeft genomen De bij het kamp gelande vlieger Slepnew, die voor nemens was eenige leden der beman ning naar Vankarem te brengen, ver toeft nog in het kamp, aangezien hij zijn start met de weergesteldheid moest uitstellen. Ook de vliegers, die vhL^ÏÏu naar h€t kamP wilden v egen, hebben hun start uitgesteld De wlrr,^6"011611' die vliegtuig uit het kamp van prof. Schmidt naar van Ka- vhWtT"611 g€bracht -ziin gisteren per vliegtuig naar Wellen getransporteerd, aangezien hun gezondheidstoestand van geleden °P ten zeerste had De arbeidsconflicten te Detroit (Am.) wor den thans ernstig ingezien door de autoritei ten van de Nira. De toestand is heden nog ernstiger geworden in verband met het feit, dat zes afdeelingen van de Amerikaansche tederatie van den arbeid president Roosevelt getelegrafeerd hebben, dat zij ontevreden wa ren over het werk van de door hem ingestelde commissie van drie, welke tot taak had de conflicten in de automobielindustrie tot op lossing te brengen en waarop zij ernstige critiek uitoefenen. Zij verklaren o.m., dat de commissie niet optreedt in den geest, waar in zij is ingesteld en dat prof. Wolman de neutrale voorzitter der commissie met onge paste langzaamheid handelt. William Col- lins, de voornaamste organisator van de Amerikaansche federatie van den arbeid ver- klaarde in dit verband, dat hij trachtte de ge schillen door bemiddeling te regelen, in plaats van tot oplossing te brengen door een krachtige beslissing. De Hudson Motor Cy. heeft het bedrijf stop moeten zetten, daarin verband met de staking in enkele andere fabrieken gebrek was aan onderdeden. 104 Oorlogsschepen, die behalve 300 vlieg tuigen, 45.000 man aan boord hebben, zijn Maandag uitgevaren in de richting van het Panamakanaal De schepen zullen in de wa teren bij het Panamakanaal groote manoeu vres houden, welke op 12 Mei in de Caraibi- sche zee zullen worden beëindigd.. De oor logsschepen zullen dan einde Mei te New- York aankomen, waar zij door president Roo sevelt zullen worden bezichtigd. De vloot- verplaatsing brengt de verhuizing mede van 125.000 menschen van de kust van den Stille Oceaan naar de Atlantische kust. In de Vereeniging van Weensche artsen heeft groot opzien gebaard een voordracht van den jongen Hongaarschen arts dr. Imre Weiss, assistent in het „Child-Spital", het in stituut voor kankeronderzoek te Weenen. De ze voordracht handelde over de genezing van door gasvergiftigde personen. Dr. Imre Weiss heeft tot groote verrassing van de aanwezige artsen bewezen, dat hij een middel heeft gevonden, met een inspuiting waarvan een ten doode opgeschrevene tot het leven kan worden teruggebracht. Over zijn uitvinding heeft dr. Weiss ons het volgende medegedeeld: Reeds in mijn studententijd hield ik mij in het bijzonder bezig met de studie van de bio logie. In samenwerking met den Weenschen professor dr. Felix Duetsch heb ik op dit ge bied verschillende proeven genomen, het gaat hier om de algemeen bekend kleurstof methyl- blauw, waarmede de Nobelprijswinnaar pro- fesor Warburg en ook verschillende Skandi- navische biologen zich hebben bezig gehou den. Ik ben uitgegaan van de waarneming, dat de weefsel-cellen van het menschelijk or ganisme voortdurend moeten kunnen adem halen, wil het leven in stand blijven. Deze ademhaling wordt biologische oxydatie ge noemd en wordt mogelijk gemaakt door in werking van verschillende stoffen. Wanneer deze stoffen op een of andere wijze, b.v. door vergiftiging uitgeschakeld, of buiten werking worden gesteld en hun biologische functie niet meer kunnen verrichten, sterft het weef sel en gaat het organisme ten gronde. Het methyl-blauw is in staat het oxygeen op te nemen en in het organisme te brengen waar het noodig is. Voor het geval, het orga nisme vergiftigd is door het licht- of cyaan- gas, waardoor de stoffen, welke.het oxugeen opwekken, worden uitgeschakeld, kunnen wij een zoodanige samenstelling met methyl- blauw aanwenden, dat het leven behouden blijft. Dit, omdat het methyl-blauw, met sui ker vermengd, en op bepaalde wijze gebruikt, die biologische functie kan vervullen, die noo dig is voor de exydatie der weefsel-cellen. Bij gasvergiftiging moet men van deze samen stelling tien c.M.3 door intravena inspuitin gen geven. Mijn proefnemingen hebben ver rassende resultaten opgeleverd. Nadeelige gevolgen van de zwaarste gas- vergiftingen heb ik weten te voorkomen door een enkele inspuiting. Personen, die reeds buiten kennis waren, zijn weer tot het be wustzijn gebracht en konden volkomen ge nezen het ziekenhuis verlaten. Vergiftigings- gevallen door licht- of cyaangas konden door mijn methode absoluut genezen worden. Ik ben van plan mijn proefnemingen ver der voort te zetten op het gebied van vergif tiging door de gevaarlijke oorlogsgassen Aangezien deze vergiftiging gelukkig momen teel nog geen slachtoffers maakt, heb ik' op dit gebied geen voldoende ervaring. De Weensche reddingsbrigade heeft mijn methode in gebruik en reeds met groot resul taat toegepast in gevallen van zelfmoord of ongelukken door licht- of cyaangas. Slacht offers waarvan men dacht dat zij niet meer te redden waren zijn op deze manier tot het bewustzijn teruggebracht. Ter illustratie van deze methode kan ik het volgende mededeelen. Bij twee menschen die met gas zelfmoord trachten te plegen is de een overleden, terwijl de andere, die in een ver stadium van bewusteloosheid verkeerde door een inspuiting kon worden gered. Het Oostenrijksche ministerie voor oper- bare gezondheid heeft voor de Weensche red dingsbrigade de aanschaffing van het methyl- blauw-praeparaat, dat wij „Chomosmon" genoemd hebben, verplichtend gesteld. Met dit praeparaat zal binnenkort in de groote steden van Europa proefnemingen worden gedaan. i. PRIMUM NON NOCERE. Zeer vele factoren hebben ertoe medege werkt de plaats en de taak van den genees heer in de maatschappij te veranderen. De tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat het overgroote deel der artsen de medische wetenschap in vollen omvang als huisarts op de patiënten toepaste. Deze vertrouwde huis vriend reed in een dokterekoetsje rond, be zocht de zieken, gaf voorschriften, sprak woorden van troost en opbeuring. In alle opzichten bood hij den zieken den beproefden en toegewijden steun, waarnaar ze dikwijls reikhalzend uitzagen. Hij werd door de zie ken en hun omgeving onvoorwaardelijk aan vaard en in haast kinderlijk geloof en in vol ledig vertrouwen in zijn bijzondere kennis weiden zijn voorschriften stipt opgevolgd zonder dat daarbij al te veel uitleg werd ge vraagd of critiek werd vernomen. Het pu bliek wist in het algemeen van den bouw en de functie van het ingewikkelde menschelijk organisme vrijwel niets af; het was zich dit tekort aan eigen kennis volkomen bewust en legde zich tevreden daarbij neer. Een deel der artsen liet dan ook elke verklaring over de oorzaak, den aard en de uitbreiding van het ziekteproces achterwege zonder dat dit door de menschheid als een tekortkoming werd gevoeld. Een ander deel der artsen gaf een meer of minder eenvoudige en juiste verklaring van den ziektetoestand; dit werd dan meestal dankbaar als de hoogste wijs heid aanvaard en verder rondgestrooid in den kring van belangstellenden. Vele ver ouderde en dus wetenschappelijk thans verlaten begrippen zijn op deze wijze nog steeds bij bet groote publiek blijven voort leven. Heel het medische denken is in de tweede helft van de vorige eeuw volledig in nieuwe banen gebracht door enkele ontdekkingen, waaraan o.a. de namen var. den Franschman Louis Pasteur, den Engelschman Lister en den Duiischer Robert Koch blijvend zijn ver bonden. In de plaats van bedorven lucht en bodemverontreiniging als ziekteoorzaken leerde men de beteekenis der bacteriën in zien. Tevoren beschouwde men wondette- ring bijvoorbeeld als een min of meer nor maal verschijnsel van de wondgenezing. Men kende en onderscheidde weliswaar al twee soorten etter, n l. de „goede en prij zenswaardige etter" (pus bonum et lauda- bile) eenerzijds en de „kwade etter" (ichor) anderzijds; maar dat wondgenezing in be paalde omstandigheden ook zonder ettering tot stand kon komen dat was haast een on denkbaar iets. Deze wondettering was de grootste rem voor een verdere ontwikkeling van de heelkunde. Aan de opkomst van de bacteriologie heeft de chirurgie dan ook, naast de invoering van de narcose, voor een zeer belangrijk deel zijn snelle ontplooiing van de laatste 30 jaren te danken. De toepassing en uitoefening van de heel kunde vroeg alras aparte vaardigheid en zoo zien wij in het laatst van de vorige eeuw de heelkundigen zich als specialisten in bepaalde centra vestigen. Aanvankelijk werd dit door sommigen nog met de uitoefening van de algemeene practij'k gecombineerd. Dit systeem van samenvoeging huis huisarts en specialist verdient om verschillende redenen geen aanbeveling en heeft dan ook geen algemeene ingang gevonden. In het belang van de zieken werd vooral door deze chirur gische voortrekkers het ziekenhuis in een nieuw gewaad gestoken en werd de zieken- huisverpleging op een hooger peil gebracht. Zoo eindigde de periode, waarin de huisarts alles wist en alles deed. De medische wetenschap schreed intus- schen gestadig voort en zij breidde zich zelfs onstuimig uit. Deze groote toename van ken nis heeft het dan ook onmogelijk gemaakt, dat de geneeskunde tegenwoordig nog door den enkeling in vollen omvang kan worden overzien, beheerscht en toegepast Zoo zien we naast het oude doch niet verouderde corps van beproefde huisartsen zich steeds meer specialisten vestigen, die uitsluitend een onderdeel van de geneeskunde beoefenen. Wettelijk blijft de huisarts de volledige be voegdheid behoudens de strafrechtelijke verantwoordelijkheid behouden om de genees-, heel- en verloskunde in vollen om vang uit te oefenen. Wettelijk is omgekeerd de specialist ook aan geen enkele beperking in de uitoefening der geneeskunde gebonden. Maar in den loop der jaren heeft in het al gemeen de afbakening tusschen het terrein van den huisarts en het gebied van den specialist zich op bevredigende wijze ont wikkeld. Sommige specialisten beperken zich tot be paalde gebieden van het menschelijk lichaam; (b.v. de longarts, de huidarts, de maagdarm arts, de zenuwarts), anderen houden zich weer speciaal bezig met onderdeelen van de geneeskunde waarvoor een aparte technische vaardigheid noodig is (b.v. de heelkundige, de verloskundige, de Röntgenoloog); een derde groep is als een combinatie van deze twee mogelijkheden te beschouwen (b.v. de oogarts, de keel-, neus- en oorarts). Ten slotte neemt volgens velen de kinderarts nog een aparte plaats in. Naast deze medische ontwikkeling heeft echter ook de maatschappelijke ontwikkeling haar stempel gezet op de wijze van uitoefe ning van de geneeskunde. Naast en uit de bacteriologie ontwikkelde zich de hygiëne, d.i. de wetenschap welke den ziekte-oorzaken als het ware de gelegenheden wil ontnemen zich met succes op een individu te werpen. Het begrip „voorkomen is beter dan genezen" won veld en leidde op een nieuwe basis tot een betere reeks van maatregelen en advie zen ter voorkoming van bep< alde ziekten. Dit alles heeft o a. tot een aantal wettelijke voor schriften geleid waarvan het nu onbetwist baar is. Dit bracht weer de aanstelling van een reeks medische en andere ambtenaren met zich mede, die zeggingsmacht over de ge neeskunde kregen. Invoering van verschil lende sociale wetten (Ongevallenwetten; In validiteitswet; Ziektewet) heeft ook weer hare consequenties met zich medegebracht. Het aantal medische ambtenaren, geheel of ten deele in dienst van het Rijk. maar daar naast ook in particulier dienstverband, is er sterk en snel door vermeerderd. Naas< den behandelenden geneesheer verschijnt de con troleerend geneeskundige ten tooneele, omdat Ster 3" grootte, of kkioor rib Melkweg Wettelijk Ingeschreven bij bet Bureau Indtutrieelea Eigendom onder No. 6 4 2 2 3 VOLLE MMN 3 LAATSTE KMRUER 0 NIEUWE KAAN RAUS 0 JUPITER0 saturnis<9 Sterretijd 10 h 18 min. In d r u kletters vermeld zijn de namen van de sterreb e e 1 d e nde eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in s c h r ij f letters geteekend. Eén maantje: het E.K. van den 17en in den Stier. naast de vraag: „voor welke ziekte heeft een bepaald persoon een behandeling noo dig?" zich de vraag gaat opwerpen: „Zijt gjj ziek in den zin van de wet en af of niet arbeidsgeschikt?" Zoo zien wij in den te- genwoordigen tijd de geneeskundigen in steeds meer groepen uiteenvallen. Slechts wanneer allen beseffen, dat voor allen het belang van den zieken mensch voor op behoort te staan, dat zij dus allen de lij' dende menschheid naar hun beste weten heb ben te dienen; slechts dan zullen de schijn bare tegenstellingen, welke het publiek maar al te gemakkelijk en al te vaak meent te zien, tot een hoogere harmonische eenheid samen voegbaar bijven. Dit is niet alleen een medisch-ethische noodzakelijkheid. Het is tevens van onschatbare waarde voor onze patiënten. Een van de belangrijkste richt lijnen in ons geneeskundig handelen is de zorg om niet te schaden. Dit primum non nocere geldt onverzwakt ook in de sociale en maatschappelijke verhoudingen waarin het medische beroep steeds weer wordt meege sleurd en dit beginsel zou tot nadeel van de patiënten op grove wijze worden verwaar loosd wanneer de boven in het kort geschet ste ontwikkeling tot werkleijke tegenstellin gen van blijvenden aard zou voeren. De hier geschetste maatschappelijke ont wikkeling is ook in ander opzicht te bespeu ren. Onder invloed wellicht van de invoering van de Leerplichtwet en natuurlijk ook ten gevolge van andere factoren is de belangstel ling van de massa ook voor het eigen lichaam gegroeid. Bouw en verrichting van den ge zonden en den zieken mensch worden gaarne bestudeerd en bijna iedereen verrijkt tegen woordig graag zijn kennis op dit gebied. De zieke meent daarom ook meer te kun nen begrijpen en vraagt dus in het algemeen ook meer dan vroeger. Al is dit in beginsel toe te juichen en al dient men het dus te be vorderen, toch moet de arts er steeds een wakend oog over laten gaan waar de grens is gelegen van wat de leek begrijpen kan Vermeden moet worden dat halve kennis onrust zaait! Dit geldt in zeer bijzondere mate wanneer het gaat om de beantwoording van vragen welke rechtstreeks betrekking hebben op den aard en de vermoedelijke ge nezingskans van een ziekteproces dat bij den vrager aanwezig is. Hier gaat het niet zoo zeer om wat begrepen kan worden maar bovenal is het hier de vraag wat of zonder schade door den patiënt verwerkt kan wor den. Slechts hij, die zich in den gedachten- gang en de geestesgesteldheid van zijn patiënt voldoende kan indenken en verplaat sen, kan op elke vraag het juiste antwoord vinden en geven. Ieder geneesheer heeft daarbij steeds te bedenken, dat niet een ziek orgaan behandeld wordt, maar dat een ziek mensch in zijn geheel tot ons komt en dat elk individu weer anders reageert. Ook hier is ten volle van toepassing het devies: Pri mum non nocere en dan ditmaal te verstaan als: vooral niet schaden door verkeerde of overgedoseerde voorlichting. Ten slotte moet ook in de medische jour nalistiek bij voortduring en ten volle met dit beginsel rekening worden gehouden. Ik be schouw het als een voorrecht aan het verbrei den van medische kennis mede te werken. Her populariseeren van de geneeskunde op zich zelf is zonder twijfel een nuttig iets en het kan zegenrijk werken in velerlei opzichten Maar het kan een tweesnijdend zwaard wor den, de onrust onder de menschen verhoogen en dus van onberekenbaar nadeel worden wanneer de onderwerpen niet met zorg wor den uitgekozen en wanneer niet nauwlettend wordt overwogen in welken vorm de spijs moet worden opgediend. Ook hier blijve aan het devies: Primum non nocere een ruime plaats ingeruimd. P. N. N. HISTORISCHE BRIEVEN GEVONDEN De tuinder M. te Woubrugge kocht dezer dagen van een afbraak te Leiden een partij hout. Bij het klein hakken kwamen er een zestal brieven te voorschijn, welke in een spleet in een der oude balken verborgen bleken te zijn geweest. Van deze brieven waren er twee in het La tijn geschreven. Een hiervan was gericht aan den pater-missionaris te Woerden, de ander aan den Adm. Pater Coll. Amantus. De vier overige brieven waren afkomstig uit Brussel en Antwerpen en dateerden van het jaar 1706. Een en ander is ten geschenke gegeven aan de Oudheidsverzameling te Woubrugge. AANRANDER GEARRESTEERD. Door de gemeente- en rijkspolitie van Vrfe- zenveen is te Hengelo (Ogearresteerd de 28-jarige gehuwde arbeider H. J. uit Hen gelo. Deze persoon wordt ervan verdacht, Woensdagavond de onderwijzeres M. Jansen uit Vriezenveen te hebben aangerand en mis handeld. Op last van den officier van justitie te Almelo is hij ingesloten in het huis van bewaring aldaar. OP ONBEWAAKTEN OVERWEO OVERREDEN. Gisteravond tegen 10 uur werd aan de Haarlemsche politie door treinpersoneel me degedeeld, dat een electrische trein uit Den Haag was binnengeloopen, die bloedsporen vertoonde. De machinist verklaarde, dat hij bij den onbewaakten overweg aan de Mun terslaan een schok had gevoeld. Een onder zoek werd ter plaatse ingesteld en men vond een deerlijk verminkt lijk van een man op leeftijd. Het stoffelijk overschot is naar het St Élizabeth-ziekenhMis te Haarlem overge bracht. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend, evenmin op welke wijze de man onder den trein is gekomen. STUDIEREIS VAN EUROPEESCHE KOFFIEHANDELAREN NAAR BRAZILIË. Naar wij vernemen zullen op 18 April a s. verschillende geïnteresseerden uit den koffie handel uit Amsterdam en Rotterdam zich te Genua inschepen voor een reis naar Brazilië op uitnoodiging van het Nationale koffie- departement daar te lande. Ook uit andere Europeesche voor den koffiehandel belang rijke centra, als Hamburg en Havre, zullen enkele vertegenwoordigers deze reis mee maken. De uitnoodiging geschiedde door be middeling van de firma Almeida Prado, die als agente optreedt van de Braziliaansche regeering. Het juiste doel van deze reis is niet bekend, doch men mag aannemen, dat de huidige internationale koffiesituatie aan een grondig onderzoek zal worden onderworpen. DE VEILIGHEIDSLAAN VAN DE K. N. A. C. Achter het Stedelijk Museum te Amsterdam. Gistermorgen is de z.g. Veiligheidslaan van de Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club achter het Stedelijk Museum op het Museumplein geopend. Ieder, die zijn of haar auto op veiligheid wil laten keuren, kan hier de gelegenheid daartoe vinden. Achtereen volgens staan in het midden der straat een Liesje„Het ls alles goed en wel wanneer een meisje nog Jong is. Ik ben nu zeventien, en er zijn mannen genoeg die aandacht aan me besteden, maar lk vraag me dikwijls al, hoe het zijn zal, als lk drie en twintig

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11