Vara's Voorzitter over den heer Zwertbroek Groote Vooriaarsveemarkt ^Binnenland Paardenmarkt JieckS. School JCunst m Wetenschap De toestand was onhoudbaar. te ALKMAAR op WOENSDAG 18 APRIL a.s. op WOENSDAG 25 APRIL a,s. VERKEERSONGEVALLEN demonstratie, echt en gemeend. Daaruit bleek, hoe Karei Lotsy werkt, hoe hij de ziel is van ons elftal, hoe de spelers met hem dweepen. En als wij dan ook complimentjes schrijven aan het elftal, dan moet het aller grootste compliment wel gericht zijn aan Ka- rel Lotsy, die Nederland uit de put haalde, die Nederland bracht in de rij der sterkste landen. Nederland telt mee. Daar kan nu niets meer aan veranderd worden. Deze uitslag bewijst, dat elk land moet oppassen. Wij gaan naar RomeDat staat nu vast. Dat hebben wij na afloop duizenden kee- ren gehoord. En toen wij ons verzamelde in een gezellig café in de binnenstad en het vroolijke strijkje speelde de populaire melo die, waarop men gemeenlijk zingt„Wij gaan in dit jaar niet naar Zwitserland", hebben wij dat veranderd: „Wij gaan er dit jaar naar Italië!" Zoo zongen wij uit volle borst; zoo zong de tjokvolle zaal, hossende, sprin gende en dansende. Amsterdam was in een feeststemming. Am sterdam leefde zich uit. Nog klinkt het in onze ooren: naar Italië VEILING, TERWIJL WINKELS GESLOTEN WAREN. Geoorloofde toepassing winkel sluitingswet. Op de vragen van het Tweede Kamerlid 4en heer Arts betreffende een te Amsterdam gehouden veiling van meubelen en aanver wante artikelen op een tijdstip, waarop de winkels, ingevolge de bepalingen der Win kelsluitingswet, gesloten moeten zijn, heeft minister Verschuur, min. van econ. zaken geantwoord, dat het vijfde lid van art. 9 der winkelsluitingswet de mogelijkheid schept dat B. en W. voor een door hen te bepalen tijdvak ontheffing verleenen van de bepalin; gen dier wet ten aanzien van veilingen; bij Eet opnemen dezer regeling is rekening ge houden met het bijzondere karakter van der gelijke verkoopingen. Uit den aard der zaak zullen B. en W. niet tot het verleenen van ontheffing dienen over te gaan dan nadat zekerheid is verkregen, dat het inderdaad een foona fide veiling betreft; uit te dezer zake ingewonnen inlichtingen is den minister ge bleken, dat dit geval zich hier voorgedaan heeft. Waar het hier dus niet andefs dan een ge oorloofde toepassing der winkelsluitingswet betreft, kan de minister geen aanleiding vin den tot het nemen van maatregelen. TEGEN STRAPERLO. In het belang van het vreemdelingen verkeer. Een groot aantal exploitanten van hotels, eafé's, restaurants en andere vermakelijk heden heeft een adres aan den raad van mi nisters gericht naar aanleiding van het ver zoek, hetwelk de Exploitatie Maatschappij Zeebad Scheveningen aan dien raad heeft gezonden met de strekking hazardspel en/of z.g. behendigheidsspelen in het komende seizoen in de badplaatsen toe te laten. Met klem van redenen is den raad van ministers verzocht niet te treden in het ge dane verzoek. Men acht in het belang van het vreemdelingenverkeer een speelgelegen- heid niet bevordelijk, Vorig jaar is het vreem- delingeucijfer gedaald. Men zie naar Nice en Monte-Carlo, die een kwijnend bestaan lei den. Om velerlei redenen wordt in het adres der genoemde exploitanten, die zoowel uit Scheve ningen als uit Zandvoort en Den Haag af komstig zijn, allerlei redenen opgesomd en de wensch geuit niet in het verzoek van de Maatschappij Zeebad te treden. BORSTBEELD DR. WILLEM ROYAARDS ONTHULD. In den Stadsschouwburg te Amsterdam. Zaterdagmiddag is in den grooten foyer van den Stadsschouwburg te Amsterdam onthuld en door het Royaards-comité aan het gemeentebestuur overgedragen het bronzen borstbeeld dat door Toon Dupuis van wijlen dr. Willem Royaards vervaardigd werd. Toen de wethouder voor de kunstzaken, de heer Walrave Boissevain, met den administra teur van den schouwburg, den heer J. M. Bendien, verschenen was, nam mevr. RoyaardsSandberg met haar kinderen en enkele genoodigden plaats op de stoelen wel ke voor het nog verhulde borstbeeld opge steld waren, en trad dr. Boutens naar voren. Deze hield hierop een korte toespraak, waar in hij een overzicht gaf van de geschiedenis van het comité en ten slotte zijn vreugde er over uitsprak, dat de beeltenis van dr. Wil lem Royaards een plaats vindt naast die van Louis Bouwmeester, twee groote kunstenaars. Namens het gemeentebestuur sprak wet houder Boissevain. Hij aanvaardde het mo nument uit naam van het bestuur der ge meente Amsterdam in grooten dank. Ook mevr. Royaards bracht nog met enkele woorden dank aan allen die hebben mede gewerkt aan het tot stand komen van dit ge- denkteeken en zij sprak haar erkentelijkheid jegens het gemeentebestuur uit voor de plaats, welke daarvoor ingeruimd is. RANGEERENDE SPOORWAGENS ONTSPOORD. Op het emplacement te Zwolle. Zaterdag was een locomotief met een post- rijtuig en vier goederenwagens aan het ran geeren aan het uiteinde van het emplace ment te Zwolle. Door tot nog toe niet opge helderde oorzaak liep het rangeerdeel met de j achterzijde met groote snelheid tegen het stootblok aan het einde der lijn. Het stoot- blok is een aardhoop, afgesloten door een j houten wand met een zwaren stootbalk, doch niet aan de rails bevestigd. Door de groote snelheid werd het houten voorstuk ge heel aan de andere zijde neergeworpen, ter wijl de goederenwagen geheel tegen den zaadberg opschoof en onder een hoek van 45 graden bleef staan. Een paar andere goede renwagens schoven met de buffers en buf- ferbalken over elkaar heen en werden be-1 schadigd. Het ongeluk gebeurde op een zij lijn, zoodat het'verkeer geen vertraging on dervond. In aansluiting op onze publicatie, inzake de kwestie „Zwertbroek-V.A.R. A.", vermei- wen wij thans het resultaat van een onder houd met den voorzitter der V.A.R.A., den heer A. de Vries, heeft gehad. Wat de heer A. de Vries vertelde U begrijpt reeds waar het omgaat, be gonnen wij, toen wij tegenover den heer de Vries hadden plaats genomen. Ik wil u gaarne inlichten omtrent deze onaangename historie, begon de heer De Vries zijn uiteenzetting -— ik wil hier op den voorgrond zeggen, dat wij het waardeeren, dat u in deze de zaak van twee kanten beziet Vele bladen hebben gedeelten uit de brochure van Zwertbroek overgenomen, doch er is geen enkel blad, uitgezonderd natuurlijk onze eigen pers, dat zich tot ons gewend heeft om nadere inlichtingen. U is de eenige en wij maken van uw aanbod om onze mee ning nader te formuleeren dan ook gaarne gebruik. De heer Zwertbroek is niet uit politie k e overwegingen ontslagen. Waar hij dit be weerd, moeten wij, aldus de heer De Vries, hier tegen ten stelligste opkomen. In politieke denkbeelden, de omroep en omroepzaken be treffende, heeft tusschen Zwertbroek, Lebon en mij nimmer verschil van meening be staan. Nemen wij als voorbeeld de door hem enoemde Kerstrede van ir. Albarda in het loncertgebouw te Amsterdam. Wij waren het allen eens, dat deze rede moest worden uitgezonden; we waren het alle drie eens wat de inhoud van deze rede betreft; we waren eveneens volkomen eenstemmig van meening, dat deze rede ter controle moest worden doorgegeven aan de Radio Controle Commis sie. Deze heeft in de rede ongeveer twaalf schrappingen aangebracht, groot en klein Wij hebben toen in tegenstelling met den wensch van Zwertbroek ons tegen uitzenden verzet. Zooals Zwertbroek dit wilde, dat wij met de rede op papier voor ons zouden aan vangen met de uitzending en deze bij iedere verboden passage even te verbreken, vonden wij onaanvaardbaar. Ten eerste zou hierdoor de groote waarde van deze rede voor de luisteraars verloren gaan. Ten tweede zou dit slechts een demonstratie beteekenen. Maar van dergelijke demonstraties heb ik een afkeer. Dat is treiteren, zonder meer! Zoo is het ook met het pauzeteeken. Alle drie waren wij het er overeens, dat wij moesten protesteeren tegen het verbod der uitzending van de „Internationale". Dit lied is voor ons sociaal-democraten van groote beteekenis Wij hebben tal van demonstratieve vergade ringen in den lande georganiseerd, wij heb ben in een vlugschrift van een millioen exem plaren het volk over onze zienswijze inge licht. Maar meer kunnen wij niet doen. Een verbod van uitzending is voor ons wet en als Nederlanders hebben wij ons aan de wet te houden. Men mag het er niet mee eens zijn, maar men heeft zich zoolang de wet bestaat zich hieraan te houden. Nu is Zwertbroek altijd sterk geweest in juridische spitsvondig heidjes en zoo is dit ook met de uiteenzet ting van het ingebruik nemen van het pauze teeken. Ik vind het uitzenden van 6 tonen van een lied, dat in z'n geheel verboden is, even eens „treiteren", waar niemand en niets mee gediend is. Zwertbroek is zelfs verder gegaan Hij heeft namelijk een componist opgedragen een compositie te schrijven, waarin motieven van de „Internationale" en „Wij leven vrij" zijn verwerkt. Wij hebben den kunstenaar zijn honorarium hiervoor betaald, want deze heeft zijn werk er voor gedaan. U begrijpt reeds hoe ik over uitzending van een dergelijke compositie denk. Zwertbroek deed dit op zijn eigen houtje, zooals hij bijna alles zelf standig deed, zonder met Lebon en mij in overleg te treden, terwijl hij zulks verplicht is volgens de statuten. Reeds geruimen tijd was Zwertbroek hier niet meer te hand haven als chef. Kunstenaars van beteekenis en naam, schold hij om een kleinigheid op de meest onbeschofte wijze uit; personen, die voorheen jaren lang in onze beweging zijn werkzaam geweest tot voldoening van een ieder, werden ieder oogenblik het vertrouwen door Zwertbroek opgezegd en met ontslag gedreigd. Waren wij niet steeds tusschen bei oen gekomen, de beste krachten zou hij reeds lang ontslagen hebben! De atmosfeer in de studio en de stemming van het personeel in den omroep, waar hij de leiding had, was aller verschrikkelijkst, onhoudbaar. Herhaal delijk en herhaaldelijk kwamen allerlei wan daden van Zwertbroek in de Hoofdbestuurs vergadering ter tafel. Dan gaf hij zijn fou ten toe, bracht als excuse, dat ie overspannen was, en beloofde beterschap. Maar het bleef bij beloften. Tenslotte was het zoo ver, dat er uit het Hoofdbestuur een commissie werd be noemd, die alles zou onderzoeken. Zwert broek ging met de benoeming van deze com missie volkomen accoord. Het eindresultaat was, dat Zwertbroek geen verantwoording alleen mocht en kon hebben. Ik werd aan hem toegevoegd. Bij verschil van meening, was mijn stem doorslaand, geen brief mocht meer de deur uit, of deze moest eveneens door mij worden geteekend. Zoo hebben wij een tijdje gewerkt. Wat het voor mij beteekende, aldus vervolgde de voorzitter, is moeilijk 200 in eens te zeggen. Ik hield het niet meer uit en heb mijn ontslag ingediend. U begrijpt, dar men een dergelijke stap zoo niet in eens doet, Het Hoofdbestuur ging hiermede niet ac coord, doch eischte eenstemmig het heengaan van Zwertbroek. Ik heb dit besluit opgehou den en gevraagd mij in de gelegenheid stellen alsnog een mogelijkheid te vinden tot een oplossing die minder onaangenaam voor Zwertbroek zou zijn, want ten slotte heb ik toch veel respect voor hem, zeer zeker heeft hij voor de V.A.R.A. hard gewerkt, kwam tot de volgende keuze* Hij zou «e ver zorging, in samenwerking met een bekenc intellectueel uit onze beweging, krijgen van onze populair-wetenschappelijke cursussen. Ten tweede, zou hij controle houden op de uitzendingen van de andere omroepvereenr fingen voor hetverzamelen van materiaal ij eventueel geschil inzake verbod eener be paalde uitzending. Ten derde moest hij zich regelmatig op de hoogte stellen van belang rijke buitenlandsche uitzendingen. En ten slotte zou hij voor de propaganda-documen tatie zorg moeten dragen, een werk waar hij zeer geschikt voor is. Zooals u ziet, was dit werk, waaraan hij zich geheel zou kunnen wijden. Maar Zwertbroek was hiermede niet tevreden. Tenslotte en niet het minst door de raadgevingen van zijn vriend, de heer C. v d. Lende, heeft Zwertbroek dit voorstel ge accepteerd. Zoo kwam een en ander in de vergadering van den Vereenigingsraad, zoo- als u weet is dit de hoogste instantie in de V.A.R.A., vertegenwoordigd door alle af- dalingen in het geheele land. -— De Ver eenigingsraad besloot echter, gezien de han delswijze van Zwertbroek (hij is geen onbe kende in het land!), hem alleen ontslag te verleenen, zonder meer. Dat Zwertbroek nu in zijn brochure klaagt, dat er geen scheids gerecht is geweest, is een volkomen onjuiste voorstelling. Dat hij nergens van af wist is een leugen. Hij heeft een uitnoodiging voor de vergadering van den Vereenigingsraad ge had en hij wist, dat zijn ontslag zou worden behandeld. Maar hij heeft zich toch niet kunnen ver dedigen? Niet verdedigen? Hij heeft ten overstaan van genoemde commissie een verdediging in gediend van 18 pagina's getypt! Is het billijk, dat hem zijn toegezegde jaar salaris wordt ingehouden? Het staat nergens, dat wij dit inhouden. Weliswaar zijn wij thans wettelijk niet meer verplicht hem nog verder iets uit te betalen, dat zal echter van hemzelf afhangen. Wan neer hij met zijn acties doorgaat, en de V.A. R.A. hierdoor binnen een jaar kapot maakt, kunnen wij hem niet eens meer betalen. Maar zakelijk bezien, denkt u dat wij er wat voor gevoelen om hem geld te verstrekken, waar mede hij zijn acties kan voeren ten nadeel e van de V.A.R.A.? Men beweert, dat Zwertbroek hier onmo gelijk is gemaakt, omdat hij voor een com munist wordt aangezien. Tegen die bewering moet ik mij ten sterk ste verzetten. Ik heb u zoo juist al uitvoerig medegedeeld, dat er geen enkel politiek ver schil bestaat tusschen Zwertbroek en de an dere bestuurders. Zeer zeker is Zwertbroek geen communist en wij zullen dit ook nimmer beweren. Typeerend in dit verband is wel het feit, dat hij op zekeren dag met alle geweld het Wilhelmus in onze programma's wilde brengen. Hij verdedigde dit, door te zeggen, dat het eenmaal ons volkslied is en hierbij te vens een revolutionair lied. Dit laatste was het misschien vroeger, doch heeft nu zijn waarde als zoodanig verloren, vooral waarin dit lied thans regelmatig tegen ons wordt ge bruikt. Zwertbroek beweert, dat hij een commu nistisch hoorspel heeft laten veranderen in een socialistisch hoorspel. Onjuist hij heeft enkele woorden veran derd, zooals „Communisme" in „Socia lisme". De communistische strekking kwam hierdoor nu voor rekening van het socialisme. Dat hij het geheele stuk door Beversluis zou hebben laten veranderen, is gelogen, aange zien Beversluis nimmer een opdracht hier toe heeft ontvangen Is het bericht ^uist, dat de heer Boek man thans als secretaris zal worden aange steld? Uit de lucht gegrepen. Deze week is een oproep in „Het Volk" verschenen, maar ik persoonlijk geloof, dat de heer Boekman niet eens zal solliciteeren. Er wordt beweerd, dat naast Zwert broek ook verschillende personeelsleden zul len worden ontslagen. Praatjes. Maar er worden reeds namen gefluis terd, als Beversluis en Hugo de Groot. Hiervan is mij niets bekend. Beversluis vertelt wel aan een ieder, dat, nu hij geen lid meer van de S.D.A.P. is, ook weldra zal worden ontslagen. Dit is echter heelemaal geen argument. Hier zijn verschillende kun stenaars werkzaam, die geen partijgenoot zijn Wel bestaat de mogelijkheid, dat het con tract met Martien Beversluis in de toekomst een wijziging zal ondergaan, omdat hij den laatsten tijd veel minder werk voor ons ver richt. Doch van Hugo de Groot moet ik wel in het bijzonder de praatjes tegenspreken. Ons is tenminste hieromtrent niets bekend CALVE DELFT VIERT HAAR GOUDEN JUBILEUM. In de hal van het groote kantoorgebouw der Oliefabrieken Calvé-Delft kwam Zater dagmorgen het geheele personeel bijeen ter herdenking van 't 50-jarig bestaan dezer be kende Delftsche onderneming. Nadat de Harmoniekapel een uitvoering had gegeven van den door den kapelmeester Bandel gecomponeerden huldigingsmarsch, was het woord aan den heer A. C. Waller, directeur der fabriek, die een kort overzicht gaf van de geschiedenis der oliefabriek in de afgeloopen vijftig jaar. De directeur herdacht den heer J. C. van Marken, die het initiatief tot de stichting van de fabriek nam en de heeren Tutein Nolthe- nius, die gedurende 36 jaar van het begin af medewerkten aan en voortwerkten in de rich ting door van Marken aangewezen. De heer Waller schetste de moeilijkheden, die ontstonden door den grooten wereldoor log en gaf een overzicht van de zoo wissel vallige jaren na 1918. Thans leven wij in den tijd van een. zwaren economischen oorlog, de z.g. autarkie viert hoogtij. De fabriek heelt de gevolgen van een en ander maar al te zeer moeten ondervinden. Er behoort een flinke dosis optimisme toe ohi ten spijt van alle te genspoeden den moed niet te laten zakken Wij willen zoo zeide de heer Waller op timist blijven, zooals trouwens ieder goed in dustrieel nu meer dan ooit optimist moet zijn. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat het allen gegeven moge zijn mede te bele; ven den opbloei van de fabriek. Laten wij daartoe, Van Marken indachtig, eendrachtig blijven samenwerken „Met elkaar en voot Elkaar". „Lang leven de Oliefabriek! durig applaus.) De heer Waller deelde ten slotte nog mede, dat de Vennootschap bij gelegenheid van dit jubileum een klein geschenk in geld voor ieder van het personeel beschikbaar kon stel len. De heer L. de Vries voerde namens het per soneel het woord. Hij wenschte de directie geluk en bood flamens allen, die aan de fa briek werken, een electrische klok aan, omge- van door tegels van Delftsch aardewerk. Zaterdagmiddag heeft de directie van de Oliefabrieken Calvé-Delft receptie gehouden welke druk werd bezocht. MEDICIJNEN VERKEERD GEBRUIKT Tweejarig kind overleden. Gistermiddag is in het Algemeen zieken huis te Almelo overleden een 2-jarig kind van de familie Schlosser; dat Zaterdagavond in een onbewaakt oogenblik gedronken had uit een flesch medicijnen, bestemd voor uitwen dig gebruik voor een ander kind uit hetzelf de gezin. Deze medicijnen bevatten een ver gif, waardoor het kind ontzettende pijnen kreeg en geopereerd moest worden. Na een tweede operatie is het kind gestorven. DE FIRMA LAMPE HONDERD JAAR. Een honderdjarige Gister was het een eeuw geleden, dat te Sneek de zaak werd gevestigd, welke het be; gin is geworden van de firma Lampe, het bij de Hollandsche vrouwen zoo welbekende modehuis in de hoofdstad en in andere ste den van ons land. De zaal in „1'Europe" te Amsterdam, waar de directie, de vier gebroeders Lampe, Zater dagmiddag recipieerde, was in een bloemen hof herschapn en zeer velen, onder wie de waarnemend burgemeester wethouder Krop man en tallooze vertegenwoordigers uit het kleedingbedrijf en aanverwante kringen, hebben hun opwachting gemaakt. Er waren vele telegrammen en schriftelijke gelukwen- schen binnengekomen. Gistermorgen is in aanwezigheid van het geheele personeel een H. Mis gecelebreerd, waarna allen intiem bijeenwaren en het per soneel gelegenheid werd gegeven, de directie een geschenk aan te bieden. HET BEZOEK AAN DE NIEUWE KERK TE DELFT. 50.000 bezoekers. Zaterdag was het de laatste bezoekdag ge weest van de Nieuwe Kerk te Delft in rouw- aankleeding. Het totaal aantal bezoekers van 28 Maart af bedraagt 50.000. Daardoor is een bedrag van 16.500 verkregen ten be hoeve der restauratie. DRIJVEND WRAK GEVONDEN. De vischbotter Hd 47 rapporteerde Zater dagavond, dat op 5 mijl noordwest ten wes ten van het Terschellinger vuurschip een mast van een onbekend schip boven water uit steekt. Men vermoedt, dat het een drijvend wrak is. Het ligt eenigszins gevaarlijk voor de scheepvaart. EEN VROOLIJK GEMEENTE BESTUUR. Het feestvieren in eafé's na het sluitings uur is overal verboden, dus ook in de ge meente Tubbergen. Het is voor iedereen ver boden, dus ook voor het dagelijksch bestuur der gemeente. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering der gemeente Tubbergen is door jhr. mr. van Bönninghausen hieromtrent eenige ophelde ring gevraagd. Hem was n.1. ter oore geko men, dat bij de uitbreiding van het electrici- teitsbedrijf in een der buurtschappen in te genwoordigheid van het dagelijksch bestuur een groot feest was gevier, dat tot drie uur in den nacht onder groote luidruchtigheid ïad voortgeduurd. De voorzitter deelde hierop mede, dat de uitbreiding van het electriciteitsbedrijf inder daad met eenige feestelijkheid gepaard is ge gaan. Het bestuur had echter te ongeveer elf uur het café van den heer F., waar het feest gevierd werd, verlaten per autobus. Jhr. van Bönninghausen antwoordde hier op dat hij vernomen had,( dat het feest toen eerst recht begonnen was in het café van den heer M. De voorzitter gaf toe, dat de autobus naar dit café was gereden, doch slechts om water in te nemen, hetgeen met eenig lawaai ge paard gegaan was. Hierop verklaarde het raadslid, dat hij te gen het innemen van water geen bezwaar reeft, och dit behoeft toch geen vier uur te duren. pr. vond het niet onwaarschijnlijk, dat iets anders dan waer was ingenomen. Hij ion niet nalaten zijn afkeuring over feeste lijkheden van het dagelijksch bestuur in de zen tijd uit te spreken. Andere raadsleden gaven hierover even eens hun afkeuring te kennen. BRANDEN In een bioscoop. Zaterdagochtend heeft te 's-Gravenhage een korte, felle brand gewoed in het Cen trumbioscooptheater aan de Vlamingstraat De geheele tooneelruimte is uitgebrand, de zaal en het dak liepen zware brand- en wa terschade op. De oorzaak van den brand is niet bekend. Volgens den directeur van de bioscoop had den de portier en de operateur in het ge bouw moeten zijn. Die schijnen er ook wel weest te zijn, anders waren hek en deur niet open geweest, maar toen de brand ontdekt werd, waren beide personen niet aanwezig In verband hiermee steld de politie een on derzoek in. In een kerk. Door het inspan van den bliksem is Zon dagavond brand uitgebrokes in de Parochie kerk te Meerloo (L.) Ondanks het blus- schingswerk der brandweren uit Venlo en iorst is een groot gedeelte van de kerk uit gebrand. Aangrenzende huizen, waarondei de pastorie, die door den vonkenregen een oogenblik gevaar liepen, konden behouden Levensmiddelenzaak afgebrand. Zaterdagnacht is brand ontstaan in de levensmiddelenzaak van den heer P. Borg- huis te Oldenzaal. De zaak brandde tot den grond toe af. De belendende perceelen be- kwamen zeer veel brand- en waterschade. De oorzaak van don brand Is onbekend. Varkens en kippen omgekomen bij een brand te öss. Zaterdagnacht omstreeks half vier is brand ontstaan in een landbouwschuur van den heer Brok aan de Spaarderstraat te Oss. De vlammen deelden zich weldra ook aan de boerderij mede. De brandweer kon. daar zij niet genoeg water tot haar beschikking had, tegen de vlammenzee niets uitrichten. Dien tengevolge brandden de kapitale boerderij en de schuur geheel uit. De bewoners konden zich tijdig in veilig» heid brengen. Zij wisten nog wat vee te red den. Een dertigtal varkens, alsmede honderd kippen, kwamen in de vlammen om. De geheele inboedel, landbouwgereed schap, landbouwmachines, een groote» voor raad hooi en stroo werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De schade wordt slechts gedeel telijk door verzekering gedekt. T wee kapperssalons uitgebrand, Gistermiddag zijn twee kapperssalons, ter. wijl de bewoners afwezig waren, geheel uit- febrand. De salons zijn eigendom van den eer Wobers, aan de Nassaustraat te Bus- sum. De brandweer wist de belendende per. ceelen te sparen. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. De schade wordt aanzienlijk geacht. Mandenmakerij afgebrand. Gisternacht is te Ooy bij Nijmegen afge brand de mandenmakerij met winkel van den heer Van Eek. Alles brandde af. Een groote voorraad teenhout is verloren gegaan. Ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade De oorzaak van den brand is onbekend. Aanrijding met doodelijken afloop. Gistermiddag omstreeks vijf uur wandel den de twee zusters Bos op den Soestdijker Straatweg in de richting de Bilt. In dezelfde richting reden twee auto's. Plotseling staken de meisjes den straatweg over, met het ge volg dat de 18-jarige jongedame Bos onder een der auto's kwam en zóó ernstig gewond werd, dat zij spoedig na het ongeval over leed. De chauffeur van den tweeden auto verklaarde, dat den chauffeur geen schuld treft. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Door een auto gedood. De heer H. Peeters te Oef feit (NB.) is Zondagavond door een auto uit Tilburg aan gereden en een paar uren later aan de gevol gen over overleden. KORTE BERICHTEN, Op 2 en 3 Mei wordt te Meppel, onder voorzitterschap van mr. H. Smeenge te Am sterdam, de 71ste algemeene vergadering ge houden van de schippersvereeniging „Schub tevaer". Te Amsterdam is Zaterdagochtend een congres gehouden van de 18 afdeelingen der vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin. Te Haarlem is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer Engel Tol, één der oudste en meest bekende vischhandelaren te IJmui- den. Sedert de opkomst van IJmuiden als visscherijplaats nam hij een belangrijk» plaats onder de visch-exporteurs in. De collecte voor het crisiscomité te Am sterdam heeft Zaterdag ongeveer 20.000 opgebracht tegen 36.000 bij de vorige in zameling. Op de 80ste jaarvergadering van den Evangelische Maatschappij zijn als leden van het hoofdbestuur herkozen: J. Dolleman te Vogelenzang; ds. H. H. Dorgelo te Naar- den en ds. P. W. Foeken te Haarlem en ge kozen mr. F. W. Fabius, griffier van het Kantongerecht te Almelo. ANTI-BERI-BERl-VITAMINE. De „News Clironicle" verneemt uit New" York, dat het hoofd van het Chemical Re search Departement of the Bell Telephone Laboratories aldaar: Robert R. Williams, er in geslaagd is het procédé ter afzondering van Vitamine B uit rijstzilvervlies te vervol maken tot een zoodanigen graad, dat thans 15 maal zoo veel product uit een bepaalde hoeveelheid wordt verkregen als in den be ginne mogelijk bleek. In het bericht is mel ding gemaakt van het werk van onze land- genooten C. P. Jansen en Donath, die er het eerst in slaagden het vitamine af te zonde ren. William heeft al sinds lang, op de Philip* pijnen en later in de Ver. Staten zich met dit onderzoek bezig gehouden. Met het procédé ter verkrijging van een ruimer product geen van zooveel belang is om proefnemin gen op groote schaal mogelijk te maken ten opzichte van beri-beri en andere ziekten heeft men trouwens ook te Amsterdam z'c met vrucht bezig gehouden in het laborato rium voor psycfiiologische chemie aan hoofd waarvan prof. dr. B. C. P. Jansen staat. De procentaale opbrengst heeft men dientengevolge ook hier reeds aanmerkelijk weten te doen toenemen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2