NA DEN WEDSTRIJD NEDERLAND—IERLAND. KOEDIJK KAMPIOEN! Competitiewedstrijden. Voor de comoetiiie hadden in het Oosten nog enkele wedstrijden plaats, waarvan voor al Rapiditas— Hellas en Be Quick—'t Over schotje van belang waren. Rapiditas stelde zich door een 5—1-oveiwinning verlig. Ook Be Quick behaalde een grocte 7—1-overwin- ning, doch dit hielp haar niet meer van de laatste plaats. D. O. S. FEESTAVOND V.V. UITGEEST. OM HET LANDSKAMPIOENSCHAP. K. Z, wint met 20 van W. K, 14 55-16 25 23 15 12 11 7 7 4 24 NEDERLANDSCHE SUCCESSEN. KAMPIOENSCHAP IE KLASSE KLEIN 3ILJART. WEDSTRIJDEN VAN A.S.V. VICTRIX. WIELERCLUB TE NOORDSCHARWOUDE. DE „HALTER" WANDELT. DE ADSPIRANTEN IN NOORD-SCHARWOUDE. DE HISWA TE AMSTERDAM. Het uiterlijk van onze zeiljachten. DE TITELWEDSTRIJDEN VAN DEN N.K.B. BRIDGEWEDSTRIJD TE OTERLEEK. zevental teststations opgericht. Het eerst wor den de stads- en koplampen, nummerlicht en stoplamp gecontroleerd. Daarna worden de ruitenwisscher, richtingwijzer, stuurspeling, rempedaal, en handrem getoetst, dan het spo ren van de voorwielen, tenslotte de remmen, banden signalen en wordt alles nog eens na gekeken, alvorens aan den eigenaar van een goedgekeurde auto de wimpel wordt uitge reikt. Auto's, die op een bepaald onderdeel zijn afgekeurd, kunnen na herstel worden herkeurd. De straat is langs de stoep met touwen af gezet. Het publiek laat zich niet onbetuigd. Geduldig wachten de autobestuurders in een lange rij op hun beurt. De meesten hunner voelen zich zeker van den wimpel; doch de testapparaten werken nauwkeurig en onver biddelijk en menigeen kan den vuurproef niet doorstaan. De veiligheidslaan blijft de ge- heele week geopend. De keuring geschiedt ge heel en al gratis. DE GROOT-NOOR DHOLLANDSCHE VAN 1845. Aan het jaarverslag over 1933 van „De Groot-Noordhollandsche van 1845" ontlee- nen wij het volgende: Wanneer wij ons verheugen over de be- - haalde resultaten, dan hebben wij niet alleen het oog op de financieele uitkomsten, doch tevens op het feit dat, niettegenstaande de toename der afkoopen en andere royementen, de netto vooruitgang van het verzekerd kapi taal, mede dank zij onze krachtig voortge zette uitbreiding, belangrijk hooger is dan het vorige boekjaar. Bedrijfsresultaten. In het jaar 1933 werd afgesloten aan nieuwe kapitaalsverzekeringen 5.417.410, tegen 4.078.300 in 1932 Aan nieuwe renteverzekeringen werd in 1933 ingeschreven 30.723, tegen 35.023 in 1932. De verzekerde rente op de gebrui kelijke wijze door vermenigvuldiging met 10 tot kapitaal herleidende, is er in 1933 totaal aan nieuwe verzekeringen ingeschre ven 5.724.646, tegen f 4.428.530 in 1932. Afgevoerd werd in 1933 f 3.933.962, tegen 3.403.187 in 1932. De totale netto vooruitgang in 1933 is 1.790682, tegen 1.025.343 in 1932, d.i. 77 meerdere netto vooruitgang ten opzichte van het vorig boekjaar. Wiskundige reserve. In 1933 hebben wij gevolg gegeven aan het in ons vorige jaarverslag aangekondigde voornemen, om voort te gaan met de omreke ning van de reserve van de 4 op de 3i/2 basis. Voor de afdeeling Volksverzekering betrof dit 35414 contracten met 4.085.707 ver zekerd kapitaal, waarbij voor de grootste groep de gebruikte reservepremies ongewij zigd werden gelaten, zoodat de reserve hoo ger is opgevoerd, dan bij een zuivere netto raethoed het geval geweest zou zijn. In de afdeeling Levensverzekering werden eenige kleinere groepen van de 4 rente basis op 3K omgerekend, terwijl wij het voornemen hebben, om voor de meest voor komende tarieven vanaf 1 Januari 1934, ook voor de afdeeling Levensverzekering, de reserve voor de nieuwe posten op een 3V2 rentebasis te berekenen. Per ultimo 1933 was op 3 basis bere kend 13.2 op 31,4 54.5 op 4 32.3 Sedert het boekjaar 1927, toen wij een aan vang maakten met de omwerking der wis kundige reserve naar een lagere rentevoet, is die reserve totaal met 613.223 versterkt. De gemiddeld benoodigde rente was 3.587 tegen 3.662 in 1932. De gekweekte rente bedroeg 4.688 zoodat de rentemarge be droeg ruim 1.1 Financieele resultaten en Beleggingen. De netto winst bedroeg in 1933 317 598 (v. j. f 335.452. Hoewel dit iets minder is dan in 1932. mogen wij het toch een gunstig resultaat noemen. De sterfte in de afdeeling lijfrenten, leverde dit jaar een verlies in tegenstelling met het vorige jaar. De waar genomen sterfte in deze afdeeling bedroeg slechts 15.7 De extra-reserve bedroeg ultimo 1932 744.030. Ter extra versterking der wis kundige reserve werd hiervan afgeboekt 131.125, waarna uit de winst weder 194.143 werd toegevoegd. Ultimo 1933 be draagt de extra reserve 807.048. Ook dit jaar is de gewoonte gevolgd om de effecten in de balans op te nemen tegen de ultimo-Decemberkoers, waarbij alle uitloot- bare fondsen tot geen hoogere koers werden opgenomen, dan de koers waartegen zij uit geloot of geconverteerd kunnen worden. In de balans is dan ook geen enkel fonds boven pari opgenomen. De beurswaarde van ons effectenbezit ver minderde in 1933 met een nadeelig koersver schil voornamelijk door de daling der dollarwaarden, alsmede door de daling der Obligatiën der Indische Trammaatschap pijen van 149.347. Dit nadeelig koers verschil is op de daarvoor bestemde reserve voor beleggingen afgeboekt, waardoor deze reserve thans in de balans voorkomt met 529.199. Wanneer wij er daarbij rekening mede houden, dat in de balans ook is opge nomen een Reserve voor minder courante fondsen, groot 25.170, dan is dus in totaal voor eventueel verlies op beleggingen ge reserveerd een bedrag van f 554.369. Op de vaste goederen is 24.000 afge schreven, waardoor deze thans voorkomen met 66.000. Bovendien werd f 60.000 ge reserveerd voor verbouwing van kantoren en kluizen. De hypotheken gaven redenen tot groote tevredenheid. Ook in 1933 behoefde geen en kele maal tot executie te worden overgegaan De verschuldigde intrest kwam in 1933, op een enkele uitzondering na, steeds vóór of op den vervaldag binnen. In een paar gevalleu werd uitstel van de bedongen aflossingen verleend. Bij het afsluiten der boeken was 1 rentepost, in de maand December verval lende, nog onbetaald. Het totaal in hypotheken belegd bedrag was op 31 December 1933 3.237.104 (v. j 2.806.744), waarvan slechts 60.417 op landelijke eigendommen (v. j. 72.352), De leeningen op schuldbekentenissen aan Gemeenten, Waterschappen enz., komen voor met 2.062.091 tegen 1.843.711 ultimo 1932. Rente en aflossingen werden steeds op tijd voldaan. De balans per 31 December 1933 vermeldt als activa en passiva een totaal bedrag van f 9.823.957.0714, de winst-en verliesreke ning in debet en credit een totaal van 9.486.434.57y2. Voetbal. De dagbladen hebben gisteren kolommen vol geschreven over den wedstrijd Neder landIerland en unaniem is mm het er over eens, dat Nederland verdiend gewon nen heeft. Daarnaast wordt nagegaan, welke de kansen van België zijn. Immers, het doelge- middelde is beslissend als het puntental ten minste gelijk is. Wanneer Eelgië van Neder land zou winnen, is Ierland natuurlijk uib geschakeld, bij een gelijk spel kan Ierland ook thuis blijven, maar als Nederland straks wint in Antwerpen Merkwaardig genoeg en het spreekt boekdeelen rekent men in België heele- maal niet meer op een overwinning, zelfs niet op een gelijk spel. De Belgische journa listen rekenen uit met hoeveel België mag verliezen, om toch nog boven Ierland te komen. Zij zeggen aldus: De stand is nu: Nederland 11 52 België 1 1 4—4 "erland 2 1 1 69 Het doelpuntengemiddelde van Ierland is dus 0.666; België moet dus een beter doel- gemiddelde hebben. Wint Nederland met slechts 10, dan is het gemiddelde van Bel gië 0.8 alles is o.k. Wint Nederland met -0, dan is een gemiddelde van 0.666 oor zaak van een beslissingswedstrijd tusschen België en Ierland. En verder? Een 31 ne derlaag van België is nog goed (gem. 7.14). En 4—2 voor Nederland ook nog (gem. 0.75). Maar 41brr (gem 6.25) Meeningen van anderen. Nederland heeft verdiend gewonnen. Dat zeggen ze allereerst. Maar over het spel peil wordt dezen keer w:el zeer verschillend ge oordeeld; ook over het spel der spelers. De meeningen loopen wel zeer uiteen. Men lezen het volgende, zooals de N.R C. het opteekende De heer K. J. J. Lotsy, voorzitter der Tech nische Commissie van den K.N.V.B. de leider van het team zeide dat wel geble ken is, dat de Ieren inderdaad moeilijk te overwinnen waren. Ons team had een zwa re taak, waarvan het zich prachtig gekweten heeft, al functionneerde speciaal het voor- hoedespel niet zoo goed als tegen België. Doch de tegenpartij speelde ook zooveel sterker dan de Belgen hier en nog verbaas de het den heer Lotsy, dat de Belgen in Du blin gelijk gespeeld hadden. Het was jammer dat Vente eenigszins ge handicapt was, doordat hij van een niet ge slaagden kopbal het leder stuitte teveel midden op den schedel in de eerste helft hinder ondervond. Zijn spel zou anders waar schijnlijk weer effectiever geweest zijn. We- ber bleek wel een versterking te zijn en vorm de met v. Run een goed backstel. Mijnders was minder dan tegen België, doch hij is in het laatste kwartier, heel merkwaardig, in eens heel goed gaan spelen. We gaan nu wat rusten, zegt de heer Lot sy, en ons eerst later prepareeren op het uit komen in Italië. Vermoedelijk zullen we op enkele plaatsen nog wel eenige proefne mingen doen, doch in oefenwedstrijden mo gen de internationals voorloopig niet uitko men. De verdediging als geheel heeft goed en volgens afsp.aak gespeeld, zóó doelmatig, dat de Ieren weinig absolute scoringskansen kregen. Zij zijn iets gelukkig geweest met de verkregen doelpunten. De heer B. Stom, oud-aanvoerder van het Nederlandsch elftal, vond het tempo nog iets sneller dan tegen de Belgen. Het was in het eerste half uur mooi spel van beide kan ten. Dat was ook de eenige kans om tegen de tactische positie kiezende Iersche backs iets te bereiken. De goal der Ieren vlak voor de rust was een juweeltje, dat terugschitterde op Moore. Bij den stand 2—2 trad de cli max van spanning in, doch nadat Neder land er 3—2 van gemaakt had, kwam de aanval weer los als tegen de Belgen en zag men subliem spel, laaiend van geestdrift Weber was de ster, doch het verband tus schen halfs en voorhoede was minder gaa dan anders. Dat is de spirit die mede door Lotsy's energieke werken er in gebracht is. Dr. L. Otten, eveneens ou-d-aanvoerder van het Nederlandsch elftal en partner van Stom, vond den wedstrijd teleurstellend. De Ieren waren nog een eind van het beste Engelsch-e speltype af. Ook het Nederiandsche spel was den heer Otten tegengevallen. En dan nog een oud-internationale ou achterspeler en captain dr. Hans Tetzner. die beter over spel en spelers te spreken was en vooral in het laatst het Nederiandsche spe waardeerde. Toen was er snel en doelmatig gecombineerd en was het of de ploeg in eens den juisten toon te pakken kreeg, nadat er aanvankelijk te weinig zelfvertrouwen ge wecst was. Weber en v. Heel waren zeer goed ge weest, doch de doelman bepaald zwak. Toch een team dat respect afdwingt. De Ieren waren iets tegengevallen. Voor profs is de combinatie te slordig en de op bouw van het spel niet af. Afbrekend speel den de Ieren wèl sterk. De heer C. A. W. Hirschman, oud-voo-zit- ter van de Technische Commissie van den K.N.V.B., vond het samenspel en positie-spel der Ieren voor het grootste deel van den wedstrijd vlotter en zuiverder dan bij de oranjeploeg, doch die wist zich beter kansen te scheppen. Een aantrekkelijke spannende partij. Mr Welcker, die eens geduchte rechts buiten, had respect voor het enorme zwoegen onzer spelers. De doelpunten tegen ons waren niet onhoudbaar geweest. De beer Verlegh, de leider van N.A.C oordeelde wat de eerste speelhelft betreft, dat het Nederiandsche elftal te weinig zelfver trouwen had en daardoor te nerveus en te onzuiver speelde. De heer J. Grootmeyer, voorzitter der W E. K. en scheidsrechter, verheugde zich als ieder zeer over de fraaie overwinning, die een verdiende belooning is voor de betoonde ener gie en toewijding van de spelers en ook van den heer Lotsy. Er waren er vroeger nog wel, die ietwat sceptisch stonden tegenover Lotsy s training-methoden, doch de feiten hebben hem in het gelijk gesteld. Ondanks de nederlaag hebben de Ieren best gespeeld. Hun techniek was heel goed. Zij lieten den bal het werk doen, waar tegen over de Nederlanders meer door zwoegen en sjouwen hun tegenstanders trachtten te be dwingen. Het Nederiandsche spel was echter productiever en dat bracht de overwinning, die echter mogelijk iets geflatteerd is. Er wordt anders prachtig werk door verschil len te van die mannetjes-putters van Neder- andsche spelers geleverd. Wel een verschil )ii vroeger toen ons team vaak te licht was. We hebben overigens wel iets gelukkig ge- oot, want of het in Dublin ook gelukt zou zijn de Ieren te kloppen staat nog te bezien. De Belgen moeten te Dublin toch wel puik op dreef geweest zijn, hetgeen tevens een waarschuwing is, om hen voor 29 April niet te onderschatten. De heer Jacq Lamey. de bekende H.B.S.'er, had er na de eerste helft een zwaar hoofd in gehad, doch na rust en vooral tegen het einde speelden de Nederlanders als duivels en dat bracht de verdiende, zij het mogelijk iets ge flatteerde overwinning. Wat worden we door het Nederiandsche elftad toch verwend in den laatsten tijd. Wat is het vooral ook voor de ouderen in onze voetbalbeweging een vol doening, dat het met de nationale ploeg thans zoo goed gaat. De president van Ajax, de heer M. J. Koolhaas, prees het faire spel. Ondanks de beteekenis van den wedstrijd en den stevi- gen bouw van het gros der spelers, was geen misbruik van kracht gemaakt en niet onbesuisd gespeeld. De leider der keuze-commissie, de heer Herberts, achtte het tenslotte een bevredigen den wedstrijd met een verblijdend resultaat, dat verdiend was, vooral door het produc tieve spel. We wisten hoe sterk de tegenpartij was, aoch onze ferme spelers hebben zich geheel gegeven en zoo hun doel bereikt, de afvaardiging naar Italië! Zaterdag j.,1. had in het clublokaal van de voetbalvereniging Koedijk de feest avond plaats in verband met het behaal de kampioenschap. Deze vereeniging, welke thans 4 jaar bestaat, heeft zich in die jaren zeer op gewerkt. Na de oprichting op 5 Mei 1930 speelde het le elftal alle wedstrijden omdat geen terrein gereed was uit. Koedijk I speelde het le jaar in de 4e klasse van den N. H. V. B. en ging het volgend jaar over naar de 3e klasse, waar zij in Alkm. Boys 2 hun meerdere moesten erkennen en de 2e plaats bezet ten, hetgeen 't volgende jaar eveneens geschiedde met Alkm. Boys 3. Het zou dus praktisch gesproken dit jaar voor Koedijk de competitie zijn waaruit zij als overwinnaar zou treden, doch reeds in het begin wierpen de Egm. Boys door de nederlaag, die K. op eigen terrein werd toegebracht, roet in het eten. Doch toen K. in Egmond revanche nam, kwam er weer een kansje. Het was dan den 2en Paaschdag, dat de wed strijd Koedijk I—C.S.V. II zou beslissen, wie de kampioen zou zijn. Koedijk stond n.1. 1 punt onder Egmond, zoodat de laatste wedstrijd voor een eventueel kampienschap moest worden gewon nen. Het heeft dien dag "dan ook niet aan spanning ontbroken, toen de rust in ging met 11 en na een kwartier spe len de 6tand nog 22 was, doch het ein de kwam met een 8—3 overwinning voor Koedijk. Met deze overwinning begon het kam pioenschapsfeest en we zagen het plaat selijke fanfarecorps „Aurora" met het elftal de eere-ronde over het terrein doen, waaruit blijkt, hoe de plaatselijke vereenigingen ten plattelande, wanneer de verstandhoudingen goed zijn, ge noeglijk samenwerken. AL vervolg op den 2en Paaschdag werd Zaterdag de kampioensfuif gehou den. Op dezen avond kwam wel duidelijk naar voren hoe geheel Koedijk meeleeft met de voetbalclub. Er werden bloemen een lauwertak, een zilveren beker en nog meer cadeaux aangeboden door donateurs, terwijl ook verschillende neringdoenden blijk gaven van hunne medeleving met de vereeniging. Deze avond is dan ook de onvergetelijke ge worden voor de vereeniging haar trainer den heer de Frenne. Zoo zullen de Koedijkers de volgende competitie overgaan naar de 2e klasse en wij twijfelen niet of zij zullen door hun sportiviteit en de prettige onderlin ge samenwerking ook daar een goed figuur slaan. Het eerste treffen vooi het kampioenschap van het Óósten werd met 31 door L>. O. S. gewonnen, dat tactisch en technisch beter (orfbal liet zien dan Ekca Rust ging in met 20 voor D. O. S. Na de hervatting scoor den beide partijen nog eenmaal. De stand is hier: Ekca Z. K. C. del las Vada 't Overschotje Onder Ons Rapiditas Be Quick In afd. A bleef de spanning in de onderste regionen voortduren. A. K. C. veroverde een kostbaar puntje tegen H. K. C. (3—3). De wedstrijd Wit Blauw—A. K. C. moet hier de beslissing brengen. Ook Rigtersbleek ui Achilles deelden de punten (11). De stand is hier thans: 14 12 2 Naas 14 9 2 3 Zwart Wit 14 9 2 3 Rigtersbleek 14 3 4 7 H. K. C. 14 4 2 8 Achilles 14 3 3 6 A. K. C. 13 2 4 7 Wit Blauw 13 2 3 8 In het Noorden won W. W. Zaterdagavond hield de voetbalvereen ging „Uitgeest" 'n feestavond in de zaal van het hotel de Ooievaar ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. De voorzitter, de heer Schregardus, hield een feestrede, die hij eindigde met een woor van opwekking om zich zooveel mogelijk bij de vereeniging aan te sluiten en daardoor V V.U. grooter en sterker te maken. De voorzitter van de supportersvereeniging overhandigde namens de dames een vlag, waarop de cijfers 1919—1934. Daarna werd er gezellig feest gevierd tol: laat in den nacht. Korfbal. De eerste wedstrijd voor het kampioen schap van Nederland in Jubbega is met groote moeite door de Zaankanters gewon nen. De Friezen gaven kranig partij en een spannend duel was het gevolg. Reeds spoedig na den aanvang nam K. Z. de lei ding. De Friezen hadden hierna enkele malen pech en eerst kort voor het einde stelde K. Z de overwinning veilig. 14 13 16 12 13 12 13 12 10 7 6 4 3 3 2 1 3 1 3 1 1 1 1 5 7 5 9 8 11 48—23 30-26 27—32 25-30 29—44 25—44 16—40 55-10 49-19 33—27 24—30 23-33 18—36 26—43 18—48 20 20 10 10 9 8 7 met 5—1 van Vitesse. -jockey Het Nederiandsche hockey heeft fraaie suc- cessen geboekt. Zaterdag speelden de heeren in Parijs tegen Frankrijk en wonnen met 21, Zondagmorgen speelde een dames B- elftal tegen een West-Duitsch B-elftal gelijk ro0) en Zondagmiddag won het A-elftal met 2—1 van de Duitsche dames. Biljarten. In Haarlem zijn de kampioenschappen klein biljart verspeeld. De uitslag is volgt: pnt. 1360 1319 1290 1276 1115 1145 De spelers Lankhof en L. Hop promoveeren door hun gemiddelde naar de derde klasse groot biljart. gw.p. v. Leeuwarden 4 C. Lankhof Hop K. de Bruijn G. Oomkes H. Metz 3 2 2 2 2 brt. 109 90 91 99 88 94 h.s. 64 147 72 51 63 115 ais gein. 12.47 14 65 14.17 12.88 12.67 12.18 Wielrennen. De A.S.V. Victrix hield Zondag een sprint wedstrijd over 1000 M. De uitslag was: 1. J. Pronk; 2. P. Hoogland; 3. C. Slijderink; 4. F. Tital; 5.1. Min. De ren- en tourv-ereeniging „Onderling Genoegen" heeft 'n paar trainingsritten gehouden voor amateurs en nieuwelin gen. Er werd door de amateurs, die in pe lotons van zes uitkwamen 90 K M. ge reden De uitslag hiervan was: 1. A. Willemse; 2. Joh. Renaud; 3. Cor Jongs- ma (tijd 2 uur en 32 minuten). De nieuwelingen hadden een afstand van 62 K.M. af te legeren. De uitslag was 1. Jb. Kuiper; 2. J. Ridderbos; 3. G. Zee man; 4. P. Steen (tijd 1 uur en 48 min.). Wandelsport. Zondag j.1. werd door eenige damesleden van de gymnastiekvereeniging „De Halter", een K.N.G.V.-marsch van 15 K.M. geloopen. De deelneemsters vertrokken om 8.15 uur vanaf de Groote kerk en arriveerden zonder uitvallers om 10.45 aan het eindpunt. Turnen. Door de gymnastiekvereeniging „Hercu- les-Hygea" werd Zondagmiddag een goed geslaagde adspirantenuitvoering gegeven in het lokaal van den heer J. de Bakker. De diverse oefeningen werden correct af gewerkt onder de bekwame leiding van den heer Boot. Watersport. In den loop der jaren is in het uiterlijk van zeiljachten wel een groote verandering ge komen. Het is in menig opzicht met de zeil jachten gegaan als met de automobielen: ze hebben hun aanschijn geheel vernieuwd, zijn fraaier van lijn geworden, fraaier en daar mee ook practischer. Wanneer we dit zoo vertellen, hebben we het ook op de scherpe jachten en niet op de specifiek Hollandsche en Friesche schepen, als boeiers, schouwen, tjotters e.d., die door de eeuwen heen hun vorm, zoowel van romp als van zeilen onveranderd hebben bewaard. Maar de scherpe schepen! Hier brachten de internationale wedstrijden steeds nieuwe gedachten. De jachten werden smaller, de waterlijn werd korter, de mast hooger, het zeiloppervlak grooter en daarmee groeide de snelheid. En het hooger worden oer masten ging samen met houari- en marconi-tuig, tot dat nu in de laatste jaren het torentuig bezig is het terrein geheel te veroveren. Hooge masten, korte gieken ziedaar het beeld van de moderne tuigage dat in vrijwel alle wed- stnjdjachten te vinden is. De Scherenkruiser is een zeer mooi voorbeeld van een modern, gemakkelijk te hanteeren racejacht, maar ook grootere en kleinere scheepjes vertoonen dit zelfde beeld. De IJselmeerkruiser, de B.M., de nieuwe Pampusjachtjes, zij alle voeren het torentuig en hoe vaak is er door zeilers niet gezegd- „Wat zou een toren-getuigde Regen- Eg een pracht van een schip wezen!" Inderdaad: wèl is het uiterlijk van onze scherpe jachten veranderd en wanneer er nu eens een oud Engelsch kottertje op.de Hiswa- tentoonstelling zou staan, zou liet schip met zón rechten steven, zijn langen boegspriet, z n enorme gaffel, zijn lagen mast zijn drie voorzeilen en zijn gaffel-topzeil wel heel erg vreemd aandoen tusschen al die modern ge- tnhzde jachtjes, welke nu op de watersport- tentoonstelling in het R.A.L-gebouw te zien zijn en die vrijwel alle met eere het torentuig V°lnu.sschen is het opmerkelijk, dat de oude Nederiandsche bouwers dit nieuwe pnncipe feitelijk ook in vroeger jaren reedshuldigen. De nog steeds onveranderde tjotter met zijn hoog tuig en zeer kleine gaffel tewijst, dat onze bouwers een eeuw geleden reeds wisten, dï het smalle, hooge tuig groote eigen- SCha Jachtbouw, een nationale industrie. Het is een typisch verschijnsel, dat het ge deelte van de watersport, die met een weinig fraai woord wordt aangeduid als „klem- watersport" in deze tijden van economische depressie een tijdperk van grooten bloei door- maakt Wie straks op een mooien, zoelen voor jaarsdag de wateren in ons land bezoekt, zal die bevolkt vinden met honderden bootjes, meest kleine scheepjes en als de warme zomer in ons land zal wezen, zijn er zeker vele dui zenden jachtjes op ons water. De Friesche meren, de Kaag, Braassem en Westeinder* plassen, de plassen bij Gouda en Rotterdam, 1 onze kanalen en rivieren, zij herbergen op vrije dagen werkelijk tienduizenden, die een gezonde ontspanning zoeken in hun booten. Het is daarom begrijpelijk, dat het aantal werven in ons land legio is en even begnjjje- lijk is, dat het bedrijf van vele jachtbouwers, een bedrijf van eeuwen oud, een bedrijf is, dat op een zeer hoogen trap van volmaakt- heid staat. Het is misschien onder ons vaderlanders niet zoo algemeen bekend, kijken wij, Hol landers, niet wat erg graag naar het buiten land? maar de naam, dien onze jacht bouw heeft, is in het buitenland zéér en zéér groot. Menig jacht van Nederiandsche werf vaart op buitenlandsche wateren en op ge bied van staalbouw vooral hebben onze Ne deriandsche bouwers een groote mate van be wondering gevonden, zoowel in Engeland als in Frankrijk. De buitenlandsche experts op gebied van scheepsbouw slaan het werk van onze jachtbouwers hoog aan en plaatsen hun orders van houten of stalen jachten vaak op Nederiandsche werven. Het zal den meesten Nederlanders onbe kend zijn, dat nog niet zoo héél lang geleden een bekend Fransch automobiel-constructeur zijn in het buitenland gebouwd motorjacht aan de goede zorgen van een Nederiandsche werf toevertrouwde, toen het schip een groo tere snelheid moest gegeven worden. En die grootere snelheid werd niet verkregen door het inbouwen van een aantal paardekrachten in de machine-kamer, maar kon worden be reikt door de hoog wetenschappelijke wijze, waarop de Nederiandsche jachtbouwer met zijn geschoold personeel en zijn goede outil lage den romp van het stalen schip aan een verandering onderwierp. De Nederiandsche jachtbouwers brengen hun beste producten naar de Hiswa-water- sporttentoonstelling in het R.A.I.-gebouw; het zijn producten, die zeker niet minder zijn dan de allerbeste buitenlandsche producten en door buitenlanders met lof worden ge noemd. Die Nederiandsche producten ver-1 dienen daarom zeer zeker ae waardeering van alle Nederiandsche watersport-liefheb bers. Kolven. Zondag hadden onder groote belangstel ling in de kolfbaan van Concordia de kolf- weastrijden plaats om den keizerstitel. De uitslag was voor Gummi: 1. W. Visser te Spanbroek met 250 punten, die daarmee den titel van Keizer verwierf; 2. P. Molenaar te Zuidscharwoude, 24 punten; 3. C. Langen- dijk te Noordscharwoude, 234 punten. Voor sajet was de uitslag: 1. C. Langen- dijk te Noorscharwoude, 177 punten, die in deze afdeeling Keizer werd na overkolven met 2. J. Keetman te Nieuwe Niedorp met 177 punten; 3. J. Schenk te Barsingerhorn met 154 punten De voorzitter, de heer J Schenk, reikte met een toespraak de prijzen uit, ook aan de win ners in de andere wedstrijden. Voor gummi (koningstitel): 1. D. Rijper te Zuid-Scharwoude met 234 punten; 2. O. de Vries te Alkmaar met 228 punten. Voor sajet: 1. D. Blaauboer te Barsinger horn met 203 punten; 2. H. Kuiper te N-- Scharwoude met 188 punten. Voor, gummi (prinstitel)1. J. Vlam te Grootebroek met 212 punten; 2. J. Kramer te Zuid-Scharwoude met 209 punten; 3. J' Koster te Alkmaar met 197 punten. Voor sajet: 1. S. Wit te N. Niedorp m« 131 punten; 2. G. Ens te Noord-Scharwoude met 120 punten. Alle wedstrijden zijn uitmuntend geslaagd- Bridgen. In café de Vries vond Maandagavond een duplicate-wedstrijd plaats tusschen de clubs Stompetoren en Oterleek. B" was de derde en beslissende avond- B* eerste match werd door Stompetoren gewonnen, de tweede liep Oterlee» enorm uit en won zeer verdiend, eIJ thans heeft Stompetoren met een nneer derheid van 200 punten voor de tweed' maal gewonnen. De uitslag luidt als volgt: je Groep A even lijn. 1. P. Slot en H- 7 Vries; 2. D. de Vries en C. Boeder &L Oneven lijn. 1. G. Heringa en Hen Davelaar; 2. Dr. Heringa en S. Herin/"; Groep B even lijn. 1. R. H. VVittevee en J. Zwaan; 2. R. en C. Boeder Jr. even lijn. 1. Mevr. Huyser van Re 8. en mevr. Mulder Blom, 2. burgen*' ter D. Huyser van Reenen en de II- Davelaar.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1