I GARANTIE" BLU VEILIGE HAVENS 30 SxmlSeim ;|:sl ,Ik geef U zegt het BLUE BAND-meisje 1 mm, de garantie van een product, bereid onder de strengste controle. Een waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om Blue Band te maken. Een belofte voor een smakelijk maal, waar groot en klein van zullen smullen 1 12 pondspakje VERSCH GEKARND r SCHOORL. Verlaging gasprijs. Het kampeeren in de ge> meente nader geregeld. De Raad vergaderde Donderdag ten 10 ure onder voorzitterschap van baron van Fridagh. De heer Schermer oordeelde dat de notulen te kort deden aan den geest waaronder de besluiten waren genomen. Met het oog op de belangrijkheid van de kwestie over de centrale school, achtte hij het wenschelijk, dat in de notulen werd vastgelegd, dat de burgemeester in overleg met de wethouders aan den architect Zuurbier had opgedragen een plan te ontwerpen voor het maken van een centrale school. Voorts achtte hij het noodzakelijk, dat in de notulen tot uitdrukking kwam dat de raad op zijn voorstel besloot den minister uitsluitend in kennis te stellen met 's raads besluit van 10 Augustus 1933, waarbij besloten werd zich te ver zetten tegen de opheffing van de school te Groet en den minister, wanneer dit toch moet gebeuren, den steun van het Rijk te verzoeken voor een te stichten centrale school. Spr. oordeelde, dat de notulen ten aanzien van dit punt niet alleen onvolledig doch ook onjuist waren en verzocht daarom daarin de door hem gewenschte wijzigingen aan te brengen. Nadat de secretaris had medegedeeld dat overeenkomstig het besluit van den raad de minister uitsluitend met het raadsbesluit van 10 Augustus 1933 in kennis was gesteld, zoodat ter gerust stelling van de heeren er geen grond was om te denken dat een eenzijdige voorstelling van zaken was gegeven, werd z. hoofdei, stemming overeenkom stig het voorstel van den heer Schermer besloten. De heer G u 11 e r die den vorigen keer een opmerking had gemaakt over de onduidelijke afschriften van de notulen, wilde thans voor de duidelijkheid daar van een compliment brengen. De voorzitter deelde mede, dat dit te danken was aan de aanschaffing door B. en W. van een multip'icator, die een uitgave van 70 had gevorderd. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. in verband met het verzoek van den heer P. Greeuw om een 2en strand- wacht aan te stellen, eerst wilden af wachten hoe de strandwacht werkt. Goedgekeurd werd het voorstel om 30 M2„ grond aan het Hoogheemraad schap voor 1 over te dragen, in ver band met de wegverbetering aan den Heeren weg te Camperduin tegenover den heer Kroon Voor kennisgeving werden aangeno men de goedkeuring door Ged. St. van de verordening regelende de positie van de veldwachters; de mededeeÜng van Ged. St. dat ten aanzien van het destructievraagstuk Schoorl bij den Kring Barsingerhorn was ingedeeld; de mededeeling van den minister, dat de uitkeering per inwoner ingevolge de wet op de financieele verhouding tus- schen het rijk en de gemeente voor 1934/35 met 8 zal worden verminderd. De voorzitter deed hierbij de ver blijdende mededeeling, dat er kans be staat, dat Schoorl voor de werkloos- heidszorg in plaats van 50 70 zijn de een paar duizend gulden meer, van het rijk krijgt. Naar aanleiding van een vraag van den heer Schermer zeide de v o o r- zitter de volgende week de wensche- lijkheid bij den minister te willen be spreken om werkloozen met steun van de gemeente en het -ijk bij de particulie ren te werk te stellen. Da heeren Schermer en Duin ver klaarden zich groote voorstanders van 'n dergelijke regeling. De heer G u t te r, ofschoon ook voorstander, achtte dit in de praktijk haast niet mogelijk, omdat er boeren waren die hun vaste arbeiders hadden ontslagen om ze krachtens deze regeling weer in diens', te kunnen nemen. De voorzitter achtte het wel mo gelijk in deze in Sc oorl bestaande mis standen tegen te gaan omdat hier wei nig boeren vaste arbeiders hebben. Aan gezien met ingang van 23 April het loon in werkverschaffing van 30 op 28 cent door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 72) „Moet ik je daarop wel een antwoord ge ven, Maisie? Zoo ja, dan luidt het net het zelfde als dat ik je reeds vroeger daarop heb gegeven. We zullen trouwen, zoodra ik mijn examens afgelegd en een betrekking gevon den heb." „En wanneer zal dat zijn?" „Tot mijn spijt niet eerder dan op zijn vroegst over twee jaren." „Nog twee jaren? En ik heb er al drie ge wacht!" „Dat weet ik. Maar luister Maisie 1 Toen we ons verloofden, was ik pas zestien en jij pas achttien. Nu ben ik net negentien, en jij een en twintig. We hebben dus heusch nog den tijd. Het zou een dwaasheid van ons zijn om te trouwen „Dat merk ik", viel ze droogjes in de re de. „Wat merk je, Maisie?" „Wel, wat je wilt dat ik merk. Als je soms denkt, dat ik er zoo naar snak, je te trou wen „Neen, zoo'n idioot ben ik niet. Maar als we nog net zoo verliefd op elkaar waren als vroeger „Als jij was, bedoel je." „Als ik was; zeker; Maar jij ook, onderstel ik." per uur wordt gebracht, werd besloten den minister te verzoeken dit loon op 30 cent te handhaven en zoo niet aan de arbeiders op de woninghuur 1 per week toeslag te geven. De voorzitter bracht hierop ter tafel een verzoekschrift van de kustbri- gade, die voor het leeren zwemmen een gedeelte water aan de Jaagkade, ter grootte van 20 X 30 M. ter uitgraving voor het stichten van een zwembad vraagt. Weth. v. Llenen had de betrokken personen te kennen gegeven dat het voor den polder een strop wordt, met het oog op de waterverversching- Spr. heeft een oplossing aan den Noordkant van den Jaagkade aan de hand gedaan. De heer Duin had er al eerder wat van gehoord en hij was een principieele tegenstander. Er is hier water genoeg en het natuurschoon zal bedorven worden. De zee is er en ook het Hargergat, waar om nu opnieuw 'n gat gegraven? Boven dien zijn er ook nog de putten. De voorzitter: De zee kan niet gebruikt worden om het zwemmen te leeren. In de nieuwe vaart is het een onsmakelijke gelegenheid. Het Harger gat is om de modder ongeschikt. Het wordt niet groot en de omgeving wordt afgesloten. Weth. v. Li en en erkende, wat het water betreft, dat het denkbeeld goed is. Weth. B ij 1 had niet aan de. putten gedacht, doch ook hij achtte die geschikt De heer Kaag achtte de putten on- geschikt. De heer G u tte r begreep de bezwaren niet. De heer Duin zou nooit zoo gauw over natuurschoon spreken, doch om grasland te vernielen tot water, terwijl hier veel water is, daar gevoelde spr. niets voor. De heer G u 11 e r achtte het wel wen schelijk dat Schoorl een plaats heeft waar men zwemmen kan leeren. De heer Dapper achtte de putten daarvooor aangewezen. De voorzitter zeide nog eens, dat noch de Hargervaart, noch de nieuwe vaart geschikt zijn. Aan de putten heeft ook spr. niet gedacht. Dit kan onder zocht worden. Als die niet geschikt zijn, dan vraagt spr. B en W. te machtigen in overleg met adressanten een oplos sing te zoeken. De heer Duin was daar tegen. Dit beeft er veel van dat het voorstel er moet worden doorgejaagd. Weth. v. L ie n e n zeide, dat adressan ten erkend hadden, dat de door hen ge dachte plaats in het nadeel van den pol der was en het door hem aangewezene niet. Spr. heeft zich tot' niets gebonden. De heer Schermer achtte de putten ook de aangewezen plek en stelde voor, als die niet geschikt zijn, den raad in een volgende vergadering te doen be- slissen. Hierop werd tot aanhouding besloten. Besloten werd hierop tot het aang^an van een kasgeldleening groot 30.000. Hierna werd besloten tot bet doen van af- en overschrijvingen. Het volgende punt was een voorstel van B. en W. om den tijdelijken meter- opnemer-geldophaler D. Groen een vaste aanstelling te geven ingaande 1 Jan- 1934. Jaarwedde minimum 300 met j 1 per aansluiting verhooging per jaar, bij toename van het aantal aansluitingen. De wenschelijkheid kwam naar voren om den heer Groen een wenk te geven zich met het oog op ,de toekomst tot gasfitter te bekwamen. Z. h. s. werd het voorstel overigens aangenomen. Wijziging vastrechttariei voor gas en gasprijs. Overeenkomstig het advies van de commissie voor het gasbedrijf stelden B. en W. voor het tarief als volgt te wij zigen: vastrecht voor alle aangeslotenen 0.50 per maand en den prijs van het muntgas te bepalen op 11 cent per M3, over een gewonen meter op 10 cent, voor het meerder verbruik boven 40 M3. per maand op 8 cent. Gerekend wordt bij verkoop van 100 000 M3. op een totaal-ontvangst van 12900, tegenover een uitgaaf van 12 500, alzoo 400 winst. De heer Schermer zeide dat het voorstel een poging is om de afname van het gas te bevorderen. De commissie beoogde slechts tot een sluitende begrooting van het bedrijf te komen. In de eerste plaats moet er naar gestreefd worden dat men in Schoorl erkent, dat het kookgas van groot nut is. Besloten werd de proef met ingang van 1 Mei te nemen. Wijziging en aanvulling politie verordening. B. en W. stelden hierna aan de orde illiii cents per B- BB142C. ,0, houd je onderstellingen maar voor Hij schoof een eindje achteruit: „Wat be doel je daarmee, Maisie?" „Wel, wat denk je?" „Ja, dat weet ik werkelijk niet. Maar 't heeft er iets van, alsof je me wilt zeggen, dat je nooit iets om me hebt gegeven." „En wat gaf jij om mij? „Ik heb altijd gedacht, dat ik zonder "jou niet kon leven." „En nu heb je ontdekt, dat dat best ging" „Dat moest ik wel. En bovendien ben ik nu ouder, en weet, dat er niemand is, die voor een ander bepaald onmisbaar is. Hoe dan ook „Hoe dan ook wat?" „Indien je genoegen neemt met hetgeen ik je kan aanbieden „Wat je me kunt aanbieden? Je biedt me heelemaal niets aan." Hij legde haar uit waarnaar hij streefde, zoowel voor haar als voor hem zelf, Er was zooveel plaats in het leven, het bood zooveel kansen. Zijn afkomst zou geen beletsel zijn de boeien, die hem knelden, te verbreken Dat voelde hij. Hoe het kwam, dat hij dat voelde, wist hij niet, maar hij voelde het van binnen. En als men dat van binnen voelt, dan behoeft men niet op iemand te wachten, die je het eens zou vertellen. Men voelt zich ook zonder andermans hulp sterk. Maar om dat zich-bewust-zijn van inner lijke kracht in daden om te zetten, moest men allerlei dingen beter leeren begrijpen. Men moest ondervinding opdoen omtrent andere menschen, zijn plaats ten opizchte ïan hen leeren begrijpen en de wrijvingen met het leven ondergaan,allemaal dingen, die men nergens beter leerde dan aan de hoogeschool, en die men, zonder hooge- schoolopleiding in een betrekking komende, slechts ten deele leert. Had men zoo'n be trekking, dan was het niet meer dan een kans, die men had gekregen, en die, trots den besten wil, je toch zou kunnen ontgaan. Op de hoogeschool was dat onmogelijk, ten minste als men over eenig gezond verstand beschikte. Men genoot daar van de onder vinding, die er door vorige geslachten was verzameld. Natuurlijk kon men niet meer dan een klein gedeelte er van in zich opne men. Maar men maakt zich de gewoonte van inzicht-opnemen eigen. Het was niet zoo zeer dat colleges hun waarde ontleenden aan het geen men er opstak, neen, men maakte er zich een gewoonte van steeds te leeren. Het was een bepaalde denkwijze, die men zich eigen maakte, en die vormde den man, die bepaalde je plaats in de maatschappij. Was die denkwijze bekrompen, dan zou men ne,- gens slagen, maar was zij ruim, dan dreef de wereld, evenals de zee. al haar visschen in je net. De hoogeschool verruimde op de gemakkelijkste wijze den geest. En als zij nu maar geduld wilde hebben, totdat hij die voorbereidende school voor het leven had doorloopen, en hij een voor hem geschikte betrekking had gevonden „Maar waarom wachten, als je dadelijk 'n betrekking kunt krijgen, waarvoor je volko men geschikt bent? Er is hier in de stad een familie, die een chauffeur zoekt; honderd vijf en twintig dollar per maand Waarom al die moeite nemen om je geest te verruigen wanneer je dadelijk een goed baantje kunt de wijziging van de politieverordening betreffende het kampeeren, het baden en het daarbij dragen van wel voege! ijke kleeding. Voorgesteld werd zonder toestem ming van B. en VV. en zonder inachtne ming van de aan die toestemming ver bonden nadere voorwaarden, als eige naar of als gebruiker van een terrein dit voor kampeeren beschikbaar te stellen of het gebruik daarvan tot dat doel te gedoogen. Voorts werden voorschriften gegeven waaraan een kampeerterrein moet vol doen Ten aanzien van het baden werd voorgesteld het zwemmen te verbie len zonder gekleed te zijn in behoor lijk badcostuum. Jongens beneden 14 jaar kunnen volstaan met een zwem broek. Ook wordt verboden zich uit en aan te kleeden op een wijze die aanstoot geeft of kan geven aan het zedelijk heidsgevoel. Ook wordt het verboden om zich in badcostuum of zwembroek op den open baren weg te bevinden. De voorzitter bracht mede ver schillende ingekomen adressen ter sprake. De V. V. V. in het Noordelijk gedeelte vroeg een algeheel kampeerverbod; die van het Zuidelijk gedeelte stelt zich daartegenover. 56 verhuurders in het Noordelijk gedeelte vragen regelen en weer anderen vragen het stichten van een apart terrein. Ter provin ciale griffie is besproken of de voorgestel Je regeling mogelijk is en deze vraag is be vestigend beantwoord. Men krijgt nu ook bepalingen omtrent den afstand tusschen de tenten, terwijl de houten kampeertenten worden tegengegaan, omdat men vooral het tijdelijk karakter wil behouden. De heer Kaag wilde nog bepalen, dat de tenten op minstens 25 M. afstand van den weg moeten staan. De voorzitter; Dat is ook in B. en W. besproken, doch het werd bezwarend ge oordeeld, omdat men zoomin mogelijk wil beperken. Er zijn kleine menschen, die dan geen kans hebben een stukje te verhuren. De heer Kaag wil dan de bepaling voor terreinen, waar het wel mogelijk is. De heer Duin was er tegen. Er zijn wel terreinbes, die zelfs geen diepte van 25 M. hebben. Spr. is voor een afstand van 10 M. voor open terreinen. De heer Kaag: Als er door heestergewas afscheiding is, vervalt mijn bezwaar. De heer Schermer verheugde zich er over, dat geen verbod is gekomen en evenmin een voorstel van concentratie van kampeer terrein, die hij concentratiekampen noemde. Ondoenlijk oordeelde hij het, op een klein ter rein waterkranen en W. C.'s te hebben. Devoorzitter: Hierbij is gedacht aan terreinen, die als zoodanig verhuurd- worden-. Er is niets tegen, dat vlak bij een huis ge bruik gemaakt wordt van het water en de W. C. van een onmiddellijk nabij gelegen woning. De heer Schermer had bovendien be zwaar, dat de toestemming om te mogen kampeeren tenminste 5 dagen van te voren moet worden aangevraagd'. Dit met het oog op de trekkers. Beter oordeelde hij de be voegdheid om de eigenaren te gelasten, on- gewenschte elementen opdracht te geven, op te stappen. Ook had hij' geen bezwaar tegen houten tentjes. De heer Duin was het met den heer Schermer eens, behalve ten aanzien van de houten tentjes, die zijn een nadeel voor de personen. Spr. bepleitte een soepele behande ling voor het verleenen van toestemming om te kampeeren. De v o o r z i 11 e r: De trekkers zijn altijd tegemoet gekomen. De bepaling beoogt alleen verkeerde elementen te weren. Als men dit niet wil, zal men een paar jaar een kampeer verbod moeten instellen. De heer Duin wilde ook de kleine men schen, die een tuintje verhuren, terwille zijn. Wat men niet móet hebben, zijn de groote kampen. Weth. B ij 1 achtte een overschrijving van drinkwatervoorziening beter dan waterlei ding. Wij hebben het steeds soepel toegepast. De heer Kaag stelde voor om te bepalen, dat zij, die niet langer dan 2 dagen zullen verblijven, geen vergunning 5 dagen te voren behoeven aan te vragen. De voorzitter oordeelde, dat men die proef kan nemen. Spr. hoopte, dat door de maatregelen het kampeeren in Schoorl kan doorgaan, anders wordt het hopeloos. De heer Duin: U overdrijft, hopeloos zijn alleen de groote kampementen met circustenten. De heer Schermer wilde nog de bepa- krijgen? Die vriend van me, waarover ik je zooeven sprak, zegt, dat de zakenwereld geen lor geeft om hoogeschoolopleiding, en dat er hoopen zakenlui zijn, die iemand, die op een hooeschool is geweest, niet eens wil len hebben. Alle hoogescholen, zegt hij, zijn snertdingen. Zakenmenschen hebben jonge lui noodig, waarin gang zit, die van aan pakken weten." Hij begon haar te doorzien zooals nog nooit te voren. Maisie was bekrompen. Zij was een van die menschen, die Honey „or thodoxen" noemde; zij behoorde tot het type, dat geen eigen oordeel had en dat deed, wat anderen haar zeiden te doen. Hij begon te begrijpen in zijn onderbewustzijn deed hij dit al lang dat dit type onder de Ameri kanen het veelvuldigst voorkomt. Het was niet waar, wat zoo dikwijls werd beweerd, dat de doorsnee-Amerikaan er zoo erg hap pig op is om zich op te werken, en veel meer te worden dan hij is. Dat was een van die zelfverheerlijkende Amerikaansche idealen die met werkelijke leven niets te maken' hebben. Mevrouw Ansley's theorie over gelijkheid van kansen voor iedereen, was ook al zoo iets. De menschen praatten die phrases na gaven ze door, en namen rustig aan, dat ze waar waren, terwijl zij in de praktijk bleken dwaalbegrippen te zijn. Tom wilde ten opzichte van Maisie het terrein vei dei vei kennen, door zich van val- schen schijn te zuiveren. „Er is nog iets, Maisie, dat ik je wou zeg gen, iets waarvoor ik me nog al schaam." De lapislazuü-oogen weiden grooter en keken nieuwsgierig. Misschien ging hij haar om zich bl] zulk waar aaa nieuwen aanrol Tan rheu- matiak op dan hola ia halen. Verzachting! verschaffen O onverwijld Aepirln-tableiten ling, dat de vergunning onmiddellijk wordt ingetrokken, als ze overlast veroorzaken. De voorzitter; Dat staat al in de bij zondere voorwaarden. De heer G u 11 e r had bezwaar tegen de bepaling, dat de tenten op 25 M. van den weg moeten geplaatst worden. Devoorzitter ging cr mede accoord om die afstand op 20 M. uit het hart van den weg te stellen. Het voorstel over het parkeeren werd over eenkomstig de besprekingen gewijzigd vasfc. gesteld. Devoorzitter deelde mede, dat het voorstel inzake het zwemmen en de kleeding elijk is aan dat van de andere badplaatsen I.h.s. werd conform besloten. B. en W. stelden voor om afwijzend te be schikken op het verzoek van den doodgraver, om bij de begraafplaats een ambtswoning te zetten, met het oog op de financiën. De heer Duin oordeelde, dat het niet aangaat den man een huur te berekenen, die maakt, dat hij in 20 jaar het huis aflost, ter wijl dit huis eigendom van de gemeente wordt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W, werd besloten. Mede werd besloten om de couponbelasting te korten op de houders van gemeente obligaties. Rondvraag. De heer Duin verzocht B. en W. het be stuur van Koedijk er de aandacht op te vesti gen, dat 3 oude menschen boven de 65 jaar, vanaf den Achterweg te St. Pancras 2)4 uur per dag moeten loopen om in de duinen te Schoorl te komen werken. Spr. wilde Koedijk verzoeken, deze menschen de marteling te be sparen. De voorzitter oordeelde, dat men an dere gemeenten niet behoorde te bespreken, hij zou burgemeester Ninaber er over op bellen. De heer Schermer wilde ter bevorde ring van de huurverlaging het rijk verzoeken de gelden niet voor 6 doch voor 4 te verstrekken. De gedachte van den minister gaat te ver in dit opzicht naar de steden. De voorzitter zegde toe, een dus danig verzoek tot den minister te zullen rich ten. De heer Dapper wilde onder het motto „Wij hebben niet meer" de rente eenvoudig van 6 op 4 stellen. (Gelach.) De heer Schermer deelde mede, dat de V.V.V.'s in de gemeenten tot samenwerking, ook in de reclame, zijn gekomen. De voorzitter bracht hen, die daar toe hebben medegewerkt, een woord van dank, omdat het gemeentebelang er door wordt gediend. De heer G u 11 e r wilde aandacht schen ken aan datgene wat de honderd werkloozen in de duinen doen. Spr. is voor goede wegen in de duinen, dat er komen er nu zoo veel, dat het een dambord wordt. De v o o r z i t t e r: B. en W. zijn het hiermede eens. Een bezwaar is, dat men dan straks gaat zeggen, wij hebben geen werk meer. De heer Du in; Als er geplant wordt, kan het even mooi worden als in de zuide lijke duinen. Bij het staatsboschbeheer rijpt het inzicht, dat in een groot werkobject moet worden voorzien. Op het moment is er nog niets bedorven. Aan den zeekant blij ven de duinen woest. De heer Schermer was van oordeel, iets van een ander meisje vertellen. „Zooals ik zooeven al zei, was ik toen we ons verloofden, pas zestien jaar. Ik wist toen nog heelemaal van niets af. Ik verbeeldde me wel het tegendeel, maar dat doen alle jongens van aien leeftijd. Ik had nooit iemand gehad om me iets te leeren en wat teugelwijs te maken. Je hebt zelf van nabij gezien hoe mijn omgang met Honeybun was. En vóór dien tijd dat weet je ook was ik een pupil van den Staat. Ga ik nog verder terug maar daarover kan ik nog niet spre ken; zijn we eenmaal getrouwd, en kennefl we elkaar beter „O, daar vraag ik niet naar. Het kan me niet schelen." „Neen, dat weet ik allemaal wel, maar li wil je duidelijk maken hoe 't kwam dat zoo onwetend was, zooveel minder, meen ik, van alles af wist dan andere jongens. Toen ik dien ring, dien je draagt, ging icoopen Hij zag dadelijk aan de uitdrukking valt schrik van haar gezicht, dat zij had geraden wat hij haar wilde vertellen. Ook dat zij het al had gevreesd. „Je gaat me toch niet zeggen dat 't g6®1 echte diamant is?" Om zich te vermannen, moest hij haaf recht in de oogen blijven zien. Een moord b® kennen, zou hem gemakkelijker zijn gevallen „Neen, Maisie, is geen echte di'"mam- Toen ik hem kocht, wist ik niet wat een te diamant was en ik weet niet zeker of nu (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7