DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Roosevelt's vacantie voorbij. No. 89 Maandag 16 April 1934 136e Jaargang (Daqetiiksch Ook in Amerika schijnt, volgens de statistieken van de Nationale Herstelbeweging, een opleving geconstateerd te zijn. PERS-COMMENTAAR. 3*>uiteuland De moordzaak Prince. DE PROTESTDEMONSTRATIE DER FRANSCHE AMBTENAREN. Strenge maatregelen. Wal vandaag do aandacht trekt..v DE TSJELJOESKIN-BEMANNING. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behaive Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. r Generaal Johnson, de Amerikaansche codedictator, is te Miami aangekomen voor een conferentie met president Roosevelt, die er aan land zal gaan om later per trein naar het Noorden te ver trekken. Generaal Johnson verklaarde, dat naar zijn meening de Amerikaan sche nationale herstelbeweging er zeer goed voor staat. De opleving in het zakenleven houdt aan, als gevolg van verscheiden oorzaken. In zekere mate is zij aan de herstelwet zelf te danken, maar men moet daar bij bedenken, dat men thans in een periode is gekomen van groote bouwbedrijvigheid en betere prij zen De stijging vai de prijzen voor ka toen, tabak .bitumineuze kolen en pe troleum weerspiegelt het algemeene beeld der verbetering, terwijl Johnson de verbetering in de staalindustrie toe schrijft aan de gestadige vraag naar automobielen. Generaal Johnson gaf nogmaals uiting aan de overtuiging, dat de herstelwet ten doode gedoemd zou zijn, indien Roosevelt zich niet tegen de licentiebe palingen zou verzetten. Het is juist over dit onderwerp, dat generaal Johnson met president Roose velt confereert. Johnson heeft er den president op gewezen, dat de herstelwet wordt gesteund door de openbare mee ning en dat derhalve een verlenging van de bevoegdheden van den president tot het verleenen van bedrijfsvergunningen krachtens de wet op het nationale her stel niet meer noodig is. Zoo als bekend, loopt genoemde machtiging den 16den Juni af. Twee omwentelingen. Tegelijk met generaal Johnson is Dcnald Richberg, een adviseur van de Nira, te Miami gekomen, Hij heeft per telefoon een toespraak gehouden voor de aanzittenden aan een diner te New York. Hierin richtte hij zich op bitteren toon tegen de lieden, die schimpen op „het gebruik van hersens in de Ameri kaansche regeering". Hij zeide, dat deze lieden blijk geven van een psychose, ge lijk die meestal ontstaat, na een depres sie en „waarbij zij zich een boeman scheppen voor hun aanvallen op de nieuwe economische ordening." Er is, aldus Donald Richberg, een klasse van zakenlieden, bankiers en politici, die is begonnen samen te zweren tegen een legendarische „braintrust". Zij zullen waarschijnlijk in hun gelederen opne men het meerendeel van de in discrediet geraakte economen en financieele schrijvers, orakels van redactioneele wijsheid, die eerst hebben mee geholpen om de luchtbel der „prosperity", op te blazen, die in 1929 is gebarsten. Thans lijden zij aan de waanvoorstelling, dat zij worden vervolgd door lieden, die hun hersens gebruiken in dienst van het we zenlijk algemeen belang. De campagne van deze menschen is thans de grootste bedreiging van het economisch herstel. Wij kunnen onmogelijk, aldus Richberg, aan een economische omwenteling ont komen, want dat is het wat als onver mijdelijk product van de industrieele omwenteling thans in de wereld gaan de is. Papieran ontwapening. De Engelsche bladen behandelen uit voerig den door de Fransche antwoord nota ontstanen toestand. De Daily Herald schrijft, dat tusschen Londen en Parijs een merkwaardig en gecompliceerd diplomatiek spel aan den gang is. De Britsche regeering tracht de Fransche regeering te bewegen tot prin cipieele aanvaarding van een zekere mate van Duitsche bewapening zonder zichzelf ten aanzien van de garanties voor de uitvoering eener overeenkomst, vast te leggen. De Fransche regeering tracht de Britsche regeering te bewegen tot prin cipieele aanvaarding van het denkbeeld der uitvoering-en veiligheids garanties zonder zich ten aanzien van de Duitsche herbewapening vast te leggen Het gevaar bestaat dus, dat het denk beeld van vermindering der bewapenin gen in alle stilte terzijde wordt gezet. De Morning Post schrijft, dat de Fran- schen blijkbaar geen haast hebben met de interpretatie van hun behoeftaan veiligheid. Zij willen waarschijn'ijk eerst zien hoe de overeenkomst er uit zal zien en vooral hoeveel bewapening Duitschland zal worden toegestaan, al vorens zij hun eigen voorwaarden voor aanvaarding ervan zullen mededeelen. Het Fransche antwoord wordt in zoo verre van belang geacht dat het het tot nog toe altijd verworpen beginsel van gedeeltelijke Duitsche herbewapening aanvaardt. Tegelijkertijd is het echter duidelijk, dat volgens Fransche meening een der gelijke bewapening slechts toelaatbaar is, wanneer Frankrijk niet behoeft te ontwapenen. Op dit punt,scheiden zich de wegen van het Fransche en het Britsche plan. Deze scheiding is van zoo principieelen aard, dat in feite alles er op wijst, dat de eenig practisch mogelij ke overeenkomst de Italiaansche zal zijn, die beperkte bewapening van Duitschland onder handhaving der ove rige bewapeningen toestaat. Volgens de Daily Telegraph hoopt men thans in sommige kringen te Lon den dat een ontwapeningsconventie toch nog mogelijk is. Uit de Fransche nota blijkt echter, dat een dergelijke conventie niet het Britsche ontwerp tot grondslag zal heb ben. Dit ontwerp houdt n.i. een aanzien lijke vermindering der land- en lucnt- strijdkrachten in voor de zwaarbewa pende mogendheden en niet slechts een begrenzing tot den huidigen stand. Alles wat Frankrijk bereid is aan te bieden is een begrenzing, die het in verband met de financieele mogelijkheden in elk ge val toch had moeten toepassen. Na En geland, Italië en België erkent thans ook eindelijk Frankrijk het feit, dat een be grensde en geregelde herbewapening van Duitschland op grond eener over eenkomst verre de voorkeur verdient boven een ongecontroleerde Duitsche bewapening met de waarschijnlijkheid van een daardoor ontketenden bewa peningswedstrijd. Een nieuwe arrestatie. De Parijsche politie heeft in de moordzaak- Prince een nieuwe arrestatie verricht. De in Versailles wonende Amerikaan Watson, die een vleugel van zijn villa verhuurd had aan de geliefde van een z.g. Parijsch industrieel, heeft verklaard, dat deze industrieel hem na een diner, waar hij stevig had gedronken, be kend had, dat hij den moordenaar van Prince een zekeren Fournier, nabij de Italiaansche grens had doodgeschoten. Deze daad zou hij gepleegd hebben op instigatie van den com missaris van politie Bonny, die op het oogen- blik de leiding heeft bij het onderzoek naar den moordenaar van Prince. Hoe weinig geloofwaardig dit verhaal ook klinkt, in kringen der politie acht men het toch niet geheel en al van belang ontbloot. Gistermiddag is de rechter van instructie van Versailles, begeleid door een geheelen staf van commissarissen van politie in de villa van den Amerikaan verschenen, waar zij hem en zijn vrouw een verhoor afnamen. Na het verhoor van Watson werd de door hen ge noemde industrieel, Bruneau, gearresteerd. Bruneau gaf toen in Zuid-Frankrijk te zijn geweest en daar een zekeren Fournier te hebben doodgeschoten, doch verklaarde, dat dezen niets uit te staan had met de moord- zaak-Prince. De eveneens gearresteerde baron Lussats Fournier en een reeks andere gangsters waren voornemens geweest Wat son in een hinderlaag te lokken en te ontvoe ren om hem dan tegen een losgeld van een half millioen francs weer vrij te laten. Dir plan had hij doorzien en daarom was Four nier woedend op hem geweest. Bij gelegen heid van een bezoek aan Zuid-Frankrijk heeft Fournier toen ruzie met hem gezocht en hij, Bruneau, heeft, om zich te verdedigen, van zijn revolver gebruik gemaakt en Fournier neergeschoten. Zoo volgt de politie op het oogenblik dus een geheel nieuw spoor, waaraan zij veel be tekenis hecht. De Parijsche garage-bezitter Müller, wiens naam indertijd veel is genoemd bij de arrestatie van Lussatz en zijn beide vrienden, heeft na de ontdekking van het mis drijf twee auto's verkoch' aan een Zwitsersch koopman. Deze Zwitser, die een der wagens voor 5500 frs. had gekocht, hoewel nog zeer goed was en nieuw 100.000 frans had gekost, heeft in den wagen twee flesschen gevonden, van welke de een ether moet hebben bevat. Uit het medisch onderzoek van het lijk van Prince was gebleken, dat de vermoorde twee uur vóór zijn dood verdoofd moest zijn. Men legt er verder den nadruk op, dat de auto een uursnelheid van 140 K.M. ontwik kelde en men wijst er in dit verband op, dat in het alibi van Lussatz slechts een leemte van 36 uur bestaat en dat het derhalve niet uitgesloten schijnt, dat hij zich van dezen wagen bediend heeft om van Marseille naar Dijon te rijden. De vorige bezitter van den wagen is verder een stamgast van de beruch te speelclub Frolics, waar ook de drie gear resteerden in- en uit liepen. TROTZKI LEEFT IN FRANKRIJK. Ontdekking der Fransche poliie Volgens de „Oeuvre'' heeft de Fransche politie bij toeval ontdekt, dat de vroegere Sovjet-commissaris Trotzki op een villa bij Barbizon in de nabijheid van Fontainebleau woont, met zijn vrouw en drie zijner aanhan gers. die hem tevens tot lijfgarde dienen. Trotzki had eenigen tijd geleden verlof ge kregen op Corsica te verblijven. Hij schijnt echter ongemerkt zijn verblijf naar Frankrijk zelf verplaatst te hebben. Het parket heeft het ministerie van binnenlandsche zaken in structies gevraagd. Volgens de „Oeuvre" zul len de autoriteiten zich beperken tot een te rugwijzing van Trotzki naar Corsica, tenzij het gerucht waarheid bevat, volgens hetwelk de Rus werkt aan de oprichting van een „Vierde Internationale". De Journal" meldt nog, dat Trotzki eiken dag zijn post door een motorrijder bezorgd kreeg. Het verblijf bij Fontainebleau. Inzake de verrassende ontdekking van de verblijfplaats van den voormaligen Russi schen volkscommissaris Trotzki wordt nog nader bekend, dat de bevolking van Barbizon bij Fontainebleau re:ds eenige weken wan trouwend had gestaan tegenover de geheim zinnige villabewoners. De post voor Trotzki, die naar Parijs ver zonden werd, werd iedereen avond door een motorrijder afgehaald en naar Barbizon ge bracht. Donderdagavond nu had de motorrijder pech met zijn lamp. Toen de verkeerspolitie hem naar zijn papieren vroeg, weigerde hij inlichtingen te geven. Eerst op het commissa riaat van politie verklaarde hij Rus te zijn en iederen avond de post naar Barbizon te bren gen. Hierop ging de politie ook in Barbizon een onderzoek instellen, waarbij zij in een studeervertrek een man op leeftijd aantrof fen, dien zij onmiddellijk als Trotzki herken de, hoewel hij eerst een anderen naam opgaf. Spoedig gaf hij echter toe Trotzki te zijn Tot verbazing der politiemannen bleek echter, dat Trotzki voorzien was van een geldigen pas en van de vereischte verblijfsvergunning voor het departement Seine et Oise. Deze papieren waren hem uitgereikt door het Fransche mi nisterie van binnenlandsche zaken. De politie kon toen onverrichterzake weer vertrekken. Groot opzien gebaard. De ontdekking der Fransche autori teiten, dat Trotski sedert December 1933 in een scherp bewaakte villa te Barbi zon in het bosch van Fontainebleau woont, heeft in Frankrijk veel opzien gebaard. Trotski bezat sedert December 1933 een verblijf-vergunning van het Fransche ministerie van binnenland sche zaken voor het departement Seine et Marne, zoodat hij het recht had zijn intrek te nemen in het in dit departe ment gelegen Barbizon. Chautemps geeft toe de vergunning te hebben uitgereikt en verklaart in de „Matin", dat Trotski om gezondheids redenen verblijf-vergunning in midden- Frankrijk heeft gevraagd. Deze vergun ning is hem op zijn eigen risico gegeven, wat geenszins buitengewoon is. Gisteren zijn in ongeveer 100 Fran sche steden in de provincie demonstra ties gehouden door ambtenaren tegen de bezuinigingsmaatregelen der regeering. Overal kwamen de ambtenarenorganisa- ties bijeen om in optochten en redevoe ringen te proteeteeren tegen de loons verlagingen. Vooral de linksradaciale organisaties waren sterk opgekomen; zij trokken door de straten onder het zingen van de Internationale. De politie behoefde echter slechts zelden in te grijpen. Nergens is het tot incidenten ge komen. In Parijs zijn voor Maandag protest- betoogingen door de ambtenaren aange kondigd- Deze betoogingen zouden moe ten bestaan in het neerleggen gedurende een uur van alle werkzaamheden. De or ganisaties hebben een beroep gedaan op hunne leden om incidenten te voor komen. De minister der posterijen treedt m- tusschen energiek tegen de aanvoerders der demonstranten op. Nadat hij Vrijdag reeds 28 ambtenaren voorloopig ge schorst had, heeft hij thans in een of ficieel communiqué 22 dezer schorsingen definitief verklaard en verder tegen een reeks andere ambtenaren straffen aan gekondigd. De minister maakt er op merkzaam op, dat hij ook in de toe komst tegen de onruststokers met alle energie zal optreden. DE LAATSTE BEZUINIGINGS- LOODJES. In Frankrijk aangenomen. De Fransche ministerraad heeft Zaterdag morgen onder voorzitterschap van president Lebrun het tweede deel van het bezuinigings programma aangenomen. Te zamen met het eerste deel moet dit deel een bezuiniging van 4 milliard francs bewerken. Met terugwer kende kracht treden deze verordeningen van af 1 April in werking. De nieuwe maatregelen betreffen een kor ting der pensioenen van de frontstrijders met 3 pCt., wat 206 millioen zal opbrengen. De pensioenen der oorlogsdeelnemers, die niet aan het front zelf hebben gevochten, zullen ook herzien worden, waarvan men een be sparing van 150 millioen verwacht. De pensioenen van hen, wien het Legioen van Eer of de militaire medaille is toegekend, worden eveneens met 3 pCt. verminderd. Oor spronkelijk had men hier een verlaging van 20 pC. willen toepassen. De minister van financiën Germain-Martin toonde zich zeer tevreden over de aanvaar ding der bezuinigingsverordeningen. Hij ver klaarde, dat men met de oorlogsdeelnemers tot overeenstemming was gekomen. Nog eeni ge details moesten slechts nog geregeld wor den. HITTEGOLF TE PARIJS. 29 Graden Celsius. In Parijs heerscht-e gisteren een zo- mersche temperatuur. De thermometer steeg tot 29 graden Celsius, een hoogte, die in dezen tijd van het jaar in geen 60 jaar waargenomen was. In 1874 was de temperatuur in April gestegen tot 28 graden. Men verwacht in meteorologi sche kringen, dat de zomer van dit jaar even heet en droog zal worden als de zomers van 1911 en 1921. ACTIE DER WEENSCHE POLITIE. Sociaal-democaten gearresteerd. Gistermorgen heeft de Weensche politie een uitgebreide actie tegen de sociaal-demo craten op touw gezet. In verschillende districten hebben huiszoekingen plaats ge had. Talrijke socialisten zijn reeds gearres- eerd. De politie-actie was ingezet naar aan- leiding van berichten, die de politie had ont vangen over omvangrijke maatregelen der sociaal-democraten voor 1 Mei. Nader wordt gemeld, dat de politie-actie zeer grootscheepsch is opgezet. Zeer veel ille gaal propagandamateriaal is in beslag geno men, o.a. 10.000 exemplaren van de uit Tsje- cho-Slowakije binnengesmokkelde „Arbeiter- zeitung". Bekende personen zijn nog niet in hechtenis genomen; naar verluidt is echter de arrestatie van vooraanstaande sociaal-de mocraten te wachten. Ook nazi's gearresteerd. In een logement in de wijk Meidling zijp vanmiddag 14 nat.-soc. en de logementhou der gearresteerd. Onder hen bevindt zich de zoon van den componist Kriegelstein. Men verwacht, dat nog meer nat.-socialisten ge arresteerd zullen worden. OOSTENRIJKSCHE HEIMWEHR INGELIJFD. In het Vaderlandsche Front. In den laten Zondagmiddag is uit Weer.en officieel bekend gemaakt: „Een uitvoerige bespreking tusschen bonds kanselier Dollfuss en Starhemberg, den bondsleider der Heimwehren, heeft tot resul taat gehad het leggen van een grondslag voor de vereeniging en de samensmelting van alle vaderlandsche groepen in het kader van het Vaderlandsche Front. Dit zal ook tot uiting komen in de eerstvolgende organisatie- maatregelen, die reeds in details zijn vas.ge- legd". Deze mededeeling bevestigt de subordina tie der Heimwehren aan het vaderlandsche front onder leiding van Dollfuss. In regee- ringskringen acht men deze overeenkomst van zeer groote beteekenis, hetgeen blijk: uit de verklaringen, die bondsleider van het va derlandsche front, dr. Stephan, heeft afge egd tegenover een vertegenwoordiger van de „Politischer Korrespondenz". De overeen komst aldus Stepan is niet slechts van principieele beteekenis voor de toekomstige ontwikkeling van het vaderlandsche front en voor de vernieuwingsgedachte in Oostenrijk, maar het is in de eerste plaats ook de basis en de voorwaarde voor de schepping van den autoritair geleiden staat. Achter Dollfuss en Starhemberg zal in het vervolg het groote gesloten front staan der- Roosevelt's vacantie voorbij. (Dag. Overzicht). De moordzaak Prince. (Buiten land). Trotski woont in Frankrijk. (Bui tenland). Nieuwe Duitsche kerkwet. (Bui tenland). Vechtpartijen in Spanje. (Buiten land). Zestien officieren «voor den Zee krijgsraad te Soerabaja in verband met de muiterij op de Zeven Pro vinciën. (Koloniën). Vervolging tegen het dagblad De Tribune. (Binnenland). Zware heidebrand bij Someren in Noordbrabant. (Binnenland). Zwendelbanken te Amsterdam. (Binnenland). Doodslag te Tegelen (Binnenland)* Eenige ernstige verkeersongeval len. (Binnenland). Onthulling gedenksteen mgr. dr. Nolens. (Binnenland). Liefdesdrama le Bergen op Zoom. (Binnenland). Het kringhuis der N. S. B. te Den Haag is met verf en teer besmeerd. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). genen, die in onvooraardelijke navolging van Dollfuss den door hem opgebouwden chris- telijken standenstaat belijden. Het Vader landsche Front zal na de inlijving van het weerfront uit drie deelen bestaan: het weer- front, de organisatie naar beroepèstanden en de organisatie naar gebieden". VECHTPARTIJEN IN SPANJE. Te Bilbao en Barcelona. Te Barcelona is 't gisteren tot een he vige schietpartij gekomen tusschen de politie en een aantal stakers, die ge tracht hadden een inspecteur van politie te molesteeren. Een rechercheur en een staker werden gedood; tien politieman nen en stakers en vijf voetgangers lie pen verwondingen op. Te Bilbao ontstond een vechtpartij tusschen Baskische nationalisten en re publikeinen. Een groot aantal personen werd gewond. Er zijn tal van arrestaties verricht. Te Santander heeft de politie veertien communisten in hechtenis genomen, die verdacht worden deel uit te maken van een bende, welke onlangs met steenen heeft gegooid naar de consulaatsgebou wen van Italië en Duitschland. Te Sevilla heeft de politie maatrege len moeten nemen tegen fascisten, ter gelegenheid van de herdenking van de uitroeping der republiek in Spanje. Toen een regiment infanterie door de straten der stad defileerde, brachten eenige jongelieden van een balcon af den Romeinschen groet en riepen: „Leve het fascisme". De politie kwam tusschen- beide; zij arresteerde de bestuursleden der fascistische partij en sloot het hoofdkwartier. Ook een groot aantal leden der partij werd in hechtenis geno men. In totaal bedroeg het aantal arrestan ten 110, van wie er later echter 40 weer op vrije voeten zijn gesteld. Onder de ge arresteerden bevinden zich talrijke stu denten. Voor het huis van graaf de Bustillo, den voorzitter van de plaatselijke groep der „Accion Popular" is een bom ont ploft. Een deel van den gevel va.i het huis is vernield. Slachtoffers zijn echter niet te betreuren. DE CARICATUREN TE PRAAG. Onderzoek ingesteld. De Duitsche gezant te Praag heeft Zater dag nog eens mondeling geprotesteerd tegen de tentoonstelling van caricaturen van Duit sche regeeringspersonen op de expositie van de vereeniging „Manes". Van Tsjechische zijde werd de toezegging gedaan, dat een on derzoek zou worden ingesteld. Vlot reddingsverloop. Het transport der geredde Tsjeljoeskin- bemanning van Vankarem naar kaap Wellen met sleden en vliegtuigen maakt goeden voortgang. Te Vankarem bevin den zich nog slechts 32 leden der Tsjel- joeskin-expeditie.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1