ALKMAARSCHE COURANT Staviskycharmeur, bandiet en oplichter. VEILIGE HAVENS SeuilletoH JUooUiciaal Hieuws Jladiaptogtamma No. 89 HAANDAG 16 APRIL 1934 Buitenland. „Mooie Sasja's" eerste schreden op het smalle pad. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). „Dat kun je gerust voor je houden." Dinsdag 17 April. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orgelconcert en gr.pl. 2.Vrouwenuur, 3. Modecursus. 4-15 Zang en piano. 5.Lezing. 5.20 Sch'agermuziek en gr.pl. 6.40 Lezingen. 7.35 Gr.pl. 7.45 Causerie. 8.— Schlagermu- ziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Zang en piano. 8.45 Causerie. 9.10 Zang en piano. 9.20 Gr.pl. 9-40 Orkestcon cert. 10-30 Vaz Dias. 10.35 Lezing. 10.55 Orkestconcert. 11.1512. Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. 1105 Lezing. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Commodore Grand Orkest olvc. J. Muscant. 1.50 Or kest Torquay olv. E. W. Goss, m. m. v. M. Ritchie, sopraan. 4.50 Het „New English Trio". 5.35 Kinder uur. 6.20 Ber. 6.50 Corelli's sona tes voor 2 violen en cembalo. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Het Gers- hom Parkington Kwintet mmv. B. Hutchings, sopraan. 8.50 Lezing. 9.20 Ber. 9.40 „Bureau de chan- ge", hoorspel van Lord Dunsany. 10.15 Gr.pl. 10.50 Lezing. 10.55— 12.20 Roy Fox en zijn Band. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 LANGENBERG, 456 M. 5.25, 6.20 en 10.50 Gr.pl. 11.20 Concert uit Berlijn olv. W. Steiner. 12.20 Dortmunder Symphonie-orkest olv. Erpenbach mmv. solisten. 3 20 We- ragorkest olv. Kühn. 4.40 Solisten concert, tenor, viool en piano. 5.20 Jeugdconcert. 6.20 Dansmuziek olv. Eysoldt. 7.35 Zwabisch progr. mmv. solisten, koor en orkest o.l.v. Fr. Gansz. 8.35 „Fronleichnam 1916120 Tote", hoorspel van W. Plücker. 9.Militaire reportage. 9.40 Gr.pl. 10.20—11.50 Kamer muziek van Mozart door kwartet en solisten. ROME, 421 M. 8.05 Literair- muzikaal programma. 9.20 Popu lair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Salonorkest o. 1. v. Walpot. 12.30 Gr.pl. 4-20 Omroeporkest. 5.50 Harmonicarecital. 6.20 Gr.pl. 7 20 Omroeporkest o. 1. v. André, mmv. zangtrio en tooneelensemble. 9.30—10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 12.30 Salonorkest. 4.20 Syra- phonieconcert olv. Kump6. 9.30 10.15 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10-35 10.50, Daventry 1050—11.20, Lond. Reg. 12.2015.20, North Reg. 15.20—16.50, Daventry 16.50 —17.35, Lond. Reg. 17.35—19.20, Kalundborg 19.20—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35 19.20, Brussel 19.20—24.—. Van de hand van den bekenden Franschen publicist F. da Costa verscheen een artike lenreeks over den bandiet-genie Stavisky, waarvan we hier een aanvang mee maken De nacht van 9 op 10 Februari 1934 in Parijs. Geweerschoten knallen, machinege weren ratelen, barricaden schieten als padde stoelen op in de Parijsche straten. Oud-frontstrijders en communistische af deelingen stroomen door de straten van deze wereldstad en binden een hevigen strijd aan met politie en de soldaten. Bloedig wordt er op de Pont de la Concorde en op de Place de la Republique gevochten. Dit is wel een nacht, die lang in het geheugen zal blijven. Barricaden in de straten. Guerrillagevechten in de stegen van de arbeidersbuurten, op de Place du Temple bij de Bastille en Belleville. Geweersalvo's bij de metro's, waar ver schansingen zijn opgebouwd uit ijzeren pla ten, planken, steenen. Een steenenregen op politie, garde mobile en passanten. Vlammende, omvergegooide autobussen laaien op in de donkere stad. Op de Boulevard Voltaire brandt zelfs een kerk. Cavallerie attaqueert de opstandelingen Cavallerie midden in Parijs. Artillerie brengt het geschut in stelling en schiet op de menigte. Senegaleezen en Anamieten zijn in de voorsteden ingekwartierd en wachten. Er gens luidt onheilspellend een klok. Schreeuwende en tierende massa's, geweer schoten, dood het raast door de straten en sloppen van de wereldstad. Frankrijk wordt zwaar getroffen en degene die deze slag toebrengt is de grootste en geniaalste oplichter van alle tijden, Alexan der Stavisky, die reeds dood is. Het is interes sant iets meer te weten over dien merkwaar- digen man. De patiënten, die den 7den Fbruari 1886 in de wachtkamer van den tandarts Stavisky te Sobotka zitten, zijn verbaasd hoe de dokter haastig, met wapperende iets, door de kamer snelt zonder hun een blik waardig te keuren. Hij laat de deur wijd openstaan en is voor lange minuten verdwenen. De patiënten kijken elkaar verbaasd aan Is Stavisky dan gek geworden? Het geroddel en geklets begint en dan komt de tandarts weer terug. Blij en geluk kig. Hij heeft zich gehaast, want hij is nog geheel buiten adem. Dan hijgt hij: „Pardon dames en heeren, maar ik had gezegd, dat men driemaal op de vloer moest stampen de kamer van mijn vrouw is boven de spreek kamer. Weet u wat dat beteekent, drie keer stampen?" Natuurlijk weet niemand dat. Verbluft kijken ze elkaar aan. Maar dan gaat de dokter verder: „Mijn vrouw is zoo juist van een zoon bevallen een zoon! Alexan- der zal hij heeten ik ben zoo gelukkig een zoon! „Monsieur Alexandre" en hij wórdt een beroemd man daar ben ik zeker van Nog nooit is de tandarts zoo gelukkig ge weest. „Monsieur Alexandre" heeft hij uit de grap gezegd, want hij houdt van Frank rijk. Maar hij beseft nog niets van de ontwik keling van zijn zoon beseft nog niet, dat dezelfde zoon, dien hij nu zoo jubelend be- Ïroet, hem later tot zelfmoord zal drijven. >at hij, om de schande niet te overleven, de hand aan zichzelf zou slaan, monsieur Alexandre. Precies 48 jaar later is er een groot schan daal, waarover de geheele wereld spreekt het Stavisky-sdhandaal het schandaal van monsieur Alexadre. Ja, monsieur Alexandre heeft het klaar ge speeld, een wereldbekend man te worden, weliswaar anders dan zijn vader het bedoeld had. 48 jaar later is monsieur Alexandre reeds dood. Maar twee dagen daarna meldt de pers van de geheele wereld: straatgevechten in Parijs, 29 dooden, 600 gewonden. Twee kabinetten moeten aftreden, een groo* aantal ambtenaren en kamerleden worden in staat van beschuldiging gesteld. Een schan- T4) „Och, eigenlijk nfets dan met hem op reis gaan en je amuseeren. Je schijnt goede maat jes met hem te zijn." Tom stond verlegen. „Zeker, mijnheer Amsley, maar als ik betaald zou worden, omdat ik goede maatjes met hem ben dan zou ik „O, daarvan is geen kwestie. Ik zou graag willen, dat Guy die reis maakte, 't Is geen uitstapje, dat iemand bij voorkeur op zijn eentje maakt, en jij bent de man, dien hij graag mee zou nemen. En ik ook, want je be- Kijpt hem. 't Is alleen jammer, dat Guy geen grip van geld heeft. Dat moet hij nog lee- ïen, maar 't is niet mijn bedoeling, dat je hem daarin onderwijs geeft. Hij moet 't leeren be grijpen. En hoe denk jij daarover?" Tom stond met gebogen hoofd, niet uit nederigheid, maar omdat hij over iets na dacht, dat hem dwars zat. „U weet, mijnheer Ansley" hij keek hem weer aan „dat als Guy en ik met elkaar zijn, wij over dingen spreken, die die u niischien niet zou goedkeuren." ,,'t Kan me geen sikkepit schelen, w Jullie praten." „Ja, maar 't gaat hier om iets, dat mij zelf betreft." I daal dat Panama, Oustric en Hanau in de schaduw stelt. Alexander Stavisky, wiens vader spoedig oa ?Jn «eboorte naar Darijs verhuisde, werd 30 jaar oud, voordat hij voor het eerst van zich praten deed. Alexander is een „mooie" man geworden Zoo mooi, dat hij den bijnaam „mooie Sasja" niet ten onrechte draagt. Maar zoo mooi als zijn uiterlijk is, zoo verrot is zijn innerlijk wezen. Hij is een man geworden, die zijn broodje graag op makkelijke manier verdient. Waar om zou je hard werken om geld te krijgen? Voor een beetje intelligent mensch ligt het geld, vooral in een groote stad als Parijs, maar voor het oprapen. En dan wanneer je „mooie Sasja" heet en de vrouwen stapel gek op je zijn Op een ochtend zit Alexander met een zwaar hoofd in café Weber. Het is geen won der, dat hij „een zwaar hoofd" heeft, want den laatsten nacht heeft hij in een klein, obscuur speelhol zijn laatste sou verspeeld. Hij weet niet eens, hoe hij zijn absynth be talen moet, die voor hem op het tafeltje staat. Op dit oogenblik verwenscht hij deze dui- velsche hartstocht, die niet van hem af laten wil en die hem ook in de toekomst steeds weer naar beneden zal sleuren; het spel. Plotse ling voelt hij de bewonderende blikken van een kleine, knappe vrouw, die een paar tafel mes van hem af zit, op zich rusten. Onmid dellijk is alle gramschap van Alexander ver dwenen. Wf)nt vrouwen, dit is zijn tweede hartstocht. Vrouwen beteekenen voor hem niet alleen liefde maar ook geld. En niets kan hij op het oogenblik beter ge bruiken dan geld „Mooie Sasja" werpt een paar van zijn vurige blikken, beproefd in den strijd naar het Vrouwtje. Zijn blik is zeer gretig nu zijn kennersoog de kostbare brillianten en een echt paarlensnoer ontdekt. De jonge vrouw bloost en buigt het hoofd. „Nog een schaap", denkt Sasja. En een „schaap" is het gemakkelijkst te scheren. Men kan niet beweren, dat Stavisky niet van aanpakken weet, want een paar minuten later zit hij reeds aan de tafel van de kleine vrouw. Monsieur Alexandre weet hoe vrouwen aan te pakken. Hoe men ze aan het spreken kan krijgen. Hij weet: „chez les femmes 1'amour vient par les oreilles". Hij praat en laat haar praten. En spoedig weet hij, dat de mooie vrouw weduwe is. Hij vischt ook uit, dat zij geld heeft. Hij is charmant. Zóó weet hij te praten, dat na een half uur de vrouw het ge voel heeft hem reeds altijd gekend te hebben Natuurlijk is Alexander een man van de wereld; hij kent den adel en de notabelen van Parijs. Hij heeft bezittingen, die ergens in Normandië of Bretagne liggen en is alleen maar naar Parijs gekomen om zich een beetje te amuseeren. Waarvoor komt men anders naar Parijs In Parijs zijn zooveel mooie vrouwen en de mooiste zit nu naast hem Madame kijkt hem stralend aan. Natuurlijk en daarom was hij even ont stemd heeft hij pech gehad. Men heeft hem mee getroond naar een speelhol en daar heeft hij al zijn geld verloren. Door valsch spel. Maar och, zoo erg is dat niet voor iemand als Alexander Stavisky. Een klein verlies. Alleen nu is het een beetje onaange naam. Het zal erg pijnlijk voor hem zijn, wanneer hij zich straks tot zijn vrienden moet wenden. Maar ja, eigen schuld. Monsieur heeft een rekening op een bank van Marseille. Daar kent men hem wel! Maar hier, die banken zijn allemaal zoo klein. Stum ze natuurlijk eerst de chèque naar Mar seille en voor die dan terug is Dagen duurt het! En hoe moet men dan in Parijs leven? „Hoewel zulk een chèque zoo goed is als contant geld" roept monsieur Alexandre ontstemd uit en met een groot gebaar haalt hij zijn chequeboekje uit zijn zak. Wat weet de kleine mevrouw Y van cheques af? Zij weet wel, dat ze nog nooit zulk een prachtigen, heerlijken man ontmoet heeft. Hoe makkelijk is het voor haar, om zijn zor- waarover op moreel gebied-, „Neen, mijnheer Ansley, dat kan ik niet want er zou misschien een dag kunnen ko- men, dat u dacht, dat ik een slechten 2oo- lang we elkaar kennen en ik niet in loondienst was Ansley begon voor den- haard heen en weer te loopen. „Luiter, eens mijn jongen. Ik weet heel goed wat en hoe jongelui zijn. Ik begrijp, dat jullie over dingen praten, waarover je niet tegenover mijn vrouw en mij zou uiten. Dat kan me niets schelen. Ik had niet anders ver wacht en 't zal jullie geen kwaad doen. Geen van beiden zijn jullie extra verdorven, en zelfs al was dat wel 't geval ,,'t Gaat niet om kwestie op mo: maar om opvattingen." „Och wat! Opvattingen!" zei Ansley, met een gebaar van onverschilligheid „Jawel,, maar dit is een bijzondere soort opvatting. U weet, dat ik altijd arm ben ge weest Ik heb altijd met arme menschen moe ten omgaan en gezien hoeveel zij ontberen. En ook heb ik gemerkt, dat rijke menschen meer bezitten dan zij noodig hebben meer dan ze zelfs kunnen gebruiken." ja, ik snap 't al. En beiden worden jullie zoo"n beetje revolutionnair. Ga je gang maar, jongen! Menschen van jullie leeftijd, die niet overkoken van opstandig heid tegen sociale toestanden, zooals die nu eenmaal bestaan, zullen 't nooit ver brengen in de wereld. Maar je moet er met mijn vrouw nooit over praten wel onder elkaar Toen ik nog student was. Maar daar kom je best doorheen. Arme menschen hebben geen kampvechters noodig 't is niet noo dig hen te helpen men wordt er op den gen weg te nemen. Hem te helpen op wien dat moet zij eerlijk toegeven, zij verliefd is. Geld, Wat beteekent dat voor haar! Zij heeft voldoende, om hem te kunnen helpen, tot zijn geld uit Marseille komt. Het zal haar werkelijk een buitengewoon genoegen zijn „Wel nee, waar ziet U mij voor aan? Ik ik kan toch van een dame geen geld acceptee ren!" Alexander is verontwaardigd. Maar tenslotte, nu ja, wie laat zich niet door een kleine, mooie vrouw overhalen. Zelfs zulk een principevast man als Stavisky. Maar hij staat er op, dat zij een cheque er voor accep teert. Een cheque zoo safe als het goud, dat in de kelders van de Banque de France rust. Dit is het begin van hun kennismaking, die lang zal duren. Zoo lang, tot mevrouw Y de oogen open gaan en zij ziet, dat Alexander, die beloofd heeft haar te trouwen, allesbe halve een man van eer is. Deze ervaring is bitter en ook zeer kostbaar. Het was haar feld, waar de „mooie Sasja" mee speelde levrouw Y is verontwaardidg, nu deze man niet alleen haar geld, maar ook haar hart gestolen heeft. Zij maakt scènes En hier is die interessante man niet van gediend, bovendien merkt hij, dat er niet veel meer te malen valt. Beleedigd trekt hij zich terug en laat niets meer van zich hooren. Ten tweeden male is mevrouw Y alleen. Maar nu is zij toornig en snelt naar den Kadi om den schandelijken Sasja aan den kaak te stellen. En toch, wanneer zij het bureau verlaat, huilt zij. Wat zou zij er niet voor geven, wanneer zij hem terug had. Wat het goed wat zij deed? Hij kon zoo lief zijn, die „mooie Sasaja". Maar wanneer de ma chines van Justitia beginnen te werken zijn zij niet gemakkelijk te stoppen FEDERATIE VOOR VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING IN NOORDHOLLAND. Jaarvergadering van het streek- verband der federatie Nederland. Zaterdagmiddag werd in het café De Boer (Friesche brug) de jaarvergadering gehouden van de federatie (streekver- band) van vereenigingen voor vrije ziekenhuisverplegin-g in Noordholland. DevoorziHei, de heer A. Schuur uit St. Pancras, heette de talrijke aan wezigen welkom op deze eerste vergade ring in streekverband. Hij herinnerde er aan, dat na de vergadering van verleden jrar, waarop besloten werd zich bij de fedoratie Nederland aan te sluiten, alleen als streekverband zal worden vergaderd. Spr. schetste de geschiedenis van de fe deratie van de oprichting in 1925 af en sprak de hoop uit, dat men nu in een groote federatie méér zal kunnen berei ken, zoodat toch nog eenmaal de tijd zal komen dat in iedere plaats een vereen! ging voor ziekenihuisverpleging zal wor den opgericht, wat zeer zeker een alge meen belang is. (Applaus). Jaarverslag Onderlinge Operatie- kas. Desecretaris, de heer H. G. R ij s, uit Warmenhuizen, bracht jaarverslag uit van de O. O. K. over 1933. Daaruit bleek, dat het met den vooruitgang in het ledental niet zoo vlot ging als ver wacht had mogen worden, zoodat een intensieve propaganda dient te worden ondernomen. Er waren op 1 Jan. j.1. 13 afdeelingen, die leden hebben aangeslo ten, de afdeelingen Heerhugowaard en St. Maarten ontbreken nog, en de afdee lingen Schagen, St. Pancras en Nieuwe Niedorp hebben een eigen operatiekas. Het aantal leden bedroeg 1361, verdeeld over 414 gezinnen, de vooruitgang was 150 leden. Aan operatie-kosten is 1623 uitgegeven voor 29 operaties, waarvoor in 15 gevallen volledig het toegestane bedrag van 75 werd uitgekeerd. Ge middeld bedroeg de uitkeering 60 per patiënt. Aan oj>eratiekosten werd 83 pet. van de. contributie besteed en aan ove rige kosten 17 pet. Het jaarverslag werd onder dankbe tuiging goedgekeurd. V erhuizingskaarten. Medegedeeld werd dat de verhuizings- kaarten niet meer de federatie Noord holland maar bij de federatie Nederland dienen te worden aangevraagd. Jaarverslag Streekverband. De secretaris bracht nog een kort verslag uit over het streekverband. Daarin werd medegedeeld, dat 13 ver eenigingen zijn aangesloten; er werden duur misselijk van. Maar zoolang je nog ong bent, kook dan maar rustig over Was dat 't eenige, dat je op je hart had?" Toen Tom nader uiteengezet had dat dit iet eenige was, dat hem dwars had gezeten, was de zaak beklonken. Hij sprak zijn dank uit, drukte Ansley's hand en was bijna de deur uit, toen Ansley nog zei: „Guy vertelt me, dat ze je in Cambridge de baby van Whitelaw noemen, maar ik onderstel, dat je alles omtrent je zelf weet, je geboorte en der gelijke dingen meer." Tom bsloot een positief, laconiek antwoord te geven, teneinde een verkeerde gedachte bij Ansley onmiddellijk te onderdrukken. „Zeker, mijnheer Ansley, daarmede ben ik bekend." „Goed, dan is 't in orde.' HOOFDSTUK XXXV. Tusschen het begin van de groote vacantie en den aanvang van de reis naar het westen zouden drie weken verloopen Mevrouw Ans- ly had als moeder daarop gestaan. Zij had acht of negen maanden achtereeen haar jongen zoo goed als niet gezien en als hij nu den heelen zomer op reis ging, om daarna weer naar Harvard te gaan, zou het net zijn alsof zij heelemaal geen zoon had. Tom overwoog waar hij drie weken zou blijven, toen hij het volgende briefje kreeg. Geachte heer Whitelaw, Moeder zou graag willen weten of u, zoo- dra de groote vacantie begint en Guy bij ons in New Hampshire komt, lust hebt geduren de drie weken tot het begin van uw reis, met uitz.) 8.— Gr.pl. 10.Morgenwij ding 10.15 Gr.pl. 10.30 Orgelcon cert E. Vos, mmv. S. HaasePiene- man, sopraan. 12.Omroeporkest olv. N. Treep. 1.40 H. de Leeuw: Roosevelt van dichtbij gezien. 2. Vervolg concert. 2.15 Gr.pl. 2.30 Concert. C. Tromp, viool. R. Wies- ner, viool en H. Wiesner, piano. 3.4.Knipcursus. 4.15 Gr.pl 4.30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.Voor kleinere kinderen 5.30 Jeugdhalfuur voor de VPRO olv. ds. B. J. Aris. 8.Omroep orkest olv. N. Treep. 6.30 Ir. N. Th. Koomans: De Rotterdamsche haven in crisistijd. 7.Vervolg concert. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.Vaz Dias. 8.05 Omroep orkest olv. N. Treep m. m. v. B. Lensky, viool. 8.30 „The Paradise Garden Hawaians olv. H. Ruyters. 8.40 Kovacs Lajos en zijn orkes. 9 15 Koos Koen in de sches „De receptie", 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest mmv. mr. Ph. C. la Cha- pelle, voordracht. 9.50 The Para dise Garden Hawaians. 10.Ko vacs Lajos en zijn orkest. 11. Kovacs Lajos en zijn orkest. 11. Vaz Dias. 11.1012.Gr.pl. één algemeene en twee bestuursvergade ringen gehouden. Een nieuwe overeen komst voor ziekenvervoer werd getrof fen met de firma Met. Een bespreking met de ziekenhuizen te Alkmaar om te komen tot verlaging van de tarieven had geen resultaat. Het verslag eindigde met een opwekking tot toetreding als lid. Het verslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Financieel verslag. De penningmeester, de heer van der Sluis uit Zijpe, deelde me de, dat de ontvangsten waren over het afgeloopen jaar 249.82, de uitgaven 246.68 en het voordeelig saldo 3 14. Overeenkomstig het rapport van de re keningcommissie goedgekeurd. Reglement voor het streekver band. Het door het bestuur opgestelde regle ment voor het streekverband werd door den secretaris voorgelezen. De verschil lende artikelen werden door hem en den voorzitter, alsmede door den heer Stolk, voorzitter van de federatie Nederland, toegelicht. De heer Dikstaal uit Enkhui zen drong aan op contributieverlaging. Het reglement werd zonder wijziging vastgesteld. Beschrijvingsbrief. De heer Stolk gaf uitvoerige toelich tingen op verschillende punten van den beschrijvingsbrief voor de algemeene hem mee te komen. Ik ben dan ook thuis en ik heb u in bijna twee jaren niet gezien. We zouden dus heel wat bij te praten hebben Toe, komt u! al was 't' alleen maar om on- zentwille. U zoudt er ons een groot genoe gen mee doen. Uw toegenegen HILDRED ANSLEY. Het was een lastig geval voor hem, totaal onbekend als hij was met sommige gebrui ken, met etiquette en kleedingaangelegenhe- den. Hij zou zich vlot moeten kunnen uit drukken in een taal, waarvan hij eigenlijk niet meer dan de eerste beginselen kende, zoodat het hem aanvankelijk scheen, dat hij de uitnoodiging niet kon aannemen. Maar weigeren zou iets hebben van lafheid Als hij dergelijke dingen steeds maar uit den weg ging, zou hij op dat gebied nooit iets leeren. De eenige manier was, van ande re menschen af te kijken. Nadat hij er 'n dag over had nagedacht, stelde hij 'n eenvoudig briefje op, waarin hij Hilderd bedankte voor haar moeder's' uitnoodiging en zei dat hij die gaarnen zou aannemen. Alvorens echter zijn blief op de post te doen, liep hij bij Guy op, die voor de piano het erg druk had met ..Isoldes Liebestod" van Wagner, en al door spelende, over zijn schouder heen, met Tom over Hildred's' briefje sprak. „Echt iets voor Hildred! Ze heeft moeder er toe overreed. Ze is dol op dergelijk gedoe" „Welk gedoe bedoel je? Isolde's zielpijn werd heviger en heviger, totdat die haar toppunt scheen te hebben be reikt, maar toch nog steeds erger werd. „Wel, ze heeft natuurlijk moeder verteld 5.20 en 7 20 Gr.pl. 11.20 Pascal- orkest. 7.20 „Mon aimée", spel van Howard. 1.20 Concert uit rest. Wivex. 2 20 4.20 L. Preii's orkest. 7 05 Gr.pl. 7.50 Operettemuziek olv. Reesen. 8.20 Hoorspel. 9.45—10.30 Fin- sche muziek door het Omroeporkest olv. E. Reesen. M. 7.35 Zwabischprogramma m. m. v. solisten, koor en orkest olv. F. Ganss. 8.35 „Fronleichnam 1916 120 Tote", hoorspel v. W. Plücker.' 9.Beethoven's pianotrio op. 1, nr. 1. 9.20 Ber. 9.45 Causerie. 10.05 Weerb. 10.20—11.20 Concert uit Frankfurt olv. dr. R. Merten mmv. H. Below, zang. vergadering van de federatie Nederland. Hij legde er o.a. den nadruk op, dat alleen door eendrachtige samenwerking de mogelijkheid bestaat om verlaging te krijgen van de tarieven van specialis ten. Aangedrongen werd op de instelling van een commissie voor een goeden schoolartsendienst, alsmede op het con- centreeren van de t. b. c.-bestrijding, waarvoor thans in Nederland ongeveer 200 vereenigingen bestaan. Na rondvraag volgde sluiting. OUDKARSPEL. Donderdagavond vergaderde het depar tement van het Nut voor het Nut voor het Algemeen ten huize van den heer C. Vis, alhier. De opkomst was bevredigend. De voorzitter, de heer J. Eecen Gz., open de met woorden van welkom. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer J. Keizer te Noord- scharwoude, waarin deze bedankte als be stuurslid. Schriftelijk was hem reeds dank gebracht voor hetgeen hij in het belang van het Nut heeft gedaan. De aftredende commissarissen van de Nutsspaarbank, de heeren C. Butter en G. Prijs werden herkozen. De heer C. Butter heeft zijn benoeming al aangenomen. De begrooting was opgemaakt en kwam men tot 375 ontvangsten en 382 uitga ven, zoodat noodwendig meest worden bezui-, nigd, daar ook nog boeken noodig zullen zijn. Om door een uitvoerig of iets dergelijks, aan wat contanten te komen, daarvoor is het nu te laat en besproken werd, hoe op andere dat je geen thuis hebt dat je je geduren de de mie weken ergens in de stad zult moe ten opschieten en dergelijke dingen meer." „Ik begrijp de zaak." „Hoe ook, kom maar mee. Ik zou 't in jouw geval ook doen Vader zal bijna nooit thuis zijn, en moeder dribbelt in huis overal rond, maar daar hoef je je niets van aan te trek ken. Je hebt gedurende drie weken je eigen kamer en goed voer en daar komt 't tenslotte op aan. Maar 't is voor Hildred een kolfje naar haa> hand om voor een kreupel hondje te zorgen." Terwijl Guy's dikke lichaam voor de piano heen en weer zwaaide, brak eindelijk In- solde's groote hart. Tom ging naar zijn ka mer en schreef een ander antwoord, waarin hij mededeelde, dat hij in verband met ande afspraken tot zijn spijt Maar toen bedacht hij zich. Wat deed het er eigenlijk toe, of Hildred Ansley uit medelijden de deur voor hem open zette? Was medelijden niet de liefste karaktertrek? Daarom zou geen enkel fatsoenlijk mensch aanstoot aan de uit noodiging kunnen vinden. Hij verzond zijn eerste antwoord. Na dit te hebben gedaan, vond hij het niet meer dan beleefd mevrouw Ansley een bezoek te gaan brengen. Hij begreep heel goed, dat zij liever niet had, dat hij kwam logeeren, maar om het haar wat gemakkelijker te maken, deed hij alsof dit wel het geval was. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5