alcmaria wint van h.r.c. U zoekt 'n fijne sigaret? KYRIAII AAN ALCMARIA! Alkmtmrsche Courant van Maandag 16 April 1934 De withemden winnen met 3-1 en blijven in de tweede klasse I HET VOORSPEL. De wedstrijd zelve. het eerste doelpunt. de gelijkmaker. de voorsprong vergroot, De tweede helft. HOE ER GESPEELD WERD. IN VEILIGE HAVEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het fel bewogen 6eizoen voor onze al-oude kaasclub Alcmaria is dan ten slotte nog goed geëindigd. De eindspurt bracht haar en H. R. C. gelijk met elk 14 wedstrijdpunten en de beslissingswed strijd, welke dan gisteren gespeeld is, bracht de twee zeer kostbare puntjes naar Alkmaar, zoodat het degradatiege vaar thans voorgoed verdwenen is. Die eindspurt is wel zeer belangwek kend geweest en toch heeft het bestaan van Alcmaria aan een zijdendraadje ge hangen. Want toen de wedstrijd W. F. C. Alcmaria gespeeld werd, hadden de withemden hun kans niet meer in eigen handen. De achterstand op H.,R. C. was n.1. drie punten geworden en slechts de wedstrijd AlcmariaH. R. C. moest nog gespeeld worden. Alcmaria klopte W. F. C. en tegelijker tijd speelde H. R. C. in Amsterdam tegen D. W. S. gelijk! Toen kwam de kans weer terug! En deze heeft Alcmaria met beide handen aangepakt. De bekerwed strijd tegen K. F. C. was een goede oefen wedstrijd, welke gewonnen werd met 63. De voorhoede, waarin Rootring voor het eerst weer meespeelde, bleek zeer beweeglijk engevaarlijk. Vol goeden moed, doch eveneens vol gepropt met zenuwen werd een week later de strijd AlcmariaH. R. C. ge speeld en de techniek zegevierde. Met 4—2 bleeg Alcmaria overwinnaar en een beslissingswedstrijd was noodig gewor den. De besprekingen over het terrein ver liepen vlot. Wel bleek in eerste instan tie geen overeenstemming mogelijk (H. R. C. prefereerde het W. Frisia-ter- rein en Alcmaria het Kinheim-veld), maar even later gingen beide clubs ac- coord met het E. D. O.-veld. Die terreinkeuze heeft in Noordhol- land heel wat stof tot critiek doen op waaien, maar wij meenen, dat die cri tiek niet gegrond is geweest. Inderdaad, èn het W.-Frisia-veld èn het Kinheim- terrein voldeden aan de eischen, die men mocht stellen. Maar toen men niet tot overeenstemming kon komen, moest een ander terrein gezocht worden, een terrein, dat voldeed aan redelijke eischen. Welk 2de klasseterrein in Noordholland voldeed daar aan? Toch zeker niet de velden in de Zaan. Aller eerst is dan de accomodatie verre van voldoende, doch ook de kwaliteit van de velden is zeer twijfelachtig. En wij voor ons meenen, dat een dergelijke wedstrijd onder de meest normale omstandighe den gespeeld moet worden en dat in de allereerste plaats het speelveld zoo is, dat er behoorlijk gespeeld moet worden; een veld met normale afmetingen en met een behoorlijke zodebedekking, een veld met zoo weinig mogelijk effect Zoodat wij gelooven, dat het E. D. O.- veld juist dat terrein was, hetwelk vol deed, om er zoo'n belangrijken wedstrijd op te spelen. En wij zijn in dié meening gesterkt door wat wij gisteren gezien hebben, Het E. D. O.-terrein ligt daar zeer in tiem achter den nieuwbouw, vlak bij de stad Haarlem. Het is een ruim terrein, aan alle zijden goed afgerasterd, en een veld, dat keurig onderhouden is. Boven dien is de accomodatie er buitengewoon goed. De regeling was bij de E D. 0 -be- stuurderen in goede handen. Tot in de puntjes was alles verzorgd en ondanks de groote toeloop van het publiek, k..,tm er geen enkele moeilijkheid voor. En zoo kon onder fraaie weersomstan digheden een groote massa bij hen der strijd aanschouwen, die zou beslissen, welke der beide clubs straks degradatie wedstrijden zou moeten spelen. Het was precies op tijd, toen scheidsrechter Hageman, bijgestaan door twee neutrale grensrechters, liet beginnen. H.R.C. won den toss en liet Alcmaria eerst tegen wind en zon in spelen. En om precies 2 uur stelde de vol gende elftallen zich op: Alcmaria Jongmans Bijlsma Jonker Burger de Grand Lengers Keppel v.d.Pol Peereboom Rootring Hamstra v. d. Linde o Beneker Looyinga Hoogendijk Nebbeling Roobol Stolk Post Beyer Siersma Prins H. R.C. Het spreekt bijna vanzelf, dat onmiddellijk de zenuwen een woordje meespreken. Alcma ria is zoo verstandig, om er direct een snel tempo in te zetten en al dadelijk zit ze voor het H.R.C.-doel, waar Keppel reeds in de eerste minuut een corner mag nemen. Hij zet het leer scherp voor doel, doch Prins redt met veel moeite. Een tweede poging, nu van den linkervleu gel, mislukt eveneens, want weer weet Prins het schot van Hamstra tot corner te verwer ken, die Prins direct weer tot corner ver werkt. Deze wordt zeer goed genomen, doch weer redt Prins en nu volgt een snelle aan val van v. d. Linde. Bijlsma onderschept, doch opnieuw komt H.R.C .terug en nu kan Burger slechts redden, door corner te schie ten. Deze wordt door Jongmans keurig weg gewerkt. Nu probeert Alcmaria het weer en een hard schot van Keppel wordt door Prins corner gestompt en ook deze maakt hij onschadelijk. Een snelle H.R.C.-aanval strandt op buitenspel. Zoo gaat het spel verder; dikwijls zien wij mistrappen, het gevolg der zenuwen, en Alcmaria blijft de sterkere. Wel zijn de uitvallen van H.R.C. lang niet onge vaarlijk, maar toch is de techniek van Alcmaria veel beter en het is alleen aan Prins te danken, dat er nog geen doel punten komen. Peereboom mist bij een der vele aanvallen een gemakkelijke kans, H.R.C. eveneens, doch dan komt Hamstra rent langs de lijn, zet hoog voor het doel, het binnentrio mist, maar Keppel is nog juist op tijd en schiet heel hard in (10). Groot is de,vreugde in het Alcmaria- kamp en nu pas blijkt, hoe groot de aan hang der withemden is. H.R.C. probeert direct gelijk te maken, doch verder dan een tweetal corners komen ze voorloopig niet. Een paar aan vallen van beide kanten stranden op buitenspel, doch dan komt Burger en Jonker begrijpen elkaar niet goed bij een aanval der rechtervleu gel van H.R.C. en Looyinga kan hoog voorzetten. Hoogendijk vangt het leer op en zijn schot is een voltreffer (11). Er is dan precies een kwartier ge speeld. Even blijft de Alcmaria-verdediging wat weifelend spelen, doch ze herstelt zich spoedig en wij zien weer een serie Alcmarih-aanvallen. En 6 minuten na den gelijkmaker blijkt Hamstra zeer doortastend te zijn en hij verrast beide backs en langs den uitloopenden Prins gaat het leer in het net (21). Alcmaria heeft opnieuw de leiding ge nomen. Nu wordt Alcmaria veel sterker en de Heldersche verdediging tracht door overmatig forsch spel de situatie te red den, wat meerdere keeren gelukt. Bo vendien stopt Prins verschillende ge vaarlijke schoten, terwijl Peereboom maar al He vaak buitenspel staat. Een paar tegenaanvallen van H.R.C. blijven zonder reshltaat, want Bijlsma en Jonker weten steeds goed in te grij pen. Toch komt er plotseling nog gevaar voor de Alcmaria-veste, als Jongmans een ver schot van Hoogendijk radicaal mist. Tot zijn geluk profiteert Beneker niet van de gemakkelijke kans. Het spel blijft zeer snel en nog steeds is Alcmaria sterker. En in de 42ste mi nuut wordt dan eindelijk Peereboom, die heel scherp op wind speelt en voortdurend zoo ver mogelijk naar voren staat (vandaar verschillende buitenspel-gevallen!) krijgt een pass van v. d. Pol, breekt door en heel hard kogelt hij nummer drie langs Prins (3-1). Wel probeert H.R.C. nog op te halen, wel moet Jongmans nog een paar ballen stoppen, maar met Alcmaria in den aan val komt dan de rust. De voorsprong is zeer verdiend. De tweede helft wordt een teleurstel ling. Vele spelers zijn min of meer ge wond, bovendien spreekt de warmte een woordje mee en doet vermoeidheid zich gelden. Spoedig krijgt Alcmaria een paar goede kansen, doch Prins weert zich best en voorkomt onheil. Dan zien wij, dat Alcmaria zich op verdedigen gaa toeleggen, wat wij zeer gevaarlijk vinden. Doch hoe vaak H.R.C. ook aan valt, het achtertrio van de withemden is in prima vorm en retourneert alles. Vooral Jonker valt op door zijn oprui men en met behulp van de halflinie weet hij de voorhoede weer op gang te brengen. Een paar corners zijn het resultaat en bovendien noteeren wij een hard schot van Keppel. Prins blijft ech ter ongenaakbaar. H.R.C. krijgt nu ook een paar kansen, maar Looyinga is heel zwak en schiet beide keeren meters naast het doel. Zoo verstrijkt de tijd. De voorhoede van H.R.C.-krijgt geen enkel oogenblik vrij spel, Burger blijkt een rots :'n de branding te zijn en verder zijn beide partijen beurtelings in den aanval. Dan komt het laatste kwartier. Alc maria valt aan en Hamstra forceert een corner. De Grand kopt echter net naast het doel. Direct daarop trap de Grand zelf onnoodig corner, doch deze heeft geen resultaat. Er komt nu weer leven in den strijd en Peereboom breekt plot seling door. Zijn schot wordt nog juist door Prins gekeerd. De laatste 10 minuten probeert H. R. C. het nog eens, maar zonder resultaat. Het spel is te onzuiver. Een paar vrije trappen tegen H. R. C. leveren ook niets op en dan eindelijk fluit scheidsrechter Hageman voor het laatst. Alcmaria heeft gewonnen. Alcmaria heeft geen degradatiewedstrijden te spelen, Koop 'n doosje Ferik! Dan heeft U wat U zoekt: een heerlijke sigaret van be proefde kwaliteit, die U altijd met genoegen rookt. Het puikje van de Egypti sche oogst is er in ver werkt... dat proeft U direct, als U Uw eerste Ferik op steekt! 20 stuks voor 'n kwartje méér rookgenot dan U ooit voor dat geld kunt krijgen! Geniet van Wij kunnen dezen wedstrijd gevoege lijk in twee helften verdoelen. Want nog nimmer hebben wij zoo'n verschil kun nen zien tusschen de eerste en de twee de helft. In de eerste helft werd er uit stekend gespeeld, vooral door Alcmaria. Wel was de invloed der zenuwen ter dege merkbaar, maar toch zagen de withemden nog kans, om behoorlijk samen te spelen. Een bepaald zwakke plaats v, as er in de ploeg niet te vinden. Wel begon de Grand, die anders steeds heel goed speelt, heel zwak, maar gelukkig her stelde hij zich op tijd en aangezien Burger en Lengers van het begin af een beste partij voetbal vertolkten, bleek de middenlinie een stevige linie, die niet alleen goed verdedigde, doch ook de aan val voedde. De achterhoede bleef den geheelen wedstrijd door op volle kracht spelen. Bijlsma deed het door listig opstellen en met een beetje te kort spel en Jonker ruimde met verre trappen op. Achter hen stond Jongmans, die zijn doel goed verdedigde. De voorhoede tenslotte was weer zeer bevegelijk en allen werkten hard voor de zege. Natuurlijk werden er kan „en ge mist, maar anderen werden benut. Peereboom stelde zich .steeds ver naar voren op. Daardoor stond hij vaak bui- maar ook daardoor was Lij zeer gevaarlijk. Wij mogen deze spelopvat ting wel. Verder een paar snelle en zeer actieve buitenspelers en een tweetal binnenspe- lers, die ook indien noodig de mid denlinie hielpen en ballen ophaalden. In de tweede helft was het veel min- dei. Toen stond de voorhoede vrijwel steeds alleen en er ging van deze linie dan ook veel minder kracht uit. Het bleek, dat men zich bij Alcmaria tot verdedigen bepaalde. Een zeer ge vaarlijke methode, die oogenschijnlijk onbegrijpelijk was. Doch na afloop bleek ons, dat er wel terdege een reden was voor dit verdedigende spel. Immers, Lengers was geblesseerd aan zijn linker been, Burger en de Grand waren even eens niet heelemaal meer voor voor 100 pet. fit en hetzelfde was het geval met Hamstra, v. d. Pol en Rootring. Voor zichtigheid was dus wel geboden. In die tweede helft heeft H. R. C ech ter geen kans gezien, om den achter stand op te halen. Haar aanval was daar werkelijk te zwak voor, want deze linie moet het eigenlijk alleen hebben van Beneker, die een prima speler is en over een gevaarlijk schot beschikt. De rest van het elftal heeft Svechts één systeem van spelen: harde trappen en sjouwen. Bovendien spaart men nie mand, zijn tegenpartij niet en zich zelf niet. 't Gevolg was, dat talrijke botsin gen voorkwamen en vele yrije trappen moesten worden genomen. De H R. C -ers speelden wel wat al te forsch.'ter wijl enkelen zelfs niet van vreemde sn etten vrij waren. Toch ve-liep de strijd nog vrij normaal, ook al, omdat de scheidsrechter vooral in ae eerste helft veel floot en elke ongerechtigheid direct afstrafte. H. C. heeft verloren. Zij was inder daad de zwakste van deze twee ploegen. Maar ze niet de zwakste in deze klasse. En daarom gelooven wij, dat H. R. C. zich zal handhaven in de tweede klasse. Juist de zware degradatiewedstrijden zijn voor H. R. C. net wedstrijden, waar uit ze winst kan halen. De verdediging is zeer goed; vooral Prins ,die men n.b. wil vervangen, is niet gemakkelijk te passeeren. En in de voorhoede zal men Kaptein slechts noode missen. O Na afloop heerschte er vreugde in het Alcmaria-kamp. En het deed prettig aan, dat de eerste, die Alcmaria geluk wenschte, het H. R. C-bestuur was. De voorzitter meende, dat de sterkste ge wonnen had. De Alcmarianen bleven nog geruimen tijd in Haarlem, waar ze een gezellig en intiem onder-onsje hadden. En daar bij Brinkman kwamen verschillende gelukwenschen binnen, o.a. van L. S. C. (Snoek), de Ned. Spoorwegen, de v. v. Bloemendaal, E. D. O., van Ben v. Doorn en de heer Bonsema bood de gelukwen schen aan van B. en W. van Alkmaar en deelde tevens mede, dat burgemeester van Kinschot hem verzocht had, zijn ge lukwenschen aan het al-oud Alcmaria over te brengen. Veel is er gesproken aan de feesttafel, o.a. door een afgevaardigde van de Stormvogels, door een van de H. A. C. j Haarlem en door tal Van anderen. Er heerschte een gezellige prettige stemming. Alcmaria was immers tweedeklasser gebleven! Mogen wij op deze plaats H. R. C. succes toewenschen in de komende zwa re wedstrijden. Geheel Alkmaar zal met belangstelling dien strijd volgen en ge heel Alkmaar hoopt, dat H. R. C. blijft, waar ze hoort: in de tweede klasse. Dat was toch gisteren maar eventjes alles Alcmaria, wat de voetbal-klok luidde. Het begon al ojn half twaalf op de Paardenmarkt. Zenuwachtig-doenige supporters liepen zwaarwichtig-pratend, kansen besprekend, op en neer, steeds maar heen en weer. Maar toen dan ein delijk het sein tot vertrek werd gegeven en iedereen ingestapt was, formeerde zich in volmaakte orde een stoet, zooals sport-lievend Alkmaar niet vaak te zien krijgt. Een ontelbare rij autobussen en privé-auto's zetten onder een warm zon netje koers naar de Spaarnestad, waar de groote titanenstrijd gestreden zou worden. Het ging alles prachtig tot de pont; daar brak onze mooie supporter optocht in drieën en daarna zagen de Noord-Hollandsche boertjes en boerin netjes slechts brokstukken van de glo- rieuse intocht der Alcmarianen. Het Edo-terrein is een klein, maar juist daarom zeer intiem voetbal-veldje en reeds een half uur vóór tijd zat de groote Alkmaarsche familie rond het groene landje geschaard, in afwachting op de dingen, die komen gingen. O ja, daar waren ook wel Heldersche supporters, maar de Alcmaria-aanhang domineerde toch. Hé, daar komt die óók kijken en daar was hij waarempel ook. Zou er nog iemand in Alkmaar achter gebleven zijn, zoo vroeg m'n enthousiaste buurman angstig. En al die zielen hadden één gedachte: dit zou de laatste kans op redding we zen. Maar niemand sprak erover en dit teekende de angst-stemming van de tal rijke Alcmaria-vrienden. Irriteerend zong een harmonica-speler een liedje van vurige liefde en nooit- vergane trouw. Toen onze strijders, schijnbaar kalm, het veld opkwamen, had er één van ons (we zullen zijn naam maar verzwijgen) den moed: hup, Alcmaria te roepen. Hij die groote onbekende kreeg een kleur, zijn stem had geklonken als de stem eens roependen in de woestijn. Het spel begon en u weet het, Alcmaria won, ondanks het harde werken van H. R. C. na de rust. Langzaam drong het besef van de waarde van deze overwinning tot de menigte door, de vreugde steeg ten top en op een physiek moment overwoog Elte de financiëele mogelijkheid een extra editie uit te geven. Nou ja, hij kon t ook niet helpen, dat de uitslag hem een beetje naar het hoofd gestegen was. Maar een fijne dag was het. Slechts dit moet ons nog van het hart: de optocht slaagde uitstekend. Maar het had nog grootscher kunnen zijn. Want vele automobilisten lieten verstek gaan, gingen op eigen houtje. De heeren waren zeker te deftig, om in een file te rijden! Men prate niet, dat zulk rijden zoo vervelend is. Voor dat ééne enkele uurtje kan men toch wel iets opofferen. Hulde aan hen, die meegingen in de file. En de alleen-lingen wenschen wij be terschap toe! Ajax trok gisteren naar Groningen, waa. Velocitas haar ontving op het Be Quick-ter- rein. Ajax, dat tegen de stoere Velocitas-mannen maar niet op gang kon komen, moest zich vrijwel voortdurend op verdedigen toeleggen, vooral in de eerste helft en in deze periode heeft Velocitas de beste kansen gehad. Vlak voor de rust scoorde v. Reenen, toen de links- Er werd gisteravond aan den feestmaaltijd veel gespeecht, zooveel zelfs, dat wij onze tafelspeech bewaarden en zelfs geen direct antwoord gaven op de woorden, die Alc maria's voorzitter persoonlijk tot ons richtte, woorden, waarvoor wij onze erkentelijkheid betoonen. Moge dan de volgende tafelspeech van ons hier volgen: Alcmarianen! Gij hebt een zwaar seizoen achter den rug. Gij hebt tal van wedstrijden verloren1 en wij dachten eenigen tijd geleden, dat Alkmaar zijn tweede klasser zou moeten missen. Maar toen de nood het hoogst bleek, bleek terzelfder tijd, dat de clubgeest perfect was gebleven. Ieder van jullie wist, wat er op het spel stond; ieder wist, dat alles gevergd zou worden. Critiek is jullie nimmer gespaard ge bleven, critiek in de pers, critiek langs de lijnen. Maar jullie vochten door, jullie klamp ten je vast aan den stroohalm, die zoo heel erg zwak was, waarin zelfs een knik was gekomen. Wekenlang duurde de strijd. Wekenlang moesten jullie oefenen, moesten jullie je op offeren. Wekenlang is er alles van jullie ge- eischt, opoffering van eigen genoegens; slechts één doel was er, waarnaar gestreefd moest worden door jullie allemaal, door elf spelers, maar ook door anderen. De reserve spelers moesten eveneens klaar zijn, de be- stuurderen en de leden der elftalcommissie moesten actief blijven, de trainer en masseur moesten een waakzaam oog houden op alles. De strijd is gestreden. De eindspurt, juist op tijd ingezet, was lang en zwaar, maar de eindspurt werd volgehouden. En het einde was, dat jullie zegevierend uit den strijd kwamen. Jullie bleken Alcmarianen te zijn; jullie hebt gevochten voor je club; neen, sterker nog, jullie hebt gevochten voor de stad Alkmaar. Alkmaar kon zijn tweedeklasser niet missen. Jullie zorgden er voor, dat Alkmaar zijn tweedeklasser niet behoefde te missen. De strijd van gisteren is een bizondere strijd' geweest. Wanneer gij mettertijd nog eens moogt strijden om een plaatsje in de eerste klasse, zal die strijd minder zwaar zijn. Dan is er slechts alles te winnen en niets te verliezen. Gisteren was er niets te winnen, maar alles te verliezen. Daarom was de strijd zoo zwaar. Doch daarom is de overwinning ook zoo veel te mooier geworden. Moge het volgend seizoen Alcmaria haar naam waardig zijn. Moge het dan alom klinken: Alcmariavictri: back van Velocitas een bal niet goed weg werkte. In de tweede helft speelde Ajax beter, maar doelpunten bleven ook nu uit en het einde kwam met een magere 1O-zege voor Ajax. K.F.C. trok naar Almelo en won van He- racles met 31. De rust ging in met 11. Na de thee werd er heel lauw gespeeld en Heracles verloor ten slotte met 4—1. De wedstrijd was niet veel bijzonders. In het Zuiden is Willem II kampioen ge worden, dank zij de 21-overwinning op Longa. Het winnende doelpuntje kwam in de laatste minuut. De strijd was zeer zwaar en spannend, doch verliep niet zonder eenige in cidenten. o D.W.S. wist thuis met 2—1 van Velox te winnen en heeft nu een goede kans op het eerste-klasseschap. De stand is: D. W. S. 2 110 3—2 3 't Gooi 10 10 1—11 Velox 10 0 1 1—2 0 Hilversum won haar eersten degradatie wedstrijd tegen R.F.C. met 4—0 en doet dus een laatste poging om zich te handhaven Hilversum 1 1 0 0 40 2 R. F. C. 10 0 1 0—4 0 Overmaas 0 0 0 0 00 0 In het Noorden speelde de Kooi thuis tegen H.S.C. en won met 21. De stand is hier: De Kooi 2 110 4—3 3 Alcides 10 10 11 1 H. S. C. 10 0 1 2—3 0 SCHOOLVOETBAL TE ALKMAAR. De uitslagen van de eerste ronde der schoolvoetbalwedstrijden van het Voortgezet Onderwijs zijn als volgt: Afd. A I: Handelsavondschool I—Gymnasium I 56 (na verlenging en jjenalty's) R.H.B.S. I—Ambachtsschool I 40 Nijverheidsavondsch. I—Handelssch. I 50 Afd. A II: U.L.O. Alkmaar I—Ambachtsschool II 3—2 (na verlenging) Gymnasium IIHandelsschool II 03 U.L.O. Bergen IHandelsavondschool II ge wonnen door Bergen I wegens het zich terug trekken van de Handelsavondschool I

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9