DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Engelsche begrooting sluit prachtig. 91 Woensdag 18 April 1934 No. 136e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt Inkomsten 727.2 millioen pond tegenover 698.1 millioen pond aan uitgaven. Geen gelden voor betaling van oorlogsschuld aan Amerika. INKOMSTENBELASTING VERLAAGD. Betreffende de inkomstenbelasting zeide ALKMAARSCHE COURA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Hit het JUulemetU Den Haag, 17 April 1934 Heden eerste vergadering van de Tweede Kamer na het Paaschreces. Na tuurlijk dus heel wat kleinigheden af te doen alvorens de agenda kan worden ter hand genomen. Een dier kleinig heden is de installatie van den nieuw- ibenoemden commies-griffier, Mr. Cre- mers. Natuurlijk voor den direct belang hebbenden geen kleinigheid, doch wij hooren zonder bijzondere ontroering, hoe de voorzitter, voor deze gelegenheid met witten das getooid, hem de voorgeschre ven eeden afneemt. De Kamer heeft de beleefdheid daarbij zich van de zetels te verheffen, uitgezonderd natuurlijk de communisten, die aan dergelijke „ape kool" niet mede doen. De Voorzitter deelt mede, dat hij voor nemens is de Kamer tegen Vrijdag reeds om 11 uur bijeen te roepen? Wat betee ken t dat? Niets buitengewoons: wegens de gedwongen afwezigheid van den mi nister van Economische Zaken, nu de heer Verschuur wegens ziekte zijn por tefeuille ter beschikking heeft gesteld, kunnen enkele ontwerpen, waaronder de wijzging van de Winkelsluitingswet niet behandeld worden. Dientengevolge on dergaat de door den Voorzitter ontwor pen agenda een beknotting, welke het mogelijk maakt de Kamer aan het einde der week weer voor eenige dagen op reces te doen gaan, als men een beetje poot aan speelt. In de eerste plaats moet nu beslist worden of de heer Kupers (s.d.a.p.) zijn interpellatie over de steunverlaging in Twente zal mogen houden. De adspirant-interpellant wenscht evenwel zijn interpellatie uit te breiden. Hij wil ook interpelleeren over het ver lagen van de loonen in werkverschaffing en de verlaging van den steun in de vier groote gemeenten. De beslssing over die aanvrage wordt nu uitgesteld tot morgen. Wanneer dan de interpellatie zal worden gehouden, staat nog natuurlijk niet vast. Intusschen heeft de heer Vliegen, par tijgenoot van den heer Kupers verlof ge vraagd voor een interpellatie over de uitzetting van vier buitenlanders, Duit- schers, door den burgemeester van Laren. Ook daarover zal morgen beslist worden. De afdeelingen zijn intusschen ver nieuwd, zij hebben hare voorzitters en ondervoorzitters gekozen en met fris- schen moed gaat de Kamer over tot de behandeling van de agenda, waarvan de ontwerpen, waarbij Mr Verschuur is betrokken zijn afgevoerd. Hetetrste ont werp is een wijziging van de Nijver heidsonderwijswet. Ze bedoelt verhoo ging van de examengelden, vereenvoudi ging van de administratie en eenige re dactieverbeteringen. Eenige spreker is de heer Thijssen (s.d.a.p.), die in het bij zonder bezwaar blijkt te hebben tegen de verhooging van de examengelden. Ondanks zijn protest hecht de Kamer met 56 tegen 24 stemmen hare goedkeu ring aan die verhooging, waarna het ontwerp wordt aangenomen met de soc- democraten en communisten als tegen stemmers. Een volgend ontwerp, strekkende tot vereenvoudiging van de voorschriften betreffende den Burgerlijken Stand (er zullen o.a. geen getuigen meer noodig zijn voor de aangiften van geboorte of overlijden) werd zonder stemming goed gekeurd, nadat de heer Kooiman (v.d.) eenige opmerkingen heeft gemaakt over de mogelijkheid van nog meer vereen voudigingen. Het daarop volgende agendapunt: Na dere wijziging van de bepalingen betref fende de vaststelling van een tijdelijke korting op de wedden, vergoedingen en traktementsverhoogingen van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair- rechterlijke macht, alsmede nadere wij ziging van de regelingen, houdende vast stelling van de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Reken kamer, de rechterlijke macht en de mi litair-rechterlijke macht, blijkt enkel te zijn een salariskorting op de bij de wet vastgestelde salarissen in overeenstem ming met de korting, welke reeds bij K. B. voor andere salarisregelingen zijn vastgesteld. De heer Joekes (v.d.) pro testeerde intusschen tegen de grootere korting van 19 percent, welke ongehuw- den op hun salaris mogen verwachten. Hij achtte dit in strijd met het beginsel van loon naar prestatie en erkenning van het beginsel van loon naar behoefte. Er volgde eenige discussie, waarop het betreffende artikel, op verzoek van den heer Joekes in stemming gebracht, werd aangenomen met 58 tegen 24 stemmen. Tegenstemmers waren de vrijzinnig democraten, sociaal-democraten en communisten. Het wetsontwerp is ver volgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna kwam aan de orde een wijzi ging van de Pensioenwet bedoelende het verhaal voor eigen en gezinspensioen te verhoogen met 1 Vi percent, deze verhoo ging ook imperatief op te leggen aan de lagere besturen, en tevens om het pen sioen in te houden van in concubinaat levende weduwen. Tegen het imperatief stellen voor de lagere besturen kwam de heer Van Braambeek (s.d.a.p.) in het ge weer. Hij achtte dit een inbreuk op de gemeente-autonomie en wilde de facul- tatiefstelling handhaven, ook met het oog op de soms zeer lage salarissen, welke de gemeenten soms toekennen. Minister De Wilde trachtte hem tege moet te komen met de belofte aan de gemeenten een aanschrijving te richten over de soms wonderlijk lage salarissen, maar de heer Braambeek gaf zich niet gewonnen en bij amendement stelde hij voor de korting facultatief te stellen. De Kamer verwierp dit evenwel met 55 tegen 23 stemmen. Mej. Suze Groeneweg (s.d.a.p.) nam het op voor de in concubinaat levende we duwen, zij wees er op, dat het feitelijk haast niet te bewijzen zal zijn, in welke verhouding deze weduwen leven, waar op de Minister antwoordde, dat dit een zaak was voor den Pensioenraad, maar het betrokken artikel, op haar verzoek in stemming gebracht, werd met 54 tegen 21 stemmen aangenomen en het voorstel ten slotte zonder stemming goedgekeurd. Het laatste punt, dat heden door de Tweede Kamer in behandeling werd ge nomen, was het wetsontwerp tot instel ling, afsehaffing, verhooging of verla ging van invoerrecht op korten termijn. Feitelijk wordt, door deze wet aan de Regeering de vrije hand gegeven om de invoerrechten te manipuleeren al naar de omstandigheden dit wenschelijk ma ken. Er zouden misschien ernstige staatsrechtelijke bezwaren tegen aan te voeren zijn, doch de Regeering heeft deze trachten te ondervangen door goed keuring achteraf door de Staten-Gene- raal in haar voorstel op te nemen en het bovendien een tijdelijk karakter tot 1937 te geven. Veel gevaar schijnt het voorstel niet te loopen, want al werden wel ernstige be zwaren ontwikkeld, ten slotte deden zich toch geen principieels tegenstan ders hooren. De krachtigste bestrijder was de heer Van der Waerden (s.d.a.p.) die er tegen op kwam, dat het Parlement werd uitgeschakeld en aan de Kegeering zulk een abnormale bevoegdheid werd toegekend. Intusschen hoorden we hem niet verklaren, dat hij tegen zou stem men. Hem was vooraf gegaan de heer Schilt- huis (v.d.), die sterk naar voren bracht het groote ongerief, dat de handel dreig de te ondervinden van onverwachte re gelingen betreffende den invoer en er tevens op wees, hoe het haast onmoge lijk voor de Regeering zal zijn om te beoordeelen, of een industrie dermate noodlijdend dreigt te worden, dat zij door regeeringsmaatregelen moet wor den geholpen. Gelijk te verwachten was, betoonde de heer Kortenhorst (r.k.) zich warm voorstander van het voorstel. Hij vond alleen dat de Regeering niet ver genoeg ging en het speet hem, dat de regeling slechts tot 1937 van kracht zou zijn. De laatste spreker van heden, was de heer Bierema (lib.), die ernstige be zwaren tegen het ontwerp had, maar omdat het een tijdelijke regeling was voor bijzondere omstandigheden was hij ten slotte bereid zijn stem aan het voor stel te geven. Minister Oud zou nu aan het woord komen om het ontwerp te verdedigen maar hij w enschte daarmede te wachten tot- morgen En daar had de Voorzitter vrede mede de minister, dat alles sprak voor een veria ging. De vermindering met 6d, welke werd opgelegd in 1931 zou een bedrag eischen in dit jaar van 20.500.000 Pond Sterling en 24 millioen Pond Sterling over een volledig jaar. Zijn slotbalans opmakende, zeide de minister ten slotte, de inkomsten te ramen op 706.500.000 Pond Sterling en de uitgaven op 705.700.000 Pond Sterling, zoodat er nog een marge blijft van 800.000 Pond Sterling. De minister eindigde zijn rede met een op wekking tot een vergelijking met wat in het buitenland geschiedt. Terwijl men in de andere landen verlagingen in de sociale voor zieningen onder oogen moet zien, gevoelt men in Engeland, dat het ergste achter den rug is. Het verheugde spr., dat het eindelijk mogelijk geworden was eenige verlichting te geven en hij was er van overtuigd, dat deze verlichting er weer toe zou bijdragen het herstelproces in het nieuwe belastingjaar te versnellen. Groot Brittannië heeft thans weer de plaats ingenomen van eerste uitvoerende mo gendheid, doch de kanalen waarlangs de handel vroeger ging, verminderen. De minister zeide, dat hij 12 maanden ge leden een deficit van 32 millioen pond moest mededeelen. Dit jaar wordt het overschot be groot op 39 millioen. Chamberlain vestigde de aandacht op het buitengewoon goedkoope geld. Het geheele bedrag aan schatkistbiljet ten in spaarcertificaten bedroeg 1.200.000.000 Pond Sterling, doch de interest bedroeg slechts 15.000.000 Pond Sterling, dit is 1 1/4 In het afgeloopen jaar zijn 40 mil lioen pond schatkistobligaties en 24.000.000 Unied Kingdom dollar bons geconverteerd in 2% conversie- leening of conversiebons. De netto verminde ring van het nominale bedrag der schulden last bedroeg 21.500.000 Pond Sterling. Ten aanzien van de toekomst zeide Cham berlain, dat noch het afgeloopen, noch het volgend jaar voorzien was noch in de beta ling van oorlogsschulden, noch in de ont vangst van herstel-betalingen. Chamberlain zeide, dat de voortdurende afneming der werkloosheid tegenover verleden jaar een be sparing geqft van 10.688.000 Pond Sterling. Er zijn voorbereidingen getroffen voor de op ruiming van krotten voor een campagne ten bate van de landbouwproducten en ter ver betering van de watervoorziening ten platte lande. Groote vreugde in Londen. De begrootingsverklaring van den mi nister van financiën heeft begrijpelijkerwijze groote vreugde gewekt. Voor de effectenbeurs te Londen kwam het tot uitbundige toonee- len; het verkeer moest zelfs een tijdlang stop gezet worden, tot eindelijk de politie er in ge slaagd was eenigszins ruim baan te maken. Bijna alle aandeden vertoonden een koers stijging. Zelden is het zoo druk op straat ge veest als na de bekendmaking van de belas tingverlagingen. In de omgeving van de beurs waren alle restaurants overvol. In de straten hoorde men herhaaldelijk hoera-ge- roep voor Chamberlain. Overal heerscht een ware feeststemming. buitenland. DE A.S. VERJAARDAG VAN HITLER. Bij verordening van den Duitschen rijks minister van binnenalndsche zaken zal op 20 April, de volgende verjaardag van rijkskan selier Hitier van alle openbare gebouwen de vlag worden uitgestoken. DE DUITSCHE PADVINDERSBOND ONTBONDEN. Medegedeeld wordt dat de Duitsche Rijks- padvindersbond zich zelf ontbonden heeft verklaard en zijn leden de vrijheid heeft ge geven lid te worden van de Hitler-jeugd. HET COMMUNISTEN-PROCES VAN PENZBERG. Gisteren is vonnis gewezen in het Penzber- ger Communistenrpoces. Zeven van de 33 be klaagden zijn veroordeeld tot tuchthuisstraf fen van 3 jaar tot 1 Jaar en drie maanden Bovendien werden zij van hun burgerrechten vervallen verklaard voor den tijd van vijfja ren. Twee beklaagden werden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs, terwijl twee ande ren op grond van de amnestie-wet niet verder worden vervolgd. De overige 22 zijn wegens voorbereiding van hoogverraad, subsidiair medeplichtigheid daaraan, veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2jaar tot 10 maanden. De beklaagden waren in Maart 1933 gearresteerd in ver band met het vinden van wapens in de bos- schen van Penzberg. Ze waren lid van een gymnastiekvereeniging en deden in de bos- schen oefeningen. HITLERS NOORSCHE REIS. Oneenigheid in het nationaal socialistische kamp? De reis van den rijkskanselier Hitier aan boord van het panterschip „Deutschland" naar de Noorsche fjorden heeft volgens den Berlijnschen correspondent van „Berlingsjce Tidende" aanleiding gegeven tot bepaalde ge nichten, op grond van het feit, dat Hitier Engelsche begrooting sluit prach tig. (Dag. Overzicht.) Franscbe nota aan Engeland overhandigd. (Buitenland.) Echtpaar Piccard naar de stra tosfeer. (Buitenland.) Oneenigheid in het kamp van Hitier? (Buitenland.) Ernstige verkeersongevallen on der de gemeente Heesch en bi1 Leur. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). zich niet heeft doen vergezellen door zijn partijvrienden maar door den rijksweerml- nister Von Blomberg en den chef der mari ne admiraal Rader. Volgens deze geruchten, welke betrouw baarheid niet kan worden onderzocht maar die toch geloof vinden in goedingelichte kringen, aldus de correspondent, zou Hitler's reis in gezelschap van de leiders van leger en vloot er toe gediend hebben het vraagstuk te bespreken van het toekomstige Duitsche militieleger. Er zou namelijk meenigsverschil bestaan tusschen den chef van den staf van S.A. en S.S., rijksminister Rohm aan den eenen kant en den rijksweerleiding aan den anderen. Terwijl Rohm er voor is dat het mi litieleger der toekomst gevormd zal worden met de S.A. en de S.S. als grondslag, moeten de rijksweerminster en de dicht bij hem staande kringen het standpunt innemen dat de militie door de rijksweer moet worden ge vormd. Generaal Göring zou ook op dit standpunt staan en Hitier zou eveneens geneigd zijn het te aanvaarden. (Wij teekenen hierbij aan dat dergelijke geruchten al vroeger hebben geloopen; wij hebben er toen ook melding van gemaakt. Red.). HET FRANSCHE ANTWOORD AAN ENGELAND. Omtrent den Franseben ministerraad van gisteren, waarin de nota van antwoord aan Engeland behandeld is, wordt vernomen, dat de z.g. kleine ontwapeningscommissie op het standpunt heeft gestaan, dat bij den huidigen stand.van zaken het sluiten van een over eenkomst eigenaardigheden met zich brengt, dat Frankrijk stelling moet nemen tegen iedere herbewapening van Duitschland en dat ten slotte Frankrijk mogelijk met alle ter be schikking staande middelen een eventueel- Duitsch-Fransch geschil in het reine moet brengen. Tegen .deze opvatting kantte zich de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, die het stuiten van een overeenkomst be pleitte. Londen: Over den inhoud van de Fransche nota aan Engeland welke, naar verluidt, Dinsdagmiddag den Franschen am bassadeur te Londen is overhandigd-, wordt u-it Parijs gemeld, dat de Fransche regeering in de nota haar voldoening uitspreekt over het betere begrip van haar opvatting inzake de vereischten voor veiligheid, doch overi gens weigert de Duitsche herbewapening een schending een schending van de verdragen te noemen. De Fransche regeermg acht het doelloos de. ontwapeningsbesprekingen tus schen de in hoofdzaak belanghebbende staten voort te zetten, aangezien er geen vooruit zicht zou bestaan, dat deze besprekingen tot een resultaat zouden komen. DE MOEILIJKHEDEN DER SPAANSCHE REGEERING. De ministerraad in Spanje heeft besloten den tegen Zondag te Escorial vastgestelde groote opmarsch der katholieke volks-actie te verbieden. Alleen de vergaderingen zullen mogen doorgaan. Deze maatregelen zouden zijn genomen op aandringen van den leider der socialisten Largo Gaballeró. MISLUKTE OVERVAL. In Spanje. Toén gisteren een handelaar in loterijbrief jes zijn winkel wilde openen werd hij overval len door twee onbekenden. De man, die een bedrag van 11000 peseta's bij zich had, schreeuwde luidkeels om hulp, waarop de belagers het hazenpad kozen, waarbij zij zich dekten door het voortdurend lossen van revol verschoten. De handelaar in loterijbriefjes werd zoo zwaar gewond, dat hij overleed vóórdat hij nog in het ziekenhuis was opge nomen. ONTEVREDEN PATIËNTEN- 550 melaatschen uitgebroken. 550 melaatschen zijn uitgebroken uit een ziekenhuis te Londen, omdat zij ontevreden waren.met de. ondervonden behandeling Men doet moeite hem te bewegen zich weer terug te begeven naar het ziekenhuis. Qxigelij&sch Omvücht De begrooting, welke de kanselier van de Engelsche schatkist, Neville Chamberlain. gisteren in het Lagerhuis heeft ingediend, was de eerste sedert jaren, welke de lasten van den Britschen belastingsbetaler verlicht. In het geloof, dat het land het ergste achter den rug had, en met vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien, achtte de minister zich in staat het belangrijke surplus aan te wenden ter vermindering van de inkomstenbelasting met sixpence tot 4/6 per pond. Ingaande 1 Juli zullen de in 1931 verminderde werk- loozen uitkeeringsverminderingen en de helft der loon- en salariskortingen worden her steld, terwijl de minister eveneens een vermin dering voorstelde van de belasting op perso nenauto's van 1 tot 15 shilling per P.K. in gaande 1 Januari a.s. met een overeenkom stige vermindering voor motorrijwielen, ter wijl hij een herziening aankondigde van de rechten op koloniale suiker en nieuwe rech ten op lakleer en hydrocarbonische olie. Dit is het derde jaar dat Chamberlain achtereenvolgens de begrooting heeft inge diend. Hij herinnerde eraan, dat in 1932 tal van donkere wolken aan den horizon hingen Verleden jaar, hoewel het uitzicht toen aan merkelijk beter was, was het nog niet zeker, dat goed weer zou komen. Thans evenwel is de atmosfeer volkomen helder. In de afgeloo pen 12 maanden is de verbetering voortdu rend toegenomen. Er was een kleine doch merkbare stijging der groothandelsprijzen, de rente voor geldtransacties op korten ter mijn bereikten nieuwe laagterecords, terwijl de positie van leeningen op langen termijn zoodanig verbeterd waren, dat 2K „con- sols" thans hooger staan dan voor den oor log. De industrieele productie is flink opge voerd en het evenwicht is hersteld in de beta lingsbalans. De statistieken van den klein handel, het verbruik van electriciteit. transport, ijzer en staal-productie en huizen bouw vertoonen een opleving der bedrijvig heid. Dit alles, gecombineerd met een aan zienlijk overschot, waarmede het financieele jaar is geëindigd, heeft nieuwe hoop en ver trouwen gebracht. Niettemin moet er steeds rekening worden gehouden met zekere onaan gename feiten. De verbetering en de positie van het land is bijna geheel toe te schrijven aan de uitbreiding van de binnenlandsche markt en de exporthandel Uitgaande van een redelijk optlmistischen kijk op den loop van den handel, achtte spr. zich gerechtvaardigd in de verwachting, da: uit alle belangrijke bronnen van inkomsten een grootere opbrengst aan belastinggelden zal ontstaan. Betreffende de preferentie voor koloniale suiker, zeide spr., dat hij in overeenstemming met den minister van koloniën een nieuw schema voorstelde, dat voordeden zou geven aan de koloniën van ongeveer dezelfde waar de als die zij hadden ontvangen, doch dit het suikerverkeer vrijer zouden doen gaan naar Canada of Engeland in overeenstemming met de vraag naar den handel. Dit hoopt ment tot stand te brengen met een verlaging op de algemeene preferentie voor alle kolo niale suiker van 3/9 per cwt en door de instel ling van een nieuwe quatoapreferentie van 3/9 per cwt op een vast bedrag van 360.000 ton per jaar. Dit schema geldt voor drie jaar. Betreffende de verlaging van de belasting per P.K. zeide de minister, dat de auto-in dustrie in de afgeloopen jaren haar produc tie buitengewoon had uitgebreid, doch dat de Britsche fabrikanten eenige moeilijkheid on dervonden in het concurreeren in het buiten land, aangezien de buitenlandsche belasting vergeleken met de Engelsche minder was. Een verlaging van 1 tot 15 per P.K. zou een gunstige reactie hebben op het auto-ver voer. De kosten hiervan bedragen 2.200.000 Pond Sterling voor dit jaar en 4 millioen Pond Sterling voor een volledig jaar en zul len drukken op het wegenfonds. De minister schatte de inkomsten voor 1934/35 op de bestaande belastingbasis op 727.2000.000 Pond Sterling en de uitgaven op 698.100.000, hetgeen een overschot geeft van 29.100.000 Pond Sterling. Dit is vol doende om een aanvang te maken met het lang verwachte proces van verlaging der las ten en offers der laatste jaren. Het is recht vaardig, dat deze verlichting zoo veel moge lijk ten gunste komt voor die klassen, die ge leden hebben, toen de crisis acuut was. De verlagingen der werkeloozenondersteuningen en van de salarissen en de aanvullende be lasting opgelegd in 1931 worden in dit ver band door de regeering het eerst genoemd. Andere eischen kunnen eerst daarna worden behandeld. Met het herstellen van de helft van alle salarisverlagingen, te beginnen bij 1 Juli a.s. zal een bedrag gemoeid zijn van 4 millioen Pond Sterling dit jaar en 5.5 mil lioen Pond Sterling het volgend jaar. Een nieuwe clausule wordt opgenomen in de wer- keloosheidswet, waarin de werkeloozensteun vanaf 1 Juli a.s. volledig weer op peil wordt gebracht, hetgeen uiteraard een overeenkom stige wijziging met zich meebrengt voor de maimxumtarieven der overgangsbetalingen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1