ALKMAARSCHE COURANT Sfavïskycharmeur, bandiet en oplichter. De Handelsschool met4-jarigen cursus. No. 91 WOENSDAG 18 APRIL 1934 De gereorganiseerde school zal een belangrijke onderwijsinstelling blijven. De kans op een goede betrekking. Buitenland. Alexandre's opvoeding wordt voltooid. <§>o®«®©® JUtdioptagtamma Men weet, wat er met onze Handelsschool gebeurd is. Zij was een school met 5-jarigen cursus en de minister heeft eenvoudig ge decreteerd, dat er voor het vijfde leerjaar geen rijkssubsidie meer wordt gegeven, zoo dat de school voortaan een vierjarige zal moeten zijn. Gezien het bedrag dat daardoor bezuinigd wordt, kan wel geconstateerd wor den, dat niet zoozeer de financieele kwestie hier den doorslag heeft gegeven dan wel het streven de H.B.S. meerdere leerlingen te be zorgen. Intusschen is de onthoofding van deze school een feit geworden en de gemeente blijft niets anders over dan er in te berusten Allereerst dient thans evenwel de gedachte te worden weggenomen, dat de school thans een doelloos instituut zou zijn. Het tegendeel is waar. Zij is ook als Handelsschool met 4- jarigen cursus een onderwijsinrichting die zeer velen ten goede zal kunnen komen. Welke eischen aan leeraren en leerlingen gesteld worden. Verwacht wordt, dat B, en W. den raad zullen voorstellen hier ter stede met ingang van 1 September een Handelsschool met 4- jarigen cursus te openen en daarbij dient dan te worden opgemerkt, dat de regeering sedert 1025 Handelsscholen met 5, met 4 en met 3- jarigen cursus erkent. Van de beide eerste dus ook van de gereorganiseerde Handels school hier ter stede moet het onderwij zend personeel voldoen aan dezelfde eischen van bevoegdheid, die gelden voor een H.B S met 5-jarigen cursus en voor het Gymnasium. Voor de toelating van leerlingen worden ook dezelfde eischen gesteld als voor de toe lating tot de H.B.S., terwijl er voor elke school officieel een tabel van een minimum aantal lesuren wordt vastgesteld. De leervakken. Wat de minimumtabel voor de 4-jarige Handelsschool betreft, is voorgeschreven, dat er onderwijs wordt gegeven in dezelfde vak ken als aan de 5-jarige Handelsschool met één enkele uitzondering, nml. bedrijfshuis- houdkunde. Het aantal te onderwijzen vakken is dus vrijwel gelijk gebleven, maar doordat thans inplaats van een 5-jarige een 4-jarige studie tot een afgerond geheel moet leiden, is het duidelijk, dat de omvang van elk vak eenigs- zins beperkt wordt. Zoo zal de letterkunde niet meer onderwezen kunnen worden en zullen andere vakken, b.v. geschiedenis, aard rijkskunde, staatsinrichting, natuur- en schei kunde, in het leerplan eenigszins bekort moe ien worden. Dit geldt voor alle vakken, maar het is niet zoo erg als het wel schijnt als men het ver plichte aantal lesuren per week voor verschil lende vakken bij de 5-jarige en bij de 4-jarige Handelsschool vergelijkt. Bij den 5-jarigen cursus wordt b.v. door de leeraren aan de verschillende klassen het volgende aantal les uren gegeven: Nederlandsch 15, Fransch 18, Engelsch 14, Duitsch 17 en Handelsweten schappen 13. Voor den 4-jarigen cursus is de lesverdeeling als volgt: Nederlandsch 13, Fransch 13, Engelsch 11, Duitsch 12 en Handelswetenschappen 12. Men ziet hier uit wel, dat het verschil niet zoo groot is en men kan hieruit wel consta teeren, dat ook de 4-jarige Handelsschool van deze leervakken heel wat voor de practijk nuttige kennis kan onderwijzen. En daarbij komt, dat de 4-jarige school zich uit den aard der zaak nog meer dan de 5-jarige op de practijk van handel en bedrijf zal hebben te richten. De school zal van groote beteekenis blijven. Het betrekkelijk geringe aantal leerlingen, dat via de 5-jarige Handelsschool in Amster dam of in Rotterdam voor het notariaat of voor de belastingen ging studeeren, zal voortaan op de 4-jarige school niet meer terecht kunnen. Maar zooals gezegd was dit aanta betrekkelijk gering en staat daartegenover een groote groep voor wie de gereorganiseer de school van groote beteekenis zal blijven. Dit zal b.v. het geval zijn met hen, die een werkkring zoeken bij de Nederlandsche Spoorwegen (als leerling-klerk), bij den Post- en Telegraafdienst (als leerling-kan toorbediende, leerling-telegrafist, leerling telefoniste, adspirant bureelambtenaar, enz.), bij de Gemeeent-administratie en dergelijke instellingen. Bij den Post- en Telegraafdienst staan voor de bezitters van het einddiploma van een 4-jarige Handelsschool ook hoogere ran gen open, omdat de candidaten vrijgesteld zijn van het zoogenaamde ontwikkelings examen. Instellingen waar men kan solliciteeren. In het programma van een Handelsschool met 4-jarigen cursus is een lijst van instellin gen op het gebied van handel en administra tie, bank- en assurantiewezen, welker direc ties de bezitters van het einddiploma dezer scholen voor een plaatsing op hun kantoren geschik t achten. Wij zien daarbij o.a. instellingen als de Nederlandsche Bank, de Nederlandsche Han delsmaatschappij, de Amsterdamsche Bank, de Rotterdamsche Bank, de Twentsche Bank, het Noord Hollandsch Landbouwcrediet, de Bataafsche Petroleummaatschappij, de Ame- rikaansche Petroleum Company, de Konink lijke Luchtvaartmaatschappij, de expeditie onderneming Van Gend en Loos, de Handels maatschappij Stokvis en Zonen, eenige admi nistratie van dagbladen en een groot aantal andere, soortgelijke instellingen. Men zal wellicht opmerken, dat er bij de meeste dezer ondernemingen in deze tijden geen behoefte aan meerder kantoorpersoneel bestaat, maar men mag niet voorbijzien, dat de crisis niet eeuwig zal duren, dat er ook weer een tijd van opleving zal komen en da; jongelui, die een diploma 4-jarige Handels school bezitten dan een zeer goede kans ma ken zich een levenspositie te verzekeren. Vast staat en dat wilden we hier maar even laten uitkomen dat de gereorgani seerde Handelsschool een belangrijk instituut zal blijven, welks onderwijs zeer velen den weg naar een goede toekomst zal kunnen banen. ii Monsieur Alexandre heeft met het laatste geld, dat hij van mevrouw Y „leende" geluk gehad. Hij heeft een gezellig woninkje in de Rue de Rivoli ingericht en denkt slechts zelden aan mevrouw Y. Vrouwen spelen slechts een rol als ze- bij hem zijn. Hij vermoedt heelemaal niet, dat deze vrouw hem zal aanklagen. Welnee, daarvoor kent hij de vrouwen te goed. De meeste houden niet van een schandaal van het openbaar worden van intieme kwes ties. En bovendien staat haar hartje haar niet toe, dien lieven „mooien Sasja" ongelukkig te maken. Vanavond heeft monsieur Alexandre een charmant fuifje georganiseerd Hij heeft twee bekoorlijke "•erkoop- stertjes in het warenhuis „Magasin Printemps" ontdekt. De eene is blond de andere zwart Vanavond komen zij. Vanavond zal een avond der liefde zijn. Alles heeft hij smaakvol geschikt. Vurig roode rozen in kristallen bakken op een tafeltje likeur, fruit, bonbons... een divan met itallooze bonte kussens. Monsieur Alex- xandre heeft smaak, hij weet ''e wereld te verblinden. Dit zal hem late'- ook van nut zijn, niet alleen bij vrouwen. Maar nu denkt Alexander niet aan zijn groote toekomst, waarvan hij hoogstens 's nachts waagt te droomen Nu denkt bij alleen aan twee knappe meisjes blond en zwart Er wordt op de deur geklopt nogal energiek kloppen zoo vrouwen? Hij fronst de wenkbrauwen en kijkt op zijn klok. Dat zou een half uur te vroeg zijn Deze 6t-oring is hem toch werkelijk on aangenaam. Misschien een vriend, die hem bezoeken wil. Het beste is wel, je niet thuis te hou den. Maar harder wordt er geklopt. „Een brutale kerel" denkt Alexander en geeft geen antwoord. „Doe open !In naam der wet" com mandeert nu een harde stem. Stavisky schrikt terug, hij wordt doodsbleek. „Vervloekt politie" denkt hij. Ontkomen kan hij nergens. Twee verdiepingen naar beneden springen is eenigszins gevaarlijk. Dan, na een korte aarzeling, gaat hij beheerscht naar de deur en doet open. Zijn gezicht is uiterst verbaasd, wanneer hij beleefd vraagt: „U wilt mijnheer Stavisky spreken?" „Bent U het zelf?" vraagt een van le ambtenaren. „Nee, ik ben een vriend van mijnheer Stavisky. Hij verzocht mij op hem te wachten", antwoordt „mooie Sasja" koeltjes. „Wat is er eigenlijk van Uw dienst." Maar de ander ontwijkt: „Waar is Uw vriend?" Alexander gaat naar het raam toe en wijst een sigaren- zaakje aan. „Hier tegenover, hij wilde sigaren koopen Besluiteloos kijken de twee agenten elkaar aan, dan vraagt de een: „Hoe is Uw naam?" Kalm haalt Stavisky zijn portefeuille te voorschijn en overhandigt een visitekaartje: „Comte Jules de Bie- rengère" staat er met keurige letters op. Niet dit kaartje is het wat de ambtena ren zoo treft, maar het koele, zekere op treden, de nonchalance van dien man. En al is Frankrijk dan ook een repu bliek. een graaf is en blijft een hoog we zen. Hij kan relaties hebben, die hij, wanneer hij zich beleedigd voelt, er toe aanzet zulk een onbeduidend ambenaar- tje weg te blazen. Dat hij beweert, dat die bedrieger zijn vriend is, wil niet.- zeggen. Hij hoeft niets over dien man te weten.... Hoe het zij, de agenten verlangen geen betere legitimatie. Zij zijn een beetje over bluft„Wij zullen dan maar even voor de deur op mijnheer Stavisky wachten." „Goed mijne heeren." Reeds willen zij naar buiten stappen wanneer de deur openvliegt en twee knappe meis jes naar binnen stormen. Nanette en Dorette. Blond en zwar'. „Hier zijn wij, Alexander", roept Dorette blij en bemerkt dan pas de twee vreen.de hee ren, misschien vrienden van haar vriend Maar op de kaart stond Jules en de meisjes zeggen Alexander „Dit is dus toch mijnheer Alexander Stavisky?" vraagt een der agenten scherp. „Waarom niet" antwoordt ?Na nette onschuldig. Alexander vloekt zachtjes. Opgelucht halen de ambtenaren weer adem. Bijna een groote stommi teit Maar ze hebben geboft. „Dan moeten wij helaas dezen heer van U wegne men", zegt een der agenten, vriendelijk glimlachend, want in Frankrijk, is men steeds beleefd tegen vrouwen. „Dat is toch kras, mijnheer!" schreeuwt Dorette, en met haar klein lief voetje stampt zij woedend op de vloer. vEn wat doe jij nu, Alexaider?" vraagt Nanette, die de zaak nog steeds niet begrijpt. Monsieur Alexandre is nu geheel bedaard. Hij glimlacht Nanette en Dorette toe. „Force majeure", zegt hij onverschillig en ver laat tusschen de beide agenten de ka mer. Dit keer brengt Alexander Stavis ky den nacht door in het politiebureau. Het is een donkere en kleine cel, waar men hem opgesloten heeft. Slapen kan hij niet ,want hij is zachte donzen bed den gewend en geen harde kribben. Hi; trekt zich aan de tralies van het kleine raampje op en kijkt somber naar de voorbijgangers. „Wist ik maar hoe die zaak afloopt Kon ik maar de toekomst weten", denkt hij wanhopig. Wanneer hij werkelijk in de toekomst had kunnen zien, wat zou hij ontdekt hebben? Misschien dien vreeselijken nacht van 8 Febaruari 1934. Op de Pont de la Con corde duizenden oud-strijders, die schreeuwden: Weg met de regeering weg met de corrupte regeering." Hij zou nooit gelooven, dat hij daarvan de aan leiding zou zijn. En toch is het zoo! Hij is schuldig aan dezen verbitterden nacht. Hij is schuld, dat de oud-strijders hun verwenschingen uitschreeuwden Zij willen geen regeering met onreine handen, zij willen geen lange, nutteloo- ze debatten, zij willen niet het woord, zij willen de daad! Tevergeefs tracht de po litie de demonstranten uit elkaar te jagen. Maar zij wijken niet. Nu raast de brandweer aan. „Opschieten, vlug, vlug!" Maar zij wijken niet. Zij hebben wel voor heetere vuren gestaan. De brandweer richt de waterstralen en ijzig stort het water op de taaie mannen. Zij wijken niet. Enkele stormen uit de gele deren. Vluchten? Neen, messen blinken in de handen, zij rennen naar de slangen toe, waarmee men tevergeefs tracht het vuur der verontwaardiging te blusschen een paar vlugge sneden, hoog spuit het water op en spuit de brandweerman nen zelf nat. Een gejoel stijgt uit de me nigte op. De oud-strijders wijken niet. Artillerie rukt aan. „Wie waagt er te schieten?"„Schieten jullie maar!'" „Wij zullen sterven!" Het 12ste regiment moet dezen gruwe lijken plicht vervullen. De artilleristen richten het geschut De oud-strijders wij ken niet. Maar nog schiet men niet. Ca- vallerie stroomt aan. Dan treedt uit den starren muur én enkele man naar vo ren: Serraut, generaal b. d., die de oud strijders aanvoert. Luid schalt zijn stem, wanneer hij de loyale troepen toe roept: „Kameraden kameraden sluit U aan schiet niet Sluit U aan bij ons. Weg met de corruptie!" Zal generaal Serraut met zijn groot prestige in het Fransche leger, er in slagen....? Het lijkt reeds, alsof het geluk hem gunstig zal zijn. Dan klinken bevelen. Schoten knallen schreeuwen klinken op Kreten van verwonden en stervenden. De oude generaal heeft verloren. De muur der oud-strijders brokkelt onder de schoten. Van deze toekomt beseft Stavisky nog niets. Helaas ?Gelukkig? Wie weet het! „Mooi Sasja", komt voor de recht bank. Het vonnis luidt: 12 maanden. En deze 12 maanden zijn voor de ver dere ontwikkeling van Stavisky van buitengewoon veel belang geweest. Hij kwam er in als een „lichte jongen" en hij vertrok als een „zware, toffe jongen een valschspeler, een wreede bandiet, die later niet voor moorden zou terug schrikken. Zijn cel moet hij deelen met Pierre Boulangereen valschspeler. Pierre onderwijst Alexander, nog nooit heeft 'n leeraar zulk een intelligenten leerling gehad. Na eenige maanden overtreft Sasja zijn leermeester. Boulanger is in de wolken, dat ,nu hijzelf nog 5 jaar van de wereld afgesloten zal zijn, hij iemand gevonden heeft om zijn beroep uit te oefenen. Voor het overige bevalt het Stavisky niet zoo goed. Hij mist comfort, luxe vrouwen. Onbemind is hij niet. Gevan genen en gevangenispersoneel vinden hem een vriendelijk loge. Maar aan al les komt een einde. Op een stralenden Junimorgen, na de cliché-vermaningen van den gevangenis directeur, stapt Stavisky weer de wereld in als vrij' man. Vóór hij de gevangenis verliet, moest hij Pierre Boulanger plechtig beloven, zijn kennis en talent van „corriger la fortune" niet onbenut te laten. Aan monsieur Alexandre zal het niet liggen. Hij heeft grootsche voornemens. Parijs zal hij veroveren. DE WINTERHULPACTIE IN DUITSCHLAND. Hitier is tevreden. Gistermiddag heeft de Duitsche rijks minister voor volksvoorlichting en propa ganda in zijn ministerie de gouwleiders ont vangen van de winterhulpactie. Göbbels bracht hen namens de partij en de regeering dank voor hetgeen zij hebben gedaan om de nood in de wintermaanden te lenigen. Milüoenen menschen in Duitschland zijn, aldus Göbbels, door Uw werk weer tot een levenswaardig bestaan gebracht. Daar mede hebt gij de wereld een voorbeeld ge geven van nationaal-socialistische hulpvaar digheid. Hitier. die hierna aan het woord kwam. verklaarde, dat zonder de sociale werkzaam- Donderdag 19 April. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 1015 Gr.pl. 10.30 Concert door mevr. M. R. Klatte, piano en Br. Keereweer, zang. 11.— Knip cursus kinderkleeding. 11.30 Verv. concert. 12.Kovacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2.Concert. J. de Vente, fluit. F. Veen Jr., viool en E. Veen Sr, piano. 2.30 Gr.pl. 3- 3.45 Knipcursus. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 5.Radio-tooneel voor de jeugd. 5.30 Gr.pl. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.Viool-recital N. Roth. Aan den vleugel: Egb. Veen. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8. Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep mmv. Elly Ney, piano en Marcel Wittrisch, tenor. 9.Gr.pl. 9.30 Omroeporkest m.m.v. MaTcel Wittrisch, tenor. 10.30 Gr.pl. 11. Vaz Dias. 11.10—12.— Jack Hyl- ton en zijn orkest. HUIZEN, 1875 M. (8.—9.15 en 11.2.KRO, de NCRV van 10.—11— en 2—12.— uur). 8— 9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Mor gendienst olv. ds. J. J. v. Petegem. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur tje. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2.Handwerkcursus. 3.Vrou wenhalfuur. 3.303.45 Gr.pl. 4. Bijbellezing door ds. A. J. Worm- goor mmv. bariton en orgel. 5. Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Septetconcert o. 1. v. P. v. d. Hurk. 6.30 Sportpraatje door J. J. Adriaanse. 6.45 Causerie H. Ame- link. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Journ. Weekover zicht door C. A. Crayé. 8.Bach's H-moll Messe door solisten (o.a. Jo Vincent), het koor der Ned. Bachvereen. en het Utr. Sted. orkest olv. A. v. d. Horst. 10.20 Vaz Dias. 10.30—12— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. 11.05 Lezing. 12.20 Het Rutland Square en New Victoria-orkest olv. S. Phasey. 1.20 Gr.pl. 2.20 Nor thern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge m.m.v. E. Armitage, tenor. 3-20 Vesper. 4.10 Solistenconcert. I. Vas, sopraan en C. Jones, bas. 4.3jf Schotsch Studio-orkest olv. G. Dai- nes. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 7.10 Spaansche causerie. 7.40 „The Dorsetshire Labourers" van R. S. Lambert. Regie: J. Inglis. 8.20 Het Radio-Militair-orkest olv. B. W. O'Donnell m.m.v. L. Go wings, tenor. 9.20 Ber. en lezing. 9.55 Concert door M. Teyte; so praan en T. de Machula, cello. 10.50 Korte Dienst. 11.0512.20 Howard Jacobs en zijn Band. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M 6.20 en 7.20 Gr.pl. 11.50 Pascal- orkest. 7.20 Concert door 't Henry- kwartet en mevr. Fenaldy, zang. 9.50 Dansmuziek door het Goldy- orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 1.20 Concert uit Rest. „Wivex" 2.054 05 C. Rydahl's orkest. 7.20 Solisten, koor en symphonie-orkest olv. Egisto Tango. 9.3511.50 Dansmuziek olv. Otto Lington. LANGENBERG, 456 M. 5 25, 6.20 en 10.50 Gr.pl. 11.20 Dresd- ner solisten-Ensemble. 12.20 Om- roepkleinorkest olv. Eysoldt. 3.20 Blaasconcert olv. Gries. 4.35 Con eert. 6 20 Omroeporkest, -koor en solisten olv. Kneip. 7.35 Gevar. concert. 9.40 Gr.pl. 10.2011.50 Omroeporkest olv. Buschkötter. ROME, 421 M. 8.05 „Lafavoladi Orfeo", opera van Casella. Hierna „Oedipus rex", opera van Strawins- ki. Leiding: Casella. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 12.30 Salon-orkest olv. Walpot. 4.20, 6.05 en 6 30 Gr.pl. 7.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 8.20 Gr.pl. en piano-recital. 9.30 10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Salon orkest olv. Walpot. 12.30 Gr.pl. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Salon orkest olv. Walpot. 7.20 Gr.pl. 7.50 Cabaretprogr. 8.35 Omroeporkest olv. Fr. André. 9.3010.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 35 „Der Weimarer Musen hof", muzikaal programma. 8.35 Operettemuziek (gr.pl.) 9-20 Ber. 9.50 Sportpraatje. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Populair concert en dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10 35 10.50, Daventry 10.50—11.20, Lond. Reg. 12.2016.10, Daventry 16.10—16.35, Scott. Reg. 16.35— 17.35, Daventry 17.35—19.20, Warschau 19.20—24. Lijn 4: Langenberg 10.35 19.20, Muhlacker 19.20—19 35, Leipzig 193520.35, Frankfort 20.35—22.20, Muhlacker 22 20- 23.20, Frankfort 23.20—24.- heid van het groote hulpwerk nimmer een politieke strijd met zooveel resultaat zal kun nen zijn volbracht. Zelfs het buitenland is volgens Hitier onder den indruk gekomen van hetgeen gepresteerd is. In het rijke Duitschland van voor den oorlog is het niet mogelijk geweest een dergelijk werk te vol brengen. Toen is niet meer dan zeven mil- lioen opgebracht voor de Zeppelin, welke zaak was van het geheele volk. Wij in het verarmde Duitschland nebben 320 millioen opgebracht, hetgeen een bewijs is van de offervaardigheid van ons volk. De rijkskanse lier bracht allen die hieraan hadden mede gewerkt zijn dank. HOE DE PAUS WERKT. Groote actiyiteit. Het Italiaansche blad Corrispondenza pu bliceert een aantal merkwaardige bijzonder heden over de geweldige activiteit, die de paus tijdens het Heilig Jaar heeft ontwikkeld en schrijft het we'slagen daarvan met recht toe aan de ontzaglijke werkkracht van den paus. Volgens een nauwkeurige berekening heeft de paus van het vorig jaar April tot op heden 1307 toespraken gehouden. Twee honderd toespraken waren gericht tot jonggehuwden, die hun huwelijksreis naar Rome maakten, 400 tot katholieke jeugd groepen en 60 tot deelnemers aan groote bedevaarten. In Mei, October en December van het vorig jaar gebeurde het niet zelden, dat 'de paus op één dag 5 a 6 toespraken hield, waarvan sommige langer dan een half uur duurden. Het record werd echter Woensdag j.1. be haald, toen de paus negen maal voor een groot aantal toehoorders tot laat in den avond sprak. De Corrispondenza deelt tenslotte nog mede, dat men erover denkt, de belangrijkste toespraken, die de paus tijdens het Heilig Jaar heeft gehouden, als de schoonste her innering aan zijn onvermoeide activiteit in boekvorm uit te geven. LEEUWINNEN IN CENTRALE. Pionierswerk in Afrika. Op ongeveer 100 K M. van Nairobi, vol komen afgesloten van de beschaafde wereld is een station opgericht van de Oost-Afri- kaansche Electriciteits-Maatschappij, waar de employé's door de bedreiging uit de wilder nis een zeer gevaarlijk en avontuurlijk be staan leiden. Onlangs werden eenige mecaniciens ver schrikt doordat zij plotseling twee leeuwin nen met haar jongen in de centrale zagen loopen, die bij hun nadering op de vlucht sloegen. Vanuit de naburige rivier komen vaak nijlpaarden den tuin binnenloopen en bavianen zwermen rondom en over het gebouw. Honderden ooievaars zijn onlangs gedood doordat zij verward' raakten in de draden, waardoor korts'uiting werd veroorzaakt. On langs veroorzaakte een krokodil groote stag natie. doordat het beest k> een der toevoer- kanalen voor de turoines was gekropen. Toen het kanaal was leeggepompt, wend een der employé's door het dier aangevallen en ge wond. „GEEN CREDIETEN, GEEN BESTELLINGEN". In Rusland. Het officieele blad van het Sovjet-volks commissariaat voor de zware industrie be vat een artikel, waarin er op wordt gewezen, dat de ramingen voor het tweede Rus sische vijfjarenplan beoogden, de. Ver- eenigde Staten te bevooideelen bij den uit voer van artikelen voor de technische uit rusting der Sovjet-industrie. De mogelijk heid bestaat echter, dat wanneer de wet- Johnson, die zoo pas door het Amerikaan- sche Congres is aangenomen en waarbij wordt verboden, credieten te verstrekken aan landen, welker regeeringen haar schulden niet hebben betaald, wordt toegepast, de Sovjet-Unie producten voor haar technische uitrusting niet meeT uit de Vereenigde Staten zal kunnen betrekken. ECHTPAAR PICCARD NAAR DE STRATOSFEER. Mevrouw zal den ballon besturen. Mevrouw Piccard, de vrouw van dr. Jean Piccard, den tweelingbroer van den beroem den Belgischen stratosfeer-vlieger, professor Piccard, zal, naar thans wordt bevestigd, haar man vergezellen op den tocht naar de stratosfeer, dien hij in Juli of Augustus a.s. vanuit Detroit wil ondernemen. Mevrouw Piccard zal den ballon besturen, terwijl haar man de wetenschappelijke instru menten zal bedienen ter bcstudeering van de kosmische stralen. Men wil na zonsondergang opstijgen en tot het aanbreken van den dag in de lucht blijven. De bedoeling is slechts om de reeds verkreegn gegevens over de stratosfeer uit te breiden en niet om be staande records te breken. Dr. Piccard zal gebruik maken van deri ballon en de gondel waarmede luitenant Settle en majoor Fordne> verleden jaar een hoogte van 17'A K M. hebben bereikt. OLIETANKSCHIP IN BRAND. Het olietankschip „Mogami Maru" dat 2208 ton meet en eigendom is van de „Shoyo Stoomvaart Mij." is gisteren ter hoogte van de provincie Miye in brand geraakt. De be manning, bestaande uit 32 koppen, is opge pikt door de „Nittsu Maru". Gisteravond woedde de brand nog voort. Het tankschip dreef gisteravond af in Zuidelijke richting. DE KOSTEN VOOR LEVENS ONDERHOUD. In Italië verminderd. De Italiaansche federatie van hoteliers heeft Mussolini mededeeling gedaan van haar besluiten, de tarieven in de hotels met 10 pCt. te verlagen en de tarieven voor de kamers met 15 pCt. Tal van handelsbelangen groepen hebben eveneens besloten op hun gebied de prijzen voor de pro.ducten. in hef bijzonder levensmiddelen te verminderen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5