DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche nota aan Engeland. ^Buitenland Waf vandaag de aandacht treh(..m No. 93 Vrijdag 20 April 1934 136e Jaargang Tweede Kamer-zitting Interpellatie-Kupers over werkloozeristeun. Haasting spoorlijn: Medemblik-Hoom. De nota in de verschillende tanden over het algemeen ongunstig ontvangen. Tal van kranten leveren commentaren De meening van Duitschland. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit oummer bestaat uit drie bladen. (Van onzen parlementairen medewerker.) Den Haag, 19 April Interpellatie-Kupers. Op een tamelijk laat uur, omstreeks half vijf, kreeg de heer Kupers (s.d.a.p.) heden gelegenheid zijn interpellatie in zake de steunverlaging aan de werkloozen te houden. Het zal wel niemand verwonderen te hooren, dat het met die interpellatie nog niet bijster is opgeschoten. Nadat de interpellant een goed uur aan het woord was geweest tot toe lichting van een viertal sobere vragen, ver klaarde de minister voor sociale zaken zich bereid hem te antwoorden, waarop de voor zitter de vergadering tot morgen 11 uur ver daagde. Het zal intusschen zeer de vraag zijn, of de Kamer morgen met de interpellatie gereed komt. Immers, wanneer de vergade ring reeds zoo vroeg begint, dan is zulks niet omdat de voorzitter hoopt, dat zij nu eens omdat de voorzitter hoopt, dat zij nu eens een flink stuk werk zal afdoen, doch omdat de Ka mer uitgenoodigd is morgenmiddag 'n ritje te maken met een Dieseltrein, welke om half drie gereed zal staan om de heeren naar Arnhem te brengen. De Kamer zal dus niet veel meer dan drie uur bijeen kunnen zijn, en het lijkt ons vrijwel onmogelijk, dat dan reeds de behandeling van de interpellatie zal afge- loopen zijn. De minister zal zeker wel een uurtje noodig hebben, dan krijgt de interpel lant weer een beurt en daarna ieder, die wat op zijn hart heeft, met een maximum-spreek tijd van een half uur. Neen, het slot van de interpellatie zien we pas Dinsdag tegemoet. Nu is de zaak, waarom het gaat, ook wer kelijk wel een ampele bespreking waard. Dat viel reeds af te leiden uit de rede van den heer Kupers, die toonde over behoorlijk feiten materiaal te beschikken. De interpellant ving zijn rede aan met een overzicht van de beroering, welke in het bij zonder in Twente was gewekt door het be richt van de plannen des ministers van sociale zaken om de steun aan de werklooze arbei ders te verlagen. Hij herinnerde aan de peti tionnementsactie daartegen in Twente op touw gezet, aan de protesten van de modern georganiseerden naast die der R.K. en Chris telijke arbeiders tegen dezen onrechtvaardi- gen en ondraaglijken maatregel. Uit Almelo, uit Enschede, uit Hengelo deden zich protes ten hooren, de pers kantte zich zonder onder scheid van richting tegen de steunverlaging, welke op een gemiddelde vermindering van 2 per hoofd neerkwam. Gemeenteraden na men moties er tegen aan, kortom de ontstem ming over het besluit van minister Slotema- ker de Bruïne is algemeen. Tegen de steunverlaging, waarvan de spr. een aantal gespecificeerde cijfers gaf, nam hij krachtig stelling. Naar zijn overtuiging mag er geen sprake zijn van verlaging, veel eer van verhooging van het percentage. Het is reeds ellendig, dat wie voorheen een 30 of 40 per week verdiende, zich tot een be drag van 12 zag teruggebracht, maar nu neemt de minister daar weer iets af. Dat kan toch niet! De minister was aanvankelijk van plan een billijker regeling in te voeren, maar van die billijkheid valt bitter weinig te be speuren en de interpellant gaf een aantal cijfers waaruit bleek, dat er feitelijk slechts een enkele vooruitgaat, de overgroote meer derheid er slechter aan toe is en er zelfs ge zinnen zijn, die met 4.50 per week achter uitgaan. Het gevolg is, dat de goed ontwik kelde bevolking onder het pauperisme terug valt en de armenzorg de plaats gaat inne men van de steunverleening. De heer Kupers geloofde, dat de minister zich bij de wijziging der steunregeling aan een vergissing heeft schuldig gemaakt in de opvatting, dat de steunuitkeeringen verzes voudigd waren, terwijl de werkloosheid slechts verdubbeld was. Maar tusschen die beide bestond geen evenredigheid, ten on rechte lette de minister enkel op de sterke stijging van den rijkssteun. Nu hij deze ver mindert, maakt hij den gemeenten het leven moeilijker, terwijl de werkloosheidsverzeke ring in slechter conditie is geraakt. Maar de minister mag de werkloozen geen dupes ma ken van zijn vergissing en in verband hier mede stelde spr. zijn eerste vraag: „Is de minister bereid zijn be sluit tot verlaging van de steun bedragen van de werkloozen in Twente in te trekken?" Vervolgens vroeg de interpellant den mi nister, hoe het stond met de onderhandelin gen met de vier groote gemeenten. Hoe staat het met de verlaging van de steunnormen? Zal men werkelijk overgaan tot een verla ging yan 1.50? Durft de minister dat aan? Ook in andere gemeenten? Sommige bladen noemen dat onjuist en daarom deed hij de tweede vraag: „Is de steunverlaging, in Twen te als een op zich zelf staande maatregel te beschouwen dan wel als een inleiding tot steun verlagingen in andere deeleu d es 1 a n ds?" Werkverschaffing is altijd beter dan steun, aldus vervolgde de heer Kupers, maar dan dient daarbij een billijk loon te worden toe gekend. De loonen bij de werkverschaffing zijn echter te laag en dat wordt nog erger, nu de loonen in het particulier bedrijf ook dalen. Maar de overheid mag geen rekening houden met de loonen welke minderwaardige werkgevers uitkeeren. Spr. noemde weer eeni- ge cijfers van loondaling, welke de minister waarlijk niet mag navolgen. Vandaar de der de vraag: „Isdeministernietvanoordee! datde meeste uurloonenin de werkverschaffingen reeds zoo laag zijn geworden, dat zij geen verdere verlaging toelate n?" De werkverschaffingsloonen zijn intus schen in den laatsten tijd beneden het be staansminimum gedaald omdat ze stelselma tig medegaan met de loonen in het particu lier bedrijf, de spr. stelde daarom nog een vierde vraag: „Is de minister bereid de loons verlagingen, welke den laatsten tijd in sommige werkverschaf fingen hebben plaats gehad on gedaan te mak en?" De heer Kupers schetste ten slotte het droe vige lot van den werklooze, van vader tot zoon tot het pauperisme vervallend. Deze ca lamiteit moet worden voorkomen ondanks onze financieele moeilijkheden. Het is waar, dat er in 1933 voor de werkloozen 140 mii- lioen is uitgegeven, maar voor den landbouw had men 200 millioen over en aan het daar toe bijeengebrachte bedrag heeft ook de werklooze bijgedragen! Er moet raad wor den geschaft. Er zijn verschillende middelen aan te ge ven, welke het noodige geld voor de hulp aan de werkloozen kunnen opbrengen. In de eerste plaats noemde hij een heffing ineens van één percent op de vermogens boven de 16.000, te verdeelen over 4 jaar. Verder een extra crisisinkomstenbelasting, een verhoo ging van het successierecht met 10 mil lioen geraamde opbrengst, ten slotte het slui ten van leeningen ter dekking van de helft van de crisislasten. Aan het einde zijner rede zette de interpel lant uiteen, hoe ook de middenstand ernstig nadeel ondervindt van de verlaging van de werkloozensteun, zoodat Jiet geheele maat schappelijke leven er onder lijdt. Met belangstelling zien we het antwoord van minister Slotemaker de Bruïne op de in terpellatie tegemoet. Over het verhandelde vóór de interpellatie mogen en moeten we kort zijn. De Kamer heeft bij den aanvang der ver gadering aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de spoorwegwet en de wet op de loaalspoor- en tramwegen, waardoor aan deze wat meer vrijheid zal werden gegeven inzake het vaststellen der vrachttarieven Slechts een drietal leden wenschten als te genstemmers te worden beschouwd: de hee ren Duymaer van Twist, Van de Bilt en Ver voorn. Hierna is behandeld de naasting van een aantal locaalspoorwegen, n.1. Medemblik Hoorn, NijkerkEde, DeventerRaalte Ommen, DinxperloVarseve'd, Leeuwarden Metslawier, MetslawierAnjum, Stiens Harlingen en Franeker. In het bijzonder voor de lijn HoornMedemblik zijn verscheidene leden in de bres gesprogen en minister Kalff heeft geantwoord, dat de naasting nog niet altijd opheffing behoeft te beteekenen mits de omliggende streek bereid is financieele medewerking te verleenen bij de exploitatie, die anders onvermijdelijk verlies oplevert, gelijk trouwens alle spoorweglijnen met uit zondering van AmsterdamRotterdam. Het ontwerp is ten slotte zonder stemming goed gekeurd met alleen den heer Vervoorn als te genstemmer. Ten slotte zij nog vermeld, dat het wets voorstel om de tramwegen in Noordbrabant samen te brengen in één naamlooze vennoot schap „Brabantsche Buurtspoorwegen en Autodiensten" (B.B.A.) na een vrij langdra dige bespreking zander stemming is goedge keurd. Een poging van den heer Kuiper (r.k.) om voor te schrijven, dat een der commissarissen der vennootschap speciaal uit het personeel zou worden genomen stuitte af op het goed gemotiveerde verzet van minister Kalff, die uiteenzette, dat het niet aanging een onder- I geschikte tevens tot chef van de directie te maken. De heer Kuiper heeft ten slotte, zij het met tegenzin, zijn desbetreffende motie terugge nomen. De Fransche nota aan Engeland, waarvan wij gisteren op deze plaats melding maakten, heeft heel wat stof doen opwaaien in de di verse landen. In Duitsche politieke kringen, aldus meldt het D. N. B. uit Berlijn, wordt de nota als een groote teleurstelling opgevat \oor alle oprechte vrienden van goede verstand houding. Op het tijdstip, waarop vrijwel volkomen overeenstemming tusschen Duitschland, Italië en Engeland bereikt was over de sedert 14 October gevoelde onderhandelingen, eischt Frankrijk terugkeer naar Genève, waarbij de opgegeven redenen kennelijk slechts voor wendsels zijn. Voor de noodzakelijkheid ge plaatst, uit de vroegere toestemming tot d< Duitsche gelijkgerechtigdheid de noodig< consequenties te trekken, besluit de Fransch regeering tot de vlucht achter de Geneefsch< coulissen, waar zij gunstiger voorwaarden voor haar negatieve politiek hoopt te vinden. Terwijl te Genève nog voor onbeperkten tijd zonder resultaat over de ontwapening onder handeld zal worden, zouden Duitschland en de andere ontwapende staten werkloos moeten toezien dat Frankrijk verder zijn wapening uitbreidt. Deze geest van een zijdige discriminatie dwong Duitschland vorig jaar October om Genève te verlaten. Frankrijks eisch van „Terug naar Genève", beteekent tegelijk „Terug naar Versailles", want de Fransche nota desavoueert zelfs de officieele verklaringen van Frankrijk sedert het plan van Herriot van 14 November 1932, die een herziening van het vijfde deel van het verdrag van Versailles in het vooruitzien! stelden, evenals de erkenning van de Duit sche gelijkgerechtigheid in de verklaring der vijf mogendheden van 11 December 1932. De Fransche onderhandelingsmethoden verhin deren eiken voortgang. Nadat Frankrijk elke overeenkomst over wapeningsvermindering verhinderd had, wil het nu ook de wapenings beperking onmogelijk maken, onbekommerd om het Engelsch-Italiaansche plan en de ver gaande Duitsche toezeggingen ten aanzien van de garanties. In aanmerking nemende het feit dat Frankrijk na het mislukken van de ontwapeningsconferentie ook den laatsten nog overgebleven weg gebarricadeerd heeft, moeten allen die streefden naar een con structieve oplossing vaststellen dat de Fransche politiek slechts tot desorganisatie van Europa leidt. Londen bewaart nog hét stilzwijgen. Hoewel de ontwapeningscommissie uit het Engeische kabinet Donderdag de Fransche nota heeft onderzocht, wordt van officieele zijde voorloopig het stilzwijgen bewaard. In goed ingelichte kringen is men echter van opvatting dat de Fransche nota inoer- daad aan de diplomatieke gèdachtenwisselmg, die sedert Duitschlands uittreden uit den Vol kenbond had plaats gehad, een einde maakt. De Associated Press merkt op dat Frankrijk een hervatting van de ontwapeningsconferen tie wil op het unt, waar zij destijds werd afgebroken, terwijl Duitschland verklaard heeft pas na de oplossing van het dntwape- ningsvraagstuk terugkeer naai Genève te kunnen overwegen. Niettemin blijft ook na de Fransche nota de hoop bestafan, dat men toch nog een overeenkomst op den grond slag van wapeningsbegrenzing zal kunnen bereiken. De Engelsche ministers onderzoe ken nauwkeurig de mogelijkheden van her vatting der conferentie. De Times over Duitschland's bewapening. De Times schrijft: Het beste middel ®m de •bewapening van Duitschland te controleeren is stellig het systeem van onderzoek (inves- tigation) dat echter slechts kan worden toe gepast na het sluiten van een conventie. Zoo lang Duitschland niet anders doet dan be weren dat elk volk het recht heeft voor zijn eigen verdediging ie zorgen is het niet waar schijnlijk dat de openbare meening in Enge land zich ongerust zal maken over Duitsch land's bewapening. Het zou echter heel an ders worden als bleek dat Duitschland zich van offensieve wapens voorziet, als: groote tanks en bombardeervliegtuigen, welker af schaffing de andere landen voorstellen. Wat nu' De Daily Telegraph bericht dat de minis terraad niet in de geiegenneid was het Fran sche antwoord op de Britsche ontwapenings nota te bespreken. Wel hebben Sir John Simon en Eden met de deskundigen van het ministerie van bui- tenlandsc-he zaken de nota bestudeerd. Alvorens het stuk in den plenairen minister raad wordt behandeld zal de ontwapenings commissie van het kabinet de kwestie nog maals behandelen. De uiteenzettingen van de Belgische en Ialiaansche regeering worden thans met spanning tegemoet gezien. Rome schijnt voornemens nog een poging tot verzoening tusschen Duitschland en Frankrijk te wagen. De Italiaansche onder-staats-secretaris "uvich, die Vrijdag te Londen wordt ver zacht, zal de Britsche regeering nader hier- ntrent inlichten. In Britsche kringen ziet men de volgende itting van het Bureau van de Ontwapenings- onferentie op 30 April en de bijeenkomst van de algemeene commissie van de Confe rentie op 23 Mei met groote spanning tege moet. Engelsch commentaar. De Londensche correspondent van de N. R. C. meldt: De commentaren der Londensche bladen op de Fransche nota van antwoord aan de Britsche regeering verschillen voornamelijk door den graad van hun pessimisme. Volgens de Morning Post zijn de ontwa pening en de ontwapeningsconferentie nu dood, hetgeen zij voor zich echter niet als een bijzonder verlies voor de zaak van den vrede beschouwt. Het blad vraagt, hoe Frankrijk of eenig ancier bedreigd land ver trouwen kan dat Duitschland zich aan een nieuwe conventie zal houden, wanneer het de oude openlijk en flagrant totseert. De News Chronicle meent, dat de Engel- schen geen Duitsche poging om de wereld voor een voldongen feit te plaatsen of om zich verre van Genéve en de conventie te houden, door de vingers kunnen zien, maar dat zij ook niet mogen goedkeuren of mede werken tot pogingen om de ontwapenings conferentie te maken tot een conferentie voor het 'stereotypeeren en afdwingen van militai re 'bepalingen van Versailles. De Express zingt een loflied op de schit terende isolatie, waarin zij voor Groot-Brit- tannië het heil ziet. Locarno en alle Euro- peesche verplichtingen beteekenen voor Groot-Brittannië oorlog. De Daily Mail gebruikt de Fransche nota natuurlijk om nog eens haar groctsche vlieg tuigplannen te ontvouwen. De Daily Telegfaph meent dat de Brit sche weerzin om verdere waarborgen te ge ven, 'overvloedig gerechtvaardigd wordt door wat nu gebeurd is. Ook zij gelooft dat de Fransche nota, waaruit voortvloeit dat Duitschland zijn duidelijke bedoeling om zonder bepaalde limieten in een atmosfeer van algemeen wantrouwen en slechten wil te wapenen, kan uitvoeren, het einde is van al lé gedachten aan nuttig resultaat der ontwa peningsconferentie. Zij acht de situatie zeer ei nstig. De Times meent, dat de in het Duitsche antwoord aan Londen bevatte en verdedigde stellingen onmogelijk als onredelijk be schouwd kunnen worden. Wat de beweerd? reeds plaats gehad hebbende bewapening van Duitschland, in strijd met het verdrag van Versailles aangaat, gelooft zij dat men niet achterwaarts, maar vooruit moet zien De hoofdvraag moet naar haar oordeel zijn of de Duitsche militaire voorbereidselen al of niet den rechtmatigen eisch van Duitsche nationale verdediging overschrijden. Vrij algemeen gelooft men dat behalve de samenstelling van het Fransche kabinet het Duitsche antwoord aan Londen de in de gepubliceerde nota ,-an antwoord neerge legde houding van Frankrijk verklaart. Volgens den politieken correspondent van de Manchester Guardian wordt net nu in Britsche kringen, waar men dat niet zou ver wachten, betreurd dat de Britsche regeering niet reeds eenige maanden geleden, kort na indiening van "hare plannen, den moed ge had heeft om te erkennen, dat de verplich ting tot consultatie niet voldoende waarborg voor de veiligheid opleverde en dat zij niet reeds toen gevraagd heeft, welke garanties Frankrijk bevredigen zouden, wanneer Bar thou met zijn rechtsche regecring een zekere mate van Duitsche wapening in ruil voor verdere garantie bijna aanvaard heeft. Hoe veel te gemakkelijker zou dit dan volgens die De Fransche nota aan Engeland. (Dag. Overzicht). Engelsche vrees voor Duitsche herbewapening. (Buitenland). Fransche postbeambten gestraft. (Buitenland). Deensche zeeliedenstaking mislukt. (Buitenland). Stavisky: charmeur, oplichter en bandiet. (Buitenland). De voorstellen van de spellings commissie. (Binnenland). Het verplicht veilen definitief gere geld. (Land- en Tuinbouw). Ernstige autobotsing nabij Eindho ven. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). kringen aan vroegere Fransche regeeringen gevallen hebben! Teleurstelling in Italië. Hoewel de Italiaansche pers weinig com mentaar heeft op de jongste Fransche nota blijkt duidelijk, dat men in het algemeen over deze nota teleurgesteld is. De Popoio de Italia noemt de nota „een bruuske stap achterwaarts door de herhaal delijk bevestigde onverdraagzaamheid van Franrijk". De Gazeta del Popoio schrijft, dat Frank rijk haar oude impopulariteit dreigt terug te krijgen. De Turijnsche Stampa ziet in het Fransche optreden een manoeuvre, die zich ontwikkelt, zooals te voorzien was. Uit deze nieuwe nota van Frankrijk kon men slechts de conclusie trekken, dat het een poging was tegenover de publieke opinie in binnen- en buitenland de verantwoordelijkheid voor de mislukking der conferentie op anderen af te wentelen. Bar- thou tracht de Fransche houding te recht vaardigen door zich achter de Duitsche her bewapening te verschansen. Men mag echter niet vergeten, dat deze Duitsche herbewape ning is veroorzaakt door de omstandigheid, dat de mogendheden reeds 15 jaar over ont wapening praten zonder tot werkelijke ontwa pening te besluiten. In Polen is men voldaan. De Poolsche bladen verheugen zich vol gens een Fransch Reutertelegram uit War schau algemeen over de eensgezindheid, waarmede het Fransche kabinet zijn beslis sing heeft genomen. Men merkt op dat het Fransche standpunt herhaaldelijk door de Poolsche gedelegeerden te Genève is verde digd. Moskou beschouwt het als het einde. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Fransche nota daar groot opzien heeft gewekt. Men zegt daar dat deze nota den laatsten stoot tegen de onderhandelingen over ontwapening zal beteekenen. De onderhandelingen te Genève hebben nu hun waarde verloren daar er bij de tegenwoordige houding van Frank rijk niet aan te denken valt, dat men daar tot eenig resultaat zou kunnen komen. Japan voorziet nieuwe wapening. De Japansche pers verklaart dat de jong ste Fransche nota aan de kwestie van de ontwapening een nieuwen zwaren slag toe brengt. De Japansche regeering heeft niet veel hoop gehad, dat de ontwapeningskwestie van het doode punt zou geraken. Frankrijk toont nu openlijk dat het aan de ontwapening niet veel gelegen is. De heele kwestie krijgt nu een theoretisch karakter. De practijk zal ,op nieuwe wapening in de heele wereld uit- loopen. De perschef van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken ver klaarde, dat Japan op geenerlei wijze gebon den is; het zal alle maatregelen tot bescher ming van de natie treffen. Te Washington. Op 't departement van staat te Washington verklaart men. dat de Ver. Staten bereid zijn om naar Genève terug te keeren. Dit is het eenige commentaar dat na de ontvangst van een copie van de Fransche nota aan Enge land gegeven wordt. DE DUITSCHE PERS EEN IA AR ONDER NAT.-SOC. LEIDING. In April 1933 werd de Rijksorganisatie van de Duitsche pers door de nat.-soc. over genomen en daarmede werd de Duitsche pers onder nat.-soc. leiding geplaatst. Naar aan leiding van den verjaardag van deze gebeur tenis heeft de rijksorganisatie van de Duit sche pers heden te Berlijn een conferentie ge houden onder het motto „Een jaar nat -soc. leiding van de Duitsche pers". De belang stelling was groot De leider der organisatie, de journalist Weiss hield een inleidende rede voering. Dr. Goebbels sprak een groote rede uit

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3