Agenda Amstecdamscfie Onze JCotoniën JUchtnzaAen Jaoneel Stad en Omgeving. WeecAecicht De muiterij op de Zeven Provinciën. De eischen tegen de officieren. van Vrijdag 20 April 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCB LANDBOUWCREDIET N. V. f" Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van hal! 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Donker Parijs (sens.) Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een schuldige vrouw (sens.), hoofdrollen NancyCarroll en Cary Grant; extra-nummer voetbalwedstrijd Holland—Ierland. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer S. O. S. Ijsberg (sens. dram.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, des avonds half 8, hoofdnummer Vluchtelin gen (rom.), hoofdrollen Ida Wüst, Eugen Klöpfer, Hans Albers en Kathe von Nagy. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Woensdagmiddag matinee. Vrijdag 20 April. 3 uur, ten huize van mevr. mr. C. A. de Groot, ledenvergadering vereeniging Tessel- schade. 8 uur, Gulden Vlies, donateurscoricert St. Louis. Zondag April. 8 uur, zaal Kamsteeg te Stompetoren, uit voering gymnastiekvereniging Voorwaarts. Zaal v. Truijen te Grootschermer, uitvoe ring tooneelvereeniging Thalia. Maandag 23 April. 8 uur, hötel Onder de Linden te Bergen, ds. H. de Jonge voor de Bellamy-beweging. 4.30 uur, 't Gulden Vlies, jeugdconcert on der leiding van Theo Uden Masman, leider van de Ramblers. 8 uur, dancing Harmonie, vergadering vereen, voor ziekenhuisverpleging. De fiscaal bij den zeekrijgsraad te Sóerabaja heeft in zijn requisitoir tegen de officieren van de Zeven Provinciën de volgende straffen geëischt: Luit. ter zee Ie klasse W. F. J. Fels 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, Luit. ter Zee Ile klasse E. M. Hornsfeld 1 jaar en drie maanden, Luit. ter Zee Ile klasse L. D. de Kroon 1 jaar, Luit. ter Zee Ile klasse D. Dekker 6 maanden, Luit. ter Zee Ille klasse A. W. J. Mod derman 1 week, Luit. ter Zee Ille klasse R. Ritsema van Eek 1 week, Luit. ter Zee IILe klasse J. A. Agelinck van Ren- tergem 5 dagen, Luit. ter Zee Ille klasse H. T. Koppen 1 week, Luit. ter Zee Ille klasse W. J. Reynierse 5 dagen, Luit ter Zee Ille klasse A. M. Baron de Vos van Steenwijk 5 dagen, Luit. ter Zee Ille klasse P. Kool 1 week, Luit. ter Zee Ille klasse W. G. Stegeman 3 dagen, Officier klasse L. de Wilde 1 jaar, Officier van da marine stoomvaartdienst Ile klasse G. Smits, 2 maanden, Officier van de marine stoomvaartdienst Ie klasse C. M. W. v. Balkom 5 maanden, Officier van gezondheid le klasse H. C. Bos 3 maan den. Tegen de heeren Fels, Hornsfeld, de Kroon, Dekker, de Wilde, Smits en van Balkom werd tevens geëischt onge- schiktverklaring om in den militairen stand te blijven, doch zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, voorts aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechte nis, voor den duur van 10 dagen. Zes an dere beklaagden voor den tijd van een week, terwijl ten aanzien van de Ile klassers wordt geacht, dat zij door den tijd door hen doorgebracht in preven tieve hechtenis hun straf geheel hebben ondergaan. VERSLAG INDISCHE PENSIOEN COMMISSIE. Saamgevat in 3 punten. Heden is verschenen het verslag der dooT den minister van koloniën ingestelde pen- sioen-financieringscommissie. Het door de commissie met eenparigheid van stemmen aanbevolen stelsel is kort sa men te vatten in de volgende drie punten. Alle landsdienaren en reeds gepension- neerde landsdienaren worden opgenomen in een pensioenfonds (te noemen: het algemeen Indisch pensioenfonds) dat zoowel bestemd is voor het uitkeeren van de eigen pensioe nen als van de weduwenpensioenen en wee zen-onderstanden. 2. Tot en met 1942 zal als jaarlijksche bij drage ten laste van den gewonen dienst der Indische begrooting aan dat algemeene fonds zijn uit keeren ten minste het nadeelig saldo over het betrokken jaar tusschen de uitgaven van het fonds aan pensioenen, onderstanden, beheerskosten en dergelijke en de inkomsten aan renten van het fondskapitaal eventueel bijdragen van deelgenooten, toevallige ba ten enz. 3. Na het verschijnen van de wetenschap pelijke balans van het algemeen Indische pen sioenfonds naar den toestand op 31 Decem ber 1939 zal de wijze waarop de jaarlijksche bidrage J~ ""1 tien opr. worden gezien. _it wamvK IJ landsbijdrage aan het fonds verder zal zijn te regelen opnieuw onder de oogen moeten EEN GEHEIME ZENDER. Drie maanden hechtenis en het toe stel vernietigd. Voor den kantonrechter te Haarlem heeft terechtgestaan een 27-jarige smid uit Neu renberg, die bij een bewoner te Haarlem een kamer gehuurd had en daar had geëxperi menteerd met een door hem gebouwd zend toestel, zonder dat hij vergunning^ had. Uok was hem ten laste gelegd, dat hij van dit zendtoestel gebruik zou hebben gemaakt om politieke en zakelijke mededeeüngen uit te zenden. Verdachte bekende, dat hij het toestel ge plaatst had. Het OM. noemde dit een duistere zaak, waarin een buitenlander misbruik had ge maakt van de gastvrijheid van ons land. Spr vroeg een hechtenis van vijf maanden met be vel tot vernietiging van het in beslag geno men toestel. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot drie maanden hechtenis met vernietiging van het toestel. DE BRANDSTICHTING TE WORMERVEER. Een jaar tegen hoofddader. In September van het vorig jaar werd een deel van de stalhouderij van de firma W. Bakker te Wormerveer door brand vernield. Korten tijd later werden onder verdenking van brandstichting twee personen gearres teerd, n.1. G. W. le L., directeur van een nachtveiligheidsdienst en G. G. de L., winke lier, beiden wonende te Wormerveer. Het onderzoek bracht aan het licht dat zij het hooi op den zolder hebben aangestoken in afwachting van een belooning die de zoon van den eigenaar aan le L. beeloofd had. Deze belooning zou bestaan uit 500, welke bedrag le L. met zijn helper zou deelen. Ook kreeg de hoofddader een automobiel cadeau. Het geld kwam echter niet binnen. Daarop heeft de nachtveiligheidsdirecteur zich tot een particulieren detective gewend, die, in plaats van het geld te incasseeren de zaak bij de politie aangaf. Op deze wijze kwam de poli tie dus op het spoor der brandstichters. t De rechtbank te Haarlem heeft op 4 Jan le L. veroordeeld tot twee jaar gevangenis^ straf met aftrek van voorarrest en de L. tot een half jaar gevangenisstraf. Op 29 Maart stonden zij in hooger beroep terecht voor het Gerechtshof te Amsterdam De procureur-generaal heeft toen bevestiging van het vonnis geëischt. Bij interlocutoir ar rest werd echter bepaald dat eén verder ge tuigenverhoor noodzakelijk was ten einde nauwkeurig de rol vast te stellen die de zoon van den stalhouder B. in deze affaire ge speeld heeft Gisteren werd deze zaak voortgezet. Thans verscheen B. het eerst in de verdachtenbank. De rechtbank te Haarlem heeft hem wegens uitlokking tot brandstichting tot een jaar ge- vangenisstraf veroordeeld. KON. REDERIJKERSKAMER „BILDERDIJK". Zomertoerisme. Vroolijk spel in drie bedrijven. Bilderdijk heeft gisterenavond voor haar leden een opvoering gegeven van „Zomer toerisme". Dit vroolijke spel in 3 bedrijven heeft de toeschouwers hartelijk doen lachen en zoodoende hun een prettigen avond be zorgd. Dit was ook het doel van dezen avond. „Zomertoerisme" laat ons zien, hoe vele Hollanders in hun vacantie een uitstapje gaan maken naar het buitenland. Eenmaal daar aangekomen, doen zij geheel anders dan gewoon. Zij spreken liefst vreemde talen en ieder wil iets beters en voornamers schij nen dan hij in werkelijkheid is. Als de eerzame kruidenier Landwijk mei zijn vrouw in Luxemburg arriveert, weet hij zich slechts te redden, door zich uit te geven voor een te verwachten graaf. Hij krijgt dan kamers, enz. Hij kent geen enkele vreemde taal, doch spreekt maar wat mee. Hij ont moet in 't hotel tal van andere gasten, maar 't is wel eigenaardig, dat niemand is, wat hij schijnt. Tal van verwikkelingen komen hier uit voort. Een kappersbediende leeft als dich ter'. Een als grijs heertje met langen baard vermomde oplichter weet op het medegevoel der menschen te werken en zij offeren alle- m; iets voor het Comité. Doch alles komt terecht in den zak van het oude heertje. De Haagsche dame met haar dochter doen alle moeite de familie uit haar moeilijke finan- cieele positie te verlossen door een huwelijk. Een ander geeft zich uit voor den graaf zelf, doch is slechts een knecht. En daartusschen bewegen zich Landwijk en zijn vrouw, die op 't laatst alles op zakelijke manier in orde brengen. Mevr. Koster en de heer L. G Koster, bij hun eerste opkomst met applaus begroet, speelden Landwijt en vrouw. En zij hebben dit stel op kostelijke wijze op de planken doen (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te: 1931 1934 1915 1930 STAATSLEENINGEN. 4 4 5 Ned.-lndië 5ki Duitschland BANK-iNSTELLINGEN. Amsterd. Baak Handel Mpij. Cert v. 1000 Kolouiale Baak Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. NederL Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel t Cities Service Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden t Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. i Kon. Petr Periak Continental Oil Sbell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust i Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atcbison lopeka Southern Ratlw. Cert. Union Pacific §Noteering per 50, 'Exdividend. fExclaim. Vorige koers 1001/g 9915/i6 1008/4 37% HOI/4 443/4 74 441/4 "7s 54 158 2373/4 768/g 26i/8 §ltjl/l6 265/16 l16/i6 31 U/l6 6I/4 1731/4 878/4 701/4 22 13.50 1318/4 71/4 142 137% 159% 103 1213/46 6 38 341/4 211/16 63/4 401/s 126% 25V/8 124 1428/4 r* 79 pl.m. 1.30 99i-i5/io IOC/a 44i/i 44 I6OI/4 2364-7T 75i.i/a 26 l^/ie 318/s 6I/4 1717a 8/ 70 1317a 7% 1417a 158-1/4 103 12% 615/16 1031/4 2% 1 128 1261/4 1448/4 79 pl.m. 1.45 110 V* 74 2367a! 75f-% 10 258/1-l 170» lj 1407a 127/g 397a pl.m. 2.00 44-7a 1591/4 2367, 75i-7a 25u/i6 - i 16JJ 70 1573/4-8 515/16 2% 1267,-7 pl.m. 2.15 441/4 757a- 9!%6 169|-70 140-7, 127fi 1033/8 1277a* 1 127 143i/4-è PROLONGATIE Vorige koer» 17a pCt Heden 17a pCt. .WISSELKOERSEN AMSTERDAM NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (B elga) ........s Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm ....li. Oslo Italië Vorige koers 1.478/, 7.58% 58 15 y '47, 34.52 47 82 00 00 33 90 39 20 38 20 12.65 Koer. op beden 2 uur 1-47% 7 61 58 00 y /5 3453 47 85 00.00 33 90 39 10 3b 10 12.60 leven. De heer Koeter heeft zich kranig door verschillende moeilijke scènes heengewerkt Zijn leuk optreden amuseerde de toeschou wers en mevr. Koster stono hem uitstekenc ter zijde. Mevr. Wafelman werd op uitnemende wijze uitgebeeld door mevr. W. Brink. Dat was weer weloveTdacht in zeggen, bewegen en gelaatsmimiek. Mej. Annie Fried-t en mej. Jo Kuhl wisten de moeilijke rolletje? van Adèle en Hertha goed te spelen. Mej. R. Nollants als de Fransch Duitsch sprekende hotel houdster had lang geen gemakkelijke taak. Maai zij deed het keurig. De heer H Fran- ken berg was onder zijn witte pru ik en baarc 11 kt te herkennen. Hij speelde den ouden Ker Dortel zeer verdienstelijk. Verder noemen wij nog de heer W. Vuijk als de toerist, de heer Jac. Amoureus als Robert de knecht, de heed H. W. Holsinuiler ais de kapper-dichter en de heer J. Best als de ouderwetsdie bede laar. De komische scènes werden goed uit gespeeld en het geheel had onder leiding van den heer M. Kater een vroolijk en vlot ver loop. De tooneelinrichting steld» zware eischen, inaar dit was, zooals inen dit als steeds bij Bilderdijk gewend is, tip top in orde. De grime was verzorgd door den heer Gei ritsen uir Amsterdam en voldeed goed. De heer M Schuurman verzorgde de mu ziek in de pauzes op de van hem bekende wijze. Met dezen vroolijken avond heeft Bilderdijk het seizoen 19331934 op prettige wijze be sloten. AANGIFTE LEERLINGEN CHR. SCHOOLONDERWIJS. Vanaf heden is de gelegenheid opengesteld om aangifte te doen van nieuwe leerlingen, uitgaande van de Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Schoolonderwijs te Alk maar. AUTO'S VOOR DE GEMEENTE. Burgemeester en Wethouders hebben, na gehouden inschrijving, het beschikbaar stel len van luxe automobielen ten behoeve van den gemeente-dienst, voor het tijdvak van 20 April 1934 tot en met 19 April 1935, opge dragen aan de N.V. Nassau-garage, alhier. GEVOLG VAN HET ZACHTE WEER. Te Beverwijk is de aanvoer van spinazie in de laatste dagen zoo groot geworden, dat een flinke partij, die den minimumprijs van 16 ct. per kist niet kon opbrengen, uit de markt is genomen en ter vernietiging naar de vuilnisbelt is vervoerd. In totaal zijn 7000 kisten (65.000 kg) door de verschil lende veilingen op deze wijze vernietigd. Bak- en vollegrondspinazie zijn onverkoop- jaar geworden acor het zachte weer. WAT WIL BELLAMY? Men schrijft ons. Neen, het gaat niet goed, hoe wij d«- zaak ook wentelen of keeren, het valt niet te ont kennen dat wij alle dagen een stukje verder achteruit gaan, dat telkens weer een beetje meer levensgeluk moet worden opgeofferd. Salarissen, loonen, steunuitkeeringen gaan telkens een stukje lager en tegelijkertijd wor den de directe- en indirecte belastingen voortdurend verhoogd. Vrijwel al onze be langrijkste levensmiddelen zijn door het Rijk met hooge bedragen belast, ons vleesch, de boter, de suiker, de thee en nog veel meer is veel duurder dan het krachtens de daaraan verbonden productiekosten behoorde te zijn. Omdat de Staat ondanks dit alles nog niet genoeg ontvangt, wordt daar overheen nog eens dunnetjes de omzetbelasting gelegd, zoodat letterlijk alles wat men gebruikt, evenzoovele kwitanties zijn van onze bijdra ge in de huishouding van den Staat. De alles invretende werkloosheid brengt duizenden tot vertwijfeling en de cultureel? waarden, die onze volkskracht bepalen, gaan de aan na den ander ten gronde. Kapitaal vorming was noodig, werd in 1925 aan ons uitgelegd, en wat is er van dat kapitaal over gebleven? Is er wel één Staatsman die precies kan zeggen wat nu eigenlijk gebeuren moet om de afbraak stop te zetten en weer eens aan de opbouw te beginnen? De groote Amerikaansche econoom Ed- ward Bellamy voorzag reeds jaren gele den dat de inrichting van onze maatschappij tenslotte op de thans bestaande wanorde moest eindigen en predikte reeds toen, dat alleen door een ander stelsel van productie en distributie een algeheele ondergang van onze beschaving voorkomen kon worden. Zij, die hiermede wenschen kennis te ma ken, kunnen a.s. Woensdag in de Dancing van de Harmonie door ds de Jonge hooren verklaren wat de I. V. Bellamy wil en op welke wijze zij tracht tot een betere en plan matig georganiseerde maatschappij te gera ken. RECTIFFICATIE. In ons bericht „Verlaging waterleiding tarieven", in ons nummer van gister, is in den laatsten zin gemeld dat de inkomsten vermindering voor 1935 begroot wordt op 40.000. Dit moet zijn 400.000. GRONDENKOOP. In ons raadsverslag staat, dat op voorstel van wethouder van Slingerland besloten werd 644 M2. grond aan de Dr Sehaepman- straat te verkoopen voor 3000. De prijs is echter geen 3000, doch 3750. VALSCHE AANGIFTE. Gistermiddag kreeg de gemeente-veldwach ter te Groot-Schermer aaigifte van een zeke ren de B dat bij zijn patroon, den veehouder Ouweltjes, een bedrag van 10 ontvreemd was. De diefstal zou zijn gepleegd door een heen gekleed met lichte regenjas en gleuf- hoed. Tijdens den diefstal was de vrouw des huizes afwezig. De veldwachter stelde zich in verbinding met den rijksveldwachter de With te Oraft. Na een ingesteld onderzoek bleek de aangeduide heet niet te vinden Niemand had verdachte dan ook gezien. De politie naar waarnemingen, verricht in den mor* van 20 April. 0r$(» Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te De Bildt. 'II Hoogste barometerstand 765,3 mM. te La Coruna. *^1 Laagste barometerstand 739,2 mM West Manör. ,e Verwachting, geldig tot den avond van 21 April: cH Zwakke tot matige westelijke tot zuidelijk, wind; tijdelijk opklarend; weinig of regen; kans op nachtvorst; iets zachter over dag. Weeroverzicht. (Nieuwe spelling De depressi in Skandinavië trekt afnemend naar het noord-oosten; in het Zuidwesten en Zuiden herstelt de hoge druk zich, nabij ij^ land is een diepe nieuwe depressi verschenen Na vandaag zal dientengevolge de koude Noordenstorm onderbroken worden en kan een tijdelijke opklaring met zachter weet v/or. den verwacht. Indien de nieuwe depressi echter zuid-oostw.iarts beweegt, zoals scheepsberichten uit het noord westen do® vermoeden, zal zich betrekkelijk spoedig weet toeneming van wind met nieuwe regenkap vertonen. Op het ogenblik waait het alleen ten zui den van IJsland stormachtig. Frankrijk heeft zwakke wind met meestal bedekte lucht en plaatselijk regenbuien. In Duitsland waait een matige Zuidweste lijke wind met vrij zacht weer en enige regen in het Oosten. In Skandinavië nam de vorst verder af, maar valt nog sneeuw in het Noorden. Aan de Britse westkusten begint weer regen te vallen en neemt uit het zuid westen toe. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuig® en andere voertuigen 7.34 uur licht op. KIJKEÜ is KOOPEIl tijCLOECK vond dit eigenaardig en had eenige verden. king tegen de B., die de aangifte had ge daan. Na een langdurig onderzoek werd op hem het briefje van 10 gevonden. AANRIJDING TE HEILOO. De groenteventer M. te Heiloo is gister avond aldaar van achteren aangereden. Zija hit ging er van door, de wagen was eraris beschadigd en M. werd op den weg gesmakt, waar hij versuft bleef liggen. Naai het schijnt, reed de auto door. KINDEREN VERDWAALD. Woensdagavond werden te Heiloo een paar kleine meisjes aangetroffen, die ver dwaald waren. Een der kinderen heette Nelie en ze woonden in de Nieuwspoortslaan te Alkmaar, althans zoo zeiden de kinderen. Een jeugdige wielrijder ontfermde zich over hen en toonde zich bereid hen thuis te bren gen. Men kon uit de kinderen niets krijgen. Toch dienen de ouders hun kinderen op het hart te drukken om met niemand mee te gaan. Het is bijna uitgesloten, dat de kinderen zoo'n verre reis alleen ondernemen. WINDHOOS EN REGEN. De windhoos heeft ook te St. Pancras nog eenige schade aangericht, n.1. eenige ruiten van kassen. Een tulpenveld van Gebr. Bakker heeft zoo zwaar door den hagel ge leden, dat veel bloemen en knoppen zijn afge slagen. BRAND TE BEVERWIJK. Donderdagavond, omstreeks 8 uur, brak door tot nog toe onbekende oorzaak in het perceel van den heer Offenberg, waarin ge vestigd is een stoffeerderij met meubelinrich- ting en gelegen aan de Schans, een felle brand uit. De motorbrandspuit rukte onmiddellijk töi het eerste alarm uit naai de plaats des ofl- heils, welke eenerzijds belend was aan het café „Oud Meresteijn" en anderzijds aan de bierbrouwerij van de firma de Swart. Dool de vele licht brandbare artikelen, welke in het p-rceel aanwezig waren, kon de brandweer het onheil niet vlug genoeg keeren. Nagenoeg de geheele inventaris werd door het vuur vernield en wat nog behouden kon worden, is door het water zoo goed als waar deloos gemaakt. Ondanks den sterken wind bleven de belen dende perceelen gespaard. De schade wordt door assurantie gedekt. S Tijdens aen brand werd het verkeer vafl beide zijden op den rijksweg omgelegd lang® de Pepersrraat en Meerkade. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING TE ALKMAAR. Wij laten hieronder nog volgen oen uit treksel uit het jaarverslag van de Associa' voor Lijkbezorging. n Het jaar 1933 kemnerkte zich door flinke toename van het ledental. behori'e De aftredende bestuursleden, de heeröi Bonsema en L. Fehres, werden beide nei» zen; gekozen werd de heer J. G. den lan<^er- rA «4 Als lid van den raad van toezicht wer kozen de heer H. J. v. d. Winden. In de tien jaai van haar bestaan is ken, dat onze vereeniging in een voorziet.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 4