20 ct "AKKERTJES" (AKKER-CACHETS) ALKMAARSCHE COURANT Naar Neerland's kleurenfestijn. Het mysterie van de Reenwijkscbe plassen. "Nu kunt U de beroemde "AKKERTJES" altijd bij U hebben!" JBinaenland No. 93 VRIJDAG 20 APRIL 1934 ZELFMOORD-VERMOEDENS. ERNSTIGE AUTOBOTSING TE EINDHOVEN. 22-Jarig meisje overleden. wan! vanaf heden zij n "AKKERTJES" nu ook verkrijgbaar in platte zéér handige metalen zak-doosjes met 3 "AKKERTJES" voor Uw vest-zak voor Uw taschje Oit zakdoosje kost U slechts Weer zijn de geestgronden achter de blon de duinen bedekt met een overweldigende kleurenpracht, weer maken tienduizenden uit eigen land en van ver buiten de grenzen zich op om het jaarlijksche bloemfestijn mede te maken. Weer zal het op de wegen be noorden en ten zuiden van Haarlem over weldigend druk zijn, zoodat men op bepaalde uren meer afgewerkte autogassen ruikt dan bloemengeuren. Daarom beginnen wij deze tochtbeschrijving met een ernstige waarschu wing om, wanneer zulks eenigszins mogelijk is, niet den drukken „Bollenzondag" uit te kiezen voor een bezoek aan het domein van narcis, hyacinth en tulp. Ga liever op een rustigen dag den tocht maken, ook al staat u dan misschien minder tijd ter beschikking! Tusschen Haarlem en Wassenaar strekt zich het vanouds bekende gebied uit. Langs den grooten weg, dus rijdende van Haarlem over Hillegom, Lisse en Sassen- heim treft men een rijke bloemenpracht aan, maar de mooiste doorzichten vindt men toch langs de minder bekende route, den prima weg, welke dicht achter de duinenrij slingert over Vogelenzang, via den Ruigenhoek naar Noordwijkerhout. Deze weg is echter zeer bochtig, zoodat men er op de drukke dagen tijdens den bollenbloei terdege moet oppas sen Bijzonder mooi is de omgeving van de binnenwegen, welke van den bovengenoemden Rijksstraatweg naar het westen gaan. Van Lisse uit voert een prachtige weg o.m. langs het bekende kasteel Keukenhof, terwijl ook de verbinding SassenheimHillegom langs de smalle landwegjes bijzonder aanbevelens waardig is voor hen, die de bloembollenvel- den op hun mooist willen zien. Aan de hand van het bijgaande schetskaartje, ons toege zonden door den A. N. W. B.-Toeristenbond voor Nederland zal het niet moeilijk vallen een schitterenden tocht te ontwerpen. Boven het IJ en naar Alkmaar! Het is in ons land veel minder bekend, dat men ook ten noorden van de bloemenstad Haarlem veel mooie bloembollenvelden vindt. Sommigen prefereeren zelfs deze streek boven het traditioneele bollengebied ten zuiden van Haarlem, omdat in dit laatste bloemen- domein de meer wetenschappelijke kweek- methoden ertoe hebben geleid de velden af te scheiden met eternieten of zeildoeken heinin gen, wat natuurlijk veel minder pittoresque is dan de levende hagen, welke men vroeger uitsluitend zag. In het noordelijke bollenge bied nu vindt men over het algemeen kleinere velden, terwijl de streek boschrijker is. Van Haarlem uit begint men den tocht door over Aerdenhout door een zeer mooie streek naar Zandvoort te rijden. Een alleraardigste weg dwars door de duinen leidt dan naar Over- veen, via Bloemendaal gaat het noordwaarts naar Velsen, waar een (kostelooze!) pont over het Noordzeekanaal gaat. Langs Bever wijk en Castricum voert een zeer goede en af wisselende weg hetzij rechtstreeks dan wel via Egmond, Bergen en. Schoor 1 naar Alk maar. Deze streek is rijk gezegend met na tuurschoon, de ontluikende natuur en de bol lenvelden geven aan een tocht in dezen tijd van het jaar bijzondere bekoring. Bovendien is men in de gelegenheid om verschillende bekende plekken (Ruïne van Brederode bij Driehuis; Kopje bij Bloemendaal) alsmede talrijke rustige badplaatsen te bezoeken. Wanneer men het zoo aanlegt, dat men in Alkmaar een kaasmarkt kan zien (welke iede- ren Vrijdag gehouden wordt) zal men dubbel tevreden zijn, deze aloude stad te hebben be zocht. Tenslotte moet gewezen worden op de uitgestrekte bollenvelden geheel in het Noor- a\ Breezand in den Anna Paulowpol- der). Deze contreien bereikt men door van Alkmaar uit de A.N.W.B.-wegwijzers naar Den Helder te volgen en bij De Stolpen rechtsaf te slaan naar den genoemden polder (zie ook het kaartje). ft Scbeveninqe?Qs-Graventiaq& f jT»»._Haar Rotterdam 24km Omtrent het drama op de Reeuwijksche plassen wordt door de politie van Reeuwijk het volgende medegedeeld: De tuinder D. Slappendel, wo nende aan de Tochtbrug heeft verklaard dat hij in het laatst van November 1933 tusschen 11.30 en 1.30 uur des nachts een auto heeft gezien, komende van den Laixdijk, die de weg op reed van den winkelier J. van Dam en daarna de Korte Reede opging. De heer Slappendel be duidde door fluiten dat hij daar niet verder kon rijden. Hij heeft met den chauffeur bij het hek staan praten. De man was erg zenuwachtig en vertelde dat hij iemand had weggebracht en den weg was kwijt geraakt. De heer Slappendel heeft de politie he; signalement gegeven van dezer, persoon en ook een nadere aan duiding van den auto. Hoewel ook deze verklaring niet veel houvast biedt zal de politie een onder zoek instellen dat zich er allereerst op zal richten uit te visechen wie degenen geweest kunnen zijn die aan den Laix dijk zijn afgezet. Mogelijk waren het bewoners, maar het kan ook zijn, dat de personen onbekend waren en in dat ge val bestaat er wellicht verband met het plassendrama. Overigens heeft het onderzoek te Reeuwijk naar de herkomst van het ijzer en naar de fiets van het slachtoffer geen resultaat opgeleverd. Wel heeft naar wordt vernomen het politioneel onderzoek ter plaatse, tbans tot een vage conclusie geleid, welke in de rich ting van zelfmoord wijst. Het lijk werd ongeveer zeven meter uit den kant in den plas gevonden. Het was geheel aangeslibt. Hieruit wordt ge concludeerd, dat hef op dezelfde plaats gelegen heeft, waar het gevonden is. Im mers, de ter plaatse staande en zich on der water bevindende rietstengels zijn eveneens geheel begroeid met slib, ter wijl de stengels, die boven water uitste ken en door den wind heen en weer be wogen worden, niet zijn begroeid. Dit maakt het aannemelijk, dat het lijk niet is aangespoeld, maar langen tijd daar gelegen heeft. Er bevindt zich ter plaat se een rietkraag van vijf tot zes meter plaswaarts. Aangenomen wordt dat 2 personen een met ijzer verzwaard lijk van den wal uit niet. verder kunnen werpen dan drie of vier meter. In dit ge val zou het lichaam tussdien de riet stengels terechtgekomen zijn en nimmer hebben kunnen wegspoelen. De Tel. verneemt verder: Het lag echter verder en daarom wordt 't meest waarschijnlijk geacht, al is dit niet met absolute zekerheid vast te stellen, dat het slachtoffer zichzelf heeft verdronken door van den kant af, waar het IK meter diep is, in het water te ioopen, zich door het riet te wringen en daarna in de diepte te verdwijnen. DE GROOT-NOORD HOLLANDSCHE LEVENSVERZEKERING KOOPT HET R. K GESTICHT VAN LIEFDADIGHEID. De Groot Noord-Hollandsche Vereeni- ging van Levensverzekering en Lijfrente van 1845, gevestigd op de Heerengracht 180 te Amsterdam, is eigenaresse ge worden van het daarnaast liggende gioote pand, waar tot voor drie jaar was gevestigd het r. k. gesticht van liefdadig heid. Dit gebouw is oorspronkelijk geweest een dubbel heerenhuis gesticht in 1772 door het bekende Amsterdamsche koop mansgeslacht Van Brienen van de Groote Lindt. Het draagt nog in alle op zichten de kenmerken van koopmans huis met zijn groote zolders, die dienden tot opslagplaats van koopmansgoederen. Fchter het verschilt wel hierin met der gelijke koopmanshuizen, dat ook de bovenverdiepingen in hoogte weinig ver schillen van de benedenverdiepingen. Om eenig denkbeeld te geven van de grootte van dit mooie gebouw vermei Jen we, dat de zaal aan de beneden-achter- zijdo een breedte heeft van 17 meters. In het einde van de achttiende eeuw, in den zoogenaamden Franschen tijd, werd het bewoond door den toenmaligen burgemeester van Brienen van de Groote Lindt. Vermoedelijk is dit nog het eenige gebouw in Amsterdam dat opgetrokken is in Louis XVI-stijl. Het behoort tot de huizen, die staan op de monumenten lijst. In 1868 werd het door de familie van Brienen verkocht en ingericht voor r. k. gesticht van liefdadigheid. Sedert dien is op de Heerengracht al daar het een en ander gewijzigd. Toen in 1895 de doorbraak door de grachten we/'d uitgevoerd en de Raadhuisstraat tot stand kwam, werd een gedeelte van den grooten tuin van het Van Brienen- huis aangetast Er werd toen als com pensatie door de gemeente tegenover de winkelgalerij in de Raadhuisstraat een klein ziekenhuis gebouwd voor de ver pleegden in het r. k. gesticht van lief dadigheid, terwijl zooals nu nog bestaat, een muur den tuin van de straat scheidt. Later is dit ziekenhuisje veranderd in een school. Zijn we goed ingelicht, dan zal de toestand daar tengevolge van den ver koop een groote verandering ondergaan en zal dit doode deel van de Raadhuis straat in een levend deel veranderen. Muur en school zullen verdwijnen en winkelhuizen zullen er voor in de plaats komen. Het trotsche gebouw der Van Brie- nens„zal echter niet worden aangetast. Integendeel zal het een restauratie on dergaan, die het terug zal brengen, zoo veel mogelijk, in zijn vroegeren luister, al zal het dan ook niet meer dienen als woning van een Amsterdamschen pa triciër. De dubbele hooge stoep, die er eertijds moet geweest zijn, zal in eere worden hersteld. Wanneer men dan van de hooge stoep de marmeren gang be treedt, heeft men een bijzonder mooien doorkijk naar achteren, waar een onver gelijkelijk mooi trappenhuis is ingericht, geheel opgetrokken uit zandsteen, even als het gebouw zelf, en dat „ijn licht krijgt van een koepel. Vanaf dit trappenhuis zijn de vier verdiepingen te bereiken, die thans nog den indruk weer geven van het doel waarvoor het de laatste zestig jaar is gebruikt. Sedert drie jaar is het onbe woond geweest en vermoedelijk zal het nog wel een jaartje duren voor de tegen- woorige eigenaresse de „Groot Noord- Hollandsche Vereeniging van Levens verzekering en Lijfrente" haar zetel er zal vestigen, omdat het, zooals we reeds zeiden, in het plan ligt er zooveel moge lijk naar te streven het terug te brengen in zijn ouden toestand, maar bruikbaar voor dezen tijd. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is in openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 24 April om half negen des avonds. Aan de orde zal dan worden gesteld de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van metaaldraadgloeilampen; de technische herziening van het tarief der inkomstenbelas ting en de wijziging en verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Gemeentefonds voor 19321933 (verhoo ging bedrag uitkeeringen aan de gemeenten). Vervolgens zullen eenige kleinere wetsont werpen in de afdeelingen onderzocht worden WINKELSLUITINGSWET. Amendementen. Het Tweede Kamerlid Drop heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp tot wijziging der winkelsluitingswet 1930. Voorgesteld wordt in artikel 1 sub III in het tweede lid van het nieuwe artikel 3 na het gestelde onder f een nieuw onderdeel g in te voegen, luidende: „g. winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak consumptie-ijs in voorraad pleegt te zijn, voorzoover betreft den verkoop en de aflevering van consump tie-ijs". Gisteravond werd de 22-jarige mej. M Maas uit Eindhoven, die per fiets op den Bosdijk te Eindhoven reed, dicht bij het rijks krankzinnigengesticht aangereden door een auto uit Den Bosch, bestuurd, door den heer Hanraads uit Den Bosch. Het meisje werd van haar fiets geslingerd. Op het momen', dat de auto om nog een botsing te voorkomen naar links uitweek, werd deze door een uit tegenovergestele richting komende auto aan gereden. De auto's kwamen op elkaar terecht. In den auto van den heer Hanraads bevon den zich voorts~"de heer A. Schamper, grif fier-penningmeester van het waterschap de Aa te Den Bosch, de heer Damen, ambtenaar van het waterschap de Aa. De heer Scham pers liep eenige kneuzingen op aan den rech tervoet. De heer Damen liep een ernstig been fractuur op. De heer Hanraads kwam met den schrik vrij. In den anderen auto waren vier personen gezeten. De heer H. A. Strijbosch uit Eind hoven liep een kaakfractuur op. Een der twee gebroeders Vertogen, aannemer te Heeze, liep een armbreuk op. Zijn broer en diens knecht F. Hikspoor liepen eenige kneuzingen op. Het meisje is naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd, waar zij hedenmorgen aan de gevolgen is overleden. Ook de andere gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. De auto's zijn zwaar beschadigd. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Mprgarine in beslag genomen. Gistermorgen naderde met groote snelheid uit de richting België een auto. Aan het be vel om te stoppen werd niet voldaan, waarop de wagen door de commiezen van Chaam on der vuur werd genomen. De bestuurder en twee andere inzittenden sprongen uit den auto waarna de auto tegen een boom reed. Bij on derzoek bleek de personenauto 4O0 K.G. Bel gische margarine te bevatten, welke men over de grens wilde smokkelen. De bestuurder en de eigenaar konden worden aangehouden. Tegen deze beide personen, die uit Utrecht afkomstig zijn, werd proces-verbaal opge maakt. De auto en de hoeveelheid margarine zijn in beslag genomen altijd bij de hand komt telkens van pas om n dadelijk i» gebruiken tege«i Hoofdpijn Spierpijn Zenuwpijn Neuralgie Griep enz. Gloren bun mei 12 "AKKERTJES" kost slechts 52 CL (Omzetbelasting Ie Inbegrepen] Gïj kunt hieruit 4» Uw zakdoosje vullen Oe groote verpakking is dus veel voordeeligeri Volgens recept var. Apotheker Dumont DRONKEN BETUURDER DOODT MOTORRIJDER. 21-Jarige jongeman net slachtoffer. De 21-j. R. H. Onflee te Warnsveld (Geld.) is gisteravond toen hij op zijn motorfiets reed bij het hotel de Kat te Warnsveld van achte ren aangereden door een auto, bestuurd door een handelsreiziger uit Rotterdam, die zooals later bleek onder invloed van sterken drank verkeerde. O. werd met motor en al nog een groot eind meegesleurd en daarna door een heg geslinger. Zwaar verminkt en bewuste loos werd hij naar het algemeen ziekenhuis te Zutphen vervoerd, waar hij hedennacht is overleaen. DE GROOTE LEENING. De minister van financiën maakt bekend, dat bij de oo 12 April 1934 gehouden in schrijving o'p 900.000.000 4 schuldbe wijzen aan toonder ten laste van het Rijk, tezamen de 4 Nederlandsche Staatslee- ning 1934( de volgende inschrijvingen zijn ontvangen, t.w.: a. inschrijvingen met recht van voorkeur ten bedrage van 748.776.600 b. vrije insctrijvingen ten bedrage van 156.228.600, tezamen 905.005.200. Op de deelneming der Rijksfondsen en -in stellingen is eenige reductie toegepast, zoo dat de overige inschrijvingen volledig wor den toegewezen. VERNIETIGING VAN SPINAZIE. Bij de groentenveiling te Hoogezand Sappemeer (Gron.) op Maandag en Woens dag is een groote voorraad spinazie, in totaal ongeveer 2060 kisten, z.g. doorgedraaid en aan de vernietiging prijs gegeven. Dit is in hoofdzaak een gevolg van de gunstige weers omstandigheden, waardoor de bakspinazie en die van den kouden grond vrijwel gelijktijdig klaar zijn, zoodat de aanvoer abnormaal groot is. DE STORM. Tengevolge van een sterken wervelwind zijn Woensdagmiddag een tweetal in aan bouw zijnde kapitale boerderijen in het Zwin- derscheveld (Dr.) in elkaar gewaaid. De groote schuurgedeelten groot 30 bij 18 meter werden opgenomen en een paar meters opge tild en daarna neergesmakt op de voorge bouwen. De schade is vrij aanzienlijk. De aannemers hadden zich niet tegen storm verzekerd. LOTGEVALLEN VAN EEN AUTO. Het Hbld. vertelt: Woensdagmiddag omstreeks half vier reed een 20-jarige Hilversummer op den Zijsingel te Haarlem en wilde de Raaks oprijden. Hij stootte met zijn auto tegen het trottoir aan, de wagen schoot dientengevolge tegen de leuning van de Raaksbrug aan, welke af knapte, terwijl de auto in de richting van her water schoot. De wagen bleef echter met de voorwielen op den weg hangen. Door omstan ders werd de auto uit zijn gevaarlijke positie bevrijd en later naar een garage gebracht. Toen de auto weer in orde was, wilde de Hilversummer naar huis rijden. OpdeLange Heerenvest brak plotseling de stuurinrichting van de auto. Deze reed tegen een boom, waar bij de wagen totaal vernield werd. NIEUWE IJKWET. Benzinepompen en meetwerktuigen in controle. Ingediend is een wetsontwerp, inhoudende een nieuwe regeling betreffende de maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen. De toe lichting wijst er op, dat de „IJkwet" niet meer voldoet aan de eischen, welke in het licht van de thans geldende opvattingen en behoeften mogen worden gesteld. Zij is ver ouderd. Allerlei oude benamingen komen er nog in voor, die verwarring stichten. Er zijn in den handel gebracht tal van meet- en weegwerktuigen, die welhaast onontbeerlijk zijn, doch die buiten de IJkwet vallen. Ook kon het voorkomen, dat iemand, die op den openbaren weg ter afweging van aardappelen en groenten voor den verkoop gebruik maakte van een busje spersieboonen, door ons hoogste rechtscollege van rechtsver volging moest worden ontslagen. In vergelijking met het buitenland is de Nederlandsche IJkwetgeving in den loop der jaren belangrijk ten achter gekomen. Zoo is Nederland één der weinige landen, waar overheidstoezicht op benzinepompen en automatische weegwerktuigen geheel ont breekt. Een geheel nieuwe IJkwet, die verdere overheidscontrole voor die dingen brengt, lijkt de regeering de beste oplossing. Het on derhavige wetsontwerp heeft die strekking. Het ontwerp geeft in de eerste plaats een regeling betreffende de grondslagen van maat en gewicht van de in Nederland ais geldig erkende aanduidingen. Verder zijn er bepalingen met betrekking tot de stoffelijke voorwerpen, welke een maat- of gewichtsaan duiding dragen, de keuring, den dienst van het ijkwezen en strafbepalingen. NA HET AFTREDEN VAN MINISTER VERSCHUUR. Naar wij vernemen, heeft minister Colijn gisteren aan de Koningin bericht gezonden, dat hij zijn functie als minister ad interum van het departement van economische zaken heeft aanvaard. HERHAALDE INBRAAK. In October van het vorige jaar werd inge broken in het bijkantoor van den auto-dienst der N.V. AT.O. te Elburg, waarvan het hoofdkantoor te Utrecht is gevestigd. Bij deze inbraak werd een bedrag van 40 ont vreemd. Tot dusverre zijn de daders nog niet opgespoord. In den afgeloopen nacht is wederom een inbraak gepleegd bij dezen autodienst, waar bij den daaers 200 in handen viel. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. „Is dat nou de ooievaar die baby gebracht neeft, moesje „Ja, Tommy." „Nou, het verbaast me niks, dat ze hem hebben opge sloten." (Happy Mag.).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7