DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ^Buitenland RADIOREDE VAN PRESIDENT DQUMERGUE. Groote mijnramp in Joego-Slavië. Relletjes te Madrid. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 95 Directeur: C. KRAK. Maandag 23 April 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Dit nummer bestaat uit drie bladen. ^/ig£Üi&schOjomüdit Verdediging van de valuta. RUSLAND'S TOETREDEN IN DEN VOLKENBOND. Nog geen beslissing. CUBA OP 1 MEI. Voorzorgsmaatregelen. Zijn er 200 slachtoffers Nadere bijzonderheden. Algemeene staking afgekondigd. Twee dooden, zeven zwaarge wonden. Heden geen brood. De ongeregeldheden. DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND. TEGEN DE HITLERVLAG. In Frankrijk. PLICHTEN VAN HAAR RAS. De Joden in Duitschland. ZWEDEN'S KONING HEEFT GELUK- Aan de speelbank te Baden-Baden. DE ZEELIEDENSTAKING TEN EINDE. POLITIEKE ONLUSTEN IN BELGIE. Te Aalst en Brussel. DE MOORDZAAK-PRINCE Drie verdachten in vrijheid ge steld. FASCISTEN-RELLETJES IN FRANKRIJK. Wal vandaag de aandacht trekt,,* ZWAAR WEER BOVEN NICE. AUTORACES VRAGEN SLACHTOFFERS. FEESTELIJKHEDEN IN ITALIË! GEVANGENIS WAARUIT ONTSNAPPEN ONMOGELIJK IS. DE „MACON" NEEMT DEEL AAN DE VLOOTMANOEUVRES. ALKMAARSCHE COURANT. De Fransche minister-president Dou mergue heeft zich Zaterdagavond voor de tweede maal per radio tot het Fran sche volk gewend. In het eerste deel van zijn rede be sprak Doumergue de binnenlandsche politiek. Hij verdedigde de maatregelen, die genomen zijn tot economische en fi- nancieele saneering van het land. Hij sprak zich vooral energiek uit tegen iedere devaluatie van de franc. „Ik zal mijn uiterste best dóenaldus verklaar de hij om een catastrophe te verhin deren. Onze franc is goud waard. Wij moeten alles doen om zijn waarde, die ons zooveel offers gekost heeft, te be houden. Het is ontoelaatbaar, dat zich kleine gemeenschappen, die slechts aan zich-zelf denken, in den grooten Fran- schen staat vormen, om dezen eerst te beheerschen eri daarna te vernietigen. Er mag niet aan gedacht worden, dat men zich zou keeren tegen de maatrege len, die door ons met het oog op het nationale belang zijn getroffen". Doumergue zeide verder, dat deze maatregelen reeds eenige bemoedigende resultaten hebben gehad. Het vertrou wen is teruggekeerd en dit vertrouwen komt tot uiting in een geweldige hausse der Fransche renten, vooral de kleine spaarders koopen staatsrenten. Ook de goudtoevloed is weer grooter geworden; hij bedroeg in vijf dagen tijd 119 milli- oen francs. De minister-president ging daarna over op de buitenlandsche politiek en hij verklaarde dat Europa en de wereld, die door den oorlog zoo ontzettend hebben geleden, nog niet hun evenwicht hebben teruggevonden. Frankrijk, dat meer dan eenig ander land reden heeft, om de handhaving van den vrede hartstochte lijk te wenschen, omdat geen ander land zoozeer heeft geleden van de verschrik kingen van den oorlog, koestert geen wrok tegen degenen, tegen wie het zich moest verdedigen. Frankrijk wil niet an ders dan in volkomen harmonie met de geheele wereld leven. Maar dit verlangen naar vrede en be grip mag noch de lessen van het ver leden, noch de voorzichtigheid doen ver geten. Daarom verlangt Frankrijk te kunnen nadenken, wanneer het wordt bezigge houden met voorstellen, welker te snelle aanvaarding het vergeten dezer lessen en dezer voorzichtigheid met zich mee zou brengen. Als men Frankrijk voor stelt zijn bewapening, die reeds sterk verminderd is, nog verder te beperken, juist op het oogenblik, dat degenen, die zijn gebied verwoest hebben en tegen wie het zich met wanhopige energie heeft moeten verdedigen, hun bewape ning aanmerkelijk verhoogen en wel in strijd met de vredesverdragen en zon der eenige machtiging dan zal de ge heele wereld begrijpen, dat Frankrijk be hoefte aan groote veiligheid gevoelt, dat het opheldering eischt en steeds nauw keuriger omschreven en belangrijker ga ranties tracht te verkrijgen. Frankrijk wil noch overheerschen, noch ondergaan, noch zich zelf offeren; het wil ook niemand vernederen. Frank rijk stelt er prijs op, de achting, het res pect en de vriendschap, die het van dichtbij en van verre heeft ondervonden, te behouden. Naar uit Moskou verluidt, heeft de Sowjetregeering besloten in de kwestie van toetreding tot den Volkenbond nog af te wachten, wat de uitwerking zal zijn van het bezoek van den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken, Bar- thou aan Warschau en Praag. Uiteraard maakt Moskou aanspraak op een zetel in den Volkenbondsraad en in alle com missies en subcommissies. De Cubaansche regeering neemt bijzondere maatregelen om de op 1 Mei a.s. te ver- wachten onlusten te voorkomen. In het fort Kadanas worden politie-oefeningen gehouden in het gebruik van traangas en men zal een bijzondere waakzamheid in acht nemen tegen het werpen met bommen. In de steenkolenmijn Senitze bij Serajevo in Joego-Slavië heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor een deel der mijn is inge stort. Volgens particuliere mededeelingen zijn reeds vele dooden geborgen. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers aanzien lijk grooter is. Ook het getal dei opgesloten mijnwerkers staat nog niet nauwkeurig vast. Getallen van 100 tot 200 worden genoemd. In een officieele mededeeling wordt ge zegd, dat de oorzaken der explosie nog niet vastgesteld konden worden en dat het red dingswerk is begonnen. Volgens te Weenen binnengekomen be richten zijn bij het mijnongeluk 400 mijnwer kers bedolven. En Zaterdagavond te vijf uur zouden 80 dooden geborgen zijn. Uit het officieele onderzoek naar de oor zaken is gebleken, dat de ramp is ontstaan door het ontploffen van methaangas, dat in groote hoeveelheid in de mijn aanwezig was Tengevolge van steeds nieuwe instortin gen en het doorsijpelen van water gaat het reddingswerk met groote moeilijkheden ge paard. Men vreest, dat het aantal dooden zeer groot zal zijn. De regeering heeft maatregelen getroffen tot steunverleening aan de getroffen gezinnen. Omtrent de ramp wordt nader gemeld, dat de explosie geschiedde op een diepte van 2O0 meter, op een afstand van 2 K.M. van de hoofdschacht. De sirenen bleven den geheelen namiddag loeien. Er, zouden zich op het oogenblik van de ontploffing 200 arbeiders in de mijn hebben bevonden, waarvan een honderdtal zich in veiligheid zou hebben kunnen bren gen. De juistheid van dit aantal wordt echter sterk betwijfeld. De explosie was zoo hevig, dat de rails in de mijngangen bijna overal doorbraken. Een uur na de ontplof fing konden de eerste dooden naar boven worden gebracht. De lijken waren vreeselijk verminkt, zoodat zij nauwelijks geïdentifi ceerd konden worden. Onder de slachtoffers bevinden zich vele vaders van gezinnen, waarvan enkelen met elf kinderen. Men heeft weinig hoop, de nog ingesloten mijn werkers te kunnen redden, aangezien de ge borgen lijken, naarmate men dichter tot de plaats van de ontploffing nadert, ernstiger verminkt zijn. De reddingsbrigaden stuiten op reusachtige moeilijkheden, want vele gangen zijn geheel ingestort. Hoewel de mannen door het inspannende werk soms geheel uitgeput zijn, geven zij herhaaldelijk voorbeelden van bovenmenschelijken moed en offervaardigheid. Arbeiders, die bewuste loos zijn geborgen, sluiten zich nadat zij zich hebben hersteld, bij de reddingsbrigades aan. De brigades wordenbovendien zelf voortdurend bedreigd door de giftige gas sen, die in de mijn hangen. Voor den ingang van de mijn spelen zich hartverscheurende tooneelen af. Vrouwen, kinderen en oude mannen staan jammerend en weenend voor de hekken. De geheele be volking uit de omgeving is dag en nacht op de been. De mijn is staatseigendom en brengt jaar lijks 2 millioen ton kolen op. Er werken 1200 mijnwerkers. Tot gisteravond laat was men er in ge slaagd 56 dooden te bergen. Aangezien vast gesteld is kunnen worden, dat het totaal aan tal arbeiders, die zich niet meer in veiligheid hebben kunnen brengen, 136 heeft bedragen, bevinden zich nog steeds 80 man onder den grond. Naar alle waarschijnlijkheid zijn deze 80 man reeds overleden. Op het moment van de ontploffing waren 220 man aan het werk, zoodat dus 84 man gered zijn. De socialistische vakvereenigingen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag tezamen met de organisaties der syndicalisten te Madrid een algemeene 24-uurs-staking geproclameerd. Noch de politie, noch Je regeering waren op deze staking voorbereid. Binnen een half uur tijd was het ge heele taxi-, tramweg- en autobusverkeer stopgezet. Ook in de bakkerijen werd het werk neergelegd, zoodat Madrid ver stoken is van versch brood. De staking is bedoeld als protestactie tegen de groote betooging der Katholieke Volksactie, welke te Escorial plaats vindt. In verband met deze protestbetooging is het in den afgeloopen nacht op ver schillende plaatsen in de stad tot schiet partijen met de politie gekomen. Een persoon werd gedood, verscheidene an deren werden gewond In de hoofdstraat van Madrid werd een bom geworpen. Een jonge man werd ge dood. Koffiehuizen en restaurants, die op de sommatie der betoogers niet di rect sloten, werden met steeneti beko geld. De schouwburgen en bioscoopthéa- ters moesten eveneens sluiten. De minister van Binnenlandsche Za ken verklaart den toestand meester te zijn. Te Madrid zijn gisteren bij een reeks botsingen en bomontploffingen twee personen gedood en zeven zwaar ge wond. Een bijzonder felle botsing is ontstaan bij de Puerta del Sol( waar in den loop van een vechtpartij een Engelsche stu dent gedood werd terwijl vijf voorbij gangers ernstige verwondingen bekwa men. In een voorstad van Madrid hadden anarchisten een nonnenklooster in brand gestoken, doch het vuur kon nog te rechter tijd gebluscht worden. Op vele plaatsen der stad is groote materieele schade aangericht door het ontploffen van bommen. Een groot deel der straten ligt in het donker. Ook de watervoor ziening is hier en daar verbroken. De politie had gister in totaal ruim 200 ar restaties verricht. De algemeene staking heeft den ge heelen dag voortgeduurd. Het verkeer lag volkomen stil. De restaurants en café's bleven gesloten en de bakkerijen moesten door militairen worden be waakt. en groot deel der inwoners bleef gisteren zonder brood. Behalve de reeds gemelde ongeregeld heden, die gisteren te Madrid hebben p aats gevonden, is te Avila een bom op den openbaren weg geworpen en ont ploft. Belangrijke sphade werd niet aan gericht. Te Cienpozuelo, nabij Madrid, hebben onbekenden een aantal revolver schoten gelost op een trein, waarmede' deelnemers aan het congres van de Ac- cion Popular, teneevolge waarvan een reiziger gewond werd. Rijksbisschop Müller heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij aan dr. Jager in de belangrijke functie van juridisch medewerker van het kerkelijk ministerie belangrijke in vloed is gegeven. De jongste ontwikkeling van den strijd in de Duitsche kerk beteekent in tegenstelling met de officieele berichten geen vredesaanbod van den rijksbisschop Müller. De zaak is integendeel zoo, dat de onwettigheid van de beruchte verordening van 4 Januari niet langer kon worden ont kent. Er is een aantal gerechtelijke aanklach ten aanhangig gemaakt, welke alle ten doel hebben de onwettigheid door gerechtelijke uitspraken vast te stellen. Zoo heeft bijvoorbeeld predikant Niemul- ler den kerkeraad van zijn gemeente in volle dige overeenstemming met dezen raad langs gerechtelijken weg aangesproken tot betaling van zijn tractement, daar de rechtsgrond voor zijn pensionneering evenals die van de verordening van den rijksbisschop onwettig is Eenzelfde aanklacht heeft de eerst door den rijksbisschop beroepen doch later weer afgezette president van den oppersten kerke raad, dr. Werner aanhangig gemaakt. In de eerstvolgende weken worden meer van dergelijke aanklachten verwacht. Om te ontkomen aan gerechtelijke uitspraken heeft de rijksbisschop de verordening van Januari ingetrokken. In Zuid-Duitschland is verbazing en ver ontwaardiging gewekt door de berichten van officieele zijde verspreid betreffende een con flict in de regionale kerk van Würtemberg en de oplossing hiervan na een persoonlijken be zoek van den rijksbisschop aan Stuttgart In den kathedraal te Ulm is Zondag een protest vergadering gehouden van ongeveer 10.000 Zuid-Duitsche protestanten, waarin werd ontkend, dat er een conflict in de kerk van Würtemberg heeft bestaan, integendeel, al dus werd meegedeeld, is er een unfaire po ging gedaan om moeilijkheden te doen uit breken. Gisteren zijn te Cherbourg in Frank rijk incidenten voorgekomen in verband met het feit, dat een Duitsch vracht schip, dat aldaar hinnen geloopen is, de hakenkruisvlag voerde. Communisten namen daaraan aanstoot en bekogelden het schip met steenen, terwijl zij demon stratief de internationale zongen. Er ontstond tusschen de demonstranten en <]s Duitsche zeelieden een handgemeen, waaraan door de politie een einde werd gemaakt. Drie personen werden gear resteerd. Een Joodsch koopman, Berndorf, is te Darmstadt, in „Schutzhaft" genomen wegens zijn betrekkingen tot een 17-jarig meisje, dat „de plichten van haar ras" vergeten was. Dezer dagen had de rijksminister van ar beid te beslissen over een geval van toepas sing der uitzonderingsbepalingen voor niet- Ariërs der beroepsambtenarenwet. 'Den mi nister werd de vraag voorgelegd of een niet- Ariër, die op grond van de uitzonderingsbe palingen, n.1. de oud-frontstrijder, als rijks ambtenaar was gehandhaafd, bij een ander publiekrechtelijk lichaam kon worden be noemd. De minister was, evenals de rijksmi nister van binnenlandsche zaken, van meening dat zulks niet het geval was, aangezien aan de nieuwe benoeming het ontslag uit de vorige functie moet voorafgaan, waardoor het voorrecht van toepassing der uitzonde ringsbepalingen verloren gaat. De koning van Zweden heeft op zijn terugtocht van de Riviera naar Zweden zijn schoonzuster de groot-hertogin van Baden te Freiburg bezocht. Gisteren begaf hij zich naar Baden-Baden en is in het Kurhaus een bezoek gaan brengen aan de speelbank. De koning had hier buitengewoon geluk. Hij kocht ten aantal fiches van twee mark en zette die op nr. 17. Inderdaad kwam nr. 17 er uit. Vervolgens zette de koning op nr. 2 en ooic dit nummer kwam uit de roulette. Thans zette de koning een vijfinark stuk op nr. 17 en 17 won opnieuw. Later zeide de koning dat het hem speet geen twintig mark te hebben gezet. De cijfers 2 en 17 zijn volgens den koning zijn geluksgetallen en dit keer hebben zij hem inderdaad geluk gebracht. In een gemeenschappelijke zitting van vertegenwoordigers der Deensche ree- dersorganisatie en de zeeliedenbonden is besloten de staking met ingang van heden, Maandag 23 April, te eindigen. Tusschen de partijen zullen nieuwe on- dei handelingen worden gevoerd. Na de matrozen hebben ook de Deen sche scheepsstokers besloten hedenoch tend vroeg het werk te hervatten. Te Aalst kwam het gisteren tot botsin gen tusschen socialistische Jonge Wachten en communisten eenerzijds en Vlaamsch-Nationalisten anderzijds. De communisten trachtten het Vlaamsche Huis te bestormen, waar een meeting werd gehouden. Politie en bereden gen darmes moesten herhaaldelijk chargee ren om de betoogers uiteen te drijven. Nadien .kwam het tot vechtpartijen tus schen verschillende groepen der beide partijen, waarbij- talrijke personen ge wond werden. Een politie-agent werden de kleeren van het lijf gescheurd. Ook te Brussel kwam het gistermor gen tot een vechtpartij tusschen leden van het Nationaal Legioen en commu nisten, waarbij twee personen werden gewond. C arbone, Spirito en baron de Lussatz, die gearresteerd waren in verband met d enmoord op Prince, zijn Zaterdag te Dijon vóorloopig op vrije voeten gesteld, daar het riiet gelukt is, eenig bewijs tegen hen te verzamelen. Baron de Lussatz wordt thans overge bracht naar Parijs, waar hij door den rechter van instructie zal worden ge hoord in een diefstal-affaire. Gisteren ontstond te Courbevore nabij Pa rijs een ernstige vechtpartij tusschen colpor teurs van fascistische bladen, waarbij ver scheidene personen ernstig werden gewond. Ook in andere plaatsen van het land kwam het tot politieke vechtpartijen, o.a. te Auril- lac, na een rede van den rechtsche afgevaar digde Ybarnegaray, waarbij 10 personen werden gewond. Te Orleans trachtten fascisten een anti-fas cistische betooging in de war te sturen, waarbij eveneens gewonden vielen. Ten slotte werden verschillende personen gewond, bij 'n vechtpartij 'te Coghac tusschen socialisten en communisten eenerzijds en aanhangers der Action 'Fran^aise anderzijds. Radiorede van president Dou mergue. (Dag. Overzicht). Ontzettende mijnramp in Joego- Slavië. (Buitenland). Stavisky: charmeur, bandiet en oplichter. (Buitenland). Relletjes te Madrid. (Buitenland). Eisch tegen de daders van den aanslag op Koning Carol. (Buiten land). Deensche zeeliedenstaking geëin digd. (Buitenland). Wat wil het 60 millioen-plan van Colijn? (Stad en omgeving). Installatie nieuwe burgemeester van Heerhugowaard. (Provincie). Bekentenis in het drama te Put- broek. (Binnenland). Bevestiging en intrede ds. Ter louw. (Kerk en school). Verschillende ernstige verkeers ongevallen. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). Boven Nice heeft gisteren een hevig noodweer gewoed. De storm was zoo krachtig, dat huizenhooge golven over de kade sloegen. De promenade stond spoedig geheel onder water, terwijl ook op het terrein van de ruiterspelen groote schade werd aangericht. Een deel der tribunes aldaar werd door den storm van zijn daken beroofd. De haan is door den neerstroomenden regen doorweekt. Eerst gisteravond laat kalmeerde het weer. De ruiterwedstrijden zullen echter, wanneer niet spoedig het weer omslaat, zoodat de baan kan drogen, wederom moeten worden uitgesteld. Bij de auto-races om den Bordina- beker in Alessandria in Italië zijn ver scheidene ongelukken gebeurd. De Ita- liaansche renner Cerlo Pedrazzini vloog met zijn Maderati-wagen uit een bocht en kwam zoo ongelukkig onder den wa gen terecht, dat hij nog slechts als lijk geboorgen kon worden. De Italiaan Nu- volari brak bij een val beide beenen. Mi- nossi vloog onder het publiek en wond de zes personen, terwijl ten slotte de Italiaan Ferrari ernstig in het gelaat gewond werd, toen hij met zijn wagen een hevige botsing had. Naar aanleiding van den 2688-sten verjaardag van de stichting van Rome en het feest van den nationalen arbeid hebben in het geheele land en vooral te Rome groote feestelijkheden plaats ge vonden, waarbij voornamelijk belangrij ke openbare werken werden ingewijd. De viering te Rome begon met de inwij ding van een bronzen ruiterstandbeeld van Simon Bolivar, den vrijheidsheld van Zuid-Amerika. Bij deze plechtig heid, waarbij Mussolini aanwezig was, heeft de Venezolaansche gezant een rede gehouden. Het standbeeld is een geschenk van Bolivia, Columbia, Ecu- ador, Panama. Peru en Venezuela- Mus solini voerde het woord bij een groote demonstratie op het Piazza Venezuia. Hij zeide, dat geen volk ter wereld een dergelijk schouwspel van karaktervolle en ijzeren tucht had geboden als het Italiaansche. Op een eiland in de baai van San Fran- cisco is een nieuwe gevangenis in aanbouw, waar de 200 gevaarlijkste misdadigers des lands zullen worden opgesloten, en waar het vrijwel onmogelijk is, dat een gedetineerde kan ontsnappen. De cipiers zullen speciaal getraind zijn in worstelen, boksen en Jiu-jitsu; onzichtbare stralen zijn aangebracht, die alarm slaan wanneer iemand passeert, en wanneer iemand, die metaal bij zich heeft, hetzij een mes, ge weer of andere wapens, de poorten nadert, treden luidsprekers in werking. Het marineluchtschip „Macon" is gisteren na een continentale vlucht van de Pacific te Miami aangekomen en ankerde aan de anker- mast. Het luchtschip zal deelnemen aan de vlootmanoeuvres in den Atlantischen oceaan

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1