Agenda DE ONNES VflN NIJENNODE-AFFAIRE. ^Binnenland JCetk ói School Regeling van de onder wijzersopleiding. ONDERTROUWKAARTEN EN GEBOORTEKAARTEN VAN PUTTEN OORTMEIJER, PAYCLOP RECHTSZAKEN Tegen den verdachte Onnes eischte de officier heden 21 jaar gevangenisstraf met af rek van 8 maanden preventief. HET REQUISITOIR. lOeetèe-'- WjUir--1 i KIJKEÜ is K00PEI1 tij (LOECK Ome Jioloniën Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Donker Parijs (sens.) Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een schuldige vrouw (sens.), hoofdrollen Nancy Carroll en Cary Orant; extra-nummer voetbalwedstrijd HollandIerland. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer S. O. S. Ijsberg (sens. dram.) Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, des avonds half 8, hoofdnummer Vluchtelin gen (rom.), hoofdrollen Ida Wüst, Eugen Klöpfer, Hans Albers en Kathe von Nagy. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag matinee. Dinsdag 24 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Kinderen van ons Volk, door het Nieuw Schouwtooneel. Woensdag 25 April. 8 uur, dancing Harmonie, ds. H. de Jonge voor de Bellamy-beweging; declamatie. 8.30 uur, Harmonie, psychometrische seance, mevr. v. d. Bos—Teunissen. „KERK EN VREDE" IN DEZEN TIJD. Terwijl het ontwapeningswerk te Genève niet recht wil vlotten en de leuze der nationale ontwapening in ons land aan actualiteit heeft ingeboet, gaat de vereeniging „Kerk en Vrede rustig maar doelbewust met haar arbeid voort. De drie predikanten te Alkmaar, die lid zijn van deze vereeniging, ds. Deet- man, ds. Kuiper en ds. Rappold, van de Ned. hprv., doopsgez en remonstrantsche gemeen te, zullen vcor de afdeelinv Alkmaar samen het woord voeren op Vrijdag a.s. 's avonds acht uur in de rem. kerk aan het Fnidsen. Deze samenwerking van voorgangers van ver schillende kerkgenootschapen in dienst van den vrede, zal stellig groote aandacht trek ken. De toegang is vrij. Zoowel leden der verschillende kerkgenootschappen als andere belangstellenden zijn van harte welkom. Vijfjarige kweekschool, die ook opleiden voor de hoofdakte. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van de opleiding van onderwijzers en onder wijzeressen voor het lager onderwijs en van de bevoegdheid, verbonden aan de akten van bekwaamheid tot het geven van lager onder wijs. 'Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend. Het getal onderwijzers, hetwelk de geza menlijke opleidingsinrichtingen kunnen afle veren, is belangrijk veel grooter dan met het oog op de voor afzienbare tijden te benade ren behoefte in overeenstemming zal zijn. Het staat dus vast, dat deze opleidingsin richtingen voor vele van haar leerlingen een voudig algemeen vormende scholen zul Ion zijn, met welker einddiploma zij elders dan bij het onderwijs een toekomst zullen moeten trachten te vinden. Voor zoover dus deze al- gemeene vorming elders op voldoende wijze en voor minder kosten kan worden bereikt, is inkrimping van de onderwijzersopleiding toelaatbaar en in het algemeen belang. De beperking van de onderwijzersopleiding behoort zoo mogelijk met een verbetering van die opleiding gepaard te gaan. Uitgangspunt bij het voorbereiden eener herziening kunnen de oorspronkelijke voor schriften der L.O.-wet 1920 zijn. Deze voor schriften hadden groote verdiensten; de om standigheden, waardoor zij niet tot invoe ring geraakten, zijn bekend. Het gevolg hier van is geweest, dat de overgangsbepalingen van de wet van 1920, die als zoodanig waren bedoeld en werden aangeduid, in feite bepa lingen van duurzaam recht zijn geworden Dit kan niet blijven duren. Alleen reeds niet, omdat de vierjarige kweekschool, die aldus bestendigd, méér geld zou blijven kosten dan noodig is. Gebruik makende van de ruimte, welke de wet ten deze laat, heeft de minister dan ook bevorderd, dat met afkapping van het eerste leerjaar alle vierjarige kweekscholen in drie jarige worden omgezet. Tot dezen maatregel kon worden overgegaan, omdat de basis, waarop de kweekschool-opleiding moet kun nen voortbouwen, een voldoend algemeen voortgezet onderwijs, in genoegzame mate in den lande bereikbaar is. Deze aansluiting vormde een van de be ginselen van de opleidingsparagraaf der wet van 1920. In den nieuw geschapen toestand zou echter, als verder niets geschiedde, de grief blijven bestaan, die ook altijd tegen de vierjarige kweekschool is aangevoerd, dat een onderwijzer na zijn kweekschooloplei ding de theoretische studie moet voortzetten om de hoofdakte te behalen, zoo hij voor „vol" wil worden aangezien. Inderdaad is dit een onbevredigende toestand, vooral ook omdat de studie voor die akte voor het mee- rendeel der in dienst zijnde onderwijzers met. groote bezwaren gepaard gaat. Met de L.O.-wet 1920 stelt de minister zich op het standpunt, dat de kweekschool de on derwijzers, wat hun algemeene opleiding be treft, volledig gevormd aan de lagere school behoort af te leveren. De vraag der reorganisatie wordt dus fei telijk deze, hoe, uitgaande van de grondge dachten der wet van 1920 en rekening hou dende met het feit, dat de driejarige school voor voortgezet onderwijs als grondslag der onderwijzersopleiding dient te worden aan vaard, die opleiding verder moet worden uit gebouwd. Bij het thans ingediende wetsontwerp is de minister dus uitgegaan van hetgeen in Titel VI der L.O.-wet is neergeschreven. Reeds dadelijk moet hij er echter op wij zen, dat hij ten aanzien van een enkel hoofd punt van die regeling is afgeweken. Met de gedachte, dat de nieuwe onderwijzersakte ook de bevoegdheid zou moeten omvatten om aan een school voor gewoon lager onderwijs te geven in de speciale vakken lichameUke oefening, Fransch, Duitsch, Engelsch, wis kunde en handenarbeid, en aan een school voor uitgebreid lager onderwijs in de vakken lichamelijke oefening, wiskunde en handen arbeid, is naar zijn meening te hoog gegre- pen. Overigens heeft hij de beginselen van Titel VI tot de zijne gemaakt. Ook de „opleidings school"' en de onderwijzeres, die daar voor de lagere klassen der school voor gewoon la ger onderwijs zal worden gevormd, heeft hij in beginsel aanvaard. Ter wille van de be zuiniging heeft hij echter in het wetsontwerp die opleiding niet ondergebracht in afzonder lijke scholen, maar ze in de kweekschool ge ïncorporeerd. Een vijfjarige kweekschaal behoeft niet meer te kosten dan de tot dusver bestaande vierjarige en zeker niet, wanneer aan die vier jarige kweekschool het verlengstuk der B afdeeling (hoofdaktecursus) verbonden is. De bedoeling immers is, dat de opleiding in het vierde en vijfde leerjaar der vijfjarige kweek school voor niet meer dan de helft uit theore tische lessen zal bestaan. De overige tijd is bestemd voor oefening in de practijk van het les geven en eigen vrije studie. Meer lokali teit dan de vierjarige opleiding eischt de vijf jarige dus niet, en evenmin uitbreiding van het totaal aantal lesuren. Financieele gelijkstelling van bijzondere en rijkskweekscholen. Een factor, die wel van beteekenis is voor de kosten, is de aanvaarding van de finan cieele gelijkstelling van de bijzondere met de Rijkskweekscholen. De inkrimping, waarin het wetsontwerp eveneens beoogt te voorzien, zal de toepassing van de pacificatie-gedachte ook op dit gebied mogelijk maken. Afzonderlijke examens voor nuttige handwerken, handen arbeid en lichamelijke opvoe ding. Aan de toelichting op de artikelen wordt het volgende ontleend De leerlingen, die bij het overgangsexamen naar de vierde klasse zijn geslaagd, zullen niet den titel van adspirant-onderwijzer ver krijgen. Ook de Rijkstoelage, aan dien titel verbonden, blijft dus achterwege. Opgeno men is daarentegen, dat dit overgangsexa men voor de vakken lezen, schrijven, rekenen, Fransche taal, Duitsche taal en Éngelsche taal een afsluitend karakter zal dragen. Onder de verplichte vakken is niet opge nomen handenarbeid en voor de kweekscho len, die door vrouwlijke leerlingen worden bezocht, evenmin fraaie handwerken voor meisjes. in groote keuze, moderne lettersoorten. In de algemeene onderwijzersakte zullen niet worden opgenomen de bevoegdheid voor nuttige handwerken, voor handenarbeid en voor lichamelijke oefening. De bevoegdheid voor deze vakken zal slechts verkregen wor den door het afleggen van een afzonderlijk examen. Geen toelagen voor kweeke- lingen. Geschrapt is de regeling van toelagen van kweekelingen, omdat het toekennen daarvan aan den minister moet worden overgelaten. Geen jaarlijksche examens. Een nieuwe bepaling is, dat niet jaarlijks de gelegenheid tot het afleggen van het Staatsexamen voor de onderwijzersakte zal worden gegeven. Voorgesteld wordt, dat de wet met het be gin van het schooljaar 1934-1935 in werking zal treden. De bezitters van de oude onderwijzersakte, die de nieuwe hocgere bevoegdheid zullen willen verwerven, kunnen zonder examen tot de vierde klasse eener kweekschool worden toegelaten. Tegen 1 September 1935 zal moeten wor den beslist, welke kweekscholen voor de nieu we aanwijzing in aanmerking zullen komen Het artikel 43 regelt den overgang van de tegenwoordige subsidieering naar het verlee nen van de nieuw voorgestelde wettelijke ver goeding. De eerste loopt over het schooljaar de tweede over het kalenderjaar. Voorgesteld wordt, dat de vergoeding voor het eerst over 1936 zal worden genoten. Daarvóór zal intusschen een vrij sterke vermindering van het getal kweekscholen noodzakelijk zijn. Het komt den minister voor, dat niet een bepaling mag ontbreken, krachtens welke ver- eenigingen, wier kweekscholen dientengevol ge met 1 September 1935 worden opge heven, van rijkswege een schadeloosstelling zullen ontvangen. Met betrekking tot de akten van bekwaam heid is het de bedoeling, zoo spoedig moge lijk van den ouden in den nieuwen toestand over te gaan. Daarvan uitgaande zou in 1934 voor het lalatst het Staatsexamen voor de oude onder wijzersakte moeten worden afgenomen. De billijkheid eischt echter om aan hen, die in dat jaar bij het examen niet slagen, in 1935 nog eens een kans geven. Het hoofdonderwiizersexamen zal in 1936 voor het laatst worden afgenomen. Ongekend groot is vandaag de belang stelling voor dezen 29sten zittingsdag van het Nijenrode-proces. Zoowel de publieke tribune als de gereserveerde banken zijn ge heel gevuld. Vandaag zal de officier van justitie mr. A. v. Dullemen requireeren. Om kwart over tien komt de rechtbank binnen. Direct is het woord aan den officier. Hij brengt nog enkele stukken in het geding, betreffende de financieele toestanden van Onnes, voorts vraagt hij een kleine verande ring van de dagvaarding. Dan vangt de of ficier onder ademlooze stilte zijn requisitoir aan. Het requisitoir. Dit proces zal steeds als een merkwaardige zaak in de annalen van het recht geboekstaafd blijven. Fel hekelt de officier het optreden- van verschillende politiemannen in deze zaak. Vele punten zijn naar voren gekomen, die uit moreel oogpunt uiterst verwerpelijk zijn. In welke zaak als deze heeft men een zoo'n groot gebrek aan moed kunnen consta-teeren van verschillende getuigen, wat betreft h-et afleggen van verklaringen. Een eigenaardige kijk hebben we gekregen- op Koning en Wi-t- braat. Nocht'hans aanvaard ik met vreugde d-e taak om te requireeren, ten eerste om duide lijk in het kort te kunnen uiteenzetten de hoofdpunten uit het groote bewijsmateriaal tegen dezen hoofdverdachte, van wien door allerlei omstandigheden de aandacht is afge leid. Ten tweede omdat recht en rechtvaar digheid gebieden, dat dezen zeer geraffineer d-en verdachte een- gerechte straf wordt op gelegd. De officier verdeelt dan h-et bezwarende materiaal in verschillende hoofdgroepen. Ten- eerste de onverklaarbare houding bij de ar restatie van Onnes; ten tweede aparte tegen strijdigheden en leugens van verdachte; ten derde onwaarheid en onwaarschijnlijkheid van het chantage-verweer; ten vierde onwaar verweer, dat Koning zou hebben laten in breken uit eigen winstbejagten vijfde door loopende tegenwerking van Onnes bij op het spoor zijn van het „goed"; ten zesde zieke lijke belangstelling voor het gevonden goed en het bei-de k-eeren aanbieden aan Top om het voor de assurantie te verkoop en, ten zevende het verzwijgen van Koning, Wit braat, PlokTheeboom tegenover de justitie- politie, van der Dussen, Goudstikker en van Ledd-en Hulzebos; ten achtste bewijs uit de bedenkelijke steeds doorloopende relatie met Koning; ten negende de betaling van 1000 aan de verhuizers op 3 of 4 Maart 1932. Hierop behandelt de officier de punten stuk voor stuk tot in bijzonderheden. 1. Onverklaarbare houding van Onnes bij arrestatie. Onnes heeft bij het eerste verhoor absoluut niet gesproken over de chantage die door Koning op hem zou zijn gepleegd. Pas bij het 5e verhoor, door inspecteur Posthuma aan Onnes afgenomen, noemt hij den naam Koning. Punt 2. Tegenstrijdigheden en leugens van verd:,chte. Het is door verklaringen van den inspec teur van de belastingen komen vast te staan, dat de belastingdienst het Onnes lastig maakte. Onnes zat er si-echt voor, hoewel hij oo-k deze belastingkwestie ontkende. Ook over d-e wijze, waarop het zilver in het kasteel was opgeborgen, heeft O. on waarheden v-erteid. De officier behandelt dan de vraag betref fende het aantal schilderijen, dat gestolen is. Verdachte Onnes heeft opgegeven: zeven schilderijen. De verhuizers verklaren, dat zij er slechts vijf hebben meegenomen. De schil derijen „Mulat" en „De drie Koningen" hebben zij niet meegenomen er zou voor hen geen enkele reden zijn om van vijf te spreken, als het er zeven geweest zijn. De twee schilderijen zij-n bovendien nooit terug gevonden. Voorts staat het vast, dat verdachte op 3 Maart op bezoek is geweest bij Goudstikker Onnes ontkent dit, maar het blijkt uit de kwi tantie, op dien dag aan Goudstikker afge geven. Het is ook op dien dag, dat de 1000 handgeld in Parkzicht oor O. aan Koning zijn ter hand gesteld. Dit klopt met de ver klaringen van Koning, Witbraad en Mees Gerritsen. Chantage onmogelijk. De chantage is absoluut onaanneme lijk, zoo zegt de officier. Onnes heeft tegenover inspecteur Posthuma in de vier eerste verhooren niets over chan tage gesproken. Tussehen 20 en 27 April zou Koning met zijn chantagepoging zijn begonnen, doch daarna hebben nog een groot aantal gesprekken tussehen Koning en Onnes plaats gehad. Maar we zijn nog niet aan het einde van de merk waardigheden. Konings heele chantage poging bestond uit het dreigen, dat hij een deel van het gestolen goed op Nijen- rode zou terug sturen. Onne» wist toen echter reeds, dat inderdaad een deel van het gestolene was teruggevonden. Ook de persoon van Koning en zijn aandeel in de zaak maakt chantage vrijwel onmoge lijk. Indien Onnes zooals hij beweert on schuldig was, behoefde hij toch voor chantage van een man als Koning niet bang te zijn. Punt 4. Het is onmogelijk aan te nemen, dat Koning zou hebben laten inbreken uit eigen winstbejag. In dat geval zou hij er voor hebben ge zorgd, dat Witbraat de zaak zelf opknap te. Hij zou dan veel voorzichtiger zijn geweest bij de voorbereidingen. Koning zou, als hij voor eigen rekening had ge werkt, heel andere voorwerpen hebben laten meenemen. Spr. verwerpt hiermee het verweer dat Koning uit eigen winst bejag de inbraak heeft laten plegen. Punt 5: Doorloopende tegenwerking van Onnes bij het op spoor zijn van het goed. De officier bespreekt het bezoek op 6 September van Johanknegt aan Onnes. Johanknegt liet een portret zien van Koning aan Onnes .Onnes schrok ge weldig, nauwelijks is Johanknegt ver trokken of hij schrijft een briefje aan Koning. Hij schrijft den man, die hem chanteerde, dat hij graag een onderhoud met hem zou hebben. Koning schrijft per omgaande terug en ze ma^en een afspraak voor den volgen Jen dag. Is dat zoo roept de officier uit, de houding van een onschuldige Spreker neemt aan, dat de verklarin gen van Johanknegt en juffrouw Nög- gerath over het algemeen juist zijn, even als hun verklaringen ten aanzien van de Hollandsche Rading. Een eigenaardige kijk op Onnes' houding krijgen we door het volgende: Toen mej. mr. Frieda Katz in de Tweede Kamer vragen stelde naar aanleiding van het euvel van terug koopen van gestolen goed door verzekeringen, be tuigde de heer Onnes in een brief ad- haesie aan mej. Katz, die stelling nam tegen de verzekeringen. Toen Onnes dat epistel schreef was hij er reeds mee be kend, dat een deel van het bij hem ge stolen goed was teruggevonden en was teruggekocht door de verzekering. Te genover de politie hield hij echter zijn mond over die wetenschap. Onnes een inbreker? Kort behandelt spr. hierop punt 6 en 7. Uitvoerig staat hij stil bij punt 8 de bedenkelijk relatie met Koning. De ver dediging heeft haar best gedaan Koning zo zwart mogelijk te maken. Maar dat is een tweesnijdend zwaard geweest. Dan is het toch wel zeer bedenkelijk, dat Onnes zoo druk met hem omging, hem zooveel brieven schreef en hem zoo dik wijls opbelde. Ook is het de verdediging niet gelukt aan te toonen, dat Koning een chanteur of een inbreker is, wel staat vast, dat hij een hekel aan assu radeuren heeft en dat het voor hem een soort sport is assuranties te bedriegen. Uitvoerig behandelt de officiei dan de briefwisseling OnnesKoning. Volgens Koning zou deze briefwisse ling een camouflage zijn, volgens Onnes zou het uitsluitend over beleenen van schilderijen gaan. De briefjes waren uit sluitend bestemd voor afspraken en signalen, aldus vervolgt de officier Op de meest zonderlinge plaatsen, waar hij geen personen uit zijn naaste omgeving kon aantreffen kwamen Onnei en Ko ning samen, wel een bewijs van het sa men spannen van deze beide menschen. Zoowel het chantage-verweer als het in- braakvervveer, aldus recapituleert spr, worden door mij verworpen. Vervolgens somt de officier een zeer groot aantal bijzonderheden op, welke Koning van het kasteel weet. Bijzonderheden, welke hem voor het meerendeel slechts door Onnes konden zijn meegedeeld. Punt 9, de betaling der 1000 aan de verhuizers op 3 of 4 Maart. Uit de getuigenverkla ringen staat vast, dat de betaling van de 1000 op 4 Maart heeft plaats gehad. Waar zou Konng, die 1000 door hem doorgegeven aan Witbraat en Mees Ger ritsen anders vandaan hebben gehaald? Welk voordeel had Onnes bij deze ge fingeerde inbraak, zoo vraagt de officier zich vervolgens af. Hij wilde geld heb ben om het nog rustig enkele jaren op Nijenrode te kunnen uitzingen. Een onaangename inijruk. Onnes' geld stak in de kunstschatten, het liquide maken was niet mogelijk door zijn contract met Goudstikker. De financieele toestand van Onnes was niet gunstig. Hij geeft dit zelf tegenover den rechtercommissaris toe. Financiëel werd Onnes van ondergang gered in Februari 1932 door de uitbetaling van 10716— voor gebroken beeldjes De persoon van verdachte maakt op mij geen aangenamen indruk, aldus de offi cier. Over de betrouwbaarheid van ver dachte hebben we hier ter zitting ver schillende getuigenverklaringen ge hoord, waar deze ongunstige indruk wordt bevestigd. Spreker herinnert in dit verband aan het geval-Viruly en aan de ongunstige handelsinlichtingen. Ook de houding van verdachte tegenover Goudstikker noemt spreker alles behal ve correct. Ten slotte kwam spreker tot de strafmaat. Het O. M. noemde het feit zeer ernstig, naar waarnemingen, verricht in'den mor^ van 24 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl m„( Instituut te De Bildt. met' Hoogste barometerstand 758,4 mM Jan Mayer. ,e Laagste barometerstand 736,7 mM Shields. Verwachting, geldig tot den avond 25 April: va,) Matige tot krachtige tijdelijke afnemend, zuidwestelijke tot westelijke wind; tijdeliiv opklarend; aanvankelijk nog enkele re<ren buien; mogelijk nachtvorst; iets zachter overdag. Weeroverzicht. De depressie uit Duitschland trok jn diepte toenemend naar Finland, die uit |s land is tot op de Noordzee doorgedrongen en breidt zich vooral over Frankrijk uit terwijl in Schotland en Ierland de barometer weer stijgt en bij IJsland een nieuwe dalin» in aantocht is. rl In Ierland waait het krachtig uit noord, westen, in het Kanaal en aan onze Noord' zeekust stormachtig uit zuidwesten, Noord-Scandinavië waait een Noord-oo$ter sneeuwstorm, terwijl in de Golf van Biscavj een noordwesterstorm waait. De tempera, tuur is vooral in Duitcshland gedaald en alleen in Polen nog belangrijk boven nor maal. In Noord-Scandinavië is de vorst no» iets toegenomen. Bijna alle stations melden regen. Stockholm had 10 mM., Stensele 10 mM. sneeuw. Na een korte opklaring met eenige stijging van temperatuur volgt waar. schijnlijk weer regen en wind. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 7.42 uur licht op. en het ware beter geweest, wanneer ver dachte ruiterlijk had bekend, zooals de andere verdachten hebben gedaan. De langdurige voorloopige hechtenis is ver- dachte's eigen schuld. We dienen wel in aanmerking te nemen, dat de zaak reeds twee jaar geleden begon en dat Ornes in voortdurende spanning zat Dit zenuwsloopende proces is al een straf op zichzelf. Wel moeten we erken nen, dat verdachte een groot man is ge weest in koopmanskringen, die vee' goeds heeft gedaan. Wegens oplichting vorder de de officier een gevan genisstraf van IVt jaar met aftrek van 8 m a a n d en voor- arrest. 5® Verdachte roept uit: „Ik ben onschul dig mijnheer de officier!" Er wordt dan gepauseerd tot 2 uur. HOOOER BEROEP AANGETEEKEND. De arbeider C. S. te Zwaag, die wegens diefstal van een rijwiel door de rechtbank te Alkmaar is veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf, heeft hooger beroep aangeteekeni DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINOEN. De president van den zeekrijgsraad heelt de uitspraak in de zaak van de 16 officieren van de Zeven Provinciën bepaald op Vrijdag 27 April a.s. BANDJIRS. Twee kinderen verdronken. De bandjirrende Tjidoerian en Tjiman- teuri deden resp. 60O en 400 bahoes onder water vloeien, op de grens van Batavia en Serang, zoodat ook de verbinding tussehen beide plaatsen tijdelijk is verbroken. Twee kinderen zijn door den bandjir van de Tjidoerian meegesleurd en verdronken. VERZET TEGEN DE LANDRENTE. De bevolking van de dessa Kepoeh in het onderdistriet Gedjajan is in verzet gekomen tegen de betaling van de landrente. Zij viel het dessahoofd aan dat zwaar werd ge wond. Bij dezen aanval werd diens vrouw even eens zwaar gewond. Het dessahoofd en de vrouw zijn ontkomen. Dertig man uit Ke- poeh, gewapend met groote slagwapens en pieken viel de politie aan, die onmiddellijk optrad met klewangs en knuppels. Vier personen, waaronder de belhamel, zijn gear- lesteeid. Twee aanvallers werden zwaar ge wond. Een mantripolitie werd aan den schouder door een steek met een kris ge wend. 6 INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG. Op klaarlichten dag is gister een inbraak gepleegd in een woning aan de Nassaukade te Amsterdam. 0 Tijdens haar afwezigheid hebben eenige inbrekers kans gezien om, vermoedlijk met J^u'p, v,a" ?en'ge valsche sleutels, onge- meikt het huis binnen te dringen om op de eerst etage hun slag te slaan. Mevrouw R., de bewoner die te ongeveer half drie haar huis had verlaten, trof bij haar terugkomst te ongeveer vier uur, de gioofste wanorde in haar woning aan. Ver scheiden kasten en laden bleken te zijn open gebroken en doorzocht, terwijl de inhoud over den grond lag verspreid. Bij een vluchtig onderzoek vermiste zij een groot aantal gouden en zilveren sieraden, waaronder eenige kostbare oorbellen, arm banden en horloges, alsmede een groote paf' tij vreemde munten en ander geld in totaal een waarde van ongeveer 2Ó00 vertegen woordigend. Mevrouw R. waarschuwde onmiddellijk de politie van het bureau Marnixstraat die spoe dig ter plaatse verscheen. De dieven moeten wel zeer omzichtig werk zijn gegaar. want de bovenburen vat de tweede en derde étage hebben niets vet- dachts gehoord of gezien. Bovendien neem' men aan dat de daders voikomen op de hoog te zijn geweest van het feit dat het huis ge durende korten tijd onbeheerd zou zijn. Ver- moede'ijk hebben zij het oogenblik af ge wac»' waarop mevrouw R, haar huis verliet otn daarna onmiddellijk de woning binnen sluipen. VICE-PRESIDENT VAN HET HAAGSCHE GERECHTSHOF OVERLEDEN. J Te 's-Gravenhage is overleden mr l M. Sassen, vice-president van gerechtshof welke college hij in 1922 als raadsheer v/e benoemd, na tevoren o.a. kantonrechter Weert en rechter te Amsterdam zijn ge*e De heer Sassen werd in 1872 te Den 0°® geboren. HET VERDWENEN PAKKET DIAMANTEN. Verzoek tot uitlevering van ttn verdachten, iel vet- De Oostenrijksche regeering heeft ee0po0i zoek tot uitlevering gedaan van den K., die naar men weet, te Weenen -st delijk pakketten diamanten in on )rrftani heeft genomen. De rechtbank te Am-" re- zal omtrent deze kwestie advies an"erzoek geering uitbrengen. Hangende dit on

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2