JUouinciaai Tlieuws t'Binnenland Roeiboot omgeslagen BESPREKINGEN VAN SUVICH GEËINDIGD. ONTPLOFFING IN BELGISCHE GASFABRIEK. BROEK OP LANGENDIJK. Vier opvarenden, allen Franschen, verdronken. Het ongeluk gebeurde ongemerkt. De toedracht van het gebeurde. DE MOORDZAAK TE WASPIK. De gearresteerde bekent. DE BESMETTING TE EMMER-COMPASCUUM. Steeds meer zieke kinderen. Uiteenzetting voor de pers. Suvich heeft gisteren zijn besprekingen geëindigd. Na de zitting van het Engelsche kabinet heeft hij in het Lagerhuis opnieuw een onderhoud met Simon gehad. Daarbij waren ook de Italiaansche ambassadeur Grandi en de permanente onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken, Vansittart te genwoordig. Suvich begeeft zich Donder dagmorgen per vliegtuig naar Brussel. Hedenavond zal hij aankomen te Rome, waar hi] de opening van de nieuwe Italiaansche Kamer zal bijwonen. Gisteravond heeft hij een verklaring afge- /ega voor de Engelsche en de buitenlandsche pers. Hij zeide onder meer: „Onze besprekingen zijn gehouden in den trautioneelen geest van vriendschap, die tusschen Engeland en Italië bestaat en die een der grondpijlers in de Europeesche poli tiek en een belangrijke steun voor den vrede is. Zooals bekend verbleef ik niet voor een speciale opdracht te Londen. Het is ook niet mijn taak geweest, onderhandelingen in te leiden of voorstellen te doen; waar mijn bezoek echter ofschoon het reeds eenige maanden geleden voorbereid was toeval lig in een voor de Europeesche politiek ge wichtig oogenblik viel, heb ik gelegenheid gehad voor een vreedzame gedachtenwisse- ling met de Engelsche regeering, vooral in zake de ontwapeningskwestie. Bij deze be sprekingen konden wij vaststellen, dat er eensgezindheid tusschen de opvattingen be staat, vooral ten aanzien van de noodzakelijk heid, dat overeenstemming moet worden be reikt tusschen alle geïnteresseerde mogend heden. Het bloote feit van overeenstemming door een conventie zelfs al zou die niet voldoen aan alle bij de opening der ontwa peningsconferentie gekoesterde verwachtingen zou van zooveel gewicht zijn, dat het beschouwd zou moeten worden als een definitieve stap tot herstel van het ver trouwen en van den goeden wil der naties". Suvich verklaarde verder, dat het nog te vroeg was om een verklaring af te leggen over de Italiaansche politiek op de plenaire zitting te Genève op 29 Mei. Men staat voor- loopig nog onder den indruk van de laatste Fransche nota en moet de situatie, die daar door ontstaan is, nauwkeurig bestudeeren. Italië is echter nog steeds van meening, dat het Italiaansche ontwapeningsmemoranduni de eenige begaanbare weg naar de oplossing der ontwapeningskwestie is. Suvich liet door schemeren, dat naar zijn meening ook thans nog de mogelijkheid van een diplomatieke ge- dachtenwisseüng bestaat. De Italiaansche staatsman zeide verder, dat hij bij de Londensche besprekingen uiting heeft gegeven aan het standpunt van Mus- solini, volgens hetwelk bij de ontwapenings onderhandelingen geen blok tegen Duihch- land mag worden gevormd. Hij gaf toe. dat ook de Donaukwestie besproken is. Het is be kend, dat Italië de toetreding van andere staten tot het Donaupact wenscht. Onjuist is het, dat hij te Londen zou hebben onder handeld over een mogelijke leening aan Italië of aan Oostenrijk. In de gasfabriek van Leuven in België heeft een ernstige ontploffing plaats ge had in een gashouder. Drie arbeiders zijn ernstig gewond. Er ontstond een he vige brand. Tot laat in den middag wer den de blusschingswerkzaamheden voortgezet. Vergadering der Coöp. Boerenleenbank op Maandag 23 April in het lokaal van den heer Vijzelaar. De heer S. Wagenaar opende met een woord van welkom en releveerde dat wat betreft de bank-aangelegenheden naar om standigheden deze niet ongunstig zijn ge weest. In verband met de ziekte van den heer A. Glas werd de wensch uitgesproken, dat deze wederom in gezondheid zijn plaats achter de bestuurstafel moge innemen. Tot lid van het bestuur werd met groote meerderheid van stemmen herkozen de heer C. Wagenaar Kzn. De rekening der bank sluit in ontvangsten en uitgaven met 475.236.27. De balans gaf in bezittingen en schulden een bedrag aan van 453.187.04. De balans der Spaarbank gaf aan te vor deren van de boerenleenbank 172.619.62. Spaargelden 172.569.62, Stichtingskapi taal 50, totaal 172.619.62. In 1933 zijn op de Spaarbank geboekt 1054 posten en op de leenbank 2372. Het le dental op 1 Jan. 1934 bedroeg 302. Gememoreerd werd, dat de heer C. Wa genaar Kzn. reeds 25 jaren een bestuurs functie aan de bank vervuld. (Applaus.) Het verslag eindigde met den wensch, dat de leden een gunstige finantieele periode mogen tegemoet gaan. De heer Wagenaar dankten eerstens voor het in hem gestelde vertrouwen als opnieuw gekozen bestuurslid en zegt daarna dank voor de hem gebrachte hulde wat betreft zijn 25-jarig jubileum aan de bank. In aansluiting hierop werd nog gememo reerd, dat naar omstandigheden de zaken der bank goed loopen en dat ten dien op zichte de spaarders ten volle hun vertrou wen in de bank kunnen blijven stellen. De voorzitter, de heer Wagenaar, felici teerde den jubilaris en zeide, dat deze de rechte man op de rechte plaats is. Enkele vragen aangaande de rekening werden naar genoegen beantwoord. Bij monde van den heer J. Smak werd geadviseerd de rekening goed te keuren. Als lid van den raad van toezicht werd de heer Jb. Wagenaar J.J.Czn. herkozen. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden de heeren C. Spaans en S. Wagenaar herkozen. Door burgemeester Slot werd dank ge bracht voor de gift van 20, aan het plaat selijk crisiscomité geschonken. Vervolgens werd dank gebracht aan directeur en bestuur voor de afwerking der zaken van de bank v *00» hoofdpunt - u i *U hnl UngoTolg* ▼an OT»r»pannina. xlj h«i als oorbode ▼an rerkoudbeid enx* ia elk qeral helpen A i p 111 b tablillta over het afgeloopen jaar, terwijl daarnaast de aftredende bestuursleden werden gecom plimenteerd met hun herbenoeming, waarin gezien mag worden 'n blijk van vertrouwen. Nog werd gefeliciteerd de heer C. Wagenaar die voor 25 jaar terug in den raad van toezicht werd gekozen, later als bestuurslid en in 1926 als directeur. Spr. was er van overtuigd, dat de jubilaris de rechte man op de rechte plaats is, die na zijn vertrek naar Alkmaar op herhaald aandringen als directeur is aangebleven, hetwelk op hoogen prijs mag worden gesteld, daar aan deze functie en voor het bestuur moeilijke dingen zijn verbonden, welke soms met een bloedend hart moeten worden genomen. Met de hoop, dat de leden een gunstig jaar mogen tegemoet gaan volgde sluiting. In aansluitng op het bericht betreffende het ontvreemden van een rijwiel in Febr. is te dien opzichte een zekere B. D. aangehou den en in het Huis van Bewaring ingesloten. In de Waalhaven te Rotterdam is gister middag een ernstig scheepsongeluk gebeurd. Een roeiboot, waarin negen personen waren gezeten, is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak omgeslagen en de bemanning is verdronken. De lijken der slachtoffers, allen van Fransche nationaliteit, zijn opgehaald en naar het bureau van de rivierpolitie ge transporteerd. Nader vernemen wij, dat de opvarenden van de verongelukte roeiboot deel uitmaak ten van de bemanning van het Fransche stoomschip Député Pierre Goujon, welke in de Waalhaven ligplaats heeft genomen. Zij waren met een sloep van dit schip onderweg naar de Zembla, een opgelegd vrachtschip, van dezelfde reederij, als waartoe het eerst genoemde vaartuig behoort. Aan boord van de Zembla moesten werkzaamheden Worden verricht. Op den jol had men een zeil gehe- schen. Het onderzoek naar de oorzaak van het droevige ongeluk is in vollen gang. De verongelukten waren op weg gegaan naar het s.s. Zembla, dat in de Waalhaven was opgelegd en waar zich dus slechts een wachtsman aan boord bevond. Beide stoom schepen, Le Député Guyot en de Zembla, zijn eigendom van de firma Les Consigna- teurs Réunis de Bordeaux. De negen man van de Député Guyot moesten aan boord van de Zembla werk zaamheden gaan verrichten, daar dit schip, na geruimen tijd te zijn opgelegd, weer reis vaardig moest worden gemaakt. Niemand heeft het ongeluk opgemerkt. Een voorbijkomende motorboot van de Spi dodienst werd door de vijf man, die zich hadden weten te redden en die aan boord van de Zembla bevonden, aangeroepen, waarna deze motorboot snel den haven dienst en de havenpolitie ging waarschu wen. Onmiddellijk is men toen gaan dreg gen. Laat in den avond is de sloep opge haald. Daarbij is gebleken, dat de schoot was vastgemaakt, hetgeen de oorzaak moet zijn geweest van het kapseizen van de boot, Omtrent de toedracht van het ongeluk in de Waalhaven, vernemen wij nog de vol gende bijzonderheden. De boot sloeg om, waarna vier van de in zittenden in de diepte verdwenen. Het Fransche s.s. Député Pierre Guyot ligt aan paal 22 in de Waalhaven, aan paal 71 ligt het s.s. Zembla. Gister wilden negen opvarenden van de Guyot op bezoek gaan bij hun kameraden van de Zembla. Zij stapten in een sloep en zeilden met een westenwind naar de Zembla. Bij het schip gekomen moesten zij opdraaien, om zoodoen de bij de statietrap te komen, welke uithing. Alle negen opvarenden waren in de sloep gaan staan bij het opdraaien. De volle wind blies toen in de zeilen en mede door het ge wicht van de negen personen, kapseisde de boot. Alle negen geraakten te water. Vijf van hen wisten zwemmende bij de statietrap te komen en zich hieraan op te trekken. De vier anderen verdwenen in de diepte. Een boot van den havendienst was spoe dig ter plaatse, evenals twee booten van de rivierpolitie. Na eenigen tijd dreggen werden de vier lijken opgehaald en naar het bureau van de rivierpolitie overgebracht. Zij zullen naar de begraafplaats Crooswijk worden overge bracht. De slachtoffers zijn, de derde-machinist F. Matérat, oud 36 jaar, de 27-jarige matroos M. Commard, de 47-jarige stoker F. Bes- nard en de 42-jarige matroos J. Guygnard. Op het s.s. Zembla had men van het ge beurde niets gemerkt. Eerst toen de vijf ge redde Franschen aan boord waren geko men, heeft men van het ongeluk gehoord. De Fransche consul, de heer Nicault, bracht een bezoek aan het bureau van de ri vierpolitie, waar hem de toedracht van het ongeval werd medegedeeld. VERBODEN VERGADERING TE AMSTERDAM. Uniformen moesten verdwijnen. Dinsdagavond is in het Concertgebouw te Amsterdam een vergadering gehouden van de „Liga tegen het fascisme', een bijeen komst, welke een besloten karakter zou dra gen. Het bleek de politie echter, dat men in werkelijkheid met een openbare vergadering te doen had en dat er pl.m. 200 man in de zaal zaten, gestoken in het uniform van de Liga. Commissaris J. Thumann van het bureau-Leidscheplein, die vergezeld was van een inspecteur en een detachement agenten, verscheen daarop in de zaal en deelde den voorzitter mede, dat de vergadering moest eindigen tenzij de geüniformeerden zich zou den verwijderen of hun uniform uittrekken. Tot dit laatste werd besloten en de paar hon derd man gingen zich verkleeden, waarna de bijeenkomst kon worden voortgezet. Tegen den leider der vergadering is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het uni form-verbod. UITBREIDING DER DlESELTRACTIE De motorenfabriek Thomassen te De Steeg ontving van de Nederlandsche Spoorwegen opdracht tot levering van zeven Thomassen- Frichs Dieselmotoren van 115/125 pk., welke zullen worden ingebouwd in bestaande mo torrijtuigen. Thomassen bouwt deze motoren ingevolge de door haar verkregen licentie van Frichs' Motorenfabriek te Aarhus (Denemarken), welke fabriek een groote ervaring op het ge bied van Dieseltractie bezit. Zij leverde o.a aan verschillende Deensche Spoorweg Maat schappijen niet alleen vele motornjtuigen, doch ook motorlocomotieven, alle voorzien van Frichs-Dieselmotoren. DE WERKVERSCHAFFINGEN. Het loon op de z.g. pendagen. Zoowel In het vrije bedrijf als in de werkverschaffing bestaat dikwijls de ge woonte, dat het loon over de eerste 2 a 3 dagen als zg. pendagen wordt ingehouden. Wordt een arbeider nu in de steunregeling opgenomen en krijgt hij in de betrokken week het loon der pendagen uitbetaald, dan vond tot dusverre 2/3 deel van dat loon als aftrek ou het steunbedrag plaats. De minis ter van sociale zaken heeft nu goedgevon den, dat bij het bepalen van de steunuitkee- ring geen rekening wordt gehouden met het loon der pendagen, onder voorwaarde, dat over de pendagen zelf geen uitkeering inge volge de crisissteunregeling is verstrekt. EEN BOUWRAAD VOOR BRABANT. Gemeenschappelijk bouw- en woning toezicht. Ged. Staten van Noordbrabant hebben op verzoek van de afdeeling Brabant der Ver- eeniging van Nederl. gemeenten aan de ge meentebesturen verzocht om te willen bevor deren de toetreding tot een bouwraad, als be doeld in Art. 13 der Woningwet. Dit verzoek wordt als volgt toegelicht: Alom is het besef verlevendigd, dat de cultuur van een landstreek krachtig tot uiting komt in haar bouwwijze. De ondervinding der laatste tientallen jaren heeft geleerd, dat de vervlakking van het gemeenschapsleven en de inzinking van het ambachtelijk zelfbewust zijn zoowel de gewestelijke cultuur als de bouwwijze schaden. Het is dringend noodig hieraan paal en perk te stellen. De gespaarde bouwwerken van het ver leden toonen ons hoezeer de architectuur stad en dorp verfraaien kan; tal van nieuwe bouw sels daarentegen hinderen iederen toeschou wer. Wij zouden wenschen, dat eendrach tige samenwerking van de gemeenten in ons gewest verdere ontsiering van steden en dor pen voorkwam, en bovendien ten goede strekte aan het zeer te waardeeren streven om de bouwwijze te doen beantwoorden aan de beste elementen onze volkscultuur. EEN VERDWAALDE KOGEL. In het ziekenhuis te Venlo overleed Dins dag de 20-jarige Bertha Theeuwen uit Blerik, die in het begin der vorige week, toen zij uit nieuwsgierigheid tijdens een oneenigheid tus schen eenige jongens voor het ouderlijk huis stond te kijken door een kogel getroffen werd. De politie te Blerik heeft de plaagzieke jongens opgespoord, die het rijwiel van den 26-jarigen schilder P. L. hebben vernield en hem ten slotte zoodanig sarden, dat hij een revolver trok en daarmee op hen schoot, waardoor de 20-jarige Bertha Teeuwen wed getroffen en aan de gevolgen is over leden. Tegen deze jongens is proces-verbaal opgemaakt wegens vernieling. INBRAAK TE ARNHEM. Geld gestolen en sieraden, die in bewaring waren gegeven. Dinsdagavond is in een huis aan den Sons- beekweg te Arnhem ingebroken. De bewo ners waren afwezig. De inbrekers hebben zich meester gemaakt van ongeveer 150 aan contanten. Bovendien stalen zij voor een aan zienlijk bedrag aan gouden sieraden, welke aan den bewoner van het huis door een vriend in bewaring waren gegeven. De bewoner had deze gouden voorwerpen aanvankelijk in de safe opgesloten, maar daar zij gister weer aan den eigenaar zouden worden terugge geven, reeds te voren klaargelegd. DE EERSTE KAMER „DIESELT". Gister hebben de leden der Eerste Kamer hun eerste rit met den nieuwen Diesel-trein der Nederlandsche Spoorwegen gemaakt. Dt Kamer was zoo goed als voltallig; bovendien werd de tocht meegemaakt door de ministers Kalff, Slotemaker de Bruine, Oud, de Graaff, de Wilde, Marchant en den oud-minister Beelaerts van Blokland. Ook de Kamer-voor zitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk was onder de reizigers. Van de directie der Nederlandsche Spoor wegen waren aanwezig de heeren dr. H. van Manen en ir. E. C. van Ehjk, ir. Hupkes, chef van den dienst, materiaal en werkplaatsen en ir. Bolleman Rylstra, hoofdingenieur. Men was algemeen zeer voldaan over de nieuwe trein, die wat snelheid en comfort be treft, aan alle verwachtingen voldoet. De 30-jarige ongehuwde P. v. O. te Ca- pelle, die gearresteerd was in verband met den moord te Waspik op den 72-jarigen J Kools, heeft hedenmorgen tegenover de marechaussee te Waalwijk een volledige be kentenis afgelegd. HET JULIANA-KANAAL. Opening van het Noordelijk deel. Naar wij vernemen, zal de indienststelling van het Noordelijk deel van het Juliana- kanaal op Maandag 7 Mei a.s. geschieden. De plechtige opening door den minister van waterstaat zal plaats hebben te Maasbracht fevolgd door ae indienststelling van het olen-overlaadbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen te Born. PROTEST TEGEN DE UITWIJZING VAN TROTZKI. Henriëtte Roland Holst te Bloemendaal heeft tezamen met prof. G. Mannoury te Am sterdam en dr. D. de Lange te Utrecht een telegram gezonden aan den voorzitter van den Franschen ministerraad, waarin zij pro testeeren tegen de uitwijzing van Trotzki en deze uitwijzing veroordeelen als een aanslag op het asylrecht. DE KWESTIE-ABRAHAMS— TREIN 8.28. Het echtpaar Abrahams ver breekt den band met de Vereeni ging „Trein 8.28" geheel. Dr. Abrahams en mevrouw S. Abrahams V. d. Reyden hebben den volgenden brief ge richt tot het bestuur van de Vereeniging „Trein 8.28": „Na ampele overweging heb ben wij de eer mede te deelen, dat de ge beurtenissen van den laatsten tijd voor ons een onoverkomelijk beletsel vormen, de ver eeniging voortaan met onze krachten te die nen. Mitsdien zien wij ons genoodzaakt per 1 Mei a.s. den band, die ons aan de vereeni ging bindt, geheel te verbreken. Het zal U duidelijk zijn, dat wij, die de vereeniging hebben helpen groot maken, niet lichtvaardig tot dit besluit zijn gekomen. ïn verband met de berichten omtrent een tjb.c.-schoolbesmetting te Emmer-Compas cuum deelde dr. Groeneveld, schoolarts van het district Emmen, aan de Tel. mede: In het laatst van Maart waren er aan de openbare U.L.O.-school te Emmer-Compas- cuum, waarvan hoofd is de heer A. Liefheb ber, nog al wat zieke kinderen, waarvan het opvallende feit zich naar voren drong, dat al die leerlingen zaten in de eerste klasse van deze school. De meesten van deze kinderen gingen naar hun huisarts en allen onder vonden min of meer dezelfde verschijnselen, als hoofdpijn, slechten eetlust en geringe temperatuursverhooging. Bij een van deze kinderen deden zich deze verschijnselen wat langer voor, zoodat zij met een paar andere kinderen door den huisarts werd gestuurd naar een consultatie-bureau voor tb.c.- bestrijding, dat onder leiding van dr. Sandra uit Assen staat. Enkele kinderen kwamen na eenige weken weer terug op school, totdat ongeveer mid den April wederom eenige leerlingen ziek werden, waarop het hoofd der school de hulp van den schoolarts inriep. Deze trachtte direct de bron op te spoien, wat hem al spoedig gelukte. Het was een meisje, dat toen al zes weken te voren van school was weggebleven, toen zij bepaalde ziekteverschijnselen vertoond had. Dit kind had zich echter niet onder be handeling van haar huisarts gesteld, omdat haar moeder het niet zoo heel erg vond. Zij had zelfs tot 1 Maart nooit een dag op school gemankeerd, d.w.z. vanaf 1 Augustus 1933. Dit kind werd door den schoolarts op geroepen en bij het onderzoek, dat door hem aanstonds werd ingesteld, bleek,dat zij aan een uitgebreide open t. b. c. leed en dus als waarschijnlijke bron was aan te duiden. De onderwijzers geven les aan alle klassen, zoo dat het bij voorbaat al bijna uitgesloten was dat een van dezen de bron zou zijn. Om nu verder de uitbreiding ie bepalen paste de schoolarts bij alle leerlingen, die nog op school waren, de reactie van Pirquet toe evenals op de onderwijzers. Verder onder zocht de schoolarts alle leerlingen. Enkele waren er met geringe verschijnse len, terwijl de uitslag van de reactie was, dat er elf leerlingen negatief reageerden en 24 positief. Op voorstel van den provincialen arts voor de t.b.c.-bestrijding en den school arts, werd toen aan de ouders voorgesteld om alle zieke leerlingen en de positief rea- geerenden te onderwerpen aan een nauw keurig onderzoek op het consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding te Emmen, waar Röntgen-foto's werden gemaakt, dit om uit te maken welke kinderen eventueel een sana toriumbehandeling of iets van dien aard zouden moeten ondergaan. Op een ouderavond heeft de schoolarts den toestand uiteen gezet, waarbij hij er op weer, dat er voorloopig geen reden was voor overdreven vrees. Het resultaat van het Röntgenonderzoek wordt met spanning tege moet gezien. De schoolartsendienst werkt steeds goed Dat eerst nu de besmetting werd ontdekt is dan ook allerminst als een tekortkoming te beschouwen, omdat allerlei omstandigheden soms tegenwerken en ook van de zijde der ouders soms niet de noodige medewerking wordt verkregen. Binnenkort wordt de tweede groep kinde ren underzocht. Door B. en W. alsmede door de genees kundige autoriteiten wordt de noodige aan dacht geschonken aan de kostenvergoeding der autobusreizen met de patiënten uit min der gegoede gezinnen en ook aan eventueele opneming in sanatoria. Uit den aard der zaak moeten hierover eerst de noodige ge gevens verzameld en de eventueele rapporten opgemaakt worden. De volksopinie en de diagnose. Moet de wetgever ingrijpen? De financieele kant der zaak. Men schrijft uit Emmen aan de N.RCx: Het is opmerkelijk, dat den laatsten tijd telkens gevallen van besmetting van scholie ren door lijders van open tuberculose voor komen. Kort na elkander hebben we nu gehad de gevallen te Ee, Schiermonnikoog, Ber- gentheim en nu weer Emmer-Compascuum. Opmerkelijk is een mededeeling van de Emmer Courant, volgens welke de volksmond de diagnose stelde vóór de wetenschap uit. Aanvankelijk, zoo deelt het blad mee, kreeg de griep de schuld van het achtereenvolgens ziek worden van de eene leerling na de andere telkens uit de eerste klas der ulo-schooien met dezelfde verschijnselen: lusteloosheid, gebrek aan eetlust, enz. Maar de volksopinie wijzigd zich en men begon te fluisteren van „vliegende tering". Tenslotte heeft het hoofd der school zich ernstig met het geval bezig gehouden en toen de schoolarts, de heer G. Groeneveld, een nader onderzoek instelde, was het resultaat, dat de volksmond het, helaas, niet zoover mis had. Deze lezing van den loop der dingen roept verschillende vragen op. Hoe komt het, dat, ondanks het bestaan van een goed-georgani- seerden schoolartsendienst in zuid-oost Drente en ondanks de waarschuwende ge beurtenissen elders „de volksopinie" het eerst den ernst van het verschijnsel heeft aange voeld? Had niet het telkens wegblijven van leer lingen eerder de proef met de Pirpuet-reactie moeten uitlokken? En ook: het meisje, dat de onbewuste aanstichtster van het kwaad is, deed zich, zoo heeft het schoolhoofd in een bijeenkomst met de ouders meegedeeld, kern gezond voor, alleen, het kind had voortdtï-» rend uitslag en roode plekken aan het hoofd. Wij doen daarvan mededeeling om als waar schuwend voorbeeld te dienen, wijl er moge lijk in meer schoollokalen „kerngezonde kin deren met puisten en vlekken" te vinden zijn, die onheil verbreiden. Is het niet een aanwijzing om, behalve on derzoek van schoolpersoneel, ook dit van leer lingen bij de wet verplicht voor te schrijven, gelijk weleer de inenting? Het „pokkenbriefje", dat niet meer ver- eischt is als bewijs van toegang tot de school, vervangen door of dan vergezeldgaan van een verklaring van den medicus dat de adspi- rant-leerlingen tenminste van open t.b.c. vrij1 is, schijnt op grond der ervaringen van de laatste maanden geen overbodige weelde, aangezien de vrees voor school-t.b.c. we! menigen ouder huiverig moet maken voor het bereiken van den leerplichtingen leeftijd van zijn kinderen. De prophylaxe zal, met steun van den wet gever, zich ernstig met de school moeten gaan bemoeien, dat is wel een voor de hand liggende conclusie. Daarnaast is voor de betrokken ouders de financieele kant niet zonder belang. Het bui ten den schoolarts omgaande uitgebreider onderzoek, de behandeling, eventueele na- kuren, alles moet betaald worden, In het ge val Ee, waar de infectiebron werd gevonaen bij een onderwijzer, lag aansprakelijkheid van de overheid voor de hand en is die dan ook niet afgewezen. In Emmer-Compascuum was het een leerling en betreft het bovendien een u.l.o.-school, waardoor op wettelijke ver plichting tot schoolbezoek ook geen beroep kan worden gedaan. Juridisch schijnt dan ook het gemeentebestuur sterk te staan, waar het zegt niet zonder meer de uit het gebeurde voortvloeiende kosten voor zijn rekening te kunnen nemen. Nu heeft een onderwijzer der school er zich op beroepen, dat een klas van aanvankelijk 57, later 50 leerlingen, te groot is om be hoorlijk controle te kunnen uitoefenen, terwijl de overheid door om redenen van zuinigheid, aanstelling van eeh leerkracht méér te belet ten, voor die gebrekkige controle en haar ge volgen verantwoordelijk zou zijn. Dat klinkt aannemelijk en moreel is er wat voor te zeggen doch is het niet teveel ge vergd, den onderwijzer te belasten met de controle over het lichamelijk welzijn van een schoolklas? De klas was te groot, daardoor is het kwaad verergerd en vernaai op de voor de klasse-grootte aansprakelijke instantie billijk, is een stelling, die weinigen zonder meer zullen aanvaarden. De autoriteiten houden zich met deze kwestie ook bezig en zullen haar zeker wel op lossen, maar voorshands is nog van het meeste belang, wat het onderzoek verder zal uitwijzen en welke conclusies gezondheidsin spectie en departement van onderwijs ter waarborging van de hygiëne op school uit dit nieuw geval zullen trekken. DE TWENTSCHE BANK. Het verslag van De Twentsche Bank maakt melding van een vermindering der winst door het inkrimpend bedrijfsleven. De winst bedraagt, na afschrijving van 2,3 mill. op debiteuren, syndicaten en deelnemin gen, 145.506 1.999.402), het dividend 3 pCt. (4 pCt.) Bit .INDEN Een schilder werkte met een steekvlam. Woensdagvoormiddag is het rieten dak van de villa „de Klopper" te Bennekom, be woond door den heer Vorstman, doordat een schilder met een steekvlam aan de daklijst werkzaam was in brand geraakt. Door den sterken wind stond spoedig het geheele dak in brand en werd de geheele villa een prooi der vlammen. De inboedel kon grootendeels worden ge red. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Zaandam. Te Zaandam is hedenmorgen brand uit gebroken door onbekende oorzaak in de wo ning van den vischhandelaar J. B. Schoen- Kruik aan de Franschestraat. Toen mevr. Schoen even haar woning had verlaten, vond zij bij haar terugkomst het huis in brand. Het woonhuis brandde tot den grond toe af. De belendende perceelen liepen veel waterschade op.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7