ALKMAARSCHE COURANT Hoe Alkmaar 1 Mei vierde. VEILIGE HAVENS Ho. 103 WOENSDAG 2 MEI 1934 Stad en Omgeving Drie linksche groepen belegden vergaderingen. De S.D.A.P. in de harmonie. SeuiMetw P.A.S. in het „Wapen van Heemskerk". ALLE BABIES DIE PER JAAR IN NEDERLAND GEBOREN WORDEN WEGEN TEZAMEN 25 Thans voor 4 groote sti kken, bovendien C TS. op eek pak een bon voor fraaie geschenken De libertaire groepen in het Wapen van Munster. Onder vroolijke marschen van het arb. muziekkorps Excelsior, afgewisseld door het tromgeroffel der tamboers, trok de afd. Alk maar der s.d.a.p. en van den A.B.B. een ge deelte der stad door naar de Harmonie, waar de groote zaal in een ommezien vol liep. Nadat allen gezeten waren, brachten de A.J.C. en de Arb. Sportbond den vaandel- groet en toen heette de voorzitter 'van het I Mei-comité, de heer van Drunen, de aanwe zigen welkom. Spr. wees daarbij op de ern stige tijdsomstandigheden, waaronder dit 1 Mei-feest gevierd moest worden en wekte op, pm de afdeeling Alkmaar en daarmee de ge- heek beweging te versterken. Nadat spr. nog op eenige andere punten had gewezen, verklaarde hij dezen avond voor geopend en direct daarop demonstreer den de heeren van den Arb. Sportbond op het tooneel verschillende vrije oefeningen. Daarna werd de aandacht gevraagd voor mevr. J. v. d. VeenWilson, die op buitenge woon voortreffelijke wijze een viertal gedich ten voordroeg. De zaal was tijdens deze de clamatie dopdstil en geen enkel woord be hoefde gemist te worden. Mevr. v. d. Veen oogstte een zeer verdiend applaus met „De eerste Mei'' en „De Nieuwe Lente" (beide van Margot Vos), „Gebed te Waalwijk" (van Collem) en „Meizang" (Margot Vos). De de- clamatrice toonde haar taak volkomen te kun nen vervullen en verschafte de menigte eeni ge oogenblikken van waar kunstgenot. Rede Kupers. Toen kon de heer Kupers, voorzitter van het N.V.V. en lid der Tweede Kamer, zijn Mei-rede uitspreken. Spr. begon met zijn •blijdschap er over uit te spreken, dat bijna overal in de wereld, waar de arbeidersbewe ging nog zelfstandigheid bezit, op den len Mei met de bekende leuzen gedemonstreerd wordt. Spr. zelf had reeds twee 1 Mei-feesten meegemaakt op dezen dag en had o.a. gezien hoe in het Amsterdamsche Stadion 25.000 tot 30.000 mannen en vrouwen uit de arbei dersklasse daar gedemonstreerd hadden, wat blijheid en kameraadschap beteekent. Toen spr. die massale beweging aanschouwde, dacht hij zoo'n beweging met zulk een ent housiasme, die zulk een voorname bescha vingsfactor is geworden, kan misschien wel tijdelijk gedrukt worden, zooals dat bijv. in Italië, Duitschland en Oostenrijk is geschied, maar moet noodwendig weer gaan groeien, om de menschheid te leeren, dat geen vijand schap meer mag bestaan tusschen de volke ren, dat kameraadschap iets beteekent. De gedachte, wat het socialisme nu wil, geeft de arbeiders kracht en steun in hun streven. Die kracht is noodig, vooral nu na de periode van opbloei, in de jaren na den wereldoorlog, toen A.J.C. en Sportbond enz. konden worden opgericht. Dat zou niet mo gelijk geweest zijn, als niet aan de stoffelijke behoefte was voldaan geweest, zooals 20 jaar geleden. Wij zijn - aldus spr. stadig voorwaarts gegaan en nu deze crisis de maatschappij zoo teistert, het aantal werkloozen in Nederland alleen nog steeds een 350.000 bedraagt, komt de vraag op: of de critiek op het kapitalisme juist geweest is. Onze kleine boeren, kleine middenstanders en anderen, die geen belang bij het kapitaliS' me hebben, zijn gaan twijfelen, al hebben zij allen nog niet voldoende vertrouwen in de s.d.a.p. Dat was ook in het buitenland het ge val en daardoor kon het fascisme daar Sroeien, het fascisme, dat het socialisme mis- ruikte. Dat leert Italië, waar nog geen be lofte van Mussolini is ingewilligd; dat leert Duitschland, waar Hitier vergat, wat hij de arbeiders beloofde. Alleen is de toestand der arbeidersklasse slechter dan ooit geworden. Vervolgens ging spr. in 't kort na, wat er in Oostenrijk gebeurd is en hij meende, dat de daad der Oosten rijksche arbeiders een volkomen rehabilitatie voor de geheele bewe ging geweest is. Hij bracht hulde aan die Oostenrijksche arbeiders, die zelfs nu, in de dagen van terreur, op den eersten Mei getui genis hebben afgelegd van hun liefde en ver trouwen in het socialisme. (Applaus.) Spr. wees voorts op het geleidelijk herbe- door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 88) Tom betuigde den rector zijn dank, en ging toen onmiddellijk naar het politiebu reau, waar de hoofdcommissaris hem ont ving, zij 't dan ook niet zoo hartelijk als de rector had gedaan. Ook die was een groote, breedgeschouderde man, koel en streng, als gevolg van langjarigen omgang met de wet, en voortdurend handhaven van tucht en or de. Hij maakte op Tom den indruk van een machine, die geen anderen arbeid kon ver richten, dan die, waarvoor zij was geconstru eerd, iemand, die geen genade kent en geen uitzondering op een bestaanden regel zou maken. Uiterlijk althans was hij ernstig en verhard. Maar ook hier mocht Tom door den ernst zijner woorden den palm der overwinning wegdragen. De hoofdcommissaris maakte er geen ge heim van, dat men reed bezig was een onder zoek in te stellen naar de gronden, waarop men „dien halven gek" met de meeste streng heid zou kunnen vervolgen. Maar de wet was niet heelemaal zonder hart, en als in verband met de tijdsomstandigheden het va derland, zij 't in nog zoo'n geringe mate, kon worden gediend door ten opzichte van wapenen van Duitschland en vond het heel begrijpelijk, dat Frankrijk huiverig is voor in krimping van zijn weermacht, nu het als het ware steeds bedreigd wordt door twee fas cistische landen: Italië en Duitschland. Im- me»r? J1 fascisme beteekent oorlogsgevaar Mede daardoor is het van belang, dat het fascisme, dat niet past in de Ned. verhou dingen, niet overslaat op de Westersche de mocratie. Gelukkig is de Nederlandsche ar beiders immuun voor het fascisme, dat een import is. Spr. meende, dat het fascisme in Neder land zijn hoogtepunt reeds voorbij is, al blijft oppassen de boodschap. Gelukkig wor den onze vergaderingen aldus spr. steeds goed bezocht, waardoor men steun en kracht kan vinden bij elkaar en voor elkaar. Als men steeds in zulk een grooten getale ter vergadering komt, dan voelt men de kame raadschap. Het is noodig, dat de arbeiders elkaar steunen, het is noodig, dat allen, man nen en vrouwen, schouder aan schouder blij ven staan. Als spreker nog eens terugziet op de ach ter ons liggende jaren en denkt aan de aan vallen, die de arbeidersklasse thans van uiterst links en van rechts moet afslaan, dan ziet spr. in gedachte 1903 terug, toen dui zenden arbeiders het slachtoffer werden na een strijd. Wij versaagden echter niet, omdat wij vertrouwen hadden in het socialisme. Op nieuw werden wij sterk en in 1918 moesten wij weer een aanval op het socialisme af slaan. En in 1933 gebeurde tijdens de ge beurtenis op de Zeven Provinciën precies hetzelfde. De arbeidersbeweging zal men nooit neer kunnen krijgen, omdat de arbeider gelooft in zijn beginselen. Tenslotte deed spr. een beroep op de jon geren, die straks de plaats van de ouderen moeten innemen. De weg naar het einddoel is nog lang en moeilijk, doch moet afgelegd worden Daaraan moet ook Alkmaar, dat zoo'n rijke historie heeft, mee doen. Alk maar moet, evenals in 1573, een eere-bataljon worden in den strijd voor een betere samen leving. Dan zal Alkmaar later een voorbeeld kunnen zijn voor hen, die strijden voor dat ideaal, den strijd voor het socialisme. (Applaus.) Het verdere programma. Nadat de heer Kupers zijn rede had be ëindigd, verscheen de Stem des Volks op het tooneel. Het zeer talrijke ensemble zong on der leiding van een overtuigend en enthou siast dirigent een drietal liederen, die veel applaus ontlokten. De dirigent heeft met vele moeilijkheden te kampen, omdat de stem verhoudingen zoo uiteenloopen. Aanvulling der tenoren en der bassen zou zeer wensche- lijk zijn. Toch zitten er goede krachten in deze vereeniging, die ongetwijfeld snel zal vooruitgaan. Na de pauze droeg mevr. v. d. Veen Wilson nog een fragment voor uit „Gij vrou wen", een roman van Helen Z. Smith, een ro man, feller dan het „lm Westen nichts Neues". De dames van den Arb. Sportbond kwamen verder nog op het tooneel, de A.J.C. eveneens (spreekkoren) en ook de „Stem des Volks", en zoo kwam het einde van den feest avond, die zeer veel variatie bood en die in alle opzichten geslaagd mocht heeten. De s.d.a.p. en de A.B.B. hebben hun 1 Mei dag gevierd op een wijze, waarop allen met voldoening kunnen terug zien. o In den ochtend van gister is een bezoek gebracht aan het kerkhof, waar op de graven van overleden partijgenooten bloemen wer den gestrooid. Op het graf van wijlen den heer G. Veen werd een steen onthuld, ge schenk van den A.B.B. De heer H. van Dru nen schetste hierbij de verdiensten van den overleden strijder voor de arbeidersbeweging. De heer J. Westerhof voerde eveneens nog het woord ter herdenking van de overledenen. Des middags was er met medewerking van den N.A.S.B., A.J.C. en Excelsior een gezellig samenzijn op het speelterrein Roch dale. In samenwerking met den N.A.S.-Vrouwen- bond ,de O.S.P. en den Rev. Jeugdbond was gisteravond in het „Wapen van Heemskerk" een openbare 1 Mei-vergadering belegd, waaraan medewerking verleende het muziek gezelschap „Ontwaakt" o.l.v. van den heer P. Schilp uit Bakkum en de tooneelvereeni- ging„De Toorts, regie den heer D. Lührs, terwijl de Mei-rede uitgesproken werd door den heer F. B o s m a n van Zaandam. Nadat de heer Joh. Korver namens het 1 Mei-comité met enkele woordén erop ge wezen had, dat waarschijnlijk moedeloosheid de oorzaak was, dat er zoo weinig aanwezi gen waren en nadat „Ontwaakt" eenige strijdliederen en een karakterstuk had doen hooren, nam de heer Bosman het woord, zijn rede beginnende met het feit te herdenken, dat het juist 45 jaar geleden is, dat de 1 Mei dag als hoogtijdag van het arbeidersproleta riaat zijn intrede had gedaan. En wanneer we, aldus spr., terugzien en thans onze ba lans opmaken, dan moeten we toch erkennen, dat de soc. dem. gewogen zijn, maar stellig te licht bevonden. Ze zijn in hun taak tekort ge schoten en daaruit moeten wij, revolution- nair-socialisten, onze conclusie trekken. Nadat spr. hierna uitvoerig was ingegaan op de totstandkoming van de Eerste Inter nationale, of de in 1889 herrezen Tweede Internationale, zoo leek het spr. zeer ver klaarbaar, dat er thans zoo weinig arbeiders op deze vergadering waren gekomen, omdat ze dénken, onder den druk der bourgeoisie, dat deze reactie eeuwig zal duren en verge ten, dat op reactie onherroepelijk weer actie zal komen. Evenals in 1914 is men ook thans ziende blind en hoorende doof. Als uitvindsel van de soc.-democratie zelf is het nat.-socialisme ont staan, reeds in den wereldoorlog. Want even als toen, zal ook nu," bij het uitbreken van dén oorlog, de soc.-dem. haar arbeiders naar het front sturen, niet om de aanvallers, maar zichzelf en hun medestrijders te vermoorden nog niet '/7 van de hoe veelheid Sunlight Zeep die de Nederlandsche huis vrouwen jaarlijks gebrui ken! En waarom wordt er zooveel Sunlight Zeep ge bruikt? Omdat de huis vrouw door ervaring over tuigd is van de voortreffe- lijke kwaliteit van Sunlight Zeep! Sn-owH- dien drommelschen idioot genade voor recht te doen gelden dan zou dat worden gedaan. Tom moest wel begrijpen, dat men het on zinnige van het heele geval wel degelijk had ingezien, maar daarmee kon men niet te veel rekening houden. Indien Tom's protégé ech ter opnieuw in de vingers van de politie zou komen, dan zou hij, juist wegens de nu be toonde toegevendheid, des te harder worden aangepakt. Zoo vlug hij kon ging hij toen naar West- morley Court, waar hij aan Tad's deur aan klopte. Na een knorrig „binnen!" ging hij de kamer in, die vol rook stond, en waar hij ir. het wintersche schemerlicht een half do zijn studenten vaag kon zien. Tad keerde zich in den draaienden stoel om, die voor zijn bureau stond, dat midden in de kamer was geplaatst, en waarop alles ordeloos door elkaar lag. Hij had geen jas aan, en alle knoopen van zijn vest waren los, terwijl zijn voeten op den rand van het bureau la gen. Een sigaar ging heen en weer van den eenen hoek van den mooi gevormden, min achtenden mond naar den anderen. Tom liep regelrecht naar het bureau, en sprak gejaagd. „Kan ik je even alleen spre ken?" Tad bewoog zich niet en nam de sigaar niet uit zijn mond. „Neen, dat kun je niet". En met een beweging van zijn hoofd in de richting van de deur: „Ga zoo gauw moge lijk de kamer uit." „Dat zal ik doen, zoodra ik klaar ben. Als ik 'je niet alleen kan spreken, dan zal ik in t bijzijn van de anderen doen. Maar luisteren naar me, zal je." Tad bleef in zijn onbeschaamde onbeweeg lijkheid volharden. Heb ik je den laatsten keer, dat ik je ontmoette, niet gezegd, dat als je je weer met mijn zaken zou bemoeien „Je me zou doodschieten. Zeker. Welnu, sta dan op en schiet. Als je dat niet kunt, of niet van plan bent 't te doen, waarom dan te dreigen? Maar ik ben hier gekomen om je naar rede te laten luisteren. Wensch je dat niet, dan doe ik een beroep op deze heeren hier, om te zorgen, dat je dat wel zulf doen. Zij zullen, evenmin als ik, je nog langer zien doen als een harlekijntje, dat je maar aan zijn touwtje behoeft te trekken, om het de gekste bewegingen te laten maken. Laat dat malle air van hooghartigheid nu maar gauw varen, en luister naar mijn zakelijke mede deel ing." Het was Guy Ansley, die de kamer verliet. „Zeg, lui en zonder dat hun gastheer het scheen op te merken, gingen de overigen ook heen. Maar Tad had het wel opgemerkt. En toen hij met zijn vijand alleen was, steeds zijn voeten op den rand van het bureau, en de sigaar in zijn mond houdend, verwaardig de hij zich te zeggen: „Als je voor zaken bent gekomen, blaf dan maar op." ,Dat zal ik. Ik ben zooeven bij den rector- magnificus en daarna bij den hoofdcommis saris van politie geweest." Wel, wel! En nu kom je voor beul spe len" nietwaar?" ,Neen, er zal geen beul bij te pas komen Beiden hebben je gratie verleend op mijn verzoek." Donderdag 3 Mei. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl 10.30 Vioolreci tal B. Lensky. Aan den vleugel: E. Veen. 11.— Knipcursus Kinderklee- ding. 11.30 Zang door M. Ochse. 12.Omroeporkest olv. N. Treep en gr.pl. 2.Pianorecital O. MoszkowskyElias. 2.30 Vervolg Omroeporkest. 3.Knipcursus. 4.Voor zieken en ouden-van- dagen. 4.30 Gr.pl. 5.Radiotoo- neel voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sport- praatje Han Hollander. 7.Ver volg Kovacs Lajos. 7.30 Engelsch voor beginners door Fred Fry. 8- Vaz Dias. 8.05 Gr.pl. 8.15 Concert gebouw-orkest olv. dr. W. Mengel berg. In de pauze gr.pl. 10.15 Ko vacs Lajos en zijn orkest 11.Vaz Dias. 11.10-12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (8.30—9.15 en 11.2.KRO, de NCRV van 10.11.en 2.12.uur). 8. 9 15 en 10.Gr.pl. 10 15 Morgen dienst olv. ds. P. de Smit. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2.Hand- werkcursus. 3.Chr. Lectuur. 4. Bijbellezing door ds. M. van Grie ken mmv. bariton en orgel. 5. Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Chr. Kinderkoor „Lenteklok jes" o.l.v. mej. R. Meyering. Aan den vleugel: H. Zirkzee. 6.30 Gr. pl. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Journ. Weekoverzicht C. A. Crayé! 8.„Judas Macca- baus", oratorium van Handel, m. m. v. de Chr. Zangver. „Excelsior", 5. Both—Maas, sopraan. A. Vee- nenbos, alt. J. van Kempen, tenor en B. de Groot, bas. Leden van de Haarl. Orkestvereeniging en H. Hermans, piano. Leiding: J. Cou- vée. In de pauze om 9.30: Causerie door Ds. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel. 10.45 Vaz Dias. 10.55 12.Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 9.35 Mor genwijding. 9.50 Tijdsein en ber. 10.05 Lezing. 11.20 Rutland Square en New Victoria Orkest o. 1. v. N. Austin. 12.20 Gr.pl. 1.20 Voor de scholen. 2.20 Vesper. 3.10 Duitsche les. 3.25 Schotsch Studio-orkest olv. G. Daines, mmv. W. Cook, bariton. 4.35 Kinderuur. 5.20 Ber. 5.50 Concert door Strijkkwartet en C. H. Trevor, orgel. 6.10 Spaan- sche causerie. 6.40 „The Sheffield Outrages", hoorspel v. R. S. Lam- bert 7.20 „Airways of Empire", luchtvaartpr. samengesteld door L. Sieveking. 8.20 Ber. en lezing. 8-55 BBC-Theaterorkest olv. S. Ro- binson. 9.50 Korte dienst. 10.05 11.20 Het Casani-Cluborkest o.l.v. Charlie Kunz. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M 6.20 en 7.20 Gr.pl. 11.50 Pascal- orkest. 7.20 Kwartetconcert en zang. 9 50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 —11.35 en 11.55—1-20 Concert uit Hotel Angleterre. 2 054-05 Om roeporkest olv. Reesen. 7.30 Wolf- 1 ieder en door H. Franke. Aan den vleugel: F. Jensen. 8.201.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 456 M. 5-25, 6.20 en 10.50 Gr.pl. 11.20 Königsb. Operaorkest o. 1. v. Brückner. 3.20 Concert. 4.35 Gewijd concert, kwar tet en orgel. 6.20 Dansmuziek olv. Eysoldt. 8.Orkestconcert o. 1. v. Buschkötter. 9.50 Kwintetconcert. 10.50—11.50 Gr.pl. ROME, 421 M. 8-05 Concert m. m. v. piano, viool, cello en sopraan. 9.05 Radiotooneel. 9-50 Gr.pl. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 12.30—1.20 Salon orkest. 4.20 Omroeporkest. 6-20 Zang S. Norac. 7 20 Omroeporkest olv. André. 8.20 Vervolg concert. 9.30—10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Orkestconcert. 12.301.20 Gr.pl. 4.20 Pianorecital. 5.35 Gr.pl. 5.50 Salonorkest. 7.20 Radio-Symphonie- orkest olv. Kumps. 8.05 Zang. 8-35 Vervolg orkestconcert. 9.30—10.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 „Alles neu macht der Mai", vroolijk programma m.m.v. solisten, koor en orkest. 9.20 Ber. 9.40 K. G. Sell: „Worüber man in Amerika spricht". 10.05 Weerber. 10.20—11.50 Concert uit Ham burg. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg- 9.359.50, Daventry 9.50—10.20, Lond. Reg. 11.20—15.25, Scott. Reg. 15.25 17.50, Lond. Reg. 17.50—19.20, Daventry 19.2024. Lijn 4: Langenberg 10.05 19.20, Rome 19.20—24.—. Ons eerste verzet kwam uit Rusland, waar de arbeiders weigerden den dood in te gaan voor een land, dat hen niet eens te eten kon geven. Alhoewel de tegenstand der kapitalisten groot was, toch hebben deze revolutionnairen overwonnen. Want zoo scherpzinnig kan de bourgeoisie niet zijn, of de kern der revolu tionnairen blijft bestaan, blijft doorvechten voor een heilig ideaal. Hierna wees spr. op de in 1918 door Troelstra begane vergissing en in verband hiermee de soc.-dem. in Duitschland. Laat dit voor ons een les zijn. Want Hitier heeft die Duitsche soc.-dem. arbeiders loon naar werken gegeven. Na de overheersching van het Duitsche fascisme schreef „Het Volk": „Wij zijn dom geweest, maar 't zal ons nooit weer gebeuren". Ach ja, dat verkondigen ze nu al jaren lang, meeloopen en meepraten met de burgerlijke partijen, dat is alles, wat ze thans tot stand brengen. Zooals ook „De Tribune" zijn lezers tracht in een overwin ningskoorts aan zich te bindën. Als bewijs, dat de historie niet ligt, haalde spr. eenige voorbeelden aan uit het buitenland, uit Oos tenrijk, Spanje en Polen. De goede revolutionnaire arbeiders moet weten, wat een offer-brengen beteekent. En tenslotte wekte spr. een ieder op te strijden voor een vrije maatschappij waar geluk en arbeid is voor alle arbeiders. (Applaus.) Hierna voerden de tooneelvereen. „De Toortst" een tweetal één-acters op, w.o. „De dag zal komen", terwijl het muziekgezelschap zich nogmaals liet hooren. De voorzitter sloot hierna dé vergadering met een enkel woord, waarna de vergadering rustig uiteen ging. Toen kwamen de voeten van het bureau af en werd de sigaar uit den mond genomen Tad boog zich in zijn stoel voorover ge spannen en ongeloovig. „Op jouw verzoek?" Tom antwoordde kalm: „Ja, op mijn ver zoek. Ik heb met beiden gesproken. Ik heb gezegd, dat ik me verantwoordelijk voor je zou stellen, dat je niet langer als een gek zou doen en trachten een man te zijn." De trek van ongeloovigheid op zijn ge zicht maakte plaats voor booze verbazing. „En wie, voor den donder, gaf je daartoe het recht?" „Niemand. Ik deed het uit eigen beweging, Als iemand geholpen wordt, dan moet hij die hulp aanvaarden en niet sputteren tegen dengeen, die ze hem bood. In Gods naam, tracht wat verstandiger te worden." „Wat kan 't jouw schelen of ik verstandi ger word of niet?" „Eigenlijk niets." „Maar waarom bemoei je je er dan in 't hemelsnaam mee?" „Omdat ik 't nu eenmaal wensch te doen. Een ander antwoord zal ik je niet geven, noch een naderen uitleg. Het eenige, dat je te doen hebt, is je gewonnen te geven. Een geboren dwaas ben je niet; je hebt alleen maar een dwaas van je zelf gemaakt. Er zit nog te veel goeds in je, om je tot de ri- sée van iedereen van de hoogeschool te ma ken. Laat 't hoofd niet hangen! Wees een kerel. Na anderhalf jaar voor gek te heb ben gespeeld, dunkt me, dat je nu toch wel moet gaan inzien, dat je daarmee niets hebt bereikt." Onder het motto „Geen 1 Meifeest, maar 365 strijddagen" hadden de libertaire groe pen hare leden gisteravond bijeengeroepen in „Het Wapen van Munster", waar als spreker optrad de heer C. Bonnet, van Blaricum. Na het verstrijken van het befaamde Alk- maarsche kwartiertje sprak de heer J. V e e n als voorzitter een woord van welkom, daarbij zijn voldoening uitsprekend over het behoor lijk talrijke bezoek. Hij constateerde, dat al leen menschen, die kleur durven en willen be kennen, in deze dagen Mei-vergaderingen be zoeken. Spr. weidde uit over het fascisme, dat overal den kop opsteekt en ook in onze stad valt op te merken en wees hierbij op de inbe slagname en het fotografeeren aoor de poli tie van z. i. onschuldige strooibiljetten. Wij staan voor ernstige tijden, vervolgde spr., een nieuwe oorlog staat voor de deur, maar wij hopen dat onze groepen pal zullen staan voor het beginsel, dan zullen wij meer kunnen be reiken dan andere groepen, grooter in aan tal, maar met minder vast beginsel. Alvorens den spreker van den avond het woord werd gegeven, speelde Cor Lodder uk N.-Niedorp zeer verdienstelijk een paar mu zieknummers op de viool, uitstekend op de piano begeleid door zijn zuster; voorts decla meerde nog de heer Zwetsman uit Koedijk „Het gebed van den onwetende", van Mul- tatuli en „Het lied van de zee", van Hélène Swarth. Nooit in zijn leven had Tad Whitelaw zöö ongenadig op zijn gezicht gekregen. Maar daar was het Tom juist om te doen. Alleen een duchtig pak ransel, hetzij met woorden, hetzij op andere manier, zou hem kunnen be vrijden van zijn eigendunk. Zijn laatdun kendheid had blijkbaar al een klap gekregen, want in zijn toon was reeds een zweem van zwakheid hoorbaar. „Wat ik inzie of niet inzie, is mijn eigen zaak." „O, volstrekt nietEr bestaat iets, dat men korpsgeest noemt. We kunnen geen snertke- rels in ons midden dulden, vooral in dezen tijd niet." Tad begon nog een toontje lager te zingen „Ik ben niet de eenige snertvent. Waarom pik je er mij uit?" „Dat heb ik je al gezegd: omdat ik 't nu eenmaal wensch te doen. Je zou 't verstan digst doen je maar aan me gewonnen te ge ven, want je kunt me toch niet van je af schudden, evenmin als je je geweten tot zwij gen kunt brengen." Tad sprong op. Zijn oogen bliksemden weer van woede. „Ik mag vervloekt worden, voordat ik me aan je gewonnen geef „En ik mag vervloekt worden, als je 't niet doet. Als ik je door overreding niet tot over tuiging kan brengen, zal ik 't doen op de ma nier, die ik eens op je heb moeten toepassen. Ik zal je murw ranselen. Ik zal niet gedogen dat je een schandvlek wordt." „O, ha! Daar komt de aap uit de mouw! Een schandvlek! Je praat, alsof je een lid van de familie bent. Dat is 't, waarnaar je streeft, daarop aas je, zoolang (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5