TxxwUiciaat Hieums (Rechtszaken JCeck 6L School Als verdacht van de veertien dagen ge leden ten kantore van de Handelsmaatschap pij Schönefeld te Venlo gepleegde inbraak, waarbij kasten en laden werden opengebro ken, doch slechts een revolver kon worden ontvreemd, heeft thans de politie te Gronin gen aangehouden twee schippersknechts al daar. Eén hunner bleek in het bezit te zijn van een tweede revolver, welke uit de oefen keet van de hondendresseerclub „De Een dracht" te Venlo was ontvreemd. De beide revolvers waren aan de inbrekers reeds daags na de inbraak door de komoiiezen te Gennep ontnomen. VERKF.ERSONGEV 4IJ.EN SCHERMERHORN. KOEDIJK. UITGEEST. ZIJPE. WARMENHUIZEN. INBREKERS AANGEHOUDEN. BENOEMING KAMERHEER KONINGIN. De koningin heeft met ingang van 1 Juli bevorderd tot kamerheer in gewonen dienst den kamerjonker jhr. mr. C. Dedel, die met gelijken datum werkzaam is gesteld op de secretarie van de koningin en op de secretarie van prinses Juliana der Nederlanden. „BUMA" CONTRA MUSICI. Eisch van Buma toegewezen. De president der Amsterdamsche recht bank deed gister uitspraak in het kort ge ding tusschen „Buma" en een zevental strijkjes in de hoofdstad. „Buma" eischte in kort geding een verbod voor de strijkjes om door Buma beschermde muziek te spelen. De strijkjes hadden de auteursrechten aangeboden aan „Buma", doch deze stelt zich op het standpunt, slechts contracten met de café-exploitanten te willen afsluiten, aangezien dit meer zeker heid biedt. Tijdens de behandeling heeft mr. Abel Herzberg, optredende voor de musici, opge merkt, dat het voor de hand ligt, dat „Bu ma" verplicht is met de musici zelf te con tracteeren, daar volgens een arrest van het Hof te Den Haag niet de exploitanten van café's doch de strijkjes aansprakelijk zijn voor de betaling der auteursrechten. De president vaardigde gister een verbod uit om beschermde muziek te spelen. De dwangsom, te betalen voor eiken dag, dat dat verbod wordt overtreden, werd vastge steld op 100. Voorts besliste de president, dat „Buma" binnen veertien dagen de hoofdprocedure bij den gewonen rechter aanhangig moet heb ben gemaakt. De president overwoog o.m., dat vijf van de zeven gedaagden niet hebben ontkend muziek, behoorende tot het repertoire van „Buma" te hebben uitgevoerd. Zij hadden zich dienen te overtuigen of zij het recht hadden, die stukken te spelen. Voor „Buma" trad op mr. J. Heintz en voor de mucisi mr. Abel Herzberg en mr. D. den Hollander. BLOEDVERGIFTIGING. Door het openkrabben van een puistje op het gezicht, waardoor bloedvergiftiging ont stond, is op 45-jarigen leeftijd overleden de heer S. Wyforandy, hoofd der christelijke school te Oudehorne. PRINS HENDRIK NAAR HONGARIJE. De „Pester Lloyd" meldt, dat een nieuw bezoek van prins Hendrik aan Hongarije aanstaande is. Zooals bekend heeft de prins in Februari reeds twee weken te Boedapest vertoefd. Prins Hendrik zal 9 Mei te Boedapest aan komen en zijn intrek nemen in hotel „Donau palast". Het ligt in het voornemen van den prins, een bezoek te brengen aan zijn familie leden den prins en de prinses Borwin von Mecklenburg. DE BOTERPRIJS. De Leeuwarder boterroteering is heden vastgesteld op 41 cent per K.G. DE HERCLASSIFICATIE VAN AMSIERDAM. Zcu de Kroon er toe noodzaken? Naar de Tel. verneemt, heeft de wethouder voor de financiën, de heer Jacs. Rustige, gis teren een or oer houd gehad met de finan- cieele commissie uit Ged. Staten, in verband met de verwerping van de herclassificatie uit dt belasting voordracht De meening van Ged. Staten was, dat de door den raad ver worpen herclassificatie thans door de Kroon zal worden opgelegd. Ook voor B. en W staat zulks vast. BELGISCHE MISSIE IN MEI NAAR DEN HAAG. Oud-premier Vandevijvere noemd tot leider. be- Naar de Tel. verneemt, heeft koning Leo- pold van België op voorstel van de regeering oud-premier burggraaf Alois Vandevyvere benoemd tot leider der buitengewone missie die H.M koningin Wilhelmina officieel in ken nis zal stellen van de troonsbeklimming door den nieuwen koning. De missie zal zich in de eerste helft van Mei naar Den Haag be geven. (Zou de koningin daar nog niets van weten? Red. Alkm. Crt.) OVERBOORD GESLAGEN. Een verdronken. Hedenmorgen is de ongehuwde schip per B. v. Dijken bij het voortboomen in de vaart te Appingedam overboord ge slagen en in het Eemskanaal verdron ken. DE RIJWIELDIEFSTALLEN PER AUTO. Nader meldt het Hbld.: Thans is ook nog een derde man gear resteerd, die betrokken is geweest bij de rij wieldiefstal len-per-auto. Vermoedelijk zal echter een der beide eerst gearresteerde man nen weer worden vrijgelaten, omdat zijn mdeplichtigheid niet is komen vast te staan. Een drietal loodsjes heeft de politie ont KING pepermunt is door de origineele samenstelling niet alleen een heerlijke ver snapering maar tevens een weldadige medicijn. dekt, waarin de auto, waarmee men op de rijwielvangst ging, en de gestolen karretjes opgeborgen werden. Eén der inbeslaggeno- men fietsen is reeds door den eigenaar her kend, het rijwiel was nog op slot, precies zooals het op straat bad gestaan WEVERS IN STAKING. Loonen te laag. Vanmorgen zijn 50 weversjongens, werkzaam bij de fabriek Noorderhagen te Enschede in staking gegaan. De ar beiders hadden een verzoek tot loonsver- hooging gedaan, welk verzoek niet was ingewilligd. INBRAAK IN ZUIVELFAERIEK. 4400 ontvreemd. Vanmorgen om 6 uur werd door den directeur van de coöperatieve stoom- zuivelfabriek te Boekelo gemeente En schede ontdekt, dat er was ingebroken. Het bleek, dat men zich door middel van een valschen sleutel toegang tot de fa briek had verschaft. In het kantoor be vond zich een oud-model brandkast, welke vermoedelijk eveneens met een valschen sleutel is geopend Een be drag van ongeveer 4400 deels behoo rende aan de fabriek en deels aan den directeur is ontvreemd. De fabriek was tegen inbraak verzekerd, de direc teur niet. HANDELSVERKEER NEDERLAND—BELGIE. De clearingsovereenkomst. Naar wij vernemen worden sinds ge- ruimen tijd onderhandelingen gevoerd met de Turksche regeering inzake de regeling van het handelsverkeer tus schen Nederland en Turkije. Van Neder- landsche zijde werd gewenscht, dat aan dit handelsverdrag een clearingsover- eenkomst zou worden toegevoegd. Deze onderhandelingen, welke door onzen tijdelijken zaakgelastigde in Turkije ge voerd werden, hebben indertijd geleid tot een voorloopig handelsverdrag dat twee maanden zou gelden. Deze termijn was op 1 Mei j.l. ten einde. Er waren echter nog verschillen de kwesties niet opgelost en vandaar dat men besloten heeft de voorloopige regeling met twee weken te verlengen. Men hoopt thans voor 15 Mei het eens te worden over het handelsverdrag en de clearingsovereenkomst. ONWEER BOVEN DEN LANDE. Zware regen in verschillende plaatsen. Gisteravond ontlastten zich boven Am sterdam eenige korte doch hevige onweers buien, die gepaard gingen met hevigen regen. Twee buien waren het, die zich over een dé| van ons land van het oosten naar het zuid westen verplaatsten en snel achter elkaar volgden. Intusschen viel de regen bij stroo men neer en al wie zich op straat bevond, zocht een goed heenkomen. De trams en de taxi's maakten goede zaken. Ook te Rot'erdam ging het onweer verge zeld van hevige regenbuien, afgewisseld door hagelbuien. De riolen konden niet over al de groote watermassa's verwerken, zoodat hier en daar de straten blank kwamen te staan. Omstreeks half tien is de bliksem ingesla gen in pand 1 aan de Fonteinsteeg aldaar, waardoor de electrische lichtleiding defect is geraakt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Om kwart over negen is de bliksem inge slagen in het tunneldek van den spoorweg bij den Beukelsdijk, waardoor een gat is ont staan van 2 bij 10 centimeter. Het treinver keer kon normaal doorgaan. Verscheidene malen zijn tramwagens door den Bliksem getroffen. Persoonlijke ongeluk ken zijn daarbij niet gebeurd. Tusschen Nootdorp en Pijnacker is een draad van de bovenleiding van den electri- schen spoorweg gebroken, vermoedelijk als gevolg van het inslaan van den bliksem. Ook daarbij zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd, maar het treinverkeer heeft na half tien op dit traject groote stagnatie ondervon- den. Te Overschie had men als het ware een watersnood. De sousterrains van tal van huizen zijn ondergeloopen. Hagelslag boven Oss. Gisteravond heeft zich boven Oss een hevig onweer ontlast gepaard gaande met zwaren hagelslag. De steenen waren zoo groot als duiveneieren en hebben aan de bloesems en de te velde staande gewassen veel schade toe gebracht. 11-Jarige jongen door den bliksem gedood. In een kort doch hevig onweer wer_ gisteravond het 11-jarig zoontje van den heer Olde Kalter te Hasselo (O.) gedood. Een meisje, dat den jongen bij de hand had, viel bewusteloos neer, doch bleek later ongedeerd. In Nijmegen en omgeving In de omgeving van Groesöeek en in Noord-Limburg ging het onweder gepaard met geweldige slagregens. De bliksem was haast geen oogertblik van de lucht, en her haaldelijk werd de hoogspanningsleiding van het electrische licht geraakt, waardoor storm gen optraden. Te ruim acht uur werd de boerderij van den heer Gillissen te Groesbeek door den bliksem getroffen en in een ommezien stond het geheele perceel in lichte laaie, zoodat de bewoners overhaast in een stroomenden regen moesten vluchten, zonder iets te kun Bij het uitstappen uit zijn auto door een anderen wagen overreden en gedood. Gistermiddag is de 47-jarige architect J. van Deventer uit Sneek, toen hij in Hom- merts uit zijn auto wilde stappen, door een anderen auto gegrepen. De heer van Deven ter, die doof is, was bijna op slag dood. Omstanders beduidden den heer v. D. nog om te blijven staan, maar deze begreep het niet. De luxe wagen remde uit alle macht, doch een aanrijding was onvermijde lijk. De heer v. D. werd tegen een boom ge smakt en kwam daarna in een sloot terecht. Naar ooggetuigen beweerden treft den chauffeur geen schuld. Te water gereden en verdronken. Gisteravond reed de handelsreiziger J. v. Rikster uit Vught met zijn auto dooi St. Michielsgestel, waar hij een drietal inzitten den liet uitstappen. Met een geopend portier reed hij door. Waarschijnlijk heetf de heer van R. enkele honderden meters verder bemerkt dat de deur openstond en bij zijn pogingen om deze te sluiten moet hij de macht over het stuur hebben verloren. Voorbijgangers zagen den wagen van den weg zwenken er in den Dom mel verdwijnen. Onmiddellijk begon men met reddingspogingen. Na ongeveer 3 kwartier gelukte het den auto met een takelwagen uit Den Bosch te hchten. De heer van R. werd levenloos in den auto aangetroffen. Het slachtoffer, dat 28 jaar oud was, laat een vrouw en een kind achter. BRANDEN Boerderij afgebrand. Gisteravond is de kapitale boerderij van den landbouwer J. v. d. Berg te Heesch—- Vinkei (N.B.) totaal afgebrand. Een in de nabijheid gelegen schuur werd mede een prooi der vlammen. Inboedel en landbouw gereedschappen gingen verloren. Door de gunstige windrichting konden enkele andere boerderijen behouden blijven. Omtrent de oorzaak is niets bekend, verzekering dekt ge deeltelijk de schade. nen redden. De geheele boerderij brandde af. Eenig klein vee kwam in de vlammen om. De inboedel en de lancfcouwinventaris gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Zwaar weer boven Sittard. Gisteravond omstreeks 9 uur brak boven Sittard een hevig onweer los, dat gepaard ging met een zwaren regenval. Vele straten stonden hierdoor geruimen tijd blank, terwij! vele electrische geleidingen stuk geslagen werden. Bij den heer Derrez in de Limbrich- terstraat viel een schoorsteen van het dak door een glazen koepel. Mevrouw D. werd door vallend glas aan de armen gewond, de overige huisgenooten kwamen met den schrik vrij. zorgde décors zeer zeker verdiend was geweest. Van de spelenden viel op het vrije en vlugge spel van Hassan. Ook zijn beide zus ters speelden keurig. De Khalief uad iets ge voeliger kunnen zijn. Hij was echter rol vast. Habic de woekeraar was goed, maar had toch iets sterker gespeeld kunnen wor den. Meerour en Ibrahim toonden zich hun rol waardig. Ilzaide, de moedei, kon ons niet geheel bekoren. Wij hadden deze rol liever door een kind vervuld gezien. Het koor was los en goed ingespeeld, de kokjes waren zeer lief. Alles met elkaar genomen kan het zeer zeker een uitstekend geslaagden avond wor den genoemd. Serenade Onderling Oefening. Donderdagavond bracht de harmoniever- eeniging Onderlinge Oefening alhier een serenade aan het echtpaar van Twuijver <ooij. dat dien dag zijn 60-jarige echtvereeni- ging herdacht. De heer O. alhier vermiste van zijn auto, toen hij terug kwam van een ritje uit Spaarnwoude, een nieuw reservewiel met velg. Aangezien het wiel volgens den heer O. onmogelijk verloren kon zijn, moet het wel van den auto zijn ontvreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld en is overgegaan tot arrestatie van zekeren T uit Uitgeest. Deze is ter beschikking van de Justitie gesteld. Eenige opgeschoten jongens hebben ergerlijke baldadigheden uitgehaald bij den bruggenbouw aan den Schermerdijk. De directiekeet moest het danig ontgelden en werd met steenen bekogeld, zoodat er bijna geen ruit heel bleef. De kruiwagens werden naar beneden gebracht. Onze rijksveldwach ter is de daders op het spoor. KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik zal morgen te Haarlem de vergadering bijwonen van de HolL Maat schappij der Wetenschappen. De heer H. F. Moorman, sinds 1922 burgemeester der gemeente Wehl (Geld.) zal bij het einde van zijn ambtsperiode, op 18 Augustus a.s., wegens het bereiken van den gestelden leeftijd eervol ontslag ne men. Woensdag is onder zeer groote belang stelling het 50-jarig bestaan van den Amers foortschen stadsreinigingsdienst herdacht. Gistermorgen is op de Staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen de houwer Peters uit Brunssum door vallend ge steente gedood. Hij was vader van zes kinderen. De minister van Economische Za ken a. i. heeft vastgesteld het „Regle ment Varkenshouderij 1934". Gisteren is in Hotel Figi te Zeist de 63ste algemeene vergadering gehouden van de Algemeene Nederlandsche Vrou wenvereeniging Tesselschade. De vereeniging van leeraren in het schoonschrijven M. O. heeft in samen werking met het Schriftmuseum Blan kertz te Utrecht in het Koloniaal Insti stuur te Amsterdam een tentoonstelling georganiseerd van „Het Schrift in school en beroep". Zij blijft tot 19 Mei. Gistermiddag werd het A. C. Wert heimhuis, tehuis voor mannelijke Jood sche geesteszieken, van de Vereeniging Centraal Israëlietisch Krankzinnigenge sticht in Nederland, aan de Plantage Parklaan te Amsterdam geopend. Uit het pakhuis van de Coöp. Aan- en Verkoop vereeniging worden vermist circa 1400 K.G. kali en 1500 K.G. zwavelzure amoniak. Hoe deze groote hoeveelheid kunst mest is kunnen verdwijnen zonder dat iemand iets hiervan heeft bemerkt, is nog een raadsel. DIRKSHORN. Tot hoofdingeland van den Ringpolder is benoemd de heer P. Jonker te St. Maar ten. Herbenoemd is tot voorzitter van den Westerendpolder de heer W. Govers Dirkshorn. Kinderoperettevereeniging Zang en Vriendschap. Bovengenoemde vereeniging gaf in het hotel „De Ooievaar" alhier een geslaagde uitvoering van de bekende kinderoperette „Een dag Khalief'. Dit is een der mooiste avonden, die op het gebied van kinderzang er. spel in Uit geest elk iaar weer worden gegeven Jammer was het voor het hardwerkende besluur. dat de zaal niet geheel gevuld was. wat gezien het werk er aan besteed, de schitterende cos tuums, het keurige kapwerk en de welver Aan het bestuur van het waterschap Zijpe en Hazepolder is door den hoofd inspecteur van den Arbeid een overwerkver- gunning verkend, ten behoeve van een groep arbeiders, en in verband met de verbetering van wegen. Aan de veiling alhier is in April 1934 verhandeld: Roode kool 1.041.500 KG. (April 1933 747.925 K.G.); gele kool 97.600 K.G. (April 1933 201.100 KG.); Deensche witte kool 131.100 K.G. (April 1933 647 900 KG); uien 26.525 KG. (April 1933 62 125 KG); peen, nihil (April 1933 6200 KG); bieten nihil (April 1933 42 300 K G.) De omzet bedroeg in April 1934 36 872.73 tegen 39-367.07 in April '33. Zulke „breuken in het stuur" ziet u direct, maar i de andere, (de gevaarlijkel) vindt u alléén door uw auto regelmatig en goed te laten inspecteerenl BEROOVING. Voor de rechtbank te Zwolle heeft terecht gestaan D S., 24 jaar, losse arbeider te Zwolle. Een koopman uit Wezep, die te Zwolle naar de markt kwam, maak'e kennis met verdachte. Deze en een kameraad hebben toen, nadat ze te zamen in een café wat op kosten van den buitenman hadden gedron ken, in welk gezelschap ook nog een paar vrouwen waren, hem naar het station ge bracht. Onderweg heeft verdachte toen kans gekregen een greep te doen in de portefeuille van den koopman, daaruit een bankbiljet van 50 te nemen en daarmede aan den haal te gaan. De politie spoorde den verdachte op en het gevolg was dat hij door de rechtbank te Zwolle werd veroordeeld tot 2 maan ien ge vangenisstraf. Dit vonnis werd thans door het gerechtshof te Arnhem bevestigd. wegens het doen van een valsche aanklacht. Het gerechtshof te Arnhem vond, na inge steld hooger beroep, het feit zóó ernstig, dat het de opgelegde straf heeft verhoog# tot zes maanden tuchtschool. AUTOBOTSING NA DRANK- MISBRUIK. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht een automo bilist uit Wormerveer, wegens het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. In den avond van den tweeden De- cember was hij n.1. op den Rijksstraatweg onder Santpoort met zijn auto in botsing ge. komen met den wagen van een koopman uit Zandvoort. Deze laatste kreeg een dubbele beenbreuk en een dame, die naast den koop man in den auto zat, liep een lichte hersen schudding op. De koopman is nog steeds niet genezen en kan zijn beroep niet uitoef* nen. De automobilist uit Wormerveer ver. keerde in kennelijken staat van dronken schap. Gisteren veroordeelde de rechtbank hem tot een gevangenisstraf van twee maan den met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een half jaar. De eisch was twee maanden hechtenis met een jaar intrekkirq» van het rijbewijs. BRANDSTICHTING. A. v. S., 53 jaar, zonder beroep, te Didam, heeft indertijd zijn huis in brand gestoken, dat geheel afbrandde. De rechtbank te Arn hem heeft hem daarvoor veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en dit vonnis is door het gerechtshof te Arnhem bevestigd. POGING TOT DIEFSTAL. Een matrijs voor valsche guldens. De 57-jarige C. M., stoker te Schiedam, ge detineerd, heeft gisteren voor de Rotterdam- sche rechtbank terecht gestaan wegens po ging tot diefstal. Hij had zich op den avond van 8 Maart j.l. met een valschen sleutel toe- gang verschaft tot een pand aan de Hoofd straat te Schiedam, en in een kantoorlokaal getracht den beugel van het hangslot op een 8000 inhoudende geldkist, die daar stond, door te vijlen. Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hij te Schiedam een koperen ma- trijsl bestemd om valsche Nederlandscht guldens te gieten in zijn woning aanwezig heeft gehad. Verdachte bekende, zeide echter aangaande het laatste feit, dat het niet in zijn bedoeling had gelegen, om valsche munten te vervaar digen. Na het hooren van eenige getuigen werd tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf geëischt. EEN VALSCHE AANKLACHT. De 16-jarige boerenarbeider J. K. te Dalf- sen, heeft bij den officier vanjustitie een klacht ingediend dat hij door een rijksveld wachter met een gummistok was mishan deld. Deze aanklacht zou valsch geweest zijn, zooals de aangever later ook zelf heeft erkend. De kinderrechter te Zwolle heeft verdachte toen veroordeeld tot een maand tuchtschool. De Gids voor Schoolreizen beleelt nu zijn 12den jaargang en wordt weer, evenals vorige jaren, gratis en franco toegezonden, o.a. aan alle scholen in Nederland. Behalve de beschrijving van een groot aantal plaatsen in Nederland, met vermelding van tal van bijzonder heden, bevat het 192 pagina's tellende boekje gegevens omtrent schoolreizen naar het buitenland. Vooral de dit jaar voor het eerst opgenomen afdeeling Groot-Britannië is de moeite van het raadplegen waard. Bijzondere vermelding verdient de belangrijke tariefsverlaging der uitstap jesbiljetten voor kinderen per spoor. In de meeste gevallen bedraagt die verla ging 50 pet. Ongetwijfeld zal daardoor het aantal reizende kinderen, dat nu reeds minstens 600 000 bedraagt, nog grooter worden en zal het reizen over groote afstanden zeer toenemen. Om eens een voorbeeld te noemen: voor 1.68 per kind heeft men een retourbil- jat Arnhem—Den Haag. De Spoorwegen d 3n echter nog méér; ze hebben z.g n. standaardreizen vastgesteld, d. w. z. op de plaats van aankomst verzorgen de N. S. het geheele programma. En tegen welke lage prijzen! Al de bijzonderheden omtrent deze 17 standaardreizen ver meldt de Gids voor Schoolreizen 1934. Eveneens zal echter de aandacht ge trokken worden door het artikel van de Redactie van den Gids: „Offer een Ijs wafel!" Onder deze leuze wil de redactie de gezonde kinderen een kleinigheid la ten offeren, om daardoor de gebrekkige en zieke kinderen in staat te stellen, ook e:ns een dag uit te gaan. Ten einde het den lezer gemakkelijk te maken zijn steun aan dit sympathieke doel te ver- 1 "nen, is bij eiken Gids een Giro-stor- t'ngsformulier ingesloten. Het aardige daarvan is, dat dit het eerste geïl- 1 -streerde stortingsformulier in Neder land is. Gisteren vierde de koster der parochie te Castricum, de heer C. Stuifbergen, zijn vijf-en-twintig-jarig kosterschap. Des mor gens werd door de heeren kapelaans en pater Schut een plechtige heilige mis opgedragen, waarna een officieel ontbijt in de pastorie plaats vond. Van de receptie des middags werd druk gebruik gemaakt, wat getuigde van de groote rol die de heer Stuifbergen, beter bekend als Kees de koster, in het pa- te Kellner. tot zichzelf„Ik hoop maar dat ze Ja" zegt voor hij de nota betaalt; het scheelt altijd '.ooveel in de fooi." (Happy Mag.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10