DE NIJENRODE-ZAAK. DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. yrotHHciaai Tïieiws £anden JUcfit&zaketi HEILOO. VEENHUIZEN. NOORDSCHARWOUDE. CASTRICUM. TEXEL. Repliek van den officier van justitie. ging" - Mr. Muller Massis dupliceert. Dupliek van mr. Kappeyne van de Coppello. PIJN IN DE GEWRICHTEN. De andere zaken, Hierna toonde spr. op min of meer humo ristische wijze de verschillende in den lande gepleegde fraudes aan. En daarna was spr. genaderd tot de vraag: Wat wil de N.S.B.? Spr. wees in dit verband op de treffende overeenkomst van den strijd van de s.d.a.p. in de jaren van Troelstra en van den strijd der N.S.B. thans. De s.d.a.p. kwam, omdat het noodig was. Zoo zal ook de N.S.B. ko men, omdat zij noodig is. Maar de arbeiders beweging heeft tot de grofste uitwassen ge leid en de arbeider zelf krijgt schoon genoeg van het systeem. Een eerste vereischte is het afschaffen van cumulatie van inkomen. Maar we kunnen dit alleen bereiken, wanneer uzelf wenscht mede te werken. Eerst dan en dan al leen kan en zal het komen, dat de Oranje- zwarte-vlag overal wappert. (Stormachtig applaus). Na de pauze beantwoordde spr. verschil lende vragen, waaronder zeer vele die reeds eerder op N.S.B.-vergaderingen werden ge steld, waarna een couplet van het Wilhel mus staande gezongen werd en de vergade ring om kwart voor twaalf geëindigd was. De S. D. A. P. en S. D. V. C. hebben op 1 Mei hun feest gevierd. Het begon 's mor gens 11 uur met een bijeenkomst op het kerk hof. Hier sprak de heer P. Greeuw een woord van deelneming voor de overleden kameraden en prees zich gelukkig dat het af- geloopen jaar geen partijgenooten zijn over leden. Terwijl vrouwenhanden bloemen schikte op de graven hunner dierbaren, trad de voorzitster van de vrouwenclub, mej. Elzer, naar voren en schikte rooke tulpen op de graven. Een moment werden de dooden herdacht en men vertrok. 's Middags was het feest in „De Rustende Jager". Alle kinderen van klein tot groot, voor zoover behoorend tot de partij, waren uitgenoodigd Vele moeders waren met hunne kleine meegekomen. De fotohande] Blokker te Alkmaar vertoonde een mooie serie kinder filmpjes, die bijzonder in den smaak vielen. Ook werd er gul getracteerd. Het was een mooie middag. 's Avonds kwam men bijeen in de bekende Rustende Jager. Het was geen feest, zeide de voorzitter, maar toch was er een prettige stemming, waaraan de muziek van de musicie mevr. VrijerEecen (piano) en Visser (viool) niet vreemd was. De heer P. Greeuw opende en zeide, dat er weinig reden is om feest te vieren. Maar toch is het goed eens bijeen te komen, om nieuwe krachten te bekomen voor den strijd. Spr. ging in op dien strijd in binnen- en buitenland en zeide, dat we op elkander zijn aangewezen, want het gaat tegen het so cialisme en de moderne arbeidersbeweging. Terwijl allen zich van hun zetels verhieven, herdacht men de gevailen kameraden in Oos tenrijk. Spr. heette allen welkom, inzonderheid de spreekstei, die spr. onder applaus felici teerde met haar kortelings gevierden 60en verjaardag, terwijl spr. haar bloemen aan bood. Daarna was het woord aan de spreekster. Rede mevr. de Vries—Bruins, lid der Tweede Kamer. Spr. bracht dank voor de vriendelijke woorden en de bloemen. Het Meifeest is altijd geweest een inter nationaal feest. Een 40-jaar geleden stichtte een Fransche arbeider den Meidag. We die nen ons rekenschap te geven van de inter nationale verhouding. Er zijn jaren geweest dat we konden feestvieren. Nu niet meer De laatste jaren zijn de tijden somber. In 1933 was het al heel somber. Wij moeten vast stellen, dat Hitier en de zijnen ons willen dooden in onze gedachten en ons willen. Spr. ging na hoe de concentratiekampen worden bevolkt. Men heeft zich afgevraagd of we dit jaar nog wel feest konden vieren. Spr. giug na hoe onze weerstand het fascisme tot staan brengt. In Oostenrijk heeft men ons niet verslagen, hoewel duizenden van ons zijn gevallen. Hun weerstand, met de „wapenen der barbaren", spreekt boekdeelen en heeft geweldigen in druk gemaakt Het is een waarschuwing voor de uitbrei ding van het fascisme in andere landen. Die ervaring in andere landen opgedaan, moet voor ons een aansporing zijn, om paraat te zijn. In Italië lijkt het alles goed. Spr. had er kortelings een bezoek gebracht en 300.000 nat.-socialisten heeft men bij de spoorwegen gebracht om de beambten te controleeren. Bij de douane is het niet beter. Het zijn in hoofdzaak kwajongens, die dat wel mooi vinden. Hoe is het daar met de arbeidstoe standen? De armoede is daar veel grooter dan hier. In dien fascistischen heilstaat is het arm, zoo arm dat men pnactisch geen warme maaltijd kan krijgen. Van eenige verbetering in de arbeidsvoorwaarden is geen sprake. Het stemmen gaat daar of men vóór of tegen het regiem is. Dat is een aansluiting van het kiesrecht. In Duitschland is het niet zoo veel beter. De parlementen zijn verdwenen, de gemeenteraden zijn er nog, voor den vorm. Is in Duitschland door de dictatuur een beter levenspeil bereikt? Is er sprake van een an dere regeersysteem Spr. antwoordde ont kennend. In Duitschland is evenmin wat be reikt als in Italië. Van de hongerloonen af te komen, daarvan is geen sprake. Hitier heeft gezegd, dat de werkgevers dividenden moe ten hebben Van welvaart en meer werk is eveneens geen sprake. En niet alleen de ge wone arbeider, voor beambten e.d. is het niet beter. Heel erg is ook dat men zijn vrijheid kwijt is. Geen democratie in beide landen, doch verdrukking van het socialisme, afschaffing van alle vrijheden. We hebben nog een andere ervaring op gedaan de laatste maanden. In die landen is het socialisme niet dood. Spr. wees op het groote Londen, waar de socialisten een groote winst behaalden. Wij moeten werken aan den herbouw maatschappij en dan kan men niet zonder ons- Een democratische re geering moeten we hebben, daarvoor hebben we jaren gewerkt. Dat ideaal is er nog. In het verschiet is het er nog. Daarvoor moeten we strijden. Wij hebben nog altijd die oude roeping te vervullen. Daarvoor moeten we alle krachten inspannen. Laten we dit ons zelf beloven. Allen strijden voor de demo cratie. Onze strijd voortzetten, de overwin ning is aan ons. (Applaus). De voorzitter bracht de spreekster hartelijk dank. (Applaus). Daarna voerde Falkland op „Het feest van Heijermans, een pracht één-acter en de wijze waarop de ontslagen gevangenen op de gratie, hun geschonken, reageerde, was af. In de pauze, waarin een verloting werd ge houden, bleef het echt gezellig. Na de pauze werd gegeven „De Kus" van Speenhof. Natuurlijk bleef men lang bijeen, vooral de jeugd. Naast de S. D. A. P., die Dinsdag haar 1 Mei-feest vierde, was het ook een feestdag voor de N. S. B., die hier vele aanhangers vindt. Hier en daar werd gevlagd. De N. S. B. verspreidde ook een extra nummer van „Volk en Vaderland". De S. D. A. R bracht bijna 113 bijeen voor de Oostenrijksche kameraden, terwijl de katholieken Zondag bijna 160 bijeen brachten voor de armen der (parochie. Woensdagnamiddag had vanwege het polderbestuur te Veenhuizen de aanbesteding plaats van het bouwen van een electrisch gemaal met bijbehoorende werken. Er waren de volgende inschrijvers: J. Harstap te Oter- leek 7246, Gebr. Veter te Schagerbrug 6810, P. Wester te Heerhugowaard 6800, Jb. de Graaf te Moerbeek 6804, F. Faus te Nieuwe Niedorp 6770, C. Rutsen te Nieuwe Niedorp 6655, F. Hes te Sint Pancras 6053. De begrooting was 7948. Gegund aan den laagsten inschrijver F. Hes te Sint Pancras. 'Onder de goede zorgen van de s.d. is een Meifeest gehouden voor de kinderen van den Langendijk en Sint Pancras. Ook de A. J. C. verleende medewerking. Dit eerste kinder Mei-feest is buitenge woon goed geslaagd. Over de honderd kinderen zijn dien middag feestelijk ont haald en hebben genoten van het optre den van den goochelaar, de heer Emil Mcretti, die de kinderen aangenaam bezig wist te houden. Dinsdagavond hield de afd. Castricum van den r.k. Volksbond een ledenvergadering in het café van den heer W. de Groot. Als spreker trad óp de heer Lansink, ver tegenwoordiger van de Levensverzekerings maatschappij „Concordia". Op duidelijke wijze schetste spreker hoe nuttig en noodza kelijk onze eigen instellingen zijn en in het bijzonder „Concordia". Spreker zette uiteen, dat dit alles is bereikt geworden door een dracht en vroeg dan ook een sterke aaneen sluiting van ons katholieken om niet alleen onze eigen instellingen in stand te houden maar zoo mogelijk te verbreiden. Besloten werd twee afgevaardigden naar den Katholiekendag te 's-Hertogenbosch te zenden, waarvoor werden gekozen de heeren P. de Vries en Th. Bakkum. Bij de behandeling van de beschrijvings brief van den Centralen Raad werd besloten de persoonlijke toelichting van het voorstel Enkhuizen inzake culmulatie van betrekkin gen der bestuursleden af te wachten en de afgevaardigden hiervoor vrij i\andaat te ge ven. Als afgevaardigden naar de centrale raadsvergadering werden gekoztn de heeren P. de Vries en A. de Zeeuw. De afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw vergaderde Dinsdagavond in hotel Texel te Den Burg. In deze vergadering werd medegedeeld, dat pogingen in het werk gesteld worden om hier een melkcursus te geven. Dit plan is uit- fegaan van de Coöp. Kaasfabriek „De Een- racht", terwijl ook de N.V. Kaasfabriek „De Onderneming" hiertoe bijdroeg. Dr. Schey heeft als vóórmelker aangewe zen den heer D. Kaan, die bereid is eens per week voor 7.50 per keer. 's Morgens en 's avonds op een veehoudersboerderij telkens aan 6 personen onderricht te geven in .de maanden Mei en Juli. Deze cursus zal dan gegeven worden in samenwerking met de afd. Texel van den L. T.B. Ingekomen was een schrijven van den heer D. Hin, houdende waarschuwing aan de Te- xelsche boeren, om toe te zien, dat de scha penboter niet in verkeerde handen valt. Ge bleken is, dat deze boter met koeienboter vermengd verkocht is door handelaren van elders. Indien daarmede wordt doorgegaan, zal de schapenboter niet meer zonder den cri sistoeslag afgeleverd kunnen worden, en daar deze boter niet met koeienboter kan concurreeren zou dit voor de veehouders groot nadeel opleveren. Als de boter op Texel blijft, zal zij vermoedelijk vrij van deze hef fing blijven. 't Bestuur heeft zich verder met den heer Govers fn verbinding gesteld, over 't houden van markten van vette lammeren voor Frank rijk. De heer Govers heeft medegedeeld, dat hier op 9 of 16 Mei een vetmarkt voor lam meren zal worden gehouden, evenals vorig jaar, doch met dit verschil, dat de dieren nu reeds op de markt verkocht zullen worden, en niet meer in taxatie, zooals vorig jaar Als de prijzen te Parijs niet dalen, zal waar schijnlijk 80 tot 90 cent per K.G. worden ge maakt, dit zou plm. 13 per lam zijn. Om- dat dit in 't belang van de Texelaars is, wordt op groote deelname gerekend. De geschikste dag voor deze markt werd door de vergade ring geacht Woensdag 16 Mei. Vervolgens kwam het „Schapenpotje" in bespreking. Er was voorgesteld deze gelden te storten in 't Landbouwcrisisfonds. Hier tegen is natuurlijk sterk geageerd, 't Bestuur stelde voor, in samenwerking met den L.T.B., er bij 't hoofdbestuur op aan te dringen, dat deze gelden geleidelijk per schaap verdeeld worden over Texel, en niet op dezelfde wijze als vorig jaar, en te verzoeken Texel naar de hoogste basis uit te keeren. Dit verzoek zal vergezeld gaan met een rapport, waaruit zal blijken dat Texel het centrum is van de schapenfokkerij, de verhouding van geheel Nederland en Texel is op dit gebied 1 tot 24. Den heer C. Keijzer, die als afgevaardigde werd aangewezen naar de vergadering van 't hoofdbestuur, werd verzocht, in deze ver gadering te pleiten voor een toeslag op de wolprijzen, aie weer tot 60—65 cent per K.G. zijn gedaald. De heer S. Keijser Jacz. gaf in overweging een nieuwe wijze van bestrijding van rot- kreupel in te voeren, n.1. door gratis behande ling, die 2 cent per schaap zal kosten. Dit zou totaal plm. 800 op Texel bedragen. Voor dit doel zou dan ok gemeentelijke en provinciale subsidie aangevraagd kunnen worden. Op deze wijze zou Texel voor goed verlost worden van den slechten naam, die men hier, ten onrechte, op dit gebied heeft. Nog werd medegedeeld, dat hier voor de inventarisatie van vee en land zeven personen tot tellers zijn benoemd. Hierna sluiting. HOOIBROEI KOST EIWIT! De rijkslandbouwconsulent voor Noordhol land, ir. G. Lienesch, schrijft ons: Nu er al weer meer gedacht wordt aan den komenden hooitijd, acht ik het gewenscht nog eens duidelijk te laten uitkomen van welk groot belang het is te achten, dat men zorg draagt het hooi zoo goed mogelijk te winnen! Ik weet wel, dat men heel graag de echte „business-politiek" toepast en ook het spreek woord „tijd is geld" heeft een goeden inhoud, maar toch moet men zich niet tot een te groote dagprestatie laten verleiden in den hooitijd. Toen in den afgeloopen winter een van m n kennissen nader onderzoek vroeg van eenige partijen hooi van uiteenloopende kwaliteit, heb ik de monsters van deze partijen opge zonden naar het Rijkslandbouwproefstation voor Veevoederonderzoek te Wageningen. Het resultaat van dit onderzoek was als volgt: tamelijk ver: goed gebroeid broeid hooi hooi hooi droge stof gehalte 80,8 81,1 81,5 Gehalte in ae droge stof Eiwit-achtige stoffen 10,4 11,1» 9,0 Verteerbare eiwit-ach tige stoffen 6,5 4,2 2,5 Verteerbaar werke lijk eiwit 4,2 1,6 0,8 aschbestandeelen 10,5 11,2 10,0 ruwe celstof 33,1 33,5 31,7 zetmeel-achtige stof fen 43,9 41,8 47,2 Zeer duidelijk komen hier de funeste gevol gen van sterken hooibroei in de kwaliteit van het product tot uiting! Bij het verbroeide hooi heeft men nog niet 20 van het gehalte aan verteerbaar eiwit overgehouden en zelfs bij „normale" broei gaat nog 60 van het eiwit verloren Het is makkelijker hier op te wijzen dan in de practijk den broei te voorkomen! Men raadt wel aan om het te hooien gewas te ruiteren. Als bezwaren tegen het gebruik van ruiters voert men meestal aan, aat er zeer veel extra werk en tijd voor gevraagd wordt en dat het zoo gewonnen hooi vaak zoo „dood" is. De dieren eten er lang niet zoo goed in als in meer goed ruikend hooi. Of het verschil in gehalte hier evenwel de oorzaak kan zijn dat dé beesten met onge- broeid hooi eerder hun portie hebben? Tevens wil ik hier nog een enkel cijfer mededeelen van een op de gewone Holland- sche wijze ingekuild product. Deze analyse is afkomstig van een goed geslaagden kuil en gaf de volgende samen stelling: vochtgehalte 79,9 eiwitachtige stoffen 2,7 verteerbaar eiwitachtige stoffen 1,8 werkelijk eiwit 1,3 verteerbaar werkelijk eiwit 0,4 zetmeelachtige stoffen 7,5 ruwe celstof 6,2 aschbestanddeelen 2,6 Op het eerste gezicht komt de kuil er slecht af. Ik sta op het standpunt, dat men niet moet kuilen, indien men een goede hooiwinning kan verwachten. Wordt het voor het hooien bedenkelijk met de weersomstandigheden, wat beteekent dan de kuil tegenover minder goed gewonnen hooi? Men rekent wel, dat men voor 1 K.G. hooi fl.m. dezelfde waarde krijgt in 4 a 5 K.G. uilvoer. Dit komt goed uit, indien wij de analysen van tamelijk gebroeid hooi en kuil op de juiste wijze naast elkaar zetten. Neem ik van beide 100 K.G. droge stof en ga ik na wat daarin zit, dan ziet men, dat werkelijk het kuilgras ongeveer een vierde vertegenwoordigt van de voederwaarde in matig hooi. In 100 kg droge stof van holland- zitten aan: matig hooi schekuil eiwitachtige stoffen 9,0 kg 2,7 kg verteerbaar eiwitachtig st. 3.4 1,8 werkelijk eiwit 6,9 1,3 verteerbaar werkelijk eiwit 1,3 0,4 aschbestanddeelen 9,1 2,6 ruwe celstof 27,0 6,2 zetmeelachtige stoffen 33,8 7,5 Hoewel ik hier slechts enkele practijk voor beelden heb aangehaald en men vooral op liseeren. meen ik toch aan het mij békende langs dozen weg meer bekendheid te moeten geven. (Vervolg.) Maar, riep de officier rit, „een man die het plan had te laten inbreken waar schuwt éérst den eigenaar, dat is toch wel héél bijzonder. Daarmee vervalt het heele inbraakverweer van de verdedi- De chantagepoging werd dan weer door het O. M. naar voren gebracht. Spr. noemde het geheele chantageverhaal on aannemelijk. Het is al heel erg in tegen spraak met Onnes' wapenspreuk op zijn kasteel „Cede Nulli" (d. i. ik wijk voor niemand; ontleend aan Erasmus). Voor die chantage heeft mr. Kappeyne een nieuw woord gevonden, hij spreekt van een „pokerspel". Maar ook dit poker- spel kan hij niet aannemelijk maken, in geen van de brieven door Koning aan Onnes geschreven, wordt ook maar met een woord aangedrongen op betaling. Uitvoerig betoogde spr. dat de finan cieels positie van den verdachte zeer on gunstig was. De officier handhaafde zijn meening dat de andere verdachten-ge- tuigen in deze zaak een ruiterlijke be kentenis af lek den. De officier handhaafde voorts zijn re quisitoir, hij vertrouwde dat de recht bank in de stilte van haar studeerkamer en met de onpartijdigheid waarvoor de Nederland6che rechtspraak in de we reld beroemd is, haar beslissing in deze zaak zal nemen. Tot 2 uur werd de zitting dan ge schorst. Na de pauze was het woord aan mr. Th. Muller Masis voor dupliek. Koning, aldus pl., heeft gezegd: „als ik had willen chanteeren, had ik »vel iets anders geweten". Daar is echter op de zittingen niets van gebleken, het waren snorkende woorden van Koning, die door niets werden bewezen. Wat de mededeelingen van Koning betreft over de situatie op het kasteel enz. mag men niet zeggen dat hij deze wetenschap van Onnes had. Een gedeel te van zijn inlichtingen kreeg hij door eigen waarnemingen, een ander gedeelte werd hem onbewust dooi Onnes ver teld, terwijl de rest van Koning's weten schap onjuist was. Voorts herinnerde pl. nog aan ver schillende leugens van Koning, bijv. in zake het correspondentieadres van K. bij Witbraad. Juist in den tijd van de uitbetaling van de assurantiegel den heeft Onnes zich geheel van Koning los gemaakt, terwij. hij toen juist in staat was ge weest om Koning het „verhuisgeld" te betalen. Uitvoerig ging pl. dan in op de kwes tie van de schetsteekening, de voorstel ling die de officier hiervan gaf, noemde pl. camouflage. Dan voerde de officier nog aan, dat Koning Onnes bang heeft gemaakt voor inbraak en dat iemand, die sléchte plan nen heeft, dat niet doet. Maar Koning kon dat rustig doen, want hij verloor er niets door. Bewaking en contröle waren er toen reeds. Bovendien paste die z.g.n. waarschuwing volkomen in Koning's systeem om Onnes uit te hooren. In ruil voor die waarschuwing en dat bang maken kreeg hij van Onnes onbewust vele kostbare inlichtingen. Uitvoerig zette mr. Muller Massis nog maals zijn juridische bezwaren tegen de dagvaarding uiteen. Hierna was het woord aan mr. Kappey ne, die op zijn beurt ook den officier antwoordde. Verdachte Onnes had nooit ontkend, dat hij twee dingen ten nadeele van Koning wist. Hij wist van het rubber smokkelen en van de branden in Indië. Pl. wees er met klem op, dat verdachte dit direct heeft toegegeven. Dit is dus een bewijs temeer voor Onnes' eerlijkheid. Bij de bespreking van het financieele gedeelte merkte pl. op, dat in het rap port-Hamelberg geen conclusie wordt ge trokken. Maar de officier heeft er wel conclusies uit getrokken en hij deed het voorkomen, of deze conclusies van den den heer Hamelberg zijn. Hiertegen meende pl. met klem te moeten protes- Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urinezuur dat zich heeft kunne»! afzetten in de gewrichten tengevob* van onvoldoende zuivering van het bloei door verzwakte werking der daarvoor» zorg dragende organen. Verkeeren dez« organen in gezonden toestand, foU wordt het urinezuur geregeld met d urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn J verzwakt, dan raakt het bloed over. zadigd ermede ,het urinezuur kristallJ, seert en zet zich af in de spieren, 1 wrichten enz. De scherpe kanten de kristallen veroorzaken de ondragelijk, pijnen, waaraan rheumatiek-patiën lijden. Meer dan ooit is het in zulke gevallem noodzakelijk de oorzaak van het kwaad!' weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn hop, haalt zich daarna slechts erger. Door echter de afvoerorganen tot gezonde werking te brengen, wordt het urinezuur ook geregeld afgevoerd, en hiervoor kunt gij niets beters gebruiken dan hel middel, dat reeds jarenlang zijn deu»' delijkheid bewezen heeft en waarvan duizenden verklaarden, dat het hun uju stekend geholpen heeft: Foster's Ru«3 pijn Nieren Pillen. Deze werken uitj sluitend op de bovengenoemde organen.' zij doen slechts één ding, doch doen dj® dan ook uitermate goed. Neem non heden een proef en ook gij zult overtuig worden van de uitstekende hoedanjL heden van dit probate middel. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 1.f 1.75 en f 3.p. doos, omzetbelasting inbegrepen. Let vooral op den juistennaam toeren. Pl. meende dat het O. M. in geeq enkel opzicht aannemelijk heeft gemaakf dat Onnes uiterst krap zat. Nogmaals drong pl. met klem op vrijspraak aan. Slotwoord van den heer Onnet, Hot slotwoord was dan aan den heer Onnes: „Ik heb slechts te zeggen, dat ik onschuldig ben. Voor God en de men- schen en alles wat ik lief heb zeg ik u dat. Ik vraag u slechts, zoo eindigde hij zeer bewogen, één ding en dat is recht", De zitting werd dan door den prest» dent gesloten en de uitspraak werd be- paald op 17 Mei a.s. In tegenspraak met onjuiste berichten kunnen wij mededeelen, dat de behande ling van de strafzaken tegen de andera verdachten zal worden voortgezet, on middellijk nadat het vonnis in de zaak' Onnes is gewezen. Er zal dus, wat zeer begrijpelijk is, niet mee worden gewacht' tot het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan. NEGEN MAANDEN WEGENS OPRUIING. De rechtbank te Roermond heeft ss&tto' een in het huis van bewaring gedetin«s&i kunstschilder uit Venlo wegens het versprei den van tot dienstweigering aanzettende ge schriften, gepleegd in Venlo in Juni van ver leden jaar, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De officier van justtiie had twee jaar ge- eischt. BRANDSTICHTING. Te Wormerveer werd in September 1933 een deel van de stalhouderij van de firma W. B. door brand venvoest. Het onderzoek wees uit, dat de brand was aangestoken door den directeur van den nachtveiligheids- dienst G. W. Ie L. en een winkelier G. G. de L., beiden wonende te Wormerveer. De zopn van den stalhouder W. B. had een beloo ning toegezegd, indien zij het hooi in brand wilden steken. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde Le L. tot 2 jaar met aftrek van preventief, den ander tot een half jaar en W. B. tot één jaar. In hooger beroep eischte de proc.-gene- raai tegen ieder der verdachten resp. 1 jaaf gevangenisstraf met aftrek van drie maan den voorarrest, vier maanden en 1 jaar ge* vang'iiisstraf. Vandaag werd het vonnis van den van den stalhouder door het hof bevestigd zijnde 1 jaar gevangenisstraf. Le L. werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf njeI aftrek van drie maanden voorloopige hechte-' nis. D. L. tot vier maanden gevangenisstraf GEÏMPORTEERD „NEDERLANDSCH FABRIKAAP'. Een fabrikant J. H. Jansse uit Tegelen M» zich voor de rechtbank te Roermond te ver antwoorden ter ziake ooneerlijke co'icinren en bedrog, hierin bestaand, dat hij bij fa® cage van briefhouders draaispanners gaa bruikt had, welke waren voorzien van de v_* 237. Nadt ze de bruikbaarste en noodigste dingen in tas- schen gepakt hadden, namen ze elk een pak op hun schouder en begonnen hun tocht naar onbekende oorden. Eerst de bestuurder, toen Piet en de vliegen-er al ~hter- hoede. Warm, zei de eerste. Honger, mopperde Piet. Dorst klaagde nummer drie 238. Toen liepen ze een heele tijd zwijgend *eee0Sl daalden in een ravijn af en volgden een smal dal. UP bij een bocht, zagen ze een onverwacht schouwspe dal bleek uit te loopen op een langzaam hellende heel in de diepte lag een meer en aan den oever v ...J meer zagen ze een uitgebreid tentendorp.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6