VOSSEKOP REIJER Wij étaleeren met J. s. M. MEIJER ZOON, 6RASB0TER Eenstemmig Ceh fdea/Q combinatie Hei' B Corsetten, Corselets, Buikbanden Bustehouders enz. Rechthouders, Elastieken Konsen Interlook YPMA 'ets nieuws/ 77 Ct. p. pnnd, 2 pd. v. f1.50 met do. gïootJte vq\ fKlacht voor Heeren en Kinderen PAYGLOP 11. De draagbare Gramofoon. LANGESTRAAT 3-5. Schoutenstr. 7. Telefoon 151. 3jtqzzMiden Stukken ZONDAG 6 MEI a.s. bij H. H. VAN TRUIJEN, GROOTSCHERMER. om aan iedere stof een andere frisschekleurte geven. Eerst ontkleuren met de voor het weefsel onschadelijke Vossekop Ontkleurder COLOREX Dan verven met IKLEEBEN- IVERF Alléén Mienf 17, Alkmaar. Het oudste en bekendste adres. Jongenshemdje 28 cl borstrokje 4 jaar 57* cl. broekje 6 jaar 47* ct. Heerenborstrok 79 cL hemdje 57i ct. Lange pantal. 79 -1.30 Borstrok I. mouw 1.25 Damesdirect. 49 - 72* ct. Camisoles 65 ct. De trouwe vriend bij al Uw excursies per fiets motor, auto of boot. Alle modellen en uit voering, in prijzen vanaf f 13.50 bij de firma Mo moet U de nieu* snufjes uit onze laafefe aanvulling eens komen bezichtigen. VERSCKE 45 Of 41 V. f 1.35 cent per pond. (Franco thuisbezorgd). Brieven uit de hoofdstad ADAM WEEVERS; is het gunstig oordeel, zoowel der H.H, Medici als der patiënten, over de nooit falende werking van Aam- beiènzalf ^van Broeder Benedictus. Prys per pot t 1.—. Verkrijg baar bij apothekers en drogisten. Zóó maakt U iedere stof weer als nieuw 1 Tel. 526 CORSETS 0. 0. BRUXEU.ES Groote sorteering in de beste fabrikaten Aanbev., |Schfeende modellen Mparte Qarneerinqen. bij ons heeft U non hol- y^erkehjk lage ^jzen" EIEREN (versch, van vast- Kaas 40 -f N.H., jong 60 en 70 ct. p. stuk, 25 ct. gehouden kippen) Per Pond. Onde Kaas 69 en 85 ct. p. stuk, 25 Oi et or ctuk c*' f' Pon^' Melange, vermengd met 25 7» room- Z-i Cl. per SIUK hoter, 54 cent per pond. Prima HolL Rnndvet H. Meijroos melding Nederlandsche Fabrikaat, ofschoon hij wist, dat deze spanners uit Duitschland afkomstig waren. Bovendien had hij aan de N.V. Drukkerij en Uitgevers Mij. „De Arbei derspers" te Amsterdam, die naar het in de aanklacht heette, uitsluitend briefhouders van Nederlandsch fabrikaat kocht, deze briefhou ders geleverd, na er valschelijk op te hebben vermeld „Nederlandsch Fabrikaat". Aangeklaagde fabrikant was nu versche nen en gaf een uiteenzetting van het geval; behalve de draaispanners bleken nog ver schillende onderdeelen uit het buitenland te komen, doch de briefhouders zelf werden in de fabriek te Tegelen gemaakt, waar thans ook de spanners worden gemaakt. Omtrent het tweede gedeelte van de aan klacht werd een Amsterdammer, werkzaam bij de „Arbeiderspers" gehoord, die tenslotte verklaarde, dat niet het al of niet zijn van Nederlandsch. fabricaat, doch de goedkoopte van het product den doorslag tot den koop had gegeven. De eisch van den officier van justitie luidde vervolgens vrijspraak. Uitspraak over 1.4 dagen. OPLICHTING TEN NADEELE VAN BETREKKING ZOEKENDEN. In hooger beroep ;heeft voor het gerechts hof te Den Haag terecht gestaan de 50-jarige koopman A. W. B. L., thans gedetineerd, die door de Haagsche rechtbank, wegens oplich ting, meermalen gepleegd, is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Het O.M. had tegen verdachte li/2 jaar geëischt. Hij had in Aug j.1. advertenties doen plaatsen, waarbij een „Rechtskundig bureau" een wissellooper vroeg. Gegadigden moesten een bedrag van 50 als borgstelling storten. In het contract voor de aanstelling was een clausule opge nomen, waarbij de onderteekenaars er mede accoord gingen, dat de door hen gestorte be dragen in „de zaak" werden gestoken. Spoedig was het den getuigen gebleken, dat zij in handen waren gevallen van een sluwen oplichter, en dat zij krachtens het door hen onderteekende contract, hun borg stelling niet konden opeischen. Volgens de verklaringen van een kantoorjuffrouw werd een schrijfmachine reeds beleend voordat zij dienst behoefde te doen. Er was briefpapier bedrukt met gewichtige opschriften van bij kantoren, die niet bestonden, etc. etc. Na 8 weken moest het kantoor worden op geheven. Waar het O.M. ten deze geen appèl heeft aangeteekend, kon de advocaat-generaal geen hoogere straf requireeren en hij verzocht der halve het vonnis der rechtbank te bevestigen. DIENSTWEIGERING. Een viertal dienstweigeraars, soldaten uit Emmen, Onstwedde, Groningen en Drach ten, is overeenkomstig den eisch van den auditeur-militair, door den krijgsraad te 's- Hertogenbosch veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorar rest en ontslag uit den dienst, zonder ontzet ting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Weest voorzichtig nut vuur In bosch en heide. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling bij opbod gehouden op Dinsdag 1 Mei 1934, ten overstaan van den notaris Mr. J. W. van der Heide te Alkmaar, van de navolgende perceelen gelegen in de gemeente Alkmaar: l.'Een fabrieksgebouw met erf aan de Perronstraat, groot 3 Aren, alsmede het 5/9 onverdeeld gedeelte in den aangren- zenden weg, geheel groot 3 90 Aren. 3860.—. 2., Een huis met erf aan de Roemer Visscherstraat no. 3, groot 1.21 Aren, 4080.—. De afslag blijft bepaald op Dinsdag 8 Mei 1934, des avonds i uur in het café „Het Gulden Vlies" van den heer W. Mooij, aan de Koorstraat te Alkmaar. (Buiten verantwoordelijkheid van cu Redactie. De opname in at rubriek, bewijst geenszins dat de 'edariie er mede instemt) DE OUD-GEPENSIONNEERDE MILITAIREN. Zeef geachte Hoofdredacteur! Naar aanleiding van een vraag van mevr. PothuisSmit, heeft Zijne Excellentie de minister van financiën verwezen naar de Stichting (steunregeling) en daarbij als zijn meeding doen kennen, dat die Stichting aan redelijke eischen voldoet. Of dit wel juist is moet worden betwijfeld, gelet o.m. op de omstandigheid dat alle rangsverschil daarin is uitgeschakeld en de vrijwillige ouderdomsrente van de beide echt- genooten geheel in mindering wordt ge bracht van den te verleenen steun. Dat die steunregeling, wegens de vele on billijkheden en het krenkend karakter niet deugt, schijnt ook te worden begrepen o.a. door de leden van alle fracties in de beide Kamers, vermits zij in de laatste jaren met aandrang hebben gepleit voor verbetering van de pensioenen der oud-gepensionneerde militairen door gelijkstelling daarvan met de oud-gepensionneerde burgerambtenaren. Erkennende de voor het land moeilijke fi- nantieele omstandigheden heeft het comité van actie der samenwerkende bonden van oud-militairen, dan ook niet de volledige ge lijkstelling gevraagd met de nieuw-gepension- neerden, maar slechts gelijkstelling als door de Kamerleden verlangd, waarbij is overwe gen dat hiervoor slechts een gering bedrag Benoodigd is. De Hoogedelgestrenge heer van Kempen bracht op 14 November 1933, tijdens de be handeling van de Defensiebegroöting voor 1934, in herinnering wat een fractiegenoot op 26 November 1931 in de Kamer heeft ge sproken en wel dit: „Dat in vergelijking met de ontzaglijke sommen, die worden uitgetrokken voor werk- loozensteun, werkverschaffing, de gelijkstel ling in pensioen van de oud-militairen niet de oud-burgerambtenaren slechts een zeer gering bedrag zou eischen. „Hier", zoo sprak hij, „moet het billijk heids- en rechtvaardigheidsgevoel den door slag geven". Mede wees deze afgevaardigde op het be handelde door Zijne Excellentie minister Oud als Kamerlid op 14 December 1932 en wel: „Dat men bij andere zaken nog wel eens kan zeggen dat betere tijden moeten worden afgewacht doch dat het dan voor de oud- gepensionneerden stellig te laat zal zijn. Dit vraagstuk zoo werd gememoreerd is bijzonder klemmend voor de oud-militairen, die in zoo menig opzicht bij de burgerlijk oud-gepensionneerden achterstaan". Mijnheer de Hoofdredacteur, veel meer zou ik over deze lijdensgeschiedenis kunnen schrijven, maar beknoptheid noopt mij,'hoe wel noode, te eindigen. Moge de regeering spoedig tot de hierbe- doelde daad van rechtvaardigheid besluiten en de Kamerleden, zoo noodig, hun invloed doen gelden, opdat deze oud-landsdi '.naren, deze ouden van dagen van Land- en Zee macht en Koloniën, niet in nood en bitterheid ondergaan. Onder grooten dank voor de opname, heb ik de eer te zijn, Hoogachtend, J. S. Onze nieuwe nationale held: Willem Mengelberg. De be noeming van Bruno Walter te verwachten. Hossende jon ge dames. Dansuitvoeringen en dansscholen. Sinds Zaterdagavond hebben wü er een nieuwen nationalen held bijgekre- gen: Dr. Willem Mengelberg, die weder in onze stad is teruggekeerd na lange afwezigheid. Hij is zoo bejubeld eu be- juicht, dat wij gerust van onzen nieu wen nationalen held mogen spreken, al willen wij hiermede geenszins de groote verdiensten van dezen kunstenaar ver kleinen. Wij zijn veel te verheugd, dat nu eindelijk ook eens 'n kunstenaar als nationaal bezit vereerd wordt inplaats van deze kwalificatie te betrekken op voetballers, zesdagenrenners of gentle men die elkander een oog uit en een mond dicht slaan. Het eerste Concert onder leiding van dr. Willem Mengelberg na zijn terugkeer is Donderdagavond in het Concertge bouw gegeven en het was een enthousi aste toegewijde zaal, die spontaan tel kens den dirigent huldigde. De onge ëvenaarde Beethoven-reeks is hiermee weèr ingezet. Het Concertgebouw zelf maakt moei lijke tijden door. Hoop op financieele verbetering is er niet, nu de Voetbal bond niet wil ingaan op het plannetje van minister Marcbant om via het voet- balenthousiasme het Concertgebouw orkest te steunen. Van het monstercon cert in het Stadion is ook geen enkel financieel voordeel te verwachten. Naar onze meening moet een van de omroepvereenigingen in de bres sprin gen. Men hoort altijd en allerwegen, dat die omroepvereenigingen bulken van het geld en hoe zou dit geld beter kun nen worden besteed dan door daarvan jaarlijks een ton, desnoods twee in com binatie met andere omroepvereenigin gen, ter beschikking te stellen van het Concertgebouworkest? In de eerste plaats is daarmede dat orkest geholpen en in de tweede plaats kunnen de be trokken omroepvereenigingen de con certen als 'n belangrijk programmapunt naar voren brengen. Indien minister Marchant nu eens in deze richting werk te: omroepvereeniging steunt het Con certgebouworkest, in plaats van in Ant werpen te gaan voetballen om wellicht nog de voetbalofficials te bewegen om de kunst te steunen, dan bereikt zijne Excellentie wellicht meer en handelt hij ook zonder het wezen der kunst geweld aan te doen. Naast dr. Mengelberg zal nu als twee de dirigent optreden dr. Bruno Walter. Dit is 'n keuze, die valt toe te juichen. Wij hebben in Amsterdam erg gesuk keld met de bezetting van de tweede- d'-igentenplaats, maar voor het volgend seizoen is'dit nu gelukkig uit. Dit is overigens een officieuse mededeeling, die uiteraard aanleiding zal geven tot tegenspraak, doch onze bronnen zijn van „zoo wel ingelichte zijde", dat de toe komst ons in het gelijk zal stellen. Op het gebied der kunst boekte Am sterdam deze week nog een tweetal uit voeringen, die vermeld moeten worden omdat zij voor ons aanleiding zijn om over de Amsterdamsche dansscholen te schrijven. Niet over dansscholen, waar men den salondans leert, maar waar men den „kunstdans" onderwijst. Die uitvoeringen waren: een van de „groep '34"; de andere van de school van Me vrouw Mashja Peereboom. Op beide uit voeringen werd hevig de kunst in den dans betrokken en vooral op de eerste w- getracht om de kunst nummero één te plaatsen. De dans kwam daardoor in verdrukking en, niettegenstaande alle loffelijke pogingen, de kunst ook. De voorstelling, die mevrouw Peereboom gaf, had minder pretentie en was van beter gehalte, al valt in het algemeen dat slappe kunstdansgedoe niet te be wonderen. Wel moeten wij toegeven, dat er op dit gebied voor niet hard wer kende jonge dames en jonge mannen, die met tijd en geld verlegen zitten enkele goeden uitgeschakeld spoedig iets te bereiken is, waarvoor familie leden en kennissen al heel gauw bewon dering hebben. De slechte resultaten, waaraan de cri- tische toeschouwer zich ergert, zijn niet de schuld van de onderwijzeressen- kunstenaressen, die aan het hoofd van deze scholen staan. Zooals gezegd, ligt dit aan de weinige toewijding, mindere begaafdheid en vooral aan de luiheid van de leerlingen. Het is teveel een sno bistisch beroep geworden. Het klinkt wel leuk: „ik ben danseres" of „ik ben danser", waarbij de oogen verdraaid worden vanwege de artistieke bedoelin gen, die achter het geval verondersteld wordt te zitten. Vijftien of zestien jaren geleden be reikte de danskunst in Amsterdam haar hoogtepunt. In dien tijd was het de ge woonte, dat Europeesche en Russische beroemdheden op het gebied der dans kunst op hun doorreizen naar Amerika de oorlog was juist achter den rug Nederland bezochten en in de hoofdstad voorstellingen gaven. lederen Zaterdag middag was er dansmatinee, dan van deze, dan van die beroemdheid. Am sterdam doorleefde een soort danswoe de. Onder de kunstenaressen en kunste naars waren verscheidenen, die echte kunst gaven; maar velen behoorden ook tot de kwasi-artiesten. Het publiek wist geen onderscheid. Het gezwaai met ar men, beenen en bovenlijven werd voor kunstkoek opgegeten. Langzamerhand gingen echter de oogen open en het dangsgetij verliep, totdat nu weer in de laatste twee jaren eenige opleving te bespeuren valt. Niet zoozeer nog wat be treft het dansavonden of matinée's, dan wel het leerlingenschap. De „volksche" aanstaande dansers be zoeken meestal de school van Florrie Rodrigo, die wel eenige honderden leer lingen telt. Haar instituut staat onge twijfeld kwantitaief bovenaan. Verder zijn daar de dansscholen van Lili Green, Getrud Leistikow (ongetwij feld de voornaamste kunstenares, die Nederland op dansgebied kent, een vrouw met een wereldnaam als danse res), Masja Peereboom. Chaja Goldstein (een Poolsch-Russische danseres), die sinds korten tijd te Amsterdam geves tigd is en die bovendien uitblinkt in het zingen van oost-Joodsche liederen, welke liederen ook wel door haar gedanst worden voorgedragen), Magrobi en Yvonne Georgi. De laatste is weinig in Holland en verblijft een goed deel van het jaar in Hannover, waar zij een dansschool leidt. Dan zijn er nog tal van instituten, waar rhythmische gymnastiek en ver schillende systemen van lichaamscul tuur worden gedoceerd, die wij echter niet als dansscholen kunnen noemen, hoewel de daar gegeven lessen uitste kende voorbereidingen voor toekomstige dansleerlineen vormen. De gemeente Amsterdam heeft door instelling van een Commissie voor de Danskunst getracht de oplevende be langstelling voor den dans als kunst gaande te houden en die commissie had tot taak. voor uitvoeringen in het open baar, leerlingen "an de verschillende scholen aan te wijzen. Die onder toezicht van deze commissie gegeten dansuit voeringen hebben zich beperkt tot twee kortstondige uitvoeringen en sinds Men ligt de danskunst plat ter aarde, al kan men hier en daar lezen, dat de dans zoo bloeiend in den tuin der kunsten te pronken staat. Doch die zoo schrijven, zijn leden van de gemeentelijke dans- commissie; zij voeren n.1. tevens de criti- sche danskunstpen, wat natuurlijk een belachelijke combinatie van functies is en waardoor de danskunst kunstmatig in het leven wordt gehouden. De dansscholen kunnen, zoolang de leidsters het niet dringend noodig vin den om in het publiek op te treden en daardoor velen te ergeren, heel goed werk doen. Vele jonge meisjes vinden een vul ling van haar leegen tijd in de lessen en de dansoefeningen geven psysieke ont wikkelingsmogelijkheden. Maar de uit verkoren priesteressen van de dans- godin zijn vooralsnog met een lan taarntje te zoeken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7