Alkmaarsche Courant ^Buitenland 55innenlan Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 4 HEI. No. 105 1934 PRIJSVERLAGING IN ITALIË. De actie voortgezet. De actie der regeering en der fascistische partij tot het bewerken van een prijsverla- ging wordt energiek voortgezet. In verschil, lende steden hebben de autoriteiten bevel gegeven tot het sluiten van magazijnen en winkels, die hun prijzen niet aanpassen aan het door de regeering verlangde niveau. Ver der zijn talrijke boeten opgelegd, terwijl ook verschillende winkeliers door de autoriteiten zijn gesommeerd. De secretaris der fascisti sche partij heeft een rondschrijven aan de federale secretarissen doen toekomen, waar in hij verklaart, dat zoo noodig overleg moet worden gepleegd met de plaatselijke autoriteiten. PLANNEN TOT VERKEERS- VEEBETERING TE STOCKHOLM. De commissie ter bestudeering van de Stockholmsche verkeerseischen, die in 1930 is ingesteld, heeft thans rapport uitgebracht aan den gemeenteraad. De commissie heeft de mogelijke verkeersontwikkeling tot aan het einde dezer eeuw in studie genomen. Zij etelt voor het aanleggen van ondergrond- sche wegen, de verbetering van centraal gelegen, drukke punten, het aanleggen van bruggen en de moderniseering van de hoofd wegen naar de provincie. De kosten van de plannen der commissie worden geraamd op ongeveer 100 millioen kroon, welk bedrag over 50 tot 70 aar ver deeld zou moeten worden. LEIDER VAN EEN PATROUILLE DOODGESCHOTEN. Op den straatweg bij Ebensee in Oosten rijk is een militaire patrouille uit een hinder laag beschoten. De patrouille beantwoordde het vuur. De leider werd door een schot in de borst gedood. SYMPATHIEKE BEUL. Tegen wederinvoering van de doodstraf. De beul van Madrid, Casimiro Muicio, is tegen het weder invoeren van de doodstraf in Spanje. De man die nog pas 51 jaar is ziet er veel ouder uit. Hij heeft verklaard, liever geen menschen meer naar het schavot te willen brengen. Hij is lijdende aan rheumatiek en loopt moeilijk. Thans woont hij in een klein huisje dicht bij de Almudena begraafplaats te Madrid. Hij is tweemaal getrouwd geweest en heeft twee zoons. Een van zijn jongens, die zeeman is, bevindt zich op het oogenblik in Engeland. „Ik hoop, dat de doodstraf niet weer op nieuw zal worden ingevoerd" zeide hij. „Onder een republikeinsche regeering behoort geen doodstraf te bestaan". Hij gaf toe, dat er menschen zijn, die de doodstraf verdienen, maar vervolgde hij: „Ik haat het idee, opnieuw als beul te moeten dienst doen. Ik zal eenvoudig weigeren zulks te doen". NEW YORK HOUDT HET RECORD. Van manslagen. New-York prijst zich zelf met bet feit, dat er 47 personen minder een gewelddadigen dood stierven in het afgeloopen jaar dan in 1932; het aantal doodslagen is echter groot genoeg om iemand nog een rilling van onge rustheid te bezorgen. Alles bij elkaar verloren 431 personen het leven door moordenaarshand of door man slag. Van de slachtoffers konden 205 worden ondergebracht bij de crimineele misdadigers, en een aantal hunner was betrokken bij zaak jes uit de „onderwereld". Van de andere doodslagen moeten 95 worden beschouwd als „crimes passionelles", 85 als gevolgen van vechtpartijen, 26 als gevolg van finan- cieele kwesties, 20 als wraakmisdaden, terwijl 32 personen gedood werden bij beroovingen of bij het plegen van roofovervallen. Het totaal aantal ernstige misdaden be droeg in de stad New-York procentsgewijze 7.8 minder dan in 1932. Er werden 161 in braken minder gepleegd en het totaal aantal groote diefstallen nam met 21 pet. af. CHINA VREEST NIEUWEN JAPANSCHEN AANVAL. Admiraal Lih voorspelt een invasie in het Zuiden. Kustforten worden versterkt. De United Press meldt: De woordvoerder der Chineesche regeering heeft gisteren een radiorede gehouden, waar in hij mededeelde, dat de onderstaatssecre taris, admiraal Lih Si-tsja, zich aan boord van een kanonneerboot met den grootst mo gelijken spoed naar Nanking begeeft. Het doet van zijn reis is, de regeering te waar schuwen, niet te gedoogen, „dat de crisis met betrekking tot Noord-China de zekerheid overschaduwt, dat de Japanners voornemens zijn, binnen twee maanden Zuid-China bin nen te vallen". Admiraal Lih Si-tsja heeft aldus de woordvoerder der regeering de regeering er reeds van op de hoogte gesteld, dat de Japanners de ontevreden elementen in de provincie Foekien met geld steunen, met het doel Canton van de landzijde te doen aan vallen. waarbij de Japansche vloot, die thans voor de kust van Zuid-China kruist, hulp zou verleenen. De Zuid-Westelijke politieke raad is te Canton in spoedzitting bijeengekomen en heeft besloten, de fortificaties van Foet- sjau, Amoy en Swatau te versterken, welke havens de Japanners volgens de bedoelde woordvoerders voornemens zijn te bezetten, om China te dwingen Mandsjoekwo te erken- Tevens zouden de Japanners beoogen, de havens te sluiten voor den invoer van Ame- rikaansche vliegtuigen en andere producten. i ad™lraal voegde hieraan toe, dat Japan zal optreden onder het voorwendsel, dat het een beslissing wenscht te verkrijgen nopens Japai 6 Chineesche schulden aan TROTZKI NIET NAAR ENGELAND. I" het Engelsche Lagerhuis heeft de mi nister van binnenlandsche zaken medege deeld, dat namens Trotzki een aanvraag voor een verblijfsvergunnig is binnengeko men en dat besloten is, aan deze aanvraag geen gehoor te geven. ROOSEVELT ONTHULT GEDENX- TEEKEN. Voor Bryan. In tegenwoordigheid van tal van hoog waardigheidsbekleders en diplomaten heeft president Roosevelt heden aan den oever van ,„.,Votomrac een gedenkteeken onthuld voor Wilham Jennings Bryan. Roosevelt, die met Bryan tijdens den wereldoorlog lid was van de regeering-Wilson, toen Bryan de porte feuille van buitenlandsche zaken in Juni 1915 neerlegde, hield een korte toespraak, waarin hij Bryan's woorden aanhaalde: „Ik acht de aristocratie van de armoede, ik be- 'aag de plutocratie van den rijkdom, maar ik dank God voor de democratie des harten". Bryan was langen tijd een der leidende figuren van de demcoratische partij. GEHEIM DER GOLVEN. Merkwaardige vangst in Engeland. Eenige dagen geleden werd in het kanaal van Bristol, ongeveer 30 mijlen ten Noord- Westen van Trevose Head, door een traw ler een merkwaardige vangst gedaan. Met de netten kwamen de overblijfselen van een apparaatje mee naar de oppervlakte, dat duidelijk de sporen vertoonde van een zeer lang verblijf onder water. Het toestelletje waarvan de herkomst en de bestemming nog in het duister liggen, bevatte een Philips- „Mini-watt"-radiolamp en nu is het zeer merkwaardg, dat dee lamp-, een A 415, nog Volkomen intact was. Zooals wij reeds zeiden, is nog niet met zekerheid te zeggen, waartoe het apperaat gediend heeft. De höoge en smalle opbouw (ongeveer 30 X 12 c.M. het ronde grond vlak en de resten van een mantel, wijzen erop, dat het toestel in een metalen cylinder was ondergebracht. De spoel, waarmede het is uitgerust, alsmede de restanten van een drijfwerk doen denken aan een automatisch korte-golfzendertje (vermoedelijk circa 30 M golflengte) van zeer klein vermogen. Moge lijk dat men hier met een bakenzendertje te doen heeft. Dit immers zou den cylinder- vormigen en compacten bouw, het drijfwerk (voor het automatisch seinen) en het ge ringe vermogen verklaren. Doch neemt men dit als vaststaand aan, dan blijft nog de vraag, hoe het mogelijk is, dat het toestel met een gave lamp kan wor den teruggevonden, aangezien de boei, die waarschijnlijk van Fransche herkomst is geweest, toch door een aanvaring of iets dergelijks moet gezonken zijn. Bovendien werd het apparaat eenige honderden kilo meters buiten de Fransche wateren gevon den. Een andere mogelijkheid is, dat we hier met een onderdeel van een automatisch vliegtuigzendertje te doen hebben, zooals die op lange trajecten worden gebruikt. Men vraagt zich dan echter ook af, hoe dit instrumentje met een ongeschonden lamp op de bodem der zee terecht kan zijn geko men. Evenmin als het geheim van de her komst en de bestemming van deze merkwaar dige vondst tot nu toe werd opgehelderd, is het precies te zeggen, hoelang het toestel in zee gelegen heeft. Daar uit de stempeling der Philips-lamp echter viel af te leiden, dat deze omstreeks 1925 in Frankrijk geleverd werd, en gezien den toestand waarin het apparat werd aangetroffen, kan men vrij ze ker aannemen, dat dit ongeveer zes a zeven jaar moet zijn geweest. Misschien zal een nader onderzoek het geheim van deze merkwaardige vondst kun nen ontsluieren. VERSTERKING AMERIKAANSCHE POLITIECORPS. Ter bestrijding van den misdaad. De Amerikaansche minister van justitie maakt bekend, dat bij het congres een cre- diet zal worden aangevraagd van 2 millioen tot uitrusting en vorming van het politie corps ter bestrijding van het wassende mis- dadigerswezen. De gangsters hebben overigens heden In verschillende plaatsen hun aanwezigheid duidelijk doen blijken. Drie bandieten, die van machinegeweren voorzien waren, drongen in Forstoria (Ohio) een bankge bouw binnen en schoten op de 17 bij de lo ketten aanwezige personen, die zich onmid dellijk met opgestoken handen tegen de mu ren geschaard hadden. De boeven maakten 12000 dollar buit en vluchtten in een vracht auto. Toen zij merkten, dat zij achtervolgd werden, schoten zij uit hun machinegeweren blindelings door de straat en verwondden 4 voorbijgangers. Twee bankemployés die zij als giizelaars hadden meegenomen, werden 3 K M. verder weer in vrijheid gelaten. Te Newhaven (Connecticut, trachtten gangsters en kleedingmagazijn te overvallen, zij werden door de politie gestoord. Het kwam tot een heftig vuurgevecht, waarbij 2 personen gewond werden. EEN ZINKENDE VISCH- Ter plaase waar de James-rivier in Vir- ginia ontspringt, heeft een eigenaardige klei ne visch, die tot de familie van de karpers moet worden gerekend, zijn verblijfplaats. Deze kleine visch zinkt, zoodra hij ophoudt met zwemmen. Dit is een gevolg van het feit, dat de visch geen luchtblaas bezit als gewo ne visschen, welke hem in staat stelt te blij ven drijven zonder te zwemmen. Vermoed wordt, dat men hier te maken heeft men een zich langzamerhand aanpas sen van deze visch aan zijn omgeving. De visch, die slechts klein is, kon, daar waar hij oorspronkelijk verblijf hield, zich, ten opzichte van de andere snelle vischsoor- ten, niet handhaven en zocht derhalve de ri vierbedding op om zich daar te vestigen. Langzamerhand verloor de visch hier zijn drijfvermogen, dat hij immers niet meer van noode had. De visch werd voor de eerste maal in 1896 waargenomen, terwijl men thans het derde exemplaar heeft kunnen bemachtigen. STUDENTENBETOOGINGEN OP CUBA. Eén doode, 4 gewonden. Naar uit Havanna gemeld wordt, is het daar tot bloedige botsing gekomen tusschen militairen en studenten, die voor de hooge- school betoogden. Eén student werd gedood, 3 anderen en een soldaat werden gewond. HET MYSTERIE VAN DE REEUWIJKSCHE PLASSEN. Relaas van een garagehouder over een fiets. Hoewel het drama in de Reeuwijksche plas sen reeds geruimen tijd geleden is en on danks het sterke vermoeden aan zelfmoord, houden de gemoederen zich nog steeds met deze zaak bezig. Speciaal met het punt waar het slachtof fer de fiets, waarop hij het laatst gezien is, gebleven is, wordt thans in verband ge bracht met een raadselachtige gebeurtenis, welke zich te Haastrecht heeft afgespeeld. De Tel. deelt hierover mede: De burgemeester van Reeuwijk heeft de mededeeling ontvangen van den garagehou der Eegdeman te Haastrecht, dat in het na jaar van 1933 een onbekend persoon in zijn zaak is gekomen met een kapotte fiets. Den juisten datum kunnen hij en de zijnen zich niet herinneren. Hij gelooft eind October, maar het kan ook begin November zijn ge weest, in elk geval omstreeks dien tijd. Van de fiets bleek een band lek te zijn. Het was een jongeman van naar schatting 20 jaar, net gekleed, blootshoofds en in 't bezit van een bruine actetasch, welke op de fiets bevestigd was geweest. Het repareeren duurde hem, die omstreeks half zes in de ga rage kwam, te lang. Hij zeide om zes uur in Schoonhoven te moeten zijn en verzocht dan maar per auto te worden weggebracht. Er was echter op dat oogenblik geen auto aan wezig. De vrouw van den garagehouder en de knecht de eigenaar zelf was op dat oogen blik niet thuis stelden voor om hem per motorfiets weg te brengen. De onbekende had hiertegen wel eenig bezwaar omdat hij, naar hij zeide, erg verkouden was, maar als het niet anders kon moest het maar. De knecht bracht den jongeman, die erg zenuw achtig was, op de duo naar Schoonhoven. Onderweg vertelde hij, dat hij niet goed in orde was. In Schoonhoven had hij geen vast adres om gebracht te worden. Aan het einde van een straatje moest de berijder stoppen en hier stapte de passagier af. Verder, zoo zeide hij, wist hij zelf den weg wel. De fiets is niet afgehaald. Deze staat nog steeds in de garage te Haastrecht. De vraag rijst of deze gebeurtenis met het drama te Reeuwijk in verband staat en vandaar dat de garagehouder, nu er niemand kwam opda gen en de fiets vai\ het slachtoffer te Reeu wijk nog steeds zoek is, zich tot den burge meester heeft gewend. De vrouw van den ga ragehouder heeft het portret van Ebbinge Wubben langen tijd bekeken, maar zij kan niet zeggen, of het gelijkenis met den wielrij der vertoont. De Reeuwijksche politie stelt een nauwkeu rig onderzoek in, dat door de geringe aan wijzingen uiteraard bemoeilijkt wordt. Ver wacht wordt evenwel, dat de publicatie van het signalement van de fiets tot opheldering in dezen zal medewerken. De afd. Zwolle drong aan op meer uni formiteit in werkwijze en de vaststelling van de vrachttarieven van de verschillende be vrachtingscommissies, waarna de heer J. Warner, voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Noord-Overijsel de bezwaren grootendeels weerlegde. Besloten werd, op voorstel van het hoofd bestuur, erop aan te dringen, dat er meer toezicht komt om de bepalingen strenger na te komen, meer uniformiteit in werkwijze en vaststelling van de vrachttarieven van de verschillende bevrachtingscommissies en de samenstelling van de commissies een meer bevredigend beeld geeft voor de schippers. Door de instelling van een centrale com missie van advies uit de bevrachtingscommis sies zal de kans op eenheid in de uitvoering der wet toenemen en het gehalte der maatre gelen «tijgen. VERMISTE NEDERLANDSCHE ARTS TERECHT. Reuter meldt nader dat de Nederlandsche arts, dr. A. Bergman, die sedert Maandag j.1. werd vermist, hedennacht in Weenen is teruggekeerd. Het schijnt voor een uitstapje Weenen voor eenige dagen te hebben verla ten. SAMENKOMST OUD-GEMOBILISEERDEN. Op het versierde fort Honswijk. Op Hemelvaartsdag a.s. heeft op het ver sierde fort Honswijk (ter hoogte van Schalk wijk tusschen Vreeswijk en het Culemborg- sche veer) een kameraadschappelijke samen komst plaats van de honderden oud-gemobi- liseerden, die in 19141915 in dat fort wa ren gelegerd. Ter eere van die samenkomst zijn binnen en buiten het fort talrijke versieringen aan gebracht. Van den Lekdijk af kan men ze duidelijk zien. Op Hemelvaartsdag te 10.30 precies heeft de intocht plaats. Dan trekken de Honswij kers met muziek voorop en met ontplooid vaandel hun vroegere fort binnen. Op een Rijks militair terrein in de nabijheid van het fort wordt te voren verzameld. De samenkomst, heeft een particulier ka rakter. De Honswijkers komen ter herden king van hun vroeger kameraadschappelijk samenzijn. Het is voor de eerste maal sinds het be staan van de Nieuwe Hollandsche Waterli nie, dat een fort versierd is. En de bezet ting 1914—1915 van het fort Honswijk is tevens het eenige korps uit den mobilisatie tijd, dat als korps in zijn geheel een kame raadschappelijke samenkomst houdt, van al len zonder onderscheid, die er toe hebben be hoord. DE HAAGSCHE POPPENTENTOONSTELLING. Openingsrede van minister Slotemaker de Bruine. Dinsdag a.s. te 8.30 uur zal de „Poppen- tentoonstelling" in de Gothische zaal te Den Haag v/orden geopend. De opening zal door de A.V.R.O. worden uitgezonden. Zooals reeds gemeld, zal de minister van sociale za ken prof. dr. Slotemaker de Bruine daarbij een rede houden, waarna Prinses Juliana de tentoonstelling geopend zal verklaren. DE JAARVERGADERING VAN „SCHUTTE V AE R". De algemeene vergadering van „SehuLc- vaer" is gister te Meppel voortgezet. De heer Vos, hoofdbestuur, leek het ge- wenscht, er op aan te dringen dat men ter verbetering van den waterstand in het Mep- pelerdiep de sluizen in Zwartsluis eerder dichtzet. Aldus werd besloten. Op voorstel van de afd. Oudekerk a. d IJsel zal worden aangedrongen op de uit dieping van de Stolkwijksche vaart te Stolk- wijk en Berkenwoude en van de vluchthaven te Tiel. De afd. Rijnstreek stelde voor, de betrok ken autoriteiten te verzoeken, de verschillende droogten in den Drecht ten westen van de brug over den Bilderdam en ten wasten van de brug te Leimuiden te willen doen oprui men. Deze droogten zijn zeer hinderlijk voor het passeeren. Dit voorstel werd aangenomen. Op voorstel van dezelfde afdeeling zal worden aangedrongen op opruiming van droogten in de Haarlemmertrekvaart ten Zuiden van de Piet Gijzenbrug en die bij de zanderij van den heer Arnoud achter Lisse, en opuitdieping van den Ouden Rijn, van de Haanwijkshiis tot Utrecht. Verschillende af gevaardigden klaagden over de vervuiling en verzanding van den Ouden Rijn en wezen er op, dat dit vaarwater zoo langzamerhand vrijwel onbevaarbaar wordt. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren R. Betus Pzn., Zaandijk en M. M. de Korte, Oude Tonge. Langdurige besprekingen werden voorts gehouden over het voorstel van de afdeeling Enkhuizen om alles in het werk te stellen, teneinde te voorkomen dat de wijziging van de spoorwegwet, voor zoover dit de spoor wegen vrijheid geeft in het vaststellen van de tarieven voor goederenvervoer, door de Staten-Generaal wordt aangenomen. Aangenomen werd een motie van den heer Mackay, burgemeester van Enkhuizen, waarin de vergadering uitspreekt te betreu ren, dat de Tweede Kamer het wetsvoorstel tot wijziging van art. 31 van de Spoorweg wet heeft aangenomen en waarin d~ hoop wordt uitgesproken, dat de Eerste Kamer alsnog termen moge vinden het wetsvoorstel te verwerpen. DE ONTPLOFFING TE UTRECHT. Juiste oorzaak moeilijk op te sporen. De vraag naar de oorzaak van de ramp in Be centrale werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen blijft de bedrijfsleiding nog bezig houden. In tegenstelling tot de aanvan kelijke meening, dat er een acetyleen-apparaat uit elkaar zou zijn gesprongen, is nader ge bleken, dat noch het reservoir, noch de com pressor, die beiden in het bewuste gebouwtje stonden, werden beschadigd. Wel staat vast, dat er acetyleengas in het gebouwtje is ont snapt en tot explosie is gekomen. Hoe het kon vrijkomen en explodeeren is een vraag, die nog moet worden beantwoord Woensdagmiddag heeft ir. Brandt daartoe den man die erin werkte, Geyssen, gehoord, maar de inlichtin gen die hij verstrekte bleken in tegenspraak met hetgeen de deskundigen later op de plaats van de ramp hebben gevonden. De mo gelijkheid bestaat, dat er een verzuim is ge pleegd, maar het zal heel moeilijk zijn om de juiste oorzaak op te sporen. Noch de hoofdinspecteur van den arbeid, noch de inspecteur, hebben met zekerheid iets kunnen reconstrueeren, zoodat alle in lichtingen door de betrokken slachtoffers zul len moeten worden gegeven. Dat de mededee- lingen van Geyssen niet klopten met de ge vonden resultaten, vond ir. Brandt niet be vreemdend. Het gebeurt bij soortgelijke onge lukken vaak, dat slachtoffers van zoo'n ramp zich niet meer precies kunnen herinneren, hoe zij is ontstaan en welke handelingen er het laatst zijn verricht. HUN PARTOON BESTOLEN. Een 24-jarige en een 18-jarige kruide niersbediende te Haarlem hadden bij hun patroon regelmatig voorraden kruideniers waren gestolen, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 500. Zij verkochten deze wa ren aan een 64-jarigen man en diens 33-jari- gen zoon Alle vier zijn aangehouden. Toen de politie bij een der daders huis zoeking wilde doen, raakte diens echtgenoote zóó overstuur, dat zij vluchtte en in den Sin gel wilde springen Dit werd verhinderd; de vrouw is naar het gasthuis vervoerd. Bij de gearresteerden zijn voorraden gesto len waren in beslag genomen. POSITIE OUD-GEPENSIONNEERDE MILITAIREN. Eenige verbetering Op de vragen van het Eerste Kamerlid mevrouw PothuisSmit naar aanleiding van het antwoord van den minister van finan ciën op haar op 3 April j.1. ingezonden vra gen, betreffende spoedige verbetering in het lot van een groot aantal oud-gepensionneer- den heeft de heer Oud, minister van finan ciën, geantwoord, dat hij uit de vragen den indruk had gekregen, dat het door hem in antwoord op die vragen medegedeelde niet ALS DOLKSTEKEN IN HAAR RUG Gekweld door rheumatiek Thans van alle pijn verlost. Een vrouw schrijft ons: „Ik werd ge marteld door pijnen, die me als een dolk in mijn rug staken. Vandaar straalden de pijnen uit tot aan mijn schouder zoodat ik mijn armen niet kon op en neer bewegen van pijn. Nu en dan dacht ik, dat ik mezelf nooit meer van deze kwellingen zou kunnen bevrijden. Weken lang liep ik 's nachts maar door de kamer zonder te kunnen slapen. Ik probeerde allerlei soorten smeersels, maar kreeg niet de minste verlichting. Toen probeerde ik het met Kruschen Salts en daarmee begon onmiddellijk het wonderlijke resultaat, waarvan ik tegenwoordig nog steeds geniet. Geen angst meer om naar bed te gaan, niet meer bang om te eten. Vroeger werd ik bijna altijd benauwd door het eten. Het za1 wel door een teveel aan maagzuur in mijn lichaam geweest zijn, maar ik kan met groote dankbaarheid zeggen, dat dit thans ook over is. Ik oogst veel succes met Kruschen Salts, wat ik nu regelmatig eiken morgen neem. Het heeft me nieuwe levenskracht gegeven." Mevr. E. P. Kruschen Salts spoort de inwendige organen aan tot krachtige werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben opgehoopt, en de aan leiding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwij nen, stijve ledematen worden weer nor maal en U voelt zich weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers er drogis ten a 0 90 en 1-60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. aan alle leden van de Eerste Kamer bekend was. De minister had uit de bovengenoemde vragen niet begrepen, dat deze speciaal het oog hadden op de gelijkstelling van de mili taire met de burgerlijke oud-gepensionneer- den. Hij kan echter alsnog mededeelen, dat het ingestelde onderzoek betrekking heeft op de vraag, of in de positie der oud-gepension- neerde militairen eenige verbetering kan wor den gebracht. Met dit onderzoek wordt alle spoed be tracht. De minister vertrouwt, dat een beslis sing binnenkort zal kunnen worden genomen. LOONSVERLAGING IN DAMES- KLEEDING INDUSTRIE. Ten stadhuize te Amsterdam vergaderden afgevaardigden uit de vakgroep Damesklee- ding der Vereeniging van Groot-werkgevers in het winkel- en magazijnbedrijf en die van de samenwerkende werknemersbonden in de kleedingindustrie onder leiding van den rijks bemiddelaar mr. dr. S. de Vries Czn. Men heeft zich vereenigd op een loonsver laging van twee cent per uur, welk voorstel beiderzijdsche vertegenwoordigers in hun organisaties aangenomen hebben te verdedi gen. Alle andere voorstellen, o.a. stopzetting der periodieke verhoogingen, zijn teruggeno men. ONGEVAL IN EEN ZWEMBAD. In het Zuidrebad te Amsterdam is gister avond een 32-jarige dame een ongeluk over komen door het mislukken van een bravoure- stukje, dat zij wilde uithalen. Zij sprong nl., terwijl zij een andere zwemster op de schou ders droeg, in het water, waarbij zij waar schijnlijk een verkeerde of geforceerde bewe ging heeft gemaakt, met het gevolg, dat een halswervel werd beleedigd en een plaatse lijke verlamming optrad. De G.G.D. heeft het slachtoffer naar het Wilhelmina Gast huis vervoerd. DE BESPELERS VAN DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond de voordracht aangenomen om den Stadsschouwburg in het seizoen 1934 1935 op dertig Vrijdagavonden, Zaterdag avonden, Zondagen (middag en avond) be nevens op de feestdagen ter bespeling af te staan aan de Amsterdamsche Tooneelveree- niging, directeuren de heeren A. van Dal- sum en A. Defresne. Voorts zal aan dit ge zelschap een subsidie worden gegeven van ten hoogste 15000. Op de overige avonden zal de schouwburg per avond verhuurd worden. DOOR EEN LUIK GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Te Wageningen is gistermorgen de 18- jarige timmerman Fr. van Rijswijk, die op de eerste verdieping van het scheepsbouwkundig proefstation bezig was met het ophijschen van balen, door een luik naar beneden geval len. Eenige uren later is hij overleden. DOOR ZIJN PLEEG JONGEN MISHANDELD. Zeventig jarige man bloedend land gevonden. op Woensdagavond is de alleenwonende H. van Baardwijk te Nieuw-Cuyck (N.-B.), ker mende van pijn en hevig bloedend, op het land gevonden, gelegen achter zijn woning. De daar toevallig passeerende gemeenteveld wachter ontdekte den reeds in nhlf bewuste- loozen toestand verkeerenden man. De direct ontboden geneesheer constateerde een ernsti ge wonde aan het hoofd en achtte directe overbrenging naar een ziekenhuis noodzake lijk. De man vertelde, toen hij weer even tot bewustzijn kwam, dat hij was mishandeld door L. de G. en door zijn knecht, die als pleegjongen bij het slachtoffer inwoont. Bei den zijn voor den burgemeester van Vlijmen geleid die hen na verhoor in voorarrest stel de. De aanleiding tot dezen overval zou moe ten worden gezocht in een oude veete over een grondkwestie. De G. heeft bekend den 70- jarigen van B. met een schop te hebben ge slagen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9