ODOL De wereldkampioenschappen. Radionieuws Verschillende bijzonderheden. algemeene vergadering noodlottig ongeval. TANDPASTA voor Uw tanden! Nieuwe spelling wordt 1 September ingevoerd. Radio-rede van minister Harchant. branden verkeersongevallen het n.j.v. en de radio. SPORT Zij meent, dat het incident hiermede defi nitief dient gesloten te worden en zij spreekt de verwachting uit, dat alle betrokkenen ook voor de toekomst met het oordeel do- commissie rekening zullen houden en dat hun verhoudingen weer zullen worden als in het partijverband past". BOUW ARBEIDERSBOND. De voorzitter niet optimistisch over den toestand. In het gebouw „De Vereeniging" te Nij megen is gister de algemeene vergade ring van den Algemeenen Nederland- schen Bouwvakarbeidersbond begonnen. In den ochtend is het hoofdbestuur offi cieel ten stadhuize ontvangen. Ruim 400 afgevaardigden woonden daarna de vergadering bij. De bonds voorzitter wees in zijn openingsrede er op, dat de economische omstandigheden zich niet ten goede hebben gewijzigd; de werkloosheid heeft over de geheele wereld nog steeds een schrikbarenden omvang, ons land telde op 31 Maart j.1. 332.000 werkloozen. Spr. betoogde na drukkelijk dat de bond nog steeds op het 6tandpunt staat, dat loonsverlaging niet gedoogd kan worden. De werkloosheid in het bouwbedrijf is in de beide laatste jaren sterk toegenomen, al was 1933 iets gunstiger dan 1932. De Bond heeft steeds aan de verplichtingen jegens de werk- looze leden kunnen voldoen. Spr. wees er op, dat de aanbestedingen van parti culieren sterk zijn teruggeloopen. De heer Noordhof, secretaris van het N V. V., betoogde dat loonsverlaging slechts kan leiden tot verdieping en verlenging van de crisis. Spr. critiseerde de gevolgen van de crisispolitiek, die hij een eenzijdige politiek noemde, omdat bepaalde bevolkingsgroepen ongemoeid worden gelaten. Spr. gaf de verzekering, dat het N.V.V. geheel achter den Bond staat. De heer Koppock, secretaris van de Engelsche organisatie en voorzitter van de Bouwarbeidersinternationale, wekte op om eendrachtig samen te werken ter bereiking van het doel, het vestigen van de socialistische vredesmaatschappij, op de ruïnes van den oorlog. De fascistische en communistische organisatie, alsmede de O.S.P. vijanden van de moderne beweging. In bespreking kwamen het bondsverslag, het beleid van het bondsbestuur en het rap port der commissie omtrent het nazien van de boekhouding. Na uitvoerige bespreking werd een en ander goedgekeurd; het - be stuursbeleid met drie stemmen tegen. Ook het beleid van de redactie van De Bouwer werd goedgekeurd. De bondssecretaris, de heer E. Sinoo, be val de volgende motie van het hoofdbestuur bij de vergadering aan: De vergadering verklaart dat alle fascis tische- en communistische organisaties on middellijk gericht zijn tegen de moderne ar beidersbeweging; besluit het lidmaatschap dezer organisaties onvereenigbaar te doen zijn met het lidmaatschap van den bond; stelt vast, dat ook de Onafhankelijke Socia listische Partij, in den korten tijd van haar bestaan, geen gelegenheid heeft laten voor bijgaan, om onze beweging te bestoken en het vertrouwen in' de leiding te ondergraven, waarbij zelfs tegenleiding in practische vak- vereenigings-aangelegenheden duidelijk is gebleken verklaart, dat door dit optreden ook de O.S.P. tot de vijanden van onze beweging moet worden gerekend en draagt aan het bondsbestuur op, alle elementen uit den bond te verwijderen welke, hetzij door hun lidmaatschap van genoemde partijen ea vereenigingen, of deszelfs instellingen, hetzij door hunne gedragingen, blijk geven stelsel matig in de lijn van deze extremistische groe pen te ijveren, of daarmede verbinding te onderhouden; doet een beroep op die leden, welke het goed met den bond meenen, doch die zich nog verwant gevoelen of aangsloten zijn bij gewraakte organisaties, met laatstgenoemde te breken, waarbij wordt verwacht, dat het bondsbestuur in deze individueele gevallen met tact, maar toch met beslistheid in den geest dezer uitspraak zal handelen. Over deze motie werd in de avondverga dering langdurig en vaak heftig gesproken. Tenslotte is zij met groote meerderheid aan genomen. HET REVOLVERDRAMA TE KERKRADE. De vrouw overleden. De 29-jarige echtgenoote van T., die door den mijnwerker E. B. te Kaalheide, in den nacht van 29 April met een browning in het onderlijf werd geschoten is in het St. Joseph- ziekenhuis te Kerkrade aan haar verwondin gen overleden. DE ROTTERDAMSCHE TOREN SPRINGER WEER IN ACTIE. Terwijl men in het water dregde, reed hij per auto weg. L. Vlasblom, die in den zomer van 1933 Rotterdam in rep en roer bracht, door op een middag van een van de heftorens van de spoorbrug over de Koningshaven aldaar te springen, heeft Zondag een sprong gewaagd, welke weliswaar van heel wat minder groote hoogte was, maar die toch altijd nog een waagstuk is. Hij is n.1. van het hoogste punt van de eigenlijke hefbreg over de Koningsha ven gesprongen. Hij had reeds kans gezien tot op de ronding van het bovengedeelte van deze brug te klauteren, voor dat men hem opmerkte. Terstond werd de politie gewaarschuwd, maar inmiddels had V. den koenen sprong reeds gedaan en was hij in het ongeveer 30 Meter lager liggende water verdwenen. Het water spatte hoog op en sloot zich boven Vlasblom. Men wachtte en wachtte, maar V. kwam niet te voorschijn. Uiteraard dacht men, dat V. een ongeluk was overkomen. Een roeibootje werd naar de doorvaartopening onder de brug gebracht en van dat bootje uit werd druk gedregd, echter zonder resul taat. t Zonder dat men het had gemerkt, was V 'n heel eind verder pas weer boven water ge komen en rustig was hij naar den wal ge zwommen, waar een auto op hem stond te wachten. Met dien auto is hij verdwenen. GEDENKTEEKEN Mr. H. VAN DER VEGTE. Zaterdagmiddag is op de begraaf plaats Kranenburg bij Zwolle de plech tigheid geschied van de 'verdracht aan de familie van het gedenkteeken, ge plaatst op het graf van mr. H. van der Vegte, oud-lid van Ged. Staten van Overijsel en oud-minister van water staat. Er bestond zeer veel belangstel ling. Het grafmonument. Is een zware zerk met twe erondgaande treden van Duit- sche travertin: bovenaan bevinden zich de emblemen van kerk, staat, handel en industrie, waaronder de naam; mr. H. van der Vegte, in den steen uitgehou wen. Daaronder ligt de plaquette in brons van den Zwolschen beelhouwer P. Bos met geboorte -en sterfdatum. Vrouw in brand geraakt en aan bekomen verwondingen over leden. In een hofstede in de buurtschap Meu-Lun- teren is Zondagochtend een droevig ongeval gebeurd. Toen de 38-jarige vrouw van den landbouwer Van der Munt zich na afloop van het melken in de boerderij naar de keu ken begaf, zag zij, dat een petroleumstel zóó walmde, dat de vlam er boven uit kwam. Da delijk opende zij het raam, waarna zij met haar schort het toestel beetpakte om het op de „deel" te brengen. Het kleedingstuk vatte vlam en in een ommezien stond de vrouw in lichter laaie. Op haar hulpgeroep snelde ijlings haar man toe, die een zak over het hoofd van zijn vrouw wilde werpen, om zoo de vlammen te dooven. Ongelukkigerwijze vatte ook zijn kleeren vlam. De man liet zich vallen en trachtte de vlammen te dooven. Een dochtertje had intusschen de tegenwoordig heid van geest een familielid, dat dicht in de buurt woont, te waarschuwen. Deze begaf zich oogenblikkelijk naar het huis. Hij wist met water het vuur te blusschen. De vrouw had over het geheele lichaam zware brand wonden opgeloopen. Des avonds is zij over leden. De man kreeg ernstige brandwonden, vooral aan armen en handen. DE CENTRALE LANDBOUW- ONDERLINGE EN DE TUINBOUW- ONDERLINGE JUBILEEREN. De vereenigingen „De Centrale Landbouw- Onderlinge" en „De Tuinbouw-Onderlinge". aangesloten bij de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" te Amsterdam zullen dit jaar 25 jaren bestaan en hebben ter herden king van dit feit elk een gedenkboek in het licht gegeven, waarin de geschiedenis van deze voor onze sociale verzekeringswetge ving zoo belangrijke vereenigingen uitvoerig is beschreven. WINKELS IN ROUW. In het Staatsliedenkwartier over het niet herzien van de Winkelsluitings wet. De winkels in het Staatsliedenkwartier te Amsterdam, d.i. het kwartier tusschen den Haarlemmerweg en de Kostverlorenvaart, is in rouw gegaan om minister Colijn's besluit inzake de herziening van de Winkelsluitings wet. De winkeliers hebben circulaires met rouwrand verspreid, waarin van dit voor hen droeve nieuws kennis wordt gegeven, alsmede van het feit, dat zij van 7 tot 13 Mei hun etalages niet zullen verlichten. Daar het echter reeds tot acht uur dag is en daarna de verlichting in de etalages in den regel reeds gedoofd wordt, is het te betwijfelen of deze protestactie zoo heel erg zal opvallen. EERSTE KAMER. Middenstandscrediet en zestig mil- lioenplan volgende week in de af dee lingen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 15 Mei om half negen. Be handeld zullen dan worden het wetsontwerp tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek in zake de alimentatie-uitkeeringen, verschillen de naturalisatie-ontwerpen. Daarna is er een comité-generaal ter be handeling van de huishoudelijke begrooting der Kamer voor 1935. Voorts zal de voorzitter aan de Centrale afdeeling voorstellen om op Woensdag 16 Mei des voormiddags te 11 uur in de afdee- lingen een aantal wetsontwerpen te doen on derzoeken, onder welke die tot nadere voor ziningen ter bescherming van de openbare orde, tot credietverleening aan den midden stand, en het ontwerp houdende crediet voor werkverruiming. WEER EEN GEVAL VAN BESMETTING MET TUBERCULOSE. Zes leerlingen in sanatorium. Nadat bij een leerling van de bisschoppe lijke kweekschool te Roermond open tubercu lose geconstateerd werd, is op geneeskundig advies een onderzoek ingesteld bij de andere leerlingen. Vijftien hunner bleken met tuberculose be smet te zijn. Zes leerlingen zijn thans in het sanatorium te Horn opgenomen. BOTERKNOEIERIJ TE OUD GASTEL Margarine met valsche Blue Band verpakking. De politie te Oud-Gastel heeft daar zeke ren K. gearresteerd, als verdacht van knoeie rij met z.g.n. Belgische margarine, welke in valsche verpakking van de bekende Blue Band aan den winkelier V. werd geleverd Door het nagaan van K.'s gangen kwam de politie dezen zwendel op het spoor en kon le margarine bij V. in beslag worden genomen, welke aan de crisis-zuivel-centrale ter con trole werd opgezonden. Ook bij K., die in tusschen was gearresteerd, werd inmiddels huiszoeking gedaan, waar nog meer marga rine in beslag werd genomen. Zoowel de ver pakking als het Rijksmerk bleken valsch te zijn. Verdachte is ter bewaring gesteld in de marechaussee-kazerne te Oudenbosch, ter wijl het onderzoek door marechaussee en po litie nog verder wordt voortgezet. Vermoed wordt, dat men met een breed opgezetten zwendel te doen heeft. rSi DE INBRAAK TE WARGA „Vaklui" uit Holland? Omtrent de inbraak in de coöperatieve zui velfabriek te Warga, waar twee inbrekers, die door de politie werden verrast en toch op hunne fietsen wisten te ontkomen, wordt nog steeds een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dan wordt in deze, dan in gene richting gezocht, doch tot nog toe zonder het ge- wenschte resultaat. Dat het vaklui geweest zijn staat vrijwel vast, verschillende dingen wijzen daarop. Er wordt ook buiten Friesland een onder zoek ingesteld. Ook bij vorige inbreken in Friesche zuivelfabrieken bleken de daders vaak uit Holand te komen, die hunne nachte lijke tochten van daaruit meest per auto on dernemen. In zijn radio-redevoering van gisteravond over de nieuwe spelling, heeft minister Mar- chant de mededeeling gedaan, dat er van uit stel van invoering van de nieuwe spelling geen redelijke grond is aan te voeren en dat een overgangstermijn z.i. geen zin heeft. De steun voor doorvoering is volgens den mi nister ruimschoots voldoende gebleken. Men moet er derhalve op rekenen, dat met Sep tember de schrijfwijze van het compromis wordt ingevoerd. De redevoering van den minister heeft drie kwartier geduurd en werd over beide zenders uitgezonden. De minister sprak zeer duidelijk en volgens zijn gewoonte wist hij nu en dan zijn betoog met enkele geestigheden te krui den. Spr. bracht in herinnering de spelling van Siegerbeek en de invoering van die van De Vries en Te Winkel. De ouderen van nu zul len zeker De Vries en Te Winkel trouw blij ven. Hun zal niets ontnomen worden. Zij zul len er mee kunnen voortgaan De Vries en Te Winkel te schrijven. En zoo zal ieder kunnen doen, die het mooie van schoone „bomen" niet vermag te zien. Aan eigennamen wordt niet geraakt. Wie bijvoorbeeld Coolen heet met twee o's, blijft zoo heeten Niemand heeft tegengesproken, aldus be toogde de minister verder, dat 't in onze da gen met het schrijven van het Nederlandsch treurig gesteld is. De Vries en Te Winkel geven den maatstaf van beschaving aan, sol licitatie-brieven met taalfouten worden ter zijde gelegd, maar er is zóóveel verschil in schrijfwijze op school. En van die slordig heden worden jongelieden het slachtoffer, die dit niet verdienen. S pr e k e r wil deze wanorde door rustgeven de orde vervangen. Vele brieven heeft de minister over de nieuwe spelling ontvangen, één stelde zelfs een fonkelnieuw lettertype voor! Van de leden der commissie van advies zeide spr., dat die vijf geleerden allen van het vraagstuk een bijzondere studie hebben ge maakt. Wie nu de regeling als geheel aan nemelijk acht, voege zich ook op een enkel onderdeel naar het geheel, dat is de betee- kenis van het compromis. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het nieuwe stelsel, dat spr. „kinderlijk eenvou dig" noemde; een overzicht, vergezeld van een historischen terugblik, van citaten en voorbeelden waaraan spr. als conclusie het oude woord verbond: „er is niets bestendigs hier beneden." Dat er geen verschil zou zijn tusschen bedelen en bede(e)len, noemde spr. geen ar gument, want er zijn tallooze gel ij kgesch re ven woorden met twee beteekeningen,men denke aan het woord „arm", aan „onder gaan" en „ondergaan het „georganiseerd over 1 e g" heette weldra het „o v e rleg" en het grapje van „zes luizen" inplaats van „zeesluizen" zal niet opgaan.„Zoo" met één o staat zoo gek niet als men bedenkt, dat men in 't Engelsch en Duitsch ook „so" schrijft Voorts behandelde spr. de kwestie van de buigings-n en van de geslachten, waarbij hij er o.a. op wees, dat tegenover haan hen staat, enz., maar dat mevrouw Kalkoen van zichzelf ook kalkoen heet, en dat de welluidendheids-n der dichters (Guido Gezelle!) géén bui gings-n is. Dichters kunnen die ns blijven uitstrooien! 't Zal meevallen, aldus de minister, want er komen betrekkei ij k wei nig veranderingen. School kinderen zullen ze in éénweek onder de knie hebben. Voor den conrector en den zetter zal 'n een kwestie zijn van enkele uren. Vervolgens de vraag: zullen we de nieuwe spelling niet n u invoeren? Waarom echter de wanorde te laten voortduren? Voor uitstel is geen redelijke grond aan te voeren. De verwarring stijgt met den dag. Een over gangstermijn heeft geen zin. Nu komt men met economische bezwaren, met het belang der uitgevers. Maar bij het kwaad der wanorde heeft niemand belang! De uit gever moet ook rekenen met de veranderlijk heid der spelling. Twee voorgangers van spr waren er reeds mee bezig. Natuurlijk is er rekening te houden met de belangen der uit gevers, ook de overheid kan niet ineens alle leermiddelen veranderen. Inmiddels blijkt er geen kans op te zijn, dat de uitgevere de zaak onderling regelen. Men vroeg om een over gangstermijn van vijf jaar. Spr. ziet daar in echter niets dan qadeel, na die vijf jaar zal de strijd opnieuw ontbranden. De moei lijkheden kunnen op andere wijze ondervan gen worden. Er behoeft van kosten geen sprake te zijner is geen beter middel om e kinderen de nieuwe spelling te leeren, dan ze de correctie van hun eigen leerboeken op te dragen! Overigens kan men gerust verder boeken in de spelling van De Vries en Te Winkel gebruiken en niettemin kan de nieuwe schrijf wijze doorgevoerd worden. Geen razzia onder de boeken is noodig, geen opruiming. Steun voor de doorvoering is ruimschoots voldoende gebleken, een lichaam als het Alg. Ned. Verbond gaf o.a. zijn adhaesie. 't Is een Belgisch en Nederlandsch belang, dat bei de landen tegelijk dit compromis aanvaarden. Rekent erdus op aldus de minister datmetSeptember de schrijf- w ij z e v a n het co m p romis tfordt ingevoerd. Anarchie en wanorde zul len dan door algemeen erkende orde worden vervangen. Geen directie van een dagblad zal dan de oude spelling willen handhaven en met het spelletje; na u! zou men aan ons volk een slechten dienst bewijzen! Geslaagde reddingspogingen van een moedigen zoon. Gisternacht zijn te Borne (Overijsel) een woning, een café en een slagerij een prooi der vlammen geworden. Te ruim half vier werd de zoon van den caféhouder Kroeze wakker door een knappend geluid. Hij ging op onderzoek uit en toen bleek hem dat het geheele achterhuis in brand stond, evenals de trap naar de eerste verdieping, waar de overige familieleden, een moeder en vier zoons sliepen. Hij wekte zijn familie en sprong daarna zelf uit het raam. Hij kwam behouden beneden. Met behulp van een kleine ladder wist hij de overi ge huisgenooten uit het brandende per ceel naar buiten te brengen. Woning, café en slagerij stonden spoedig in lichte laaie. Het geheele pand is afgebrand. Behalve den inboedel zijn een hond en vier motorrijwielen verbrand. De oor zaak van den brand is onbekend. Ernstige brand te Huissen (Qeld.) Zondagavond te ruim acht uur is een zware brand ontstaan in bet groote pand waarin gevestigd was een winkel, bakkerij en stalling van den heer W. W. J. Geene te Huissen (Geld.) Het blok brandde volkomen uit. Van den inboeJel en den inventaris kon niets worden ge red. De oorzaak van den brand is onbe kend. Motorrijder verongelukt. Zaterdagmiddag is de 18-jarige J. v. d. V. leerling van een der onderwijsinrichtingen te Utrecht, die per motorfiets onder weg was naar Vlissingen om in de ouderlijke woning Zondag zijn verjaardag te vieren, onder Sep- pen, gemeente Etten tegen een plotseling stoppenden vrachtauto aangereden. De jon geman was op slag dood. KORTE BERICHTEN. Hot eenige jaren geleden te Boxtel door den r. k. bond voor gezinnen, afd. Amsterdam, gestichte rust- en vacantie- oord de „St. Anthonius" was wegens het niet voldoen aan de eischen afgekeurd. Ondanks de slechte tijden is een nieuw gebouw gesticht, dat Zaterdag officieel is geopend. De receptie ter gelegenheid van len 75sten verjaardag van Willem Kloos, ge houden ten huize van den kunstschilder A. van Wely te Den Haag, is Zondag druk bezocht. In tegenwoordigheid van de familie Ortt, bestuursleden van de Noord-Zuid- hollandsche Reddingmaatschappij en enkele belangstellenden, is te Warmond de nieuwe motorstrandreddingboot jhr. H. J. Ortt in dienst gesteld. Het algemeen bestuur van de stich ting „Nederlandsche Turfcentrale" zal geïnstalleerd worden op Dinsdag 15 Mei ten Provinciehuize te Assen. Tevens zal dan de eerste vergadering van genoemd bestuur worden gehouden. DE LIBERALE OMROEP. Mr. Wendelaar tot voorzittter gekozen. Te Nijmegen is de jaarvergadering ge houden van de Vereeniging van Liberale Ra dio-Amateurs (Liberale Omroep). Na goed keuring der jaarverslagen werden als be stuursleden herkozen de heeren mr. G. A. Boon (vertegenwoordiger van het partijbe stuur), S. Wijnbergen (secretaris) en W. J. Bastiaan (penningmeeseterNadat besloten was tot uitbreiding van het bestuur met twee leden, werden tot nieuwe bestuursleden be noemd de heeren mr. W. C. Wendelaar en dr. I. H. J. Vos; de eerste zal tevens als voorzit ter van den omroep optreden. Onlangs is er op gewezen, dat generaal Snijders in een toespraak, die hij voor het Nationaal Jongeren Verbond hield naar aan leiding van den 25sten verjaardag van prin ses Juliana en die tevens door de A.V.R.O, werd uitgezonden, op verzoek van de Radio- Controle-Commissie het N.J.V. niet heeft ge noemd. In „De Trom", het officieele orgaan van het N.J.V., lezen wij hieromtrent nu het volgende: Eenige dagen voor den 30sten April ont ving generaal Snijders het bericht, dat de RacFio-controle-commissie er niet mede ac- coord ging, dat de generaal aan het eind van zijn betoog nog 'n algemeen woord tot de Nationaal Jongeren wilde richten. Als „oplossing der moeilijkheid" werd voorge steld het woord Nationaal hier te schrappen en slechts tot de „Jongeren" dit woord te richten. In geval aan dezen wensch niet vol daan werd, zou uitzending der rede niet plaats vinden. In de Radiobode werd wel de rede, doch niet het verband, waarin zij uit gesproken werd, vermeld, terwijl ook bij het omroepen op 30 April het N.J.V. in het ge heel niet genoemd werd. Uit ons hart waren dan ook de volgende woorden van generaal Snijders, die Z.E. aan zijn rede vooraf deed gaan, gegrepen. „Alvorens deze rede uit te spreien, die door d« A.V.R.O. zal worden uitgezonden, zou ik u even zoo heelemaal onder ons een rede van mij, zooals de voorschriften bepa len, moeten opsturen naar de Rad ^-controle commissie. En die Radio-controle-commissie heeft mij doen weten, dat zij bezwaar tegen een passage in die rede had en wel tegen een passage, waarin de naam van het N.J.V. ge noemd werd. Die naam mocht niet genoemd worden door mij. Ik moet u bekennen, dat ik verbaasd was en dat ik er niets van be greep en dat is het raadsel waarvoor ik u zat stellen. Dat raadsel is dit: hoe is het moge lijk, dat ik, In een bijeenkomst van het N.J.V., sprekende op uitnoodiging van het N.J.V. en tot het N.J.V., den naam van het N.J.V. niet noemen mag? Ikbegrijpditniet. Mis schien begrijp ik het wel, maar ik zal niet zeggen, welke oplossing ik voor mijzelf voor dit raadsel heb gevonden. Ik laat dat aan u over. Ik wil alleen dit hier nu niet zeggen, omdat ik de hooge en zuivere sfeer van deze nationale bijeenkomst niet wil vergiftigen door politieke gifgassen". Het blad teekent hierbij aan In ieder geval, geconstateerd is, dat het N.J.V. in de Radio onder geen omstandigheid genoemd mag worden. Zou in het algemeen programma b.v. op den wapenstilstandsdag de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede ook niet door de radio genoemd mogen wor den? In de „Sportkroniek" vinden wij ver schillende bizonderheden vermeld over het groote voetbaltoernooi in Italië. Vol ledigheidshalve nemen wij behalve dat oo.k nog eens het wedstrijdprogramma over. Dat laatste luidt als volgt: EERSTE RONDE op Zondag 27 Mei: A. Florence: Italiëwinnaar Mexico Ver. Staten B. Triest: Tsjecho-SlowakijeRoe menië. C. Napels: HongarijeEgypte. D. Genua: ArgentiniëZweden. E. Rome: BraziliëSpanje. F. Milaan: NederlandZwitserland. G. Turijn: Oostenrijk—Frankrijk. H. Bologna: Duitschland—België. TWEEDE RONDE op Donderdag 31 Mei: a. Milaan: Winnaar Hwinnaar D. b. Turijn: Winnaar Fwinnaar B. c. Bologna: Winnaar G—winnaar C. d. Napels: Winnaar E—winnaar A HALVE EINDSTRIJD op Zondag 3 Juni: e. Milaan: Winnaar awinnaar b. f. Rome: Winnaar c—winnaar d. OM DE DERDE EN VIERDE PLAATS op Donderdag 7 Juni: g. Florence: Verliezer everliezer f. EINDSTRIJD op Zondag 10 Juni: h. Rome: Winnaar ewinnaar f. De landen, die in de eerste ronde het eerst zijn genoemd, zijn vóór de loting door de Commissie als de sterkste acht beschouwd. Dat laatste is voor ons land een be langrijk feit. Dank zij de fraaie resulta ten in den laatsten tijd, niet hef minst in de voorwedstrijden voor het Wereld kampioenschap, is Nederland erkend als te behooren tot de sterkste acht van de zestien voor dit toernooi gekwalificeerde landen. Een prachtig succes, dat een groote voldoening beteekent voor spelers en leiders, niet het minst voor dhr. Lotsy, die in de commissie gedaan heeft kunnen krijgen, dat Nederland geklas seerd werd voor landen als Spanje en Zwitserland. Erkend moet intusschen worden, dat ons land bij de loting noch buitenge woon gelukkig noch buitengewoon onge lukkig geweest is. Plaatsing tegen één van de allersterkste landen was geluk kig bij voorbaat uitgesloten, maar tegen één van de zwakste komen onze spelers ook niet in het veld. Goed beschouwd behoort Zwitserland met landen als Spanje, Duitschland en Frankrijk tot de Europeesche middenklasse, waario® thans Nederland zonder twijfel eveneens gerekend moet worden. Nederland komt dus in het veld tegen een „klassegenoot", een tegenpartij voorts, die het Nederlandsche spel door en door kent en die dat al herhaaldelijk met veel succes bestreden heeft, het laatst nog ruim een jaar geleden toen, in Amsterdam nog wel, ons land met 2—0 geslagen werd. Neemt men voorts in aanmerking, dat de omstandigheden, de klimatologische vooral, ontegenzeggelijk in het voordeel van de Zwitsers zijn, dan blijkt wel. dat van een gemakkelijken wedstrijd in de eerste ronde geen sprake is. Niettemin start Nederland in dien wedstrijd als favoriet, niet alleen in de internationale voetbalwereld, maar ook bij ons Sinds den vorigen wedstrijd te gen Zwitserland toch is de Hollan,, he voorhoede zeer veel beter en productie-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7