fllkmaarsche Courant Nederland verliest vari Frankrijk ^Ritmeuland Een voorsprong van 3-0 teniet gedaan. No. 110 1934 Honderd Zes en Dertigste Jaargong. VRIJDAG 11 MEI. GEEN BEZOLDIGDE FUNCTIONNARISSEN MEER? In besturen van weldadigheids- vereenigingen. Beroepsinbrekers gedood. LEG 'NCIGARET OP TWEE 2s CENT STUKKEN SPORT EN WEDSTRIJDEN Onze ploeg voetbalmoe DE STRIJD ZELVE. DE SPOORWEGPENSIOENEN. De directie der Spoorwegen dringt op verlaging aan. Bij den minister van Waterstaat is in gekomen het schema van een wetsont werp, geredigeerd door de directie van de Nederlandsche spoorwegen, hetweik beoogt, de thans genoten en toekomstige pensioenen van de spoorweg-ambtena ren, op den grondslag te brengen van de verminderde salarisnormen. De toelichting. In de toelichtng wijst de spoorweg directie er op dat herzieningen van de •loonregelingen gelegenheid bieden tot aanpassing van bet steeds veranderlijke levenspeil. De pensioenen zijn echter, aldus de directie, gebaseerd op in het verleden liggende salarisnormen, daarbij is geen rekening gehouden met conjunctuurver- anderingen, waardoor de pensioenen in onbillijke verhouding komen ten opzich te van de verlaagde salarissen. Wanneer daarin geen wijziging wordt gebracht zullen de pensioenen de bezoldigingen van thans, of van die in de toekomst gaan benaderen, zoo niet overtreffen. Die toestand kan, meent de spoorweg directie, niet worden bestendigd. Zij herinnert aan de omgekeerde con junctuur-beweging in het verleden toen de pensioenen, door de 40 -verhooging, op hooger peil werden gebracht. Nu de salaris-ontwikkeling in andere richting gaat, meent de directie dat de pensioenen in verhouding dienen gebracht met de gewijzigde levensomstandigheden. Het ligt niet in de bedoeling de be voegdheid tot herziening der pensioen grondslagen in alle gevallen waarin het loonpeil stijgt, of daalt, ook al mocht dit nog zoo gering zijn, aanstonds te han- teeren. Slechts stijgingen of inzinkingen van belang zullen daartoe, aldus de toelichting, voldoende aanleiding kun nen geven. De maatregelen ten opzichte van in dienst zijnde ambtenaren, dienen, meent de directie, ook te worden toegepast ten aanzien van reeds toegekende pensi ie- nen, want daarbij spreekt de wanver houding oordeelt zij, tusschen pensioen en thans verdiend salaris het sterkst; h.i. moet die wanverhouding worden hersteld door een korting waarin, naar de directie meent, niets onredelijks ligt, wijl de tweede wetenschappelijke balans van het pensioenfonds voor spoorweg ambtenaren nog een tekort aanwijst. In verband daarmede acht de spoor wegdirectie het niet te verantwoorden voort te gaan met uitbetaling van pen sioenen, berekend op grond van bezoldi gingen die voor het tegenwoordige le venspeil te hoog moeten worden geacht Voorgestelde kortingen. De door de spoorweedirectie bij te re geering ingediende novelle op de Pen sioenwet voor Spoorwegambtenaren- 1925, houdt o.m. in: Vermindering met 19 van de bedra gen der bezoldiging voor de berekening van het pensioen in aanmerking komen de, overeenkomstig de voor het in wer king treden dezer Pensioenwet vastge- ste'de pensioenbedrag voor zoover dit be trekking heeft op de tijdvakken liggende tusschen 30 Juni 1922 en 1 Januari 1924; Vermindering met 11 van de bezol digingsbedragen, voor zoover betrekking hebbende op de periode van 31 Decem- ber-1928 tot 1 April 1933; Vermindering met 4 van de salaris bedragen, bepaald voor het tijdvak van 31 Maart 1933 tot 1 Mei 1934. Reeds genoten pensioenen. Op de pensioenen die ten laste van het Spoorwegpensioenfonds >p het tijdstip waarop deze wet in werking treedt, reeds werden genoten, wordt, voor zoover zij daarvoor volgens deze wetswijziging in aanmerking komen, ten bate van het Spoorwegpensioenfonds eei korting toe gepast, zulks met ingang van het tijd stip, waarop deze wet in werking treedt. Deze korting komt overeen met die, bepaald voor de door dit ontwerp herzie ne pensioengrondslagen en is dus ook respectievelijk, negentien, elf en vier procent. De pensioenen, op het tijdstip van het in werking treden dezer wet genoten, worden, in afwachting van de nadere berekening, met 10 verlaagd, blijkt die korting te hoog dan wordt 't teveel inge- houdene gerestitueerd, blijkt ze te ge ring dan zal het te weinig ingehoudene niet worden nagevorderd. Afwijzend advies. De commissie van bijstand van het Spoorwegpensioenfonds waaraan namens de Spoorwegdirectie het ontwerp werd gezonden vóór het bij „Waterstaat" is ingediend, gaf te kennen ten deze een afwijzend standpunt te moeten innemen, wijl zij zich met de beginselen ervan niet kan vereenigen. Dat de pensioenen de conjunctuur-veranderingen moeten vol gen, wordt in algemeenen zin niet door haar onderschreven en zeker niet in de mate, als wordt voorgesteld. Niet alleen geeft de vastkoppeling van pensioenen met de conjunctuur een groote mate van onzekerheid voor be langhebbenden en voor het Pensioen fonds, doch volgens de opvatting der commissie is de bestaande aanspraak op pensioen een eenmaal verworven, slechts door overmacht aantastbaar bezit. De commissie geeft, op deze gronden, de spoorwegdirectie in overweging, haar ontwerp terug te nemen. Daaraan heeft de directie niet voldaan. Het ontwerp, met de toelichting en de missive der commissie van bijstand, heeft zij den minister van Waterstaat toegezonden. In de Zaterdag 5 Mei te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid vroeg de heer A. J. da Costa of de Nederlandsche Ver eeniging een commissie zou willen benoemen, eventueel in samenwerking met andere cen trale Nederlandsche organisaties ter bestu deering van de vraag of het onder alle om standigheden als een misbruik moet worden beschouwd, indien bezoldigde functionnaris- sen eener instelling zitting hebben in het be stuur. Spr. wees erop, dat reeds een aan schrijving in dezen was uitgegaan van het departement van sociale zaken, doch dat deze zaak evenzeer justitie en binnenlandsche zaken aangaat. De voorzitter, mr. A. J. A. A. baron v. Heemstra, deelde in antwoord op deze vraag mede, dat het bestuur der Nederlandsche Vereeniging reeds besloten heeft, deze zaak in studie te nemen en eventueel ter zake ook die inlichtingen in te winnen, welke nood zakelijk mochten blijken. VRAGEN OVER M INI STER IEELE CIRCULAIRES. In strijd met autonomie van lagere bestuursorganen en met het recht der vrouw? Het Tweede Kamerlid mevrouw Bakker Nort heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld; In de circulaire die 19 Maart van deu minister van binnenlandsche zaken is uit gegaan aan Gedeputeerde Satten, wordt in punt 7 en 8 aanbevolen: „vrouwelijke ar beidskrachten, die niet werkzaam zijn in spe cifiek vrouwelijke beroepen, te vervangen door mannelijke arbeidskrachten; voor zoover het betreft ambtelijk aangesteld perso neel, dit geleidelijk te doen geschieden, terwijl ten aanzien van vrouwelijk twrcnneel, op arbeidscontract werkzaam, zoo noodig on middellijk tot vervanging door mannelijk personeel kan worden overgegaan." Acht de minister dezen aandrang tot stel selmatige vervanging ook van de ongehuwde vrouwen in overheidsdienst door mannen, niet in strijd: met de autonomie der lagere bestuursorga nen, medebrengend het recht op vrije keuze van benoeming van ambtenaren, voor zoover deze bevoegdheid niet door eenig wettelijk voorschrift is beperkt; met het recht der vrouwen om op gelijken voet als mannen in aanmerking te komen voor benoeming tot ambten, waarvoor niet in het bijzonder mannelijke arbeidskrachten voorgeschreven zijn? REÜNIE OP HET FORT HONSWIJK. Gister heeft onder groote belangstel ling tusschen de muren van het Fort Honswijk een vriendschappelijke bijeen komst plaats gehad van de voormalige bezetting 1914-1915. Deze bijeenkomst is een groot succes geworden. Aanwezig waren o.a. de minister van defensie mr Deckers, en de commandant van de vesting Holland, luitenant-gene raal Roëll. Van de voormalige bezetting was 96 aanwezig. De oud-commandant van de bezetting, de heer A. Captijn, werd door allen ge huldigd. Aan de Honswijkers werd ter herinnering het Honswijksche kruis aangeboden. Aan den oud-commandant werd door de bezetting hetzelfde kruis in goud aangeboden. De voörloopige administrateur van de bezetting, de heer H A Wolters, die een belangrijk deel van de voorbereiding heeft verricht, ontving uit de handen van den minister het eerekruis, in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Een telegram van trouw en aanhanke lijkheid werd aan de koningin gezonden. DE MOEILIJKHEDEN MET DE VEILINGEN TE BEVERWIJK. Een regeling der schulden voorge steld. De besturen van de veilingen „Kennemer- land" en „Vrije Veiling" hebben tegen heden een ledenvergadering bijeengeroepen ter be spreking van de voorstellen der besturen om 'n regeling aan te gaan met de Spaarnebank te Haarlem ter zake van de schulden der bloembollenveiling. Het bestuur van de veiling „Kennemer- land" stelt voor tezamen met „Vrije Veiling" een geldleening aan te gaan bij de regeering van 39.000 tegen een rente van 4 en van f 17.333 bij de Land- en Tuinbouwbank te Beverwijk, op de gebruikelijke voorwaar den, en tot het treffen van een dading met de Spaarnebank te Haarlem. Voorwaarde zal zijn, dat de leening van de regeering door een schuldvernieuwing wordt overgenomen door - de N.V. Bloembollenvei- ling te Beverwijk en de veilingvereeniging „Kennemerland" hiervan worde ontslagen. De rentebetaling door de bloembollenveiling aan de regeering zal dan door „Kennemer land" voor twee derden worden gegaran deerd; een minimumaflossing van 2000 per jaar zal slechts voor 3/5 uit de netto-winst van „Kennemerland" en „Vrije Veiling" ge schieden, voor zoover zonder afschrijving winst is gemaakt. Bij dezelfde dading ontvangt de vereeni ging volledig kwijting en wordt volledig ont slagen van elke verdere aansprakelijkheid DE BEGROOTING VAN AMSTERDAM NIET GOEDGEKEURD Herclassilicatie als eisch gesteld. In de Woensdagmiddag onder voorzit terschap van den commissaris der ko ningin, mr. dr. A. Röell, gehouden ver- Opslagplaatsen van levensmiddelen zijn onweer staanbaar voor ratten en ten duidelijkste blijkt hierbij de onmacht van fox-terriers, katten, vallen en vele bestrijdingsmiddelen om het gevaar te keeren. Dit ondervond ojl de Heer Jellesma te SL Nicolaasga. die ten slotte Rodent toepaste en met één doosje 120 ratten wist te dooden. Rodent taalt nimmer, het heeft een bijzondere aantrekkings kracht Koop nog heden een doos van 50 ct of een dubbele doos i 90 ct en morgen zal Rodent ook U van ratten en muizen verlost hebben, lmp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B53 gadering van Gedeputeerde Staten van Noordholland, heeft dit college na rijp beraad besloten aan den burgemeester van Amsterdam mede te deelen, dat het aan de gemeentebegrooting 1934 zijn goedkeuring niet kan geven. Het besluit is gebaseerd op verschil lende overwegingen, die het dagelijksch bestuur van Amsterdam zullen worden medegedeeld. De voornaamste bezwaren van Gede puteerde Staten tegen de begrooting zijn gebaseerd op het niet-dekken van de 2.620.000 aan verminderde uitkeering uit de fondsbelasting, en het openblijven van het gat groot 3.500.000, ontstaan doordat de regeering voor 1934 haar crisissteun aan Amsterdam, met dat be drag verminderde. Tengevolge van het verwerpen door den raad van de her classificatie is namelijk de suppletoirs begrooting, die de 2.620.000 moest heb ben, niet bij Gedeputeerde Staten inge diend; ware dat wel gebeurd en dan in haar oorspronkelijke vorm, dus met de doorgevoerde herclassificatie, de begroo ting zou zijn goedgekeurd, zelfs buiten de 3.500.000 vermindering aan cri sissteun. Er zal nu wederom met hooger bestuur overleg worden gepleegd, doch dit staat, naar ons ter oore kwam, vast: de regee ring blijft er bij, dat de herclassificatie onafscheidelijk aan het heffen van hon derd opcenten is verbonden; en als de raad op zijn genomen afwijzend besluit niet terugkomt, zal vrij zeker de herclas sificatie worden opgelegd. DE RECHTSPOSITIE VAN HANDELSREIZIGERS EN -AGENTEN Een verzoek aan den minister van justitie. De Nederlandsche Vereeniging van Ver tegenwoordigers van Handelaren en In- dustrieelen „Hermes", welke te Groningen haar timide jaarvergadering hield, heeft op voorstel van de afdeeling Zaanstreek bet volgende telegram aan den minister van justitie gezonden: „De Nederlandsche Vereeniging van Ver tegenwoordigers van Handelaren en In- dustrieelen „Hermes", gevestigd te Amster dam, in tiende algemeene vergadering bijeen te Groningen, constateert, dat de handelsreizigers en -agenten reeds tal van jaren gewacht en bij herhaling hebben aangedrongen op een wet telijke regeling hunner rechtspositie, spreekt als haar meening uit, dat in perio de van economische depressie, zooals wij deze thans beleven, de behoefte aan een zoo danige regeling door de handelsreizigers en agenten in nog sterker mate wordt gevoeld dan in gunstiger tijden, betreurt dat ook in 1933 alleszins nood zakelijke wettelijke regeling nog niet tot stand is gekomen, verzoekt den minister dringend de ver dere behandeling van het ter zake aanhan gige wetsontwerp zoo veel mogelijk te wil len bespoedigen". DE BRITSCH-NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN. Naar verluidt zullen de onderhande lingen met Engeland inzake het han delsverkeer naar alle waarschijnlijkheid eerst tegen het einde dezer maand be ginnen. De voorbesprekingen, welke zijn gevoerd met betrekking tot de onderhan delingsbasis zijn nog steeds niet ten eindo. VERKEERSONGEVALLEN. Fietser gevallen en toen auto overreden. door Gistermiddag omstreeks vier uur heeft op den Boomweg te Rockanje een ern stige aanrijding plaats gehad. De 14- jarige Van Vliet reed aldaar per rijwiel met een vriend. Bi, het passeeren van een personenauto, bestuurd door een in woner uit Zeist, geraakten de sturen van de beide jongelui in elkaar verward, waardoor genoemde Van Vliet viel en onder den auto terecht kwam. In zorg- wekkenden toestand werd hij opgeno men en een nabij gelegen woning bin nen gedragen. Zijn toestand was van dien aard, dat de ontboden geneesheer het noodig oordeelde, dat de jongen niet vervoerd werd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend, men vreest voor zijn leven. De auto is voor onderzoek door de poli tie in beslag genomen. Drie kinderen aangereden. Gistermorgen omstreeks 12 uur had op den Hemweg bij de Hembrug een tamelijk ernstig ongeluk plaats, waarbij drie kinderen werden aangereden door een motorrijder uit Utrecht. Het 8-jarig meisje, de Boer, wonende in de Tasmanstraat te Amsterdam, werd ernstig gewond en moest naar het Wil- en dan hebt Ge precies de lengte, breedte en dikte van zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 "AKKERTJES". Ge hebt er geen last van in Uw vestzak of taschje. Wel kunt Ge last krijgen von Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn of Zenuwpijnen, maar dan kunt Ge die dadelijk verdrijven met de "AKKERTJES" uit Uw zakdoosje. Zakdoo* GUi»n bnii mat IS ituli slechts SS cent 20 oen: Ga kont hieruit 4 x Uw zakdooa)e vnBan. helminagasthuis worden overgebracht door den G. G. D. Twee andere kinderen van 12 en 15 jaar kregen lichte verwon dingen en konden naar huis worden ver voerd. Onvoorzichtige knaap. Gisteravond omstreeks acht uur wilde het 12-jarig knaapje N. v. d. Craats te Harskamp (Veluwe), op een in beweging zijnden vrachtauto springen. De jongen stapte mis en kwam te vallen- De auto ging het knaapje over het lichaam. Zwaar gewond is hij opgenomen, hij overleed spoedig na het ongevax. Wielrijder gegrepen door motor. Gistermiddag had op den hoek Kas tanjelaanLindenwal te Doesburg een ernstige aanrijding plaats tusschen een motorrijder en een fietser. De wielrijder, H. Teerink uit Doesburg, reed met zijn verloofde, mej. Schuurman uit Dieren, op den bagagedrager en stak ter plaatje den weg over. Blijkbaar had hij den juist aankomenden motorrijder Verhey uit Doesburg niet opgemerkt. Een aanrij ding was niet te vermijden. De fiets werd door het motorrijwiel gegrepen en T. en zijn verloofde werden over den weg geslingerd. Hun verwondingen waren van dien aard, dat onmiddellijke over brenging naar 't St. E'isabethsgasthuis noodzakelijk werd geacht. Mej. Schuur- mans was er het ergste aan toe. Zij had verschillende verwondingen opgeloopen. Haar toestand is zeer ernstig. De heer Teerink brak zijn enkel en liep verder lichte verwondingen op. Het rijwiel is geheel vernield. De motorrijder Verhey kwam er met eenige lichte kwetsuren af. Wat niet mocht en wat door het publiek in 't algemeen niet verwacht werd, is werkelijkheid geworden: onze onoverwinlijke Nederlandsche ploeg Is op zeer verdiende wijze geklopt door elf kwieke Fransche jongens, die een prima partijtje voetbal kon den spelen. En deze prestatie moet nog hooger aangeslagen worden, nu de Franschen binnen een kwar tier tijd een achterstand van 30 moesten boeken. Toen was er geen sprake van een demora- liseerend Fransch elftal; neen, toen ging alles even vlot en op zeer regelmatige wijze werd de voorsprong weer teniet gedaan. Trouwens, reeds vanaf het eerste be gin speelden de Franschen een vrij snel en zuiver uitgevoerd spelletje voet bal, dat onze verdediging danig in 't nauw bracht. Al direct in de eerste mi nuut moest Weber snel ingrijpen en al kon daarna de eerste Nederlandsche aanval genoteerd worden, de Franschen waren direct weer in den aanval en 't was een geluk, dat het schot van den uiterst gevaarlijken mid-voor Nicolas juist iets te scherp was. Zoo hadden de Franschen in de eerste drie minuten een klein overwicht, doch op dat oogenblik kreeg onze voorhoede weer eens een bevlieging, die wij nu al zoo dikwijls mee gemaakt hebben. De doelpunten komen. Het was weer op de ouder- wetsche manier: een verrassend snelle aanval, geleid door Bak- huys, bracht een Lange pass naar Wels, die onmiddellijk naar Vente dirigeerde en deze van heel dicht bij had weinig moeite, om Thépot te passeeren (10). Er was toen pas 4 minuten gespeeld. En het fraaie doelpunt had tengevolge, dat Nederland nu sterker werd. Reeds direct na den aftrap zat onze voorhoede weer voor het Fransche doei. doch Mol kon het deze keer niet verdei brengen dan een corner, die door Wels heel scherp werd voorgezet. Bakhuys zette het hoofd er onder doch het leer ging net langs den buitenkant der paal. 't Was echter uitstel van executie, want slechts enkele momenten later dreef Pellikaan ver op, zette plotseling door naar Wels, de links-back Mattier miste en Bakhuys had niet de minste moeite, om nummer 2 langs Thépot te plaatsen. Zoodat na 6 minuten Neder land reeds een 20 voorsprong had. Deze achterstand prikkelde de Fran schen zichtbaar en al spoedig naderden zij weer ons doel. Van Heel maakte tot 2 keer toe hands, doch beide keeren werd de vrije trap hoog over het doel getrapt. Toch combineerden de Fran schen uitstekend en alleen het feit, dat die combinatie wat te ver werd doorge voerd, was oorzaak, dat Keizer niet al te veel te doen kreeg. Echter, nu de Franscher er op dat oogenblik nog een schepje oplegden, be- bonnen wij Anderiesen te missen. Oprin- sen hoe hij ook zwoegde, bleek een tem po te langzaam en er ontstond daardoor herhaaldelijk een gat in onze verdedig ging, een gat, dat door onze backs slechts met heel veel moeite gestopt kon worden. Doch zooals zoo vaak gebeurt: in plaats, dat een Fransch doelpunt kon worden gemaakt ,kwam er een aan den ande ren kant. Wëber had weer eens redding ge bracht, toen Oprinsen leelijk miste en via Pellikaan kwam onze rechter vleugel weer in actie. Al weer was Mat tier iets te laat en Wels kon een lagen center naar Bakhuys geven. Deze pas seerde in een rush Mairesse en toen Thépot uitliep, wandelde onze mid-voor ook om dezen Franschman heen en de poneerde nummer drie in het leege doel! Toen was er 13 minuten gespeeld en het leek er op, dat Nederland weer een groote overwinning zou behalen, 't Was echter slechts schijn, want nu pas kwamen de Franschen los! Het gejuich voor de derde goal was nog niet verstomd, of Oprinsen miste voor de zooveelste keer en Nicolas pas seerde snel naar Keiler, die precies in de bovenhoek knalde (13). Dat was een tegenvaller; doch de be zoekers, aangemoedigd door dit spoedi ge succes, legden er nog een schepje op Weber en van Run doorstaan echter de druk en dan volgt een periode van scherp en snel spel. Nu eens verkeert het Nederlandsch, dan weer het Fransche doel in gevaar, 't Is, alfof beide elftallen uitsluitend op winst spelen, alsof beide teams hun verdedigings iet-wat ver waar loozen. Acht minuten lang blijven doelpunten uit en die acht minuten leeren, dat Oprinsen heel zwak en Mol heelemaal geen buitenspeler is. Bovendien blijkt Keizer heel erg onbe trouwbaar. Zoo belandt een kopbal van Rio tegen de lat, zonder dat Keizer ook maar een hand uit stak! Wel deed hij even later goed werk door een kogel van Keiler fraai te stoppen, doch in de 22ste minuut blun derde hij op ongekende wijze. Keiler zette een voorzet hoog voor doel, Keizer vangt het leer heel kalm op, doch laat den bal vallen en meteen is Nicolas er bij, om den stand op 23 te brengen. Na dit tweede doelpunt heeft Neder land geprobeerd zich te herstellen, maar geheel gelukt is dat nimmer. Zelfs moes ten van Run en Weber de buitenspel-val open zetten, doch dat gaf slechts uitstel van executie, want precies 4 minuten na het tweede Fransche succes kwam het derde: een vlotte aanval, een aarze ling in onze verdediging en Nicolas deed de rest (33). Zoo hadden onze gasten een schijn baar nopeloozen achterstand i 'gehaald en wat meer zegt op vrij normale wijze. De zwakke plekken in onze ver dediging waren uitgebuit, mede dank zij de medewerking van Keizer. Men kon dus opnieuw beginnen en Nederland stond voor een moeilijk ge val: een heel zwakke spil en een abso luut falende links-buiten. Alle gevaar moest dan ook van i echts komen en daar bovendien Bakhuys zwaar werd gedekt, was onze voorhoede ang zoo gevaarlijk niet als gewoonlijk. Bovendien was Thépot in uitstekenden vorm en maakte eenige gevaarlijke voorzetten afdoende onschadelijk. Toch moest hij weer visechen, als Vente een pass van Mol naar Smit tikt en deze geen fout maakt (43). Na een half uur sp"'en waren alzoo 7 doelpunten gemaakt 1 Geruimen tijd na dit succes is Neder land in de meerderheid gebleven en de Fransche verdediging had het heel zwaar te verantwoorden. Bijna had Mol nog een succesje gehad, toen Wels een corner ver naar voren plaatste en onze links-buiten rakelings langs de paal schoot. Geleidelijk hebben de Franschen het spel weer weten te verplaatsen en het duurde dan ook niet lang, of onze ver dediging moest weer op haar quivive zijn. Een heel hard schot van Alcazar

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9