DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Göbbels fel tegen de joden. Sxtgetiiksch Omczicht iBuitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 111 Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef, 3, redactie 33. Zaterdag 12 Mei 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang „Wanneer de Duitsche export niet verbetert, zat een „volkswoede" tegen de joden het gevolg ervan zijn." Haat, woede en wanhoop ALS VON HINDENBURG DOOD GAAT. Wordt Hitier geen rijkskanselier. S.A. BUITEN DE KERK. DUITSCHERS TEGEN HET NAT.- SOCIALISME. Ja, maar dan in Amerika. HENRIOT HEEFT ZIJN VROUW VERMOORD. Om de assurantiepremie. Waf vandaag de aandacht trekt,m INSULL OP VRIJE VOETEN GESTELD. Weer gearresteerd. MISLUKTE NOODLANDING OP STRAAT BIJ VLIEGVELD. BRAND IN SANATORIUM. 30 Patiënten in nood. ZANDSTORMEN IN AMERIKA. DE BUICK-FABRIEKEN IN MICHIGAN GESLOTEN. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Rijksminister Dr. Göbbels heeft gisteren In het sportpaleis te Berlijn het woord ge voerd op een bijeenkomst van den gouw Groot-Berlijn. Hij zeide o.m. er de nationaal- socialistische beweging heeft in een critieke situatie de macht overgenomen. De nationaal socialistische regeering kon onder die om standigheden geen proeven nemen, waarvan zij niet kon weten of ze wel zouden slagen. Het Duitsche bedrijfsleven bevond zich in een crisis, welke geen experimenten toeliet. Daar om hebben we experimenten tot latere betere tijden uitgesteld. Wij hebben daarmede on ze nationaal-socialistieche gezichtspunten niet prijsgegeven, doch we hebben voor het oogenblik methodes ter hand genomen, waar van wij wisten, dat zij dit eerste probleem zouden doorstaan. Het nationaal-socialisme kan er met trots op wijzen, dat het zonder afbreuk te hebben gedaan aan zijn principes, de werkloosheid tot de helft heeft veminderd. Het is de plicht van iederen Duitscher deze crisis te helpen overwinnen. Wanneer nog een deel van het buitenland ons met den anoniemen boycott bejegent en Duitsche waren niet wil afne men, dan weten wij zeer wel, dat dit toe te schrijven is aan onze Joodsche medeburgers Ik kan evenwel niet, omdat de Joden in het buitenland ons boycotten, in het binnenland de wetgeving voor de Joden intrekken, maar wij moeten deze crisis toch doorstaan. De Joden meenen misschien er hun Jood sche medeburgers in Duitschland een dieinst mee te doen. Zij doen evenwel het ergste, wat zij zou den kunnen doen, want zij moeten niet ge- looven, wanneer zij den boycott inderdaad zoo ver doordrijven, dat hij werkelijk een ernstige bedreiging van onze economische situatie zou beteekenen, dat wij daarom de 'Joden vrijuit zouden laten gaan. Rijk en arm moet offeren. Haat en woede en wanhoop van het Duit sche volk zou dan terecht komen op de hoof den van hen die in het land te vatten zijn. Wanneer Duitschlan 1 de wereld moet verkla ren, dat het niet meer in staat is zijn schul den te betalen en de renten niet te transfee- ren, ligt het niet aan ons. Niet wij hebben de schulden gemaakt, doch de regeeringen, wel ke aan ons zijn voorafgegaan. De offers zul len niet alleen door de armen, maar ook door de rijken worden gebracht. Toen we de erfe nis van het Marxisme zwijgend overnamen, toen wij de dragers der Marxistische staats opvatting al te grootmoedig verschoonden, was dat misschen een ontzettende fout. Het zou misschen beter zijn geweest, wanneer wij niet zoo grootmoedig met hen zouden zijn tewerk gegaan Wij zouden misschien verstan dig hebben gedaan, wanneer we het volk een ondubbelzinnig en onopgesmukt beeld had den gegeven van den toestand, toen we het bewind overnamen. We hebben dat niet ge daan om der wille van den vrede. We wil den het Duitsche volk de binnenlandsche rust teruggeven. Wij gelooven, dat het volk rijp is ieder ge vaar onder oogen te zien. Wie spreekt de waarheid? De regeering spreekt de waarheid, zij han delt volgens de waarheid. Zij roept het ge heele volk op met alle kracht de regeering te helpen om het ernstige gevaar te overwinnen en het lot meester te worden dat ons is op gelegd. Gevaren vallen niet alleen op eco nomisch en politiek gebied op te merken, maar ook op cultuurpolitiek gebied. Het volk heeft met zijn instinct deze gevaren zelf ontdekt. Wanneer bijvoorbeeld de joden ge- Üoovea, dat het onbloedige verloop van die Duitsche revolutie hun het recht geeft met van ouds bekende brutaliteit en arrogantie weer het Duitsche volk te prikkelen en te provooeeren, moeten zij ons geduld niet al te zeer op de proef stellen. Wij hebben de joden verschoond. Wanneer zij echter meenen, dat zij daarom weer op Duitsche tooneelen kun nen optreden om het Duitsche volk kunst te geven, wanneer zij denken, dat zij weer in de redactiekamers kunnen opduiken om Duitsche kranten te schrijven, wanneer zij weer over den Kurfuerstendamm flaneeren. mogen deze woorden hun tot laatste waar schuwing dienen. Zij moeten zich aldus de heer Göbbels in Duitschland zoo gedragen, als dit voor gasten past. Wanneer zij gelooven, dat hun Joodsche geloofsgenooten en rasgenooten in de wereld hen met geweld vrij zouden kun nen maken, mogen zij er van overtuigd zijn. dat, wat de wereld met betrekking tot het dankbaar te zijn daarvoor. Zij behoorden zich er alles behalve druk om te maken, waarom deze S.A. blijft bestaan. De S.A. is geen oorlogs- maa. een vredestroep, een troep van orde en discipline, die jonge Duit- schers tot burgers van den staat maakt en er een waarborg voor is, dat spanningen van binnen- of buitenlandsch politieken aard door het gevestigde Duitsche volk worden Joodsche vraagstuk ons heeft kunnen aan doen, ons is aangdaan; dat hebben wij op den koop toe genomen. Het Jodendom kan er van overtuigd zijn, dat wij het mei rust laten, wanneer het zich stil en bescheiden binnen de vier muren terugtrekt, wanneer het niet provoceert en zich niet vóór het Duitsche volk stelt met den eisch voor vol waardig en gelijkwaardig te worden aange zien. Doet het jodendom dat niet, dan heeft het de noodzakelijk optredende gevolgen aan zich zelf te danken. Regeering en kerk. Wij hebben niet noodig het nationaal- socialisme door menschen te doen verklaren, die geen ademtocht van het nationaal-socia lisme hebben begrepen. Tegenover die lieden hebben wij een geduld getoond, dat her haaldelijk door onze aanhangers niet meer begrepen is. Wanneer de reactie voornemens is den strijd langs den omweg via de kerk voort te zetten, zullen wij dat weten te ver hinderen. Niet de kerken voeren dezen strijd tegen ons, maar heel kleine prutsers. Men strijdt niet om religieuze, maar om politieke mo tieven. Zij verwijten ons nieuwigheden, ons, die hun de mogelijkheid gegeven hebben nog op de preekstoelen te staan. Wat heeft het Centrum tegen de onzedelijkheid gedaan? Ik heb nooit gelezen, dat kardinaal Faulhaber indertijd geprotesteerd heeft tegen de demo ralisatie van het volk in schouwburg, bios coop etc. Al deze strijdbare mannen, aldus Göbbels, noodig ik uit met mij eens naar de armen van Wedding en van Neukoelln te gaan. Wij gaan dan voor deze armen staan en vragen hen, wat zij voor Christelijker houden: dat men in den afgeloopen winter twistte over dogma's of dat men dezen armen brood en warmte gegeven heeft. Deze strijd bare mannen der duisternis moeten zich geen illusies maken omtrent datgene wat het volk over hen denkt. Het Duitsche volk is het eeuwige twisten allang moe. Wij zullen dat in de toekomst niet meer toelaten, want niet God s woord wordt daar verkondigd, maar het woord van het Centrum, dat het Duitsche volk langs den omweg via de preekstoelen wordt ingepraat. r Wat zouden de kerkelijke waardigheids bekleders zeggen, aldus vervolgde Göbbels, wanneer wij in de geschiedenis hunner pau zen gingen snuffelen, waar, naar het zeg gen gaat, ook niet alles zoo geweest moet zijn, als overeen zou komen met de christe lijke zedewetten? Wij werpen dat verre van ons. Een kerkvorst moet over de kerk, maar niet over het nationaal-socialisme spreken. Wanneer de kerk het diepe verlangen naar vrede, dat na de nationaal-socialistische re volutie opkwam, slechts wist te beantwoor den met strijd, mag zij zich niet verwonde ren, wanneer dit verlangen weer op het poli tieke overslaat. Het nationaal-socialisme heeft de tegenstellingen overwonnen. Er kan dus noch een katholieke noch een protes tantsche pers bestaan. Wanneer de natie weer mocht terugvallen in haar oude, afzon derlijke belangensferen, waarom zouden wij dan überhaupt een revo'utie hebben moeten maken? De Saarkwestie ter sprake. Voortgaande kwam dr. Göbbels te spreken over de Saardemonstratie in Zweibrucken. Hierbij verklaarde hij o.m.: De meening, dat Duitschland bang zou zijn, dat de Saar verloren zou kunnen wor den, gaat reeds daarom niet op, omdat wij liever vandaag dan morgen zouden stem men. Wanneer Frankrijk verklaart, dat de minister voor de propaganda een heftige redevoering heeft gehouden, kan ik alleen zeggen, dat dat een heel tamme redevoering is geweest. Men heeft aan den anderen kant maar zelden redevoeringen gehoord, wanneer men dat heftig noemt. Ik heb alleen de dingen bij hun naam genoemd. De waar heid pleegt altijd heftig te zijn. Het ligt er ook niet aan, dat wij Frankrijk met het nationaal-socialisme zouden willen besmet ten. Hoe zouden wij ook? Ons bevalt een de mocratisch Frankrijk vee' beter dan een nat. soc Het nationaal-socialisme versterkt een volk en is overigens ook geen exportartikel, maar een Duitsch patent, dat wij jaloersch willen bewaken. En wanneer men .vraagt, waarom de S.A. in Duitschland blijft be- staan, kan ik alleen maar zeggen, dat deze S.A. in laatste instantie ook Frankrijk van het bolsjewisme heeft gered. Hier in Duitschland is een front van honderddui zenden mannen opgebouy-d, die het nat.- soc. heeft afgeweerd en juist de westelijke democratiën behoorden Duitschland zeer opgeruim- De oude traditie in Duitschland. Zoo zijn wij midden in het opbouwwerk zeker van het volgen van het volk, aange zien wij weten, dat zonder dit volgen ons werk slechts brokkenwerk blijft. Wij willen den critici in het land van aangezicht tot aangezicht tegemoet gaan, hun antwoord geven en hen aan het volk in heel hun mis dadige houding toonen. Wanneer het nat.-soc. dus thans weer aantreedt voor een groote ophelderingsveld tocht, zet het daarmede zijn beste en oudste traditie voort. Het doet daarmede opvoedend werk jegens het volk. Niet alleen een regee ring staat op wacht, maar een millioenen- beweging. Wanneer de leider den arm opheft, heft daarmede deze trotsche, groote bewe ging den arm op en wee hem, op wien die arm neer komt. Wanneer de buitenlandsche pers bij het aankondigen van deze verzamelingsveld- tocht mocht verklaren, dat het prestige van het nationaal-socialisme in het land achter uit gegaan is en men derhalve weer tot dit middel zijn toevlucht moest nemen, kan ik slechts verklaren: Men moet geen conclu sies trekken uit eigen zaken en die op ande ren toepassen. Het zou te wenschen zijn, dat alle regeeringen zoo hecht stonden als de onze. Menig minister uit het buitenland zou zich kunnen gelukwenschen, wanneer hij een zoo langen tijd voor zich zou hebben als wij. Het Duitsche volk heeft voor deze veronder stellingen slechts een medelijdende glimlach over. Wij doen een beroep op het volk, aan gezien ons dat een innerlijke behoefte, een vreugde is en aangezien wij wederom in onze beweging en in het volk willen staan. Op deze beweging zullen ook alle sabotage- pogingen te pletter loopen. Zij zal de regee ring van den iplicht ontheffen op te treden tegen de pessimisten en saboteurs. Zij zal milloenenvoudig den kreet aanheffen: Nu is het uit, nu is ons geduld ten einde. Niet langer zal men ons geduld misbruiken Thans doet de beweging een beroep op de natie en dit beroep zal niet ongehoord ver klinken Wanneer de beweging een beroep doet op de natie, zal de natie met haar zijn. SPIONNAGEPROCES TE BERLIJN GEËINDIGD. Vonnis niet gepubliceerd. Naar Donderdagavond te Berlijn in diplo matieke kringen verluidde, aldus meldt de Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph", heeft de krijgsraad barones von Berg ter dood en kapitein George Sosnowski tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage. Dit is het einde van een der sensationeelste spionnage-processen, die Duitschland sedert den oorlog gekend heeft. Er heeft echter in de Duitsche pers geen woord over gestaan. De barones was een der mooiste vrouwen van Berlijns uitgaande wereld. Kort voor haar arrestatie gaven de bladen een foto van haar, in gezelschap van bekende Berlijnsche figuren, waaronder een prinses von Hohen- zollern. Kapitein Sosnowski kon terugzien op een schitterenden staat van dienst in het Pool- sche leger. Hij maakte deel uit van de troe pen, die indertijd Wilna hebben veroverd. Hij vestigde zich later in Duitschland en werd een bekende figuum in het Berlijnsche leven. Hij was eigenaar van een renstal en bezat een rooden auto, dien haast iedere Berlijner kende. NIEUWE DRACHT VOOR DUITSCHE BOERENMEISJES. De nationaal-socialistische boerenleider Wilhelm Bochers heeft een speciale dracht ontworpen voor meisjes van het platteland volgens een ontwerp, dat gebaseerd is op oude Germaansche modellen. De dracht be staat uit een witte blouse, een groenen rok, een groen jakje en een wit gesteven mutsje Deze dracht zal voor het eerst vertoond wor den op een te Friesack te houden boerenweek BERLIJN EN DE „NEEN"-STEMMERS. Veiligheid niet gegarandeerd. Het Journal des Nations te Genève zegt in een artikel over de Saarkwestie, dat de voor zitter der commissie van drie uit den Volken bondsraad, Aloisi, zoowel Duitschland als Frankrijk gepolst heeft om te weten te komen, of men bereid is garantie te geven voor de be scherming van alle deelnemers aan de stem ming, onverschillig hoe zij stemmen. Daar mede'bedoelt men, aldus genoemd blad, vei ligheidsgaranties te krijgen voor degenen, die tegen Duitschland stemmen. Frankrijk zou op deze vraag terstond toestemmend heb ben geantwoord, terwijl de Duitsche regee ring het verzoek van de hand heeft gewezen. Op grond hiervan verlangt het Journal des Nations, dat de Volkenbondsraad zich reeds in zijn eerstvolgende zitting met deze kwestie zal bezig houden. Het Hongaarsche dagblad „Pesti Hirlap'' meldt uit Berlijn, dat de toestand van rijks- president von Hindenburg in den laatsten tijd aanleiding tot bezorgdheid zou geven. In politieke kringen houdt men zich reeds ge- ruimen tijd bezig met de kwestie van zijn op volging. Men weet mee te deelen, dat Hitier noch aan zijn eigen candidatuur denkt, noch aan de afschaffing van het presidentschap, doch tot opvolger van von Hindenburg den tegenwoordigen rijksstadhouder van Beieren, generaal von Epp, zou hebben bestemd. Ronhm heeft een decreet uitgevaardigd, vol gens hetwelk het de leden der S.A. verboden wordt deel te nemen aan kerkelijke politieke demonstraties. Tegelijkertijd wordt verboden geestelijken der beide belijdenissen te hinde ren of maatregelen tegen hen te nemen. Te Yorkville (Am.), een door veel Duitschers bewoond district van New-York, hielden giste ren anti-fascisten een betooging tegen het nationaal-socialisme. Toen de politie de onge veer 3000 personen groote demonstratie wilde ontbinden, ontstond er een gevecht, waarbij door de betoogers met steenen naar de politie werd geworpen. Vijf demonstranten werden ge arresteerd. Later trachtten ongeveer 300 per sonen een politiebureau te bestormen, doch zij werden door de politie teruggedreven. De grootgrondbezitter Michel Henriot, de zoon van den procureur-generaal van Laurie-it en oomzegger van den uit de Stavisky-affaire bekenden afgevaardigde Henriot, heeft bekend zijn vrouw te hebben gedood, ten einde in het bezit te geraken der hooge verzekering. Zooals te begrijpen is, heeft het bekend worden van dit feit groot opzien gebaard. DE NIEUWE STAVISKY-MOORD. Slachtoffer had lichaamsgebreken. Thans is bekend geworden, dat de jeugdige echtgenoot van het slachtoffer Henriot, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag werd vermoord, een maand geleden een le vensverzekering op het leven van zijn vrouw afsloot ten bedrage van frs. 800.000. waarbij in de polis uitdrukkelijk de bepaling werd opgenomen, dat de verzekeringspre mie ook zou worden uitbetaald, in geval van gewelddadigen dood. Mevr. Henriot had haar a.s. echtgenoot leeren kennen door een advertentie in de dag bladen. Zij zou bij het huwelijk in Septem ber j.1. een huwelijksgift van 185000.frs. hebben meegebracht, welke geheel als kapi taal in de zilvervossen-fokkerij was gesto ken. Mevr. Henriot had twee lichaams ge brekentengevolge van een val als kind was zij links geworden, terwijl zij als overblijfsel van een hoofdoperatie een spraakgebrek had Anderszijds was Henriot wegens zenuwover spanning afgekeurd voor den militairen dienst. De karabijn waarmee de vijf doodelijke schoten zijn gelost, was eigendom van Hen riot. Het is een vrij zelden voorkomend model en niet iedereen kan met het wapen omgaan De rechter van instructie en het parket twij felen er daarom aan of een landlooper zich om een dergelijke daad uit te voeren van een in huis zijn hem onbekend jachtwapen zou kunnen bedienen. Het dienstmeisje van het euhtpaar verklaart, dat de beide echtgenoo- ten Henriot in de beste verstandhouding leefden. Slechts eenmaal had zij mevr. Hen riot verrast, toen deze zonder aanleiding een revolverschot uit het raam had gelost. INVASIE VAN ZEEMONSTERS. Aan de Engelsche kust. Bij het plaatsje Llanmadoc aan de Engel sche kust op ongeveer 20 K .M van Swansea, is een twintigtal „zeemonsters" ter lengte van 5—6 meter op het strand geworpen. Van deze dieren waren er nog 7 in leven, toen ze ontdekt werden, doch ze stierven na eenige uren. Tal van nieuwsgierigen uit verschillen de deelen van het land spoedden zich naar Llanmadoc, zoodra het voorval ruchtbaar werd. Men neemt aan, dat de aangespoelde bees ten tot een weinig bekende walvischsoort bt- hooren. Göbbels fel tegen de Joden. (Dag. Overzicht). Insull weer op vrije voeten. (Bui tenland). De nieuwe moord in Frankrijk. (Buitenland). Verschillende doodelijke verkeers ongelukken. (Binnenland). De heer Onnes van Nijenrode vrij gesproken. (Rechtszaken) (Zie verder eventueel laatste berichten). DE OUDSTE TURK. Ten huwelijk gevraagd. De Tuij> Zaro Agha, die beweert 156 jaar oud te zijn, heeft te Istanboel een maand lang zwaar ziek gelegen in een ziekenhuis. Hij heeft na zijn ontslag een verrassende mededeeling gedaan. Een dame uit Milwau- kee (Ver. Staten), mej. Ellen Hickmann, heeft op 18 April een bezoek gebracht aan het ziekenhuis waar Zaro verpleegd werd. Zij liet een brief voor hem achter, waarin zij hem ten huwelijk vroeg. De oude heer ver telde, dat hij een jaar of wat geleden in de Ver. Staten juffr. Hickmann had leeren ken nen. Hij wist wel niet precies hoe oud zij was, maar „jong was zij niet". Zaro Agha denkt er ernstig over, het met juffr. Ellen Hickmann te probeeren. Het zou dan zijn 13de huwelijk zijn. De millionair Samuel Insull is, nadat te zijnen behoeve door een verzekeringsmaatschappij een cautie was gestort van 200.000, op vrije voeten gesteld. Op advies van zijn zoon heeft Insull zich naar een ziekenhuis begeven tot herstel zijner gezondheid. Samuel Insull, die na het storten van een cautie van 200.000 dollar op vrije voeten was gesteld, is onder een nieuwen aanklacht weer in arrest genomen en eerst na het storten van nog 50.000 dollar weer vrijgelaten. Tijdens een oefenvlucht in Polen ontstond een defect aan den motor van een militair vliegtuig, dat werd bestuurd door een onder officier. De bestuurder probeerde een landing uit te voeren op een bij het vliegveld Mokotow gelegen straatweg. De toeleg mislukte, het vliegtuig werd vernield en de sergeant doode- lijk gewond. IJSLAND-EXPEDITIE EINDELIJK WEERGEKEERD. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat de Deensche onderzoekers en de andere leden van de expeditie naar de Vatna Joekul krater die sedert eenige dagen waren vermist en over wier lot men zich ernstig ongerust had gemaakt, gisterochtend behouden zijn terug gekeerd. Zij hadden den krater onderzocht, waaruit een zware rookkolom tot ruim 500 M boven den krater opsteeg. Tengevolge van sneeuwstormen was de expeditie op den te rugweg een week opgehouden. In een sanatorium te Hudson in den staat Wisconsin (Am.) brak gisteren een groote brand uit waardoor het geheele sanatorium werd verhield. Een 30-tal patiënten kon ter nauwernood uit de vlammen worden gered. De materieele schade bedraagt ongeveer 150.000 dollar. Een zandstorm, gelijk die sinds twintig jaren niet meer zoo is voorgekomen, woedt heden boven de staten Minnesota en Dakota, het ge bied van" de Mississipirivier en langs de Atlan tische. kust tot aan de Canadeesche grenzen. Nadat krachtige Noord-Westen winden den zandgrond in Minnesota en Dakota, waar een ontzaggelijke droogte heerscht, hadden opge waaid, werden Chicago en New-York in een gelig halfduister gedompeld. Vliegtuigen melden dat de zandwolken tot een hoogte van 5000 M. gestegen zijn. In Chicago is naar schatting een hoeveelheid zand van 10.000 ton neergevallen. De meteorologische instellingen kondigen een aanhouden der droogte aan. De Buick-fabrieken te Flint (Michigan) heb ben gisteren in verband met de staking in de fabriek, waar de carrosserieën voor de Buicks worden vervaardigd, hun poorten gesloten. 19.000 werklieden worden hierdoor gedupeerd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1