DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SagdiiAsch Oveazkht Wat gaat er gebeuren met het Saargebied? uUmland No. 113 Dinsdag 15 Mei 1934 136e Jaargang Hef vraagstuk, dat heet de wereld thans bezig houdt, wordt met den dag dringender Mei Göbbels aan de grens. THALMANN MOET TERECHT STAAN. Medeplichtigheid aan politieke moorden. DE BELANGRIJKE SAAR-KWESTIE. Memorandum van Duitsche Front aan Volkenbondsraad. DUITSCHLAND KOOPT VLIEG- MOTOREN. Van Engeland. PROFESSOR VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN. TWEE SA-MANNEN GEDOOD. Bij motorongeluk. ALLEMAAL DENZELFDE FAMILIENAAM. RADIOREDEVOERING VAN D.OUMERGUE. BEGROOTINGSDEFICIT VAN OOSTENRIJK. Bedraagt 83 millioen schellingen. Waf vandaag de aandacht treki,,* WOLKBREUK IN PALESTINA. 15 dooden. In Tiberias 21 dooden. DE MANDSJOERUSCHE OPSTANDELINGEN. Scherpe maatregelen genomen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/k. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen Ruim 20 buitenlandsche journalisten heb ben op uitnoodiging van het propaganda- ministerie een uitstapje naar Zweibrücken femaakt en de groote betooging der bevol ing van het Saargebied daar even over de grens bijgewoond. Veel nieuws heeft minister Göbbels niet te berde gebracht, maar de beteekenis van de rede lag minder in den inhoud dan in het feit, dat en waar en voor welk gehoor zij werd gehouden. Dat Göbbels naar Zweibrücken, vlak aan de grens van het Saargebied is gegaan, be wijst alleen reeds de beteekenis, die het een trale bestuur te Berlijn aan het Saargebied hecht. Den dag voor de betooging stelde de Saarbrückener Zeitung vast, dat nog nooit in de geschiedenis van de stad een rijksmi nister binnen haar muren had vertoefd. De Saarkwestie heeft dus blijkbaar voor Duitschland een zoodanige beteekenis, dat voor den eersten keer een rijksminister zich zoo ver mogelijk in de buurt van dit gebied heeft begeven. Minister Göbbels kon echter slechts in de buurt van het Saargebied spreken, niet in het gebied zelf. Ook dit kenmerkt den ernst van het probleem. Het Saargebied is iets volkomen kunstmatigs, een vrij willekeurige schepping van het Ver drag van Versailles. Men weet, dat het niet al te best gesteld was met de geografische kennis van de Groote Vier, en als Clemen- ceau indertijd sprak over de 150.000 Fran- schen aan de Saar als een van de motieven om het gebied van Duitschland te scheiden, gaf hij daarbij voor den zooveelsten keer blijk van zijn onkunde op het gebied der geografie. Indertijd mogen er zoo veel Fran schen aan de Saar hebben gewoond, echter niet in wat men tegenwoordig het Saarge bied noemt, doch een heel stuk zuidelijker, in Lotharingen, in Saarburg en omgeving. In derdaad ging het naturlijk niet om de „be vrijding" van deze 150.000 Franschen, doch om de kolenmijnen aan de Saar en daarom werd het „Saargebied" geschapen, bestaan de uit de Pruisische districten Saarbrücken- stad, Saarbrückenland, Saarlouis, Merzig, Ottweiler en Sankt-Wendel en de Beiersche districten Sankt-Ingbert en Homburg, een gebied totaal omvattende 1912 vierkante ki lometer met thans 820.000 inwoners, zoo dat dit het dichtst bevolkte gebied van de wereld is, met namelijk 434 inwoners op de vierk. kilometer, terwijl bijvoorbeeld in België 260 inwoners op de vierkante kilometer vallen, op Java 275 en in het geheele Duitsche rijk slechts 139. Dit gebied werd aan de souve- reiniteit van Duitschland onttrokken en on der die van den Volkenbond gesteld voor den tijd van 15> jaar en daarom kon een Duitsche minister niet te Saarbrücken, de grootst- stad met 130.000 inwoners, het woord voe ren, doch trok hij naar het kleine Zwei brikken (20.000 inwoners). Het gehoor van minister Göbbels bestond voornamelijk uit inwoners van het kunstma tig geschapen gebied die in troepen te voet gemarcheerd, op de fiets, op vrachtauto's of in extra-treinen, waarvan de regeeringscom- missie van den Volkenbond in het Saarge bied er 14 had toegelaten, naar Zweibrücken waren gekomen. Slechts zeer weinig inwo ners van het stadje zelf hebben de groote be tooging bijgewoond, aangezien nagenoeg de geheele mannelijke bevolking van 's och tends vroeg tot 't avonds de handen vol had bij het afzetten van de toegangswegen en de organisatie van het verkeer, de onderbren ging en de proviandeering van de te ver wachten bezoekers van buiten. Ook uit de omgeving waren niet al te veel menschen naar Zweibrücken gestroomd en de tiendui zenden die op de zoogenaamde „Rennwiese" stonden, kwamen nagenoeg allen uit het Saargebied zelf. De bedoeling van de betooging was het afleggen van een gelofte van trouw aan Duitschland door de Saarbevolking en daar om was van de drie belangrijkste factoren van de betooging hierboven genoemd, de laatste die van het auditorium de allerbe langrijkste. Het schatten van menschenmassa's is uiterst moeilijk, maar de bewering van den Duitschen radiodienst, die over 250000 be- toogers sprak, was sterk overdreven, er wa ren er hoogstens 100.000. Als er hier van 20.000 uit stad en omgeving waren, hadden 80.000 bewoners van het Saargebied, zich de moeite getroost naar de betooging te komen, teneinde het bewijs te leveren van hun on verzwakte aanhankelijkheid, na 15 jaren van scheiding, aan het Duitsche vaderland. Deze stemming van vader landsliefde bleek ook op de betooging zelf. Veel meer dan bij de tien of twintig keer grootere be tooging op het Tempelhofer Feld te Berlijn, waar de „Führer" zelf als spreker optrad, leefden te Zweibrücken de menschen mee, elk oogenblik werden de woorden van Göb bels met gejuich en toeroepen onderbroken. Toen de correspondent van het „Rotter- damsch Nieuwsblad" na de betooging in het eigenlijke Saargebied zelf een paar da gen kon rondkijken en met menschen uit al lerlei kringen en van verschillende richtin gen ongedwongen kon spreken, kon hij zieft niet onttrekken aan den indruk, dat minister Göbbels te Zweibrücken om een Duitsche uitdrukking te gebruiken met kanonnen op musschen had geschoten. Tal van Saar- landers, die Göbbels' rede hadden gevolgd deelden onze bevreemding. Ronduit ver klaarden tal van ingezetenen met stemrecht bij de volksstemming, dat zij al heel weinig ingenomen waren geweest met de rede van den minister. In zijn afkeuring van vele din gen, die in het Saargebied geschieden, had den zij Göbbels toegejuicht. Maar men had toch een heel andere rede verwacht. Telkens opnieuw kon men hooren: Onze tegenstan ders zullen het wel prettig vinden, dat men te Berlijn hun invloed blijkbaar zoo groot acht. Maar telkens ook kwam de verzekering dat er geen sprake is van een werkelijk iets beteekenende strooming om den toestand te laten blijven, gelijk hij is, laat staan voor een inlijving van het Saargebied bij Frank rijk. Zelfs als men sprak met voorstanders van den statos quo kreeg men den indruk, dat zij met niet al te veel overtuiging op de mogelijkheid van succes hun strijd voeren en dat zij dezen strijd in hoofdzaak voeren, omdat hun het Duitschland van Adolf Hitier niet aanstaat, aangezien het ook in het Saar gebied gedaan zou zijn met de vrije mee- ningsuiting in woord en geschrift. Nu heerscht deze vrijheid althans grootendeels nog; er kunnen in het Saargebied marxisti sche bladen verschijnen en de marxistische vakvereenigingen worden er ongemoeid gela ten. Het Hitler-Duitschland staat deze men schen niet aan, omdat zij weten, dat bij een terugkeer tot Duitschand het Hitler-regime ook aan hun pers en hun vakvereenigingen een einde zou maken en daarom trachten zij met deze pers en met deze vakvereenigingen hun menschen bij elkaar te houden. Dat het bij de leiders veelal tevens gaat om hun per soonlijk belang, daar zij hun bestaan als re dacteur, propagandist of vakvereenigingsbe- stuurder zouden verliezen, ligt voor de hand. Zij hebben niet al te veel hoop, om als puntje bij paaltje komt, de menschen, die bij de laatste verkiezingen op hen hebben ge stemd, die in hun vakbonden zijn georgani seerd en die hun bladen lezen, ook inder daad in de hand te kunnen houden. Dit klopt ook weer met de verwachtingen van de andere zijde, dat n.1. ten slotte de niet af te wegen en af te meten roerselen van de ziel ook marxistisch kiezers, vakvereenigingsle- den en krantenlezers op het laatste oogen blik als zij met hun stembiljet in de hand voor de vraag staan, waar het tenslotte op aankomt: „Stem ik vóór of tegen Duitsch land?", ertoe zullen brengen, hun stem vóór een terugkeer in het Rijksverband af te ge ven. Over het algemeen kan men dus zeggen, dat er een sterke tegenstelling heeft bestaan tusschen den zin van de rede van Göbbels en hetgeen er omgaat in de bevolking van het Saargebied zelf. De vroeger leider van de communistische partij in Duitschland, Ernst Thalmann, zal binnenkort voor een Berlijnsche rechtbank verschijnen in verband met de tegen hem in gebrachte beschuldiging van hoogverraad en medeplichtigheid aan politieke moorden. In een interview met een Reuter-correspon dent heeft generaal Göring verklaard, dat zoowel Torgler als Thalmann wegens hoog verraad zouden terecht staan. Het proces tegen den voormaligen leider der Duitsche communistische partij Ernst Thalmann, dat naar gemeld binnenkort voor de speciaal voor politieke processen gescha pen volksrechtbank zal beginnen vormt slechts een van een lange reeks dergelijke rechtsgedingen. Ten einde een indruk te ge- ven van de beschuldigingen, welke jegens Thalmann te berde gebracht zullen worden, ontleent het D.N.B. aan de „Deutsche Wo- chenschau" de volgende aanhalingen u't de verslagen van eenige zittingen van het cen trale executieve comité der Komintern. Thalmann, die zich na de bloedige botsin gen te Altona naar Moskou had begeven, heeft aldaar voor het executieve comité eeni ge redevoeringen gehouden. Het overtuigen de voorbeeld van onzen anti-fascistischen afweerstrijd der massa's aldus verklaarde Thalmann heeft in Duitschland levendi- gen weerklank gevonden bij ale anti-fascisten en heeft den fascisten schrik ingeboezemd. Inderdaad was de verhindering van den fas- cistischen opmarsch, het urenlange vuurge vecht in de arbeiderswijken een lichtend sig naal voor den anti-fascistischen massastrija. Ronduit verklaren wij, aldus wordt in een dezer verslagen ook gezegd, dat de Komin tern speciaal in den laatsten tiid ten aanzien van de moeilijke problemen in Duitschland veel hulp heeft verleend en ons in bolsjewis- tischen geest heeft geschraagd en gestaald. Het Duitsche Front in het Saargebied heeft met het oog op den huidigen politieken toe stand een memorandum gezonden aan den Volkenbondsraad, waarin het standpunt van het Duitsche volksdeel in het Saargebied nopens de kwestie van het referendum en de toekomst van het Saargebied wordt geresu meerd. Het memorandum is Maandag te Genève overhandigd. T.a.v. de door den pre sident der Saarregeering, Knox, onthulde Putsch-plannen wordt verklaard, dat „de leden van het Duitsche Front niet zoo dwaas zijn om hun zekeren terugkeer bij het Duit sche Volk tegen begin 1935 in gevaar te brengen door enkele maanden voor dit tijd stip een belachelijke Putsch te ensceneeren In antwoord op een vraag betreffende den uitvoer van vliegtuigmotoren naar Duitsch land, deelde Sir John Simon in het Lagerhuis mede, dat Duitschland zich bij art. 198 van het Verdrag van Versailles en de overeen komst van 22 Mei 1926 heeft verplicht den invoer van vliegtuigen te verhinderen, welke op eenige wijze bewapend of gepantserd zijn of op andere wijze voor oorlogsdoeleinden leunen worden uitgerust. Deze verplichting verbiedt evenwel niet den Duitsdien invoer van vliegtuigonderdeelen in het algemeen. Een lid vroeg hierop of met het oog op de bezorgdheid der Fransche regeering over den grooten omvang van vliegtuigmateriaal, dat naar Duitschland gaat, stappen worden ge daan om te verhinderen, dat het ingevoerde materiaal voor militaire vliegtuigen wordt gebruikt. Op een verdere vraag met betrekking tot een Duitsche order in Engeland voor de levering van 80 Armstrang-Siddeley-vlieg- tuigmotoren bevestigde Simon de juistheid ervan. Hij verklaarde, dat de Fransche am bassadeur onlangs de aandacht der Britsche regeering heeft gevestigd op deze bestellin gen, welke evenwel niet in strijd zijn met de voorwaarden der desbetreffende internatio nale wapen-overeenkomsten. Het ligt in het voornemen den Franschen ambassadeur op dit feit te wijzen. Professor Dr. Friedrich Metz, die eenige weken in het concentratiekamp Woellersdorf is opgesloten geweest, is thans van zijn func tie aan de universiteit van Innsbrück ont heven. Gisteren is een SA-man met zijn motor fiets tegen een boom gereden. De benzinetank geraakte in brand met het gevolg, dat de man geheel verkoold bij het puin van het rijwiel werd aangetroffen. De duo-passagier, eveneens SA-man, brak bij de botsing zijn nek. Hij was op slag dood. In het plaatsje Oberammergau wonen der tig families Lang in totaal omvattende 113 personen. Na den naam Lang, die het meest voorkomt, volgt de naam Bieding, bestaande uit 26 families met 85 leden. Een hunner Willy Bierling. een flinke houthakker, ver vult in de Passiespelen de rol van ^ohannus Tijdens de passiespelen voegen vele deel' nemers aan de spelen aan hun familienaam een nummer toe om de leden met denzelfden naam uit elkaar te kunnen houden. In de passiespelen komen ieder jaar weer de namen van de volgende spelers voor: Lang, Bier ling, Zwink, Rutz en Mayr. Hans Zwink, die dit jaar de rol van Judas op zich neemt, is een bet-achterkleinzoon van Franz Seraph Zwink, die in de achttiende eeuw vele van de fresco's schilderde op de huizen in het dorp. Deze familie is trotsch op de door haar geleverde prestaties. Zij telde reeds vijf leden die de Christusfiguur uitbeeldden, vier Judassen, drie Petrussen, drie Jöhannessen en een Maria. De naam Mayr deed 150 jaar geleden zijn intrede in Oberammergau. Thans bevinden zich 23 personen in het dorp die dezen naam dragen. De bekendste leden van deze familie waren Joseph Mayer, de Christus in de Pas siespelen van 1870—71, 1880 en 1890. Guido Mayr, die de Judas-figuur in de Spelen in de laatste twee jaren uitbeeldde is een nakomeling van Joseph. Zijn dochter Klara speelt dit jaar een rol van Magdelena. BOTSINGEN IN SPANJE. De gemeenteraad moest worden worden afgezet. Te Daimiel in Spanje is het in verband met de door den Spaanschen gouverneur bevolen afzetting van den geheelen ge meenteraad, die uit leden der sociaal democratische partij bestond gekomen tot botsingen tusschen socialistische en politieke tegenstanders. De botsingen v rden zoo hevig, dat de politie zich ge dwongen zag van de vuurwapenen ge bruik te maken, waarbij drie personen gedood en vijf zwaar werden gewond. In Barceiona hebben anarchisten drie roofovervallen gepleegd op verschillende winkels. Toen de .oovers door de politie werden achtervolgd, openden zij het vuur, waardoor drie voorbijgangers zwaar werden gewond. Ook in Valencia trachtten anarchisten een overval te plegen, waarbij zij echter door de politie verdon verrast. Een hunner werd neer geschoten. Ook in Malaga is een roof overval gepleegd. De daders konden ont komen. Minister-president Doumergue heeft aan den vooravond van de bijeenkomst van het parlement een radioredevoering gehouden, waarin hij herinnerde aan den ernstigen toe stand, welke de regeering midden Februari aantrof. De volkomen genezing kon niet bin nen enkele weken worden bereikt, ook niet door de machtigingen, welke de regeering waren verleend. Doumergue deed een beroep op de luisteraars er voor te zorgen, dat de politieke partijen elkander niet meer met wantrouwen bezien. Sedert het einde van den oorlog heeft Frankrijk voortdurend zijn effectieven ver minderd, evenals zijn wapeningen. Wij weten zeer wel, dat terwijl wij onze strijdmacht ver- minderen anderen openlijk hun effectieven en wapeningen vergrooten. Dat alles geschiedt bij schending der vredesverdragen. Nimmer zal Frankrijk het initiatief nemen tot den aanval. SIMON NIET NAAR GENEVE. Eerst 29 Mei op reis. Volgens de „Times" wordt bevestigd, dat Sir John Simon in verband met de Vtijdag a.s. in het Lagerhuis te houden buitenlandsche debatten, niet in staat zal zijn de raadszitting van Geneve bij te wonen. De Lord Grootzegelbewaarder Eden zal dus tot het einde der zitting Engeland's hoofdvertegenwoordiger zijn. Wel wordt echter verwacht, dat Simon te zamen met Henderson op 23 Mei naar Geneve zal gaan ter deelneming aan de zitting van de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie. Het Financieele Comité van den Volken bond publiceert thans een rapport over den financieelen toestand van Oostenrijk. De commissie geeft een overzicht van de bemoei ingen der regeering om de Oostenrijksche financiën in orde te houden.. Niettemin kan niet worden verheeld, dat voor de eerste vijf maanden van 1934 een deficit van 83 mil lioen schellingen moet worden verwacht. TWEEDUIZEND BOEREN DAKLOOS. Tengevolge van hevigen storm. Ruim 2000 Portugeesche boeren op de hellingen van de Serra da Estrella zijn dakloo- geworden als gevolg van een hevigen storm, gepaard gaande met regen en hagel Vele menschen werden door groote hagelsteenen gewond en duizend schapen zijn gedood. De ver bindingen zijn verbroken. De Portu geesche regëerfng treft aHe mogelijke maatregelen om hulp te verleenen. Wat gaat er gebeuren met het Saai gebied? (Dag. Overzicht). Britsche vliegtuigmotoren naar Duitschland. (Buitenland). Tweeduizend Portugeesche boeren dakloos. (Buitenland). Tiberias geteisterd door over strooming. (Buitenland). v. d. Meulen gaat mee naar ItaliS. (Sport). Ernstige verkeersongelukken, (Binnenland). Teeltbeperking tuinbouwgewas- sen. (Land- en Tuinbouw). Vroege aardappelen-export. (Land en Tuinbouw). Credietverleening boom- en bloem- kweekerij. (Land- en Tuinbouw). (Zie rerder eventueel laatste berichten). TEGEN HET FASCISME. Incident in universiteit te Porto. Bij de inwijding van een zaal voor Italiaansche cultuur in de universiteit van Porto, in tegenwoordigheid van den Italiaanschen gezant, hieven arti-fas- sistische studenten vijandige kreten tegen het fascistisch regime aan. De Ita liaansche gezant wilde het woord voe ren, doch dit werd hem onmogelijk ge maakt. Het kwam tot een handgemeen, waarbij de tentoongestelde boeken wer den verscheurd. Verscheidene personen werden ge arresteerd. In de. buurt van Tiberias heeft een gewel dige wolkbreuk plaats gehad. Tal van huizen zijn ondergeloopen. Vijftien personen zijn verdronken. Omtrent de overstroomingsramp in Tibe rias bij het Meer van Genezareth wordt na der gemeld, dat uit de ingestorte huizen tot nog toe 21 lijken geborgen kon worden. Er worden echter nog vele personen vermist. Het aantal dakloozen is zeer groot en vooral het Marktplein in het centrum van het plaatsje heeft zwaar geleden. Vele huizen werden door neerstortend gesteente vernield, en in sommige straten stond het water 2 meter hoog. Volgens oppervlakkige schatting be loopt de schade ongeveer 30.000 Pond Ster ling. Politie en militairen verleenen hulp. DE „MERKUR* NIET GELICHT. Acht personen omgekomen. Den geheelen Zondag zijn de werk zaamheden tot lichting van de Zaterdag in de monding van de Weser gezonken zee-sleepboot „Merkur* met alle denk bare middelen voortgezet. De pogingen bleven echter vruchteloos. Het schip ligt midden in de vaargeul. Bij vloed is het geheel onder water, bij eb steken alleen de steven en een deel van de kiel boven het water uit. Drie uren na het ongeluk hielden plotseling de aanvankelijk zeer dui „e- lijke en daarna steeds zwakker worden de klopteekene der ingeslotenen op De kapitein, de stuurman, een matroos, een '.eerjongen en een stoker werden gered. Acht personen zijn omgekomen De „Merkur" was een der grootste Lloyd- sleepbooten. De Mandsjoerijsche Minister van Oorlog Generaal Tsjang-Hai-Pen heeft gisteren in de Mandsjoerijsche pers verklaard, dat de jongste opstandige beweging in Mandsjoe- kwo de regeering dwingt, strenge maatrege len tegen de opstandelingen te treffen. De Mandsjoerijsche regeering beschikt over nauwkeurige mededeelingen, dat de opstan dige beweging in Mandsjoerije door de Nan- kmg-regeering georganiseerd en gefinancierd wordt Alle commandanten van het Mandsjoerijsche leger hebben opdracht ge kregen, de opstandelingen met alle middelen te bestrijden en eiken opstandeling, die met de wapens in de hand wordt gevangen geno men, onmiddellijk standrechtelijk te fusillee- ren. De minister achtte deze maatregelen noodzakelijk om eindelijk in het Mandsjoerij sche keizerrijk de rust en vrede te herstellen

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1