Veilige havens 8 ALKMAARSCHE COURANT s Onze badplaatsen in afwachting. SeuUCeloH Qemeeutecaden <s>©®©@©® JUuUopcogtamma Ho. 113 DINSDAG 15 MEI 1934 Wat er dit seizoen op Scheveningen te doen is Waarom geen Straperlo meer HEERHUGO WAARD. 11.20, Bij stralende ochtendzon in een gemakke- lijken stoel gezeten op het groote en gezellig ingerichte terras van het Grand Hotel te Scheveningen hebben wij onder het genot van een sigaar en een kopje koffie mogen luisteren naar een reeks van bijzonderheden omtrent hetgeen dezen zomer de bezoekers van Nederlands eerste badplaats te wachten staat. Achtereenvolgens hebben de heeren Mrs. Polis en Adama Zijlstra als woordvoerders van de Maatschappij Zeebad Scheveningen een breeden kring van persvertegenwoordi gers daaromtrent ingelicht en hun ten slotte, ter opfrissching van het geheugen, een ge typt stuk van vele bladzijden ter hand ge steld, waarin al die wetenswaardigheden nog in bijzonderheden werden naverteld, op één punt na. Wij willen er hieronder een en ander aan ontkenen, doch zullen eerst dat ééne punt, daarin niet genoemd, even wat nader behandelen. Verleden jaar is in het Kurhaus te Scheve ningen het Straperlospel gespeeld. Het heeft toen zooveel bezoek gelokt, dat de Maat schappij niet enkel de eindjes heeft kunnen bijeenknoopen, maar ook dividend heeft kun nen uitkeeren en zelfs het heeft aangedurfd voor het thans aangebroken seizoen het Re sidentie-orkest te engageeren, wat trouwens niet later kon geschieden. Ten gevolge van hét ingrijpen van Vrouwe Justitia is echter Straperlo thans als hazardspel uit Scheve ningen gebannen. Dat is een leelijke streep door de rekening, want nu bestaat er kans, dat die rekening niet sluitende kan worden gemaakt en dan loopt het mis met de exploi tatie. Tenzij er iets gevonden kan worden, dat Straperlo vervangt. Het bestuur van het Zeebad heeft zich daarom tot de bevoegde autoriteiten gewend met het vérzoek, onder verwijzing naar wat er in het buitenland valt waar te nemen, de aantrekkelijkheid van Scheveningen te helpen verhoogen, door te vergunnen, dat er gelegenheid tot hazard spel zal worden gegeven, 't Was onverschil lig, waar dit zou plaats vinden, in het Kur haus of elders, desnoods kon de gemeente of zelfs de staat de exploitatie ter hand nemen, en elke strenge maatregel ter voorkoming van onbehoorlijkheden werd reeds bij voor baat aanvaard. Een noodschot, een wanhoopsdaad, zou den we dit willen noemen. Want er valt toch werkelijk niet aan te denken, dat een man als mr. De Wilde, die er prat op gaat nog nim mer één streep te zijn afgeweken van zijn anti-revolutionnaire beginselen, er voor te vinden zou zijn toestemming te verleenen tot het geven van gelegenheid van hazardspel, daargelaten nog, dat dit moeilijk anders zou kunnen dan met gelijktijdige wetswijziging. Wij denken er niet aan ook maar iets ten na- deele van zijn beginselvastheid te zeggen, maar het laat hem natuurlijk steenkoud, of er 20.000 Nederlanders naar Blankenberghe gaan om er een gokje te wagen, of duizenden landgenooten elders, in Duitschland, hun geluk beproeven het zit ons nu eenmaal in het bloed hij houdt vast aan zijn begin sel, dat zich tegen het hazardspel verzet, en het bestuur van het Zeebad mag nul op zijn rekwest verwachten. Het bekende Fransche gezegde: „vivent les principes, périssent les colonies!" mag hij in zijn familiewapen zet ten. Het bestuur zal dus zijn fantasie moe ten laten werken om een andere aantrekke lijkheid voor bezoekers uit te denken. Intusschen moet men nu niet gaan vermoe den, dat het zonder Straperlo of iets derge lijks een dooie boel in Scheveningen zou worden. Dat leert de bundel inlichtingen wel anders! Wij zullen er enkele hoofdpun ten aan ontkenen, wilden we volledig zijn, dan zouden we te sterk beslag leggen op de beschikbare plaatsruimte. Zooals men weet, exploiteert de Maat schappij Zeebad Scheveningen een aantal hotels. Het kleinste daarvan, het Hotel Rauch opende reeds op 25 Maart zijn deuren en met Paschen was het aantal bezoekers zoo groot, dat het Savoy Hotel ook in exploitatie moest worden gebracht. Het Grand Hotei kwam al 3 Mei in bedrijf, in verband met de door BASDL KING. (Uit het Engelsch). 98) Er was niemand ïn de kamer, en eerst na dat Tom enkele minuten dicht bij de deur, die hii was binnengekomen, had staan wach ten, trad de bankier uit een aangrenzende kamer te voorschijn. ËSSals^vWgtfgaf hij Tom een stevige hand, terwijl zijn linkerhand op diens schou der rustte, en evenals toen keek hj 1ienion derzoekend aan. en gaf hem daarna weer zoo'n duwtje, alsof hij moe was van j ken. Tom ïam" plaats in den leuning Joel het dichtst bij hem stond; bankier schoof den zijnen zoo dicht mogelijk bij dien „Ik moet u wel mijn excuses maken, man heer Whitelaw. dat ik verzocht heb u te mo gen spreken „Heeelmaal niet noodig, mijn beste jongen. Ik zou het onaangenaam hebben gevonden ais je 't niet had gedaan. Ik heb je verwacht van af het oogenblik, dat ik las dat je aan wal was gestapt. Waarom ben je eerst naar Bos ton gegaan, voordat je hier kwam?" Er lag een bekentenis in Tom's glimlach. „II- mo-si daar iemand spreien", „Betrof 't Hi.dred Ansley?." komst van een aantal Zwitsers. Evenals ver leden jaar werd de verzorging van de onmis bare huismuziek in dit hotel toevertrouwd aa" het ensemble van Eddy Walis. Het Pala ce Hotel, dat anders het laatst in exploitatie komt, wordt ditmaal reeds 17 Mei geopend, daar er van dien datum af tot 21 Mei het congres wordt gehouden van de „American Dental Society of Europe", waarbij zich aan sluit van 21 tot 23 Mei het congres van „European Orthodontological Society". Voor dit seizoen zorgt een Roemeensch ensemble onder den Zigeunerprimas Todose Ilescu voor muziek. Doch een extra bijzonderheid van dit hotel zal zijn de inrichting van het terras tot een „Solarium", een smaakvol in gerichte inrichting in de open lucht, ook voor niet-hotelgasten openstaand, waar men zich rustig in de zon kan koesteren, maar daarnaast ook wel een partijtje bridge, ping pong of badminton kan spelen. Ter wille van een behoorlijke installatie en ook ter be vordering van de rust is het tot nog toe vrije deel van het terras niet meer voor het pu bliek toegankelijk. Op 21 Juni zal in het so larium een schouw van badcostuums en strandpyama's worden gehouden, waarbij De Bijenkorf hare medewerking zal verlee nen, terwijl in het volle badseioen een strandpyama-concours zal worden gehou den. Op 18 Mei gaat het Kurhaus open. Men verwacht er natuurlijk een reeks van con gressen en feestelijke samenkomsten, terwijl reeds een aantal buitenlandsche reisgezel schappen hun komst hebben aangekondigd Des middags en des avonds zal er gelegen, heid zijn om te bridgen onder leiding van den heer A. P. Post; zelfs zal men er brid- fen kunnen leeren. Voor muziek in hotel en ar zorgt weder het ensemble Pege. In tegenstelling met allerlei geruchten kunnen we mededeelen, dat ook in 1934 het Oranje Hotel als hotel en restaurant zal worden geëxploiteerd. De plannen om er een soort van flatgebouw van te maken zijn nog erg vaag. Het hotel zal 22 Juni worden ge opend. De Nederlandsche Bridge-bond zal er 23 en 24 Juni zijn jaarlijkschen wedstrijd houden, de Nederlandsche Maatschappij voor Tandheelkunde in het begin van het seizoen haar algemeene vergadering. Omtrent de café- en restaurantbedrijven geëxploiteerd door de Maatschappij Zeebac Scheveningen vermelden wij het volgende: In het café-restaurant Boulevard Rotonde, reeds sedert 28 Maart in exploitatie, wordt 19 Mei het restaurant geopend. Een voortref felijk Nederlandsch strijkje, het ensemble Ka rel Dassi, zal er zich doen hooren. Dezen zomer zal men er ook buiten kunnen eten. Reeds op Hemelvaartsdag is het Palace Café geopend. Ook daar vindt men een Neder landsch strijkje, zich „José Rosenberg and his red boys" noemend. In het Paviljoen Pier komen weer variété voorstellingen, door Max van Gelder ver zorgd, terwijl het orkest-Limbach weder de enkele muzikale prestaties op zich heeft ge nomen. In het Kurhaus Cabaret zal Louis Davids met medewerking van in hoofdzaak Neder landsche artiesten weder druk bezoek trek ken. Het dansorkest, dat zich in het Palais de Danse van 29 Juni af zal doen hooren, noemt zich wel „Red, White and Blue Aces", maar de 13 leden er van zijn alle rasechte Nederlanders. Daarnaast treedt intusschen ook op een echt Argentijnsch Tango-orkest, terwijl er van 29 Juni tot 12 Juli de bekende Fransche pianisten en liedjeszangers „Gilles et Julien" zullen gasteeren. Een gezelschap, dat zich de Tournée Betove noemt, zal in deze inrichting doch ook in het Kurhaus van zijn zeldzame dansvaardigheid blijk geven. En nu ten slotte de Kurzaal. Daar zal het Residentie-orkest onder Schuricht en Ignaz Neumark een honderdtal concerten geven, waarvoor, evenals verleden jaar, een abon nement van slechts 25 kan genomen wor den, en een keurbende van voorname, we reldberoemde solisten zal daarbij medewer king verleenen. Men zal er verder weer de Kentucky-Singers kunnen hooren, er zal een Jazz-concours worden gehouden, cabaret- sterren zullen er optreden, de Italiaansche Tom kreeg een kleur en antwoordde niet. „Neen, je hoeft me niets te vertdlen't was niet mijn bedoeling je verlegen te maken. De Ansky's zijn heel goedv vrienden van me; ken ze al lang. Zonder hen zouden jij en ik elkaar misschien nooit hebben ontmoet. En nu moet je me eens het een en ander van je zelf vertellen. Het zal bijna twee maanden ge leden zijn geweest, dat ik 't laatst iets van je hoorde". Tom deelde hem het een en ander mee, dat hem wel zou interesseeren, dingen, die hij in zijn brieven niet had vermeld. Hij moest zich eenig geweld aandoen om te informeeren naar mevrouw Whitelaw en „de overige le den van het gezin", door welke uitdrukking hij het gebruik van namen vermeed. De bankier sprak meer vrij-uit dan in zijn brieven. Het was alsof hij met iemand sprak, aan wien hij zijn hart kon blootleggen, en niet als met een „outsider". Mevrouw White law voelde zich sterker, en was kalmer, ging niet meer zoo gebukt onder de vreeselijke angsten, die haar zoo lang hadden gedrukt. Tad deed wat hij kon, maar dat was voor iemand met zijn genoegens, en die zijn rech ter arm miste, toch niet veel. Hij kon wat paardrijden met de teugels in zijn linkerhand maar autorijden, jagen, polo-spelen en schrij ven, dat ging niet. Hij kon zich nauwelijks zelf aankleeden, en het eten op zijn bord moest eerst door iemand anders worden ge sneden en klein gemaakt. Mettertijd zou hij zich zelf misschien beter weten te redden, maar voor het oogenblik kon hij nog niet veel doen. Lily had den boel heelemaal in de war gestuurd. Het was nog erger dan hij Tom in zijn brieven had medegedeeld. Zij was er opera zal er een spectacie coupé geven, ver moedelijk zal La Argentina er dansen, er zal een Boerenbal worden georganiseerd, de» Zaterdags komen er bioscoopvoorstellingen, op 26 en 27 Mei wordt er een kattententoon stelling gehouden, Max Reinhardt komt er op 19 en 20 Mei met Pirandello's „Sechs Personen suchen einer Autor", onder leiding van Henri Nolles zullen kindermatinés wor den gegeven enz. enz. Vermelden we ten slotte nog, dat de reeds verleden jaar verminderde hot'elprijzen niet zijn verhoogd en dat voor de baden een be langrijk lager tarief is vastgesteld. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de koe pel van de Kurhauszaal ditmaal voor het eerst met het merkwaardig stralende Na- triumlicht zal worden verlicht. In wijden kring, tot voorbij IJmuiden, Gouda en Hoek van Holland, zal dit licht kunnen worden gezien als een baken, als een signaal van de zomervreugd in de badplaats. Mogen velen zich er door aangetrokken gevoelen om mede van die vreugde te genie ten. G. KELLER. Zaterdag vergaderde de raad om twee uur ten gemeentehuize. Afwezig was met kennisgeving de heer P. Kostelijk. De voorzitter, de heer J. B. F. Sutman Meyer, opende met een hartelijk woord van welkom de vergadering. Hierna werd overgegaan tot beëediging van den nieuwbenoemden secretaris, den heer A. M. v. d. Ham. De voorzitter feliciteerde hem met zijn be noeming en in functie treding en sprak den wensch uit, dat hij mag blijken te zijn de rechte man op de rechte plaats. Hierna dankte de heer van der Ham voor de bijzondere erkentelijkheid en voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopte steeds in het belang voor onze gemeente werkzaam te mogen zijn. Ingekomen stukken. Een adres d.d. 6 April j.1. van den heer C. J. Groot, bakker alhier, houdende verzoek de voormalige onderwijzerswoning alsmede het voormalige schoolgebouw aan den Kruisweg te mogen koopen of huren. Vermits adressant inmiddels een ander per ceel heeft gehuurd, stelden B. en W. voor, het adres ter zijde te leggen. De heer Wagenaar: Zijn er al meerdere huurders om geweest? De voorzitter antwoordde ontkennend en verwees naar punt 5 van de agenda. Een adres d.d. 25 April j.1. van den heer J. Peereboom, wonende Broekerweg A 57 alhier, houdende verzoek een noodslacht- plaats te mogen oprichten in zijn bestaande slagerij. Over dit punt hadden B. en W. het vol gende advies: Naar aanleiding van dit adres hebben B. en W. belanghebbende in de gelegenheid ge steld zijn verzoek in een vergadering van het college mondeling toe te lichten. Zijn verzoek is in hoofdzaak gegrond op de overweging, dat hij in zijn slagerij geen bestaan meer kan vinden. De raad besloot op 10 April de aan den heer J. Peereboom verleende vergunning tot het hebben van een noodslachtplaats in te trekken en de noodslachtplaats van den heer C. Appel aan te wijzen als de eenige slacht plaats voor gestorven of in nood gedoode die ren. Op 8 Mei d.a.v. werd de overeenkomst met den heer C. Appel ingaande 10 Augus tus 1933 opgezegd ingevolge besluit van den raad, zulks op grond dat de heer J. Peere boom zich met een adres tot den raad had gewend om een noodslachtplaats te mogen oprichten (3 Mei). Bij brief van 14 Mei d.a.v. bericht de heer C. Appel, dat indien te H.H.Waard Zuid een tweede noodslacht plaats zou worden opgericht, hij vanaf 10 Aug. 1933 geen noodslachtingen meer wilde verrichten. In de vergadering van 23 Juni d.a.v. werd afwijzend op het verzoek van den heer J. Peereboom beschikt. Op 7 Aug. 1933 werd een nieuwe overeenkomst met den heer Appel gesloten. In December 1933 kwam andermaal een verzoek van den heer J. Peere boom. Op 19 Jan. 1934 werd hem bericht gezonden, dat de raad zijn besluit wilde handhaven en in het zuiderdeel der gemeente geen tweede noodslachtplaats wenschte. B. en W. achtten geen termen aanwezig om te adviseeren thans weder een besluit te nemen het verzoek wel in te willigen. Te min der aanleiding vinden wij daartoe, daar niet zonder grond gevreesd moet worden, dat de heer Peereboom, heeft hij een noodslacht plaats, de bestaande voorschriften niet zal naleven zooals betaamt. met een nietswaardigen man vandoor gegaan een vent, dien haar vader haar verboden had mee om te gaan, en wien het alleen om haar geld te doen was. Het was een treurige geschiedenis, die haar heelemaal van de wijs had gebracht. Liever sprak hij er niet over; Tom zou 't later zelf wel merken. Toen kwam hij terug op Tom's eigen be langen. „Je hebt me geschreven voor een be trekking „Ja, mijnheer Whitelaw. Maar ik ben bank dat ik u daardoor moeite geef". „Volstrekt niet. Ik heb een betrekking voor Je"- Tom trachtte iets te zeggen, maar de an dere vervolgde onmiddellijk: „Ik hoop, dat je die zult aannemen, want ik heb ze voor je opengehouden, sinds ik je den laatsten keer sprak". Tom zette groote oogen op. „Dus al drie jaren lang?" „O, er was geen haast bij, dus makkelijk genoeg ze open te houden. Ik zou graag heb ben, dat je een van de assistenten werd van mijn particulier-secretaris. Dan werk je on der mijn onmiddellijk toezicht, wat ik gaarne wou, dat je minstens een jaar deed. Daar leer je hoe bij tal van zaken de vork in den steel zit; wat je niet begrijpt, kan ik je uit leggen. Later, wanneer je van het bankwezen een meer wetenschapelij ke studie wenscht te maken, kan ik je de noodige leiding geven" Tom was sprakeloos. Daar lag zijn toe komst voor hem! Hldred! geluk! epr! een ruim bestaan! de verovering \an de wereld! Dat kon hij allemaal hebben door nu maar stil te blijven zitten, geen woord te zeggen, door als vanzelfsprekend Woensdag 16 Mei. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— KL VARA- Ensemble olv. F. Bakels. 9.30 Onze keuken, door P. J. Kers. 10. Vb RO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-Ensemble o. 1. v. F. Bakels, Hetty Beek, deel. en E. Kupers, le zing. 12.De Notenkrakers o. 1. v. D. Wins. 2.Pauze. 2.15 Knip cursus. 3.Kinderuurtje. 5.30 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst. 6.05 Gr.pl. 6.40 Causerie A. F. Muller, voorz. der N.AS.B. 7. Trioconcert. 7.45 H. A. Meerum Terwogt: Aan den vooravond van Rome. 8.Herh. SOS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 Bonte Avond mmv. solisten, VARA-orkest, de Flierefluiters, strijk- en blaas- ensemble. 11.15—12.Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing en meditatie. 8159 30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. ds. G. F. Hayer. 11. Orgelspel R. Parker. 12.15 Gr.pl. I.15 Zang door J Spruyt, bariton. Aan den vleugel: mr. B. A. Droog- leever Fortuyn. 2.Ensemble v. d. Horst. 3.Chr. Lectuur. 3.30— 345 Gr.pl. 4.Vervolg ensemble v. d. Horst. 5.Kinderuur. 6. Gr.pl. 6.15 Causerie J. Zuidmeer. 6 30 Afgestaan. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Land- bouwpraatje. 8.Gewijde muziek door de Chr. Oratoium-Veeen. te Anhem olv. A. Wagenaar m. m. v. Mej. N. Gerritsen, sopraan. C. de Wolf, orgel. P. Kalf, A. Bresser en M, J. Bresser, trombones. 9.30 Prof. Dr. K. Schilder: De toekomst van de Geref. Theoloog. 10.Vaz Dias. 10.10-11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10-35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. II.05 Lezing. 12.Voor de scho len. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio Orkest olv. F. Thomas, mmv. S. Hooper Russel, bariton. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Pianorecital C. Dixon. 3 35 Sted Orkest Folkestone olv. E. New- man, mmv. H. Ingram, piano. 5.05 Gr.pl. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Monteverdi's Madricalen. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Concert inleiding. 8 35 BBC-Sym- phonie-orkest olv. F. Eingartner mmv. W. Backhaus, piano. In de pauze om 9 45 Berichten. 10.35 Theaterpraatje. 10.50—12.20 Het Casani Club Orkest olv. Ch. Kunz. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12-35 Dansmu ziek door het Goldy-orkest. 9.05 Symphonieconcert o. 1. v. Inghel- brecht. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —12.35 en 1.052 20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.20 Gr. pl. 3.505-50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 8.20 1ste acte van Gou nod's Opera „Faust", o. 1. v. Hye— Knudsen. 9.20 Rep. 950 Piano recital Petra Angelo. 10.25 18de- eeuwsche muziek olv. F. Mahler. 11.2012.50 Dansmuziek o.l.v. J. Warny. LANGENBERG, 456 M. 6.25 Gr.pl. 7.20 Blaasconcert olv. From- mann. 11.35 en 12.20 Gr.pl. 1.20 Orkestconcert olv. Artz. 4.20 Om- roepsymphonie-orkest o. 1. v. Eiben- schütz. 5.50 Pianorecital W. Nie- mann. 7.20 Omroepkleinorkest o.l.v Eysoldt. 8.50 Kwintetconcert. 10.55 12-50 Weragkamerorkest o. L v. Keiper. ROME, 421 M. 8.25 Gevar. concert. Gr.pl. 9.05 BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Max Alexys' orkest 1.30 Salonorkest 5.20 Dansmuziek. 6.45 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30 11.20 Alexys' orkest. 484 M.: 12.20 Salonorkest. 1.30 M. Alexys' orkest 5.20 Kamermuziek. 5.50 en 6 35 Gr.pl. 6-50 Salonorkest. 8.20 Sym phonieconcert olv. Meulemans. 9.05 Reportage. 9 25 Verv. concert. 10.30 —11.20 Max Alyexys' orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Uit Frankfurt: Unsere Saar den Weg frei zur Verstan- digung. 8.50 „Wendern am Rheni", mmv. het Omroeporkest o. 1. v. M. Roland. 10.20 Ber. 10 50 Kwartier tje Radio-techniek. 11.05 Weerber. 11.20 Dansmuziek o. 1 v. Keiper. 12.10-12.45 Uit Londen: Stu dentenliederen (gr.pl.) Lijn Lijn Lijn GEMEENTELIJKE DISTRIBUTIE. 1: Hilversum. 2: Huizen. 3: Daventry 10.35 Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20—18.50, North Reg. 18.5019.20, Brussel 19.20 -24.-. Lijn 4: Langenberg 10.35 16.20, Hamburg 1620—17.20, Langenberg 17.2019.50, Buda- pest 19.5024.— De heer Wagenaar: Zijn er motieven om dit te schrijven? De voorzitter: Wat B. en W. schrijven, daar hebben zij hun motieven voor. De heer KooijDe heer Peereboom moet toch trachten zijn brood te verdienen. De heer Krom vond een tweede nood slachtplaats in het zuidelijk deel der ge meente overbodig. In stemming werd gebracht een voorstel van den heer Kooij om aan den heer Peere boom een tweede noodslachtplaats toe te wijzen. Het voorstel werd met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Vervolgens werd het «worstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verzoek van den heer NT C. Stam alhier om vermindering van zijn aanslag in de hon denbelasting, dienstjaar 1934. Aan mevrouw H. v. SlootenJonker werd op haar verzoek onder dankbetuiging in gaande 15 Mei a.s. ontslag verleend als lid der vrouwelijke commissie van toezicht op het tehuis voor armen en ouden van dagen. Den heer W. van Slooten werd op zijn ver zoek onder dankbetuiging ontslag verleend tegen ongeveer 15 Mei a.s. als ambtenaar van den burgerlijken stand. Als leden der commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling wer den benoemd als leden-werkgevers de heeren J. Gootjes en K. Oudeman en als werk nemers de heeren H. van Elten en C. Kok. Door B. en W. was als voorzitter voorge steld de heer P. Tromp, wat door den raad werd goedgekeurd. De heer Tromp nam de benoeming aan. de trouw aan zijn verleden op te zeggen, door passief te blijven onder deze goedwil ligheid. Hij zou wel gek zijn, zei hij tot zich zelf, als hij niet toegaf. Iedereen, die zijn verstand bij elkaar had, zou daar zoo over oordeelen. De vader van den Baby van Whi telaw geloofde zijn kind te hebben terugge vonden. Waarom hem niet in dat geloof la ten? Hoe wist hij, Tom Whitelaw, dat hij niet zijn kind was? De vrouw, die hem had gezegd, dat hij dat nooit moest denken, was dood en lag in haar graf. Goed beschouwd, was hij haar eigenlijk niets anders verschul digd dan slechte dingen te hebben leeren doen. Hij zou van haar afstand doen. Hij zou aannemen, in stilte althans en niet met evenveel woorden, dat zij hem had gestolen. Hij zou den bankier dankbaar zijn en profiteeren van zijn vergissing. Toen begon hij te spreken. „Ik weet bijna niet, mijnheer Whitelaw, hoe ik u moet dank zeggen voor zooveel welwillendheid. Ik hoop alleen maar Hij trachtte woorden te vinden om zijn vaste voornemen uit te drukken, om zich het in hem betoonde ver trouwen waardig te toonen, maar merkte, dat hij heel wat anders zei „Ik hoop al leen maar, dat u dit alles niet vöor me doet, omdat u denkt dat ik dat ik uw zoon ben". Zich naar hem toe buigend, legde de ban kier zijn hand op Tom's knie. „Als we dat voor 't oogenblik eens lieten rusten en als we eens voortgingen. Natuurlijk spreek ik volkomen openhartig met je, openhartigei dan ik met iemand anders ter wereld zou deen Ik hem iemand noodi?, die die als een zoon voor me zal zijn daargelaten of Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan den heer A. Timens, hoofd der school voor openbaar gewoon lager onder wijs te Veenhuizen en aan den heer C. van Twuiver, onderwijzer en aan mej. J. M Brouwer, handwerkonderwijzeres aan voren genoemde school met ingang van 1 Mei 1934. Onder dankbetuiging op de meest eervolle wijze verleend. Voorstel om B. en W. te machtigen de voormalige onderwijzerswoning en het voor malig schoolgebouw No. I staande aan den Kruisweg te verhuren of zoo noodig beide gebouwen of één dier gebouwen te verkoopen. De voorzitter zeide niet huiverig te zijn om te verkoopen. De heer Kooij was het hier roerend mee eens. Aan B. en W. werd machtiging verleend om naar bevind van zaken te handelen. Een zelfde voorstel was er over school en woning te Veenhuizen. Als voren. Voorstel om de plaatselijke werkverschaf fing met ingang van Maandag 4 Juni a s. stop te zetten. Na toelichting bleek, dat er de vorige week nog 85 personen in werkverschaffing waren, waarvan 18 in de Wieringermeer en 67 plaatselijk. Er is toezegging gedaan van de Wierin- germeer-directie om met dien tijd 50 man ir. de Wieringermeer te plaatsen. De heer Wagenaar verwachtte, dat er tegen dien datum wel weer verschillenden in het vrije bedrijf te werk zullen worden ge steld. Benoeming van een voorzitter der vaste commissie van bijstand voor het G E B. hij dat is of niet. Ben je oud genoegd om me te begrijpen?" „Ik geloof, wel, mijnheer Whitelaw". „Zie eens. Ik sta nog al alleen. Er is veel, dat aan mijn zorg is toevertrouwd, maar daartegen ben ik opgewassen. Ik heb mijn medefirmanten, degelijke, brave menschen; heb net zooveel vrienden als ik maar wen- schen kan. Maar ik heb niemand, die heel dicht bij me staat zooals een zoon zou staan. Ik heb gemeend, al een tijd geleden, dat, wie je ook moogt zijn, dat jij dat zoudt kunnen doen". Terwijl Tom hem in de oogen keek, vond hij het vreemd, dat een man, die zoo'n be langrijke rol in de wereld speelde, op bijna smeekenden toon tot hem sprak. Als op een bliksemsnel afgedraaide film, waarop hij toch elk beeld duidelijk waarnam, zag hij de verschillende tijdperken van zijn leven voor zich. Hij zag het jongetje, dat van-de eene huurkazerne naar de andere verhuisde; hij was in den grooten winkel op den avond voor Kerstmis; hij liep met zijn moeder voor den politieagent uit; zal haar weggaan met de vróuw, die het Noodlot scheen; keek naar den Kerstboom; werd met kiezelsteenen ge gooid. zooals op den eersten dag toen hij uit school kwam; plukte aardbeien voor Quid- more; sliep in dezelfde kamer met Honevbun was weer de chauffeur van de hotelclub in Dublin, die den man. die nu tegenover hem zat, van het station in Keene afhaalde En nu zat hij weer bij den man, wiens vader- instinct om den zoon riep, terwijl het instinct van den zoon niet sprak (Woidt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5