FRIESCHE BAA110,13 en 15 ci 4 Ga niet. over één nacht ijs. Proef gerust andere merken. U zegt op den duur.toch JCetk School fEiHHadcmd BLOEDIG GRENSINCIDENT. Vier dooden op den Balkan. In den nacht "an 12 op 13 Mei hebben acht Bulgaarsche Muzelmannen, z.g. Poma- ken, uit het dorp Digilik Kailik (district Koesjoekawak) geprobeerd de Bulgaarsche grens over te sluipen om op Grieksch grond gebied te komen. De groep werd opgemerkt NIEUW STAVISKY-SCHANDAAL Chèques-veivalschine. In Bayonne heeft men thans een nieuw schandaal ontdekt, waarbij door vervalsching Var\b n<te'sPaPier millioenen zijn verduisterd*. Ditmaal betreft het echter postchèques, waarop de bedragen met verscheidene nullen uitkomst brengen, maar diep in het hart, leeft ook in hen een vonk naar geestelijk leven een dorsten naar het water des levens. War door de massa wordt aangezien voor kracht, is slechts broos maakwerk, doch hecht en sterk, alles trotseerend, staat de heilige drie eenheid. door de Bulgaarsche grenswacht erTaang'è- I va^^frs"werden V". ^rage de heer Hekezen^een kort slotwoord, 'hogende houden. Toen de vluchtelingen eeniae X ^!rdenoP, de.M tot c.hèV*' JJ vluchtelingen eenige som maties in den wind sloegen, maakten de grensbewakers van de vuurwapenen gebruik- vier vluchtelingen werden gedood. V olgens het Bulgaarsche Telegraaf agent schap schijnen de vluchtelinge! door propa^ ganda er toe te zijn verleid Bulgarije langs onwettigen weg te verlaten. MIJNRAMP IN DE BORINAGE. Vermoedelijk 30 mijnwerkers gedood. Uit Bergen in de Belgische Borinage wordt gemeld, dat gisteren in de kolenmijn Fief de Lambrechies te Paturages, provincie Henegouwen, een mijngas-ontploffing heeft plaats gevonden, waarbij volgens de tot nog toe ontvangen berichten dertig mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Op een diepte van ruim 800 M. Uit Mons in België wordt gemeld, dat de explosie in de mijn in Paturages geschiedde op een diepte van 821 M. De gangen zijn petroleummagnaat GettlëzijiTrêeds 24 uur met gas gevuld en steenmassa's versperren na hun arrestatie veroordeeld tot levenslange den toegang. Op het oogenblik van het's dat deze avond rijke dragen. vruchten zou moger voor 3000 frs. veranderd. De vervalschers, lieten de postchèques in Bayonne opgeven en in Parijs incasseeren, opdat het bedrag niet zou worden ontdekt. De politie heeft reeds een jonge man gearresteerd, die uit een zeer aanzienlijke familie te Bayonne afkom stig is en wiens taak erin bestond, de ver- valschte chèques te Parijs te gelde te maken. VLOOT KEERT HUISWAARTS. Het Verre Oosten gezuiverd. De „Daily Telegraph" meldt, dat de re- gecring der U. S. A. op advies van de vloot- deskundigen overweegt alle vlootbases in het ^°®ten te ontruimen en het Aziatische i «-'li vcsllu i» gcuuwcn, in aiwijking van eskader van de Philippijnen terug te trekken, het advies van den Raad van State afdeeling voor de geschillen van bestuur, welker afdee- MINISTER MARCHANT TEGEN DEN RAAD VAN STATE Opheffing van scholen. Bij K. B. zijn ongegrond verklaard de verschillende beroepen ingesteld tegen de be slissing van de Ged. Staten van friesland waarbij is goedgekeurd het besluit van den femeenteraad van Wijmbritseradeel tot op- effing van de scholen voor openbaar ge woon lager onderwijs te Woudsend Hom- merts, Goënga en Tirns. Dit besluit is genomen, in afwijkin jaar of tien geleden een Zwolsche recher cheur iemand aanhield, die zonder licht fietste en ernstig bezwaar scheen te hebben zijn naam te zeggen. Naar het bureau over gebracht, werd diens rijwiel oogenblikkelijk herkend door een persoon, die aangifte kwam doen dat zijn rijwiel was gestolen. Het verdere onderzoek bracht toen in een door den aangehoudene gehuurden kelder een groot aantal gestolen fietsen aan het licht. Na het uitzitten van zijn straftijd ves tigde de man zich als reparateur van fietsen te Meppel. Wederom rees thans verdenking tegen hem. Het onderzoek leverde tot nu toe al het bewijs van zeven door hem te Zwolle gestolen fietsen. lederen Zaterdagavond reed hij op een oude fiets naar Zwolle en wissel de die P t voor een zoo goed als nieuwe Dit schi; it zijn voornaamste middel van be staan te zijn geweest. GETTLE'S ONTVOERDERS HEBBEN LEVENSLANGE GEVANGENIS STRAF. De gearresteerde drie ontvoerders van den STAKENDE WERKLOOZEN. B. en W. van Haarlem verzoeken de ingezetenen de stakers niet te steunen in hun verzet. s~aiucc- Een aantal werkloozen in de Haarlem- de openbare lagere school te Hommerts mermeer, die bij de werkverschaffing in Hoofddorp e'n de Badhoevebuurt lin, had willen behouden, waarmede de minister van Onderwijs zich echter verklaarde niet te kunnen vereenigen. ongeluk bevonden zich 46 arbeiders in de mijn. In den loop van den nacht zijn vier ge wonden en 8 dooden geborgen. Men neemt echter aan, dat ook het meerendee! van de in de mijn opgesloten mijnwerkers als ver loren moet worden beschouwd. De tot dus verre geborgen lijken zijn vrijwel geheel on herkenbaar. De mijn brandt; het bergings- NED. HERV. KERKVOOGDIJEN. o- Gistermiddag is te Den Haag de iaarver- gevangenisstraf. De misdadigers hadden be- gadering van de verecniging van Kerkvoog- strn^ gerecht tot den d!J'en in de berv' k<vk bannen, onder lei- strop zouden zijn veroordeeld. BRAND IN KAAPSTAD. Laboratorium in de asch. Het psychologische laboratorium en de afdeeling voor Bantoestudie van de universi teit te Kaapstad in Zuid Afrika van Stellen- werk is tengevolge van de hitte en het uit- de^afgehv^npn^nf^0^ ^raiJ,d' wf,Ike ir} stroomende e*. buitgewoon moeilijk Een 1® fMSK?~S SO^SSSSSf uur voor het uitbreken van de ramp had nog een mijninspectie plaatsgevonden, waarbij echter niets bijzonders was geconstateerd. Volgens de laatste berekeningen moeten 36 mijnwerkers ingesloten zijn BANDIETEN OVERVAL IN CHINA. Officieren gedood. Volgens berichten uit Oost-Siberië is het Maandag tot bloedige botsingen gekomen bij de Soengari-rivier in de nabijheid van de Japansche nederzettingen, tusschen Mands- joerijsche partijgangers en Japansche kolo nisten. Aan de Soengari rivier hebben de Japan ners nederzettingen gesticht van voormalige Japansche soldaten, welke beschouwd wor den als de belangrijkste steunpunten in Mandsjoerije. Sedert eenigen tijd nu trokken sterke afdeelingen Mandsjoerijsche partij gangers, Mandsjoerijsche boeren en Chinee- sche deserteurs door dit gebied, waarbij zij de Japansche kolonisten hebben overvallen. Gisteren heeft de Mandsjoerijsche regee ring de verklaring gepubliceerd waarin wordt gezegd, dat het hier bandieten, de zgn. „Koengoezen" betreft en dat de mili taire strijdkrachten bij de Soengari rivier in structie hebben gekregen deze bandieten terug te slaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een afdeeling» van 2000 partijgangers een nederzetting overvallen, waarbij het tot een gevecht kwam in den loop waarvan een 100-tal dooden vielen. Er werden ook 6 hooge Japansche officie ren gedood, welke de leiding hadden van de nederzetting in de nabijheid van Sian. Het is den bandieten gelukt de nederzetting te bezetten en de Japansche boerenhuizen vol ledig plat te branden. De partijgangers wa ren met de modernste wapenen uitgerust en beschikten niet alleen over machinegeweren, maar ook over lichte artillerie. van het verlies van de afdeeling voor Bantoe studie is onherstelbaar, daar de geheele uit voerige bibliotheek is vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. VERSPREIDE BERICHTEN. President Roosevelt heeft er bij Norman Davis op aangedrongen naar Genève terug te keeren en te kennen gegeven, dat hij bereid is zijn steun te verleenen, zoolang nog eeni ge mogelijkheid bestaat tot een ontwape ningsovereenkomst te geraken. Norman Davis heeft geen nieuwe instructie ontvan gen. In antwoord op een vraag van het Lager huislid Mander (liberale oppositie) deelde minister-president MacDonald Dinsdag in het Lagerhuis mede, dat hij niet van plan is de ontwapeningsconferentie, welke einde Mei bijeenkomt, bij te wonen. Naar uit Shreveport in Louisiana wordt gemeld, is boven den Red River een vliegtuig tegen een telefoondraad gevlogen en in het water gestort, waarbij de beide inzittende of ficieren verdronken. Te San Antonio in Texas zijn twee leger vliegtuigen op een hoogte van 1000 meter in botsing gekomen en neergestort. Een der pi loten werd gedood, de andere redde zich door een parachute. PREDIKANTEN IN DE SCHERMER. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn de kerkelijke gemeenten Zuidschermer en Driehuizen bereid tot combinatie met Groot schermer om alsdan te geraken tot het be roepen van een predikant, echter onder vooi waarde, dat de eventueel te beroepen predi kant in Driehuizen komt te wonen. ding van den heer J. Bakker uit Menaldum. In het afgeloopen jaar zijn 51 Kerkvoog dijen als lid toegetreden en vier bedankten als lid, zoodat het aantal leden nu de 700 nadert. Voor het eerst werden streekvergade- ringen ingevoerd. De leden van het hoofdbestuur werden herkozen. Mr. H. F. van Meer uit Amsterdam gaf een uiteenzetting over het werk der verzeke- rings-commissie en het voordeel voor de kerkvoogdijen, de diaconieën of andere ker kelijke colleges, die op zichzelf zelfstandige groepen bijeen hooren en hij wees erop dat zij alle tezamen met de vereenigingen die di reet of indirect met de herv. kerk in verband staan, tot één kerk behooren, daarom dienen te zoeken naar datgene wat samenbindt. Dit saamhoorigheidsbesef dient ook tot uiting te komen in het gezamenlijk nastreven van con crete doeleinden. De brand- en stormverzeke- ring waartoe de vereeniging van kerkvoog dijen als naaste belanghebbende het initiatief heeft genomen, leent zich, gelijk de practijk reeds bewezen heeft, tot samenwerking. Mr. De Jong deed vervolgens eenige mede- deelingen over het werk der juridische com missie en der arbitrage-commissie, waarna dr. Berkelbach v. d. Sprenkel predikant te Amsterdam, een referaat hield over: „De jeugdbeweging en de kerkvoogdijen". ZAANDAM CONTRA DE WENSCHEN DER REGEERING. B. en W. van Zaandam zien in den wil der regeering ten aanzien van het ambtenarenreglement een aan- tastefi van de autonomie der ge meenten. In de Maandagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Zaandam is in bespreking gekomen de kwestie van de aanvulling van het ambtenarenreglement als gevolg van de wenschen der regeering ten opzichte van de ambtenaren in verband met het verbod om in dienst insignes te dragen 3e Badhoevebuurt zijn te werk gesteld, heeft het werk neergelegd, om dat het loon huns inziens te laag is. Zij zijn in de afgeloopen week, in optocht door de gemeente getrokken en gaven daarbij te ken nen, hoe zij over de regeling en over het ge meentebestuur denken. Het gemeentebestuur heeft nu de betrok kenen van twee tot vier weken van steun uit gesloten en het houden van dergelijke op tochten verboden. Tevens hebben B. en W een circulaire gericht aan de ingezetenen, waarin wordt uiteengezet, dat de gemeente het vorige jaar aan werkloozensteun en werkverschaffing 365.000 heeft betaal i, het geen voor de gemeente-financiën zeer be zwarend is; dat met medewerking van d; regeering nu een aantal werkloozen te werk kon worden gesteld bij den aanleg van een plantsoen en het maken van een laan in Hoofddorp en in de Badhoevebuurt voor her loon van 28 cent per uur. Dit maakt het mo gelijk een weekloon te verdienen van 14 B. en W. verzoeken den ingezetenen de sta- kenden niet te steunen in hun verzet. EVANGELISATIE-AVOND IN OTERLEEK. Uitgaande van de afdeelingen Stompe- toren en Heer-Hugowaard der evangelisatie, vond hier Maandagavond een openbare bij LETLANDSCHE HOOFDSTAD IN OPSTAND. Iedereen onder de wapenen. Het Letlandsche telegraaf-agentschap meldt nader: Ter uitvoering van de noodige maat- eenkomst plaats. Het doel dezer vergadering regelen en ter handhaving van orde en vei- was wat meer belangstelling te wekken voor ligheid zijn nog in den nacht van Dinsdag op en wat meer geestelijk leven te brengen in de Woensdag behalve de politie, de burgerwacht Ned. herv. kerk. Gezien de groote opkomst, en gedeelten van het garnizoen van Riga mag geconstateerd worden, dat dit doel vol- onder de wapenen gebracht. Een reeks open- komen bereikt is. Het kerkgebouw, dat wei- bare gebouwen werd 'bezet en ook het parle- willend beschikbaar was gesteld, was geheel ment werd onder militaire bewaking gesteld. De stations, kantoren van P. T. en T. zijn bezet Van half één 's nachts tot 8 uur 's och tends was het telefoon- en telegraafverkeer verbroken. In de straten van Riga looj>en gewapende patrouilles politie en soldaten. Ook pantser-, wagens rijden door de stad. Een grootere psalm 119 60 en 69, verkreeg de heer Beine- actie werd door de militairen in de omge- irtiai uit s-Gravenhage het woord. Als tekst had deze gekozen Gez. 3 9. God riep: gevuld met belangstellenden. De voorzitter, de heer Hekezen, sprak zijn genoegen uit over de flinke opkomst en riep allen, kerkelijken en onkerkelijken, een woord van welkom toe. Dank bracht spr. aan de ker kelijke autoriteiten van Oterleek voor hun be reidwilligheid, de kerk af te staan. Nadat door de aanwezigen gezongen was enz. Ten opzichte van deze bepalingen werd medegedeeld dat de wijzigingen binnen drie maanden moeten zijn aangebracht, anders zal de regeering het zelf doen. B. en W. had den echter te kennen gegeven, dat naar hun oordeel deze wijzigingen voor Zaandam niet noodig zijn. Als gevolg daarvan heeft dt commissaris der koningin de vraag gesteld of de raad bereid is de wijzigingen aan te brengen. Woordvoerders van verschillende partijen spraken over het voorstel. De c.h., de v.b., de a.r. en de v.d. bepleitten steun der regeering; de r.k. De Vries noemde wat de regeering wil broodroof; twee andere r.k. bleken het hiermee heelemaal niet eens. Burgemeester Ter Laan zei, dat het hier betreft een wenk van de regeering. Moet men een wenk steeds opvolgen? De wet is beslis send De gemeentewet erkent het gemeente bestuur als het hoofd van de gemeente. Deze heeft dus de wet naar eigen inzicht en over tuiging uit te voeren. Hier tast de regeering de autonomie der gemeente aan. Wat de po sitie van den burgemeester aangaat, deze heeft niets anders te doen dan de wet uit te voeren. De regeering heeft niet het recht en de macht om deze maatregelen op te leggen De heer Tilkema (a.r.) wees er nog op, dat als de burgemeester zich verzet tegen de re ving van het Socialistische Volkshuis uitge-1 voerd. Op het Volkshuis werd inplaats van de r^ ra> waar z'jt gij"- In een begeesterenc socialistische roode vlag de officieele rood- ze*te sj>r. uiteen, dat de vertoornde, wit-roode Letlandsche staatsvlag geheschen. rechtvaardige God, die Adam ter verantwoor- geeringsbesluiten, deze behoort tot de revo Groote verwarring overal. ,gA™e£> de^€'fde God, van thans is. Even- jutionnair-gezinde ambtenaren, die de regee- ring wil bestrijden. Zoo'n burgemeester is niet te handhaven. rau uei neaen. uocn uou is i Hii stelde voor, om het georganiseerd gen en S r'fP1 rechtvaardig, hij is ook barmhartig en over,]e? gelegenheid te geven uitspraak te autoriteiten hebben tie ^dhawng van de liefderat De vloek van Adam rust op aflen. ^oen over de kwestie, orde nn zich genomen. 1 alrijke leaen van ae doch God heeft den weg ter verlossing ge- 1 j -- DIESEL-ELECTRISCHE TRACTIE IN DIENST. Voor de Nederlandsche Spoorwegen was het gister een gedenkwaardige dagvoor het eerst waren voor den passagiersdienst Die sel-electrische treinen ingelegd. Er werd nog I slechts een betrekkelijk klein gedeelte van de dienstregeling Diesel-electrisch gereden, om dat het nieuwe wagenpark nog lang niet compleet is. De aanvulling vond plaats met stoomtreinen, zoodat alle diensten, in het nieuwe spoorboekje aangeduid met E. M. (electrische motortrein) nog geen Dieseltrei- nen waren. De eerste nieuwe trein vertrok om 7.38 v.m. van het Weesperpoortstation te Amster dam, waar hij, uit Utrecht komende, met ver traging was binnengeloopen. De tractie zelt was hieraan niet schuldig. In een der sein huizen bij het Weeserpoortstation was een defect opgetreden en dit was van invloed op de aankomst. De trein was zeer vol; ook bij het vertrek naar Utrecht. Hetzelfde kan gezegd worden van de andere Diesel-electrische treinen, die evenals de eerste in dubbele formatie reden Daartusschen werd de dienst door stoom treinen onderhouden. Aanvankelijk was het plan deze stoomtrei nen met vier wagens te laten rijden. Bij ge houden proefritten werd een snelheid bereikt van 120 K.M. per uur. Het kan zelfs nog wel wat sneller. Van het plan om met vier rijtuigen te rij den, moest worden afgezien; er wordt nu met zes vierassige rijtuigen, den bagagewa gen inbegrepen, gereden. Toch nog een lich te trein, die dus zonder veel moeilijkheden z'n honderd kilometer per uur kan halen. Op het Weesperpoortstation was vrij veel belangstelling, niet alleen van de zijde d^r >assagiers, doch ook van den gaanden en tomenden man, die een kijkje kwamen ne men. Door de aluminiumkleur en de roode beschildering van den neus van het eerste rijtuig kon men de treinen al heel in de verte zien naderen. Er waren ook passagiers, die de „Stoom- Diesels" negeerden en wachtten op een Die- sel-electriscnen trein; de primeur op dezen eersten dag wilden zij zich niet-laten ontne men. Het tweede perron is aangewezen voor de aankomst en het vertrek der nieuwe treinen, welker kleuren nog a'tijd vreemd aandoen op dit oude en berookte kopstation. Het Weesperpoortstation is drukker ge worden. De Diesel-electrische treinen rijden niet naar het Centraal-Station, zoodat hier voor nog stoomtreinen zijn behouden. leesgeldheffing naast de heffing van leden- contributie worden ingevoerd. Een eigenaardig resultaat der tijdsom standigheden is voorts, dat in 1933 bezuini ging gevonden werd door concentratie, waar deze vroeger onbereikbaar was gebleken. Daarbij wordt gedoeld op de in het najaar van 1933 te Vlaardingen genomen beslissing van de beide besturen der chr. O.L.B. en der O.L.B. om tezamen één „Algemeene" O.L.B. op te richten en onder scherp omschreven voorwaarden in een gezamenlijk gebouw zooveel mogelijk in materieele zaken samen te werken. Dit tweede voorbeeld, dat de Christelijke O.L.B. en de O.L.B. elkander vonden is van nog grooter beteekenis dan de samenwerking te 's-Gravenhage sinds 19^1. Wij zien te Vlaardingen twee reeds lang naast elkaar werkende instellingen tot el kander gebracht. Wij mogen ons daarom thans afvragen: is samenwerking, die tot be zuiniging leiden kan, ook niet elders op dit voetspoor te bereiken? Jaarverslag en financieele verslagen wer den goedgekeurd. Van de algemeene vergadering kan in het kort worden gemeld, dat het bestuur der C.V. zich met een rondschrijven tot de aan gesloten leeszaalbesturen zal wenden om het voorstel-Alkmaar aan te bevelen, dat bij ver* huizing in de nieuwe woonplaats voor het loopende jaar geen nieuwe contributie ver schuldigd is om van de leeszaal gebruik te kunnen maken. Voorts zal o.a. aan de opleidingscommis sie advies gevraagd worden over een voor* stel-Arnhem om volontairs de eerste beide jaren 50 per jaar te laten betalen. Overwogen wordt het denkbeeld van een reclameplaat om deze op te hangen !n wachtkamers van doktershuizen, stations, enz. Voor het loopende jaar kan op een rijks subsidiekorting worden gerekend, die plm. 4 pCt. hooger zal zijn dan die van het vorig jaar. Na afloop der algemeene vergadering is het daarbij steeds aansluitende bibliotheek congres begonnen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Nieuw-Buiner. ,Dr.) is de 25-jarige Evert Kruit bij het zwemmen in een wijk al daar verdronken. orde op zich genomen. Talrijke troepen, legionarissen zijn onder beschuldi- fing van poging tot opstand gearresteerd, venals een aantal sociaal-democraten, die gedreigd hadden met algemeene staking en gewapende tegenstand. Alle gearresteerden bleken in het bezit te zijn van groote hoe veelheden wapenen. In het landhuis van den parlementsvoorzitter dr. Kalnin en bij den voormaligen president van de bank van Let land, den socialistischen afgevaardigde Celms werden bijzonder veel wapenen ge vonden. In den loop van den nacht heeft mi nister-president Ulmanis zich naar den re publiek begeven, teneinde hem rapport uit te brengen over de maatregelen der regeering en den algemeenen toestand. Men verwacht dat heden nog verdere maatregelen zullen worden genomen. De minister-president zal onmiddellijk overgaan tot reorganisatie van het kabinet. De voormalige minister-presi dent Skujenieks, de leider van de staathuis houdkundige partij heeft zich ter beschik king gesteld van de regeering. De nacht is rustig verloopen. wezen, door_ middel van Zijn zoon Jezus Christus. Die wil, kan zalig worden, doch wee degenen, welke geen borg bezitten in Jezus. Dan zullen ze, evenals Adam, zich bevend en vreezend verbergen en zich scha men voor hun naaktheid. Doch wie in Jezus gelooven, zullen het eeuwige leven beërven. Hierna werd gezongen psalm 103 5 en 7 Vervolgens was het woord aan den heer van Harren, naar aanleiding van Openba ringen 22 17. „Die dorst heeft kome, en die wil en neme 't water der levens om niet". In een eenvoudige, heldere rede, zette deze be schaafde spreker uiteen, hoe in elk menschen- hart, diep verborgen, de drang leeft naar het water des levens. Velen jagen uitsluitend wereldsche genoegens na en meenen daar mede hun dorst te kunnen lesschen, doch komen bedrogen uit. Doch te midden van de wereld staat daar rotvast, het kruishout van Golgotha. Geen communisme, of socialisme of fascisme zal dat kunnen doen vallen, eeuwig zal dat blijven staan. Er is in dezen tqd een roep om sterke mannen, deze moeten CENTRALE VEREENIGINO VAN OPENBARE LEESZALEN EN BIBLIOTHEKEN. Jaarvergadering te Kampen. Te Kampen is gister onder voorzitter schap van jhr. mr. E. A. van Beresteyn de -en over de Kwestie. I jaarvergadering gehouden Bij de stemming owm* dit voorstel stemden I Vereeniging* voor Openbar 11 leden voor, de z.g. burgerlijke leden en 11 leden tegen, n.1. alle sociaal-democraten, be nevens de o.s.p.-er en het communistische lid. De soc.-dem. wethouder Kelder was af wezig. In de volgende vergadering zal over het voorstel opnieuw gestemd worden. RIJWIELDIEFSTALLEN TE ZWOLLE OPGEHELDERD. Nieuwe fietsen weggenomen en oude achter gelaten. Den laatsten tijd deden zich geregeld dief stallen van rijwielen voor zonder dat er van de dader(s) een spoor was te vinden. Spe ciaal des Zaterdagsavonds vermisten eige naars van eerste klas merkfietsen, die deze even voor een café hadden eergezet, hun ve hikel, en bleek dit door een oud karretje te zijn vervangen. Toen een koopman te Meppel de aandacht trok van de politie in verband met andere misdrijven, kwam in herinnering dat een van de Centra. Openbare Leeszalen en Bi- ereeniging bliotheken. In het jaarverslag van den secretaris dr. H. E. Greve wordt o.a. gezegd: In het afge- looj>en jaar heeft nog geen enkele leeszaal haar arbeid moeten opgeven. Integendeel is overal het bedrijf voortgezet, soms zelfs uit gebreid, ondanks minder steun. De groote moeilijkheid is gebleken, dat verscheidene gemeenten onder drang der re geering gedwongen werden hare huishou ding op zoodanige wijze te vereenvoudigen, dat zefs op de zoo geringe leeszaalsubsidies sterke bezuinigingen dienden te worden toe gepast. Anderzijds werd nog in 1933 het ministe rieel besluit voorbereid om aan de leeszalen desgewenscht de gelegenheid te geven, uit particuliere bronnen hoogere inkomsten te ontleenen. Het heffen van „leesgeld per boek" werd in de rijkssubsidie-voorwaarden van 1921 uitdrukkelijk verboden. Nog blijfi het verbod gehandhaafd, maar met goedkeu ring van den minister kan een stelsel van VAN HET DAK GEVALLEN. Gistermiddag is de 13-jarige B. uit Beek bij Nijmegen, toen hij bij familie te Zvflich (grens) op bezoek was, van een tien mete rhoog dak gevallen. De jon gen is direct na het ongeval overleden. BEROEP TEGEN UITSPRAAK RAAD VAN BEROEP ONOEVALLENWET. Overlegging copie der uitspraak vereischt. De minister van Justitie heeft schriftelijk antwoord gegeven op de volgende vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Drop: 1. Is het den ministers bekend, dat in afwijking van het gebruik, dat meer dan 30 jaar is gevolgd, de Centrale Raad van Be- p te Utrecht bij het instellen van beroep tegen een uitspraak van een Raad van Be roep betreffende de toepassing der Ongeval lenwet 1921 de overlegging vordert van een afschrift der uitspraak waartegen het beroep is gericht, van welk afschrift dt Centrale Raad vordert, dat het voor copy-eonform moet zijn geteekend, terwijl tot nu toe steeds genoegen is genomen met de overlegging van het door jrartgen ontvangen zakelijk uit treksel uit een uitspraak? 2- Indien vraag 1 vestigend wordt be antwoord, willen de ministers dan mededee- len of naar hun meening de bedoelde vorde ring van den Centralen Raad van Beroep in overeenstemming is met het bepaalde bij art. 80 der Beroeps wet, dat ook toepasselijk is bij een beroep, volgens art. 119 der Beroeps- wet bii den Centralen Raad van Beroep in gesteld, en waarin alleen inzending wordt gevorderd van de bes'issing waartegen het beroep is gericht? 3. Indien vraag 2 ontkennend mocht werden beantwoor willen de ministers dan bevorderen herstel van het tot nu toe ge volgde gebruik, lan wel een wijziging van de Beroepswet, waardoor voorkomen kan worden, dat door een ongeval getroffenen kosten moeten maken om in beroep te gaan bij den Centralen Raad van Beroep, ook om dat die kosten onnoodig worden veroorzaakt wijl overeenkomstig art. 120 lid 3 der Be roepswet, de Centrale Raad alle processtuk ken van den Raad van Beroep ontvangen moet? Het antwoord luidde bevestigend wat de eerste vraag betreft. De andere vragen werden als volgt be antwoord: Gezien het feit, dat art. 80 van de Be roepswet spreekt van overlegging van een afschrift van de beslissing waartegen het be roep is gericht, zou de regeering het door den Centralen Raad van Beroep ingenomen standnunt niet als onjuist durven kwalificee- ren. Ook. indien dit anders ware, zou zij* zich intussehen bii de beslissing van het hoogste rechtscollege dienen neer te leggen. In verband met het antwoord oo vraag 2 behoeft vraag 3 geen beantwoording meer. De regeering heeft echter het voornemen, eerlang de aanhaumgmakigg van een ont werp van wet tot wijziging der Beroepswet te bevorderen, ingevolge welk ontwerp o.m.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1