DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De mijnramp in de Borinage. Amerika en de oorlogsschulden. IDxiQeliiksch Oveczicht ^Buitenland Minister Colijn over den landbouw-crisissteun No. 116 Vrijdag 18 Mei 1934 136e Jaargang Tweede Kamerzitting Beantwoording van de lange rij van sprekers. De Amerikaansche regeering blijft bij haar voornemen om alles of niets te ontvangen. „NIETS" HET WAARSCHIJNLIJKST. In totaal 53 slachtoffers. De mijn onder water gezet. Wat vandaag de aandacht treht.,^ Nr. I staat: P E L S' Tel. 207. ALKMAARSCHO COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. m PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeurs C. KRAK. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. (Van onzen parlementairen medewerker.) r DEN HAAG, 17 Mei 1934. De Tweede Kamer heeft heden de be handeling van de Begiooting van het Landbouwcrisisfonds ten einde gebracht en natuurlijk zonder stemming hare goedkeuring aan de begrooting geschon ken. Maar alvorens het zoover was, heeft de Kamer gedurende ruim twee uur in stiHe aandacht geluisterd naar de rede, waarin minister Colijn de 23 sprekers van de beide vorige dagen over deze begrooting van antwoord heeft gediend. Wij zullen niet beweren, dat zijn rede steeds volkomen bevredigend was voor de sprekers, maar boeiend was zij wel en ook wij hebben met aandacht naar den zoo bekwamen staatsman geluisterd. Minister Colijn ving aan met de opmer king, dat eigenlijk slechts één spreker critiek heeft geleverd op de instelling van het crisisfonds, waarvan thans de begrooting aan de orde is. Dat was de heer IJsselmuiden, die klaagde over de algemeenheid van de Memorie van Ant woord. Die klacht was juist, maar een gedétailleerde opgave van cijfers was werkelijk niet mogelijk. Misschien zal bij de volgende begrooting met meer po sitieve cijfers kunnen worden gewerkt. Voor 75 heeft men instemming met de begrooting betuigd. Nu, daar is hij mede tevreden. Volstrekt afkeurend was slechts de critiek van de heeren Zandt en Wijnkoop. Maar, terwijl van den laat ste niets anders was te verwachten, ver wonderde hem de critiek van den heer Zandt, omdat deze wel den boeren alle vrijheid wil laten, doch elke controle bij staatshulp uit den booze vindt. Dat gaat toch niet op! Zonder controle geen steun! De minister weersprak de klacht van den heer Louwes, dat de crisisrecht spraak op al te juridische leest was ge schoeid. Het juridisch element kon waar lijk niet worden gemist. Tegenover een andere klacht van dezen afgevaardigde, dat bij onderhandelingen met andere landen de belanghebbenden niet behoor lijk zouden vertegenwoordigd zijn, ver zekerde hij, dat deze steeds aanwezig zijn. Naar aanleiding van de opmerkingen over de Pachtwet deelde de bewindsman mede, dat waarschijnlijk nog in dit zit tingsjaar een ontwerp voor een nieuwe Pachtwet de Kamer zal bereiken. Het vraagstuk van de oliën en vetten is nog in onderzoek. De contingentee- ring van den invoer van linnen met het oog op de vlasspinnerijen is mede nog in overweging. Het verbieden er pluimvee op na te houden aan hen die er geen bedrijf van maken is praktisch niet mo gelijk zonder een buitengewone verster king van het politiekorps ter controlee ring. De invoer van Russische paarden, die eigenlijk niet van Russische her komst zijn, doch uit Litauen komen, kan niet worden gecontingenteerd ZijwoJ~ den hier niet gefokt en het zijn juist de kleine luiden, waarbij ze in trek zijn. De verkoop van fruit over de veilin gen, gelijk de Regeering wenscht, heeft het voordeel, dat men een betere selec tie verkrijgt. Maar spr. erkende de er aan verbonden bezwaren. De inperking van den tuinbouw, tot nog toe vrijwillig, heeft tengevolge gehad, dat ongeveer 1000 Hectaren er aan onttrokken wer den. Wanneer deze gereglementeerd wordt zal ongeveer 20 percent van de beschikbare oppervlakte er aan worden onttrokken. Het zoogenaamde Fransche kaaspotje kan nu nog niet worden verdeeld. Het is een reserve voor verrassingen m het zuivelbedrijf. Voor het denkbeeld van verwerking van aardappelmeel in ne brood gevoelde de Minister niets, waar zou hij met zijn teveel aan tarwemeel moeten blijven? Ook de Minister ha kiachten van landarbeiders ontvangen, welke hij onmiddellijk ter beantwoor ding aan de werkgevers heeft doorge zonden. Hij wacht nu op antwoord, in de margarinepolitiek wenschte ck ne- geering geen verandering te brengen, ue productie is teruggeloopen van lzo wu tot 57.000 ton en ook met het oog op de Indische belangen achtte hij het onge- wenscht deze hoeveelheid tot een lager cijfer te doen dalen. Wat betreft onzen varkenshandel, de regelingen daaromtrent hebben zich ge zet en nu kan men niet weer alles over hoop gaan halen. Vast staat, dat twee derden van den varkenshandel vrij is, de prijs is nu verhoogd, de export kan worden verruimd en de varkenscentra le heeft de groote schokken in den inter nationalen handel opgevangen. Wat het vraagstuk van riet contra biet aangaat, de Minister erkende, dat het dwaasheid is, dat de bietencultuur kost baarder is dan de rietsuikerfabricage, maar men vergete niet, dat we een biet- suikervraagstuk hebben, waarbij de bietsuiker een industrieel product is. Slechts als we kans er toe zagen het het product der suikerbieten tot wat anders als suiker te verw erken zouden we tot een goede oplossing van het vraagstuk kunnen komen. Hierna strafte de Minister den heer Westerman af wegens zijn bewering, dat de Regeering de teekenen des tijd niet zou hebben opgemerkt. Dat is onju'st, de Minister heeft reeds in 1921 gewezen op de wijziging in de structuur van het maatschappelijk leven. Maar de Regee ring is bescheidener dan de heer Wester man en als zij erkent, dat onc volk zich moet aanpassen aan een soberder le- vensbestaan, dan rekent zij meer op het doorbrekend volksbesef op dit punt dan dat zij tot dwang wil overgaan. Het is een kwestie van wat meer geduld. Be- drijfsomzettingen kunnen slechts geleide lijk plaats vinden, maar in die richting moet worden voortgegaan. Het is hier een kwestie van methode en daarom trent bestaat nog geen vaste lijn We moeten zorgen onzen uitvoer in leven te houden, ook al staat geen equivaleeren- de invoer daartegenover, en wij moeten daarom onze productie beperken. In den tuinbouw werkt men reeds in de goede richting, zoodat over een paar jaar bet evenwicht wel zal bereikt zijn. De vee houderij zal langs verschillende wegen nog tot belangrijke inkrimping moeten worden gebracht. De Regeering is nog steeds op zoek naar een goeden directeur-generaal voor den landbouw. In afwachting daarvan is het aantal regeeringscommissarissen be perkt tot 3 voor het houden van toe zicht onderscheidenlijk op tuin-,, akker- er zuivelbedrijf en de betrokken minis ter kan daarmede voldoende voeling houden bij zijn behartiging van de landbouwbelangen. Wat den toestand van het oogenblik aangaat, deelde de Minister mede, dat de productie van den akkerbouw in Ne derland volgens den wereldmarktprijs bedroeg 15.7 millioen, in 1933 was dat 74 millioen. Voor veeteelt zijn die cijfers onderscheidenlijk 650 en 571. De steun aan den akkerbouw was in het vorig jaar 72!^ millioen, aan de veeteelt 120 K millioen. Het niet door 6teun gedekte be drag bedroeg dus voor de veeteelt 37 en voor de zuivelproductie 43 percent. In- tusschen valt aan verhooging van den steun niet te denken, zoodat de boeren er op aan moeten sturen, dat de pacht prijzen worden verlaagd tot beneden het niveau van 1914. Aan devaluatie, door sommige sprekers aanbevolen, denkt de Regeering niet. Het zou het einde zijn van ons credietwezen evenals een wet telijke verlaging van de hypotheekrente Er is aangedrongen op een vermeerde ring van zeggingsmacht voor de land bouworganisaties, doch daar denkt de Regeering niet aan, zij blijft vasthouden aan de zeggingsmacht van hare eigen regeeringscommissies en andere offi- cieele organen. Daar er geen replieken werden gehou den, waren hiermede de algemeene be schouwingen afgeloopen. De Kamer heeft hierna, gelijk te verwachten was, de drie door den heer Wijnkoop (comm.) ingediende moties verworpen, en is ver- vo:gens overgegaan tot de behandeling van de artikelen van de begrooting Belangrijk waren de besprekingen n:et en vruchtdragend al evenmin. Alleen vermelden we, dat de heer Vervoorn (plattel.) een motie indiende, in samen werking met den heer Lingbeek, waarbij de Kamer zich zou verklaren tegen de verplichting der vruchtentelers om hun oogst aan de veiling te brengen. Ze is evenwel verworpen met 42 tegen 15 stemmen, waarbij de sociaal-democraten zich homogeen met de voorstellers ver klaarden. Na aanneming van deze begrootings- wet heeft de Kamer een begin gemaakt met de behandeling van de door de Re geering ingediende technische herzie ning van de Winkelsluitingswet. Nadat mevrouw BakkerNort (v d.) enkele be zwaren er tegen had doen hooren en met name voor de verkoopers van con- -.umptie-ijs in de bres was gesprongen is de verdere behandeling tot morgen verdaagd. De oorlogsschulden, die Europa heeft bij Amerika, zijn in eenige opzichten als rozen- boomen. Ze bloeien twee maal in het jaar en beide kenmerken ze zich door een zekere ste keligheid. Maar daarmee moet de vergelij king ophouden. De halfjaarlijksche bloei is 't eenige overblijfsel van de laatste regeling, waarbij aflossingstermijnen vervielen op 15 Januari en op 15 Juni. Sedert Duitschland is vrijgesteld van de betalingen voor herst.1 van hetgeen het in het gebied van zijn vijan den had bedorven, heeft Amerika tevergeefs gehaakt naar zijn eigen betalingstermijnen van 15 Januari en 15 Juni. Engeland alleen heeft het sedert de afspraak van Lausanne nog wat volgehouden om smetten op de vlag van zijn financieele integriteit te voorkomen. Maar dat is ook al weer „lang" geleden. Het heeft de termijnen, tientallen millioenen in ponden sterling vertegenwoordigend, ver vangen door zoo geheeten „token"-betalingen, naar men weet. Deze betalingen hadden een zinnebeeldig karakter. Ze bedroegen luttele percenten van den verschuldigden termijn en hielden de erkenning in van de verplichting den ganschen termijn te betalen, de goede bedoelig was er, maar omstandigheden, on afhankelijk van den wil van den schulde naar, dwongen tot opschorting. De token- betalingen waren dus termijnen van termij nen van afbetaling. Amerika nam er nolens volens genoegen mee. Het ging zelfs verder en verklaarde bij monde van president- Roosevelt, dat Enge land althans niet het stigma mocht krijgen wanbetaler te zijn. Men nam den wil voor de daad. Helaas voor Engeland schijnt thans deze vriendelijke uitlegging van de token-betalin gen niet langer te mogen gelden. De schuld- ligt misschien bij Engeland zelf. Het Ameri- kaansch Congres heeft er van opgekeken dat Engeland zulk een aanzienlijk begrootingsoverschot heeft kunnen kweeken. En naar zijn simplis- tischen aard heeft het geredeneerd dat een schuldenaar in bonis in de eerste plaats moet denken aan zijn schuldeischer, vooral indiei deze, zooals thans het geval is, in zulke ern stige moeilijkheden verkeert. President Roo sevelt is wel een machtig man in zijn land. Maar hij moet nochtans het Congres om re denen van binnenlandsch-politieken aard naar de oogen blijven zien. En zoo hij hier toe geen aanleiding mocht vinden, is het toch in elk geval zaak, dat hij de volksverte genwoordigers en senatoren in Washington niet voor het hoofd stoot. Zeker om het Con gres ter wille te zijn heeft de president thans doen weten dat tokenbetalingen een schulde naar niet langer vrijwaren voor het brand merk van wanbetaling. Dat brengt voor Engeland nieuwe verwik kelingen. Er is een Johnson-wet in de Ver. Staten gekomen, die de landen, welke tegen over Amerika financieel in gebreke zijn, uit sluit van de gelegenheid Amerikaansch ka pitaal te leenen. Indien Engeland, (in gebre ke niettegenstaande de token-betalingen)., Amerikaansch geld zou willen hebben, zou het dit door de bepalingen van de Johnson- wet niet kunnen krijgen. Engeland heeft geen Amerikaansch kapi taal noodig, nu niet en waarschijnlijk in een verre toekomst niet. Maar het moreele effect is schrijnend en vernederend voor een nog steeds trotsch Albion. Dit land blijft de hoogste waarde hechten aan zijn „stan ding" onder de naties Het heeft echter al wat van die standing verloren door inder tijd van de „sterling qualities" van het pond sterling een legende te maken. En nu Roose velt zoo weinig waarde blijkt te hechten aan de symboliek van de token-betalingen zijn er raadgevers in de Londensche pers, die vin den dat het raison d'être van deze betalin gen is vervallen en dat men daarom ook maar moet ophouden met token-betalingen Dat is raad, die door ergernis wordt ingegeven en daarom niet de beste. Er is reden te verwachten, dat Engeland op den eerstvolgenden fatalen datum den pas naar een regeling van de schuldkwestie zal blijven marqueeren met een nieuwe token- betaling. Misschien moet de zaak hangende blijven, totdat de New Deal van Roosevelfs brain trustvruchten heeft voortgebracht. Dat kan nog lang duren. De gang van zaken met de oorlogsschulden schijnt er op te wijzen, dat ze vroeg of laat den weg der herstel-be talingen zullen volgen. Van de ongeveer 20 mijnwerkers, welke Dinsdagavond bij de reddingswerkzaamhe den ten gevolge van een ontploffing zijn be dolven, konden zes levend worden geborgen De geredden waren evenwel zoo zwak, dat zij geen inlichtingen konden geven omtrent het lot der overigen. Volgens de laatste berichten uit Bergen zijn nog 15 slachtoffers van de tweede ont ploffing in de mijn ingesloten. Men vreest dat een redding der verongelukten niet meer mogelijk zal zijn. De zes mijnwerkers, die uit de ingestorte mijnschacht konden worden geborgen, hebben ernstige rookvergiftigingen opgeloopen. Zij konden nog steeds niet wor den gehoord. Thans is bekend geworden, dat bij de tweede ontploffing 15 mannen zijn gedood Zij maakten allen deel uit van een reddings ploeg, waarvan slechts 8 leden met brand wonden overdekt boven konden worden ge bracht. De koning is vanmiddag naar Paturages teruggekeerd en heeft talrijke redders gede coreerd. Daar men nieuwe ontploffingen vreest, heeft men besloten, de mijn onder water te zetten. De Kamerzitting is vanmiddag ten teeken van rouw verdaagd. Nadat het besluit om de mijn te Patura ges onder water te zetten was genomen, heeft men het reddings- en bergingswerk, dat on danks het groote gevaar tot tegen den avond was voortgezet, gestaakt. Het totaal dooden bedraagt 53, het aantal gewonden zeventien. DE SAARKWESTIE TE GENEVE. De Volkenbondsraad heeft gisteravond opnieuw besprekingen gevoerd met de regee- ringscommissie voor het Saargebied. Daar bij zijn o.a. ter bespreking gekomen de be richten in de „Journal des Nations", waarin een onjuiste voorstelling was gegeven van de verklaringen van Cossmann, het Saar- landsche lid der regeeringscommissie en waarin aanvallen waren gericht tegen den Raad en speciaal tegen de commissie van drie. In een mededeeling aan de pers worden deze berichten misleidend genoemd. Verder wordt daarin verklaard, dat de Raad het be treurt, dat het geheim karakter van zijn zitting van gisteren niet gerespecteerd is. De Volkenbondsraad heeft zich verder uitvoerig met de Chacokwestie bezig gehou den. Algemeen wordt aangenomen, dat eerst Zaterdag over de Saarkwestie vergaderd zal worden. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou heeft zich tegenover de Fransche pers voorzichtig doch optimistisch uitgelaten. Hij zeide, dat hij hoopte, dat de Volkenfcondsraad in den loop van Zaterdag de mogelijkheden tot een bevredigende oiplos sing van de Saarkwestie in handen zou krij gen. Knox wijst op Göbel's rede. Het secretariaat van den Volkenbond pu bliceert een brief van den president der re- geerings-commissie voor het Saargebied, Knox, gedateerd op 12 Mei, waarin hij de ernstige aandacht van den Volkenbondsraad vraagt voor de rede, die Göbbels te Zwei- brüecken heeft gehouden. Knox heeft deze rede op gramofoonplaten laten opnemen en deze platen heeft hij met zijn schrijven aan het secretariaat doen toekomen. DE HANDGRANAAT ÜNTER DEN LINDEN. Het proces tegen Sehulze. In het verdere verloop van het getuigen verhoor in het proces wegens den aanslag met de handgranaat Unter den Linden, ver klaarde de conciërge van het huis Unter den Linden 76, dat in 1918 tijdens den Sparta- kisten-opstand revolutionnairen het huis be zet hadden, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat nog oude handgranaten op zolder lagen. Hierna werden nog eenige getuigen ge hoord, die gelijk met Sehulze bij den Rijks- weer hebben gediend. In het bijzonder moet er gewezen worden op de verklaringen van de huidige Polizeioberwachtmeister Kuhn, die met alle beslistheid verklaarde dat be klaagde Sehulze in het gooien met hand granaten althans met oefenlonten is afge richt, welk feit beklaagde Sehulze tot nu toe steeds hardnekkig heeft bestreden. Amerika en de oorlogsschulden. (Dag. Overzicht). Waar zit Trotski? (Buitenland). De mijnramp in België, 53 dooden. (Buitenland). „Der Stürmer" in beslag genomen. (Buitenland). Herclassificatie van Amsterdam. (Binnenland). Op den Hoornschen Jaagweg on der de gemeente Edam is een auto bus tegen een boom gereden; zeven gewonden. (Binnenland). Vonnis wethoudster v. Slooten Smit te Zuidschermer door Am- sterdamsch Gerechtshof bevestigd. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten). ADVOCAAT VOORBURG Koorstraat 49/51. v.a. f 1.40 per fl. -1-75 Vervolgens werden eenige deskundigen gehoord. Prof. Celle verklaarde, dat de lont van de handgranaat gewoonlijk een brand duur heeft van 5H seconde, al bestaan er uitzonderingen. De handgranaat in kwestie is een model 1915, dat is vervaardigd tot het einde van den oorlog. Daarna wordt ge pauzeerd. Nadat na de pauze nog eenige getuigen waren gehoord, drong de president er bij den verdachte op aan zijn daad te bekennen en zijn vroegere hekentenissen te willen be krachtigen. Met hoogrood gezicht en aan een groote opwinding ten prooi riep Sehulze uit: Ten overstaan van mijn vrouw en met de gedach ten aan mijn kinaeren verklaar ik nogmaals, dat ik de handgranaat niet heb geworpen. U kunt mij straffen voor een leugen, maar de handgranaat heb ik niet geworpen. Deskundigen hadden te voren verklaard, dat Sehulze toerekeningsvatbaar is. Morgen zal het requisitoir worden gehou den. ZINDELI IKHEID EN WET. Boete voor weggegooide tram kaartjes. De nieuwe Berlijnsche verkeersregeling heeft de onmiddellijk te betalen boete van 1 mark niet slechts ingevoerd voor kleine zon den tegen de onmiddellijke verkeersvoor- schriften, als bijvoorbeeld het oversteken van een stille straat als toevallig een verkeers- lamp nog niet op groen staat, doch heeft ook ten doel, van Berlijn een zindelijke stad te maken, wat zij eigenlijk al wel was. Zoo is het bijv. ook verboden om papier op straat, in parken of bosschen weg te werpen en die gaat zoover, dat wie uit de tram stap pend, zijn tramkaartje wegwerpt door den eersten den besten politieagent met een mark kan worden beboet. Eenzelfde bepaling be staat er ook te Leipzig, maar daar vindt men tenminste aan alle tramhaltepaaltjes een ijze ren mand, waarin men zijn gebruikte tram kaartjes kan werpen. Te Berlijn straft men, maar men geeft aan de candidaten-zondaars nog geen gelegen heid om niet te zondigen. GORING TE ATHENE. De Pruisische ministerpresident Göring is, komende van Belgrado, gistermiddag te half vier per vliegtuig te Athene aangeko men. In zijn gezelschap bevonden zich de Duitsche minister van justitie Kerrl, de staatssecretarissen Körner en Milch, Prins Phillipp von Essen en majoor Jakovi. Ter verwelkoming waren aanwezig o.a. een ver tegenwoordiger van den Griekschen minis terpresident, generaal Jalistras van het Grieksche ministerie van luchtvaart en de directie van de Grieksche civiele luchtvaart maatschappij. BLADEN VERBODEN IN OOSTENRIJK. Ook de te Amsterdam ver schijnende „Sammlung" ver boden. De Oostenrijksche Bondskanselarij heeft gisteren een aantal buitenlandsche dagbla den en tijdschriften voor den duur van een jaar in Oostenrijk verboden, nl. de „Danzi- ger Neuste Nachrichten", het Zwitsersche „Abeiterblatt" uit Luzern, de te Moskou verschijnende „Prawda" en „Iswestia", het dagblad der Fransche communistische partij de „Humanité", „Die Romanleserin'' en de „Frauenwelt" uit Praag en het te Amster dam bij Querido Verlag, verschijnende tijd schrift „Die Sammlung",

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1