EN OMSTREKEN. DAGBLAD VOOR ALKMAAR Bulgarije in één slag fascistisch. TALRIJKE TREIMjUjSUUjEN IN OOSTENRIJK. Chicago door brand geteisterd. 2kgelijhsch Overzicht WIE VOLGT? het bondsleger grootendeels opgeroepen. Geheime luchtvloot in Duitschland. 'n Eindje sigaret de oorzaak. Duizenden stuks vee omgekomen. No. 118 Dinsdag 22 Mei 1934 Op wel zeer ongewone wijze heeft de koning een staatsgreep toegelaten. Nu is er dictatuur inplaats van schijndemocratie. Buitenland. Ondergrondsche luchthavens. Wat vandaag de aandacht trekt, COURANT. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen Bij wijze van. Pinksterverrassing heeft Bul garije het „vreedzame" Europa ruw in zijn rust verstoord dioor het respectabele lijstje van staatsgrepen, waarop eerst nog Letland zijn naam had geschreven, nog een beetje langer te maken. In den nacht van 18 op 19 Mei hebben de troepen in de hoofdstad Sofia alle belangrijke punten bezet en den bewoners huisarrest op gelegd tot den middag. Binnen het cordon rond het paleis werd inmiddels een nieuwe regeering in elkaar gezet. Toen de demissionaire premier Moesjanof 's morgens den slaap uit zijn oogen wreef en uit het raam keek, zag hij daar vreemde din gen, waar hij niets van begreep. Zijn dienst bode kon hem geen inlichtingen geven en daarom greep hij naar de telefoon. De tele foonjuffrouw zei hem, dat hij geen verbin ding kon krijgen, niemand mocht er telefo- neeren. „Maar u spreekt met den minister president, juffrouw" riep Moesjanof verbou wereerd. „U is geen minister meer, meneer, we hebben een andere regeering", zei de juf frouw. Zoo ongeveer moet het gegaan zijn. Moes janof had kort te voien de opdracht om een nieuw kabinet te vormen neergelegd. Een groep, samenzweerders had nu de gelegen heid schoon gezien om een nieuwe regeering en een nieuw regime te vormen. Heeft koning Boris er het initiatief toe genomen? Het is niet waarschijnlijk. De omwenteling begon met een omsingeling van het paleis. Oud- officieren waren reeds dagen lang bezig den koning onder druk te zetten. Boris gaf ten slotte toe en verzette de wet. Een autori taire regeering is gevormd. Het parlement is naar huis gestuurd. Misschien komt er een ander, kleiner park-ment. maar dat zal dan heel beperkte bevoegdheden hebben. Schijndemocratie. Wanneer we daaruit nu zouden conciu- deeren, dat het democratisch regime een nieuwen klap heeft gekregen, zouden we die stelling met duchtige formeele argumenten kunnen staven. Want Bulgarije had naar den uiterlijken vorm een parlementair-demo cratische regeering. Maar echt democratisch is het bewind nooit geweest. Op den heelen Balkan was er immers nooit meer dan imi tatie-democratie. De landen, die het Turksche juk hebben afgeschud, de staten, die zich uit de Donau-monarchie hebben losgemaakt, moesten zich een eigen regeeringsvorm kie zen en aangetrokken door Westeuropa namen zij maar over, wat daar bestond. Doch wat onder de hoog-ontwikkelde be schaving van Westeuropa was ontstaan en gegroeid en wat daar functionneerde kon men maar niet zoo overplanten in den onbe- werkten Balkanbodem. Alleen als kasplantje kon men het in leven houden. Men hield verkiezingen, zeker, maar er waren ge-n uit het volk opgekomen en in het volk gewortelde partijen. De boerenbevolking, die nog niet eens geleerd had haar plaatselijke zaken te bestudeeren, werd opgeroepen te oordee- len over s lands zaken, waarvan zij geen flauw benul had, want kranten kende zij niet. Zij kon voor het meerendeel niet eens lezen. Mislukt boerenregime. Het gevolg was, dat een kleine groep van „ontwikkelden" ging heerschen, ten deele ijverige, góed-willende menschen, die uit de boeken wisten, hoe men in Westeuropa re geeringen vormde en die heel het regime van partijvorming, verkiezingen, parlement en kabinetsvorming naar het uiterlijk copieerden zonder er ooit echt leven in te kunnen bren gen. Zij volgden het Westen no* in vele andere opzichten na, zij gingen het land in- dustrialiseeren met hulp uit het Westen. Het bankkapitaal kreeg er grooten invloed1. Ongetwijfeld hebben deze menschen veel voor hun land gedaan. Maar een volks-reg.ee- ring vormen, dat konden zij niet. De intellec tueel, de bankier en de industrieel, de groote- stadsmensch, zij stonden mijlen ver af van de mentaliteit der boeren, die de overgroote meerderheid der bevolking vormden. Zij re geerden de boerenmassa met hulp der politie en dreef ze zelfs met den politieagent naar de stembus. Dat bleef zoo dat de de agrarische crisis een noodtoestand deed ontstaan op het platte land. Toen kwamen de boeren in verzet en in Bulgarije wist de boer Stamboliiski voor het eerst het -eg'me der „ontwikkelden" ten val te brengen. Maar Stomboliiski wist met zijn madht geen raad, hij kon geen nieuw regime invoeren, geen echte boerenregeering vor men, hij beschikte ook niet over de noodige krachten om xregeeren en het Westersch regime geleidelijk te liquideeren. Den 8en Juni 1923 werd hij door Tsankof ten val ge bracht. Sindsdien volgde het eene kabinet op het andere, alle in schijn democratisch, het eene meer. het andere minder ver van de boeren afstaand, geen enkel levend uit een volsch beginsel, alle steunend op en afhankelijk van de Westersche mogendheden, die onder el kaar streden om den voorrang. Tegen Italië. Voor zoover de berichten uit Sofia een be oordeeling der jongste gebeurtenissen thans reeds mogelijk maken is de staatsgreep de overwinning van de eene groep ontwikkelden op de andere. Door den nood gedwongen heeft men nu echter met de schijn-demon- stratie gebroken en in navolging van Roe menië de dictatuur ingevoerd. In wezen is daarmee dan nog niet veel veranderd, het boerenvraagstuk is nog net zoo ver van een oplossing af als te voren. Van een eigen, uit het volk opgekomen en bij de boerenmentali- teit passende regeering is men nog even ver af. Dat neemt niet weg, dat de verandering in Bulgarije gewichtige gevolgen kan hebben voor de internationale verhoudingen. Want de nieuwe regeering van Kimon Georgief komt voort uit de organisatie Zweno, dat „Ketting" 'beteekent. De Zweno is enkele jaren geleden gesticht door Kazasof Het is een kring van intelectueelen. Eenigen tijd ge leden is de kring gespitst. Kazasof is er uit gegaan naar Tsankof toe, die nationaal- socialistische denkbeelden propageert Geor gief werd de nieuwe leider. Hoofdpunt van zijn program werd toenadering tot Zuid- Slavië. Die toenadering werd voortdurend belem merd door de Macedoniërs,. die zich Bul garen voelen, doch wier gebied bij den vrede van Neuilly aan Zuid-Slavië is geko men. De eerste daad van den nieuwen pre mier is geewest een aantal Macedonische leiders in het gevang te steken en het_ Bul- gaarsche deel van Macedonië in tweeën te breken en bij nieuwgevormde Bulgaarsche provincies te voegen. De nieuwe regeenng wil den invloed der Macedoniërs, die zeer groot was, breken. Dan is de weg tot Bel grado geplaveid. Onderdrukking der Macedonische bewe ging en toenadering tot Belgrado beteekent echter tegelijk breken met de Italiaansche richting der buitenlandsche politiek. De Bul gaarsche gezant te Rome is onmiddellijk van zijn post ontheven. Dit behoeft niet noodzakelijk te leiden tot een oriënteering in Fransche richting en het streven naar zelfstandigheid groeit snel op den Balkan. Maar de kans, dat men nu op Parijs komt te steunen is wel zeer groot. De Bulgaarsche gezant te Parijs schijnt minister van buitenlandsche zaken te zullen worden. Zaterdagnacht hebben op vele plaatsen in alle deelen van Oostenrijk aanslagen tegen het treinverkeer plaats gehad, doordat men de rails en deelen van bruggen heeft opge blazen. In de nabijheid van Weenen zijn drie aan slagen uitgevoerd en wel bij Tullnerbach- Pressbaum, Amstctten en Purkersdorf. Bij Purkersdorf is de spoorbrug zwaar bescha digd. Afdeelingen van het bondsleger zijn gerequireerd, die de geheele streek bezet houden. Bij Hochairl in de nabijheid van Innsbruck is een spoorbrug opgeblazen en geheel vernield. De rails hangen in de lucht. Pioniers hebben een voorloopigen onder bouw geconstrueerd, zoodat vanmorgen tegen tien uur de eerste trein weder deze plek kon passeeren. Andere aanslagen wor den gemeld uit Salzburg, waar de grootste te Aigen heeft plaats gehad. Bij de stad Salzburg zijn twee masten der hoogspan ningsleiding in de lucht gevlogen, zoodat de stad twee uur zonder licht was. Op de Suedbahn werde» aanslagen gepleegd bij Baden, Moedling en Bruck aan de Muhr. Van de Ostbahn zijl tot dusverre twee aan slagen gemeld en wel bij Himberg en Ul- richskirchen. Op verscheidene plaatsen zijn op de rails dynamietpatronen gevonden, die niet tot ontploffing waren gekomen. Het geheel der aanslagen is nog niet te overzien. Vast staat, dat menschenlevens niet zijn te betreuren; er is alleen materieele schade aangericht. Het treinverkeer onder vond overal in het land groote vertraging en onderbreking. Op het Westbahnhof te Weenen kwam de eerste trein vanmorgen eerst te 9 uur aan. Het ministerie van veiligheid beraad slaagt over de te nemen maatregelen. In vele steden zijn de garnizoenen gealarmeerd, die de bewaking der stations op zich hebben genomen. Van de daders ontbreekt tot op au oogenblik ieder spoor. De arbeid der veilig heidsautoriteiten wordt zeer bemoeilijkt doordat het aantal aanslagen zoo ontstel lend groot is. Nog meer aanslagen. Nader wordt gemeld, dat op het traject InsbruckGarmischPartenkirchen de rails op drie plaatsen zijn vernield en wel bij Hochzirl, Voels en in den Martinswald tunnel. Op het traject Kufstein-Innsbruck zijn de rails bij Volders opgeblazen. Op de Ostbahn is nog een aanslag gepleegd tus- schen Bruck en Parndorf. Alle groote spoor wegen naar Qeenen zijn onderbroken met uitzondering van den Franz-Josephspoor- weg. In een ofiicieel communiqué wordt slechts medegedeeld dat in den afgeloopen nacht verscheidene aanslagen op stations zijn ge pleegd. Een bedrag van 10.000 schelling is uitgeloofd voor aanwijzingen, die tot arres tatie van de daders kunnen leiden. Aan het slot van het communiqué wordt medege deeld, dat de directie van de spoorwegen en de politie de bijzondere veiligheidsmaatrege len nog hebben uitgebreid. Het reizende pu bliek kan er van verzekerd zijn, dat dus danige maatregelen zijn genomen, dat da den van sabotage in de toekomst niet meer mogelijk zullen zijn. Tot op dit oogenblik zijn 15 groote trein aanslagen bekend geworden. Men vermoedt echter, dat nog talrijke aanslagen en pogin gen tot aanslagen zijn ondernomen, die niet bekend zijn geworden. De aanslagen zijn vrijwel alle gepleegd1 tusschen 1 en 3 uur des nachts. Het is duidelijk, dat men hier te doen heeft met een groote samenhangende actie. De nasporingen naar de daders wor den in koortsachtig tempo voortgezet, maar men heeft nog slechts zeer weinig aanknoo pingspunten. De autoriteiten hebben zeer speciale veiligheidsmaatregelen genomen, om verdere aanslagen te voorkomen. Het bondsleger is grootendeels opgeroepen. Kerkelijke gebouwen te Linz door politie en Bondsleger bezet. In verband met de onlangs door de Bondsregeering uitgevaardigde verordening tot verlaging der soldijen voqr het Schutz- corps, kwam het in de laatste dagen te Linz tot heftige betoogingen van Schutzcorps- leden. Eenige honderden wilden naar het ge bouw der landsregeering trekken om tegen de verlaging te protesteeren, doch Bonds- politie en militairen hadden een afzetting gevormd en konden tenslotte na langdurige onderhandelingen de demonstranten ertoe bewegen, naar huis terug te keeren De stemming bleef echter gespannen. Zaterdagavond tegen 11 uur heeft een alarm-compagnie van de bondspolitie en een afdeeling van het Bondsleger in veld-uitrus- ting te Linz de Dom, het Bisschopshof en de omliggende, grootendeels kerkelijke gebou wen, o.a. het Priesterseminarium, bezet. Naar verluidde zouden de autoriteiten op de hoogte zijn gesteld van een voorgenomen aanslag op de Dom. De bezettingstroepen hadden opdracht, niemand te laten naderen en zoo noodig op verdachte elementen, die zich niet aan de sommaties hielden, het vuur te openen. In de laatste dagen heeft de politie te W^els, Ischl, Ebensoe en andere plaatsen in totaal ongeveer honderd personen, grooten deels vroegere leden der nationaal-socialisti- partij, gearresteerd. Een aantal hunner zijn ter beschikking van de politieke politie ge steld, de anderen zijn naar het concentratie kamp Woellersdorf overgebracht. DE DOODSTRAF IN DUITSCHLAND. Vier terechtstellingen. Op de binnenplaats van de gevangenis zijn Zaterdag de communisten Dettmer, Fisscher Schmidt en Wehrenberg, die 2 Mei ter dood zijn veroordeeld, met de bijl terechtgesteld. De doodvonnissen tegen Broese, Richardt, Ruhnow en Stockfleth zijn veranderd in le venslange tuchthuisstaf, daar het hier poli tieke delicten betreft, Daily Express publiceert een artikel van zijn Berlijnschen correspondent Pembroke Ste- phens, die verleden week is ge arresteerd tijdens een reis door Duitschland. Het artikel werd te Londen per luchtpost ontvangen tegelijk met het bericht, dat Stephens als verdacht van spionnage was gearresteerd. De publicatie van het artikel werd door de hoofd redactie uitgesteld in het be lang van den correspondent. Aanteekeningen, welke Stephens had gemaakt voor dit artikel zijn door de Duitsche politie in beslag genomen. Ze worden thans bestudeerd. De heer Stephens heeft intusschen zijn reis door Duitschland voortgezet. Het artikel heeft o.m. den volgenden inhoud: Hannover: Ondergrondsche militaire aerodiooms, gevrijwaard tegen lucht aanvallen, worden in verschillende dee len van Duitschland aangelegd. Een de zer ondergrondsche luchthavens wordt bij het plaatsje Celle in de provincie Hannover aangelegd. Celle ligt op slechts enkele mijlen van de groote han delsluchthaven Hannover, daarom is geen commercieele rechtvaardiging aan te voeren voor de nieuwe luchthaven, v elke alleen voor militaire doeleinden bestemd is. Het is de grootste luchtha ven, welke de correspondent ooit heeft gezien :groote rdan Croydon. Le Bour- get, Amsterdam, Weenen en Berlijn en toch was zij uiterst moeilijk te vinden; geheel te midden van bosschen gelegen, van den weg en uit den trein geheel on zichtbaar is deze luchthaven achter hoogopgaande boomen aangelegd. Zelfs SA-mannen worden er niet toegelaten! Het luchtstation is zoo groot, dat de ccrrespondent voor zijn onderzoek een uur noodig had. Er zijn drie geweldige hangars, glazen daken, grijze ijzeren deuren, voorts groote barakken voor de piloten en mecaniciens. De werkzaamheden onder den grond zijn juist aangevangen. Er zijn geen toestellen in de hangars. Be militaire aard van deze havens wordt verraden door grijs-groene benzinetanks, welke een inhoud hebben van ongeveer 5900 L. In het haven-district te Chica- go is Zaterdagavond een gewel dige brand uitgebraken in de veeopslagplaats van de Chicago Union. Het vuur breidde zich uit over de schuren en hokken, waarin het vee was ondergebracht en tastte ook het hoofd gebouw aan. Verscheidene andere gebouwen wor den door het vuur bedreigd, daar de vlammen door den sterken wind worden aangewakkerd. Een uur na het eerste alarm woedde de brand over een uitgestrektheid van een vierkante mijl. De telefoonverbindingen werden door het vuur verwoest en twee bankgebou wen geraakten in brand. Groote rook wolken dreven over het zuidelijk deel der stad. De blussching werd belemmerd door den lagen waterdruk tengevolge van de langdurige droogte. Hoeveel vee in de v'ammen was omgekomen, viel niet da delijk uit te maken. De vlammenzee had weldra zoo'n geweldigen omvang aan genomen, dat twee motorspuiten niet tijdig genoeg konden worden verwij derd en verbrandden. Men verkeerde aanvankelijk in het onzekere over het lot van de bediening dezer spuiten. Het vuur in de brandhaard vermin derde eindelijk, doch toen baanden de vlammen zich een weg naar de woon wijken in het noordoosten van de stad, waaromheen gelukkig een open terrein ligt, waar de brandweer het vuur kan trachten meester te worden Dat is met groote moeite gelukt Na heldhaftige pogingen is de brand Bulgarije in één slag fascistisch. (Dag. Overzicht). Chicago door brand geteisterd. (Buitenland). Geheime luchtvloot in Duitsch land. (Buitenland). Talrijke treinaanslagen in Oosterï- rijk. (Buitenland). De behandeling van de Saarkwes- tie verdaagd. (Buitenland). Zaterdagmiddag is een krans ge hecht aan het Grotius-monument te Delft. (Binnenland). Andere nummering van de Staats loterij. (Binnenland). Zeven woningen afgebrand te Helmond. (Binnenland). Tijdens storm bij Urk een motor schip gezonken. (Binnenland). Bij de Beusichemsche pont een auto met 4 personen te water, twee ervan verdronken. (Binnenland). Mislukte moordaanslag te Eind hoven. (binnenland). Alg. verg. Bond voor Staatspensi- onneering te Alkmaar. (Stad en omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten). De correspondent vervolgt dan: Duitschland heeft thans geen lucht vloot. De luchtvloot is tenminste niet te zien. Zij ligt over het geheele land ver deeld: in de eene fabriek motoren, in een andere vleugels, ergens anders de rom pen, zulks in afwachting van de toe stemming der mogendheden of de mis lukking der Ontwapeningsconferentie om dan vliegtuigen te construeeren. Generaal Goering kan niet wachten tot dat Junkers de motoren voor de lucht vloot zal klaar hebben. Groote aantallen Amerikaansche vliegtuigmotoren wor den ingevoerd doch ook Britsche. De correspondent verklaart te weten, dat „dag en nacht aan de vervaardiging der rompen wordt gewerkt bij de wereldbe kende scheepsbouwers Blohm en Voss te Hamburg, waar in drie ploegen wordt gewerkt", terwijl te Kiel een belangrijke radiofabriek hulzen maakt voor bommen en granaten; te Gluckstadt werken 700 arbeiders in een papierfabriek aan ont plofbare stoffen voor bommen. Al deze werklieden moeten schriftelijk verklaren niets van hun werkzaamheden mede te zullen deelen. Op overtreding staat in sommige gevallen de doodstraf. weer er eindelijk in geslaagd het vuur te overmeesteren, nadat drie groote pakhuizen, twee woonblokken, twee bankgebouwen, een hotel, een brouwerij en het gebouw van de telefoon waren afgebrand. Bovendien is een groot aantal kleine huizen een prooi der vlammen gewor den. In 1871 werd een groot deel van de stad Chicago eveneens door brand ver woest na een langdurige droogte-periode. De schade van de brand loopt in de millioenen dollars. Twaalf menschen blijken te zijn ge wond, twee hunner verkeeren in ern- stigen toestand. Het telefoonverkeer in de havenwijk is verbroken. Heldhaftige telefonisten. De telefonisten van de centrale in het entrepot-district zijn tot het uiterste op hu" post gebleven en hebben op held haftige wijze de verbindingen op de nog niet vernielde lijnen tot stand gebracht zoolang zulks mogelijk was. Een groote politiemacht was naar het terrein van den brand gezonden om voor de afzetting te zorgen. De toeloop van kijklustigen was zoo groot, dat het verkeer geheel in de war was. Een vlieger heeft verklaard, dat de rook op een afstand van meer dan 100 K.M. te zien was. Volgens nadere berichten zijn bij den brand toch nog drie menschen omgekomen en be draagt het cijfer der gewonden meer dan 150. Tweeduizend menschen zijn

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1