Alkmaarsche Courant s 8 8 VEILIGE HAVENS Stad w Omqemng- Seuitleton Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 22 HEI. 103) PINKSTER 1934. No. 118 1934 HET ALKMAARSCHE ZWEMBAD. Op het hoogtepunt van onze redactioneele arbeid, Zaterdag een uur voor het afdrukken van de courant, vernamen wij, dat de wet houder van de bedrijven, de heer Bonsema, er prijs op stelde ten stadhuize de pers een en ander mede te deelen over het Alkmaarsche zwembad. Hoewel wij ons moeilijk konden voorstellen, dat de lezers, zoolang het ding nog niet gereed is gekomen, er eenig belang in stelden, hebben wij ons toch gehaast om ons 6tadhuiswaarts te begeven, aangezien het gezag nu eenmaal geëerbiedigd moet worden Det wethouder was in een gemoedelijke stemming een stemming menschen eigen, die tenslotte gedaan hebben gekregen, wat zij wilden en op onze vraag of men de te openen pierenbak „Victoria-bad" had ge noemd, om tot uitdrukking te brengen, dat men de overwinning had behaald op de voor standers van een Sportfondsen-bad, ant woordde de wethouder, dat het wenschelijk was, dat de strijdbijl werd begraven. Hij nam aan, da( de groep burgers van het Sportfond- senbad in het belang van Alkmaar zich voor een overdekte inrichting hadden uitgespro ken, doch verzekerde met nadruk, dat het hoogere gezag daarvoor in deze tijden geen goedkeuring zou hebben gegeven en dat het nu verstandiger was om te trachten door een rendabele exploitatie van het te openen zwem bad, spoedig tot een gesloten inrichting te komen, waarop bij den bouw van het Victorie- bad (deze naam was alleen gekozen, omdat het bad in de Victoriestad was gelegen) was gerekend. Wij merkten op, dat B. en W. het argu ment van de niet-goedkeuring van een over dekte inrichting door het hoogere gezag wel in den treure hadden gebruikt, doch het toch niet hadden aangedurfd om in den raad een uitspraak ten gunste van de gesloten inrich ting uit te lokken. Wanneer het hoogere gezag een dergelijke besluit dan had vernietigd, had de burgerij heel anders tegenover deze inrichting gestaan. Met nadruk verzekerde de wethouder, dat ook hij voorstander van een gesloten inrich ting was, mits de menschen met de kleine beurzen daarvan ook gebruik konden maken Dit was zonder subsidie uit de gemeentekas niet mogelijk en de financieele toestand van Alkmaar was van dien aard, dat daaraan niet gedacht kon worden. Men diende het betere niet tot den vijand van het goede te maken en mocht niet uit het oog verliezen, dat de te openen inrichting be langrijk beter was dan de zwemschool aan het Zeglis, die men nu gaat verlaten. Ook het zwembassin was belangrijk grooter en in dat aan het Zeglis waren jaarlijks nog 40000 baden genomen. _Wij handhaafden desondanks onze mee ning, dat voor Alkmaar de eenige zwemin richting die economisch verantwoord gesticht 'had mogen worden de gesloten inrichting niet open zwembassin was, doch gaven toe, dat nu de zaken stonden, zooals ze stonden, het verstandig was om te trachten door een rendabele exploitatie te trachten spoedig tot een dergelijke inrichting te komen. Toch was het fout, dat men de men schen van het Sportfondsen-bad niet meer bij de zaak had betrokken en fout was ook de dictatorische uitdrukking van den vorigen burgemeester: „Alkmaar krijgt een open zwembad of geen zwembad". Wethouder Bonsema bleef gemoedelijk en betoogde uitvoerig, dat ook door de Sport fondsen fouten waren gemaakt, die ook wij in Zijn plaats niet getolereerd zouden hebben. Het dispuut eindigde in een komisch inter mezzo, toen oud-burgemeester Wendelaar in gezelschap van burgemeester van Kinschot de kamer binnen kwam en met zijn gullen lach Constateerde, dat de verhouding tusschen overheid en de pers in Alkmaar nog dezelfde was gebleken. De discussie werd hierop gestaakt en de wethouder ging er toe over de mededeelingen te doen, die hij gaarne gepubliceerd wenschte te zien. Het had zal 22 Juni worden geopend. Aan vankelijk zou dit op 15 Juni geschieden, doch door het aangekondigde verzoek van de Sportfondsenmenschen aan de Kroon om het raadsbesluit te vernietigen, welk verzoek niet is binnengekomen en nu, door het verstrijken van den daarvoor gestelden termijn, niet meer ingediend kan worden, was er vertra ging ontstaan. door BASIL KENO. (Uit het Engelsch). Haar hoofd een beetje omdraaiend, keek ze hem eventjes aan, maar wendde toen vlug haar blik naar iets anders. „Je ziet er wel iets naar uit". „Maar het uiterlijk kan iets toevalligs zijn". „En dan de naam' „Die bewijst niets". „En mijn man weet nog een boel andere dingen. Die zal hij je zelf allemaal wel ver- tellen". r< Hij herhaalde ongeveer dezelfde vraag, die hij Lily had gesteld: „Zou 't u wat kunnen schelen, als ik uw zoon was?" Zij vermeed een direct antwoord hierop, door te zeggen: „Als je 't was, zou je in dit huis moeten wonen". „Zou ik niet uw zoon kunnen zijn maar ergens anders wonen?" „Wat zou dat baten?" „Het zou de zaak voor mij misschien mak kelijker maken". De groote grijze oogen keken hem eventjes aan. „Bedoel je, dat je liever niet bij ons zoudt willen inwonen?" „Ik bedoel, dat ik aan uw manier van leven Het volledige badseizoen wordt gerekend in te gaan op 15 Mei. Met het oog op de opening op 22 Juni waren dit jaar voor het cfuw se'Z0€n verlaagde tarieven inge- adverten«esZ'e daarvoor de gepubliceerde ifi^^Lni£htinS een bassin van w l\,] ?5 M- en een diePte van 0.70 M. d° he'wat",0' boiem on^! Jhdderbassin heeft een afmeting van 0 90 M Kn d'epte V3n 010 tot a^eJ,a3Svlns, voldoen aan de hoogste eischen door den Nederlandschen Zwembond gesteld iJeze bond verleent dan ook evenals de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen zijn volle medewerking aan de inrichting en de tentoonstelling in de Handelsschool, die gedurende de propaganda-zwemweek welke terdag js geopend, wordt gehouden. Naast de gelegenheid om te zwemmen komt er een ruime gelegenheid tot het nemen van zonnebaden. De bedoeling zit voor om de inrichting 22 Juni met attracties te openen, waarvoor con tact is verkregen met den Ned. Zwembond. Als badmeesters treden in functie de heer van Diepen en zijn zoon, terwijl ook als zoo danig in functie treden de heer en mevrouw Zeehandelaar, die het vorig jaar bij de ex ploitatie van het familiebad „De Karperton" zoo n uitstekende naam verwierven. Voor dames komt er nu gelegenheid om de zwem lessen van een bevoegde leerares te ontvan gen. Belangrijk is ook, dat groepen van 20 per sonen reductie krijgen op den abonnements prijs. Deze groepen kunnen het recht beko men om op bepaalde uren te zwemmen en voor deze groepen is het gemengd zwemmen toegelaten. Det wethouder doet een beroep op alle Alk maarsche beoefenaars van de zwemsport, om door het vroegtijdig nemen van abonnemen ten de exploitatie van het bad safe te stellen, opdat men door het rendabel stellen van de open inrichting in de toekomst kan komen tot de overdekte met open-inrichting. Het mooie weer Zaterdag voor Pink ster bracht de stedelingen er toe om nog hals over kop in de badplaatsen hun Pinkster-weekend te bespreken. Vooral de Amsterdammers, die regel matig hun vacantie in Bergen en Bergen aan Zee doorbrengen, haastten zich naar hun geliefd vacantie-oord. Voor velen van hen die Zaterdag 13.30 met de snel trein uit Amsterdam vertrokken en 14.01 in Alkmaar aankwamen, was het een groote teleurstelling daar te vernemen, dat ze pas om 14.49 vandaar naar Bergen konden vertrekken. Zij oordeelden dit niet in overeenstem ming met het „vlug, voordeelig en vei lig" door de Spoorwegen in de reclame naar voren geracht en inderdaad is dit absurd, als men weet, dat de Amster dammers die om 12.59 uit Amsterdam met den boemel vertrokken en om 13.40 in A.kmaar aankwamen vandaar om 13.49 naar Bergen konden vertrekken. Men reist nu eenmaal niet met een sneltrein om voor zoo'n korten afstand ruim 3 kwartier op een tusschenstation te moe ten wachten. Na de ontstuimige dagen in het begin van de vorige week lokte het mooie weer van Vrijdag en Zaterdag en de gunstige barometerstand de stedelingen naar buiten. In Bergen en Bergen aan Zee liepen daardoor verschillende hotels en pensions vol met gasten en maakten de leveranciers van voedingsartikelen goe de zaken. Ook Zondagmorgen (in Bergen mogen de winkels in het seizoen des avonds en Zondags geopend zijn) was het in de winkels voor fijne vleeschwaren, ban ketbakkersartikelen en ander eetgerei zoo druk als het te voren niet was ge weest. De terraszaken, die zich voor een goe de Pinkster hadden ingericht, moesten echter ervaren, dat men den dag niet kjm loven voor de avond daar is. De wind begon des middags n.1. naar het zuid westen te loopen en hoewel de zon zich af en toe liet zien, wer/ien de zeedampen te hinderlijk om buiten te zitten en ble ven de drommen wielrijders en tram- toeristen uit. Opvallend was het groot aantal auto's uit andere provincies, dat onze kuststreek bezocht. Wij noteerden tal van wagens uit andere provinciën en zelfs uit Duitschland en Frankrijk. Par keeren deden echter weinigen. Men be paalde zich er toe langs den zeeboule vard te rijden en in de beschutte bos- schen wat verpoozing te zoeken. niet orewend ben". „O!Zij ging er niet verder op in, en bleef ïaar beringde handen voor 't vuur warmen. „Eens heb je gezegd al lang geleden toen ik je in Boston ontmoette dat je je nu niet zou kunnen wennen aan een aan een andere moeder of zooiets. Herinner je je dat?" Hij verklaarde het zich te herinneren, maar voegde er niets aan toe. „En?" Aangezien het nu juist het oogenblik was, dat hij ten opzichte van een andere moeder een besluit moest nemen, vond hij dat „En?" een lastige vraag. „Ik heb dat drie jaren ge leden gezegd. De omstandigheden zijn ver anderd''. „Hoe zoo?" „Misschien niet zoo zeer de omstandighe den, als wel de menschen. Ik ben zelf ook anders geworden". „Ten opzichte van ons of van mij?" „Ik sta anders tegenover de heele kwes tie vooral omdat mijnheer Whitelaw zoo vriendelijk jegens mij is geweest". „Ik kan niet gelooven, dat zijn vriendelijk- leid eenig verschil in de feiten zou brengen. Je bent onzen zoon, of je bent 't niet, onver schillig of hij al of niet vriendelijk jegens je jS» Daarin hebt u gelijk, maar 't maakt wel verschil in mijn houding". De mijne is niet zoo gemakkelijk te beïn vloeden". Tom begreep niet wat zy hiermee bedoelde, Voor d-e Rustende Jager en Duinver- maak was het weer niet geschikt. Nu het aan zee minder aangenamer was, ver maakten honderden zich daar met mu ziek en dans. De hoop werd gevestigd op den 2en Pinksterdag, doch het weer was toen nog ongunstiger geworden. Er woei een halve storm, met als gevolg dat weinigen naar zee togen om de zee in zijn krach tige bewogenheid te zien. Van het buitenbad, dat len Pinkster dag voor het eerst geopend werd, maak tên dan ook alleen die baders gebruik die men onder de geharden kan rekenen De Maatschappij „Bergen aan Zee' had overigens het noodige gedaan om de bezoekers te kunnen ontvangen. Het rijwielpad naar zee was op de slechte plaatsen met stampasfalt hersteld; de boulevard was in de richting van het stille strand een 100 M. doorgetrokken; de neergang naar het strand was al daar, evenals naar het tentenbad verbe terd en aan 't einde van den boulevard was de wandelweg naar het duingebied gemakkelijker gemaakt. Ook bij hotel „Nassau-Bergen" was een keurig parkeerpark gereed gekomen. De verwachte stroom bezoekers bleef echter uit. Pesie's familiebad in „De Berger meer", waar het Hemelvaartsdag zeer druk was ,werd door het weer gehandi capt Slechts enkele geharde zwemmers waagden zich in dit bad. In Castricum Hemelvaartsdag het centrum van wandel- en rijwieltoerisme was het buitengewoon stil. In Egmond aan Zee eenige drukte tengevolge van de kermis, doch van Pinkster-toerisme nagenoeg geen spoor. Te Bergen aan Zee nagenoeg ledige parkeerparken, evenals te Camperduin. De bezoekers, die in Bergen waren, bewogen zich in de bos- schen en in de enkele zaken waar men dunnen gezel:igheid kon vinden Over het algemeen is Pinkster 1934 voor de zomerzaken een zeer slechte Pinkster geweest. Ook de vi'e ijsco mannetjes, die het vorig jaar allen na genoeg uitverkocht geraakten, bleven met hun voorraden zitten. Te Heemskerk trok de openstelling van het park bij. het kasteel Marquette en het in gebruik nemen van het slot „Assemburg" de belangstelling van dui zenden, doch in hoofdzaak waren dit gratis kijkers langs den weg. Voor de stad is het weer niet nadeelig geweest. Wel ondervonden de weinige zaken, die hier over een terras beschik ten. ook groote schade, doch de biosco pen maakten goede zaken, terwijl de motorraces flink bezocht werden en le ven in de brouwerij brachten. Op zulke dagen valt het op hoe nadee lig de winkelsluitingswet voor den klei nen zelfstandigen middenstander is. Ook Alkmaar trekt door het toenemend toe risme steeds meer bezoekers op Zonda gen. Zij kunnen hier echter niets begee- renswaardigs koopen en gebruiken Alk maar-als doorgangsweg om naar de nabije seizoenplaatsen te trekken, waar zij wel een en ander kunnen bekomen. Over het geheel kan worden vastge steld dat Pinkster 1934 voor de zaken die het van dergelijke feestdagen moeten hebben in tegenstelling met Pinkster 1933, slecht is geweest. DE HISTORISCHE FEESTEN TE HEEMSKERK. Voor de historische feesten te Heemskerk was het weer niet bepaald ongunstig. Wel ondervond men ook daar hinder van den hevigen wind en miste men, vooral met het oog op de tentoongespreide kleurenpracht, het heerlijke zonnetje, doch het regende niet en voor een optocht is dit al heel wat waard. Ongeveer om kwart over elf had op het Huldtooneel te Noorddorp, in tegenwoor digheid van de heeren van Heemskerk en Assendelft met hun edelvrouwen, den abt van Egmond, de ridders van St. Jan, Bene dictijnen Monnikken, Schout en Schepenen, de plechtigheid plaats, waarop Jan van Bra bant als graaf van Holland in gezelschap van zijn gemalin Jacoba van Beieren tot heer van Kennemerland werd uitgeroepen. Het was een bijzonder mooi kleurig ta- freeltje, toen de graaf door vier edelen op het schild verheven, omgeven door de boven- fenoemde personen, benevens de noodige erauten, pages, boogschutters en dorpers, na zijn uitroeping tot Heer van Kennemer land met uitgestoken hand plechtig en met krachtige stem zeide: „Vrede aan de kerk en de Christelijke kudde. Verbod van roof en maar wilde het langs indirecten weg trach ten te weten te komen. „Neen, dat geloof ik ook niet. Per slot van rekening bent u degeen voor wie het meer dan iemand anders een levenskwestie is. „Omdat ik de moeder ben? Dat zie ik niet in. De menschen praten over moeder-instinct alsof 't iets is, dat absoluut zeker bestaat. Maar" en toen wendde zij zich met onver wachte levendigheid tot hem - „maar als die mensciien net zoo dikwijls op de proef waren gesteld als ik, zouden ze wel anders praten. Immers van bijna elk kind zou men kunnen denken, dat 't de baby is, die je in 'n tijd niet hebt gezien. Men vergeet. Men verliest 't ver mogen om te herkennen, zoowel als om er ze- cer van te zijn, dat men geen gelijkenis ziet. Als iemand maar lang genoeg en met klem je tracht te overtuigen dat „Heeft iemand dat gedaan wat mij be treft?" Hij begon nu te begrijpen van wie Tad en Lily het ontstuimige in hun aard hadden. „Misschien niet met even veel woorden, maar als iemand, tot wie je in nauwe betrekking staat, er van overtuigd is ,En u zelf daarvan niet overtugid bent Droevig stond zij op. „Maar hoe kan ik overtuigd zijn? Wat kan me overtuigen? Ge lijkenis een naam enkele herinneringen enkele gissingen een beetje hoop maar weten doe ik niets. Wie zou een zaak als deze kunnen bewijzen na drie en twin tig jaren?" Woensdag 23 Mei. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— KI. VARA- ensemble olv. F. Bakels. 9-30 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 10.Mor genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: R. Numan, voor dracht; Klein VAR A-ensemble olv. F. Bakels en W. Drop, lezing. 12. 2.— De Notenkrakers olv. D. Wins en gr.pl. 215 Kniples. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.30 De Flie refluiters olv. J. v. d. Horst. 7. Dr. M. Euwe: De strijd om het Wereldkampioenschap Schaken. 7.20 VARA-orkest olv. E. E. Ge- bert mmv. R. Bresser, cello. 8. SOS-ber., Vaz Dias VARA- Varia. 8.15 Sportpraatje J. v. d. Berg. 8.35 VARA-orkest olv. Ge- bert. 9.20 „De Brand in de Jonge Jan", schets van Heyermans, door W. van Cappellen. 10.30 VARA- orkest olv. H. de Groot. 11.15 12.Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. ds. H. v. d. Elskamp. 11.Zang door M. Beuming, so praan en gr.pl. 12.15 Gr.pl. 12.30 Kwintetconcert olv. P. v. d. Hurk. 2.Gr.platen. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.3.45 Or gelconcert L. Blaauw. 4.Con cert. S. Bahler, viool. Bep Bosz Jansen, cello en T. BahlerRieu- werts, piano. 5.Kinderuurtje. 6.Deel. in het Friesch door mevr, F. Postma—Meinema. 6.30 Afge staan. 7.15 Gr.pl. 7.30 Landbouw- praatje. 8.Uitz. vanuit het Bij- belsch Museum m. m. v. sprekers, zang en gr.pl. 10.Vaz Dias. 10.10—11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10-35 Mor genwijding. 12.20 Orgelconcert Q. Maclean. 1.05 Western Studio orkest olv. Thomas. 2.20 Trocadero Cinema-orkest olv. A. van Dam. 3.20 Pianorecital C. Dixon. 3.50 Sted. Orkest van Bournemouth olv. Sir Dan Godfrey. 4.50 Gr.pl. 5.35 Kir.deruurtje. 6.20 Ber. 6.50 Beet- hoven's pianosona'e's. 7.10, 7-25 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Puritan Lul- laby", operette van K. Leslie Smith 9.20 Ber. 9.30 en 9.40 Lezingen. 9.55 BBC-orkest olv. F. Bridge, m. m. v. F. Osborn, piano. 11.10 Deel. 11 15—12.20 Dansmuziek door Sydney Kyte en zijn orkest. PARIJS (RADIO-PARIS) I648M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Goldy- orkest. 905 Nat. Orkest o. 1. v. Inghelbrecht. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit rest. Wivex. 3.15 Solistenconcert en gr.pl. 3-50—6.50 Omroeporkest olv Mahler. 7.50 Discussie. 9.50 Zang en piano. 10.25 Omroeporkest olv. Gröndahl. 11.2512.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 456 M. 6.25, 7 20 en 11-35 Gr.pl. 12.20 Popu lair concert. 1.20 Weragkamer- orkest olv. Keiper. 4.20 Volkscon cert. 5.30 Zang bij de luit. 6.Ka mermuziek. 9.20 Omroeporkest olv. Kühn. 8.50 Omroepdansorkest olv. Bolt. 10.40 Gr.pl. 11.20—12.50 Dansmuziek. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9.05 Kwartetconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 A. Felleman's orkest. 1.30 Salonorkest o. 1. v. Walpot. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gr.pl. 6.50 Zang en piano. 8.20 Omroeporkest olv. André. 10.30 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salonorkest olv. Walpot. 1.30 A. Felleman's orkest. 5-20 Omroep orkest olv. André. 6.35 Zang en piano. 8.20 Gr.pl. 8.50 Orkestcon cert. 9.35 Gr.pl. 9.50 Orkestcon cert. 10.30 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.50 Militair concert olv. Wal- ter Harmens. 10.20 Kwartiertje Radiotechniek. 10.40 en 11.05 Ber. 11.2012.20 Concert uit Frankfurt olv. H. Rosbaud mmv. R. Schmid, piano. Beethoven-progr. GEMEENTELIJKE DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.5011.20, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daven try 15.20—17.35, Lond. Reg. 17.35 —18.50, North. Reg. 18.50-19.20, Daventry 19.2024. Lijn 4: Langenberg 10 35 19.20, Hamburg 19.20—20.35, Frankfort 20.35—20.50, Hamburg 20.50-24.—. onrecht, Recht en genade in oordeel, gelijk God, rechtvaardig en barmhartig, mij gena de bewijzen moge". Met het hierop volgende hoera stemden ook de honderden toeschou wers, die van heinde en verre gekomen wa ren, in. Tijdens deze vertooning ontstond er, door het groot aantal passeerende en geparkeerde auto's, 'n zoodanige verkeersstremming, dat de talrijke politie wel een kwartier noodig had om die te ontwarren. Na de plechtigheid op het Huldtooneel begaf zich de kleurige stoet, waarvan vele deelnemers te paard, naar het kasteel Marquette, waarvan het park thans voor het publiek is opengesteld. Vooraf ging een stoet van ruim 1000 trekkers, leden van de Jeugdherberg-Centrale, die onder mando line-begeleiding vroolijke wijsjes zongen en daardoor het landelijke feest verlevendigden. Het schouwspel werd ook verhoogd door de komst van een 15-tal ruiters van „De Kennemer Mannege", die met hun paarden van Heiloo door het duingebied naar Mar quette waren gereden. Deze groep keurige ruiters en amazones op prachtige rijpaarden gezeten, maakte in de fraaie Oprijlaan den indruk van een groep kasteelbewoners die van een jachtrit terugkeerden. Bij de Slotpoort werd door den Heer van Heemskerk aan den eere-voorzitter van de V.V.V., burgemeester Vreugde (de plech tigheid werd ook bijgewoond door jhr. Ge vers, eigenaar van Marquette en den bur gemeester van Wassenaar, oud-burgemeester van Heemskerk, den heer Wiegman) de vol gende oorkonde uitgereikt: „Gerrit heere van Heemskerk, Ridder, doen kont allen lieden dat voir ons gekomen is, onse teghenwoordighe Schout W. M. J. A. Vreughde, dese in sijnder qualiteit als eere- voirsitter van de Vereen voir Vreemdelinghen Verkeer te Heemskerk, ende heeft ons niet sijnder rechte moetwille opgedraghen tot-e In zijn ijver om haar gerust te stellen, ging hij naar haar toe. „Ik hoop toch dat u begrijpt, dat ik niet tracht iets te bewijzen. Ik ben de zaak heusch niet begonnen". „Dat weet ik. Ik begrijp dat het komen in een valsche positie even akelig voor jou als voor ons zou zijn". „Dus u bent van oordeel dat 't een valsche positie zou zijn". „Dat beweer ik niet. Ik tracht alleen maar je duidelijk te maken, hoe onmogelijk 't voor me is te zeggen, dat je mijn zoon bent zoolang ik dat niet zeker weet. Ik ben geen ongevoelige vrouw, maar wel een zwaar be proefde vrouw, die bang is geworden". „Zou 't helpen, als ik me heelemaal terug trok?" „Het zou mijn man niet helpen' „O, ik begrijp 't. We moeten met hem re kening houder". „Ik zou niet weten waarom je met iemand anders dan je zelf zou moeten rekening hou den. Wij hebben je in deze kwestie gesleept. Je hebt het recht om precies te doen wat je zelf wilt". „O, als ik dat zou doen „Wat ik niet zou willen dat je deed, is, dat je me verkeerd beoordeelt. Niet dat het er veel toe zou doen, of je dat wel of niet deed. tenzij wij later gedwongen zou den zijn elkaar als als zoon en moeder te beschouwen". „Ik zou niet graag hebben dat een van ons dat noodgedwongen zou doen". Onrustig, haastig begon ze rond te loopen, nu eens dit voorwerp, dan weer een ander behouf en de prof ij te van allen' lieden, een heirliche wandelplaetse van vele morgen groot, geheten Marquette, gelegen in de Ambaehte van Heemskerk. Alsoe dat wi behoudelic ons en een jeghelic sijns rechts rechte voert, weder verlijd hebben en verlijen mit desen onse brieve Schout Vreughde voor noemt die voorssegde costelyeke wandel plaetse te houden van ons, hij en sijn vereen daer sy beyde even naer sijn, te verkeerge- waden als 't versterft mit een flesche weyn. Hier waren bij en over de Hoogedele Vrouwe Jacoba Gravinne van Holland en desselfs heere gemael, geestelicke en vele edelen en de vreijlieden, soe mans als vrouws personen en de een menighte van volck. In oirkonde desen brief besegelt mit onse segele. Gegheven den een en twintigh dach in Mey in 't jaer ons Heren duysent neghen hondert vier en dertigh". De edellieden en genoodigden begaven zich hierop aan de koffietafel en de hoorigen vermaakten zich onder begeleiding van het Heemskerker harmoniekorps met de monni ken, de nar, de herauten en de schenksters met muziek en dans. Later namen ook de edellieden en de jonkvrouwen deel aan dit landelijk feest tot de heer van Assendelft het gezelschap uitnoodigde met den nieuwen Heer van Kennemerland om „sijne huysingbe. die naar Assem'burgü geheten, mit een besoecke te vereeren, waar een menigthe joncke lieden mit gesangh ende reyedanse die tijde daar zuilen doen vergaen". Onder belangstelling van vele honderden, die zich langs dezen weg hadden geschaard', trok de stoet hierna naar het kasteel Assem- burg, waar de sleutel van dit kasteel aan den voorzitter van de jeugdherbergcentrale, dr. Gunning, werd overhandigd, ten teeken, dat dit historische gebouw thans ten dienste was gesteld van de Hollandsche jeugd. Dr. Gunning sprak daarna een enthousiast woord, waarbij hij de trekkers op het hart drukte, zich in deze historische omgeving aanrakend. Het was of haar handen aan iets anders gehoorzaamden dan aan haar wil. Zij waren, terwijl zij ze ver uiteen hield, ex- ipressiever dan haar toon, toen ze uitriep: „Wat zou 't voor mij anders kunnen zijn dan dwang?" Hij wilde hiertegen iets inbrengen, maar zij belette het hem. „Wees nu eens rechtvaar dig. Stel je zelf in mijn plaats. Mijn jongen zou nu vier en twintig zijn. Ze brengen me een man, die er als dertig uitziet. Ik weet wel, dat je geen dertig bent, maar je ziet er naar uit, alsof je werkelijk dertig bent. Zelf ben ik pas veer en veertig. En nu willen ze me laten gelooven, dat die groote, ernstige I oude man mijn kleine jongen van toen is. Hoe kan ik dat nu? Hij misschien wel, dat- ontken ik niet. Maar dat ik zou moeten den ken Hij keek naar haar, terwijl zij, met haar oogen verwijtend op hem gericht, van het eene tafeltje naar het andere en van stoel tot stoel liep, haar handen bewegend, alsof die in doodsangst verkeerden. ,,'t Is voor mij even hard als voor u, het te moeten denker.". Deze woorden trokken haar aandacht. Haar bewegingen als van een waanzinnige hielden op. Maar haar treurige, starre blik bleef op hem gevestigd. „Wat bedoel je daarmee?" (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5