Alkmaarsche Zwemweek. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 2)aqeSiiksch Japan waagt tiet tegen de heele wereld. ^Buitenland Technische herziening der winkelsluitingswet. No. 121 Vrijdag 25 Mei 1934 136e Jaarganc Tweede Kamerzitting Minister Colijn vraagt schorsing van de beraadslaging. Van alle mogendheden, die in de laatste jaren de gedachtheid van Japan ondervinden, is Engeland wet het ergste slachtoffer. FNUIKENDE RIJSTSTANDAARD. Wat vandaag de aandacht trekt,.* Hedenavond 7 uur Handelsschool, Doelenstr. laatste vertooning Amerikaansche Zwemfilms. 8 uur, Lezing van den Heer P. v. d. Meije, De gevaren yan het strand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DEN HAAG, 24 Mei 1934. De poging om de Winkelsluitingswet op verschillende punten legislatief te verbeteren, er onduidelijkheden uit weg te nemen en haar op sommige punten te verbeteren, is mislukt. Naaat een gan- sche middagvergadering er aan was gewijd geweest, heeft de Kamer tegen den uitdrukkel ijken wenech van minis ter Colijn in een amendement aan vaard, dat verder ging dan zijn wenschen en inzichten en toen heeft hij, gelijk hij reeds in uitzicht had gesteld, schorsing van de verdere behandeling van het wijzigingsvoorstel gevraagd en natuur lijk verkregen. Voor een goede beoordeeling van het gebeurde moet men zich herinneren, wat minister Colijn in de vorige vergadering van de Tweede Kamer had medegedee'd. In het kort kwam dit hier op neder, dat tijdens zijn onvoorziene afwezigheid de Ministerraad zijne goedkeuring had ge hecht aan een ontwerp van minister Verschuur tot verzachting van de Win kelsluitingswet, nadat ook ingediend was een ontwerp tot technische verbete ring van die wet. De heer Colijn had ver klaard het met dit ontwerp niet eens te kunnen zijn, maar er in te berusten. Hij had nu liefst de gansche materie der winkelsluiting niet aangeroerd, wanneer niet van de Kamer uit een aandrang was gekomen om ten minste de technische verbetering van de wet af te handelen. Nu goed, had minister Colijn verklaard, maar dan mag ook niet verder worden gegaan dan tot technische wijzigingen en wijs ik elke poging om van de gele genheid gebruik te maken om de wet te verzachten reeds bij voorbaat af. De gedachtengang van heden begon met een soort van berisping van den oud-minister De Geer (c.h.) aan het adres van minister Colijn, dat hij het recht miste uit den Ministerraad te klappen, daarmede aan de homogeniteit van het Kabinet schade had toegebract. Hij vond, dat de Minister met zijn neiging om open kaart te spelen in dezen gede railleerd was. Naar zij. overtuiging was de raad van Dr. Vos om voorloopig de zaak uit te stellen inderdaad het beste. Daar was evenwel de heer Aalberse (r.k.) het volstrekt niet mede eens. Ook hij waardeerde de openhartigheid van minister Colijn slechts matig omdat men nu geneigd kan zijn tot den indruk, dat ex-minister Verschuur iets onbehoorlijks zou hebben gedaan. Hij vond het 't een voudigst met de zaak voort te gaan, de kous af te breien, zeide hij, en dan zien wat er zal gebeuren, wanneer een niet welgevallig amendement wordt aange nomen. Ook de heer Joekes (v.d.) keurde de houding van minister Colijn af en hij achtte de beste oplossing van de oogen- blikkelijke moeilijkheid, dat de beraad slagingen geschorst worden. De Kamer moet het zelve weten, of zij de beraadslagingen over een ontwerp wil schorsen, merkte minister Colijn nu op; dat is een kwestie van regeling van werkzaamheden. Maar een gevolg van den raad van den heer Aalberse kon wel eens zijn intrekking van een wetsont werp, terwijl besprekingen als deze ook wel eens konden doen blijken, dat de grondslagen, waarop het Kabinet rust toch te zwak zouden zijn. En dan? De Minister verdedigde wijders zijn openhartigheid omtrent de juiste toe dracht der zak, hij is nu eenmaal ge woon open kaart te spelen. De heer Dr. Vos (lib.) stelde nu een motie tot schorsing van de besprekingen voor doch deze werd, ook nadat de voor steller er elke politiek karakter aan had ontnomen, verworpen met 71 tegen 19 stemmen. Bij de hierop volgende behandeling van de artikelen van het wijzigingsont- werp kwamen aan de orde drie amende menten om den verkoopers van con sumptieijs het leven op Zondag wat aan genamer te maken. Minister Colijn, die verklaarde zelfs in zijn stoutste droo- men nooit vermoed te hebben ooit als bewindsman over consumptieijs te moe ten debatteeren, aanvaardde een amen dement van den heer Teulings (r.k.) om ook den verkoop van consumptieijs als nevenartikel van banketbakkers op Zon dag toe te laten. De heer Vos zag zijn desbetreffend amendement daardoor nutteloos geworden en de heer Drop (s.d.a.p.) trok zijn amendement in. Bij een volgend artikel, waarbij de mogelijkheid wordt geopend voor be- paalde bedrijven op Zondag vier uur open te zijn, verdedigt de heer Dr. Vos (lib.) een amendement om de openstel ling 8 uur te doen duren. Daarnaast komt de heer Teulings (r.k.) met een amendement om ook voor sigarenhande laars en slijters enkele uren op Zondag gelegenheid tot verkoop te geven, terwijl tevens een paar andere faciliteiten in de wet worden aangebracht. De heeren Smeenk (a.r.) en Snoeek Henkemans (c.h.) steunden den minis ter in zijn oppositie tegen beide amen de- dementen, waarop het amendement-Vos werd verworpen met 77 tegen 13 stem men. Nadat vervolgens de heer Smeenk (a.r.) een protest had laten hooren tegen de voorgestelde verbetering waarbij aan de Joodsche winkeliers, die op Sabbath gesloten zijn ruimer gelegenheid wordt gegeven voor verkoop op Zondag, en ge tracht had een wijziging te brengen in de regeling, waarbij aan gemeenteraden bevoegdheid zou worden gegeven om in bijzondere gevallen van de wet af te wijken, werd het amendement-Teulings aangenomen met 64 tegen 25 stemmen. Een zeer gemengde stemming, wat niet te verwonderen valt, wanneer men weet, dat tot de oiderteekenaars katho ieken, sociaal-democraten en vrijzinnig-demo craten behoorden. Maar hiermede was het lot van het ontwerp beslist: Minister Colijn ver zocht, gelijk hij in uitzicht had gesteld, schorsing van ae behandeling van tzijn ontwerp en vermoedelijk zal men binnen zeer korten tijd in de courant lezen dat het ontwerp is ingetrokken en dan komt er voorloopig' niets van een verbetering, welke de Winkelsluitingswet toch zoo hard noodig heeft. Morgen komt bij de Kamer in behan deling de vereeniging van de gemeenten Aengwirden en Schoterland. Daarna het voorstel-Aalberse cum suis om een spe ciale kamercommissie voor Indische za ken in te stellen. „Japan tegen Europa", zoo luidt de titei van een Japansche brochure, die thans inae Europeesche landen sterk verspreid wordt Hierin wordt sterk op het gemoed van de Europeesche heeren" gewerkt. De Japanners doen het daarin uitkomen, alsof zij in den komenden strijd om de we reldmarkt een zuiver menschelijk standpunt innemen. Gij Engelschen en Europeanen denkt aan winst maken en den hoogen levensstan daard van de arbeiders; wij denken aan de noodzakelijkheid van de werkverschaffing en aan de noodzakelijke levensbehoeften van onze afnemers in Azië, Afrika en Zuid-Ame- rika, die een bescheiden leven leiden. Als Japan deze volkeren een weefsel voor twee dinars per el kan verkoopen, waarom zouden ze dan den Europeanen vier of zes dinars betalen? In deze vraag ligt het heele probleem van den Britsch-Japanschen handelsstrijd opge sloten. Waarbij dan toegegeven moet woi- den, dat Groot-Brittannië in deze „gedach ten-wisseling", die eenmaal komen moest, in zekeren zin als voorvechter voor gansch Europa optreedt. Roept men zich even in de herinnering, hoe groot de vlucht was, die de Japansche buitenlandsche handel nam. Na tuurlijkerwijs krijgt Groot-Brittannië als Europeesche handelsstaat het gele gevaar op de wereldmarkt vooral sterk te voelen. De volgende getallen geven een duidelijk beeld van het Japansche ingrijpen. in de Britsche invloedssfeer: Invoer naar Groot-Brittannië (mill. pon den) Japan in 1913 4.389, in 1929 9.133, in 1932 6.695, in 1933: 7.227. Uitvoer uit Groot-Brittannië (mill. pon den): in 1933: 14.783, in 1929: 13.630, in 1932 5.842, in 1933 4.510. Met andere woorden: De Japansche in dustrie heeft in de laatste jaren in steeds stijgende mate op de Europeesche markten invloed uitgeoefend. De industrialiseering van Japan ging daarbij in een dusdanig tempo, dat net steeds opnieuw verbazing wekte. Voor 1909 had men de waarde der in- dustrieele productie op 780 millioen yen be rekend. In 1929, bij het begin van de econo mische wereldcrisis was ze reeds tot 7720 millioen jen gestegen. Dat beteekent dus een vertienvoudiging in den loop van twee de cennia! De laatste vijf jaar besteedde de Ja pansche industrie eraan met niet alleen de Oost-Aziatische markten te veroveren, maar ook om zich in het Europeesche machtsge bied in te werken. Met een dumping, zooals de economische geschiedenis nog niet kende, gelukte het den Japanners, de Europeesche producten van de markt te slaan. Toen Japan katoen en kousen van 8 cent, rijwielbanden tegen groothandelprijzen van eveneens 8 cent en gloeilampen tegen een verbazingwekkend lagen prijs op de markt bracht, toen was er natuurlijk geen ander land in staat onder deze spotprijzen te blij ven. „Made in Japan"-waren met dit teeken trof men in steeds grooter hoeveelheden in alle havensteden en tenslotte zelfs in Zuid- Oost-Europa aan. De verovering der wereld markt gelukte den Japanners schitterend. Vooral de Britsche textiel-industrie was het, die reusachtig onder de Japansche dumping leed. Hoe kwam het nu, dat Japan den strijd om de wereldmarkt wagen en winnen kon? Zeker de overbevolking van Japan dwong den eilandbewoners tot industrialiseering Van de mogelijkheid tot emigreeren maakten slechts weinigen gebruik. Liever namen ze genoegen met karig voedsel en lage loonen. De rijststandaard de grondslag voor het leven van den Japanschen arbeider stelt de fabrikanten in staat de prijzen zeer laag en zeer juist te calculeeren. Daar bovendien vrouwen en kinderen in groot aantal in de Japansche fabrieken te werk worden gesteld, was het mogelijk de Europeesche wereld met dumpingspogingen in haar schulp te jagen. Tenslotte en uiteindelijk laten zich de buitenlandsche handelssuccessen van Japan ook nog verklaren uit den koers van de jen. In 1931 had de jen nog een waarde van ongeveer 1 gulden 25. Op 31 December 1931 noteerde hij nog maar 0.90 guld., in Juli 1933 nog 0.55 en in Februari 1934 slechts 0.46 en op het oogenblik is de koers weer iets minder. Hiervan maakten de Japanners venijnig gebruik. Het duurde eenigen tijd vóór het Britsche rijk van zijn verbazing bekomen was en scherpe afweermaatregelen tegen de Japan sche dumping ging treffen. Britsch-Indië was de eerste étappe geweest in de verove ring van de wereldmarkt door de Japanners. Nu eerst werd zich de Engelsche textielin dustrie in Lancashire de grootte van het ge vaar bewust. Tegen het einde van het vorige jaar kwam na lang heen en weer gepraat tenslotte een katoenvrede tusschen Britsch Indië én Japan tot stand. Japan, dat naar Britsch-Indië 32 pCt. zijner waren expor teert, kon met dezen vrede niet anders dan tevreden zijn. Tegelijkertijd lieten de Japanners er echter geen twijfel aan bestaan dat ze weinig ge neigd waren om met Engelsche of Europee sche industrieelen te onderhandelen omtrent de verdeeling der wereldmarkt. De Japan ners speelden het klaar, het Europeesche be drijfsleven in een „gezonden concurrentie strijd" ad absurdum te voeren. De Engelsch- Japansche onderhandelingen omtrent een verdeeling der textielmarkten duurden reeds zeer lang. Omtrent de moeilijkheden, die bij deze onderhandelingen voordeden, kreeg de buitenstaander een idee, toen zich tenslotte zelfs de regéeringen in de besprekingen mengden. Men kon het echter niet eens wor den. En thans meent Engeland met dé con- tingenteering van den Japanschen textielin- voer den storm van den gelen handel alsnog tegen te kunnen houden. Maar DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Publicatie van documenten te Geneve. Ter voorbereiding van de zitting van het bureau der ontwapeningsconferentie laat de president der conferentie een aanvulling op zijn op 9 April gepubliceerde samenvatting der tot dan toe gewisselde nota's en memo randa publiceeren over de ontwapenings conferentie. Het memorandum der neutrale mogendhe den van 14 April, het Duitsche exposé van 16 April, het schrijven van Simon aan den Franschen ambassadeur d.d. 10 April en het Fransche memorandum van 17 April wor den onder commentaar van Henderson zelf, geanalyseerd. DE HAMBURGSCHE LANDSKERK INGESCHAKELD. In de Duitsche Evangelische Kerk. De synode der Hamburgsche Landskerk behandelde gistermiddag de inschakeling der Landskerk in de Duitsche Evangelische kerk. Nadat het besluit was goedgekeurd hield de rijksbisschop dr. Müller een rede, waarin hij zich scherp keerde tegen de twis ten der theologen, waarvan het Duitsche volk niets meer wilde weten. Het volk hon gert naar de eenvoudige, levende, bevrijden de waarheid van Christus. Niemand denkt eraan, het ware, werkelijke geloof aan te tasten. Wie het geloof echter gebruikt als schild om er wat anders achter te verbergen, moet er mee rekenen, dat hem het schild uit de hand zal worden geslagen. DE DUITSCHE STOKER VEROORDEELD. Wegens critiek op Rijksregeering. De stoker Reimelt uit Straatsburg, die dienst heeft gedaan op de lijn Straatsburg Kehl, en op het station Kehl was gearres teerd wegens critiek op den rijkskanselier en de rijksregeering, is door den rechter te Kehl wegens overtreding van par. 134a van het rijkswetboek van strafrecht veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf met aftrek van de vijf dagen, welke hij in de voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. De organisatie van spoorwegarbeiders in Elzas Lotharingen heeft geprotesteerd tegen de arrestatie en gevangenhouding van Rei melt. LOONSUBSIDIE UIT OPENBARE MIDDELEN VERBODEN. In Duitschland. De Duitsche rijksminister van arbeid ver zoekt in een rondschrijven aan de regeerin gen der landen afwijzend te beschikken op aanvragen om loonsubsidie uit openbare middelen, aangezien hierdoor niet meer werkgelegenheid wordt geschapen, doch veeleer slechts een ongezonde verschuiving plaats vindt der concurrentie-mogelijkhedev, ten gunste van de gesubsidieerde onderne mingen. GROOTE CORRUPTIE-AFFAIRE TE KIEW ONTDEKT. Reeds 120 personen gearresteerd. Op bevel van den procureur-generaal der Sovjet-Unie Akoelow, den chef van de G.P.Oe Jagoda en den Volkscommissaris van Justitie Krylenko is een commissie van onderzoek in gesteld naar een groote corruptie-affaire te Kiew, waarbij tal van hooge ambtenaren van justitie, bedrijfslijders en beambten van de G.P.Oe. betrokken zouden zijn. Tot nog toe zouden reeds 120 personen zijn gearresteerd. Naar verluidt, zijn ook ambtenaren der coöperaties, van het Volkscommissariaat voor Verkeerswezen en van andere staatsor ganen bij de zaak betrokken. De leden der commissie van onderzoek, die reeds te Kiew zijn aangekomen, verklaarden, dat het proces in het openbaar zal plaats vinden en dat men een voorbeeld zal stellen om in de toekomst herhaling van dergelijke aangelegenheden tegen te gaan. De staat zou bij de onderhavige affaire een schade van 2a 3 millioen roebel hebben geleden, terwijl ook het aanzien der G.P.Oe. ten zeerste door het gebeurde heeft geleden. De gearresteerde G.P.Oe.-beambten zulles voor een speciale G.P.Oe.-rechtbank terechtstaan. Op het door hen gepleegde vergrijp staat de doodstraf. MEVROUW SEGEP IN VRIJHEID GESTELD. Geslaagde actie van vrouwelijk Lagernuislid. De „Times" verneemt, dat mevrouw Seger, de vrouw van het vroegere sociaal-demo cratische lid van den Rijksdag, Gerhard Seger, bevrijd is uit het concentratiekamp van Rosslau, waar zij met haar tweejarig kind vier maanden heeft doorgebracht, als eenige vrouw. Zij was in hechtenis genomen, nadat haar man in het buitenland zijn erva ringen in een concentratiekamp had gepu bliceerd. De Duitsche autoriteiten hebben be sloten haar in vrijheid te stellen, nadat een lid van het Engelsche Lagerhuis, mevrouw Tate, bij verschillende autoriteiten stappen had ondernomen en daarbij, naar 't schijnt, den nadruk gelegd op den ongunstigen in druk, dien het gevangenhouden van mevr. Seger in het buitenland maakte Woensdag ontving zij het bericht van de invrijheid stelling. Zij hoopt, dat mevrouw Seeger toestem ming zal krijgen Duitschland te verlaten. Japan waagt het tegen de heele wereld. (Dag. Overzicht). Politieke spanning in België. (Bui tenland). 6000 Paragueezen gedood in Boli via? (Buitenland). Stakingsonlusten in Amerika. (Buitenland). Rotterdams che keurmeesters van het abattoir voor de rechtbank. (Rechtszaken). (Zie verdei1 eventueel laatste berichten). Hoofdconsul van de kust, over: TOEGANG VRIJ. POLITIEKE HOOGSPANNING IN BELGIE. Christendemocraten ontevreden over regeering. Nauwelijks zijn de Pinksterdagen met hun weldadige rust op politiek gebied goed en wel achter den rug, of wij zitten hier in Brussel weer midden in een periode van politieke hoogspanning. Gistermorgen hebben de christen-democraten vergaderd ter bespreking van het wetsontwerp tot opheffing van het alcohol-verbod. En bij deze gelegenheid zijn er harde noten gekraakt. Er kwam nl. in deze vergadering een diepgaande ontstemming over de sociale politiek van de regeering tot uiting. Van verschillende zijden werd de regeering verweten haar woord niet gestand te hebben gedaan. Zij had immers herhaalde lijk plechtig verzekerd, de sociale wetten niet te zullen aantasten, maar aldaar betoogde men, de geheele politiek van het kabinet De Broqueville is er op gericht, langs omwegen en door achterdeurtjes toch aan de zoo moei zaam verworven sociale rechten van het volk te tornen. O.a. verweet men de regeering, er naar te streven, de regeling van de werkloos heidsondersteuning aan de vakvereenigingen, de christelijke zoowel als de socialistische, te ontnemen, teneinde toch drastischer bespa ringen op dit gebied te kunnen verwezen lijken, aldus het Hbld. Zoo groot bleek de verbittering in christen democratische kringen, dat verschillende leden verklaarden, bij wijze van demonstratie ir de Kamer tegen alle door de regeering in te dienen wetsontwerpen te zullen stemmen Dit is een zeer ernstig dreigement, want de regeering is op de stemmen der christen democraten aangewezen. De regeerings-coali- tie immers heeft in de Kamer slechts 19 stem men meer dan de oppositiepartijen tezamen, en er behoeven dus slechts weinig leden van de meerderheid om te slaan om deze meerder heid in een minderheid te doen verkeeren Gistermiddag heeft 't er zelfs reeds naar uit gezien, of dit zou geschieden. Bij de stem ming over een wetsontwerpje van onderge schikt belang verhief zich dreigend het crisisspook en het is alleen te danken aan het feit, dat zoovelé leden van de oppositie af wezig waren en dat drie christen-democraten voor de uiterste consequentie terugschrokken, dat het ontwerp niet werd verworpen. De regeering had n.1. achter de coulissen sterke pressie op de christen-democraten uitge oefend en ondershands laten mededeelen, dat ze voornemens was de kabinets-kwestie te stellen. Dit heeft drie der ontevredenen be wogen zich van stemmen te onthouden, zes andere christen-democraten echter stemden met de oppositie tegen het wetsontwerp. Het was zooals gezegd, slechts een demon stratie en het is ditmaal nog goed voor de regeering afgeloopen. Maar deze demonstra tie heeft opeens voor ieder duidelijk zichtbaar gemaakt, hoe wankel de regeeringsbasis is en hoe weinig ervoor noodig is, om ons pardoes in een regeeringscrisis te doen belancfen. Zal de heer De Broqueville dit mene tekel begrij pen? „BETER EEN DAG ALS LEEUW, DAN 100 JAAR ALS SCHAAP". Mussolini spreekt zijn oud- strijders toe. De negentiende herdenkingsdag van het feit, dat Italië aan den oorlog heeft deelge nomen, is in het geheele land gevierd. Mus solini heeft in een toespraak tot de oud-strij ders nadrukkelijk gewezen op'de spreuk, die in het vaandel van de oud-strijders staat ge schreven, n.1. dat „het beter is een dag te le ven als een leeuw, dan honderd jaren als een schaap". De toespraak werd met een gewel dige uiting van betoogersdrift begroet.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1