VEILIGE HAVENS Seuilleton pl.m. 60 in kas en de contributie, kan men de schuld 500 wel aflossen Dan i® de oude L E.T.T. begraven en kan men opnieuw beginnen. Indien men geen kas geld heeft, kan men een nieuwe leening 6luiten. Aldus werd besloten. Aan het bestuur werd mandaat verleend om eich met die personen en vereenigingen it® verstaan die zij goed denkt. In ieder geval moet de 3-daagsche tentoonstel ling slagen. Dat was de wenseh van allen. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. KOOLZAAD-TE ELTKEOE LINO Men verzoekt ons opname van het vol gende: De treurige toestond waarin de tuinbouw verkeert, heeft ertoe geleid dat naar midde len wordt gezocht dié tot verbetering kun nen leiden. Dit kan tot geen verwondering aanleiding geven. Ook behoeft men zich niet te verbazen, dat, door den nood gedre ven, op goed geluk af middelen worden voorgesteld die bij goed doordenken beter achterwege hadden runnen blijven. Zulk een middel is het op zich zelf goed bedoelde voorstel, dat bij den Noordermark t- bond is aanhangig gemaakt, omtrent de koolzaadteelt. Bedoeld voorstel gaat uit van de gedadi- te, dat wanneer Nederland aan Duitschland geen koolzaad levert, de koolbouw in Duitschland hiervan schade zal ondervin den en de behoefte aan Hollandsche kool in Duitschland grooter zal worden. Wij komen hierop nader terug. Vooraf dient te worden opgemerkt, dat hetgeen hier wordt voorgesteld, geheel ui- druischt tegen de door Nederland gevolgde gedragslijn. Wij zouden dan b.v. geen fok stieren, fokvee e.d. ook geen goedgekeurde fiootaardappelen enz. moeten leveren aan anden welke vee, zuivel, aardappelen enz. van ons betrekken. Wij zouden omgekeerd, wanneer andere landen deze voorgestelde gedragslijn volgden, ook geen pootgoed, za den of noodzakelijke grondstoffen voor in dustrie meer kunnen betrekken van landen, met welke wij op dezelfde markt, als con currenten optreden. Een dergelijke wijze van handelen, wordt dan ook door geen en kel land gevolgd. Dit wat het principieele van het voorstel aangaat, het „goed recht" van dezen voorgestelden maatregel. Vervolgens willen wij de vraag onder de oogen zien, of de veronderstelling van het voorstel, dat het niet leveren van koolzaad aan Duitschland, onze koolexport ten goede zou komen, grond heeft. Dit zou mogelijk zijn: a. Indien Duitschland zelf onmogelijk in Zijn eigen behoefte aan koolzaad zou kun nen voorzien. b. Wanneer Nederland de eenige leveran der van koolzaad in dit land was. c. Wanneer Duitschland slechts een zeer beperkte oppervlakte met kool beteelde. Wat a. betreft, dient allereerst opgemerkt, dat de teelt van koolzaad in Duitschland fcelf reeds zeer belangrijk is; en het is een feit dat op t oogenblik de Hollandsche zaad-exporteurs hun bewaarkoolzaad zelfs tegen een lagen prijs moeten aanbieden, om te kunnen concurreeren met verschillende er kende Duitsche zaadtelers die hun zelfgeteel de Duitsche bewaarkoolzaden tegen een hoo- geren prijs graag kwijt kunnen. Vervolgens blijkt overduidelijk uit het met ingang van i Mei j.1. ingevoerde hooge Duitsche invoer recht op zaad, 't welk nog speciaal voor zen dingen beneden 50 K.G., dus rechtstreeks vanuit Holland aan den Duitschen koolbou wer, verzesvoudigd is, dat Duitschland geen Jbsolute behoefte aan Hollandsch koolzaad eeft. Wat b. betreft bestaat in Denemarken een zeer geperfectioneerde koolzaadteelt, die zeer goed in staat is, om hetgeen Duitsch land eventueel te kort aan zaad heeft, aan te Vullen. En wat c. betreft merken wij allereerst op, dat de Duitsche koolbouw een oppervlakte beslaat van ongeveer 150.000 H.A.. zoodat zijn behoefte aan koolzaad jaarlijks kan worden geschat op 100.000 K.G., indien wij 1 pond voor 1 H.A. nemen, en daatbij reke ning houdende met de behoefte der kleine tuinders en particulieren. De uitvoer van Langendijker koolzaad naar Duitschland is ongeveer te schatten op 2000 pond of 1000 K.G., dat is dus één procent van het geheele verbruik. Hieruit blijkt toch wel dat over de geweldig groote oppervlakte die Duitsch land met kool beteelt, het weinige Langen dijker koolzaad al zeer weinig gewicht in de schaal legt. Wanneer dan ook het bij den Noorder- marktbond aanhangige voorstel straks aan genomen en wettelijk gesanctionneerd zou worden, zullen de resultaten als volgt zijn: De Duitsche zaadteelt zal zeer dankbaar zijn voor de onverwachte hulp naast de in- door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 106) Afgetrokken keek Tom naar het op een ezel staande geschilderde portret van een vrouw. Het had wel een Leonardo da Vinei kunnen zijn; hij wist 't niet. Zij deed hem al leen aan Hildred denken -— netjes opge maakt donker haar, lang gerekte, een beetje schuin staande oogen, een mopsneusje en verrukkelijk spottende lippen. De kleuren, die zij droeg, waren ook Hildred's lievelings kleuren, getemperd en toch warm, bergbruin rond de schouders, met een ketting van sma ragden, die in het licht van de dalende zon bijna fonkelden. Whitelaw kwam met zijn vluggen, levendi- gen stap binnen, en greep op de hem eigene wijze Tom's hand. Weer rustte daarbij zijn hand op den schouder van den jongen man, weer zochten zijn oogen diep en enrstig in de zijne, alsof het raadsel nog steeds niet was opgelost, en weer volgde tenslotte het duwtje. „Ga maar mee!" Met de aktentasch, die hij van Tom aange nomen had, bij zich. ging hij hem voor. Schuin de vestibule overstekend, merkte Tom op, dat het gegons van stemmen geëindigd gevoerde tarieven van een zijde ontvangen, waarvan ze het natuurlijk allerminst ver wachtte. Een enkele Hollandsche avonturier zal een goede kans zien, om zich op het telen van koolzaad in Duitschland toe te leggen. De Hollandsche koolbouwers, daar reeds in tamelijk grooten getale aanwezig, zullen zich meer dan voorheen op de zaad teelt in stellen. En de kleine winst die nu nog door ver schillende onzer tuinders en zaadtelers met het telen van koolzaad wordt gemaakt, zal ook nog weer over de grens worden ge bracht. Maar het eigenlijke doel van het voorstel zal in geen enkel opzicht tort zijn recht komen, fienig nut zal de koolstreek van dezen maatregel niet kunnen treffen. Wel zijn er nadeelen aan verbonden Daar is b.v. het eoncentreeren van de kool zaadteelt voor het eigen gebruik van onze streek. Wannee- dit goed tot onze koolbou- wers doordringt, gelooven wij niet dat er ve len voor aanneming van dit voorstel zullen zijn. De proefnemingen op dit gebied hebben nog nooit erg aangelokt. De behoeften en de grondsoorten zijn zoo verschillend, dat wanneer men iederen bouwer verplichten wil tot het gebruiken van een of twee soorten en hij zijn eigen soort niet meer mag uitzoeken en telen, hij hiervoor weinig gevoelen zal. Er zijn toch ook gevaren aan verbonden als de koolzaadteelt wordt geconcentreerd en de variatie der soorten dus goeddeels ver dwijnt. Dan verdwijnt ook de mogelijkheid dat bij degeneratie van een soort (optreden van vallers b.v.) op de soort van een ander kan worden overgegaan. Ieder die met het telen van koolzaad op de hoogte is, moet ge voelen, dat het niet onbedenkelijk zou zijn, dat de geheele koolstreek met een paar groo te partijen bediend zou worden. Men bezinne zich dan ook ten zeerste, en neme tot dezen maatregel zijn toevlucht niet Men make liever gebruik van de ervaring die in andere landen, ook met name in Duitschland, is opgedaan. Duitschland heeft, geheel zonder de hulp onzer Neder- landsche zaadtelers, een nieuwe groene sa- voye kool ingevoerd, een soort die onze Langendijker gele bewaarkool in prijs steeds verre overtreft en deze van de Duitsche markt bijna geheel heeft verdrongen. Men probeere of deze soort iets voor onze kool streek is. Duitschland teelt Deensche witte kool voor den inmaak, een speciaal Duitsch soort, dat wellicht waard is ook hier te wor den beproefd. Wij koopen zelf van het buitenland ver scheidene soorten zaad die onze Neder- iandsche tuinbouw niet kan missen. Passen wij dan ook zelf geen autarkie in dezen toe. En laat ons niet door vermeend eigenbelang de belangen van 'n anderen tak van tuinbouw, zooals de zaadteelt, bemoei lijken en benadeelen, door een deur voor onzen eigen export te trachten te sluiten, zonder er zelf ook maar eenig voordeel van te hebben. STNT PANCRAS. „De Tuinbouw" vergaderde Woensdag 23 Mei in het lokaal van den heer Bouwstra onder leiding van den heer C. Kloosterboer- In zijn openingsrede zeide de voorzitter de rede van het late vergaderen dit jaar, n.1. door de ongesteldheid van den voorzitter der L.G.C., den heer S. de Boer, thans in zoo verre hersteld dat op 30 Mei de L.G.C. ver gadering te Koedijk door hem kan worden bezocht. Het is mi|n persoonlijk inzicht, zeide de voorzitter, dat dit jaar, gezien de onbelang rijke agenda, niet had behoeven te worden vergaderd met 't oog op de groote kosten. Ingezonden stukken of mededeelingen zijn Hiet ingekomen. Behandeling beschrijvingsbrief. Het bestuursvoorstel om ten hoogste 1/20 pet. voor reclame te gebruiken, werd alge meen aanvaard. De L.T.B. de Zuid te Sint Pancras stelde voor om aan te dringen op een loonenden productieprijs voor de binnenlandsche pro ductie. Niemand verlangde hier het woord over. De doorgedraaide producten beter te ver nietigen, werd veel voor gevoeld. Hierin kon de vergadering volkomen mee gaan. De afdeellng L.T.B. H.H.Waard stelde voor om het bonnenstelsel af te schaffen. Ver schillende sprekers voerden hierover het woord. De algeraeene gedachte was de bon nen weg, doch de moeilijkheden weten wij bij ondervinding, daarom stelde het bestuur voor om als rem te gebruiken 5 pet extra veilings- kosten voor den tuinder en 25 ets p. 100 K.G voor den koopman en hierover een amende ment in te dienen. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Het voorstel „Hensbroek" om gezinssteua werd afgewezen. was. Zonder zelf te weten waarom, verman de hij zich, alsof hij aan een onderzoek werd onderworpen. De onderzoek begon onmiddellijk, Whi telaw legde in de zitkamer, die zij nu binnen traden, de aktentasch op een tafel, en begon dadelijk den inhoud te doorzoeken. Misschien deed hij dit met de bedoeling om Tom te doen gevoelen, dat hij zich zoolang maar zelf moest zien te redden. Trouwens, dat gevoel had hij van af het oogenblik, dat hij op den drempel verscheen. Uit de uitdrukking van pijn en protest op het gezicht van mevrouw Whitelaw, maakte hij op, dat men hem niet had verwacht. Vaag zag hij op, dat Tad en Lily in de kamer waren, ei. nog iemand, die hij nog niet den tijd had gehad te onderken nen. Al zijn krachten werden in beslag geno men voor de ontmoeting met de vrouw, die zijn moeder niet was, en die hem hier liever niet zag. Zijn gedachten gingen vlug. Hij zou aan den veiligen kant blijven. Als kantoorbedien den was hij gekomen, en als kantoorbedien den, die in de zitkamer van het gezin was binnengelaten, zou hij zich gedragen. Hij boog voor mevrouw Whitelaw, die hem haar hand toestak; maar het was alsof die hand ook al leed door zijn aanraking. Hij boog voor Lily en knikte met een soort eerbied te gen Tad. Hij wendde zich in de richting van de zesde persoon in de kamer, om ook die te groeten, maar merke toen dat zij naar hem toe kwam. En voordat hij nog haar gezicht „De Tuinbouw" en „De Toekomst" stelden voor om het 1/10 pet. van de steungelden in kassen der vereenigingen te laten vloeien. Gehoord de bezwaren van het hoofdbe stuur, omdat wellicht dan het veilingspercen tage moet worden verhoogd, werd het voor stel ingetrokken. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren G. Boov. M. Kloosterboer, Tj. Koele- meij, C. Beek, C. Tromp, Jb. Olie en J Bak ker. Rondvraag. De heer Tj. Koelemeij vroeg of de leden lijst beter kan worden nagezien met 't oog op de leden van de Zuid, daar ontstaat nog a! eens verwarring. De lijst zal worden nage zien enz. De heer Aid. Bakker zou bij de regeering willen verzoek om 't kievitseierenrapen geheel te verbieden, zooals door sommige rapers in de bebouwde akkers wordt getrapt, is meer dan schandelijk; de vogel is nuttig, een geheel verbod zou alles opheffen. Met applaus werd dit aangenomen. Het bestuurslid, de heer J. Wagenaar, bracht de omzetbelasting naar voren en raadde ieder aan om als b.v. aardbeien (ook voor eigen gebruik) druiven of meloenen wor- •qf J33l[ 3p U3.\3§ 3} do }ip 'JJJ33M3J3S U3p Kloosterboer, secretaris der Inkoopvereeni- ging, belast zich met de uitvoering daarvan. De secretaris wees op het stuflenhakken. Dit jaar zal niet zooals anders worden rond- geroepen, doch indien stullen moeten worden gehakt door tfe vereeniging, zal het bestuur maatregelen nemen om de kosten binnen te krijgen. Door den voorzitter werd naar voren ge bracht de belasting op de bebouwde eigen dommen b.v. de kassen Deze is tamelijk hoog. De heer Jb. de Vries meende, dat in Z.-Hol- land niet wordt betaald. Tevens werd naar voren gebracht de toe slag, dit niet als belastbaar inkomen te aan vaarden. Werkloozensteun wordt ook niet be last. Dit zal worden onderzocht. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE, De tuinbouwver. „De Toekomst" ver gaderde gisteravond in het lokaal van den heer P. Schoenmaker. De heer S. de Boer, die sinds Dec. 1933 wegens een ongeval uit het vereenigingsleven zich moest terugtrek ken, woonde voor het eerst weer de verga dering bij, die hij zoovele jaren als voorzit ter leidde. Als zoodanig fungeerde thans de heer W. Mulder, Vooraf échter nam de heer S de Boer de gelegenheid te baat om de aanwezigen te verwelkomen, waarna hij den algemeenen toestand releveerde. Het winter seizoen is weer voorbij, de uitkomsten der winterproducten waren ongeregeld. Ver schillende partijen zijn vernietigd. De regee- rings-commissaris vroeg mij of dat nu noo dig was, waarop wij antwoordden dat dit in ons belang een groote noodzaak was. Aan onzen secretaris schreef ik dat in normale jaren er altijd een vraag naar onze producten was. Een ander lichtpuntje noem de spreker de onderhandelingenpolitiek, die vruchten gedragen heeft. Men heeft weten te bewerken dat in Duitschland veel ge plaatst is. Hulde bracht hij daarvoor aan de commissie voor dit krachtige werk; vooral komt die hulde toe aan onzen regeerings- commissaris. Wanneer wij de statistieken nagaan, blijkt toch dat de winterkool eerst verkocht moet worden, aangezien vroege voorjaarskool voor ons groote stroppen be- teekent. Wanneer wij met onze winterkool in een eigen huishouding werden onderge bracht, zou het beter gaan. De speculatie zucht der menschen moet verdwijnen. Men zegt wel eens: De tanden op elkaar, de han den uit de mouwen. Welnu, zei spr., ik ben door en op 't Ambacht geweest en consta teerde dat de landerijen er prachtig bij lagen, er is gewerkt. De hoop is nu weer gevestigd op de nieu we aardappelen. De onderhandelingencom missie doet ook nu weer haar best om die aardappelen geplaatst te krijgen in het bui tenland. In zijn kwaliteit als fungeerend voorzitter had gezien, herkende hij haar aan haar on gedwongen manier van loopen. „O, Tom!" „Wel, Hildred!" Haar wijze van doen was weer even be schermend als hij die in vroeger jaren bij haar had opgemekt, op oogenblikken, dat zij meende, dat men hem had gekwetst, of zag, dat hij met een of ander onbeteekenend ge bruik niet bekend was. Zij was fijngevoelig, tactvol en bij de pinken, alles tegelijk. „Kom hier naast me zitten." Zij trok hem mee naar een sofa, waar zij hem een plaats naast zich aanwees. „U vindt 't zeker wél goed, nietwaar mevrouw? U weet, dat Tom en ik dikke vrienden zijn al jaren lang" Door de vreugde en verrassing haar te ont moeten, vergat hij iedereen om zich heen. „Wanneer ben je gekomen? Waarom heb je 't me niet even laten weten dat je kwam?" „Omdat ik 't zelf eerst gisterenavond wist, is 't niet, mevrouw? Mevrouw Whitelaw heeft me pas getelegrapheerJ, nadat mijn heer Whitelaw uit Boston terug was. Na tuurlijk wilde ik me zoo'n kans niet laten ont gaan. New York zie ik nooit meer dan één maal in de twee jaren of zoo. Bovendien had ik de kans jou te ontmoeten. In een uur was ik klaar. Ik nam den ochtendtrein van van morgen, en ben zooeven aangekomen". Toen deze inlichtingen waren gegeven en ontvangen, voelde Tom zijn verwarring te- rugkeeren. Hij was in een kamer, waar drie van de vijf andere menschen door zijn aan- zeide de heer W. Muller te kort te zullen doen, indien hij de heer S. de Boer, die ons allen verwelkomde, niet eveneens een harte lijk welkom toeriep. Den heer de Boer, die steeds voor den tuinbouw op de bres staat, zeggen wij nogmaals hartelijk dank. (Ap plaus). De heer C. de Boer Cz. las nu als secreta ris de notulen en vermocht daarop een goed keurende bevestiging. Behandeling Beschrijvingsbrief L. G. C Wij vermelden dat de in de begrooting voorkomende omzetpost ad 1.500.000 ge baseerd is als een speculatie op iets betere tijden en op dp steungelden van de regeering. Nog wordt medegedeeld dat wegens be- zuinigiqg de afvaardiging naar de L. G. C.- yargaderiog 1 op de 20 ook nu weer gehand haafd dient te worden, waaruit volgt dat alteen het bestuur vertegenwoordigd zal m Runt 4. Om van den omzet 1/20 pCt. be-, schikbaar te stellen voor reclame, werd goedgevonden, (jpoeger was dit 1/10). Pupt 8. Voorstel L. T. B. „De Zuid" te Mgernugowaard, om bij de regeering aan te dringen, dat een loonende productieprijs wordt betaald voor die tuinbouwproducten, welke voor het binnenland worden verkocht. Het bestuur was het hiermede eens en ook de vergadering deelde deze zienswijze. De heer S. de Boer wees op de winter aardappelen en ook op de boter waar een regeling is. Er zijn echter vele moeilijkhe den. Zoo kunnen b.v. 50 aanvoerders er goed bij varen en 10 anderen weer niet. De aardappelen worden in Nederland wegens de slechte distribueering duur gekocht. Evenwel kunnen we aanstonds een betere regeling vragen. De heer C. de Boer Wz. wees er op, dat indien er voor den boterboer geen regeling was, de prijs nog wel lager had kunnen zijn. Hij zou willen dat op de alg. vergade ring getracht wordt het daarheen te leiden, dat de binnenlandsche aardappelen loonend worden. De heer S. de Boer zeide, dat wij onder regeeringsmaatregelen staan. Uit dien pot komt ook den minder gelukkige iets toe. De heer P. de Geus Jz.: Premie voor de spekmuizen. Men refereerde zich naar het voorstel en het beste werd gehoopt. De heer KI. Kostelijk hoopte, dat de steun regeling dan zoodanig geregeld wordt in verband met de kwaliteit. Ook deze aange legenheid zal overwogen worden. Punt 8b van dezelfde afdeeling beoogt den wensch, dat doorgedraaide producten, die vernietigd moeten worden, dit zoodanig te d'oen geschieden, dat ze in geen geval voor consumptie verkocht kunnen worden. Op een desbetreffende Opmerking ant woordde de heer S. de Boer, dat het heel miniem is, dat deze producten op andere plaatsen terecht komen. De vergadering was voor het voorstel. Punt 9 van „De Zuid", HeerhugowaarcL Het betreft geheele afschaffing van het bon- nenstelsel. De heer Jn. K.mgeler deed1 opmerken, dat het vooraf bonnen koopen geschiedt ten koste van de veilers. De heer S. de Boer zeide o.m. dat toen er geld te maken was in den voorwinter, men niet kwam. Er behoort een betere regeling hierin te zijn. De heer P. de Geus zeide, dat het bonnen- stelsel aan de menschen zelf te wijten is. Met tucht komt men er niet. Ete menschen moeten het zelf willen. Tenslotte was men voor het praeadvies. Punt 10 „Ons Belang?' te Hensbroek wil bij de regeering aandringen, om inplaats van toeslag op de producten en baggersteun van tuinders een gezinsinkomen te geven. De vergadering ging echter met tiet prae advies accoord, dat meent dat de regeering hiervoor niet te vinden is. Punt 11 van „De Tuinbouw" te St. Pan cras en B van „De Toekomst" te Zuidschar- woude, wil 1/10 pet. der steungelden be stemmen voor de afdeelingen. Het bestuur was het met het afwijzend praeadvies eens en na nog een toelichting van den heer S. de Boer ging men met het praeadvies accoord. „De Toekomst" trok op voorstel van dén heer jn Klingeier haar punt in. Bij de rondvraag meende de heer Jn. Klingeier, dat de contante betaling op de bollenveiling niet tot tevredenheid werkt. Hij zou het hoofdbestuur willen verzoeken, dit punt nader onder de oogen te zien. De vei lers trekken naar andere plaatsen. De heer S. de Boer memoreerde, dat hij in den Veilingsbond voor 3 jaar contante be taling aanbeval. De groote veilingen vonden dat niet goed. Wij voeren contante betaling wel. Later, toen er sCheeve jaren kwamen, gaf men mij toch gelijk. Toch moest ik den heer Klingeier gelijk geven. Spr. zou gaarne wezigheid zich niet op hun gemak voelden. Hij was hier niet uit vrijen wil gekomen, en als kantoorbediende mocht hij met weggaan voordat het hem was gezegd. Hij zou niet geweten hebben wat te doen, als Hildred niet een kleine conversatie gaande had gehou den, waarin zij nu eens de een, dan weer een ander betrok, zoodat weldra iedereen praatte over 't weer of 'n dergelijk onbelang rijk onderwerp. Trots haar emotie deed me vrouw Whitelaw haar best haar rol van gastvrouw te blijven spelen, terwijl Tad en Lily alleen maar spraken, als iemand het woord tot hen richtte. Plotseling stond Tad op en slenterde naar de deur, maar zijn va der zei: „Niet heengaan, Tad. Dadelijk krijg je thee". En bijna smeekend: „Toe, blijf van daag bij ons". Tad stak een sigaret op, ging weer zit ten en deed alles even landering. Mijnheer Whitelaw ging voort met uit de aktentasch documenten voor den dag te halen, die hij op de tafel vóór zich neerlegde. Toen Dadd met het theeblad verscheen stond Tom op om weg te gaan. „Hebt u nog ,et?™?r, m'i,te doen> mijnheer Whitelaw?" 15 slechts even naar hem op. .'Wacht nog een oogenblik, en ga weer zit ten". Tom nam weer naast Hildred plaats, en keek naar mevrouw Whitelaw, die 'bezig was met thee schenken. Het was de eerste maal, dat nij haar in huiskleeding zag, een en al kant, en gehuld in een wolk van zachten la- een uitspraak van ingewijden prefereereq, Dit punt wordt wel nader onder de oogeA gezien. De heer C. de Boer Wz. hield een warm pleidooi voor een steunregeling voor dezen oogst. Er wordt beweerd dat dit nu veel to laag is, wat hij evenwel zeer betwijfelde. Ej zijn weliswaar menschen die goed geteeld hebben, maar 9 van de 10 menschen zijn we» gens luizenplaag en droogte gedupeerd De gedachte van „te laat" deel ik in geen geval. Den steun bedoel ik van 1933. De re» sulfaten waren treurig, daarbij komt ook nog dat wegens misoogst er weinig trekken. Het gaat voor die menschen die gedupeerd zijn. Er kan voldoende controle geoefend worden, ten opzichte van hen die voor steun in aanmerking dienen te komen. Wij allen hebben gedaan, wat wij konden. (Applaus), Op voorstel yan den heer P. de Geus *al deze gelegenheid ter aigemeene vergadering worden gebracht. De heer Jacob Kroon deelde mede, pogingen worden gedaan om op een terrein nabij 'de overkapping te laten dorscheq. Desgevraagd stelde de heer Kostelijk zich met vast personeel beschikbaar. De kosten zijn 5.50 per uur. Gegadigden, die hun» erwten willen laten dorschen kunnen zich bij Jacob Kroon opgeven, die> nadere inlich tingen ook betreffende een nieuw apparaat verschaft. De heer P. de Geus wilde pogingen doen om den regeerings-commissaris te verzoeken, toe te staan dat hier niet gangbare produc ten elders geveild mogen worden. De voorzitter deed toezegging van over weging. De heer Jan Klingeier wees er op dat er zoo vele menschen zijn, die wegens bekende omstandigheden geen planten hebben ge teeld. Nu wilde hij gaarne, dat wij leden van „De Toekomst" die planten over nebben, de ze zullen geven aan die menschen die niets hebben geteeld. Dat kunnen wij onder me kaar toch wel doen. Deneer S. de Boer onderschreef volko men dén wensch van Klingeier, doch wees op de moeilijkheden. Ook de voorzitter vond het voor de men- schen die geen planten teelden, een strop. Goed gevonden werd, dat zij, die planten over hebben, dit bij den secretaris opgeven. De voorzitter deelde nog mede dat het be stuurslid Jb. Kramer, wegens ziekte verhing derd was. Hij hoopte verder dat de heer 8. de Boer voortaan weer in staat zal zijn de vergaderingen te leiden en sloot de bijeen komst. KOEDIJK. Woensdagavond werd door de tuinbouw» vereeniging „De West" een ledenvergadering Shouden in het lokaal van den heer Jb, oot, onder leiding van den heer W Visse», De voorzitter opende met een woord van welkom aan de aanwezigen en betreurde dl» geringe opkomst. Medegedeeld werd, dait de onbelangrijkheid van de agenda oorzaaft is van de late vergadering van de L. G. Ck Er is nog geen antwoord ontvangen van den steun, die nog aan de Deènsche kool gegeven zal worden. De minimum-prijs van de aardt- appelen kan noodig zijn, maar die prijs ie nog niet bekend. Wanneer de minimumprijs bereikt is, zal er een aanvoerregeüng moeten komen, medewerking der tuinders is noo» dig, daar alles gaat om het zoo goed moge lijk te maken, doch het is een zeer moeilijke zaak. Goedgekeurd werd om het halve aantal afgevaardigden te benoemen. De voorzitter bracht in behandeling den beschrijvingsbrief. Het jaarverslag gal geeü besprekingen. De heer M. Mulder vroeg eenige inlich tingen over het verlies aan manden en kisten, De voorzitter antwoordde, dat er de noo» dige aandacht aan is geschonken om geen kisten meer af te geven. De manden zijn gedeeltelijk gebruikt Ook is er nog huur gekregen, zoodat de schad» gering is. De 1/20 pet. voor reclame kan ver vallen, daar er niet om gevraagd is. De voorstellen van de afdeelingen lokten eenige besprekingen uit, doch over het alge» meen werd het prae-advies van het hoofd bestuur door de aanwezigen goedgekeurd De verkiezing van afgevaardigden voor dj» L. G. C. gaf tot uitslag, dat gekozen znn die heeren W. Butter, M. Muis, PLammerschaagL Jn. Vries, W. Slotemaker, S. Smit, K. ae Waal, P. Visser en L. Vethaak. Allen namen de benoeming aan. De voorzitter bracht in bespreking, om geen contributie te heffen van de oppervlakte van graan en voetbieten, doch alleen van dt veilingsproducten. De heer W. Butter stelde voor om 1 cent te heffen van de veilingsproducten' per snee* en een halve cent voor de overige sneezei*, Voor een jaar is het bestuursvoorstel aange nomen. I 1 IggB vendelgeur. Op haar borst droeg zij een groot juweel, en evenals onlangs, haar paarlsnoer. Het was ook de eerste maal, dat hij haar haar zag, dat blond en golvend was, evenals het zijne. Behalve dat zij een beetje te dik was, zag zij er te jong uit als moeder van Tad en Lily, en veel te jong als zijn eigen moeder. Dat die vrouw, die nooit iets anders gekend had dan alles wat liefde en geld haar hadden kunnen schenken, wer kelijk zijn moeder zou zijn, was te onge rijmd om aangenomen te kunnen worden. En terwijl hij dit zeker wel voor de hon derdste maal tot zich zelf zei, begon White law te spreken. Hij deed het zonder van zijn papieren op te kijken, behalve als hij een slokje thee nam uit het kopje, dat naast hem stond. Hij praatte, alsof hij iets van weinig beteekenis terloops ter sprake bracht. „Nu we hier allen bijeen zijn, meen ik dat 't een goed oogenblik is, de kwestie te be spreken, waarover we al afzonderlijk ge praat hebben en tot een besluit te komen" Er was niemand in de kamer, die niet wist wat hij bedoelde. Tad rookte; Lily zet te haar kopje neer en stak een sigaret opt mevrouw Whitelaw's vingers vol juweelen spiedden met het een of andere ding, dat op de theetafel lag, alsof ze iets noodig had, dat haar handen bezig hield, om te voorkomen, dat zij het van zenuwachtigheid zou uit schreeuwen. Tom's hart scheen versteend te zijn, zoodat hij niet ontvankelijk voor emotie was. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6