Afkmaarsche Courant Stakingsonlusten in Amerika. ^Buitenland Jlecht&zoAett Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 25 MEI. HELDERZIENDEN UIT DE GRATIE. TENTENKAMP IN BELGIE VERBODEN. Van Duitsche vluchtelingen. DRIE WOONHUIZEN IN DE LUCHT GEVLOGEN. In Frankrijk. Te St. Geniès-le-Bas vond gisteren in een woonhuis een hevige ontploffing plaats, die kilometers in den omtrek te hooren was en waardoor drie woonhuizen vernield werden. Onder de puinhoopen van een der woningen vond men de lijken van een oude vrouw en haar zoon. De bewoners van het andere huis konden zich nog tijdig in veiligheid brengen De bewoner van het huis, waarin de ontplof fing plaats vond, was zoo ernstig gewond, dat hij nog niet verhoord kon worden. Men veronderstelt, dat hij in den kelder van zijn huis een kist met springstoffen had staan, die hij wilde gebruiken bij werkzaamheden in een steengroeve. HENDERSON VANDAAG NAAR GENEVE. DROOGVOETS OVER HET NAUW VAN CAL AIS? Plan van Poolsch ingenieur. MUUR OM MOSKOU WORDT AFGEBROKEN. Verkeer neemt toe- METRO-BEAMBTE WAANZINNIG GEWORDEN. Deelt gratis kaartjes uit. Algemeene staking te verwachten. Drie dooden t« Toledo. Ook onlusten te New Orleans. Nog steeds ongeregeldheden. Militairen herstellen de orde. Vrees voor dynamiet-aanslagen. ZES DUIZEND PARAGUANEN GEDOOD? Berichten over een Boliviaan- sche overwinning. JAPAN VERKLAART ZICH NADER. Inzake de vlootambities. STEUNACTIE VOOR DEN AMERIKAANSCHFN LANDBOUW. In de door droogte geteisterde streken. NEGER KRIJGT 20 JAAR TUCHTHUISSTRAF. Wegens communistische propa ganda. DE GEROOFDE BRUID. In Noorwegen. DE LANDSVERDEDIGING IN FRANKRIJK. De Kamer over de nieuwe credie,en. De corruptie aan het Rotterdamsche abattoir. Acht hulpkeurmeesters voor de rechtbank. De avondzitting. Zitting van heden. No. 121 1934 Een van de vele dingen, waarvan een Duitscher zich' moet onthouden, is het raad plegen van helderzienden, handlijnkundigen, waarzeggers en andere voorspellers: „Een nationaal-socialist smeedt zijn eigen lot. De sterke en zelfverzekerde gaat niet naar den voorspeller; de zwakke moet ervan weerhou den worden". Binnenkort, zoo weet een cor respondent van de „Times" te melden, zullen de vereischte maatregelen genomen worden om de deuren van alle soorten wichelaars te sluiten. In de bosschen tusschen Meldert en Aalst, in de Belgische provincie Oost Vlaanderen, heeft de Belgische gendarmerie, naar de Nacht ausgabe meldt, een grootsch opgezette razzia gehouden op Duitsche communisten, die daar een tententkamp hadden opgeslagen. Het be treft een groep, welke: leden onlangs overval len zouden hebben gepleegd op Verdinasos. De gendarmerie is erin geslaagd het kamp te naderen en onopgemerkt te omsingelen. Met getrokken revolver drongen de beambten de tenten binnen. Aangezien tegenstand werd geboden, alsdus de „Nachtausgabe", zouden ae gendarmes van vuurwapens gebruik heb ben gemaakt, waarbij iemand uit München een schot in den arm opliep. De Duitschers zijn gearresteerd en naar Aalst overgebracht. Volgens een bericht in de Times vertrekt de voorzitter van de ontwapeningsconferentie Henderson hedenmorgen naar Genève, waar het bureau der conierenie Maandag en de al- gemeene commissie Dinsdag bijeen zal komen. De in Zuid-Amerika gevestigde Poolsche ingenieur Adalbert Kramzstyk is naar Euro pa vertrokken om te Londen en Parijs een uiteenzetting te geven van een plan betreffen de een verbinding tusschen Engeland en Frakrijk, niet door middel van een tunnel, zooals reeds eerder is ontworpen, maar door een brug. De ingenieur acht dit plan zoowel uit tech nisch als financieel oogpunt uitvoerbaar; de brug zou n.1. precies 40 procent minder kos ten dan een tunnel. Een particuliere maatschappij, bestaande uit financiers van verschillende landen, zou het noodige kapitaal moeten verschaffen. De maatschappij zou haar kapitaal renda bel maken door de exploitatie van een spoor lijn en van autowegen over de brug. Haar voornaamste bron van inkomsten zou echter moeten komen uit een kunstmatig eiland, dat precies halverwege tusschen de beide kusten zou worden aangelegd. Indien Kramsztvk toestemming krijgt van de bevoegde autoriteiten, denkt hij de maat schappij spoedig te kunnen oprichten en reeds begin volgend jaar met den bouw te kunnen beginnen. De beroemde Chineesche muur van Mos kou, welke in de Middeleeuwen de stad be schermde tegen Tartaarsche overvallen, zal worden afgebroken. Een desbetreffend besluit is gisteren ge nomen, in verband met het feit, dat de muur een hindernis vormt voor het toenemende verkeer. De passagiers, die zich op het station van de Metro in de Avenue George V te Parijs bevonden, waren buitgewoon verwonderd toen een vrouwelijke loketbeambte hen me luider stem uitnoodigde tot het maken van een reis en hiervoor „zoolang de voorraad strekte" de gratis bewijzen uitdeelde. Velei hunner maakten van de gunstige gelegen heid gebruik, doch anderen vertrouwden d plotselinge vrijgevigheid op dit deel van a-. ondergrondsche niet en wonnen advies in pij een inspecteur over het feit, dat de kaarjes werden weggegeven. Deze superieur haast te zich hevig ontsteld naar het loket waar hem door de beambte, die buitengewoon vroo lijk deed, eveneens gratis kaartjes werden verstrekt. t\\ werd onmiddellijk door een collega vervangen en naar het kantoor van den sta tionschef gebracht waar bleek, dat zij in een vlaag van waanzin had gehandeld. E>e vrouw is ter observatie n&cir liet ziekenhuis overgebracht. v Volgens nadere berichten uit Toledo (On 1°) zijn gisternacht bij onlusten onge veer 100 personen gewond. De stakers heb ben de fabriek met steenen gebombardeerd. L>e belegerde werkwilligen verdedigden zich met traangasbommen. Herhaalde malen is ïv schietpartijen gekomen. De materieele scnade bedraagt meer dan twee ton (gul dens). De nationale garde bewaakt met ma chinegeweren de fabriek. De geheele stads wijk is afgezet. De arbeiders dreigen met de algemeene staking in verband met het feit, dat militairen zijn gerequireerd. Uit Toledo wordt gemeld, dat in den loop van gistermiddag de spanning in de stad toenam. De nationale garde, die op een be paald oogenblik in het nauw kwam, loste een salvo in de lucht, waarvoor de menigte echter geen stap terug week. De soldaten deden een uitval waarbij zij met de kolven der geweren op de stakers insloegen, terwij! dezen zich door het werpen van steenen en het lossen van revolverschoten verdedigden Verscheidene soldaten werden gewond en van de stakers werden zes zeer ernstig ge wond. Een der zwaargewonden verkeert in levensgevaar. Later op den dag ontstond een schietpartij tusschen stakers'en een af- deeling van de nationale garde, waarbij drie burgers gedood werden, een lid van de na tionale garde zwaar gewond en verscheide ne personen licht gewond. De commandant van de nationale garde verklaarde, dat zijn troepen geen bevel tot schieten gekregen hadden, doch klaarblijkelijk hun zelfbeheer- sching hadden verloren. De gouverneur van Ohio heeft vier nieuwe compagnieën der na tionale garde gerequireerd. Ook te New-Orleans kwam het tot onlus ten met stakende haven-arbeiders, die in botsing kwamen met werkwilligen, die bezig waren met het lossen van eenige schepen. De politie arresteerde dertig personen. Een staker werd door een kogel gewond. Gistermiddag nam het aantal stakers, dat „de straat was opgegaan" nog toe. Onder leiding van radicale vakvereenigingsleiders nam de menigte tegenover de nationale garde een steeds dreigender houding aan. Ten slotte wierp de nationale garde eenige traan gasbommen in de menigte, welke evenwel van geen wijken wilde weten en niet ontplofte gasbommen terugwierp. Er werd ook met steenen gegooid. Zes soldaten zijn gewond '■^ens een bericht uit Toledo (Ohio) is geheelen nacht onrustig geweest. Pas ochtend kon de orde worden her steld, toen 700 man van de nationale garde, bewapend met machinegeweren, de stad bin nenrukten en de omgeving der door de sta kers omsingelde fabriek afzette. De 1500 werkwilligen, die 15 uren lang door ongeveer 3000 stakers werden belegerd, konden toen pas de fabriek verlaten. Gedurende den nacht was het gebouw bijwijlen omsingeld door on geveer 15.000 menschen. De leidende regeeringskringen hebben zich gisteren uitvoerig bezig gehouden met den stakingstoestand, welke nog steeds zeer ernstig moet worden geacht. Bij de met groote verbittering aanhoudende arbeidscon flicten in Mineapolis en Toledo komt thans nog een dreigende groote staking in de staalindustrie. De metaalarbeidersorganisatie heeft aangekondigd dat 16 Juni a.s. het werk zal worden neergelegd wanneer haar eischen niet voordien worden ingewilligd. De staking onder de havenarbeiders aan de kust van den Stillen Oceaan duurt thans drie weken. Van San Diegom tot Seattle ligt het scheepvaartverkeer in bijna alle havens vrijwel geheel stil. Naar uit Toledo in Ohio wordt gemeld,- is de tot 6000 man aange groeide menigte stakers na het invallen van de duisternis opnieuw overgegaan tot het doen van aanvallen op de nationale garde zoodat de troepen wederom werden gedwon gen tot het gebruikmaken der wapenen. Hier bij werden twee stakers gedood en een groot aantal anderen gewond. Onder de talrijke gearresteerden zouden zich 22 com munistische agitoren bevinden Men vreest dat nog verdere bloedige botsingen zullen voorvallen daar de stakers naar het schijnt uit Detroit machinegeweren hebben gekregen Ook vreest men voor dynamiet-aanslagen Alle fabrieken zijn door troepen bezet. Uit La Paz wordt gemeld, dat de Boli- viaansche regeering meedeelt, dat de Boli- viaansche troepen bij een krachtigen tegen aanval nabij Fort Ballivian 6000 Para- guanen zouden hebben gedood en ongeveer 12.000 gewond. Volgens een nader bericht uit La Paz zou de 2e Boliviaansche divisie de 2e Divisie van het Paraguaansche leger vernietigend ver slagen hebben. Bovendien zou men de samen voeging van de 7e en de 8e Paraguaansche divisie hebben weten te verhinderen, waar door de linkervleugel van de Paraguaansche. troepen geheel omsingel zou zijn, terwijl de 7e divisie zich op den terugtocht zou bevin den. De verklaring van den Amerikaanschen minister van marine, Swanson, dat de V. S. de bij het vlootverdrag van Washington vast gestelde maritieme verhouding wenscht te behouden en in overweging neemt, indien Japan een vloot probeert te bouwen boven de grenzen van het verdrag van Washington of vlootpariteit met de V. S. en Groot Brit- tannië probeert te bereiken, de Amerikaan- sche vlootbases in den Stillen Oceaan te ver sterken, besprekend, legde de woordvoerder van het Japansche ministerie van marine er den nadruk op, dat ieder land gerechtigd is een adequate bewapening te bezittten ter waarborging van de nationale verdediging en dat de ontwapeningsovereenkomst op dit feit moet worden gebaseerd, hetgeen natuur lijk een wijziging zal meebrengen in de inter nationale situatie, sedert het sluiten van de overeenkomst van Washington wegens de bizondere omstandigheden na den wereld oorlog en in verband met het feit, dat de we tenschap opmerkelijke vorderingen heeft gemaakt. Het Londensche Vlootverdrag is geteekend als voorloopige overeenkomst. Tenslotte verklaarde de zegsman, dat de vlootverdragen verouderd zijn en het Japan sche gevoel van nationale veiligheid kwetst. Het ministerie voor sociale aangelegenhe den heeft onder leiding van den departe mentsdirecteur Hopkins in de laatste twee dagen besprekingen gevoerd met delegaties uit landbouwkringen uit de staten Noord- en Zuid-Dakota, Nebraska, Kansas, Montana, Utah, Idaho en Texas. De delegaties gaven een overzicht van den noodtoestand in deze staten tengevolge van de voortdurende droogte. De regeering te Washington heeft in verband hiermede thans een grootsch op gezette hulpactie aangekondigd. Groote voorraden vee zullen worden opgekocht om tot geconserveerd vleesch voor de werkloo- zen te worden verwerkt, terwijl bovendien in de getroffen gebieden gratis zaaikoren en veevoer zal worden verdeeld. De aan deze hulpactie verbonden kosten zullen ongeveer 50 millioen dollar bedragen. Uit Atlanta in den staat Georgia (Am.) wordt gemeld, dat het Hooggerechtshof al daar bij behandeling in revisie den neger Angelo Herndon veroordeelde tot 20 jaar tuchthuisstraf. Herndon had communistische manifesten verspreid, waarin hij propaganda maakte voor de stichting van een negerstaat in het Zuiden der Ver. Staten, die zich van de Ver. Staten zou afscheiden. Te Oslo stond dezer dagen een auto ge reed om een bruidje naar het stadhuis te brengen. De bruigom had al in de auto plaats genomen, maar op het oogenblik, dat de bruid instapte, kwam er een jonge man nader, die den bruidegom op zij duwde en met de bruid wegreed. De ontvoerder was een van haar bewonderaars. De verdreven bruigom poogde tevergeefs de auto tot staan te, brengen en gaf tenslotte de ontvoering aan bij de politie, die de vluchtelingen opspoorde. Toen de bruigom verscheen om zijn bruid te halen, kreeg hij intusschen nul op het request. De geroofde bruid gaf er de voorkeur aan bij haar ver overaar te blijven. De financieele commissie der Fransche Kamer heeft den wensch uitgesproken de meeningen te mogen vernemen der commis sies, welke belast zijn met het toezicht over de landsverdediging, teneinde de noodige ge: gevens te verkrijgen voor de bepaling vah haar standpunt nopens de nieuwe credieten voor zekere de landsverdediging betreffende werkzaamheden. De commissie voor legerzaken is in dit verband Donderdagochtend bijeengekomen teneinde zich met deze aangelegenheid bezig te houden. De voorzitter van de commissie, kolonel Fabry, bracht rapport uit over zijn reis in 't grensgebied waar 'n verdedigingslinie moet worden geschapen ter compleetering van de reeds beëindigde werkzaamheden en om voor al de gaping bii Montmedy te sluiten en de grens tusschen Frankrijk en het Saargebied in verdedigingstoestar.d te brengen. De commissie nam kennis van de plannen voor de inrichting van kasematten en voor d-e groote werkzaamheden tusschen Longuyon en Margut aansluitende op het boschgebied van de Ardennen en voorts langs de grens van het Saargebied. De credieten, over welke de commissie zich moest uitspreken, bedragen 1175 millioen f'ancs. 800 millioen daarvan zijn extra uit getrokken boven de reeds toegestane credieten De rest is bestemd voor werkzaamheden, die pas kunnen worden gegund en ter hand ge nomen, wanneer de wet door het parlement za' zijn afgehandeld. De legercommissie heeft zich met alge meene stemmen uitgesproken ten gunste van de voorstellen der regeering. Het is te ver wachten, dat de commissie voor marineaan gelegenheden en die voor luchtvaartzaken voor de hun gebied betreffende credieten een zelfde standount zullen innemen. Daartegen dient met kracht te worden opgetreden. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis (een jaar gevangenis straf). Arrest 7 Juni. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE? Jaar gevangenistraf geëischt. Op 26 Januari j.1. veroordeelde de rechtbank te Amsterdam den handels reiziger v. B. wegens valschheid in ge schrifte tot een jaar gevangenisstraf. Gister diende de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof. De procureur-generaal mr. Bauduin verwierp het verweer van den verdachte en merkte op, dat er bijna geen zitting voorbij gaat, waarop niet een oneerlijke handelsreiziger zich weger,s bedrog van zijn patroon te verantwoorden heeft. De middagzitting. Te half drie werd gistermiddag de zitting hervat. De getuigenkamer en de gangen naar de strafkamer waren overvol van slagers, grossiers en opkoopers-in-politiek. De grossier G. J. N. Raadtgever, die za ken doet met Stedehouder, is aan de beurt. Getuige, die nog korten tijd in arrest heeft gezeten wegens omkooping, verklaarde de laatste acht jaren niet meer met keurmees ters te doen gehad te hebben. De omkooping zou plaats gehad hebben tusschen 1922 en 1926. President: Is het waar, dat zij voor u wel eens tuberculose koeien hebben goedge keurd? Getuige erkent dit. President: Hoeveel fooi gaf u ze dan? Getuige kwam niet met een rechtstreeksch antwoord voor den dag en dat kostte hem een waarschuwing van den president. Hij verklaarde dan dat de fooien varieer den van een rijksdaalder tot tien gulden. President: Waarom gaven jullie die fooien? Getuige: Om gauw geholpen te worden. President: Ja, om gemakkelijk geholpen te worden. Jullie hielden er op die manier den veearts buiten. Getuige: De veearts werd er ook wel bij gehaald. President: In elk geval heb je tuberculeus vee laten goedkeuren. Getuige gaf dat toe, doch voegde er bij, dat dit vleesch niet schadelijk voor de ge zondheid was. President: U heeft ook wel eens een tong aan de H. cadeau gedaan, is 't niet? Getuige: Jawel. President: Die heele geschiedenis betee- kende voor jullie (dat zijn de slagers en gros siers) evenveel, zoo niet meer voordeel, dan voor de keurmeesters. Getuige verklaarde na eenige aarzeling, dat hij na het goedkeuren van een tubercu lose koe den keurmeester gewoonlijk een be drag van vijf gulden gaf. Dat de verdachten J. L. B. en C. v. d. W. ook in Hillegersberg meermalen ernstig tu berculose koeien hebben goedgekeurd, blijkt uit de verklaringen van den loonslachter B. J. Tinkhof, die bij getuige Stedehouder in dienst is. Voor den rechter-commissaris heeft hij verklaard, dat hij tal van frauduleuze keu ringen in het Rotterdamsche abattoir heeft meegemaakt. Koeien met darmen welk. door abcessen aan elkaar gegroeid waren, zoo dat zelfs het buikvlies was aangetast, wer den door den keurmeester, nadat de aange taste plek was uitgesneden, goedgekeurd. Getuige Tinkhof herroept deze verklaring geheel, waarop de president hem op het ge wicht van den eed wijst. Na een lange verwarde discussie over al lerlei ziekteverschijnselen, waarbij Tinkhof gelegenheid heeft gevonden om zijn geheu gen op te frisschen, kwam hij weer op deze laatste verklaring terug. De loonslachter L. van der Starre, die in de instructie heeft verklaard, dat meermalen koeien werden goedgekeurd, die „stikvol" tuberculose za ten, gaf aanvankelijk een lichte wending aan zijn verklaring, doch dan stoof de officier van justitie, mr. Schutter op: „stikvol" tu berculose heb je gezegd; wou je dat soms ontkennen, dan laat ik je zoo wegbrengen. Uit het verslag van het abattoir te Rotter dam over 1932, dat de verdediger van W. d H., mr. H. H. Tels, overlegde, bleek dat 18 pCt. van de gekeurde koeien t.b.c. bleken te zijn. Van deze dieren is slechts een gering gedeelte vernietigd, terwijl een ander deel na sterelisatie in de consumptie werd gebracht De deskundige dr. J. P. van der Slooten constateerde, dat juist in deze gevallen de veearts gewaarschuwd moest worden, alleen al, omdat van de hulpkeurmeesters niet vol doende kennis omtrent het gevaar1 ijk karak ter van de ziekte bij het betreffende dier ver wacht mag worden. De loonslachter L. v. d. Starre bleek al evenmin veel positiefs te kunnen vertellen. Of zieke koeien met tuberculose aandoenin gen worden goedgekeurd wist hij niet te be antwoorden. Vervolgens ging de president dieper in op de ten laste gelegde frauduleuze handelin gen. Getuige herinnerde zich dat de baar moeder verwisseld werd. De vleeschverkooper H M. Kollaardt. die hierna werd gehoord, had meerdere malen aan de keurmeesters J. L. BIL. S. S., W. R. en I. v. B. fooien van vijf gulden gegeven voor het goedkeuren van tuberculose koeien. De verdachten W. R. en I van B. herinner den er zich niets van en R. voegde daar nog aan toe: „He£ was niet noodig, want u had altijd beste koeien. Getuige Kollaardt verklaarde, dat hij niet altijd beste beesten had. Verdachte W. R. hield dan den veearts op een afstand. Ondertusschen kon dan het „nuttige" vleesch min of meer drogen, zoo dat het na eenige uren een normalen indruk maakte. De grossier S. v. d. Laan had vóór 1926 ook meermalen koeien laten keuren, die iet wat pokkig of tuberculoos waren, of kwade longen hadden. Hij gaf dan fooien van 2.50 of 5 aan de keurmeesters. Bleef de fooi wat lang uit, omdat getuige het slecht kon missen, dan keken de keurmeesters nij dig. Getuige durfde tegen de keurmeesters niet optreden vanwege hun invloed op den veearts. Getuige v. d. Laan begon nu langzamer hand los te komen en openbaarde dan, dat hij W. R., J. L. B. en L. S. S. kalkoenen ca deau heeft gedaan om hen gunstig te stem men. Bovendien heeft hij den keurmeester de H. eens een gans gestuurd. Vervolgens werd gehoord de runderslach ter J. van Veen, die voor Raadtgever en Ste dehouder in Hilligersberg eenige malen koeien met t.b.c. en ontstoken baarmoeder heeft geslacht. Ook heeft getuige eens mede gemaakt, dat een koe met „scherpin het ïart werd goedgekeurd. Het gebeurde even- eens vrij vaak, dat in een koe, die tuberculo- se-verschijnselen vertoonde, de zieke plekken door de slagers zelf werden weggehait. De keurmeesters zeiden dan, dat zulks niet mocht, doch keurden de koe niettemin goed en lieten den veearts wegblijven. De grossier J. van Crefeld deed mededee- ing van een ander kras staaltje. Eenmaal had hij W. R. weten te bewegen, om een zie ke koe goed te keuren, waarvoor de keur meester een belooning van tien gulden be dong. Getuige had in den loop der jaren aan alle keurmeesters steekpenningen gegeven. Wanneer de directeur of andere vee-artsen in de buurt van het slachtlokaal waren, ver richtten de keurmeesters de keuring niet. Verdachte I. van B. lichtte de rechtbank in over de toestanden in het bedrijf van den grossier van Crefeld. De compagnons bedro gen elkaar met de fooien, die zij gezamenlijk betaalden, maar de een boekte een bedrag op rekening van de keurmeesters, terwijl dat niet betaald was, maar even zoo vroolijk streek de ander de helft van de fooi op. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord die fooien hebben gegeven, maar al heel lang of kort geleden, begaf de rechtbank zich te ruim half zes in raadkamer om een besluit te nemen ten aanzien van de verdere behandeling van de zaak. Tegen zes uur werden de getuigen dan, op een paar na, tot hedenmorgen naar huis gezonden en werd de zitting daarop tot 8 uur des avonds ge schorst. Ook bij de avondzitting was er voor deze zaak van de zijde van het publiek groote be langstelling. Als eerste getuige werd gehoord de assis tent bij de belastingen, E. G. Kok, die in 1925 meermalen op het abattoir gestorven dieren heeft zien hangen, die zoo wrak wa ren, dat hij zich er over verbaasde, dat het vleesch werd goedgekeurd. President: Bent u dan deskundige? Getuige: Ik ben vroeger zelf slager ge weest. De grossiers v. Schietbergen verklaarden het een en ander over het geven van fooien aan verdachten de H. Daarna werd gehoord de grossier M. de Vries, die de zaak eigenlijk aan het rollen heeft gebracht. Hij verklaarde het een en ander over het fooienstelsel en bracht ook het geknoei met het beendergeld, gepleegd door den hulp keurmeester W. de H. ter sprake. Als bijzonderheid deelde verdachte W. R. mede, dat hij van den slager, eens een rijks daalder aangenomen had. Inmiddels was de niet-verschenen getuige J. C. Beyk, compagnon van van Crefeld ge haald. Deze herinnerde zich niets meer van het gesprokene dat eenige maanden gele den gevoerd was door hulpkeurmeesters en slagers. Door getuige werden afwijkende antwoorden gegeven in den geest van: „Als ik het bij de politie verklaard heb, zal het wel zoo zijn". De president tolereerde dit niet en liet den man in overleg met den officier naar een cel geleiden om daar zijn geheugen wat op te frisschen. Als getuigen a décharge werden dan ge hoord de veeartsen J. M. van Vloten, W. O, van Rosmalen en de heer W. A. Roukens, waarnemend directeur van het abattoir, die zich ontpopten als voorstanders van de rui me keuringsbevoegdheid der keurmesters, waartegen de deskundige van het O. M., dr. v. d. Slooten zich verzette. De gisteravond geschorste behandeling werd hedenmorgen te ruim half tien voort gezet. Verdachte W. R. staat op en vraagt aan den president verlof om een woordje tot de j>ers te mogen spreken. De president staat dit echter niet toe. Daarop neemt het getuigenverhoor weer een aanvang. De heer A. v. Zwienen, bedrijfsleider in een slachterij te Ouderkerk aan den IJsel, verklaarde gedwongen te worden den keur meesters fooien te geven. Maandelijks belie pen deze fooien een bedrag van 25. Getui ge zegt voorts, dat hij den keurmeesters meermalen fooien heeft gegeven om tuber culose varkens goedgekeurd te krijgen zon der dat de veearts erbij kwam. Hetzelfde ge beurde met varkens, die lijdende waren aan vlekziekte. Verdachte v. B. merkte op, dat de fooien den laatsten tijd aanmerkelijk kleiner waren dan voorheen. President: Ach ja, met de algemeene ma laise zal ook daar een 10 pCt. korting op toegepast zijn. Hierna wordt getuige Beijk voorgeroepen, die in tegenwoordigheid van inspecteur Valken, die het politie-onderzoek heeft ge leid, wordt verhoord. Getuige B. deelt mede, op zekeren dag met zijn compagnon van Cre feld een koe te hebben laten keuren die aan pokken leed. Vervolgens wordt gehoord de directeur van het slachthuis te Breda, de veearts J. J. Meyer, die verklaart, dat het in slachthuis kringen algemeen bekend was, dat in Rot terdam de keuring slap was. Tal van slagers uit andere plaatsen lieten daarom bij voor keur in de Maasstad slachten. Het was dr. Berger, hoofd van den veeartsenijkundigen dienst te Den Haag trouwens ook bekend, dat aan het Rotterdamsche abattoir vreemde toestanden heerschten. Dr. van Sloten merkt naar aanleiding hiervan op, dat de outillage van het abattoir niet aan de minimum- eischen voldeed. De verdedigers achtten nu het oogenblik aangebroken om den voormaligen directeur van het Rotterdamsche slachthuis dr. J. J. F. Dhont te hooren De rechter-commissaris heeft dr. Dliont juist niet gehoord, om hem op de openbare zitting voor de feiten te stel len. De president wijst dit verzoek echter af. Hierna wordt gepauseerd. APPEL AANGETEEKEND. Tegen het vonnis van de Alkmaarsche rechtbank, waarbij de kistenmaker N. S., voorheen wonende te Zuidscharwoude, van de hem ten laste gelegde uitlokking tot brandstichting is vrijgesproken, is door den officier van justitie appél aangeteekend.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9